1882. N°. 88. Donderdag 27 Juli. 099le jaargang. GOËSGHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Coes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van N1J GH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. i:m iivvr. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Voor «Ie verkiezing, op Dinsdag 1 Augustus, van tivee leden voor den Goesclieu gemeenteraad beve len wij met aandrang bij «Ie kie zers» «ie volgende lieeren aan WIT STEMBRIEFJE L. O. KAKËBEERE, ROOD STEMBRIEFJE C. KISSËECW. Wij verzoeken «leu kiezer/s voor al beilaekt te wezen op «Ie goede in vulling; «Ier verschillende biljetten. l)e stembus is tot 5 uren «les namid«lugs geopend. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 26 JULI 1882. Zooals uit achterstaande annonce blijkt is de toegangsprijs voor de tentoonstelling thans bepaald op 25 cents per persoon, met uitzondering van Maandag Donderdag en Vrijdag, waarop de prijs op 50 cents is gesteld. Dinsdag werd de tentoonstelling door ruim 200 personen bezocht. Zondag a. s. zal het harmonie-gezelschap »Apollo" van Terneuzen een matinee geven. Ook dan blijft de prijs van f0,25 onveranderd. Het Vaderland noemt de ministeriëele combi natie die ook in ons vorig nommer werd gemeld eene aardigheid. Zij was dan ook wel wat al te zonderlingmaar het allerzonderlingst kwam ons voor het bericht, dat de heer Kappeyneals afgevaardigde van Haarlem het nieuwe kabinet zou steunen. Het zou zeker zeer prettig voor de kiezers wezen, als vooruit alles reeds was besproken, alsof zij zei ven slechts te volgen hadden. Als wij nu maar gespaard blijven voor meer derge lijke aardigheden en spoedig de ware combinatie we ten, zal ons dat het aangenaamst zijn. Benoemd tot ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Weert J. Gr. J. Van Wicherencommies ter in spectie te Middelburg. Bij Zr. Ms. besluit is de officier van admini stratie 3de kl. K. J. Van den Bussche, op zijn daartoe gedaan verzoek, met den laatsten Augustus a. s. eervol uit den zeedienst ontslagen. Bij het examen voor surnumerair bij de maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen is o. a. geslaagd de heer J. P. A. Risseeuw, van Biervliet. In den loop der maanden September, October, November en December e. k. zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van arts en tandmeester voorts zal in de maand September of October e. k. gelegenheid worden ge geven tot het leveren van voldoende bewijzen van genoegzame voorbereiding tot de beoefening der na tuurkundige wetenschappenom te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurkundige examen. (Zie verder voor beide examens de St.-Ct. van 25 Juli no. 173.) In de rijkspostspaarbank is van 11 tot 20 Juli jl. f 32,165 meer ingelegd dan terugbetaald. Het gezelschap, door den heer Willem Van Zuylen, directeur van de nieuwe Rotterdamsche Schouw- hurg-vereeniging, voor het a. s. speelseizoen geënga geerd, is weer met een paar uitstekende krachten vermeerderd, en wel met mevrouw AlbregtEngel man, die als gast zal optreden, en den lieer L. B. J. Moor, die beiden een zeer gnnstigen naam op too- neelgebied hebben. Verder bestaat het gezelschap uit de damesM. De GraefVerstraete, W. Kley, ValoisSablairolles, EgenerVan Dam, Eveline Kapper, E. De BoerVan Rijk, BruynSablairolles, M. Vink, EgenerVan Dijk, Marie Ten Voorden, L. Ruffa, H. Kley, M. De Vos De Heer, Boekbinder, Van den Borden, en ,B. Van Rijk, terwijl, behalve de directeur en den heer Moor, de navolgende heeren deel uitmaken van het gezelschap Alex. Faasseo, tevens regisseur, L. H. Chrispijn, M. Van Nieuwland, S. H. Spoor, G. Wagemans, A. Van Zuylen, B. Ruysbroek, M. Van Beem, W. F. Rent meester, D. Van Ollefen Jr., C. Van Dijk, F. A. Wie bes, A. Van Sprinckhuijzen, D. Van Eijsden, A. C. Kleijn, L. J. Van den Berg, M. Boekbinder, en Van den Borden. Voor de kinderrollen zijn de jongejuffrou wen Kley en De Wolff en de jongeheer Willem Van Zuylen Jr. Administrateur van het gezelschap is de heer Van Koriaar en orkestmeester de heer J. Egener. De raad der gemeente Zevenbergen heeft met een parige stemmen besloten