1882. N». 85. Donderdag: 20 Juli. 69sle jaargang. Leeraressen Meisjesschool. I.OIMC De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f -1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINEIt, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. VEIIKIEZIIVG. VOOR lwee>f^n van den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis dat door hun College is bepaald, dat ter vervuiling der vacatures, ontstaan door het ontslag nemen lo. van den heer dr. C A. Van RENTKRGHEM en voortdurende door de niettoelating van den heer C. RISSKËUW, en -2o. van den heer W. L. KAKEBEEKE, de verkiezing van twee leden van den gemeenteraad zal plaatshebben op Dinsdag den 1 Augustus a. s., en de eventueele herstemming op Dinsdag den 15 Augustus daaraanvolgende. Goes, den 17 Juli 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door den gemeente raad in zijne vergadering van 8 Juli jl. eene wijziging is gebracht in art. 1 der Verordening tot regeling van het getal der leeraressen en leeraren bij de Middelbare school voor meisjes, zoodanig, dat daarin moet gelezen worden „Bij de Middelbare school voor meisjes worden be noemd de volgende leeraressen en leeraren, als ■'a. Eene leerares in de Nederlandsche taal, Geschie denis en het schrijven, op eene jaarwedde van f1300. "d. Eene leerares in de Engelsche taal en in de „Aardrijkskunde, op eene jaarwedde van I'lSOO." Zijnde deze wijziging goedgekeurd door Zijne Excel lentie den Minister van Binnenlandsche Zaken, blijkens diens missive van den 15 Juli 1882 no. 2812, Adeeling O. Goes, den 17 Juli 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 19 JULI 1882. Ellewoutsdijk. Onmiddellijk na, neen bij het lezen reeds van hetgeen de Burgemeester van 's-Gravenpol- der schreef over de mislukking van het tramplan, rees het verlangen de aandacht te vestigen op de fac toren tot de negatieve medewerking of ondersteuning van de voorbereidende maatregelen. De gedachte even wel, dat de gezakte moed daardoor niet opgebeurd zou worden, was oorzaak van ons zwijgen. Nu zekere O. in het vorig noinmer een gepast woord in 't mid den gebracht heeft, herleeft de lust om ons gevoelen te uiten. liet bericht, na de bekendmaking van het plan, dat de weg overal genoegzame breedte bezit, in strijd met de waarheid, was niet in 't voordeel van den ernst, die ter zake allen wel mag bezielen. De gemeenten, langs welke de tram zou loopen, bestaan voor het grootste gedeelte uit landbouwers, arbeiders en burgers, die in den landbouw middellijk of onmiddellijk hun bestaan vinden. De vele moeie- lijkhedendie verondersteld worden door den tram in 't leven te -zullen worden geroepen men denke aan het gedurig bewegen van paarden naar het land en terug, aan het vervoeren van landbouwproducten, aan het drijven van melkvee en schapen op denzelfden weg van den tram staan tegenstanders levendig voor den geest. Smeden en wagenmakers stellen even min belang in het nieuwe vervoermiddel, omdat zij wel weten dat bij zijn bestaan particuliere transporten naar Goes enz. zullen ophouden of belangrijk verminderen. Bespottelijk ware het voornemen de ingezetenen, die kunnen bijdragen, bij wijze van stemming, hun gevoelen omtrent den tram te laten openbaren, maar deed men dit inderdaad, men zou ondervinden hoe weinige voorstanders er zijn. In den loop der crisis bereikte liet aangename bericht dezen en genen, dat een krachtig man het plan zou doorzetten, ook al vond het bij ingezetenen geen bijval. Dubbel jammer, dat die man te zoeken schijnt, want rendeeren zou de zaak en alle bezwaren en moeilijkheden van landbouwers enz. zouden als rook verdwijnen Z. M. heeft een buitengewoon subsidie van f800 voor het lager onderwijs verleend aan de gemeente Kapelle. Benoemd tot burgemeester der gemeente St.- Philipsland J. J. Geense. Op verzoek is eervol ontslag verleend aan A. Dc Milliano als gezworen van het waterschap Groot en Klein Baarzande. Naar het Vad. verneemt heeft de heer Van Lijnden de opdracht tot vorming van een nieuw Mi. nisterie niet aanvaard. Met andere woorden: de op dracht nedergelegd. De Haagsche correspondent van de Zutjjh. Cl. daar entegen kwam even te voren geheel wat anders mee- deelen. Toch héchten wij aan dat van liet Vaderland meer waarde, te meer omdat in den laatsten tijd sommige dingen voorvallen, die, al hebben de ministers daaraan direct geen schuld, toch onder hunne verantwoordelijk heid geschiedden en voor lien niet aangenaam zijn. In ieder geval verhengen wij ons, dat 's Itonings terugkeer in het land spoedig op handen is. Wij zullen nu wel spoedig van die crisis verlost worden. Wij willen het ten minste hopen. De St.