1882. N°. 90. Dinsdag 1 Augustus. 69slc jaargang. L. G. Kakebeeke, C. Risseeuw. Gemeente-Bekening. Verjaardag der Koningin. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f -1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advcrtentiën is van 15 regels 50 ct., elke rege.l meer 10 ets. Bij directe opgaaf van dr iemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Bij onze herinnering aan de verkie zing voor twee raadsleden op morgen (Dinsdag) willen wij een kort woord voe gen ter aanbeveling en tot opwekking. De heer L. G. Kakebeekemede eigenaar van een industriëele zaak in Goes, wiens vroegere loopbaan als zee officier tevens waarborg geeft dat hij iemand is van algemeene kennis en we tenschappelijke ontwikkeling, zal zeker wel in onzen gemeenteraad eene eervolle plaats innemen. Aan het bestuur onzer gemeente is de naam Kakebeeke steeds verbonden geweest. Men denke slechts aan onzen geachten gewezen wethouder G. H. Ka kebeeke, van wien onze candidaat een kleinzoon is. Aan een lid van zulk een familie, die van ouder tot ouder zich wijdde aan de Goesche belangen, mag zeker wel een plaats in den raad worden toegekend en al is men in de keuze harer leden door verschillende familiebetrekkingen beperkt, wij houden ons overtuigd, dat thans ook eene goede keuze is gedaan, wijl wij in den heer L. G. Kakebeeke tevens een flink en bekwaam raadslid kunnen verkrijgen. Wat de quaestie-Risseeuw betrefteen ieder kent haar. Willen de kiezers hun vroeger gedaan werk ongedaan maken, welnu zij kiezen den heer Risseeuw niet. Maar dan zou er op den ernst van hunne vroegere keuze veel aftedingen wezen. Het beginsel is nog niet uitgemaakt. Er is tot nutoe eene quaestie onbeslist geblevendie hare oplossing zeer nabij was, en dat tengevolge eener zonderlinge opvatting van ons hooger bestuur. Aan hun eigen eer zijn de kiezers dunkt ons, verplicht den heer Risseeuw te handhavente meerdaar zelfs zij die de keuze van dien heer de vorige maal niet steunden, erkennen dat de be handeling der zaak in hooger beroep, zooals die is geschied, niet gewettigd was. Het proces kan thans een spoediger verloop hebben, omdat bij zijne eventu- eele verkiezing de zaak van den heer Risseeuw spoediger de verschillende pha ses kan doorloopen dan de vorige maal. Waar men den heer C. Risseeuw, zooals gebleken is, een geschikt lid van den raad acht, mag men niet tegen eenige moeite opzien om zijn optreden als raads lid te verkrijgen. En komende tot ons woord van opwek king, dringen wij juist op grond van de quaestie-Risseeuw op eene talrijke op komst aan. Onze tegenpartij, oogenschijnlijk kalm, speculeert op de mindere opgewektheid, die er soms (nu de zaak wat lang duurt), mocht bestaan bij de aanhangers van den heer Risseeuw. Zij heeft een harer vurigste strijders candidaat gesteld. De aanhangers van den heer Risseeuw mogen dus wel voorzichtig wezen! Misschien zal menigeen het op eene herstemming willen laten aankomen. Waarom velen dit doen, terwijl zij in ééns iets verkrijgen kunnen, is ons een raadsel. Zoo zullen er ook wel zijn, die, met het oog op de weinige sympathie voor de personen, liever niet stemmen. Zij zouden liever een anderen candidaat heb ben gehad. Als zij dan voor dien ander bij eene volgende gelegenheid eens een lans wil len komen breken daar, waar steeds aan een ieder daartoe gelegenheid wordt ge geven, dan zullen zij de goede zaak, waarvoor zij zich in de bres stellen, be ter dienen dan door versnippering teweeg- tebrengen op een oogenblikdat sa menwerking, en daardoor kracht, drin gend noodig is. Als elk op den dag van den strijd met een in zijn eigen oog beteren candidaat komt