Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. De ramp met de „Adder." Buitenlandsch Overzicht. Overzicht van den stand der koersen. Gemengde Berichten. worden, dat het ingekuilde gras n!e£ dezelfde voeder- waarde bezit als het jonge gras in de weideomdat het eerste meer uitgegroeid en ouder is en daardoor aan voedende bestanddeelen heeft verloren. Men geve het in plaats van hooi, en dus ook daarbij hetzelfde krachtvoeder als men gewoon is bij hooivoedering te doen. Voor hen, die liever het gras buiten de schuur willen bewaren, volgt hieronder een beschrijving der daarvoor benoodigde kuilen, silo's genaamd, overgeno men uit het «Maandblad der Holl. maatsch. van Land bouw" voor Januari '82. De silo's bestaan uit langwerpige lokalen met eenigs- zins afgeronde hoekenwaardoor zij den elliptischen vorm naderen. De muren zijn van gewonen metsel steen, circa 35 c.m. dik en 5 meter boven den grond verheven. De lengte dezer lokalen is 12, bij een breedte van 4 meter. Op de muren staan 2 m. hooge houten stijlen waarop het dak rust, dat de 3 silo's (gewoonlijk zijn er 3 naast elkaar aangelegd) tegen het indringen van regen beschut. Tusschen den bovenkant der muren en het dak is dus genoegzaam ruimte om het in te kuilen groen- voeder in de silo's te brengen. De bodem is eveneens gemetseld en wel zoo, dat het doorsijpelen van grond- en zakwater wordt belet. Vooral is zulks onontbeerlijk wanneer de bodem onder den beganen grond reikt. Komt deze daarmee gelijk, dan is 't onnoodig een kostbare vloer-bemetseling te maken en is een goed aangestampte klei- of leem grond voldoende. De goed perpendiculair opgetrokken muren zijn aan de binnenzijde glad gepleisterdzoo danig dat de opgepakte massa daarin gemakkelijk en regelmatig kan zakken. Het ingebrachte groenvoeder wordt door binnen in de silo's zijnde personen goed vastgetreden en ge lijkelijk verdeelddit vasttrappen is een voorname zaak en moet vooral langs en bij de muren met groote zorg en herhaaldelijk worden gedaan. Is de silo goed vol, dan dekt men het geheel eenvoudig met planken en brengt daarop steenen of ander zwaar gewicht tegen de opgegeven zwaarte van 500 kilo per vier kanten meter. Men kan gerust aannemen, dat met den opgegeven druk degeheele massa 1/4 inkrimpt, wanneer de silo zonder oponthoud achtereen wordt gevuld en daardoor gaat een groote ruimte nutteloos verloren. Dit kan echter grootendeels voorkomen worden door de silo niet dadelijk achtereen te vullen, doch dagelijks slechts een halven meter hoogte, steeds goed aanstampende. Men behoeft niet bang te zijn dat die langzame vulling tot bederf zal leiden. Wanneer alles zoo is ingericht en met de zorgen behandeld als boven beschreven, dan kan men zeker zijn het aldus ingekuilde voeder na verloop van maan den nog in uitstekenden staat terug te vinden. Voorts is bewezen dat de temperatuur in de silo's bij sterke drukking niet te hoog stijgt, hetgeen verklaarbaar is door het onderdrukken der gisting. Wel is de tem peratuur in den regel hooger dan de buitenlucht, doch zoo weinig, dat men aanbeveelt het voeder uit de silo's niet dadelijk aan het vee te gevenmaar eerst nog wat aan de lucht bloot te stellen. De warmtegraad stijgt dan onmiddellijk door de zich ontwikkelende gisting. Mochten de kosten van aanleg van gemetselde silo's een bezwaar worden geachtook gewone hooibergen zijnvolgens mededeeling van den heer Van der Breggendaarvoor bruikbaar. De vraag is bij mij opgekomen, of ook in Zeeland niet hier en daar proe ven zouden kunnen worden genomen, om op de eerst aangegevenmin kostbare wijze zich een voorraad ingekuild groenvoeder te verzekeren in plaats van veel geld en veel tijd ten koste te leggen aan het verkrijgen van hooi, waarvan