Rechtzaken. Door het Hoog militair gerechtshof is o. a. goed gekeurd het volgende door den krijgsraad te 's Hage gewezen vonnis in zake tegen: A. IC, 21 j. geb. te Kattendijke, vrijwillig huzaar, 1. g. b. li. alg. depót v. disc, te Vlissingen, s. v. aan tweede desertie i. t. v. v. gev. door arrestatie, maar niet aan het mede- nemen van goed boven de tenue van den dag. (In den nacht van 28 op 29 Juni 11. op wacht zijnde aan de kazerne, verliet hij die wacht, trok zijn werkbroek en werkboezeroen aan, begaf zich naar Kattendijke en werd reeds den volgenden dag door de politie te Wilhelminadorp aangehouden). Veroordeeld tot een militaire gevangenisstraf van twee jaren, met ontzeg ging van het recht enz. voor den tijd van vijf jaren. OPENBARE VERGADERING van den Baad der gemeente Goes, op ZATERDAG den 29 JULI 1882, des namiddags te 2% uur. Voorzitter de lieer mr. J. G. De Witt Hamer, bur gemeester. Tegenwoordig 10 leden en de Secretaris. Afwezig zonder kennisgeving de heer J. Steketee. Ook de heer W. L. Kakebeeke, die zijn ontslag ge nomen heeft. Eene vacature. I. De notulen der vergadering van den 8 Juli jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die voor notificatie worden aangenomen: a. dat een balk in de torenspits verrot was, en dadelijk is hersteld, voor de dekking der kosten van welke herstelling eerstdaags een voorstel aan den raad zal worden ingediend; b. dat door burg. en weth. zijn aangewezen, om gedurende den cursus 1882/83 de hoofden der scholen voor middelbaar onderwijs, bij ontstentenis, te vervan gen, de heer G. J. Van der Poll en mej. H. R. D. Van der Meij. III. Vervolgens worden ter tafel gebracht als in gekomen stukken: a. Bericht van den Min. van Binn. Zaken, dat de wijziging in de verordening nopens de leeraressen der meisjesschool wordt goedgekeurd. b. Missive van Ged. Staten, tot toezending van een afschrift van het K. B. van 30 Juni jl. no. 9, waarbij de heer C. Risseeuw niet ontvankelijk wordt verklaard in zijn beroep van de uitspraak van Ged. Staten tot handhaving zijner niet-toelating als lid van den raad. De Voorzitter deelt hierbij mede, dat burg. en weth. voor de vervulling der daardoor voortdurende vacature en voor die ontstaan door het ontslagnemen van den heer Kakebeeke tegen Dinsdag a. s. eene verkiezing hebben uitgeschreven en hij de leden straks zal uit- noodigen het stembureau hiervoor aantewijzen. c. De verslagen van den toestand der gemeenten Breda, Delft, Haarlem, Maastricht en Vlissingen, die in de boekerij geplaatst zullen worden. d. Voorstel van de commissie van toezicht op het Midd. onderwijs, met gunstig advies van den Inspec teur, om den heer M. C. J. De Visser definitief te benoemen tot leeraar aan de inrichtingen van dat onderwijs voor jongens, welk voorstel in de volgende vergadering zal behandeld worden. IV. Nog is ingekomen een verzoek van den heer J. H. Van der Voort, om eervol ontslag als leeraar, wegens benoeming te Gouda, met gunstig advies van de Commissie van toezicht en van den Inspecteur. Overeenkomstig het voorstel van burg. en wetb. wordt het ontslag eervol verleend tegen 22 Sept a. s. of zooveel vroeger als in de vacature zal zijn voorzien. V. Aan de orde is de aanvrage van het Burgerlijk Armbestuur om machtiging tot het doen van eenige af- en overschrijvingen op de begrooting van uitgaven dier instelling over 1881. Het advies der fin. commissie wordt gelezen en de conclusie daarvan, door burg. en weth. in een voorstel veranderd, zonder beraadslaging of hoofdelijke stem ming aangenomen, zoodat de machtiging is verleend. VI. Nu komen in behandeling de aanvragen om remissie van aanslag in den hoofdelijken omslag over 1882, als: van de wed. J. Besuijen f3,11, dê erven H. J. Van Hove flO,en de erven