1882. N°. 84. Dinsdag 18 Juli. 69stc jaargang. Oproeping van Verlofgangers. VERKIEZING. twee leden van den Gemeenteraad. Hoogere Burgerschool. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ctf. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. De BURGEMEESTER van GOES, gezien hebbende de circulaire van den heer Commis saris des Konings van den 17 Mei 1882, A no 1734, 3de afdeeliv.g (Prov. blad no. 50), alsmede de circulaire van 21 Juni 1882 A no. 2579/2 3de afdvolgens welke, tengevolge van de door Z M. gegevene bevelen, de navolgende milicien-verlofgangers der lichting 1879, behoorende tot het 3e reg. Infanterie, voor herhalings oefeningen van den 8 Augustus tot den 11 September 1882, en die behoorende tot het korps Genietroepen van den 22 Augustus tot den 29 September 1882 ONDER DE WAPENEN MOETEN KOMEN; geeft daarvan aan de belanghebbenden kennis en roept op: van het 3e regiment Infanterie: FRANCISCUS JOSEPHUS BAARENDS; MARINUS Van LUUK; PAULUS De DREU; WILLEM BROUWER; JAN JACOBS; FRANCISCUS ADRIAAN CLEMENT; CORNELIS BAL; JAN CORNELIS De BUCK; 11ASTIAAN PIETER De MUNCK, en JAN Den HOLLANDER; van het korps Genietroepen: ADRIAAN OELE, en ADRIANUS HENDRIKUS SCHRIJVER; om tegenwoordig te zijn bij hunne korpsen: die van het 3e regement Intanterie te Bergen-op-Zoom op Dins dag den 8 Augustus en die van het korps Genietroepen te Utrecht op Dinsdag den 22 Augustus a.s allen des namiddags voor 4 uren, zullende zij zich rechtstreeks derwaarts moeten begeven. Wordende de verlofgangers indachtig gemaakt, dat hij, die niet aan de oproeping voldoet, als deserteur wordt behandeld, en dat hij, die niet op den bestem den tijd onder de wapenen komt, of niet voortdurend aan de oefening deelneemt, of wel achterlijk blijft in het aanleeren van den wapenhandel, zooveel langer onder de wapenen zal gehouden worden als de kom- mandant noodig acht. Goes, den 15 Jnli 1882. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. VOOR BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis dat d#or hun College is bepaald, dat ter vervulling der vacatures, ontstaan door het ontslag nemen lo. van den heer dr. C. A. Van RENT ERG HEM, en voortdurende door de niettoelating van den hear C. RISSEEUW, en 2o. van den heer W. L. KAKEBËEKE, de verkiezing van twee leden van den gemeenteraad zal plaats hebben op Dinsdag den 1 Augustus a. s., en de eventueele herstemming op Vrijdag den 15 Augustus daaraanvolgende. Goes, den 17 Juli 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTAI A N. Bevordering: van leerlingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES b engen ter openbare kennis de navolgende, van de commissie van toezicht op de inrichtingen voor mid delbaar onderwijs ontvangen LIJST van bevordering der leerlingen aan de Hoogere Burgerschool voor jongensdie aan het overgangs-examen hebben deelgenomen. Van de voorbereidiügs- tot de eerste klasse. Met den eersten graad. J. J. Warnsinck. J. C. Kakebeeke. Met den tweeden graad. J. B. Arents. H. Schouwenburg. F. C. Baarend8. j A. C. Stokmans. H. C- P. Steenhoven. A. Jonquière. Met den derden graad. J. P. Dentz. E. C. Koens. J» H. Pilaar. j U. Janae. Van de eerste tot de tweede klasse. Met den eersten graad. J. Post. W. Wolff. W. F. Van Campen. i U. Van Iwaarden. J. A. Ramondt. Met den tweeden graad. E. Van der Hoek. C. E. J. Laban. C. Oranje. P. Den Boer. L. G, Van Asperen. j J. Kolff Van Oosterwijk. Met den derden graad. J. De Jonge. J. L. Goemaos. A E. Van Dishoeck. Van de tweede tot de derde klasse. Met den eersten graad. H. Boshoff. I J. Risseeuw. L. J. GeilL II. A, Ramondt. Met den tweeden graad. F. P. H. C. Borel. J. W. Van Aken. P. Van Paassen. i Chr. Van Pienbroek. L. M. Van Kogelenberg. j Met den derden graad. S. E. Stokmans. C. J. Idenburg. Voorwaardelijk. A. F. Meijers. j G. Adriaansen. N. F. J. Pompe Van Meer- voort j Van de derde tot de vierde klasse. Met den eersten graad. A. M. M. De Witte. A. W. A. Ross. G. Kolff Van Oosterwijk. Met den tweeden graad. G. Hoogesteger. A. Osïewaarde. De leerlingen