Buitenlandsch Overzicht. volmaakt niet Is te verhinderen. Voor Petten geraak ten wij in eene bui de kust kwijt en sloeg de zee over alles heen. Wij hingen meer dan wij stonden aan lij tegen stutten en stoompijp of op de brugtrap. De zee sloeg over de brug heen, zoodat de luchtkokers water innamen en het schip eindelijk 2 palm water in had. Toen kwam de te machinist melden dat hij geen stoom kon houden, en door de ongelijke om wenteling van beide schroeven was het schip niet te sturen. Wij vreesden natuurlijk de Zuiderliaaks, en hierom liet de commandant een loodsvlag hijsehen, daar we slechts een binnenloods aan boord hadden. Begrijpende dat een loods onze positie niet kon ver beteren, streken wij het sein en heschen dat voor een sleepboot. «Gelukkig klaarde de lucht na een half uur toen op en kregen we den vuurtoren en den uiterton van Kijkduin in zicht. Toen begon de vroolijkheid weder de overhand te krijgen, en na allehends eene llinke oorlam gegeven te hebben, commandeerde de comman dant «klaar bij de trossen 1" en liepen wij om 3 uur de haven van Nieuwediep binnen. «Zoo liep onze laatste tocht af, die nog lang in mijn geheugen zal blijven." Het wrak van de »Adder" is nog niet gevonden. De beide marinestoomschepen zijn wat noordwaarts opgestoomd en liggen nu voor Scheveningen. Vrijdag avond zijn twee sloepen aan wal gekomen om te pro viandeeren. Stuurman Den Duik, die heden weder op zijn eigen schip in zee moet gaan, is aan wal gezet. De «Frans Naerebout" en de «Schelde", die voor Sche veningen naar het wrak van de «Adder" zoeken, zijn Vrijdagavond met een sleeptros aan een zwaar voor werp op den bodem der zee zijn blijven haken. Daar door het trekken van den tros gevaar ontstond, .iat de schepen elkaar te dicht zouden naderen, moest men op een van beiden den tros laten slippen; er werden echter peilingen genomen om het voorwerp weer terug te vinden. Het zoeken was echter tot lieden tevergeefsch. Twee garnaalbooten van Scheveningen, voorzien van 3000 vaam touw, zouden bij gunstig weder heden uitzeilen, om naar de «Adder" te dreggen. Ook de schuit van den reeder A Hoogenveen wilde heden gaan visschen met hoekwant; de matrozen stel den evenwel tot voorwaarde het ontvangen van eenige vergoeding, indien zij de premie niet mochten ver dienen. De Minister, hierover gehoord, heeft p r te legraaf weigerend geantwoord. De stuurman ti achtte nog zijn volk over te halen ook zonder die voorwaarde zijn geluk te beproeven. Op het lijk van den luit. ter zee Jonckheer is door de familie nog gevonden een naamkaartje, waarop was aangeteekend dat te half drie is geschaft. Verder «48 duim water bij de pomp", het schip verkeerde dus toen reeds in groot gevaar. Het tijdstip van laatste aanteekening is niet vermeld. Het stoffelijk overschot van den luit. t. z. 2e kl E Van Voorthuijzen, een der omgekomenen bij de ramp van «de Adder", werd Vrijdagnamidd ïg uit Nieuwediep te's-Hage aangebracht en daarna r.aar Voor burg overgevoerd, waar het op plechtige wijze in het familiegraf werd bijgezet. Het lijk van den luit. ter zee 2e kl. M Smits, Ie offic. a./b. van de «Adder", is te Deventer begraven. Ten overvloede spreekt de Amst. Courant nog zoo nadrukkelijk mogelijk de onjuiste berichten, betref fende de begrafenis van de vier schepelingen te Vel- sen, tegen. Eene van die onwaarheden is, dat de sehout-bij-nacht Escher te Amsterdam getelegrafeerd zou hebben op eene hem gedane vraag«begraven als gewone drenkelingen", zooals (dus abusievelijk) ook ia ons no. van jl. Donderdag werd gemeld. Van bevoegde zijde verneemt het II.blad, dat bin nenkort de samenstelling kan worden tegemoet gezien van een hoofd-comité voor de behartiging der belangen van hen, die geholpen moeten worden. Het zal zoo danig zijn