Tegen éene zaak moet ik al dadelijk protesteeren, namelijk tegen die betrekkelijk een boekhandelaar. Volgens de voorstelling daarvan in de dagbladen zou ik dezen, een dozijn jaren geleden, hebben trachten over te halen een gefingeerde rekening in te dienen, teneinde zoodoende een schuld uit 's ltijks kas veref fend te krijgen; dit is niet zoo, wel om mijn eigen geld, dat ik in 't kleedingfonds (waarop ook studie boeken verantwoord mogen worden) gestort had terug te krijgen. Vraag eens aan het leger of dat niet algemeen geschiedt, wat niet al op dat kleedings- fonds verantwoord wordt? Overzicht van den stand der koersen. Eene vergelijkende statistiek heeft temeer waarde aaarmate zij, met inachtneming der daaraan dikwerf verbonden gevaren, de waarneming over grooter veld of over langere tijdruimte weergeeft. Daarom hebben we gemeend, nu we reeds het tweede halfjaar ingetreden zijn, eens achterwaarts te moeten zien en een overzicht te geven van de koersfluctutatie tusschen het begin van het jaar en het einde der vorige maand. Niet zonder onaangename verrassing ontwaren we dan een zeer beduidende ongunstige koersvariatie bij de Russische Staats- en 8poo>~weg fondsen. De daling in de Staatsfondsen bedraagt 3 tot ruim 6 pet.! 't Minst leden de oude Russen, 't meest de Nicolaï's en toch staan de laatste nog véél te hoog in verge lijking bijv. van de 75ger stukken, die onbeduidend hooger staan en pet. meer interest afwerpen. Wie den binnenlandschen toestand in het Czarenrijk nage gaan heeft, dien kan de vermindering in het vertrouwen, die uit de koersen blijkt, niet verwonderen, 't Blijkt toch meer en meer dat de partij, ongerijmd genoeg met den naam nihilisme gedoopt,die op haar programma heeft rechtszekerheid van persoon en goederen tegen despotische willekeurige handelingen, tot in de hoogste hotkringen hare aanhangers heeft. De welvaart van het Rijk neemt tengevolge van het noodlottige hooge papierdisagio, de buitengewone politiemaatregelen en de vervolging der nijvere Joden-bevolking niet toe, wat een eerste vereischte is om in soliditeit niet achteruit- tegaan, daar de staatsuitgaven steeds hooger stijgen en dus ook meer eischen. De uitgaven aller Europeesche Staten, de uitgaven van plaatselijken aard niet daaronder begrepen, klom men van 1865 tot 1879 van 9185 millioen Mark tot 12 duizend millioen! Een vermeerdering dus van ongeveer 22 pet,, wat bij eene bevolking van 310 millioen op 39 Mark per hoofd uitkomt. Uit de volgende opgave blijkt de verhooging voor de voornaamste Staten: 1865 1879 Duitsche Rijk 637 mill. 1321 mill. Mark. Frankrijk 1890 2384 Engeland 1350 1710 Oostenrijk-Hongarije 1041 1225 Rusland1032 2150 Italië726 1130 België136 217 Zweden42 90 Nu mag men uit eene verhooging der Staats-uitgaven maar niet dadelijk een besluit trekken, daar men daar voor dient te weten waaraan het geld uitgegeven wordt. Het is natuurlijk een groot onderscheid of een grooter deel der inkomsten moet besteed worden tot rente-uitkeering over leeningen, die tot inproductieva doeleinden verspild zijn, dan wel of dat meerdere bedrag aan wegen, openbaar onderwijs enz. besteed is geworden. Rusland nu vooral noodzaakt de ingezetenen tot^af- zondering van een steeds grooter deel van hun inkomen om te voorzien in de toenemende eischen der schrik wekkend stijgende staatsschuld, waarvan de opge nomen gelden verspild zijn aan kruit en lood, ander oorlogsmateriëel en het plengen van stroomen bloeds van mannen, wier voortbrengende kracht het vaderland zoozeer te stade zou komen Geen uitgaaf is meer productief dan die voor de gelijk volksonderwijs. Daaraan nu besteedt Rusland, uit het volgende staatje blijkende, niet veel De staatsuitgaven voor het onderwijs