baren geaebten vooizitter, jonkheer O. Van Cilters, een aandenken aan te bieden, als blijk van wnardeering en erkentelijkheid voor de goede voor de gemeente voordeelige leiding van de overneming der gasfabriek, gepaard aan de vele andere, aan de gemeente als burgemeester door hem bewezen diensten. Op het Zondag te Utrecht gehouden cougres waren 54 werklieden-vereenigingen vertegenwoordigd, teneinde te beraadslagen over «het verkrijgen van het stemrecht, dat den werkman onthouden wordt," zooals de voorzitter, de heer Van Zadelhoffhet doel dei- bijeenkomst omschreef. Na vele discussiën werd aangenomen een besluit behelzende dat art. 76 der Grondwet aldus behoort gewijzigd te worden «De volksvertegenwoordiging wordt met geheime stemming gekozen door alle meerderjarige ingezetenen, Nederlandersin het volle genot der burgerlijke en burgerschapsrechten". Hoogstwaarschijnlijk zullen binnen weinige dagen nog enkele jongelieden benoemd worden tot cadet aan de kon. mil. academie te Breda. Een viertal der be noemde cadets toch hadden ook met gunstigen uitslag het examen afgelegd voor adelborst bij de marine en verkiezen eene plaatsing als zoodanig boven eene als cadetzoodat hunne benoeming tot cadet nu op hun verzoek zal worden ingetrokken Kerkelijke Zaken en Onderwijs. 's-Heer-Heni>rikskinderen, c. a. Alhier is beroepen ds J. W. H. J. W. J. Geesink, pred. te Schipluiden. Wolfaartsdijk. In de vergadering van Kerkvoog den en Notabelen der Hervormde gemeente alhier is Maandagavond de heer J. Van der Baan, bij herstem ming, met 8, tegenover den heer C P. Lenshoek Jr., die 5 stemmen verkreeg, tot kerkelijken ontvanger benoemd. Borssele. Dinsdag bereikte onze gemeente het aangename bericht, dat bij een der Synodale besluiten van de tegenwoordige zitting de aanvraag om subsidie voor het vernieuwen der pastorij is ingewilligd. De grootste hinderpaal voor het verkrijgen van een predi kant zal daardoor vermoedelijk wel uit den weg zijn geruimd. Te Zaamslag is tot predikant beroepen ds. C. E. Crull, te Tholen. Het aantal vacatures in de Ned. Herv. kerk bedroeg volgens een berekening in het »Wag. Week blad" op 1 Juli 11. 272, zijnde 14 meer dan op 1 April 1882. Wolfaartsdijk. Den heer J. J. Blonkert, onderwijzer, is, wegens zijn vertrek naar Zevenhuizen, met 15 Aug. eervol ontslag verleend. Rilland-Batii. Het kan algemeen hekend zijn, dat in elke school netheid en zindelijkheid heerschen moeten, wil men deze eigenschappen bij de kinderen bevorderen. Vele gemeente-besturen zien zulks over 't hoofd en trachten voor eene kleine som de schoonmaak dei- school aan te besteden. Dit is o. a. alhier 't geval. Niemand, die onze school binnentreedt, zal kunnen denken, dat hij zich in eene school bevindt (die vóór vijl jaren is gebouwd, zoo stofferig en smerig ziet zij er reeds uit. Door het niet onderhouden der privaten wordt de lucht in de school als 't ware verpest. Neemt nu nog in aanmerking, dat inde onmiddellijke nabijheid der school zich eenige mestvaalten bevinden en zij slechts éénmaal in de laatste vier jaren is gewit, iets dat minstens éen keer per jaar moet geschieden, dan kan men zich een denkbeeld vormen van de muffe, bedompte lucht, die de kleinen moeten inademen. Is zulks te verwonderen, als men in aanmerking neemt, dat voor 't onderhoud der school 's jaars 20 a 30 gulden is uitgetrokken Moge het gemeente-bestuur dezen paedagogischen regel in overweging nemen: «Zindelijkheid van school, huis, kleéren en lichaam bevordert reinheid van zeden." Middelburg. De uitslag van het alhier gehouden eind-examen van de II. B. scholen in Zeeland is als volgt: geëxamineerd 9, afgewezen 3 en geslaagd 6 candidaten, en wel D. Van der Hoek, P. Mesu en J. J. Berdenis van Berlekom, uit MiddelburgA. Land man en P. Zeeman, uit Zierikzee, en L. H. D. Van den Bussche, uit Goes. Benoemd tot Ieerares in de Hoogduitsche en Fransche talen aan de Hoogere Burgerschool voor meisjes te 's-G ravenhage mej. Van Aalst, Ieerares te Middelburg, Landbouw en Veeteelt. Hansweert. Tengevolge van de aanhoudende regens bieidt zich de ziekte in de aardappelen aanmerkelijk uit. Ook