op vele plaatsen de voe- derwaarde uitermate gering zal zijn. Nog is het tijdMoge menigeen zich opgewekt gevoelen om althans een kleine proef te nemen. H. J. E. Gerlach. (Op verzoek overgenomen uit de Midd. Cf.) Dinsdag werd te Ter Neuzen door den heer L. Affairous Spinelli, voor rekening van de Société ano- nyme des grandes huitrères de Zélande, aanbesteed het verrichten van aarde- en metselwerk tot vorming van oesterputten voor den Noord polder bij Ter Neuzen. Hiervoor waren ingekomen vier biljetten van de heerenA. Tholens te Ter Neuzen, voor f8999, L. Koole te Ter Neuzen, voor f8990, C. Van der Hooft te Ter Neuzen, voor f 7800 en P. J. Visser te Hans- weert voor f7659, aan wien het werk werd gegund. De raming bedroeg f7900. (T. N. Ct.) Maandag is te Nieuwediep aangebracht het lijk van den luitenant ter zee 2e klasse G. Borel, bij Kam perduin opgevischt. Het lijk was zonder zwemgordel, zonder jas en had aan een der vingers een gouden zegelring. Dinsdagnamiddag werd het van Nieuwediep in Den Haag aangebracht. De lijkkist was in een na tionale vlag gewikkeld en een monsterkrans »van zijn kameraden" sierde de baar. Op het perron van het Holl. spoorwegstation had den zich tal van autoriteitenmeestal officieren der marineo. a. ook de inspecteur van den geneeskun digen dienst der zeemacht, vereenigd. Een 14 a 15tal kransen werden in de« lijkwagen gelegdvoordat de treurige stoet zich naar de alge- meene begraafplaats in beweging stelde. De slippen van het lijkkleed werden door de ka piteins ter zee 2e kl. jhr. Van Asbeck, Van Geldrop, De Koek en Schouten gedragen. Alvorens de lijkkist in het familiegraf werd neder- gelaten, herdacht de gepensioneerde vice-admiraal P. A. Van Bees den afgestorvene in zijne betrekking als marine-officier. Hij schetste hem als een kundig en onvermoeid werkzaam man, van wien in de toekomst veel was te verwachten geweest, maar die thans op I zoo vreeselijk noodlottige wijze den dood had gevon den. Voor de achtergebleven familie en vrienden moet het een zoete troost zijn te zien op welk een wijze werd deelgenomen in de droefenis, die zij thans on dervinden. Een der vrienden van den ontslapene, de heer Lens, schetste Borel als een waar en oprecht vriend met wien hij was opgegroeid, van wien hij kort voor het ongeval had afscheid genomen, en wien hij thans alzóo heeft teruggevonden. Hij riep hem een hartelijk laatst vaarwel toe. Ten slotte werd allen door den kapitein der artillerie Borel, namens de familie, dank gezegd voor de laatste eer, aan den doode bewezen. Omtrent de loopbaan der drie luiten, ter zee, die met de «Adder" zijn omgekomen, wordt het volgende medegedeeld De drie luitenants ter zee 2e klasse G. Borel, G. Jonckheer en E. Van Voorthuijsen bekleedden hunnen rang nog pas sedert 16 October 1879, na op 1 Sep tember 1877 als adelborst le klasse het Koninklijk Instituut voor de marine te hebben verlaten. Ofschoon jong in leeftijd en dienst, hadden zij reeds in ruime mate ervaring opgedaan op een eskaderreis en tijdens hun langdurig verblijf in Oost-Indië. Een nieuwe leerschool, het varen op het gepantserd materieel, was nu voor hen opengesteld, en helaas, moest hun dit het leven kosten. Het land verliest daarmede drie jeug dige officieren In de volle kracht van het leven en'van de beste verwachting. Nog meer jonge luitenants hadden verzocht de oefe- ningstochten van de «Adder" onder den beminden commandant E. Simon Van der Aa mede te maken, maar hun verzoek was niet ingewilligd, omdat de plaatsen reeds vervuld waren. Er is ook door ons gemeld, dat bij het zoeken naar het wrak van de «Adder" door de «Frans Naerebout" en de «Schelde" een sleeptros is blijven haken aan een zwaar voorwerp op den bodem der zee. Nader