samengesteld, dat het zooveel mogelijk het geheele land vertegenwoordigt. Kolommen waren er te vullen over de ellende, die in Alexandria is teweeggebracht. Arabi-bey, die met alle geweld zijn macht wil blijven behouden, had tuchthuisboeven en allerlei ge spuis vrijgelaten om te plunderen, te moorden en te branden. Met zijne troepen trok hij verder en de schoone Oostersche stad was geheel verlaten, toen de Engelsche troepen binnenkwamen Slechts enkele Europeanen wisten aan het bloedbad te ontkomen. De Khedive werd door Arabi ter dood gedoemd. Deze gaf zijn troepen last den onder-koning te ver moorden, doch zij weigerden, en door Britsche hulp werd Tewfik-pacba op een boot in veiligheid gebracht. Volgens latere berichten is de onder-koning weer naar zijn paleis teruggekeerd, waar vertrouwde troe pen hein beveiligen. Hij heeft verschillende pacha's bij zbn ontboden, om te beproeven de orde en rust in land en stad te doen weerkeeren. Volgens telegram van den Britschen consul is Arabi aan borrd van een boot langs het kanaal gevlucht, en weet men niet waar hij zich thans bevindt; men ge looft dat zijne troepen uiteengaan. Volgens dien con sul zijn de berichten omtrent de moorden enz. over dreven. De orde wordt volgens een nog later bericht uit Londen langzamerhand hersteld de winkels worden weer geopend en het vertrouwen herleeft weer. De Engelschen houden de forten, bastions en poorten bezet De Amerikanen, Duitschers, Franschen, Russen en Grieken, die ontscheept zijn, doen politiedienst in verschillende wijken. Alleen de Italianen weigeren vooralsnog zich te ontschepen. Het kanaal is thans open en men kan 't elk oogen- blik ongehinderd binnenvaren. Men vreest achter, dat er hongersnood zal ontstaan en er besmettelijke ziekten zullen voortkomen uit het onbegraven liggen van zoovele lijken. Parijs vierde Vrijdag het jaarhjksche nationale feest, waarbij een grootc revuoover de troepen wordt gehouden. De president en zijne ministers werden tnet luide kreten van «Leve de republiek" begroet. In Rusland is een keizerlijk besluit openbaar ge maakt, waarbij de maatregelen tot beperking van den kinderarbeid in fabrieken en tot verschaffing der ge legenheid tot schoolbezoek worden bekrachtigd. Krach tens dit besluit zullen kinderen beneden den leeftijd van twaalf jaren niet tot den arbeid worden toege laten; ook is de werktijd van kinderen van twaalf tot vijftien jaren bij de wet geregeld. De Keizer heeft Grootvorst Nicolaas Nicolajewitsch, van wien onlangs beweerd werd dat hij in een Nihi listisch complot was gewikkeld, onder curateele doen plaatsen. Ilij mag 7000 roebels per maand verteren en heeft rijtuig, paarden, vuur en licht vrij. Schulden, die hij maakt, zal zijn oom niet meer betalen. Gunstig luidt verder een bericht omtrent den oogst in Rusland. Het zomergraan belooft bijna een bevredi gende opbrengst. Ook het wintergraan belooft een bevredigende en goede opbrengst in het gansche rijk, uitgenomen in het centrale deel van het district «der zwarte aarde" en in eenige gouvernementen in het centrale Wolga-gebied en Midden-Rusland. Gemengde Berichten. Baarland. Jl. Vrijdag was het alhier verhuring van de tienden der landerijen en bij die gelegenheid is het altijd tevens kermis. Terwijl men toen tot laat in den nacht, ja tot in den vroegen ochtendstond zelts in de gemeente-herberg van J. De Jonge bezig was met dansen, ontdekte men in éen oogenblik (klokke half twee) in het achterste gedeelte van het gebouw brand en wel in zulk eene hevige mate, dat er aan blusschen spoedig niet meer viel te denken. Het geheele gebouw met de zich daarin bevindende gemeentekamer brand de tot den grond af, zoo ook de daarnaast staande schuur van Willem Otte. De spuiten van Baarland, Oudelande en