bedragen in Kanton ZurichMark 5,10 per hoofd Wurtemberg3,32 Saksen2,71 Groot-Brittannië en Ierland 1,95 België1,62 Pruisen1,53 Frankrijk1,20 Oostenrijk-Cisleithanië 1,12 Italië0,80 Rusland0,53 Hongarije0,51 Nu moet hierbij in acht genomen worden dat, be halve door den staat, ook nog door de gemeenten uit gaven voor het onderwijs gedaan worden. Dit neemt evenwel niet weg dat bovenstaande opgave veel zegt. Het verlies der Russische Spoorweg fondsen varieert tusschen ruim 1 en bijna 7 pet.'t Minst verloren de hoogst soliede 4% en 4 pet. obligatiën groote Russische Spoorwegmaatschappij't Meeste verlies hebben te betreuren de obligatiën Poti-Tiflis, Orel- Vitebsk, Jelez-Orel, Jclez-GriasiCharkow-Azow en de aandeelen Horschansk-Sysran, die van 6 tot 11 pet. terugliepen Eene vergelijking der koersen van vele spoorweg fondsen met die van vele staatsobligatien leidt zeer duidelijk tot de slotsom, dat omzet voordeelig zou zijn. De 5 pets. oblig. Orel-Vitebsk bijv. staan 79 pet. en zijn solieder dan bijv. de 79ger, 73ger en 77ger 5 pets. stukken, welke respectievelijk kosten 82, 82 en 87 pet. De 2 pets. Spanjaarden liepen terug van 47 tot 44% (Buitenland) en van 46% tot 41 (Binnenland.) Turken komen ook op lager noteering voor, al is het ook dat menig houder dezer papieren dezer dagen onder het stof van daan haalt om ze inteleveren ter registratie met het oog op de beloofde 1 pet. rente betaling over het bedrag, gereduceerd naar den koers van uitgifte Dn alg. schuld brokkelde van 121% tot 10iJ% af en de 1869ger stukken liepen van 13% tot 9% pet. terug. Egyptenaren vielen om bekende reden van 71 tot op 49% en van 90 tot 72% pet.! Ook de Oostenrijkers, de Portugeezen en de 5 pets. Hongaren vertoonen zij het dan ook slechts weinig beduidend lagere noteering. Er is alle reden voor, de schuldenlast neemt bij die landen steeds toe in grooter mate dan de productieve kracht van het volk. Brazilianen bleven op oude koersen; niet alzoo de Columbianen en Peruanen, welke achterwaarts snelden van 36% tot 29 en van 20?% tot op 14 pet.! Na al de teleurstellingen, die de houders dezer stukken ondervonden, niette verwonderen! De aandeelen Noord- Afrikaansche Handelsvereeniging zakten van 239 tot 194 pet., welk verschil aanmerkelijk vermindert wan neer men de dividend-uitkeering van 17 pet. in aan merking neemt; toch schiet er dan nog groot verschil genoeg over. De aandeelen Rotterdamsche Handelsvereeniging krompen van 9% tot 3% pet. in! En de aandeelen Stoomvaart-maatschappij Zeeland reduceerden van 48 tot 44% pet. om goede gronden. De 5 en 4 pet. oblig. dezer Maatschappij behielden hunne oude koersen, wat zeer te verwonderen is voor de 5 pets die den pari koei's niet waard zijn. Belangrijke verschillen zijn nog optemerken bij de aandeelen Warschau-Weenen en IVarschau-Bromberg, die respectievelijk terugmarcheerden van 71 tot 52 en van 51 tot 46 pet., om vroeger meegedeelde redenen. Aangenamer uitkomst biedt eene vergelijking der doteering van de Amerikaansche spoorwegpapieren, waarbij eene schier algemeene rijzing valt te constateeren. De tram-stukken hebben met uitzondering van die der Rotterd. tram-aandeelen ook aanzienlijk verlies te betreuren. Laat ons hopen, dat het 2de halfjaar betere uit komsten ten slotte zal opleveren De beurs was in de laatste dagen even verander lijk als 'tweer; dan eens goed, nu eens minder goed of slecht gestemd. Den eersten dag der nieuwe maand was de markt onbehagelijk en flauw gestemd. Tur ken, Spanjaarden, Egyptenaren en Russen flauwer; Amerik. spoorwegwaarden leden nog ietwat grooter verlies dan de overige fondsen. Buitenlandsch Overzicht. De ministeriëele crisis in Frankrijk is nog geen stap genaderd tot hare