Terwijl toch van 1861'70 gSmTJJêïü21303 II. A. met vlas waren bebouwdbedroeg dit aantal van 1871—'79 gemiddeld 18460 en in 1880 19238 H. A. In de verschillende provinciën was de toeneming of vermindering van den verbouw per H. A., ver geleken met 1879, als volgt Groningen 305 N.-Holland 1536 Friesland 247 Z.-Holland 404 Drente 3 Zeeland 396 Overijsel 30 N.-Brabant 47 Gelderland19 Limburg 48 Utrecht 21 Nederland 2362 Waar, zooals boven vermeld is, in de meest belang rijke, vlasverbouwende staten het vlasland langzamer hand in omvang afneemt, behoeft het geen betoog, dat vooral Rusland als uitvoerland van vlas naar Duitschland en Brittannië genoemd moet worden. De Russische uitvoer bedroeg van 18751880 ge middeld 158526 Metr. tonnen ruw en 21376 Metr. tonnen gehekeld vlas per jaar. Groot-Brittannië en Ierland is voor Rusland, België en Nederland de belangrijkste afnemer; de invoeren bereikten daar in 1871 het aanzienlijk cijfer van 131422 Metr. tonnen en in de laatste jaren gemid deld 85921 Metr. tonnen, waarvan uit Rusland afkomstig was. Naar schatting is de grootte van het vlasland en de opbrengst van den vlasbouw in de Europeesche staten als volgt aantal in K.Gr. in Metr. tonnen Staten H.A. per H.A. totale opbrengst. Rusland. 781070 345 270000 Duitschland. 116690 410 47843 Frankrijk. 65627 572 37572 Oostenrijk. 95089 506 48117 België 57065 526 30053 Italië. 81414 284 23156 Ierland. 63020 395 24900 Nederland. 19238 515 9908 Zweden. 13600 216 2941 Hongarijë. 10168 529 5389 Denemarken. 2786 287 800 Gr.-Brittannië 3594 395 1422 Griekenland 388 312 121 Samen 1309749 502222 Daar het zeer waarschijnlijk is, dat de meeste ge tallen omtrent de grootte van den vlasbouw te laag zijn, dat in 't bijzonder voor Rusland slechts eene mi nimumopbrengst is opgegeven en vlasverbouwende lan den als Spanje en Portugal in 't geheel niet genoemd worden, wegens gebrek aan vertrouwbare cijfers, zoo kan men met vrij groote zekerheid de vlasproductie in Europa wel op minstens 510000 Metr. tonnen schatten. Hennep. In Europa wordt de meeste Hennep ver bouwd in Rusland, welks oogst minstens 1 millioen metr. centenaars en welks uitvoer regelmatig per jaar 626000 Metr. Cent. bedraagt. Voorts komen in aan merking Italië met eene gemidd. prod, van 909000 Metr. Cent., Hongarije met 7900000 Metr. Cent. Oostenrijk met 280000 Metr. Cent., Frankrijk met 509200 Metr Cent., Nederland, waar in 1880 858 H.A. met hennep bebouwd waren, die eene opbrengst gaven van 555705 kilogram lint en 12124 K.G. zaad. De omvang van den verbouw nam in ons land echter weder af. In N.-Holland, waar in het vorige jaar nog 25 H A. met hennep bebouwd werden, kwam het gewas nu zelfs in het geheel niet meer voor en in Z.-Holland wordt de teelt algemeen door suiker bieten verdrongen, doordien men den beschikbaren mest meer voor de weilanden gebruikte en den hen- nepverbouw daarom heeft moeten inkrimpen. De volgende cijfers geven een overzicht van de toe- of afneming van den verbouw per H. A., vergeleken met dien in 1879. Gelderland 0,50 N.-Brabant 11 N.-Holland 25 Limburg 3 Z.-Holland 16 Nederland 50. Verder wordt hennep verbouwd in Spanje, Duitsch land, Finland, Denemarken, Zweden en Noorwegen, maar het is ons niet gelukt, van deze landen betrouw bare cijfers te verkrijgen. Neemt men geheel Europa samen, dan kan men de hennep-(lint) opbrengst op minstens 4% mill. Metr. Cent. schatten. Toch moet opgemerkt worden, dat in de meeste staten de hennep teelt afnemende is. Onder de buiten-Europeesche gewesten verdient vooral de eilandengroep der Philippijnen (Manilla) vermeld te worden, welker hennepuitvoer gemiddeld 500000 Metr. Cent. bedraagt. Jute. Door de gunstige gesteldheid van den