Hoedekenskerke gelukte het evenwel den verderen voortgang van den brand te stuiten, zoodat dan ook de eenige oogenblikken later komende brandweer der gemeente Kwadendamme niet behoefde te werken. Het schijnt, dat de oorzaak van het ongeluk onbekend en de gebouwen en meubelen verzekerd zijn, uitgezonderd het archief der gemeente en dat van den polder Baarland, die voor een groot deel een prooi der vlammen weiden. De registers van den burgerlijken stand en van het kadaster werden nog in tijds gered. Ongelukkig, diep treurig evenwel is het, dat bij dit ongeval een mensch zijn leven heeft moeten laten 1 Willem Van Nugteren nl., van Ridderkerk overge komen, om voor zijne lastgevers toezicht te houden en aankoop te doen van hier in de omgeving te veld staand vlas, was in genoemde herberg gelogeerd en had zich daarin reeds te bed begeven, toen de brand uitbrak en, ofschoon genoemde Van Nugteren zijn bed verlaten en pogingen aangewend heeft, om het gevaar te ontkomen, ja men zelfs meent hem nog gehoord te hebben, schijnt hij den weg tot ontkoming niet te hebben gevonden, ten minste men vond later zijn verkoold lichaam diclft bij de zoldertrap. Hoe jammer dat men in de herberg geene gelegenheid heeft gehad, of er niet aan heeft gedacht om den ongelukkigen man en vader te helpen redden I Men vond nu slechts eenige rijksdaalders en gul dens bij het lijk, maar men zegt, dat hij eenige dui zenden aan bankpapier bij zich zou gehad hebben, daar hij ook kwam, om de pacht van het vlaslan 1 bij het rooven van den oogst te betalen. De schoonvader en de broeder van den ongelukkige konden niet toegelaten worden tot bezichtiging van het verkoolde lijk, dat door de hh. Arentz en Ise- brée Moens aan eene nauwkeurige schouwing is on derworpen. In de gemeente heerschte eene algemeene verslagenheid. Omtrent de oorzaak der ramp zal de justitie wel nader onderzoek doen. Voorloopig werden de eigenaar van het gebouw in het huis van den burgemeester, be nevens zijne vrouw, afgescheiden van elkander in hechtenis gehoudendoch beiden zijn spoedig weer ontslagen. 's-Gravenpolder. Ondanks de tegenwerking der christelijke gereformeerden (men zou zeggen waar komt de godsdienst al bij te pas)gaat de vereeni- giug de Kolenmijn steeds vooruit en neemt het aantal leden goed loe. Nu weder wordt eene flinke lading kolen gewachtwaarvan de prijs voor de leden laag gesteld is. De kolen zijn dit jaar drie cent per heet. duurder, daar de vereeniging, dank zij den zachten winter, met eene flinke massa is blijven zitten. Be halve het voordeel voor de leden zelf, winnen de niet- leden en zij die zich zoo tegen de vereeniging kanten ook bij het bestaan van onze mijndaar de leve ranciers nu de kolen tegen 65 cent verkoopen waar zij twee jaar geleden 75 en 80 centen vroegen. Men kan dus aannemen dat het doel der oprichters volkomen bereikt isde arbeidende stand wordt aan goedkoope kolen geholpen. In de vergadering van Vrijdag werd, in plaats van-, den heer Kievit, de heer L. Schouten tot secretaris van het fonds gekozen. Borssei.e. Verleden week voer hier in de nabijheid der haven omhoog een prachtig Engelsch zeiljacht, waarin zeker getal Engelsche heeren en dames, die zich over de slikken naar den wal begaven, hun intrek nemende in het schippershuis. Ofschoon door verschil van taal geen woordenwis seling plaats had, hielden zij zich toch allerminzaamst geruimon tijd met de bewoners over de aanschouwe lijke eigenaardigheden van Zuid-Bevelandsehe kleeding, huiselijk leven enz. onledig, de dames daarbij voorbeel dige liefde betuigende aan het reeds vrij bejaarde vrouwelijke hoofd des gezins. Toen de vloed het vaartuig reisvaardig had gemaakt, keerden de vreemde gasten weder tot het vaarwater terug. De werkzaamheden aan den inlaagdijk