oplossing. President Grévy schijnt dan ook in een zeer moeie- lijk geval te zitten, daar er bijna geene liefhebbers zijn om zich in de gegeven omstandigheden met de samenstelling van een nieuw kabinet te belasten. Het laatste bericht luidde, dat hij dan ook nog niemand daarmee belast had, maar van anderen kant meldde men dat Ferry daartoe was aangezocht. De voorzitters van senaat en kamer houden druk conferenties met president Grévy. In Frankrijk is men zeer gebelgd over de houding, die De Lesseps in de Egyptische quaestie aanneemt tegenover de Engelschen. Men acht die in strijd met Frankrijk's belangen. Het schijnt dan ook dat De Lesseps met Arabi-bey en de oorlogspartij geheel mee gaat en sterk tegen Albion ageert. Om daarover goed te kunnen oordeelen dient men eerst de motieven te kennen, die De Lesseps tot zulk eene handelwijze noopten. De conferentie der mogendheden wordt als mislukt beschouwd. Rusland onttrok zich, omdat het zich niet vereenigen kan met Engeland's 'eigendunkelijk optreden. Het wil wel weer aan eene conferentie deelnemen, mits deze dan zich alleen bezighoude met de belangen van het Suez-kanaal. Een later bericht meldt, dat ieBritsche regeering ech ter in het Lagerhuis meedeelde, hoe de Russische zaakge lastigde instructie ontving om zich weer wel bij de conferentie aantesluiten. Bovendien zou de Sultan door de gezamenlijke mogendheden uitgenoodigd wezen om Arabi als rebel te proclameeren. Aboukir zal door de Engelschen worden opgeëischt en bij weigering worden gebombardeerd. Hoewel Arabi's legermacht zich steeds uitbreidt, schijnt het strijdbare gedeelte toch slechts gering te wezen. Het fanatisme schenkt wal krachten maar vormt geene goed gedisciplineerde soldaten. Arabi gelastte zijn Bedouïnen aan De Lesseps te gehoorzamen, ter wijl de Khedive den Engelschen recht gaf het gansche kanaal van Suez te bezetten. De Khedive vroeg om Italiaansche politie-agenten en Zwitsers om in Alexandria de orde te bewaren. In het Britsche Hoogerhuis wordt dezer dagen het wetsontwerp tot regeling der quaestie van de ach terstallige Iersche pachten behandeld. Maandag heeft het huis daarin, niettegenstaande krachtig verzet der regeering, een door Lord Salisbury voorgestelde wijziging opgenomen, inhoudende, dat slechts dan aan de pachters eene tegemoetkoming zal worden verleend, wanneer de aanvrage geschiedt met toestemming van den grondeigenaar. Deze bepaling is geheel in strijd met den geest van het ontwerp, en zal door het lagerhuis zeker wel worden geweerd. Zondag heeft in Zwitserland eene volksstemming plaats gehad over een wet op de verplichte inenting en tot het nemen van andere maatregelen tegen be smettelijke ziekten, alsmede over de invoering eener oc- trooiwet. Beide wetten zijn verworpen, de eerste met 246,267 tegen 66,978, de laatste met 150,036 tegen 139,001 stemmen. Gemengde Berichten. Volgens te Goes gedane waarnemingen was de weersgesteldheid gedurende de maand Juli als volgt: Juli heeft zich van eenigszins gunstiger zijde doen kennen dan Juni, wat de hoeveelheid regen aangaat. In Juni werd nl. afgetapt 107,15 mill., de grootste hoe veelheid was den 9en 18,6 m M.in Juli is afgetapt 90 mM., de grootste hoeveelheid was den Hen nl. 21.7 mill., (dit is de grootste hoeveelheid die sedert 1 i Maart in deze streek op 1 dag gevallen is). Wat j echter 't aantal regendagen aangaat wint Juli het van Juni en zelfs van Maart, April en Mei. Maart gaf 12, April 14, Mei 10, Juni 12 en Juni 19 regendagen. Regen viel er dagelijks den 4en tot en met den 13en, den 16en tot en met den 19en, den 23en tot en met den 25en en den 30en. Evenals in Juni hadden wij in Juli slechts 2 keer onweder, namelijk den 7en 's avonds en den 15en 's middags. Over 