in den laten aardappel is de ziekte ontdekt. Bij een onveder op 11. Maandag vielen hagelsteenen ter grootte van knikkers, die veel schade aan het koolzaad en andere vruchten toebrachten. Vooral de moestuinen werden door deze hagelbui zeer geteisterd. Rechtzaken. Arrondissemmtwechtbank te Middelburg. Dinsdag 25 Juli zijn door de rechtbank gewezen de volgende vonnissen tegen: do. A. De P., geneesheer te Goes, wegens het reeds vroeger, in ons no. van 20 Juli, gemelde feit, veroor deeld in eene geldboete van f25, subs. 7 dagen gev. straf c. e. 2o. A. J. De W., koopman te Middelburg, wegens hoon, veroordeeld tot 8 dagen cell, gev.straf en f8 boete c. e. 3o. J. W., 27 j., te Middelburg, wegens hoon, veroordeeld tot twee geldboeten van f8 ieder. 4o. N. C., huisvr. van E. De W., te Meerdonk (België), wegens diefstal, veroordeeld tot 14 dagen cell, gev.straf c. e. 5o. A. O., herbergier te Sas van Gent, wegens liet in Mei 11. in de tapperij van zijne herberg te Sas van Gent, zonder vergunning, sterkedrank ten verkoop in het klein in voorraad te hebben, veroordeeld tot eene boete van vijftig cent c. e. 6o. F. J., koetsier te Domburg, wegens alsvoren, veroordeeld alsvoren. 7o. M. S., loods, wonende te Ter Neuzén, wegens hoon, veroordeeld tot f8 boete c. e. 8o. F. T., 10 j., te Sluis, wegens mishandeling, veroordeeld tot 3 dagen gev.straf c. e. De ramp met de „Adder". Volgens het Vaderland zal het duiken tot onder zoek van het wrak van de «Adder" geschieden door den duiker R. C. Weltevreden (die liet wrak gevonden heeft) onder toezicht en leiding van den luit. ter zee Ie klasse Nijgh, die met de «Naerebout" op die plaats blijft liggen. De «Adder" is zegt het H.blad gevonden op harden grond. Zonder op het rapport der Commissie te willen vooruitloopen kan het blad nog het volgende melden De aangebrachte deelen van de «Adder", welke drij vende zijn gevonden, behooren alle tot het dek. De mogelijkheid van het springen van een ketel wordt dan ook door niemand meer aangenomen. Het aangebrachte voorwerp, dat het meeste licht geeft omtrent de oor zaak van de schipbreuk, is een bouten raampje, be stemd voor twee ruiten, welke echter ontbreken. Dit raampje is gebleken te behooren tot de machinekap, voorzijde. Bij het bezwijken van de daarvoor ge plaatste schalmluiken kon liet water dus door een opening van plus minus 30 vierk. d.M. in de machine kamer stroomen. Nog is aangebracht een koperen, waterdicht geslo ten kruitkistje, waarin vuurpijlen, seinlichten en blik vuren. Van elk dezer vuurwerken ontbreken er eenige tot compleet, hoogstwaarschijnlijk zijn de ontbrekende Woensdagsavonds bij het klimmen van het gevaar verbruikt. De sloepen zijn vermoedelijk in de Davits stukge slagen; althans een aantal stukken van sloepen, tot de «Adder" behoord hebbende, zijn aangebracht op de Rijkswerf te Willemsoord, waar alle deelen van dien bodem worden verzameld en bun herkomst wordt be paald. Verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad te Gnee. Nader wordt aan het Dagbl. bevestigd, dat het onderzoek naar het aantal nagelaten betrekkingen van de verongelukte equipage, die daardoor ook stoffelijk zijn getroffen en dientengevolge nooddruftig zijn ge worden, reeds in gang is Het wordt met de meeste zorg ingesteld. In de eerste plaats wordt natuurlijk inlichting gevraagd van de burgemeesters der gemeen ten, waarin de bedoelde personen gevestigd zijn, maar aangezien dezen kwalijk geacht kunnen worden vol komen op de hoogte te zijn van de omstandigheden dier personen, zal ook niet worden nagelaten bij wijk meesters, diaconiebesturen en dei-gelijken informatien in te winnen. Men mag dus verwachten, dat de ge gevens welke verzameld worden degelijk zullen zijn, maar tevens zal men begrijpen, dat zulk een onder zoek nog al eenigen tijd zal vereiscben. VERGADERING, Dinsdag 25 Juli gehouden in liet koffiehuis «De Prins van Oranje", tot het stellen van candidaten. De vergadering werd door 45 personen bezocht. De voorzitter, de heer J. L. Van der Pauwert, heette namens het comité de aanwezigen welkom. Het doel der bijeenkomst was allen bekend; hij