voor enkele vakken. C. J. Snijder. L. M. Van Campen. Van de vierde tot de vijfde klasse. Met den tweeden graad. A Danckaarts. C. J. Warnsinck. Met den derden graad. J. C. Vermande. Goes, den 17 Juli 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 17 JULI 1882. Van de opening der Zeeuwsche nijverheidsten toonstelling tot op Zondag II. werd/zij, behalve door hou ders van doorloopende kaarten en inzenders, bezocht door 672 personen en 80 kinderen. Zondag li. bedroeg het aantal bezoekers 200. In de Vrijdagavond gehouden vergadering der werkliede-nvereeniging «Eigen Hulp", te Goes, werd het gewone verslag over het tweede kwartaal uitgebracht. Daaruit bleek het volgende; Het aantal gewone leden der vereeniging bedroeg op 30 Juni 1882 16, dat der buitengewone leden 38, Er werd ontvangen: Aan contributie gewone leden f20,80 boete - 0,10 te zamen f20,90 Uitgegeven Aan ziekengeldf 15,42 schrijfbehoeften - 1,15 onderhoud vergaderingslokaal - 0,90 te zamen f 17,47 Alzoo op 30 Juni 1882 in kas f 3,43 Op 1 April 1882 was in kas -289,36s Alzoo een batig saldo van f292,79' Aan het lid F. Verheule werd gedurende ruim 2 week f 15,42 uitgekeerd. P. Hendriksewerkzaam op de gasfabriek al hier is tegen 1 Sept. als gasbaas te Eindhoven be noemd. Zaterdag had te Middelburg in het kanaal, nabij de bad- en zweminrichting, een zwemwedstrijd plaats, vergezeld van een flinke donder- en stortvlaag en opgeluisterd door muziek. Bij dien wedstrijd werd voor fraai-zwemmen de prijs, gouden manchetknoopen enz., behaald door den heer M. J. J. Sprenger. In de rijks-postspaarbank is van 1 tot 10 Juli jl. f 52,107 meer ingelegd dan terugbetaald. De luit. ter zee der 2e kl. 1. Van den Bosch, dienende aan boord van Zr. Ms. fregat Evertsenwordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld. Benoemd tot adjunct-controleur te Maastricht D. Schindlerthans ontv. te Eijsden (station). De geneeskundige raad van Noord-Brabant en Limburg heeft besloten bij den Minister van Binnen- landsche Zaken op de invoering van gymnastiek als verplicht leervak aan te dringen. Van de Nederlandsche Pool-expeditie werd het volgende telegram ontvangen: «Wij vertrekken Maandag (heden dus) stellig van Drontheim naar Hammerfest, alwaar wij den 22 dezer denken aan te komen en zullen blijven tot den 25. De postgemeensehap is van dien aard, dat men er op moet rekenen, dat de brieven acht dagen onderweg kunnen blijven. Alles wel". De hoeveelheid regen, die in Juni viel, 146.1 m.M., was zoo deelt men aan het U. D. mede ruim tweemaal zooveel als men had mogen verwachten. Op 2-1 dagen viel min of meer regenslechts drie dagen kwamen hierbij voor, die minder dan 0.5 m.M. gaven. Deze maand gaf ook de grootste hoeveelheid van de geheele reeks; tot nutoe was't het jaar 1861 dat de grootste hoeveelheid, 133 m.M., in Juni ge geven hadde kleinste hoeveelheid, in de zg. zomer maand afgetapt, bedroeg 15.3 m.M.„ in 1868. Van een goede zijde heeft de «Surinaamsche Courant" vernomen, dat de Gouverneur jhr. Van Sy- pesteyn, bij vleiend kabinetschrijven, namens Z. M. den Koning is aangezocht geworden, zich met het be stuur over de kolonie Suriname nog tot November a. s. te willen blijven belasten. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Dr. J. H. Gunning Jr., van 's-Gravenhage, hoopt Zondag den 23en Juli, des voormiddags half '10 uur, te Wilhelminadorp te prediken. Ovezxnp. Beroepen als predikant bij de Hervormde gemeenten Ovezand c. a. de heer G. W. A. De Veer, te Lathum. Yerseke. Ds. S. De Jager, te Serooskerke, heeft voor het beroep naar de Christ. Geref. Gem. alhier bedankt. 