't geheel kan men dus van deze maand, evenals van de vorige zeg gen, dat 't geen zomer was. Vorige week deelden wij het bericht mede dat de bedijking onder RillandBath spoedig zoude zijn voltooid, doch vernemen nu dat dit niet het geval zal zijn. Eergisteren toch schijnt eene doorbraak te hebben plaats gevonden en werd naast een paar klei nere openingen eene doorlating gevormd van ongeveer 36 M. bij eene diepte van ruim 2 M. beneden laag water. Zooals overal in het verdronken land van Zuid- beveland vindt inen ook hier in den ondergrond eene derrielaag, welke tengevolge der daarop gestorte aarde in beweging is gekomen en verplaatst, welke ver plaatsing de doorbraak tengevolge had. Te Walsoorden is Zondagnacht een bouwvallig huis met schuur, bewoond door een pachter van het kroondomein, tot den grond afgebrand. Het vee werd nog intijds gered. Alles was tegen brandschade ver zekerd, en de oorzaak van den brand is ook nu weder onbekend. Dit is dit jaar reeds het 3e geval, dat in die gemeente dergelijke bouwvallige gebouwen op bovenstaande wijze gesloopt worden. Nabij Sas-van-Gent is de kanaaldijk doorgebro ken. Het nieuw gegraven kanaal is onder water gezet, en de aangrenzende polder werd met inundatie bedreigd, doch daar met kracht wordt gewerkt, schijnt oogen- blikkel'jk gevaar geweken. De heer J. A. v. S., commissaris van politie te Antwerpen, zich met echtgenoote en kinderen Zondag te Zierikzee bevindende, werd op zijne wandeling door een beroerte getroffen, waaraan hij dadelijk bezweek. Het lijk werd des namiddags naar Antwerpen vervoerd. In de eerste helft van Augustus zal men weder vergast worden op een regen van vallende sterren. De stelling der maan begunstigt dit jaar de waarne ming van dit schoone luchtverschijnsel, mits het niet regent. In den namiddag van 26 Juli jl. is, ten nadeele van den commissionair Koring op den O. Z. Voorburg wal te Amsterdam, bij insluiping ontvreemd: 1 roode lederen portefeuille, met wit zeemleder gevoerd en ko peren sluiting, inhoudende f1500 a 1600 aan Neder- landsche bank- en muntbiljetten, bewijzen van deposito bij de kasvereeniging aldaar, als twee van 2000 en een van f2500, 2 quitantien van hypotheekbewijzen ad f 4000 en f 3500, op een perceel aan de Egelantiers gracht en een in de Pieter Jacobsstraat te Amsterdam, alle ten name van Koring, 1 Amsterdamsch 3 pets. lot ad f100, een aantal quitantien enz., voorts een gekleurd zijden beurs met stalen ringen, inhoudende f116 aan rijksdaalders, guldens en centen. Van dien diefstal wordt verdacht een persoon, oud tusschen 40. en 50 jaren, uiterlijk gezond en donker, gestalte tamelijk lang en breed, baard vol en kort, gekleed met bruinen jas, grijze broek en zwarte zijden pet. Hij heeft in het huis van den bestolene achterge laten eenige bladen van eene Duitsche prijscourant der fabriek van Rudolph Ditmar, in gasornamenten, lam pen enz De commissaris van politie in de 2e sectie te Am sterdam verzoekt opsporing en, zoo daartoe termen zijn, aanhouding en opzending, Per stoomer »Castor" zijn te Amsterdam uit New-York teruggekomen 96 landverhuizers, vreem delingen uit verschillende landen, die te New-York geen werk konden vinden, of tot werken ongeschikt zijn. Zij keeren naar hun vaderland terug. Sedert Zaterdagmiddag hebben de duikers hun arbeid van het onderzoek naar het wrak van de «Ad der" wegens ongunstige wind en zee voorloopig moeten staken. Bijzonderheden heeft het gehouden onderzoek nog niet opgeleverd. Of het schip gelicht zou kunnen worden is hoogst twijfelachtig. Het gevaarte weegt 1,600,000 Nederlandsch pondom het te lichten zouden vier schepen van 500,000 Nederlandsche ponden ge wicht noodig zijn, gesteld dat men met de noodige