1882. N°. 87. Dinsdag 25 Juli. 59s"' jaargang. Meisjesschool. GOESGHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland' A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 45 regels 50 ct., 'elke regel meer 40 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 48 regels a f 4,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare keunis de navolgende LIJST van den uilslag der overgangs-examens van de leerlingen der Meisjesschool voor Middelbaar onderwijs. Van de le tot de 2e klasse. Met den len graad. A. Ittmann. Met den 2en graad. L. De Laat de Kanter. C. Wierts Van Coehoorn. Met den Sen graad. M. H. llannink. Van de 2e tot de 3e klasse. Met den Sen graad. M. Voois. De leerlinge voor enkele vakken. A. Meijers. Voorwaardelijk. C. Van den Bosch. Van de 3e tot de 4e klasse. Met den len graad. J Massee. Met den 2en graad. A. Callenfals. J. Ponope Van Meerder- A. Rijkaard. I voort. C. Van Di9boeck. S Post Met den 3en graad. J. Janssen. Voorwaardelijk. S. Vereeke. Voorts dat met voldoenden uitslag eind-examen is aigelegd door: J. De Laat De Kanter. E. H. Borel, aan wie een diploma daarvan is uitgereikt. Gom, den 24 Juli 1882. Burgemeester en Wetheuders voornoemd, 3. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Mededelingen op verschillend gebied. GOES, 24 JULI 1882. Wij vestigen de aandacht van belangstellenden op de vergadering, die Dinsdagavond in het koffiehuis »de Prins van Oranje" wordt gehouden. Voor de verkiezing van twee leden voor den gemeen teraad moeten candidaten worden gesteld. Alle belangstellenden worden uitgenoodigd ter bij woning ervan. Het belang der zaak kan alleen gediend worden door eene talrijke opkomst. Wrijving van denkbeel den kan slechts bevorderlijk wezen aan eene goede keuze. Zondag had de Tentoonstelling alhier een zeer druk bezoek. Behalve door houders van doorloopende kaarten en inzenders werd zij door 485 personen, waaronder 75 kinderen, bezocht. Er warenniettegenstaande het minder gunstige wéér, vele bezoekers van buiten Goes gekomen. Het fanfaren-muziekgezelschap van Kruiningen Een dracht maakt macht" voerde op verdienstelijke wijze de aangekondigde muziekstukken uit, terwijl het pu bliek zich door luid applaus aan het einde van de matinee dankbaar toonde voor het gehoorde. Zondag a. s. te beginnen wordt er, dank zij de wel willende medewerking van de directie van den Staats spoor, aan de bewoners der gemeenten, gelegen aan de lijn VlissingenRoosendaal, gelegenheid gegeven des Zondags goedkoop Goes te bezoeken. Daarvoor zullen speciale retourkaarten 3e klasse worden beschikbaar gesteld. Het bedrag dier retour- kaarten is gelijk aan dat van eene enkele reis, ver meerderd met 25 cents voor de tentoonstelling, waarop die retourkaarten toegang verleenen. Deze retour- kaarten zijn echter slechts bestemd voor bepaalde trei nen, en wel deze, die vertrekken als volgt: Van Vlissingen (Stad) naar Goes 9.30 v.m. Roozendaal 7.28 Goes Vlissingen 4.48 n.m. Roozendaal 6. Zooals men weet is Dinsdag de entréeprijs ook f 0,25 per persoon. Ofschoon 't in ons vorig no. nog ten stelligste werd tegengesproken, wordt toch weer gemeld, dat de heer Van Lijnden er niet in is geslaagd om een nieuw ministerie te vormen. De moeielijkheid moet hebben bestaan in 't vinden van een geschikte persoonlijkheid voor de portefeuille van financiën. De heer Van Lijn den heeft den Koning bericht gezonden van zijne ver- geefsche pogingen en is naar zijne familie te Creuz- nach teruggekeerd. De N. Ii Ct. verneemt, dat3an den heer Tak Van Poortvliet de vorming van een nieuw kabinet is opgedragen. Zooals men weetbe hoorde de hoer Tak tot de vijftien liberale leden, die tegen het handelstractaat met Frankrijk hebben ge stemd, waarvan de verwarping de onmiddellijke aan leiding tot de ministercrisis is geweest. Ook volgens andere bladen schijnt zich liet gerucht, dat aan mr. Tak de formatie van een nieuw kabinet is opgedragen, te bevestigen en is er zelfs reden te ge- looven, dat die opdracht reeds ettelijke dagen geleden gedaan is althans reeds nu circuleert een vrij vol ledige opgave van de namen der nieuwe titularissen. Het nieuwe kabinet zou zich tot taak stellen de totstandbrenging van een kanaal door d» Geldersche