1882. N°. 91 Donderdag 8 Augustus. 69ste jaargang. Oproeping van Verlofgangers. VERKIEZING. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 2 AUGUSTUS 1882. Hansweert. Gedurende de maand Juli werden aan het Rijkstelegraafkantoor alhier behandeld 462 telegrammen als: verzonden 306, ontvangen 156. Borssele. Maandag werd in de vergadering van den gemeenteraad alhier benoemd tot havenmeester P. Karelse Mz., ingezetene der gemeente en sedert eenigv weken tijdelijk met de waarneming van die betrekking belast. Tiiolen. De gemeente rekening over 4831 bedraagt Landbouw en Veeteelt. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Yerseke. De heer C. Van Weele alhier heeft voor de betrekking van onderwijzer te Woudrichem bedankt en opnieuw naar Yerseke gesolliciteerd. Maandag is hij dan ook inet algemeene stemmen opnieuw be noemd. Scheepvaartberichten. Hansweert. Velen zullen zich nog wel herinneren, dat in de maand November jl. in de YVester-Schelde te Rammekens zonk de Spaansche bark »Amigos," die de lading aan boord had van de destijds te Bors sele gestrande Spaansche bark »Augustina." Nadat de lading uit de »Amigos" door een duiker gedeel telijk was uitgehaald, is men gaan beproeven het schip te lichten en men was daarin zoover geslaagd, dat de »Amigos" vlot was gekomen en in hare ijzeren kluisters hing om met de sleepboot «Ter Neuzen", die reeds ervoor Jag, naar eene veilige plaats gesleept te worden, toen eensklaps de kettingen braken en de «Ainigros" weder in de diepte verdween. Rechtzaken. GOESCH De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor hot buitenland- A. STEINER, te Hamburg. Inons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regal meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct: Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. De BURGEMEESTER van GOES, gezien hebbende de circulaire van den heer Commis saris des Koüings van den 17 Mei 1882, A no. 1734, 3e afdeeling (Prov. blad no. 50) alsmede de circulaire van 21 Juni 1882 A no. 2579:2 3de aid., volgens welke, tengevolge vau de door Z. M. gegevene bevelen, de navolgende milicien-verlofgangers der lichting 1879, behoorende tot het 3e reg. Int&nterie, voor herhaimgs- oefeningen van den 8 Augustus tot den 11 September 1882, en die behoorende tot het korps Geniet'oepeu van den 22 Augustus tot den 29 September 1882 ONDER DE WAPENEN MOETEN ROMEN; geeft daarvan aan de belanghebbenden kennis en roept op voor het 3e regiment Infanterie: ADRIAAN VAN HOORN, en JACOB LINDHOUT 5 voor het korps Genietroepen: MARINUS MART1NUS FRANgOIJS; om tegenwoordig te zijn bij hunne korpsen die van het 3e regement Infanterie te Bergen-op-Zoom op Dins dag den 8 Augustus en die van het korp9 Genietroepen te Utrecht op Dinsdag den 22 Augustus a. s., allen des namiddags voor 4 uren, zullende zij zich rechtstreeks derwaarts moeten begeren. VVordende den verlofgangers indachtig gemaakt, dat hij, die niet aan de oproeping voldoet, als deserteur wordt behandeld, en dat hij, die niet op den bestem den tijd onder de wapenen komt, of niet voortdurend aan de oefening deelneemt, of wel achterlijk blijft in het aanleeren van den wapenhandel, zooveel langer onder de wapenen zU gehouden worden als de kom- mandant noodig acht Goes, den 29 Juli 1882. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, van het stembureau ontvangen hebbende de processen- verbaal van inlevering en opening der stembriefjes, waaruit blijkt, dat voor de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad zijn uitgebracht lo voor de vacature- Van Renterghem van de 285 ge'dige stemmen op den heer L. G. KAKEBEEKE 150 en 2e voor de vacature-Kake- beeke vande 283 geldige stemmen op den heer C R1S- SEEUW 148 stemmen, zoodat deze twee gekozen zijn, brengen ter openbare kennis, dat afschriften dier pro cessen-verbaal op heden ter gewoner plaatse aangeplakt en ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter in zage nedergelegd zijn, alwaar zij kunnen geraadpleegd worden op eiken werkdag tusschen des voormiddags 9 en des namiddags 2 uren. Goes, 2 Augustus 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Van de Dinsdag gehouden verkiezing voor twee leden van den raad is de uitslag als