bodem en hét vochtige klimaat is Bengalen voor de teelt der juteplant niet alleen het belangrijkste gewest van Britsch-Indië, maar ook van alle streken der aarde, waar belangrijke hoeveelheden dezer planten vezels ge wonnen worden. In Siam, Annam en Zuid-China is de verbouw van betrekkelijk weinig belang. Eigen aardig is het na te gaan, hoe zich deze stof langza merhand eene aanzienlijke plaats in den wereldhandel heeft weten te veroveren. In 1828 werden 364 centenaars ruwe jute, ter waarde van 62 p. st., en in 1856 reeds 700,000 cent., ter waarde van p. m. 300,000 p. stuit Oost-Indië aangevoerd 1 Zooals licht te begrijpen is, kwam vooral de Krim-oorlog met zijne gevolgen voor den Russischen hennephandel den jutehandel ten goede. Van 1872 1876 bedroeg de uitvoer uit Indië jaarlijks het 8lOvoud van dien voor 20 jaren! Wageningen, Juni '82. Gr. De ramp met de „Adder." Blijkens een bij het Departement van Marine ont vangen bericht, is het wrak van Zr. Ms. monitor «Adder" in den nacht van 21 op 22 dezer gevonden. Het wrak is liggende in 10 vadem diepte Noord west, miswijzend van Scheveningen, nagenoeg éen geograpische mijl uit den wal. Omtrent dit vinden worden de navolgende bijzon derheden medegedeeld: De duiker aan boord van het loodsvaartuig «Frans Naerebout" met »de Schelde", onder hevel van den luitenant ter zee H. Hijgh, begon Zaterdagochtend tusschen 8 en 9 ure zijne onderzoe kingen in zee. Even over 10 ure bracht hij de zoo vurig verbeide tijding, dat hij het wrak van den «Ad der" ontdekt had. Het lag dwars, de kop van het vaartuig naar het Zuiden. Daaruit volgt dat de moni tor niet de terugreis naar IJmuiden had aangenomen. Het schip is als de «Adder" herkend op eene diepte van 9 a 10 vadem Noordwest bezuiden den vuurtoren te Scheveningen. Onmiddellijk na de ontdekking werd op de plek een boei geplaatst. De «Naerebout" heesch twee Hol- landsche vlaggen, welke voor de wacht op den vuur toren het sein waren van de herkenning. Onmiddel lijk werd bericht gezonden aan den Minister van ma rine, wiens adjudant kort daarop te Schevingen ver scheen. Inmiddels lagen de beide marine-stoomsche pen, die de vondst gedaan hadden, dicht voor Sche veningen en was de kommandant aan wal gestapt. Zij zouden naar IJmuiden terugkeeren. Bij de onder zoekingen in zee waren zoogenaamde desertie-vaar tuigen behulpzaam. De Scheveningsche visschers, die de «Adder" aan haar lot overlieten, voeren ter verdediging aan, dat van den monitor geene noodseinen werden gegeven en zij hunne netten, die eene waarde vertegenwoordigen van f 300, niet mochten prijsgeven, op gevaar af, dat hun hulp niet aangenomen werd. Zij meenden wel, dat de «Adder" in een benarden toestand verkeeren moest, doch konden het niet zeker weten. Toen 't schip eindelijk noodsignalen gaf', was het te ver weg en konden zij het tegen den wind in toch niet tijdig genoeg meer bereiken. Er wordt niet bijgevoegd, of dit bij geval ook nog even is beproefd. Volgens het «Dagblad" wordt een onderzoek inge steld hoeveel hulpbehoevende betrekkingen van de verongelukten met de «Adder" er wel zijn. Dat bij het vergaan daarvan geen der opva renden zich door zwemmen kon redden, ofschoon er geoefende zwemmers aan boord waren, wordt daar aan toegeschreven, dat het ongeluk is gebeurd midden in den tijd van de eb, waardoor het onmogelijk was tegen de eb in naar strand te zwemmen, zegt het Vaderland. Hetzelfde blad verneemt, dat heden de commissie voor het onderzoek naar de ramp haar werkzaamhe den zou aanvangen. Te Nieuwediep is aangebracht en herkend het lijk van den tot de equipage van de «Adder" behoord heb benden officier van administratie 2e kl. W. F. Klompé. Ook deze officier was geheel gekleed, doch