vallei en de strenge uitvoering van de wet op het lager onderwijs in den geest, waarin die door den heer Kappegne en laatstelijk door den heer De Meijier is toegelicht en verdedigd. Het zou bestaan uit de heeren Tak, Van Heeckeren van Keil, Wichers, Den Beer Portugaal, De Meijier (Binnenlandsche Zaken), Van der Kaag (Justitie), De Bruyn Kops (Financiën) en Mirandolle (Koloniën). De heer Kappeyne zelf, gebonden aan onverwijlde grondwetsherziening, zou in het kabinet geen plaats nemenmaar hes als afgevaardigde van Haarlem in de Kamer steunen. Ons land heeft al zooveel minister-crisissen door leefd, dat de Arnh. Ct. berekent, dat we op dit oogen- blik te beschikken hebben over de volgende oud-mi nisters: 10 ministers van buitenlandsche zaken, 9 van justitie, 7 of 8 van binnenlandsche zaken, 3 of 4 van marine, 9 van financiën, 12 van oorlog, 9 of 10 van koloniën, 2 van waterstaat, gezamenlijk dus 61 a 64 oud-ministers. Met dat al een dure narigheid Het Vaderland verneemt, dat de commissie tot herziening van het Burgerlijk "Wetboek de eerste vrucht van haar arbeid dezer dagen aan den Koning heeft aangeboden, namelijk een ontwerp met memorie van toelichting voor een nieuwe wet, ter uitvoering van art. 7 der Grondwet: de Wet verklaart wie Neder landers zijn. Deze wet moet dienen ter vervanging van de wet op het Nederlanderschap van 28 Juli 1850, Stbl. no. 44, en van den Tweeden Titel van het Eerste Boek van hut Burgerlijk Wetboek (artt. 512): van Nederlanders en vreemdelingen. Eenheid in de bepa lingen omtrent het Nederlanderschap zal dus het eerste gevolg van het nieuwe ontwerp zijn. Staatsblad no. 110 bevat het besluit van den 11 Juli 1882, tot vernietiging van het besluit van burgemeester en wethouders der gemeente Hoofdplaat, dd. 28 April 1882, waarbij aan het hoofd der open bare school no. 1 vergunning is verleend buiten de schooluren van het schoollokaal gebruik te maken. Bij dit besluit is overwogen, dat volgens art. 134 der gemeentewetmet betrekking tot de regeling en het bestuur van de huishouding der gemeenteaan den raad behoort alle bevoegdheiddie niet hij deze of eenige andere wet aan den burg. of aan burg. en weth. is opgedragenen dat derhalve burg. en weth. van Hoofdplaat niet bevoegd waren vermeld besluit te nemen. HH. MM. de Koning en de Koningin der Neder landen, die te Salzburg incognito onder den naam van graaf en gravin Van Buren verblijf houden, worden in deze week voor een kort bezoek te Weenen verwacht. In de op 9 Sept. te Zutfen te houden alg. ver gadering der Vereeniging voor Lijkverbranding zal ter sprake worden gebracht het rapport der Academie van Wetenschappen over de crematie, in te leiden door dl'. S. Hoogewerffde crematie zal voorts uit een ethisch oogpunt worden beschouwd, naar aanleiding van het verhandelde door de Alkmaarsche Predikanten-ver- eeniging, door den heer P. H. Hugenlioltz. Het examen voor commies bij 's Rijks belastin gen zal op 7 Augustus e. k. en volgende dagen plaats hebben te Amsterdam. Voor het 100-tal plaatsen hebben zich, volgens de Winschoter Ct., nagenoeg viermaal zooveel candidaten aangemeld. Aan den hoogleeraar Barling werd dezer dagen door den staatssecretaris der Z.-Afr. Republiek met een begeleidend schrijven toegezonden eenige kopie Volks raadsbesluiten, dd. 8 Juni 1882, waarvan de hoofd inhoud isdat de Volksraad dier republiek met vreugde het bericht der Regeering heeft ontvangen, dat voor dien staat in Holland eene som van f 45,000 beschikbaar is; dat die Volksraad instemt met den aan prof. Barting betuigden dank voor de onvermoeide pogingen door dezen en het hoofdcomité aangewend ter ondersteuning der jeugdige republiek in haren strijd voor hare vrijheid en onafhankelijkheid; en dat, zoo er genoegzame fondsen voorhanden zijn om in de be hoeften der gewonden en weduwen te voorziende Volksraad evenals de Regeering genoemde gelden wil gebruiken tot oprichting van scholen in dien staat. Eindelijk, dat de Volksraad heeft besloten, dat het eerstvolgend aan te leggen dorp in de Z.-A. republiek zal genoemd worden naar professor Harting, en alzoo gedoopt zal woeden »Hartingshurg." Den 22sten dezer is de Varna te Hammerfest aangekomen. Aan boord was alles wel. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Biezelinge. Ds. H. H. Barger, predikant te Kerk- werve, heeft voor het beroep naar deze gemeente be dankt. - Heinkbnszand. Door den kerkeraad der Ned. Ilerv. gemeente alhier is tot predikant beroepen ds. Blom predikant te Gent (België). Beroepen te Baarland ds. J. Gann Dun Hz., te Hoenderloo. Op het zestal van predikanten te Zierikzee staan ook de heeren C. B. Oorthuijs, te Woudrichem, en J. Bouvin, te Nijbroek. -Bedankt voor het beroep naar Harderwijk door ds. Gunning, te Klundert. Door ds. K. B. Van Diemen, pred. bij de Chris telijk Geiëf. gem. te Zierikzee, is het beroep naar Broek op Langedijk aangenomen. Bij kon. besluit is de heer J. H. Van der Voort, te Goesbenoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Gouda. Rechtzaken. Kantongerecht te Goes. Het niet ophangen van een afschrift der vergunning en een exemplaar der wet, bedoeld bij het Je lid van artikel J 3 der drankwet, op een stoep, levert als zoo danig niet op eene overtreding van dat artikel. De aard en het doel van het voorschrift brengen mede, dat aan de woorden elke localiteit in het le lid van artikel 13 der drankwet, de beteekenis van elk gebouw of elke inrichting wordt toegekend. Het vonnis, door het kantongerecht dato 21 Juli 1882, gewezen in de bekende zaak van J. Van den D., alhier, luidt als volgt: Overwegende: dat art. 13 der wet van 28 Juni 1881 S. 97 voorschrijft: In elke localiteit, waar krach tens vergunning sterkedrank in het klein wordt ver kocht, moet een, door den gemeente-secretaris gewaar merkt afschrift der vergunning, alsmede een gedrukt exemplaar dezer wet duidelijk leesbaar zijn, opgehangen; dat eene aandachtige beschouwing van de bepalingen der wet van 28 Juni 1881 S. 97 tot de gevolgtrek king leidt, dat het woord localiteit, waar dit in ge noemde wet voorkomt, niet overal in dezelfde beteekenis is gebezigd, daar het op vele plaatsen de beteekenis van vertrek, kamer, aanhoorigheid van een gebouw of inrichting aanneemt, op andere plaatsen daarentegen blijkbaar op het geheele gebouw of de geheele inrich ting doelt; dat alzoo de beteekenis van dat woord in het le lid van artikel 13 onderzochten uit den aard en het doel der bepaling dient verklaard en opgemaakt te worden dat het aldaar gegeven voorschrift om een afschrift der vergunning en een exemplaar der wet duidelijk leesbaar op te hangen, klaarblijkelijk ten doel heeft den met het opsporen van de overtredingen der drank wet aangewezen personen de controle op het verkoopen van sterke drank in de toegelaten kamers, vertrekken of aanhoorigheden, die allen in het afschrift der ver gunning zijn vermeld, gemakkelijk te maken, terwijl het voorhanden zijn van een exemplaar der wet bij het doen van waarschuwingen en het constateeren van overtredingen van groot nut kan zijn; dat dit voorschrift niet tot waarschuwing van het publiek strekt, aangezien toch art. 19 alleen de drank- koopers straft, als het gebouw of de inrichting het in het 2e lid van artikel 13 gevorderde opschrift mist en niet zij strafbaar zijn, die, wanneer dit opschrift maar niet ontbreekt, sterke drank in het klein hebben gekocht in een vertrek, kamer of aanhoorigheid, waarin bedoeld afschrift en exemplaar niet zijn opgehangen; dat alzoo het ophangen van een enkel afschrift der vergunning en van éen enkel exemplaar der wet geheel aan het doel der bepaling en den geest der wet beant woordt; dat het laatste lid van artikel 13 dan ook het te rugzenden van het in het eerste lid bedoelde afschrift en niet van de afschriften voorschrijft; dat alzoo de aard en liet doel van het voorschrift medebrengt aan de woorden elke localiteit in het le lid van artikel 13 de beteekenis van elk gebouw of elke inrichting toe te kennen; overw., dat alzoo het niet ophangen van een bij het le lid van artikel 13 der drankwet bedoeld afschrift der vergunning en exemplaar der wet op eene stoep, welk feit den beklaagde bij dagvaarding is ten laste gelegd en hierboven is verklaard wettig en overtuigend bewezen, als zoodanig niet oplevert eene overtreding van artikel 13 der wet van 28 Juni 1881 S. 97; overw., dat dit feit ook niet bij eenige andere wette lijke bepaling is verboden, alzoo niet