volgt Het aantal kiezers bedraagt 423. WIT STEMBRIEFJE. (Vacature-Renterghem.) Uit gebracht 294 stemmen. Van onwaarde 9 (8 blanco en een geen stembiljet zijnde.) Volstrekte meerder heid 143. Gekozen de beer L. G. KAKEBEEKE met 150 stemmen. De heer H. De Wilde verkreeg er 116. Verder waren uitgebracht op de navolgende heeren het achter hun naam gemelde aantal st.C. Risseeuw 7, D. Hildernisse 3, J. Engelblik, J. Donner en mr. P. Van der Meer Mohr elk 2 en P. J. De Wijs, dr. A. De Puijt en A. Foudraine elk 1 stem. ROOD STEMBRIEFJE. (Vacature-W. L. Kake- beeke.) Uitgebracht 293 stemmen. Van onwaarde 10 blanco's. Volstrekte meerderheid 142. Gekozen de heer C. RISSEEUW met 148 stemmen. De heer J. Donner bekwam 122 stemmen. Verder waren uitgebracht op de heeren II. De Wilde, D. Hildernisse en L. G. Kakebeeke elk 2 stemmen, en op de heerer. mr. P. Van der Meer Mohr, N, M. Bosdijk, C. Hootsmans E. L. Van Mervennée W. L. Kakebeeke J. Larsen en Mart. De Jonge Jz. elk 1 stem. Hedenmorgen deelden wij dien uitslag per bul letin aan onze abonné's en lezers in de stad mee.) Eenige ingezetenen van Goes hadden heden de vlag uitgestoken ter eere van den 24sten verjaardag onzer Koningin. Dat de klok 's morgens luidde, de vlag op den toren van het stadhuis wapperde en de schutterij paradeerde spreekt vanzelf. Dit zijn de gebruikelijke nommers van bet officieel programma op zulk een dag. Onze vorstelijke personen zijn nog in het buiten land. De Zeeuwsche nijverheids-tentoonstelling te Goes zal volgens door de commissie genoihen besluit Dinsdag 15 Augustus definitief gesloten worden. De entree is thans voor alle dagen op f 0,25 per persoon gesteld. Kinderen betalen f0,15. Het Comité tot wering van schoolverzuim te Goes koos in hare laatste vergadering tot lid den heer Ph. M. De Dunde Dresser, die deze benoeming aannam. Tot zijn leedwezen moest het comité besluiten dit jaar geen schoolfeest te geven. De toestand der kas noopte den leden ervan dit besluit te nemen. En geen wonderSinds de Provinciale Staten be sloten het comité geen subsidie meer te verkenen, is in de fondsen van het comité een leelijke bres ge schoten, en nergens anderè was bezuiniging te maken dan in het jaarlijksch weerkeerende schoolfeest. Het comité mocht niet anders doen, al weet het dat het vele kleinen teleurstelt. Toch was liet erop bedacht om hun voor dit gemis eenige vergoeding te verschaffen, en dank zij de wel willendheid der tentoonstellings-commissie is het, dunkt ons, daarin uitstekend geslaagd. In de volgende week zal den bekroonden kinderen, die anders aan een schoolfeest deelnemen, toegang tot de tentoonstelling worden geschonken. Zij zullen daardoor zeker ook wel veel genoegen hebben, terwijl wij bun dan goed weer toowenschen, opdat zij ook eens van den sclioonen tuin der sociëteit «Van Ongenucliten Vrij" zullen kunnen genieten. In de Dinsdagavond door de «Vereeniging tot het regelen en bevorderen van Volksvermaken" te Goes gehouden algemeene vergadering bracht de voor zitter, na het lezen der notulen, een woord van hulde aan den heer A. Van Schelvenafgetreden secretaris dier vereeniging, voor de vele diensten haar in zijne betrekking bewezen. Hij herdacht verder hetgeen door den heer L. K. Brekerdie zijn ontslag als bestuurslid had geno men, in het belang der vereeniging was verricht en verzekerde hoe ongaarne de medebestuursleden zijn steun missen. Bij de keuze voor een nieuw lid, in plaats van den heer L. K. Breker, werden 29 stemmen uitgebracht. De heer J. Van den Berge werd met 22 stemmen gekozen. De overige stemmen waren op verschillende personen uitgebracht. Verder werd meegedeeld, dat door het bestuur met de tentoonstellings-commissie eene overeenkomst was gesloten, zoodat alle leden der vereeniging Zondag a. s., bij gelegenheid der matinee, te geven door het mu ziekgezelschap Eendracht maakt Macht" van Kvui- ningen, op vertoon van hun diploma over het loo- pende jaar vrijen toegang hebben op de tentoonstel ling en bij genoemde matinee. 