in den polder Nieuw-Noord-Beveland zijn geëindigd. Hetoogen- blikkelijk gevaar, indien de zeedijk op het gevaarlijkste punt mocht bezwijken, is daardoor voor een groot deel weggenomen. Weder zijn f 11,000 daaraan besteed geworden. Aan deze som zullen nog eenige duizenden guldens toegevoegd wurdem lot versterking der zwakste punten in den nog bestannden zeedijk. (IV. R. Ct.) Vlissingen. Zaterdagmiddag te I uur werd geboeid naar het huis van arrest te Middelburg overgebracht zekere V. d. M„ ontslagen spoorwegbeambte te Mid delburg, op 't oogenblik alhier op het kantoor van den notaris v. Uije Pieterse werkzaam, beschuldigd van oplichterij. Met quitancien door hem, namens den notaris, onderteekend, had hij gelden van een ver- kooping opgehaald en was daarmede van door gegaan. Hij werd echter te Middelburg aangehouden. Bij het lossen van zware machinestukken te dier stede had zaterdag een schipper liet ongeluk dat zijn mast werd overboord geslagen. De Regelings-commissie uit de vereeniging «Al gemeen Kies- en Stemrecht" te Rotterdam, Amsterdam en Dordrecht, heeft bepaald dat de bijeenkomst, die vroeger werd meegedeeld, zal worden gehouden op Zondag 23 Juli 1882, des voormiddags te 10% uren, in het lokaal fabrieks- en handwerksnijverheid, in de Donkerstraat te Utrecht. Ruim 40 vereenigingen zullen op die bijeenkomst vertegenwoordigd zijn. Het aantal leden van de vereeniging tegen de kwakzalverij is sedert de vorige maand van 448 tot 460 geklommen. Het bericht, dat Z. M. de Koning voor drie jaren het buitenverblijf «York House" te Twickenham, liet eigendom van den heer Grant Duff, zou gehuurd hebben, is volgens het N. v. d. Dag onjuist. Namens den Koning zijn daarover wel onderhandelingen gevoerd; maar die hebben tot geen resultaat geleid. Zaterdagnamiddag (toen ook hier de lucht zoo drukkend was) ontlastte zich een onweder boven Den Haag, vergezeld van een regen, die aan een wolkbreuk deed denken. In korten tijd waren de straten schier onbegaanbaar. Bij tusschenpoozen vielen er hagelsteenen, ter grootte van kleine vogeleieren. Ook boven Amsterdam brak des avonds een ge weldige donderbui los. Als ware 't een wolkbreuk, zoo stroomde in wilde vlagen de regen neer, verge zeld-van geduchte hagelsteenen, en opgezweept door een feilen storm, die in sommige wijken links en rechts pannen van de daken sloeg. De kleine wijzer van den Zuidertoren woei af en het uurwerk werd tot zwijgen gebracht. Op verscheidene plaatsen zijn hoo rnen ontworteld of middendoor geslagen. Van per soonlijke ongevallen is vooralsnog niets bekend. Dinsdagnacht zijn te 's-IIage bij een horlogemaker met behulp van braak 25 horlogekettingen van nickel en staal en een fourniturendoos met allerlei kleine voorwerpen gestolen. Men is de daders nog niet op het spoor. Door arbeiders, werkzaam bij den aanleg der hoogdrukwaterleiding te Dordrecht, is opgegraven een pot, bevattende rnim 160 penningen, voor het meeren- deel zilveren, benevens éen of meer gouden, vermoede lijk uit den Spaanschen tijd afkomstig. Drie pakketten met effecten zijn Woensdag 12 Juli 11. per Harwichboot van Rotterdam naar Londen verzonden, doch niet te Harwich ontvangen, zoodat vermoed wordt dat die pakketten gestolen zijn. De commissaris van politie in de 4e afdeeling te Rotterdam verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. -Eene vrouw te Koevorden is bij het water scheppen in den put gevallen en verdronken. Toen haar man eenige oogenblikken later te huis kwam, vond hij slechts haar lijk. Onder Emmen is een kind, dat in een pot met kokend water was gevallen, onder hevige pijnen be zweken. Bij het schieten met den kruisboog te Ziindert vloog een pijl in het hoofd van een 4% jarig kind, dat daardoor in levensgevaarlijken toestand