aandragen, verkrijgen wij ten slotte zeker geen goeden. De stembus is tot vijf uren geopend. Stembriefjes kan men op het stembu reau bekomen. Wij noodigen de kiezers in het belang der gemeente uit te zetten op het: WITTE STEMBRIEFJE en op het R00DE STEMBRIEFJE Mogen wij tenslotte den kiezers ver zoeken, teneinde geen stemmen te loor te doen gaan, bedacht te zijn op de goede invulling der biljetten en op de voornamen der beide candidaten 1 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de REKENING en VERANTWOORDING van de INKOMSTEN en UIT GAVEN dezer gemeente, over het dienstjaar 18Sl,aan den gemeenteraad ingediend en voor een ieder ter secretarie der gemeente ter lezing gelegd is, terwijl afschrift daarvan, tegen betaling der kosten, aldaar verkrijgbaar wordt gesteld. Alles ter voldoening aan het bepaalde bij art. 219 der gemeentewet. Goes, den 29 Juli 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTM A N. De BURGEMEESTER van GOES brengt, naar aan leiding van art. 22 der Verordening op het Brand wezen in deze gemeente, ter openbare kennis: dat het in den avond van Woensdag den 2 Augus tus a. s., bij gelegenheid van den jaardag der KONIN GIN, geoorloofd is Voetzoekers eu ander Klein vuurwerk aftesteken uitsluitend op de Uroote Markt, de Vlasmarkt, de Beestenmarkt en de Groote Kaai; en dat verboden blijft dit elders te doen, zoomede het schieten met Vuurpijlen, Kanonnetjes, Snaphanen, Pistolen, Donderbussen en ander Geweer op straffe, bij voormeld reglement bedreigd. Goes, den 31 Juli 1882. De Burgemeester voornoemd, J. G. DB WITT HAMER. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 31 JULI 1882. In een strooibiljet namens de kiesvereeniging «voor Nederland en Oranje", door het raadslid Qaist en den heer Af. De Jonge geteekend en heden ver spreid, wordt het oude lied gezongen over vermeer dering van uitgaven en hoogere belastingen, niettegen staande daarin zelf erkend wordt, dat in de laatste jaren de hoofdelijke omslag met f 2000 verminderd is. Men moet maar durven De hoofdelijke omslag is verminderd, en tocli zou men meer moeten betalen Wélk kiezer zal daaraan nu geloof slaan -Gok zouden siij-_geen program hebben! Ons program is dat van de meerderheid in onzen raadbevordering van het algemeen welzijn. I.et op, dat, niettegenstaande de hoofdelijke omslag ver minderd is, ons tegenwoordig bestuur, bij voldoening aan de van hoogerhand gestelde eisclien voor het lager onderwijs, terwijl de middelbare scholen, waar van ook de kinderen der zoogenaamde tegenstanders een vlijtig gebruik makenin goeden staat verkeeven en bloeien, nog de middelen gevonden zijn om de vroe ger ongezonde stratenals de Bocht van Guinea, de Waaihoek enz., in gezonde buurten te herscheppen, waaraan tevens vele werkgevers en werklieden het hunne verdiend hebben. Wat heeft ooit, in welke richting ook, eenig tegen stander van ons dagelijksch bestuur gedaan Het gansche strooibiljet is weer eene opeenstapeling van ongehoorde verdraaiingen van feiten en van halve waarheid. Zelfs de verhooging van het traktement van den commissaris van politie moet dienst doen. En geen der anti-revolutionaire heeren stemde daar tegen, neenzelfs de heer Quist stemde er voor. De tegenstemmers waren de heeren De Jonge Van Elle- meet, Van der Hoek en IV'. Kakebeeke. En men durft dan nog schrijven, dat men eene ware voorstelling doet, en dat de liberalen de kiezers met een kluitje in het riet sturen. Wat een onnoozele opvatting moet men toch van de kiezers hebben! Waar daden voor zichzelven spreken, hebben wij geen woorden noodig om den kiezers aan te bevelen de tegen woordige meerderheid in den raad te helpen