's-IIeer Adtskerke. Bij de Dinsdag gehouden herstemming voor een raadslid ter voorziening in de vacature, ontstaan door liet vertrek van het raadslid D. Koster, is gekozen de heer Jaques JEverse, met 7 stemmen. Van de 26 kiezers stemden er 12. De vroeger vermelde verkiezingen van Ad. Van der Heulen en Joh. De Visser waven beide herkiezin gen wegens periodieke aftreding van die heeren als raadslid in ontvangstf 30516,11 in uitgaaf - 27565,81 en sluit dus met een batig saldo van f 2950,30 Bij kon. besluit is de benoeming van den bur gemeester van Oost-Kapelle AI. W. De Jonge van Ellemeet, tot secretaris dier gemeente, goedgekeurd. Voor het 3e ged. van het notarieel examen is o. a. geslaagd de lieer L. E. A. Liebert, te Breda. Bij den Raad van State is een ontwerp in be handeling voor een algemeenen maatregel van bestuur, die aan de spoorwegen de verplichting oplegt tot het bezigen van doorloopende, zelfwerkende remmen. De Vrije Pers bevat het gegrond verzoek aan de Ministers om hun die 't zij voor zichzelven of in het belang van 's lands dienst, iets te zeggen hebben, te woord te staan. In de laatste maanden wordt er schier geen audiëntie gegeven. Nochtans dragen de demissionaire Ministers tot benoemingen voor, en als zij dit doenkonden zij ook audiëntie gevenmeent i men. Het wetsontwerp tot opheffing der rechtbank te Haarlem ondervindt in de afdeelingen der Tweede Kamer veel tegenkantingslechts weinig leden ver klaarden et zich voorde redenen van het vóór en tegen waren echter zoo velerlei en zoo uiteenloopend en de wijzigingen, die men in't wetsontwerp wenschte, zoo talloos, dat het daaromtrent ternauwernood in de afdeelingen tot eenige eenstemmigheid kwam. Wat slechts met zekerheid gezegd kan worden is, dat ver reweg het meerendeel der leden tegen de opheffing was. De hoogleeraar dr. J. J. Van Oosterzee is Za terdagnamiddag te Wifisbaden, waar hij zich tot her stel zijner gezondheid bevond, overleden. Johannes Jacobus Van Oosterzee, in 1817 geboren, werd in 1839 candidaat tot den H. Dienst en ving te Eemnes-Binnen zijne loopbaan als predikant aan op 7 Februari 1841. Twee jaren later werd hij beroepen te Alkmaar, en van daar kwam hij naar Rotterdam op 24 November 1844, nadat besloten was tot be noeming vaneen dertienden predikant bij die hervormde gemeente. "Nagenoeg twintig jaren was hij aldaar werkzaam, en maar weinigen viel het ten deel zoo gevierd te worden in den kring hunner gemeente als Oosterzee. In 1863 aanvaardde hij het hoogleraarsambt in de godgeleerdheid aan de Hoogeschool te Utrecht, waar aan hij zijne beste krachten heeft gewijd. Een breede lijst van godgeleerde en andere ge schriften getuigt van zijne veelzijdige kennis en on- vermoeiden ijver. Zijn heengaan zal ongetwijfeld door eene talrijke vriendenschaar diep worden betreurd. Het volgend staatje, berustende op het verslag van den landbouw in Zeeland, doet in de verschillende afdeelingen der Zeeuwsche maatschappij van landbouw, per bunder en in mudden, van de daarbij vermelde gewassen, de gemiddelde opbrengst kennen van den oogst van 1880. s3 aj V a st est a CS N VI ff •d s3 CS 03 s JA d V a •s St JA V p x O P tS s3 ca JJ to (o Sa XI H 'v z O O "3 Wintertarwe 32 40 28 30 28 30 31 25 Rogge 32 30 24 30 25 30 31 25 Wintergerst 50 50 40 46 52 50 58 40 Zomergerst 40 45 36 35 47 40 49 30 Haver 65 60 45 50 53 60 67 40 Koolzaad 25 25 25 22 30 27 20 Erwten 25 25 22 25 27 27 20 22 Paardenboonen 20 25 20 20 20 20 18 22 Witte en bruine boonen. 17 20 20 8 20 15 20 Aardappelen 150 170 120 130 175 125 135 120 Ajuin f 375 120 250 300 (Af. Ct.) Dr. J. Koster, te Wissekerke, staat no. 2 op hot drietal naar Meppel. Te Sirjansland is beroepen ds. C. J. Montijn, te St.-Philipsland. Jozias De Jager is toegelaten tot de kweekschool te 's-Bosch, Jan De Jonge tot die te Haarlem Beiden zijn leerlingen der Rijks-normaallessen te Goes. Vrijdag jl. werd te Middelburg de vijftiende alge meene vergadering gehouden van de onderwijzers-ver- eeniging in het arr. Middelburg, onder leiding van jlir. mr. D. G. Van Teijlingen, schoolopziener van dat arrondissement. Ongeveer 50 onderwijzers waren tegen woordig. Ook werd de vergadering bijgewoond door de heeren C. M. Van Visvliet, mr. C. J. Pické, dr. G. Van Hennekeler, mr. W. C. M. De Jonge Van Ellemeet en dr. F. P. J. Sibmacher Zijnen. Uit het overzicht van den toestand der vereeniging en het verhandelde op de gewone vergaderingen ge durende het