verkeert. Een afschuwelijke moord is te Suchteln, niet ver van Yenloo, gepleegd op een landbouwer, die door zijne vrouw en een zekeren K., die met haar in geheime liefdesbetrekking stond, om het leven werd gebracht. De daders bevinden zich in arrest en hebben reeds hunne misdaad bekend. Het oudste kind van den vermoorde, 6 jaren oud, heeft de politie op het spoor gebracht. Te Roswinkel hebben dezer dagen twee koeien zóo gevochten, dat eene er dood bij neerviel. De die ren waren zoo woedend, dat men ze niet kon scheiden. Nu, van koeien laat zich dit begrijpen. Erger is het, dat menschen maar al te vaak niet wijzer toonen te zijn. Bij het christelijk zendingsfeest van 5 Juli op «Nijenburg", bij Heilo, zijn gestolen gerold of verloren en niet teruggebrachtI portemonnaie, 1 zilveren horloge, 1 flacon met gouden dop, 2 zilveren breidopjes, 2 zijden parapluies, 1 rotting, 2 sanille parapluies, 1 zwart luster jasje en een portefeuille niet een muntbiljet. (Fod.) Niet iedereen, die aan «de pers" werkt, behoeft een letterkundige te zijn. Maar de man, die op de hieronder vermelde wijze zijn dienst als snelpersdruk ker aan de »N. Br. Ct." aanbood, leverde toch wel een zeer krasse persiflage op zijn vak «Ik vriendelijk UE. liefhebben verzoeke dat ik wil wel plaats snelpers vragen komen. Ik ben wel ge zond en lichaam sterk gezond. Wilt UE. hein snel pers helpen te komen Ik ben mij ongelukkig kost veel verdienen behoeften te voorzien. Ik kan wel goede werkzaamheid te zijn. Antwoord ja of neen te voorzien. Volgt de handteekening. (V.) Een opperwachtmeester van de rijdende artille rie te Arnhem gaf aan een korporaal een bankbiljet van f 60 om te wisselen Tot heden is d» korporaal niet in de kazerne teruggekeerd. Zaterdagavond is brand uitgebarsten in een blee- kerij en waschhuis te Utrechtterwijl de bewoners afwezig waren. Het vuur nam zoo snel toedat de vlammen weldra op het nabijgelegen woonhuis en een daarnaast gelegen bleekerij oversloegen. De drie per- ceelen zijn totaal uitgebrand. In de maand October van dit jaar zal de Bri tish Dairy Farmers Association te Londen eene ten toonstelling van vee en zuivel houden. Het bestuur van de City of London heeft 30 pd.st. (f360) toe gestaan voor het uitloven van prijzen op den 3en October a. s., toe te kennen voor Shorthorn, Jersey, .Guernsey, Ayrshire, Kerry en Hollandsch vee eu voor Britsche kaas en boter. De dief, die eenigen tijd geleden schilderijen en andere kostbare voorwerpen uit het paleis van den Koning van België ontvreemdde, is gevonden. Hij is een bloedverwant van een der bedienden van het paleis, dien hij dikwijls kwam opzoeken. De Ko ningin heeft verzocht, dat de man niet zou worden vervolgd, aangezien hij half krankzinnig is. De belooning van 25000 frs., die het parket uitloofde voor hem, die den moordenaar van Bernays deed arresteeren, is opgeëisclit door den kellner van het restaurant te Keulen, die Léon Peltzer aan de Belgische politie aanwees Het appèl van Armand Peltzers advocaat tegen het handhaven van de preventieve gevangenschap is door het hof verworpen. De vorige week had te Parijs een vreeselijke gasontploffing plaats. Eerst ontdekte men in een café-res taurant een lek in het gas en toen hoorde men op eens een ontploffing in den naburigen kapperswinkel; een begin van brand echter werd dadelijk gebluscht. Maar bij het zoeken naar het lek had een der werk lieden de onvoorzichtigheid een lantaarn mee te nemen, zonder te wachten, totdat de gemeenschap met de hoofdleiding was afgesneden. Een tweede geweldige ontploffing had nu eenigen tijd later plaats. Van het café viel de geheele gevel naar beneden, terwijl de eerste verdieping met den vloer instortte; alle ruiten van de buizen om den hoek van de straat werden verbrijzeld en