verneemt men, dat dit waarschijnlijk een overblijfsel was van een schip, ruim 20 jaren geleden daar ter plaatse gezonken en waaraan de tros voor een oogen- blik is blijven haken. Toch meldt een gerucht, dat Dinsdag het wrak van de «Adder" vermoedelijk bij Monster gevonden zou zijn. Een sleepboot met duikertoestel en duikers on der leiding van een ingenieur zijn onmiddellijk op be vel van het Departement van marine naar die plaats gezonden. De commissie van onderzoek naar de ramp van de «Adder" zal, naar het Vaderland verneemt, zijn samengesteld uit vijf personen, drie burgers en twee officieren van de marine. Onder de eersten zal mr. E. N. Rahusen te Amsterdam behooren, die voorzitter van de commissie zal zijn. De beide officieren van de marine zullen gekozen worden uit officieren, die niet behooren tot het personeel van het Departement van marine of van de directiën van marine te Hellevoet- sluis en te Amsterdam. De commissie zal niet, zooals eerst werd gemeld, door den Minister van marine benoemd worden; de Minister toch heeft, naar men mededeelt, aan Z. M. den Koning voorgesteld, dat de leden door Z. M. zullen worden aangewezen. Binnen enkele dagen dus zal men hoogstwaarschijn lijk de samenstelling en benoeming dier commissie in de Staatscourant kunnen lezen. Het voornemen schijnt te bestaan, dat de commisie haar vergaderingen in Den Haag zal houden, alwaar zij dan het geheele archief van het Departement van marine onder haar bereik zou hebben. Egypte, Egypte, Egypte. Het is overal hetzelfde woord dat beurs, gemoe deren en politiek in beweging brengt. Duitschland toont zich nog het kalmst. De regee ring gaf te kennen, dat zij zich met de zaken niet veel zal bemoeien en de daden van anderen niet be- oordeelen zal. Zij heeft, volgens eigen oordeel, daarmee niets te maken. In Engeland veroorzaakte de Egyptische quaestie het aftreden van den populairen minister John Bright, die zich volstrekt niet vereenigen kon met het bom bardement van Alexandrië, namens zijne regeering ondernomen. Het zal, zegt men, moeielijk wezen, een opvolger te vinden, en men verwacht eene geheele reconstructie van het kabinet. In Frankrijk waar de kamer Maandag het ont werp voor de organisatie in Tunis en een verder kre diet daartoe aannam was het ook Dinsdag Egypte, dat regeering en afgevaardigden bezighield. Eerst genoemde vroeg een krediet van ruim 7% millioen om zich te doen gelden in die quaestie. De afgevaardigde Lockroy bracht den toestand in Egypte ter sprake, zoowel van een Europeescli als van een Muselmansch standpunt. Hij betoogde, dat het overwicht van Frankrijk en Engeland niet door de andere mogendheden wordt erkend, en bedreigd wordt door de nationale beweging in Egypte. Ook gispte hij Ret bijeenroepen der conferentie door minister Freycinst, met het oog op het verbond der mogend heden. Hij eischte van de regeering categorische op helderingen. Niettemin erkende hij dat, hoe des minis ters antwoord ook mocht luiden, het kredie t niet kon geweigerd worden. Ook een ander afgevaardigde sprak in denzelfden geest. Minister Freycinetzeide, dat de Egyptische quaestie de nalatenschap was van de voorgaande regeeringen. De huidige crisis sproot voort uit administratieve misbruiken. Egypte's aspiratiën verdienen de aandacht van Europa. Men moet er de orde herstellen, doch tevens trachten de instellingen des lands te wijzigen. Sedert de gebeurtenissen te Alexandrië had Frankrijk het recht tot gewapende tusschenkomstdoch de regeering begreep dat het vraagstuk moest worden opgelost met de instemming van gansch Europa. De overeenkomst met Engeland was nooit verbroken. Het is Frankrijk's plicht, de vrijheid te verzekeren van I het Suez-kanaal, en hieromtrent was Maandag