kettingen den romp omhoog kon hijschen, zonder dat die in elkaar gewerkt werd. Blijkt het lichten met kettingen bij nader onder zoek niet mogelijk, dan is er wellicht nog een kans om het schip weer boven te krijgen, als men het onder water kan keeren en leegpompen, zoodat het zelf weer naar boven stijgt. Doch dit middel is zeer moeilijk toe te passen. In elk geval zal de uitslag van nader onderzoek door de duikers moeten worden afgewacht, eer over de mogelijkheid van boven water krijgen van het schip zal kunnen worden geoordeeld. Als een bijzonderheid wordt aan het Dagbl. me degedeeld, dat schipper Keus, toen hij zoekende was naar het wrak van de »Adder", in zijn nabijheid heeft gezien een zeer grooten haai, waarvan de soort niet op de Hollandsche kust bekend is. Hij had een dubbele rij tanden en was 2 vadem lang. Daar de haaien op lijken azen, wordt hieruit opgemaakt, dat werke lijk in het wrak nog menschelijke wezens zich bevinden. Schipper P. Bakker, te Nieuwediep met een kotter van de Noordzee binnen, rapporteert, dat En- gelsche tarbotters op den 47 Juli hem ter hoogte van Ameland mededeelden dat zij in zee hadden opgehaald het lijk van een in het zwart gekleed heer van jeugdigen leeftijd, doch dat zij, met het lijk geen heenkomen wetende, het weder over boord hadden gezet. Ook hadden zij nog verscheidene andere, van zwemgordels voorziene lijken zien drijven, waaronder die van een onderofficier en een matroos, terwijl éen geheel naakt was. Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat bij een pas uit Oost-Indië te Harderwijk aange komen transport militairen zich een neger bevindt, afkomstig uit Afrika, die gedecoreerd is met de Mili taire Willemsorde en de eervolle vermelding als soldaat, en later tot korporaal werd bevorderd. Hij spreekt goed Hollandsch, het is een mooi type, een knap opgeruimd gezicht en flinke taillehij steekt een hoofd boven zijn kameraden uit en is dan ook twee meter lang. In vroegere dagen gaf men aan negers en kleurlingen, die met de Militaire Willemsorde gede coreerd werden, een bronzen medaille in plaats van het ridderkruis. De boven beschreven korporaal draagt thans het gewone ridderkruis. (Zw. Ct.) In de vorige week zijn te Rotterdam 9 gevallen van pokken aangegeven. Dezer dagen hebben twee heeren een vélocipède- tocht van Loosduinen over Delft en Gouda naar Utrecht ondernomen en, na aldaar eenige dagen ver toefd te hebben, de reis over Woerden Leiden en Den Haag naar hun woonplaats met goed succes volbracht. Zaterdagavond kwam te 's-Bosch per velocipede een heer uit Utrecht aan, die slechts 4% uur over dat «ritje" gedaan heeft, waarbij nog een oponthoud te Kuilenburg en te Bommel van een uur. J. C. S., die op de Dordtsche kermis een pon tonnier, die hem en zijn gezelschap getergd en aange vallen had, in een daarop gevolgde worsteling dood stak, is definitief in vrijheid gesteld, daar het hof hier geen termen heeft gevonden om hem te doen terechtstaan. Volgens bericht uit Deventer staan door het steeds wassen van den IJsel een groot deel der lage graslanden, vooral onder Terwolde, Welsuin, Olst en Wijhe onder water. Een inzender uit Boskoop schrijft in Semper- virens, dat hij om het opeten zijner doperwten door de musschen te beletten, zijn toevlucht tot het van ouds beproefde middel om ze te verdrijven heeft ge nomen. Dit middel bestaat in sajet, die men alvorens een paar uur in de raapolie te weeken of te drenken legt, waarna men die draden, overlangs de regels met erwten, uitspant. Ook ditmaal had dit weder het gunstige gevolg, dat, ruim vier dagen nadat hij de draden uitspande, er geen musch meer in zijn erw ten te zien is geweest. Of de kleur der draden er iets toe doet, weet de inzender