-Ct. no. -166 bevat de wet van 11 Juli 1882 tot afschaffing van den ijk van weegwerktuigen. De uitslag van het adspiranten-examen voor de Koninklijke Militaire Academie is de volgende: Het aantal plaatsen bedroeg 80, dat der adspiranten 196. Van dezen hebben zich 4 teruggetrokken en werden 30 afgekeurd, zoodat aan het geheele examen deelnamen 162 adspiranten, waarvan er 83 voldaan hebben. Yan dezen kunnen er echter slechts 79 ge plaatst worden, omdat er onder hen maai' 1 voorkomt, die zich voor de cavalerie in Oost-Indië aangemeld heeft, terwijl voor dit wapen twee plaatsen openge steld waren. Yoor hier te lande hebben o. a. voldaan de heeren: H. J. Hannink, van Goes, eo F. J. Lambrechtsen voor Oost-Indië o. a. de heeren 8. L. J. Verschoor en Blok. Voor het le gedeelte van het notarieel examen is o. m. geslaagd de heer G. Overmante Voorburg. De Stichtsche Ct. deelt mede, dat de aartsbis schop van Utrecht, hoewel langzaam, in beterschap toeneemt. De 8e jaarvergadering der Maatschappij tot op voeding van Weezen in het huisgezin zal den 4 Aug. a. s. te Amersfoort worden gehouden. Uit het ons toegezonden verslag van den toestand der levensverzekering-maatschappij »Germania", te Stettin, voor Nederland gevestigd te Amsterdam, directeur de heer O. Luttenberg blijkt, dat de zaken dezer maatschappij zich ook gedurende het jaar 1881 op een zeer bevredigende wijze hebben ontwikkeld. De verzekeringen van kapitalen bedroegen op ultimo December 11. een totaal bedrag yan f 149,309,466, bestaande uit 130,585 polissen, gesloten doorl28,287 personen. Het waarborgf. bedraagt over dit jaarf32,846,404,64; dit is alzoo sedert 1880 vermeerderd met f2,698,547,54. Vooral de afdeeling verzekering met aandeel in de winst heeft weder zeer belangrijke uitbreiding ge kregen, de verzekering bij overlijden en bij leven ver meerderde in die afdeeling met f 10,503,316; in 1880 was het zuiver bedrag f 6,576,649, alzoo met het vorig een vermeerdering van 4 ton aanwijzende. De «Germania" bleef in het gebied barer onder nemingen verschoond van verwoestende epidemieën en de sterfte harer verzekerden heeft een voor haar gunstig verloop gehad. De winst, die zij in '81 door de sterfte onder de verzekerden maakte, bedroeg f 39,832. De geheele winst over 1881 heiiep f849,943,22, waarvan f571,790,19 werd beschikbaar gesteld voor de met aandeel in de winst verzekerden, zijnde 21 pet. die in mindering komt voor de twee volgende jaarlijks te betalen premiën. De »Germania" heeft in het afgeloopen jaar geen nieuwe streken voor hare zaken in exploitatie genomen, doch zich beij verd op het tot dusverre bewerkte gebied bijzonder in Noorwegen en Zweden hare organisa tie zooveel doenlijk te verbeteren en te versterken. Ook van zeer groot belang was het dat de Maat schappij hier te lande invoerde een zekerheidstelling fonds, evenals dat reeds lang in Duitschlarid met suc ces in werking is. Vooral personen, die nu of later een borgtocht op het grootboek moeten stellen, kun nen door het nemen van een levensverzekering zich zeer veel voordeel doen. De brandwaarborg-maatschappij Concordiate Zwolle, heeft in eenige gemeenten door een speciaal daarmede belasten agent in loco laten onderzoeken, of de bij haar verzekerde panden naar hun waarde waren verzekerd. Tengevolge van dit onderzoek zijn een menigte gebouwen en inboedels aanmerkelijk lager getaxeerd, sommige tot de helft der som waarvoor zij verzekerd waren. Zeker ware het in het belang der openbare veilig heid, der maatschappijen zei ven en der overige geas sureerden wenschelijk, dat de andere maatschappijen dit voorbeeld volgden. De commissie voor de groote internationale vis- scherij-tentoonstelling, in 1883 te Londen te houden, stelt zich voor o. a. een prijsvraag uit te schrijven over de herleving van de visscherij-industrie in Ne derland. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Op liet twaalftal naar Meppel komen voor de predikanten J. Koster, te Wissekerke en W. F. A. Winckel, te VGravenpolder. Groede. Op Donderdag 27 J uli zal in onze gemeente school de 39e algerneene vergadering der onderwijzers- vereeniging gehouden worden. Van het verschenen programma noemen wijeen Redevoering, te houden door den heer Hofstede, van Sluis; en Voorlezing van de bekroonde antwoorden op de prijsvraag: »Iersche quaestie." Aan het toelatingsexamen voor 's Rijks Veeartse nijschool te Utrecht namen 45 adspiranten deel, van wie 2 zich terugtrokken. Geslaagd zijn er 27 ad spiranten: o. a. de heeren L. A. J. Deijen en J. Hackenberg, beiden van Middelburg. De eind-uitslag van de te Breda gehouden examens voor hoofdonderwijzer en hoofdonderwijzeres is de volgende: mannelijke candidaten aangemeld 50, niet opgekomen 2, teruggetrokken 5, afgewezen 28, toegelaten 45. Vrouwelijke candidaten: aangemeld 11, afgewezen 6, toegelaten 5. De examens voor de akte vaa onderwijzer en onderwijzeres in het najaar van 1882 zullen 4 Sep tember a. s. beginnen. In de circulaire betreffende de jaarlijksche col lecte van het bestuur der Unie »Een school met den Bijbel" wordt het aantal Scholen met den Bijbei" op 375 gesteld, en het aantal leerlingen, welke die scholen bezoeken, op meer dan 57000. Volgens de Regeerings-statistiek werden op 31 Decem ber 1880 de openbare scholen door 407,807 kinderen bezocht; de bijzondere scholen waaronder dan, be halve de »scbolen met den Bijbel", behooren alle Katho lieke en andere secte-schólen, en ook alle particuliere neutrale scholen, die vooral in de groote steden zeer talrijk zijn werden door 131,819 kinderen bezocht. In 1880 was het aantal Protestantsche scholen van diaconie- en weeshuizen: 25 voor gewoon, 21 voor meer uitgebreid lager onderwijs; het aantal scholen van Protestantsche vereenigingen was: van de vereeni- ging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs 111 voor gewoon en 51 voor meer uitgebreid lager onder wijs; van andere vereenigingen 75 voor gewoon, 50 voor meer uitgebreid lager onderwijs. Te zamen 211 scholen voor gewoon en 122 voor meer uitgebreid lager onderwijs en, laat men de diaconie- en wees- huisscholen buiten rekening, 188 scholen voor gewoon en 101 scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs. Rechtzaken. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn Dinsdag 11. gewezen de vol gende vonnissen tegen do. P. R. en A. R., arbeiders te Goes, wegens diefstal in dienstbaarheid veroordeeld ieder tot 1 maand cell, gev.straf c. e. 2o. W. W., huurkoetsier te Goes, wegens beleedi- ging met woorden jegens een magistraatspersoon ver oordeeld tot zes dagen cell, gev.straf c. e. 3o. C. S., 31 j., koopman te Goes, wegens belee- diging van een bedienend beambte in functie ver oordeeld tot f 8 boete c. e. 4o. A. Van W., 26 j., metselaarsknecht te Goes, wegens mishandeling veroordeeld tot zes dagen cell, gev.straf c e. 5o. L. K., 64 j arbeider te Goes, wegens diefstal veroordeeld tot zes dagen gev.straf c. e, 6o. M. M. huisvr. van P. K., arbeidster te Kloetinge, wegens mishandeling veroordeeld tot 15 dagen eell. gev.straf en f 8 boete c. e. 7o. Ab. P. en P. C. P., schippersknechts, beiden te Yerseke, beschuldigd van mishandeling; de le is veroordeeld tot 15 dagen cell, gev.straf en twee boe ten elk van f 8 c. e., terwijl de 2e is vrijgesproken. In de mede op 14 Juli jl. behandelde zaak tegen A. De P., geneesheer te Goes, beklaagd van bij het overlijden op 30 Mei jl. of omstreeks dien tijd van J. Bosman, te 's-Gravenpolder, dien hij als genees heer bij diens laatste ziekte had behandeld, ten be hoeve van den ambtenaar van den burgerlijken stand dier gemeente niet onderteekenen van een verklaring van dat overlijden en het daarbij niet doen van eene zoo nauwkeurig mogelijke opgave van de oorzaak van den dood, heeft de rechtbank de uitspraak, die op den zelfden Dinsdag was bepaald, geremitteerd tot 25 dezer. Sedert 1 November 1881 tot op beden zijn door het kantongerecht te Middelburg wegens over treding der wet tot beteugeling der op inbare dron kenschap veroordeeld 420 personen, waaronder zekere Jacob Sp werkman te Vlissingen, in 31 geld- ■1"! Hl I II I I I I I boeten, tot een gezamenlijk bedrag van f 