met Engeland een accoord getroffen. De minister eindigde met de verzekering dat hij geen schitterende vertooning had gezocht, maar alleen er naar streefde zijn land te dienen, wat met levendige toejuichingen werd begroet. De ex-premier Gambetta wenschte den minister ge luk met het in stand houden van het verbond met Engeland. Hij beschouwde de tusschenkomst van Tur kije als noodlottig voor de kolonisatie van Egypte, en wenschte geldelijke offers gebracht te zien, ten einde het land te ontrukken aan het Muselmansche fanatisme. De Freycinet zeide, dat hij vóór het reces een bij zonder ontwerp betreffende deze aangelegenheid aan de kamer zal voorleggen. Hiermee liep deze quaestie af. In Egypte zelf is de toestand nog lang niet op streek. Wel keert in Alexandrië de orde weer, wor den de Europeesche winkels er geopend en keeren de inlanders ook terugj, maar men verwacht nu een her haling van het daar voorgevallene in de stad Cairo. Vele Europeanen verlaten haar dan ook. Men weet nog niet wat de Sultan doen zal. Arabi, zooals men weet, rebel verklaard, verzamelt een groot leger rond zich, verklaarde zich dictator, schrijft belastingen uit en zal Cairo tot het laatst toe verdedigen. 8 Aug. zullen de keizers van Duitschland en Oos tenrijk elkaar te Ischl ontmoeten. Uit Transvaal komt het bericht dat Joubert een brief heeft gepubliceerd, waarin hij op de onmiddel lijke verkiezing van een President voor Transvaal aan dringt en Paul Krugers candidatuur krachtig aanprijst. Om te voldoen aan onze 14 dagen geleden gedane toezegging, en om het actueele belang zijn we verplicht een en ander mee te deelen aangaande de inlevering der Turken in verband met de conversie. De Ara- sterdamsche bank toch, bij wie de inlevering moet plaatshebben, schrijft: wij gelooven dat alleen op de geregistreerde stukken interest zal betaald worden. Om dus geen renteverlies te lijden is inlevering der Turksche obligatien tegenwoordig een punt van over weging. Volgens het bestaande plan van conversie ontvangen de eigenaars het gereduceerd bedrag van 5014 pet. voor de oblig. 1865 en 6275pct. voor de 1869ger stukken terug in voor geregistreerd afge stempelde oude obligatien. Alle coupons worden van de stukken afgesneden en teruggehoudenlater, na terugontvangst der effecten, ontdaan van de coupon bladen, krijgen de houders door tusschenkomst van de instelling, waarbij de inlevering heeft plaats gehad, een nieuw stel coupons, vervallende 1/13 September 1882, .1/13 Maart 1883 enz. Mocht het genoemde geloof van de Amsterdamsche bank overeenkomstig de waar heid zijn, dan zouden dus zij, die niet voor 1 Sept. a. s. inleveren, een halfjaar interest missen, waarom "we den eigenaars van Turken in overweging geven, hunne waarschijnlijk op den bodem hunner effecten trommel slapende vrienden eens wakker te schudden en ze er op uit te zenden om eindelijk ook eens wat te gaan verdienen. Eene andere toezegging eischt van ons den lezers gelegenheid te geven zich een oordeel te vormen over den toestand hunner aandeelen Warschau-Weenen. We ontleenen daartoe aan de redevoering van den voorzitter, op de jongste algemeene vergadering van aandeelhouders, het volgende De ontvangsten zijn in het jaar 1881 verminderd en zijn in de eerste maan den van 1882 nog sterker afgenomen. De bedrijfresultaten waren in: 1877 R. 5.334,212 1878 6.396,079 1879 6.847,658 1880 7.975,676 Het goederenvervoer was in deze jaren 1877 pud 88.018349 1878 105.025.469 1879 108.547.553 1880 130.129.189 Deze geleidelijke zeer belangrijke verhooging leidde tot vermeerdering van materieel, het aanleggen van dubbel spoor over de geheele lengte van den weg, het uitbreiden der stations-inrichtingen, benevens vermeer dering van het