afgeloopen jaar bleek, dat het getal leden aanmerkelijk was toegenomen en dat de vereeniging aan haar doel, voortgaande verbetering van het lager onderwijs, in haren kring tracht te beantwoorden. Na het afdoen van eenige huishoudelijke zaken werd door dr. G. Van Hennekeler, hiertoe door het bestuur uit- genoodigd, eene voordracht gehouden over eenige belang rijke verschijnselen en ontdekkingen op het gebied der electriciteit, door proefnemingen voorgesteld en opge helderd. De onderwijzers-zangvereeniging, onder directie van den heer J. Van Sluijs, deed zich bij afwisseling hooren, en de vergadering werd met een vriendschappelijken maaltijd besloten. Men gaf het echter nóg niet op en sedert heeft men bijna onafgebroken alle denkbare middelen aangewend om de «Amigos" te lichten, totdat men verleden week de onmogelijkheid van lichting is gaan inzien en na een arbeid van bijna 7 maanden de zee haar prooi gelaten heeftnatuurlijk met zware geldelijke verliezen aan de zijde der ondernemers. Het gerechtshof te 's-Gravenhage veroordeelde Maandag ook nog T. C. A. C., beschuldigd vau dief stal met inbraak, tot 3 maanden eeDzame opsluiting -Tegen het in zake P. A, Janssen door hetzelfde hof uitgesproken arrest is door den verdediger van den veroordeelde, mr. Bik, cassatie aangeteekend. Genoemde heer deelt in het Dagblad o. a. mede omtrent de behandeling zijner zaak voor het Ilaagsche Gerechtshof Ter elfder ure werd mijn dienstbode nog als ge tuige gedagvaard en in de openbare terechtzitting ge vraagd over een zaak, buiten de akte van beschuldi ging liggende, een zaak waarover ik met gehoord, die mij niet beteekend was, een surprise dus. De voorzitter bracht haarde dienstbode na melijk een door haar o^derteeker.de quitantie van een geleverd ledikantgordijn aan liet huis van arrest onder liet oog, en vroeg of zij dat geleverd had; toen zij dit ontkende, en nog vóór dat bleek dat ik van die zaak wist, hoorde ik een ellendeling - beter naam verdient die mij onbekende niet in de rechtszaal uitroepen: «die schurk", terwijl, ik meen de president, zeide, «dat dit de grootste schurkenstreek was, die ik nog uitgevoerd had." Zie hier de zaak: wanneer voorwerpen van linnen of katoen voor het Rijk moes ten aangekocht worden, dan droeg ik dit in den regel aan mijn vrouw op. Zoo was door het college en den Minister van justitie goedgekeurddat een ledikant gordijn ter waarde van flG voor de gevangenis zou aangekocht worden. Ik droeg dit aan mijn vrouw op en stelde haar de f16 ter hand, met een quitantie tot dat bedrag. Toen het gordijn afgeleverd werd, was de quitantie onderteekend door Leentje Dijke, mijn dienstbode. Wat veronderstelde ik nudat mijn vrouw de stof gekocht en Leentje Dijke het al of niet met de hulp mijner vrouw genaaid had. Hier was geen «schurkenstreek" in 't spel. Zooals ik nu gehoord heb, heeft mijn vrouw, omdat zij niet gaarne bij Justitie als «naaister" te boek wilde staan, de quitantie door de meid laten teekenen, na ze haar te hebben voorgelezen en gezegd te hebben, waarom zij liet niet gaarne teekende. Zit daar nu een schur kenstreek in? En waarom werd het woord «schurk" niet ingetrokken, toen liet bleek dat ik aan de zaak vreemd was? Verbeeld u, mijnheer de redacteur, mijne vrouw moet elk jaar een declaratie indienen van f40 voor het schoonhouden van lokalen in de gevangenis, ter wijl het van Rijkswege door gevangenen geschiedt zelfs toen die lokalen algebroken waren, moest toch de declaratie ingediend worden en werd zij goedge keurd. Dit is bij college en Ministerie bekend en mij zóo overgegeven toen ik als directeur optrad. De secretaris heeft voor het Hof bekend, dat liij mij last heeft gegeven om briefport op de begrooting voor 't mobilair te verhalen, en dat terwijl hij f 200 van het Rijk voor administratiekosten geniet. Nu weet een ieder, dat briefport niet bij mobilair thuis behoort, terwijl op de begrooting, door den Minister goedgekeurd, ook geen post voor port voorkomt, dat natuurlijk is, en zelfs door het college geweigerd is om luguster, ter aanplanting van een heg op 's Rijks terrein, op de begrooting tot aanvraag van aankoop en onderhoud mobilair te brengen.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1