zonder zwemgordel. Op het lijk bevond men nog eene som van ruim f200 aan bankpapier en specie, welk geld de overledene vermoedelijk in zijne hoedanigheid van administrateur bij zich droeg. Het lijk is Zondagochtend te 9 uren op de R. Kath. begraafplaats te 's-Hage teiaardebesteld. Buitenlandsch Overzicht. Arabi-Bey heeft een proclamatie uitgevaardigd, waar in hij den Khedive beschuldigt van landverraad, van heulen met de Engelschen. Hij verklaart dat dezen alleen op aanstoken van den Khedive alle Egyptenaren dooden, die ter verdediging des lands ten strijde op komen. Hij roept tè wapen alle Egyptenaren, die hun vaderland en godsdienst liefhebben. «Mijne or ders"zegt hij «moeten worden gevolgd, en geen andere". Daarom verklaart hij in eene tweede pro clamatie, dat aan boodschappen en telegrammen van den minister-president tot staking der krijgstoerus tingen geen gevolg mag worden gegeven, en dat al die bevelen nietig zijn, omdat zij door de Engelschen zijn afgeperst. Hij herinnert, dat de Mahomedaansche wetten aan alle Egyptenaren voorschrijven, geboorte grond en godsdienst te verdedigen, dat mitsdien op alle verraders de strengste straffen zullen worden toe gepast en zij hier namaals door den eeuwigen vloek zullen worden getroffen. Hij dreigt Egypte onder wa ter te zetten, door uitbreiding te geven aan de over strooming van den Nijl. Nu Arabi-Bey den Khedive dus als verrader procla meert, heeft deze, natuurlijk op instagnatie van En gelandopnieuw een decreet uitgevaardigd, waarin hij Arabi afzet en hem tot oproerling proclameert. Ver der verbiedt de Khedive in eene proclamatie het leger de bevelen van Arabi te gehoorzamen, terwijl een tweede proclamatie het volk beveelt de door Arabi geëischte belastingen niet te betalen. Wie nu slechts den meesten invloed heeft Arabi's leger wordt op 12000 man begroot. Zijne middelen om den water-afvoer van Alexandrië at te snijden hebben goede resultatenhet water zakt snel. Te Cairo is het rustig en doet de politie alle moeite om de orde te handhaven. Men zegt echter dat er in een Jodenbuurt geplunderd is; van de andere moord- tooneelen bracht een telegram in ons vorig nommer ons op de hoogte. De Porte heeft Assym-pacha tot haar vertegenwoor diger ter conferentie gekozen. Of deze veel zal bij brengen tot het uit de voeten maken van de gerezen moeielijkheden betwijfelen wij. De Porte heeft altijd nogal slag om de zaken gaande te houden. Engeland is daarom zoo slim zich door hare ver zekering van te willen samenwerken niet te laten misleiden, maar gaat steeds voort troepen naar Egypte te zenden. Er is nu sprake van dat ook Italië een werkzaam aandeel zal nemen aan de expeditie in Egypte. Frankrijk deed daartoe een voorstel en Engeland schijnt het goed te vinden. Verder beweert men dat men spoedig met de bezet ting van het Sueskanaal zal beginnen, wat zeker wel gewenscht mag heeten met het oog op de vaart op lndie, die door de vijandelijkheden groote moeielijk heden zal ondervinden. De Britsche regeering heeft aan het Lagerhuis de noodzakelijkheid betoogd van haar handelend optre den in deze netelige quaestie. Uit andere landen valt in den tegenwoordigen kom- mertijd weinig of niets te melden. Het is louter Egypte dat onze aandacht vraagt Gemengde Berichten. Hansweert. Zondagmorgen ontdekte schipper S. Dijkstra van het schip «Vrouw Mijna", even voor zijn vertrek van Wemeldinge, dat er water in het schip stond, waarop genoemde schipper besloot het schip in de buitenhaven te halen en aan den Oosthavendam aldaar aan den grond te zetten, teneinde de lekkage op te sporen. Men heeft het lek niet kunnen ont dekken, toch bevindt het zich vermoedelijk in het vlak. Men heeft het schip met turfmul trachten te dekken, hetgeen gelukt is, zoodat de schipper de reis verder zal voortzetten. De lading bestaat uit zaad, bestemd van Antwerpen naar Neers. Driewegen. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat een ingezetene dezer gemeente voor 480 (oude) roeden ajuin te velde is geboden de som van f480. Yzendijke. Aan het festival, dat Zondag 6 Augus tus gehouden wordt, zal deelgenomen worden door de muziekgezelschappen van Aardenburg, Bassevelde, Bier vliet, Eecloo, Groede, Ilontenisse, Oostburg, St. Lau- reins, St. Marguerite en Watervliet. Het openings- en slotnommer zal door onze harmonie gegeven worden. Op het programma wordt melding gemaakt van de opstijging van een luchtballon Montgolfier, illuminatie van het marktplein en van een vuurwerk, door Ruggieri te Parijs vervaardigd, en dat door den heer De Paauw van Hilversum zal afgestoken wornen. Intusschen heeft zich nog een eerewacht te paard onder onze jongelui, onder commando van dhr. Brevet, geformeerd, om aan den optocht deel te nemen. Zeeuwen, die nimmer aan deze zijde der Schelde eenige feestelijkheid bijwoonden, kan ik in gemoede aan raden den 6 Augustus bij goed weder een kijkje te komen nemen om te leeren feestvieren. Een nieuwe concurrent van de jagers. Te Hoek heeft eene kat een haas gevangen, die de vrijheid had genomen om in een tuin van de kooien te snoepen. Te Rosendaal zijn twee kinderen uit twee ver schillende gezinnen, na het gebruik van gekleurde suikerboonen, die zij van eene buurvrouw ten geschenke bekwamen, overleden. De verslaggever van het Zuiderzendingsfeest in de »N. R. Ct." biedt aan het slot van zijn schrijven zijn heilwensch aan den wakkeren stationschef te Oister- wijk. Vol ijver om zooveel mogelijk het publiek te gerieven, begaf deze zich bij aankomst der feesttreinen op de loopplank naastbij de locomotief, om, terwijl de trein binnenstoomde, den machinist sein te geven tot halthouden ter geschikter plaats. Bijna was hij het slachtoffer geworden van zijn dienstijver. De trein, van Vlissingen komende, bleek voor het springen op de loopplank nog niet genoeg geremd te wezen. De sprong mislukte. De chef werd, terwijl hij zich vasthield, meegesleurd, zijn val op de plank deed het ergste vreezen. Een kreet van ont zetting ontging aan de toeschouwers. De in doods gevaar verkeerende omklemde met zijn arm een der buffers en, geholpen door een handreiken uit het portier door een der conducteurs, werd hij gered. De vereeniging voor den Effectenhandel te Am sterdam heeft besloten Zaterdag 5 Augustus a. s. (wedrennen) niet als een beursdag te beschouwen en dus op genoemden dag op de kantoren niet te leveren en te ontvangen, de prijscourant niet uit te geven en het vereenigingslokaal gesloten te houden. Donderdagavond liet te Amsterdam een kinder meisje, op een gracht met een wagentje twee kleine kinderen heen en weer rijdende, dit een oogenblik zonder toezicht. Een voorbijgaande bengel maakte hiervan gebruik om het wagentje een duw te geven, waardoor het van den zeer hoogen wal op een zolder schuit terecht kwam, met het noodlottig gevolg dat het jongste kind een hersenschudding bekwam en onmiddellijk overleed. Het oudste, een meisje van 3% jaar, kwam er tamelijk wel zonder letsel af. - Deze week wordt in het Paleis voor Volksvlijt te dier stede eene eigenaardige tentoonstelling geopend, nl. van klokken, die door luchtdruk worden gedreven. Deze tentoonstelling gaat uit van de eerlang op te richten Maatschappij tot Exploitatie van Pneumatische klokken en zal tevens de werktuigen te zien geven ter voortbeweging van deze klokken. Het systeem dezer klokken is dat van Popp-Resch. Dank zij dit systeem, is het mogelijk dat ieder be woner