oplevert misdaad, wanbedrijf of overtreding, en beklaagde te dier zake behoort te worden ontslagen van alle rechtsvervolging, de kosten te dragen door den Staat. Rechtdoende enz. Naar men ons mededeelde, zal het O. M. zich van dat vonnis in cassatie voorzien. Uit onze Koloniën. Volgens het officieel verslag is de toestand ia Atjeh goed. Van marodeurs heeft men echter nog last. Zoo werd in den ochtend van den 17en Mei jl de patrouille dekking der Cliineezen, die den weg Montassik-Toen- koek maakten, sterk 1 officier en 30 bajonnetten, tusschen Senelop en missigit Huho van uit den rand van kampong Tjoh Marajah (Moekim Malajoe der XXVI moekims) door een bende, onder aanvoering, naar beweerd wordt, van Panglema Njacq Bintang, op het onverwachtst hevig beschoten, bij welke gele genheid de patrouille-commandant, 7 fuseliers en 2 Chineezen verwond geraakten. Onmiddellijk op het hooren der schoten werd eenige versterking uitgezon den, doch als gewoonlijk waren de marodeurs ver dwenen. De bentiug Djerir werd wederom herhaalde lijk beschoten. Er waren maatregelen genomen ten einde dit voor den vervolge te beletten. Toekoe Di Tirou (Sech Salam), waarvan ook in het vorig verslag is melding gemaakt, had zich weder met eenig volk van de Noord- en Westkust te Moereh gevestigd en de missigit aldaar versterkt. Hij voert, zooals hij zegt, den heiligen oorlog en doet daartoe heffingen in geld, hetwelk hem ook door enkele ons bevriende hoofden zou worden gegeven, teneinde van hein en zijn benden geen overlast te ondervinden. Tot eenige uitvoering van de hem toe geschreven plannen om agressief te handelen kwam het echter totnogtoe niet- In den morgen van 13 Mei werd, in verband met bij den Gouverneur ingekomen berichten, als zou de het bestuur steeds vijandig gebleven Imam van Lamara met een uit meer dan 100 man bestaande macht in de heuvels achter Tjot Basatoel een drietal bentings bezet hebben, een militaire kolonne, sterk 4 compag- niën infanterie en de noodige bergartillerie, ambu lance enz., naar bet in de heuvels gelegen Tjot Ljoet gedirigeerd, teneinde de bentings zoo mogelijk op te ruimen en de aldaar verblijf houdende benden ie ver drijven. Ter plaatse aangekomen, werd op de heuvels eenig kwaad volk waargenomen, ter gezamenlijke sterkte van 40 a 50 man, in groepjes van 2, 3 en 4 man verspreid, hetwelk op de troepen vuurde, doch ben tings of iets dergelijks werden niet bespeurd. Nadat gepoogd was de kwaadwilligen door infan- terievuur te verdrijven, hetgeen echter wegens de groote afstanden bezwaarlijk ging, werden er door de artillerie eenige granaten geworpen, waarna de Atje- hers haastig op de vlucht gingen en de kolonne zon der eenige verdere ontmoetingen huiswaarts keerde. Bij deze gelegenheid werd een Atjeher gedood en aan onze zijde een hoornblazer geblesseerd. Landbouw en Veeteelt. VLAS, HENNEP en JUTE. Aan de Nieuwe Landbouw-courant, onder redactie van den heer tï. lieinders, leeraar aan de Rijks landbouwschool, met medewerking van den directeur en de leeraren der Hijkslandbouwschool, benevens vele practischc landbouwers", ontleenen wij onder staande beschouwing. Onder de vele grondstoffen, die liet plantenrijk aan onze fabrieks- en handwerksnijverheid levert, nemen vlas, hennep en jute tegenwoordig zulk eene belang rijke plaats in, dat het wel de moeite loont, eenige oogenblikken erbij stil te staan. Vooreerst hel vlas. In Europa produceeren Rusland, België en Nederland meer vlas dan zij zeiven voor hunne industrie behoeven. Britsch-Indië, de republiek Amerika en eenige andere buiten-Europeesclie gewes ten drijven wel is waar een uitgehreiden vlasbouw, maar daarbij staat het winnen van lijnzaad op den voorgrond en minder is het om de vezels te doen. Duitschland lieert in de laatste jaren het aanLal H. A dat met vlas bebouwd werd, aanzienlijk, verminderd nl. van 214910 11. A. in 1875 tot 116690 II. A. in 1880. 't Zelfde valt van Frankrijk te zeggen, waar in 1875 78777 H. A tegen 65627 H. A. in 1880 voor den vlasbouw in gebruik waren. II«t verslag over den landbouw in Nederland, 1880, leert ons, dat even eens in ons vaderland het vlasland sinds 1861 atua.- menda is-

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1