363, bij niet-betaling te vervangen door gevangenisstraffen, te zamen van 115 dagen, en bovendien in principale ge vangenisstraliën te zamen van 15 dagen. (M. Ct.) Uit onze Koloniën. Aan de »Java-bode'! wordt uit Batavia van 13 Juni gemeld, dat bet bestuur aldaar van Bezoekiê het bericht beeft ontvangen, dat daar de cholera epide misch heerseht, met verzoek om op de van die plaats komende schepen en vaartuigen de quarantaire te doen toepassen. Schepen, van Batavia en Cheribori te Singapore komende, moeten daar quarantaine houden. Uit Sumatra's Oostkust wordt gemeld, dat de cho lera daar zeer toeneemt. In den laatsten tijd maakt zij in dat gewest, ook onder Europeanen, veel slacht offers. Zeer opzienbarende en door de omstandigheden uiterst treurige gevallen zijn het blad ter oore gekomen. Geplaatst in de resid. Soerabaija de burgerl. ambt. W. 11. C. Lammerée. Landbouw en Veeteelt. Westelijk deel van Zuid-Beveland. De aard appelziekte breidt zich meer en meer uit. Onder de vroege soorten vooral heerseht zij hier en daar in sterke mate. Verschil van grond blijft evenwel weder niet zonder invloed. Met den weibooibouw ging het tot dusverre niet zeer voordeelig door de telkens terugkeerende voch tige weersgesteldheid onder het winnen. De eigen aardige eigenschap, vereischt voor zuivelverloor veel van hare kracht. De oogst van koolzaad, dis geen groote verwach ting gaf, zal niet meevallen. Wegens de vele regens na liet snijden zal droog zaad niet algemeen worden aangetroffen. Zoo het aanvankelijk warme weer mag aanhouden zal spoedig een drukke tijd op handen zijn. Tenge volge van het overvloedige water zullen gerst, erwten en rogge niet lang meer op zich laten wachten. INZAMELING VAN GRAS BIJ NAT WEDER. Algemeen, en voorzeker terecht, wordt dezer dagen door dc landbouwers ach en wee geroepen over het aanhoudend natte wederwaardoor de hooi-oogst nietof althans zeer gebrekkig kan plaatshebben ongerekend nog het werkelijk groote verlies aan voe dende stroffen van het productdat meer en meer overeenkomst krijgt met afgetrokken theebladeren. Daar nu die ongunstige weersgesteldheid in dezen tijd bijna jaarlijks voorkomt, is het niet te verwonderen, dat reeds sedert lang door velen naar een middel is gezocht om groen voederen dus ook het gras, op zulk een wijze te oogsten en verder tegen bederf te bewarendat de schadelijke invloed van nat weder voorkomen wordt. In Frankrijk werden reeds in 1846 uitgebreide proeven genomen met het bewaren van groen voeder in groenen toestand, en wel door middel van inkuiiing, welke proeven weldra in Amerika op ruime schaal werden voortgezet. Ook in ons land worden door den bekenden landbouwer J. Van der Breggen Az. te Waddinxveenbelangrijke proefne mingen gedaan en de beste uitkomsten zijn reeds te dezen opzichte verkregen. In de Wekelijksche Landbouw-kroniek van 12 Mei jl. vinden wij daarover van zijne band eene mede- deeling, die in 't kort hierop neerkomt. In September 1880 werd een hectare gemaaid gras, dat reeds vier dagen onder aanhoudende stortregens had gelegen in kletsnatten toestand in een kuil gereden en daar tot nieuwjaar bewaard. Bij de opening ontwikkelde zich een sterke zure lucht en was de kleur van de masse vuil donkerbruin, zonder dat échter een spoor van rotting te bespeuren was. Den eersten (lag aten de koeien er slechts weinig vandoch de volgende dagen met groote graagte. In 1881 werd de proef herhaaldook met gras eener nieuw aangelegde kunstweide, met veel klavers, gerst en haver doorwassen. De massa werd iu de schuur gelijkvloers in afdeelingen verdeeld, van onge veer 30 wagenvrachten a 1000 kilo ieder, goed vast- gereden en gedekt met planken, welke bezwaard wer den met een laag zand, overeenkomende met een ge wicht van 500 kilo per vierkanten meter. In 't begin van December werd met de voedering begonnen en nu aten de koeien het onmiddellijk met groote. gulzigheiddaarmede werd voortgegaan tot einde April en het gevolg was, dat de dieren er best uitzagen, veel melk gaven en de boter de kleur had van grasboter. Voor voedering van 12 koeien van begin December tot einde April is niet meer dan 4 hectaren gras ingekuild. Bij het gebruik hiervan moet echter niet vergeten

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1