dienstpersoneel. De bloei van de in dustrie in Polen, die het best uit bovenstaande cijfers blijktde ontginning van een groot aantal kolenmij nen; het kolenvervoer naar den rechter Weichseloever, die een belangrijke débouché voor deze brandstof be looft te leveren de toenemende bouwlust te Warschau dit alles scheen een verdere vermeerdering van het verkeer tengevolge te moeten hebben. In die verwachting, op zoovele gronden steunende, is men echter teleurgesteld. De zachte winter had een aanzienlijke vermindering van het steenkolenvervoer tengevolgede bouwlust te Warschau is bijna ge heel opgehouden, zoodat het verkeer dientengevolge zeer verminderd is. Deze omstandigheden hebben hare uitwerking nog sterker in de eerste maanden van het loopende jaar doen gevoelen, zoodat de ontvangsten tot ultimo Mei ook R. 381.327 lager waren dan van i Januari tot 31 Mei 1881. Het is licht te begrij pen, dat eene dergelijke vermindering van ontvangsten niet altijd kan gecompenseerd worden door eene over eenkomstige vermindering der exploitatiekosten. Niet tegenstaande de uitgaven R. 429,954 beneden de raming en R. 76,878 beneden de werkelijke uitgaven van het vorige jaar bleven, kon er niet zooveel bezuinigd worden, dat daardoor de meerdere uitgaaf van R. 528000 voor de obligatien der zesde serie kon gecompenseerd worden. Dientengevolge is het saldo van R. 950000 in 1880 dan ook verminderd tot R. 525000 in 1881. Hoewel dus de inkomsten niet onbelangrijk beneden die van het voorgaande jaar bleven, zou het zeer ongerechtvaardigd zijn daarop gevolgtrekkingen voor de toekomst tebouwen. De tegenwoordige crisis moet als van voorbijgaanden aard geacht worden, die niettemin voor de aandeelhouders des te gevoeliger is, nu zij juist valt op een tijdstip, waarop de onderneming, door de vroegere ontwikkeling van het verkeer, genoodzaakt was nieuwe verbintenissen aan te gaan. Een derge lijke toestand kan evenwel niet lang duren en men mag hopen, dat de onderneming binnenkort wederom tot haar vroegeren staat van ontwikkeling zal geraken. Maatregelen tot reductie der uitgaven zijn reeds ge nomen om zoo mogelijk de financiëele resultaten voor het loopende jaar beter te doen worden dan die over 1881. De steenkolen-industrie begint zich in Polen weder sterk te ontwikkelen en twee nieuwe kolen mijnen worden weder in exploitatie genomen en met den Warschau-Weenerspoorweg in verbinding gebracht. Verder hebben de besturen van verschillende in wer king zijnde mijnen het voornemen hun werkkring uit te breiden. Een verlevendiging van het verkeer mag dus tegemoet gezien worden. Ziedaar hoogst belangrijke meêdeelingen voor hoogst waarschijnlijk zeer vele lezers, waarom we hebben ge meend daarvoor eene betrekkelijk groote ruimte te moeten vragen. Wellicht zullen velen, evenals wij, het met een geacht financiëel blad eens zijn, dat in den tegen- woordigen zeer lagen koers alle nadeelige kansen zeer ruim gedisconteerd zijn, zoodat eene verdere vermin dering niet denkbaar, eene geleidelijke rijzing daar entegen waarschijnlijk moet geacht worden. Bijzondere redenen beletten ons met de lezers de koersvariatien na te gaan en voor zooveel noodig toe te lichten. Een volgenden keer, over 14 dagen, hopen we den lezers eene koersvergelijking aan te bieden, betreffende de prijzen van het begin van het eerste halfjaar en die van het pas begonnen tweede semester. Eene waarneming over zoo'n tijdruimte geeft gele genheid tot het trekken van een juister^slotsorn. RENTEBETALING. Coupon Italië, adm. Lamaison 8c Bouwer betaalbaar met f 19,87 voor Lires 50. - 9.93' 25.