van een perceel den juisten tijd steeds ten zijnent kan hebben, zonder zijn uurwerk te behoeven op te winden, te regelen of ooit gelijk te zetten, en dat alles tegen een abonnementsprijs, die waarschijn lijk niet meer bedraagt dan onderhoud enz. van ge wone uurwerken. (IV. v. d. D.) Te Beverwijk is dit jaar in zes weken tijds voor ruim f240,000 aan aardbeziën uitgevoerd. In een hevige vlaag van godsdienst-waanzin of ijlende koorts bracht een groot en forsch mansper soon Zaterdagmorgen de buurt bewesten de Anna Paulownastraat te 's-Hage in opschudding. Zonder andere kleeding dan een hemd, waarom eene roode lap als gordel was gebonden, blootshoofds, met bloote beenen en geweldig bemodderd, holde de ongelukkige door de straten. Het volk, dat hem naliep, riep hij half onverstaanbaar toe«Bidt onzen Vader, die in den hemel is." Ook zijn kleeding deed vermoeden, dat hij zich een profeet of iets dergelijks waande. In de Anna Paulownastraat werd hij door een agent van politie gegrepen, na eene korte worsteling over mand en met behulp van een anderen politiedienaar in veiligheid gebracht. In de zwemschool te Gorinchem viel Woens dag een lOjarige jongen, die zich na het badem de voeten wilde afspoelen, voorover in het groote bassin verdween in de diepte en verdronk. De laatste trein naar Zutfen ondervond Woens dagavond tusschen Velp en Steeg een half uur op onthoud, doordien een drietal koeien onder de loco motief geraakte. De dieren werden letterlijk vermorzeld. Vrijdagavond was eene vrouw uit de heffe des volks op de straat te Nijmegen bezig haar 7jarig zoontje een duchtig pak slaag te geven. Een voorbij gaand korporaal van het 5de regiment infanterie trok partij voor het knaapje. De moeder was over deze inmenging zoo verontwaardigd, dat zij den korporaal aanvloog en duchtig toetakelde, zoodat hij het gera den achtte het hazenpad te kiezen en zich in eene tapperij begaf om verder van de lieflijkheden dezer helleveeg verschoond te zijn. Na eenigen tijd aldaar vertoefd te hebben, dacht hij gerust zijn weg te kun nen vervolgen doch nauwelijks buiten gekomen, werd hij andermaal door de strijdlustigs tegenpartij aan gevallen, waarbij hij wederom het onderspit moest delven en. ten tweeden male zich door de vlucht redde met achterlating van zijn kwartiermuts; een paar toe geschoten kameraden beletten de xantippe hem verder te vervolgen. De burgemeester van Franeker heeft eenigen tijd geleden gewaarschuwd tegen de handelingen van J. Van den Berg Dz. of J. Van den Berg en Co. al daar, die aankondigt, dat hij betrekkingen bezorgt, huwelijken weet tot stand te brengen enz. Een eerste voorwaarde echter is toezending van f5 a f 10 voor inleggeld en voorloopige onkosten en bemoeiingen. Het is gebleken, zoo schreef de burgemeester van Franeker dat J. Van den Berg na toezending van gemelde bedragen in het geheel niet meer antwoordt". Thans leest men in tal van couranten weer een op roeping van den volgenden inhoud: «Naar Amerika". In Amerika worden gevraagd lafidwerkers, boerenknechts, timmerlieden, metselaars smeden en veel andere handwerkslieden. Loon van af 3 tot 10 gulden per dag. Zij, welke niet in staat zijn de volle reiskosten te betalen, kunnen gedeeltelijk op onze kosten worden vervoerd, tegen uiterst billijke conditiën. Adres: den heer Van den Berg Dz., te Franeker". Naar aanleiding van het bovenstaande meent de «Arnh. Ct." te moeten herinneren aan de waarschu wing van den burgemeester van Franeker. Vermoe delijk zal het met die betrekkingen gaan als met de huwelijken. Uit New-York wordt het plotselinge overlijden gemeld van Miss Fanny Parnell, de welbekende zuster van het Iersche parlementslid. Zooals we reeds meldden, is het lijk