C. Korstanje f67,62. Overeenkomstig het advies der financiëele commissie, door burg. en weth. in een voorstel veranderd, worden de gevraagde remissiën verleend. VII. Thans zijn aan de orde de door den ontvan ger opgemaakte staten van restanten en oninbare pos ten van den hoofdelijken omslag en van de belasting op de honden over 1880 en 1881, te weten: H. O. 1880 oninbaar f97,29s; Hoofd. Omslag 1881 onin baar f574,16; restant f 231,36'; Belasting op de honden 1881 oninbaar f26,restant f 17, De conclusie van het advies der financiëele com missie, om die staten goed te keuren en vast te stellen, wordt, door burg. en weth. in een voorstel veranderd, zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. VIII. Alsnu wordt door burg. en weth. aangeboden de verantwoording wegens hun beheer van de inkom sten en uitgaven der gemeente over 1881onder over legging der aan hun college door den ontvanger in gediende rekening, waaruit blijkt, dat de ontvangsten f 101202,34 en de uitgaven f97820,37 hebben bedra gen, zoodat er een batig saldo is van f3381,97. Deze verantwoording en rekening zal ter visie ge legd en met de bijlagen in handen der fin. comm. om onderzoek en rapport gesteld worden. IX. Om met den Voorzitter of die hem vervangt het stembureau bij de verkiezing van twee leden van den raad op 1 Aug. a. s. uittemaken, worden aange wezen de heeren G. Van der Hoek en B. M. Den Boer, beiden met 9 stemmen, terwijl telkens 1 stem op den heer J. J. Ramondt wordt uitgebracht en de overige leden als plaatsvervangers desnoodig zullen kunnen optreden. X. Nog moet worden opgemaakt eene voordracht van twee dubbeltallen, en aan den Comm. des Kon. ingediend, om daaruit de benoeming te doen van twee leden in het college van zetters, tengevolge der perio dieke aftreding van de heeren D. Hildernisse en Ph. M. De Ronde Bresser. Achtereenvolgens worden uitgebracht: voor het Ie dubbeltal op de heeren D. Hildernisse 7 stemmen (Ph. M. De Ronde Bresser 2 stemmen, A. Dekker J 1 stem) en A. Dekker Jz. 9 stemmen (D. Hildernisse 1 stem)en voor het 2e dubbeltal op de heeren Ph. De Ronde Bresser alle (10) stemmen en J.H.Janssen 9 stemmen (1 briefje in blanco). XI. De heer Massee vraagt, of de redenen voor de niet ontvankelijkverklariug van den heer C. Ris seeuw in zijn beroep op den Koning werkelijk zijn, zooals in de Courant is medegedeeld 1 De Voorzitter antwoordt bevestigend. De vergadering is daarna gesloten. Buitenlandse!) Overzicht. Frankrijk heeft weer een ministriëele crisis, die thans niet zoo spoedig en kalm zal afloopen. Het betrof de aangevraagde kredieten voor Egypte. Zaterdag werd de tot toen verdaagde behandeling voortgezet. De minister Freycinet zeide uit naam der regeering, dat hij geen interventie wil, maar alleen bescherming van het Kanaal, zijnde de staatkunde, waaromtrent met Engeland en de mogendheden over eengekomen is. 4000 man waren daartoe voldoende. Het- is mogelijk, dat de conferentie beslist voor eene collectieve bescherming van het Kanaal, maar in eik geval zal niets gedaan worden zonder toestemming van het Parlement. Hij eindigde zijne rede met een rechtstreeksch beroep te doen op het vertrouwen der Kamer. Verscheiden leden bestreden de kredieten en noem den de verklaringen der regeering verward, wat door den minister weer werd beantwoord. Deze haalde een dépeche aan van den Engelschen gezant, waarin ge zegd wordt, dat de bescherming van het kanaal eene eenvoudige zaak is, waarbij de politiek niet betrok ken is. Turkije nam de interventie aan, maar onder voorwaarden, waarop de conferentie niet zal ingaan. Na eene rede van den bekenden radicaal Clemen- ceau tegen de kredieten verwierp de kamer met groote meerderheid door het opsteken der handen artikel 1 van het ontwerp. Clemenceau