bestendigen. De Zeeuwsche nijverheidstentoonstelling te Goes werd Zondag, behalve door houders van doorloopende kaarten en inzenders bezocht door 619 personen waaronder 138 kinderen. Apollo van Ter Neuzen gaf een matineewaaraan het ten slottena lang durige toejuichingen, een nommer toevoegde. Zondag a. s. geeft het muziekgezelschap Eendracht maakt macht van Kruiningen weêr een matinee. Biervliet. Tal van ingezetenen hadden een ver zoekschrift aan de hoogere regeering onderteekend, en vermoedelijk zouden allen geteekend hebben, om de goedkeuring aan de schoolplannen van dhr. Hannink, zooals zij door onzen raad aangenomen zijn, niet te hechten, maar daarin eenige wijzigingen te willen brengen. Mosterd na den maaltijd. De plannen zijn goedgekeurd; het request is dus niet opgezonden. Alle overdrijving schaadt, en vooral op het gebied van het onderwijs. Bovendien zijn nieuwe scholen slechts uit wendige hervormingen te noemen. Zie hier de toelichtingen der adressanten: «Biervliet is eene geïsoleerde gemeente; Biervliet leeft uitsluitend van den landbouw, die nu jaren ach tereen in erg gedrukten toestand verkeert. De belasting is in de 5 verloopen jaren met de helft vermeerderd èn door het leggen van steenwegen, maar eveneens door verhooging der jaarwedden, ook die der 3 onderwijzers. Behalve de kosten der scholen komt eigenlijk het meest drukkende nog achteraan. Te Biervliet zullen volgens de wet nog 4 a 5 en op het gehucht Driewegen nog 2 onderwijzers moeten aangesteld worden, d. i. wederom eene jaarlijksche uitgave van 70 pCt. van plus minus 4000of 2800 gulden. Nu zijn de bouwplannen geraamd op ruim 43000 gulden. Die kosten achten wij voor Biervliet te hoog." Na gewezen te hebben op de te ruime bergplaatsen voor kleedingstukken, op de 19 meter hoogte de tinne des tempels) en dat eene woning van 2500 a f 3000 op een gehucht voor den onderwijzer voldoende en voor hem het voordeeligste geacht mag worden, eindigde het adres met deze woorden «Wij respecteeren de onderwijzers dezer gemeente wij stellen het openbaar onderwijs ten hoogste op prijs, ja het is ons dierbaar geworden. Waar onze Lokalen aan de wet niet meer voldoen, berusten wij in verandering. Bleek het ons, dat wij hij de scliool-autoriteit steun vonden om den bloei van het onderwijs te helpen be vorderen, eveneens hopen wij in dit ons eerbiedig ver zoek, dat die zelfde autoriteit ook onze stoffelijke welvaart gaarne onaangetast wil laten, door alle weelde op het gebied van onderwijs in onze min bloeiende en geïsoleerde gemeente te vermijden. Eene aanzienlijke vermindering der raming zou het gevaar grootendeels kunnen ontgaan, dat onze geachte onderwijzers niet de sympathie der ingezetenen zou den blijven behouden, en dat ons zoo Hef geworden onderwijs impopulair werd." De Muntconferentiewaarvan de samenkomst tegen Woensdag aangekondigd was, is, op verzoek van den Belgischen Minister van Buitenlandsche Zaken, verdaagd. In November e. k. zal te 's-Gravenhage een ver gelijkend onderzoek plaatshebben van pei'sonen, die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk bij de rijkstelegraaf. (Zie verder de St.