van lord Crawford, dat in het vorige jaar gestolen werd, nabij den grafkelder in den grond begraven teruggevonden. Een zekere Soutar heeft de noodige inlichtingen verstrekt. Hij beweert, verleden jaar tegen wil en dank getuige van de vergraving te zijn geweest. Toen hij namelijk 's nachts in de nabijheid van 't kasteel liep te kuieren (een verdachte liefhebberij), zag hij plotseling een lijk op den grond liggen en vlak daarbij twee mannen, bezig met een gat te graven. Hij wilde hard wegloopen, doch werd door twee andere kerels gevat, die hem deden zweren, dat hij het geheim nooit verklappen zou. Daar de vier mannen öf mas kers droegen óf zwart gemaakt waren, kon Soutar hen niet herkennen. Hij legde den eed af, maar heeft nu toch geklapt. Het lijk is terstond gevonden op de plek, welke hij aanwees, en het is dus alleen van den eenen kuil in een anderen gelegd. Vrijdag was het 51 jaar geleden, dat Leopold I, uitgeroepen tot koning van Belgie, op een estrade op de Place Royale, omgeven door den regent, de leden van het congres enz den eed aflegde de Bel gische constitutie te zullen handhaven. Deze gebeurtenis wordt te Brussel nog ieder jaar plechtig herdacht. Te 12 uren begaven zich ook dien dag de Koning en de Koningin, de graaf van Vlaan deren en zijn gemalin, gevolgd donr hofdames en heeren en begroet door een onafzienbare menigte, door de met vlaggen versierde straten naar de kerk (St. Gudule), waar zij werden opgewacht door al de mi nisters, gezanten, hoofdofficieren, officieren en eenige overgebleven oud-strijders van 1830. Het trompetge schal en het aanheffen van een feestmarsch door het orgel kondigden de aankomst dier hooge personen aan. In plechtigen optocht, voorafgegaan door de pries ters, begaven zij zich naar hun voor deze gelegenheid opgestelde zetels. Daarna werd een »Te-Deum" ten uitvoer gebracht Eene groote menigte zoowel binnen als buiten de kerk begroette met geestdrift de aap- zienlijke personen. Uit alle huizen wapperde de na tionale vlag. De zaak Bernays. Een der Belgische bladen zegt, dat de reden waarom Bernays door de Peltzers is vermoord, hierin gelegen was dat Bernays zeer compromitteerende papieren van de Peltzers had, die deze na den moord hebben gestolen. Verder wordt gemeld, dat bij een verhoor van dr. Lavisé en mevr. Peltzer, deze laatste den geneesheer, die in de in structie zijn belofte van geheimhouding, tegenover Armand afgelegd, verbrak, Judas had genoemd. Er was een zoo heftige scène ontstaan, dat de rechter van instructie mevr. Peltzer moest dreigen met ver wijdering. Eindelijk meldt de «Meuse", nog dat vol gens gerucht een zeer belangrijke arrestatie is te ver wachten, die aan de ontknooping van het vreeselijk en nog altijd geheimzinnig drama zou voorafgaan. Fulton en Watson, de beruchte juweelendieven, die, te Brussel gearresteerd als verdacht van den groo- ten diefstal in Hatton-garden te Londen, aan de Pa- rijsche justitie werden uitgeleverd wegens een aldaar gepleegden juweelenroof ten bedrage van 250,000 francs, hebben thans een volledige bekentenis afge legd. Het is gebreken, dat de valsche kolonel Gaston, die nog voortvluchtig is, de hoofddader bij al de groote diefstallen is geweest. Een festijn in een standbeeld wie heeft er ooit van gehoord En toch had zoo iets Donderdag te Parijs plaats, een festijn, waar niet twee of drie menschen aanzaten, maar een twintigtal, met het grootste gemak, terwijl de tafelknechts alle ruimte van beweging hadden. De kolossus van Rhodes uit de oudheid had eene hoogte van 32 meter. Het standbeeld, waarvan hier sprake is, zal van den voet tot aan het uiteinde van de flambouw, die het in den

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2