vroeg daarop stemming over hetzelfde artikel, teneinde misverstand te voorkomen. De kre dieten werden toen verworpen met 450 tegen 75 stemmen. De ministers dienden daarop hun ontslag in; pre sident Grevy verzocht hun zich met de loopende zaken te blijven belasten totdat een nieuw kabinet benoemd zal zijn. Hij hield verder een conferentie met de presidenten van kamer en Senaat. In de parlementaire kringen wordt gezegd, dat de toestand ingewikkeld en moeielijk is. Men ziet in het votum het resultaat van coalitiën tusschen elkaar vijandige partijen, veeleer dan juiste aanwijzingen om trent de te volgen buitenlandsche staatkunde, daar voorstanders en tegenstanders eener interventie in Egypte gelijkelijk tegen het kabinet stemden. De crisis zal waarschijnlijk verscheiden dagen duren. Velen gelooven, dat eene ontbinding der Kamer in het volgend jaar onvermijdelijk is. Men zegt dat de Porte order heeft gegeven om deze week 15000 man naar Egypte te doen vertrekken. De Sultan en Arabi-Bey doen beiden hun bestom de zaken sleepende te houden en, terwijl zij oogen- schijnlijk tegen elkaar opstaan, heimelijk gezamenlijk de Engelschen te dwarsfcoomen. Arabi-Bey heeft den Sultan doen weten dat hij hem trouw is, maar dat hij voor zijn godsdienst een ieder, zelfs al was het een Turk, die Egypte wilde aan vallen, tot het laatste toe zal bestrijden. De geruchten omtrent zijne onderwerping aan den Khedive kunnen wij laten rusten. Zij worden door de laatste berichten niet bevestigd. De conferentie-zittingen hebben sedert Donderdag geen officieel karakter wijl de Russische gezant ze niet bijwoont. Deze wachtte nadere instructies, die echter Zaterdagnacht gekomen moeten zijn. Er schijnt een complot te zijn geweest om Arabi te vermoorden. Eenige deelnemers daaraan zijn door den Kbedive met groote plechtigheid ontvangen. De Fransche oorlogsschepen hebben order ontvangen te Port-Said te blijven en niet meer door het kanaal van Suez heen en weer te varen. Het blijkt meer en meer dat Engelsche soldaten in Egypte schandelijk huishouden. Uit andere landen valt niets bijzonders te melden. Bij het Hongaarsche parlement is een petitie inge komen om den President-Minister in staat van beschul diging te stellen wegens schending van de vrijheid van drukpers door een circulaire, waarbij de autoritei ten werden gemachtigd zonder voorafgaand rechterlijk bevel beslag te leggen op alle anti-semietisclie brochures. Veel zal dit niet te beduiden hebben, dunkt -ons; De zaak komt ons vreeselijk gezocht voor. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Oost-Kapelle ds. J. A. Van Boven, te Klaaswaal. Voor den cursus 18821883 is benoemd tot plaatsvervangend directeur der H. B. school voor jon gens te Goes de heer G. J. Van der Poll en tot waar nemend directrice van de middelbare school voor meis jes alhier mej. H. R. D. Van der Mey. Stavenisse. Vrijdag hielden de onderwijzers in het arrondissement Tholen hunne jaarlijksche vergadering, die geleid werd door den arrondissements-schoolop- ziener, den heer mr. L. A. Bybau, en bijgewoond door de heeren Van Gorkum, districts-schoolopziener en mr. De Witt Hamer, schoolopziener in het arron dissement Goes, door den burgemeester, den secretaris en eenige leden van den gemeenteraad van Stavenisse, den heer Bolier, lid van de Prov. Staten van Zee land, den burgemeester van St.