niet, maar hij gebruikt daarvoor altijd witte sajet. Terwijl men de vorige week bij de gasfabriek te Kampen bezig was een heimachine uit een laagte te hijschen brak de ketting en ging het zware li chaam weer naar beneden, waardoor een werkman zoodanig getroffen werd, dat hij een been brak, in wendig erge kneuzingen bekwam en aan de gevolgen overleed. In den nacht van 27 op 28 Juli heeft het in sommige streken van Overijsel gevroren. De Londen Chatham and Dover-spoorweg was tot nu toe met de booten der maatschappij Zeeland aangesloten, maar weldra zullen ook de reizigers van den South Eastern-spoorweg naar het Engelsche ha venstation van de lijn Zeeland gebracht worden. Om hierin te voorzien, was een nieuw havenstation noodig, en naar de nieuwe haven van Port Victoria in den mond van de Medway zullen de booten voort aan de Nederlanders brengen, waar ze door geen ijze ren kettingen tegengehouden, maar in een nieuw sta tion ontvangen zullen worden. Queenboro-Pier zal uitsluitend voor goederendienst worden ingericht De reizigers zullen dus naar welgevallen over de Lon don-Chatham of over de South-Eastern kunnen rijden en te Charingcross en al de stations van de S.-E. zoowel als te Victoria-station kunnen aankomen. (Hbl Cetchwayo vertrok van Madeira naar Plymouth I hij was gekleed in Europeesch costuum en scheen zeer wel en opgeruimd te zijn. Men zegt, dat een vertegenwoordiger van het Engelsch ministerie van koloniën hem te Plymouth zal opwachten. Uit het Zululand komen inmiddels onrustbarende berichten; bijna alle hoofden houden demonstratien ten gunste van Cetchwayo. Men vreest, dat de partij des konings een regentschap zal afkondigen en met geveld de bestaande regeling zal omverwerpen. Vrijdag jl. zijn te Antwerpen met het Belgisch stoomschip Pennland van de Red Star Line, een veertigtal Russische Israëlieten uit New-York aange komen. Deze ongelukkigen waren van alles ontbloot, De Russische consul verklaarde, dat zij, door zonder vergunning van hun gouvernement Rusland te hebben verlaten, hun nationaliteit hebben verloren. Zij zijn door het comité, dat zich het lot van de Russische Israëlieten aantrekt, tijdelijk in de stad verpleegd. Zaterdag zijn zij naar Keulen vertrokken, om van daar de Russische grens te bereiken. In de algemeene vergadering te Breslau van den Duitschen spoorweg-Verein, zijn ook aangenomen de beschermende maatregelen tegen de ontbranding van wollen en katoenen vrachtgoederen door vonken uit de locomotief. Als een nieuw levensteeken van het Russische Czarenpaar mag zeker wel eens uitvoerig stilgestaar worden bij de doopplechtigheid der jongeborene prinses Het is in langen tijd niet gebeurd, dat uit Rusland eene dergelijke tijding, die getuigt van vredelievend heid en kalmte, tot ons kwam, en zij geeft moed dat eindelijk de zoo vaak uitgestelde kroning eens za plaatshebben en de vorst eens met meer gerustheii zich in zijn eigen land zal kunnen bewegen. »Het Vaderland" nu meldt omtrent die doopplech tigheid, welke te Peterhof plaatshadhet volgende Een ontzaglijke menschenmassa was door stoom booten en spoortreinen naar Peterhof overgebracht Iedereen trachtte iets van de groote plechtigheid vat den doop der jongste dochter van keizer Alexander tt zien. En de algemeene nieuwsgierigheid werd ten volk bevredigd, want in jaren is er geen feest gevierd waarbij zich de Russische keizerlijke familie zoo vri heeft bewogen. Tegen half 12 ging de vorstelijke stoet van lie slot Alexandria r,aar het paleis te Peterhof, waar d brecde schare van aanzienlijke genoodigden reed wachtte. Oogverblindend was de pracht, die daa heerschte. De Russische dames waren in nationaa

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2