-Ct. dd. 29 Juli no. 177.) Voor het admissie-exainen der kweekschool voor machinisten te Amsterdam zijn o. a. geslaagd de heeren C. E. FroweinIV. G-. Gerlach, C. E. Jansen en F. A. J. Mulock Houwer. De toestand van den aartsbisschop Schaepman wordt eenigszins beter. De ziekteverschijnselen zijn iets gunstiger, en vooral de laatste nachten veel rustiger geweest. Om uit de fondsen ten behoeve van de nage laten betrekkingen van de slachtoffers der Adder de meeste voordeelen te putten voor henvoor wie zij bestemd zijn, en tevens om het bezwaar van een blij vende uitgebreide administratie te voorkomenzou het, naar men mededeelt, in het plan liggen om aan de achtergelaten betrekkingen, aan wie hulp zal ver strekt worden, een lijfrente te verzekeren. Uit Hammerfest is het volgende telegram van dr. Maurits Snellen, leider der Nederlandsche noord- pool-expeditie, te Utrecht ontvangen «Vertrekken hedenmorgen (28 Juli) naar Dickson- haven alles wel." De commissie tot liet verzamelen van gegevens betreffende emigratie naar Zuid-Afrika bericht, dat de Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschappij gevestigd te Amsterdam, bereid is einde Augustus van dit jaar eene harer grootste booten af te zenden naar verschillende havens van Zuid-Afrikaonder andere Kaapstad, Durban, (Port Natal) en Delagoabaai, mits een zeker aantal passagiers zich aanmelden. De com missie brengt dit aanbod ter kennis van allen, die zich bij haar hebben aangemeld onder opmerking dat zij nog geene andere gegevens heeft dan reeds door haar werden medegedeeld, omdat zij op verschil lende vragen nog antwoord wachtend is van de Trans- vaalsche regeering en van het Transvaaltche volk. De passagegelden van tusschendekspassagiers bedragen tot aan Kaapstad f 200 per volwassen persoontot Port Natal f 215 per id. en tot Delagoabaai f 230 per id. Kinderen beneden tien jaren betalen halve vracht. Ieder passagier heeft vrijdom van vracht voor 50 K.G. Landbouw en Veeteelt. Blijkens het overzicht van het verslag over den landbouw in 1880 worden in Nederland aangetroffen ongeveer 773,300 h. a. woeste gronden, 133,400 dito wateren (als: vaarten, plassen, moerassen-en rietlan den), 41,700 dito dijken en wegen, 90,900 dito on- belasten grond, 28,000 dito bebouwde gronden, 5100 dito lustgronden, 863,000 dito bouwland, 1,126,300 dito grasland (weide en hooiland) 28,800, dito tuin en warmoezerijgrond, 24,100 dito boomgaarden en kweekerijen, en 223,300 dito bosch. Uit onze Koloniën. Uit Batavia wordt, dato 23 Jtni, omtrent het ge rucht betreffende eene paniek te Oleh-Ieh (waarvan ir. vorige mailberichten melding is gemaakt) in de «Ja- vabode" o. a. liet volgende gemeld: Dadelijk ingewonnen informaties leidden tot het ver moeden dat er wel iets voorgevallen moest zijn, maar niet van groot belang. Firma's toch hier ter stede, die hun agentschappen te Atjeh en te Penang hebben en geregeld door deze op de hoogte worden gehouden waren geheel zonder eenig bericht, en dat, terwijl haar eigen boot, die de genieenschap onderhoudt tus- schen Oleh-leh on Penang, het bericht, door 't «Bat. Handelsblad" gepubliceerd, moest hebben overgebracht. De later door deze firma's en anderen hier ter plaatse ontvangen telegrammen bevestigen dit vermoeden. Wat er gebeurd is, weet men nog niet. Doch de be richten, die men verscheidene dagen na den datum van den beweerden aanval, nl. 10 Juni, hier ontving, berichten getrokken uit hetgeen door latere booten uit Oleh-leh was overgebracht, melden, dat te Pe nang de opinies omtrent het gebeurde uiteenliepen, en dat de magazijnen van de Atjelileveranciers on gedeerd gebleven waren. Dit laatste bewijst natuur lijk niets, want bij geen enkelen aanval hebben de Atjeliers de rijk gevulde gebouwen der Atjehlevevan- ciers aangevallen. Doch wanneer te Penang, waar twee of driemalen per week directe gemeenschap met Oleh-leh bestaat, nog na de aankomst van éen of twee latere stoombooten, verschil van gevoelen heersclite over hetgeen op de plaats zelve voorgevallen was, dan is dit bezwaarlijk anders te verklaren, dan hieruit, dat het een feit van minder gewicht is»

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1