de gevels beschadigd. Men hoorde om hulp gillen en vond eerst later het verminkte lijk van den eigenaar van het koffiehuis. Hoewel spoedig hulp werd verleend, hadden later nog ontploffingen plaats, zoodat de politie de circulatie in de geheele wijk moest verbieden. Behalve den eigenaar van het koffiehuis kwamen nog 4 personen om, 5 spuitgasten werden deerlijk gewond; het geheele aantal gewonden is 35. Later zijn nog twee lijken gevonden, terwijl van de gewonden nog 9 zijn gestorven. In den omtrek van Krakau gaf zich iemand bij de buren uit voor den Kroonprins Rudolf; hij beloofde na de kroning een groote uitgestrektheid gronds onder hen te verdeelen. De boeren brachten den pseudo-Kroonprins ovaties en rijke geschenken, maar de gendarmerie kreeg er de lucht van en stopte hem (de man was een zadelmaker van Krakau) in de doos. Te Athene hebben eenige honderde dames uit de eerste standen een vereeniging opgericht om de weelde in de toiletten tegen te gaan. Men wil de wollen stoffen in haar eer herstellen, de kostbare veeren en kanten afschaffen en vervangen door goedkoopere garneersels en het gebruik van handschoenen beper ken. Als het maar niet bij de goede voornemens blijft Het centraalbureau voor Israëlietische landverhui zers heeft tot de grensplaatsen het verzoek gericht geen Israëlieten meer naar Duitschland te zenden, maar ze met de noodige middelen weder naar Rusland terug te sturen. Dit verzoek is het gevolg van berichten uit Engeland en Amerika. In de Amerikaanscbe steden moeten duizenden Israëlieten hulpeloos ronddwalen en van alle middelen om terug te keeren ontbloot zijn. De Woensdag van het station Tsclierny met 217 passagiers vertrokken personentrein is tusschen Tsclierny en Rastyjewo (aan den Moskou-Kursk-spoorweg) ver ongelukt. Acht waggons zijn onder de nederstortende aarde bedolven. Negen en dertig passagiers zijn meer of minder gekwetst te voorschijn gebracht, maaralle overige personen, die in de acht waggons zaten, zijn omgekomen. Het ongeluk werd veroorzaakt doordien de spoor- wegdam tengevolge van de zware regens doorweekt wasde trein derailleerde en stortte met een deel der losgewoelde aarde van eene aanmerkelijke hoogte. Een belangwekkende proefneming met de te- lephoon. Gedurende het bombardement van Alexandrië werd te Malta een telephoontoestel verbonden met den telegraafkabel naar Egypte, waarvan het andere uiteinde ligt aan boord van de Chiltern, het telegraaf- schip in de buitenhaven van Alexandrië. Door den afstand of door de trilling van het vuren was het onmogelijk woorden verstaanbaar te maken, maar da kanonschoten kon men duidelijk te Malta, op een af stand van duizend Engelsche mijlen, hooren. De stad Siena is Donderdag door een aantal schokken van aardbeving geteisterd. Veel schade is er gelukkig niet toegebracht, maar onder de bevolking heerschte zulk een ontsteltenis, dat velen uit de stad vluchtten. Te Little Rocli (Arkansas) werd een huis door den bliksem getroffen 30 per sonen kwamen om. Te Manilla zijn goed geslaagde proeven geno. men met gas van klapperolie. De kosten moeten slechts een vierde bedragen van steenkolengas. Laatste en telegraphische berichten. LONDEN, 17 Juli. Hoewel troepen Alexandrië be zet hebben, breken herhaaldelijk nieuwe branden uit, ondanks men huizen laat springen. Brandstichters worden gedood; plunderaars gegeeseld. In Cairo vonden bloedige botsingen plaats. De Duitsche consul verliet de stad. De Khedive verklaarde Arabi-bey voor rebel, en vervallen als Minister van Oorlog. Arabi-bey staat met 5000 man met veel artillerie te Kafarvar. Hij vaardigde eene proclamatie uit, waarin hij zichzelven tot dictator van Egypte uitroept. Hij schreef ook. belastingen

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2