-Annaland, den se cretaris van Scherpenisse en door bijna al de onder wijzers en een zestal onderwijzeressen uit het arron dissement. Op den bepaalden tijd opende de voorzitter met eene gepaste toespraak de vergadering, llij zeide zich vooral zeer te verheugen over de opkomst der onder wijzeressen, die voor het eerst blijk gaven van belang stelling in eene vergadering als deze. Hij hoopte dat deze dag haar zou aansporen dat meermalen te doen. De volgende algemeene vergadering zal te Colijnsplaat of Cortgene worden gehouden. Twee onderwijzers namen deel aan den wedstrijd in het voordragen van het dichtstuk: Abd-El-Kader door B. Ter Haar, waarbij de heer P. Beun van Co lijnsplaat den prijs van f 5,— verwierf, en drie on derwijzers in het voordragen van Een vers, dat als een nachtkaars uitgaat, door E. Laurillard, te vinden in »Een Sleutel", waarvoor de heer Van Dijk uit Tholen met f 5,werd bekroond. Hierna werd het onderwijs in de handwerken in geleid door mej. M. Sterk uit Tholen. Zij meende te mogen beweren, dat vak-onderwijzeressen, zooals die er zijn geëxamineerde en niet geëxamineerde altijd bij het geven van onderwijs in de handwerken bij de geëxamineerde onderwijzeressen, die den gan- schen dag in verschillende vakken in school werkzaam zijn en daarbij steeds naar een geleidelijken overgang zoeken, zullen moeten achterstaan. Ook beval zij o. m. vooral aan het maken van kleine voorwerpen, die gebruikt kunnen worden, om ze daarna den leerlin gen bij gelegenheid ten geschenke te geven, waardoor lust voor het onderwijs wordt opgewekt. Hare be schouwingen werden met belangstelling aangehoord en gaven tot veel bespreking aanleiding. De verga dering was mej. Sterk zeer dankbaar, doch niet minder den heer Mierasonderwijzer te Cortgene die op zoo keurige wijze de waarde van de sprookjes inleidde, zoodat hij, getuige de diepe stilte, de gansche vergadering boeide. Mocht de waarde der sprookjes meer en meer tot haar recht komen, ze zou den mensch ten goeds komen dit was 't vooral wat de heer Mieras beoogde. In gevoelvolle bewoordingen schonk de heer Broere uit Tholen adhaesie aan het gesprokene door den heer Mieras en de voorzitter was èn mej. Sterk èn den heer Mieras hartelijk dankbaar voor hunne bijdragen, die zooveel aan 't nut en genoegen van dezen dag had den toegebracht. Het onderwérp«onderwijzers-gezelschappen", dat nog door den heer H. J, Vooren diende behandeld te worden, werd aangehouden voor de volgende alge meene vergadering. Men wenschte Stavenisse's schoon heden in oogenschouw te nemen om zich daarna aan een vriendschappelijken maaltijd te vereenigen, waar het lustig toeging en waarvan men noode scheidde toen de dagvorstin haar waarschuwend licht liet zien. Groede. Bijna alle onderwijzers en onderwijzeressen in het arrondissement Oostburg, benevens eenige gasten, waaronder onze schoolcommissie, secretaris enz., kwa men hier Donderdag bijeen ter 39e algemeene of feest- vergadering. De nette redevoering van den heer Hofstede, te Sluis, was eene paedagogische studie van den dag en han delde over de opvoeding en de opvoeders. Twee antwoorden op de prijsvraag »de Iersche quaestie" waren ingezonden. Tengevolge van een schrij ven van den beoordeelaar, den heer Oosterman, te Zierikzee, werd door de vergadering besloten den prijs van f10 aan den heer De Buisonjé, te Oostburg, toe te kennen, terwijl de premie aan den heer Ten Berghe, te IJzendijke, ten deel viel. Het volgende jaar zal weder een dergelijke wedstrijd gehouden worden, doch de heer Van Oijen te Aarden burg verhoogt den prijs tot op f20, mits hij over het bekroonde antwoord moge beschikken. Na afloop van eenige kleinere werkzaamheden deed men eene wandeling naar de Nieuwe sluis, waar velen den vuurtoren beklommen, terwijl 's avonds meest allen aan het feestmaal deelnamen, ook de dames. De feestvreugde was er niet te minder om en werd nog verhoogd, toen ons harmonie-gezelschap ter eere van de feestvierenden eenige stukken ten beste gaf. En ze verdienen dat. Trots alle gemis van communi catie-middelen in dit kanton Oostburg telt liet gezel schap 54 leden onder de 60 onderwijzers en onderwij zeressen. Woensdag en Donderdag jl. namen te Ter Neuzen aan het vergelijkend examen voor de betrekking van hoofd der openbare school te Sluiskil deel de heeren J. Van den Ende, van Middelburg, J. Onnekes, van Bruinisse, J. S. Roosma, van Kloetinge en F. A. Rosen- daal, van St.