achtte het dus onnoodig dit in den breede te ontvouwen. De quaestie-Risseeuw stipte hij even aan om den heer J. J. Ramondt dank te zeggen voor de genomen moeite, teneinde de toelating van den heer C. Risseeuw als raadslid te bevorderen. Hoe men ook over die quaestie-zelve mocht denken, den heer Ramondt kwam, volgens hem, daarom vooral een woord van dank toe, omdat hij zich veel moeite getroost had om de vervulling van den wensch, dooi de kiezers uitgedrukt toen zij den heer Risseeuw ko zen, zooveel mogelijk te verkrijgen. De aanwezigen betuigden door toejuiching hunne instemming met die woorden. Men besloot daarop een voorloopige candidaten- lijst optemaken voor twee leden, en dan later te be slissen voor welke der beide vacaturen elk der geko zenen zou worden gesteld. Op die candidatenlijst werden achtereenvolgens ge plaatst de heeren C. Hisseeitw, voorgesteld door den heer J. C. Dominicus Van den Bussche; G. Kakebeeke, door den heer G. Van der Hoek, D. llildernisse, door den heer J. M. Kakebeeke, en inr. P. Van der Meer Mohrdoor den heer M. G. Van den Ende aanbevolen. De heer Van den Bussche beval den heer Risseeuw aan op grond dat de bekende quaestie over zijne al of niet toelating onbeslist was gebleven. Ook de heer J. Fransen Van de Putte, die verklaarde bij eene vorige gelegenheid de candidatuur van den heer Risseeuw te hebben bestreden, sloot zich nu aan bij het gevoelen van den heer Van den Bussche. De heer J. J. Ramondt had natuurlijk geen bezwaar tegen den heer Risseeuw; hij opperde echter alleen de vraagof de kiezers van deze quaestie al niet genoeg hebben en of daarom de candidatuur wel raadzaam was De heer J. De Vos verklaardetoen de voorzitter vroeg of iemand soms omtrent de meening van het publiek daaromtrent eenige inlichting kon geven, dat het nog al moeielijk was op die vraag te antwoorden. Hij geloofde echter dat, nu de Regeering zich met een kunstje van de quaestie had afgemaakt, de kiezers liet aan zich zeiven verplicht waren zich daarmede niet naar huis te laten zenden. Hij twijfelde niet of allen, die een vorige maal den heer Risseeuw hadden gestemd, zouden dit nu weer doenal ware het slechts als protest tegen het voorgevallene. Voor de bespreking van den lieer L. G. Kakebeeke verzocht de voorzitter genoemden lieer om zich even te verwijderen. Eer deze daaraan kon voldoen richt te de heer Fransen Van de Putte tot hem de vraag, of hij zich een candidatuur zou laten welgevallen, wat door den heer Kakebeeke ontkennend werd be antwoord. De voorzitter meende, dat die vraag nog niet ge daan had mogen worden, maar eerst later had moeten geschieden als de aanwezigen hun stem halden uit gebracht. Hij verzocht den lieer Kakebeeke daarom, toch de zaal een oogenblik te verlaten, waaraan deze voldeed. De heer G VanderHoek s'.ootbij zijne aanbeveling van den heer L. G. Kakebeeke zich geheel en al aan bij het gesprokene van den voorzitter. Hij beval den lieer Kakebeeke aan als een flink man, een geboren Goesenaar, die door zijn verblijf alhier in den laatsten tijd ook voldoende op de hoogte geacht kan worden van de belangen der gemeente. Hij noemde hem een man uit éen stuk. De heer Van de Putte vond daarin aanleiding tot de opmerking dat juist op grond daarvan verdare,bespre king onnoodig was. De heer Kakebeeke had gezegd geen candidaat te willen zijn, en waar hij een man uit éen stuk was, volgens den lieer Van der Iloekj zou hij op dat besluit zeker wel niet terugkomen. De heer Van der Hoek bestreed die meening. Die vraag aan den heer Kakebeeke had niet gedaan moeten worden. Als men hoofdelijk aan elk der aanwezigen vroeg, of hij lid van den raad wilde worden, zon ieder bedanken. Eerst moeten de aanwezigen hunne meening kunnen uiten; wordt men gekozen, dan staat men voor de patrijs. De heer L. G. Kakebeeke kwam daarna, op verzoek van den voorzitter, op de vergadering terug, ter .vijl niemand van de aangeboden gelegenheid gebruik maakte om hem nog het een of ander te vragen. Daarna beval de heer J M. Kakebeeke den heef llildernisse, die de aal verliet, aan.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1