— - 4.97 12,' - 1.99 5, Van Goes vertrokken hedenmorgen per trein 200 zendingsfeest-gangers. Morgen (Donderdagmiddag) zullen er op de tentoonstelling eenige pianostukken worden uitgevoerd. Nu in andere bladen gemeld wordt dat de kas telein De J., uit Baarland, tengevolge van den in zijn herberg plaats gehad hebbenden brand in de gevange nis te Goes is overgebracht, deelen wij mee, ter voor koming van verdere verkeerde gevolgtrekkingen, dat de bewuste persoon wel in genoemd gesticht is opgeno men, doch dat dit met den bewusten brand niets te maken heeft. Het gold slechts de uitvoering van een vroeger, door den kantonrechter over hem uitgespro ken vonnis in zake de drankwet. Morgen zou hij weer uit de gevangenis ontslagen worden. Hansweert. Heden passeerde hier het Belg. ijzeren Rijnsleepschip «Vereinigung 3", schipper J. Gutjahr. Dit is het grootste sleepschip, dat hier ooit pas seerde. Het heeft eene lengte van circa 215 Rijnl. voet of 68 M. bij eene breedte van 10 M., is groot ruim 19000 centenaars van 50 kilo's en kan alzoo laden 491 last van 2000 kilo's. Het wordt met eigen stoomkracht geta^^feladen, waartoe het voorzien is van stoomli^^B^B*<\ be weging gebracht worden door een opener Öek ge plaatste locomobile. «De Vereinigung" werd gebouwd op de werf van den heer A. Buijk te Capelle a., d. IJsel, voor reke ning der firma Louis Gutjahr te Antwerpen, en komt in de vaart tusschen Antwerpen en Mannheim. Heinkenszand. Het houten kerkgebouw der Chris telijke gereformeerde gemeente alhier, dat bij den laatsten storm veel heeft geleden, zal nu vernieuwd worden. Maandag is nl. bij onderhandsehe inschrijving aanbesteed het afbreken dier kerk en het op bouwen en vergrooten ervan in steen, waarvan aan nemer is geworden M. Weststrate, timmerman alhier. Het werk zal worden uitgevoerd onder toezicht van den heer De Munninck van Borssele, die het bestek maakte. Bjervliet. De kermis heeft Maandag een einde ge nomen. Is onze kermis de laatste in dit kanton, toch is de pret nog niet geëindigd. Aanstaanden Zondag is er een feestje georganiseerd te Driewegen, waar tengevolge van zijne gunstige ligging bij liefelijk weder honderden henen wandelen, terwijl het festival te Yzendijke op den eersten Zondag in Augustus, waar aan 6 Nederlandsche en 5 Belgische harraoniegezel- schappen zullen deelnemen, duizenden personen tot zich lokken zal. Amsterdam is opnieuw een inrichting rijker geworden. Zijn Nederlandsch Panopticum, Maandag in het fraaie gebouw in de Amstelstraat het oude Roetemeijer geopend, zal evenals de verzameling van madame Tussaud te Londen weldra wereldbekend zijn en ieder, vreemdeling en reiziger, die maar binnen Amstels grachten komt, tot zijn bezoekers kunnen rekenen. Het is gebouwd naar de plannen van de« bekenden architect den heer Sanders. Behalve de leeszaal, versierd met paneelen van tegels uit de fabriek van den heer Thooflt te Delft, schilderijen van Neder landsche meesters voorstellende, vindt men beneden een ververschingszaal met prachtig ingeriehten winter tuin, terwijl de bovenlokalen voor het museum zijn ingericht. Zondagnacht is te Amsterdam in een perceel een hevige binnenbrand uitgebroken, die in weinige oogenblikken zoo in omvang toenam dat, toen de ijlings aangerukte brandweer op de plaats des onheils kwam, niet slechts het geheele perceel in lichte laaie stond, maar men ook reeds persoonlijke ongelukken te be treuren had. Daar niet alleen de trap, die naar de benedenver dieping leidde, maar ook die, welke toegang naar den zolder gaf, door het vuur waren aangetast, verkeerden de bewoners der 2e en 3e verdieping in benarden toestand. Een bewoner van de 2e was nog zoo ge lukkig een touw te vinden, en zien, hoewel hij daarbij zijne handen ernstig kwetste, daar langs naar beneden te laten glijden, maar een man en vrouw op de 3a

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2