-Anna ter Muiden. -Bij het gemeentebestuur van Zaamslag is door de Vereeniging van christelijk schoolonderwijs aldaar een adres ingediend, houdende verzoek tot heffing van schoolgelden op de openbare lagere scholen in die gemeente. De genoemde gemeenteraad heeft gunstig beschikt op een verzoekschrift van het hoofd der school te Othene tot verhooging van zijne jaarwedde, en die jaarwedde met f100 verhoogd. Voor de akte als hoofdonderwijzer is te 's-Hage geëxamineerd en toegelaten de heer M. M. Blankert, van Middelburg In de Zaterdag te Amsterdam gehouden achtste algemeene vergadering van de «Nederlandsche Openbare Onderwijzers- en Hoofdonderwijzers-vereeniging" werd o. a. medegedeeld, dat op het verzoekschrift van de vereeniging aan de Regeering tot het opnieuw instellen van een opleidingscursus voor hoofdonderwijzers geene gunstige beschikking was gevolgd. Wel was daaren tegen gunstig beschikt op het verzoek namens de vereeniging aan de Regeering gedaan, om de kweeke- lingen van de Rijkskweekscholen vrij te laten in de keuze aan welke school zij werkzaam zullen zijn als zoodanig. Een voorstel van de afd. Amsterdam, aldus luidende: «De Ned. openb. Onderw. en H. V. wende zich tot den Minister van B. Z., om bij overlijden van openb. onderwijzers aan hunne weduwen eene jaarlijksche ondersteuning van staatswege te doen toekennen," werd met een amendement van den heer Michels, om hieraan toe te voegen de clausule: «desnoods met ver hooging der pensioensbijdrage" aangenomen. Na langdurige discussie wordt op voorstel van de afdeeling Maartensdijk besloten, den steun van alle onderwijzers over het geheele land te vragen, en bij wijze van petitionnement dit adres door velen te doen teekenen. De wijze, waarop dit petitionnement zal worden uitgevoerd, wordt overgelaten aan het hoofdbestuur. De heer W. A. Dekker, onderwijzer aan de school voor Gereformeerd Onderwijs te Camperland, is, met ingang van 1 September a. s., als zoodanig te Dintel- oord benoemd. Het Zuiden.) Gemengde Beriehten. Hansweert. Heden (Maandag) is een begin ge maakt met den aanleg eener telephoonleiding door den heer T. V. De Grooff, expediteur alhier, tusschen diens kantoor en de woning van den heer J. Van Nieuwenhuijse te Wemeldinge. De draad, die gespan nen wordt aan de bestaande en nog te plaatsen tele graafpalen aan de Oostzijde van het kanaal, zal eene lengte hebben van 9 kilometers. Hoedekenskerke. Vrijdag verloor hier iemand eene portefeuille met eenige honderden guldens aan bank en muntbiljetten, die op straat gelukkig gevonden werd door het zoontje van den dijksopzichter J. Kolija, die ze terstond aan den eigenaar terugbracht. De gelukkige vinder stond des avonds van dien dag aan den oever van de Schelde en een golfslag wierp hem een groote, waarschijnlijk in den strijd met een zee hond gesneuvelde, blijkens de roode kieuwen nog zeer goed bruikbare leng voor de voeten. Deze bracht hij wijselijk maar niet aan den Burgemeester-strand vonder, en uw berichtgever heeft op het vernemen daarvan de familie Kolijn een smakelijk eten toe- gewenscht. Hoofdplaat. Dhr. A. Weijnen is benoemd tot dijk- waehter en bode der Hoofdplaatsche waterkeering. Zaterdagmorgen vroeg is door eene onbekende oorzaak brand ontstaan op de bovenverdieping van het huis wijk B no. 1 op den hoek van den Langen Delft en de Burgt te Middelburg, bewoond door den heer P. C. Burghardt. De brand moet ontstaan zijn in de bergplaats van lakens en gemaakte kleederenvanwaar het vuur zich over de aangrenzende werkplaats en dienstboden kamer verbreidde en groote schade aanrichtte. Een deel van de bovenverdieping is uitgebrand, terwijl van den voorraad goederen vrij wat vernield of bescha digd is. Door spoedig opdagende hulp zijn de kleedingstuk- ken, die in den winkel aanwezig waren, gered en naar het Waaggebouw overgebracht. De brandweer was spoedig met hare spuiten op het terrein en kon den branddie zich ernstig liet aanzien, tot het aangetaste deel beperkt houden. Zoowel het huis als de inboedel en de koopmans goederen zijn tegen brandschade verzekerd. De bewoner is alzoo voor schade gevrijwaard, wat eehter niet het geval is met de dienstbode, wier gan sche have, waarvan de waarde ongeveer f 100 bedroeg, bij den brand te loor ging en die slechts ten deele gekleed de brandende kamer moest verlaten. Behalve eenige gevallen van ontsporing van wa gens bij het rangeeren op de stations en dergelijken, waarbij noch aan den spoorweg, noch aan het mate rieel eenige schade werd toegebracht, hadden op de spoorwegen in ons land in '81 in 't geheell44 ongevallen plaats. Daarbij kwamen 38 personen om het leven, terwijl 58 personen meer of minder ernstig werden gewond. Er moet echter bijgevoegd worden dat het meerendeel dier ongevallen veroorzaakt is door eigen schuld van de personen, die erdoor getroffen werden. Van de ongevallen komen 19 dooden en 30 gekwet sten ten laste der Staatsspoorwegen (daaronder is gerekend het ongeval aan de Delftsche poort te Rot terdam,) 11 gewonden en 7 dooden ten laste der H. S. M. en 8 dooden met 5 gekwetsten ten laste der R. S. M.) Vrijdag is door een zandtrein op de lijn Zaan damHoorn een baanwachter overreden. De onge lukkige was eenige oogenblikken na het vervoer een lijk. Dit is reeds het derde slachtoffer op die lijn. Is men er wel voorzichtig genoeg? Terwijl te Asten iemand zijn met hagel geladen dubbel jachtgeweer schoon maakte, gingen door een onvoorzien toeval de beide schoten te gelijk af en troffen hem in den buik. De dood volgde onmiddellijk. Dinsdag wilden een paar boerenmeiden te Was pik een ledigen hooiwagen die op een helling stond verrijden; nauwelijks in beweging reed de wagen in in vaart achteruit, met het ongelukkig gevolg dat een der meisjes in den klem geraakte tusschen den wagen en een hooimijt, en op de plaats dood bleef. Bij den persoon, die den diefstal in de pastorie te Sprundel heeft gepleegd en die thans is opgespoord, zijn nog alle gestolen voorwerpen gevonden, zonder dat er iets aan ontbrak. Hij had ze verborgen op een zoldertje in zijn bedstede. De dief, Belg van geboorte, verklaarde in zijn land reeds 4 jaren gevangenisstraf te hebben ondergaan wegens diefstal. Waarschijnlijk is hij ook aan de vele andere diefstallen, in den laatsten tijd in de ba- ronnie gepleegd, niet vreemd. Tengevolge van den hevigen stroom op de Maas is Zaterdagnamiddag te Maastricht een schip, met stee- nen geladen, tegen de Maasbrug gestooten en kort daarna gezonken. Van de beide opvarenden wist zich éen door zwemmen te redden, terwijl de ander in een tot hulp uitgezonden bootje werd opgenomen. De berichten omtrent den hoogen waterstand der Maas zijn deels gunstiger, deels minder gunstig. Te Maastricht begon Vrijdag het water te vallen, 't begon er anders benauwd uit te zien. Vele uiter waarden stonden reeds blank en op vele plaatsen waren de weiden reeds overstroomd en moest het vee op stal gehaald worden. Behalve de Maas waren ook de Geul en Gulp buiten hare oevers getreden, deze laatsten hadden den grooten weg tusschen Wittern en Wijlré overstroomd. De berichten uit de boven-Maastreek zijn treurig, ook daar heeft het water veel schade aangericht.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2