's-IIeer Abtskerke. Zondag nam ds. II. F. o. H. Ulfers, predikant alhier, afscheid van de gemeente. Hij had tot tekst gekozen Handelingen II vers 42. Door de gemeente werd hem Psalm 134 vers 3 toegezongen. Middei.burg. Ds. H. Van Griethuijzente Burg- werd, heeft voor het beroep naar de hervormde ge meente alhier bedankt. Te Oostburg is beroepen ds. A. W. Hottete Duuren ds. 11. Van Selins, te Nisse, stond mede op het drietal. Bedankt voor het beroep naar Oudvossemeer door ds. W. Van Roggen, pred. te Hardinxveld, die nu met dr. Koster, te Wissekerke, op het drietal staat naar Alkmaar. Voor den nieuwen cursus op de inrichtingen voor Middelbaar onderwijs te Goes werden ingeschre ven: voor de Meisjesschool 5, voor de H. B. School voor jongens 19 en voor de Burgeravondschool 9 leer lingen. Benoemd tot onderwijzer aan de openb. school te Alblasserdam te heer Versluis, thans te Baarland. (N. R. Ct.) Een kindervriend, die onbekend wenscht te blij ven, heeft f200 aan het hoofd van school B te Vlis- singen geschonken, teneinde de leerlingen uit het 5e en 6e leerjaar, ten getale van ongeveer negentig, op een der vacantie-dagen in deze week een rijtoer te doen maken door de schoonste gedeelten van Walcheren, als belooning voor getrouw schoolbezoek en gemaakte vorderingen in het afgeloopen schooljaar. De lessen aan de nieuw-opgerichte Rijks-hoogere burgerschool te Bergen-op-Zoom zullen den 4en Sept. a. s. geopend worden, terwijl de toelatingsexamens op den len en 2en van die maand zullen plaatshebben. Directeuren van de Vrije Universiteit hebben voor het academiejaar 20 Oct. 18821883 tot rector benoemd dr. Ph. J. Hoedemaker. Landbouw en Veeteelt. Te Bergen-op-Zoom is de aardappelziekte de vorige week zoo toegenomen, dat op onderscheidene akkers de aardappelen, zoowel late als vroege, totaal zwart staan. De tarwe, waar men aanvankelijk voor vreesde, staat thans bijzonder gunstig. Geeft uwe varkens toch zuiver water. Vooral in den zomer laat zich bij het varken het verlangen naar frisch, zuiver water gelden. Men kan er, zegt het »Landw. Blatt für Oldenburg," niet genoeg op druk ken, dat het water frisch en zuiver zijn moet, terwijl menigeen, in de dwaling verkeerende, dat het varken zich alleen in vuil te huis gevoelt, elke onreine, stil staande poel voldoende acht tot drenking van het borstelvee. Als geen ander water onder zijn bereik is, moet het varken, om zijn -hinderlijken dorst te stillen, tot schade voor zijne gezondheid, met den be dorven drank, ja zelfs met aalt (gier) tevreden zijn. Een enkele proef, in liet eigenbelang des eigenaars gedaan, zal daghelder doen blijken, hoe dikwijls en hoe gaarne het varken naar den met frisch water ge- vulden bak gaat, hoe gretig hij het water opzuigt en hoe zichtbaar verkwikt het dier daarna zijn stroo opzoekt of zich op zijn loopplaats rondwentelt. Trouwe zorg voor frisch dagelijksch drinken heeft nooit anders dan nuttig gewerkt. De ramp met de „Adder." De Staatscourant schrijft: Teneinde allen twijfel weg te nemen, die door de vermelding der tijdingen omtrent den rammonitor «Adder", geplaatst in de Staatscourant van 12 dezer, zoude kunnen ontstaan, strekke, dat van het vertrek van dat vaartuig van IJmuiden op 5 Juli jl., dien dag of later, noch bij het Departement van marine, noch bij den directeur en commandant der marine te llellevoetsluis eenig bericht werd ontvangen." De N. B. Ct. teekent hierbij het volgende aan als resultaat van een door de redactie ingesteld onderzoek Het Departement van Marine heeft in den namiddag van 4 Juli k»nnis gekregen van het vertrek van de «Adder" van de reede te Amsterdam, en men wist aan dat departement dat de bestemming llellevoetsluis was. Aan de directie te Hellevoetsluls werd op 5 Juli door de directie te Amsterdam, toen deze wist dat de «Adder" IJmuiden had verlaten,getelegrapheex'd «Adder" naar llellevoetsluis vertrokken." Het moge dus waar zijn, dat uit IJmuiden geen bericht gezonden was, het Departement was in elk geval officieel geïnformeerd van het vertrek uit Am sterdam, en de Hellevoetsche directie van het vertrek naar Hellevoetsluis. Men schrijft in hetzelfde blad nog: «Iedereen, die eenigszins op de hoogte van het ma terieel onzer Marine is, weet, dat de rammonitors, waartoe de «Adder" behoorde, volkomen ongeschikt zijn om over zee te gaan, nog daargelaten of zij bruik baar zijn op de zeegaten, stroomen en rivieren. Sedert dit type bij de Marine is ingevoerd, is er bijna geen jaar voorbijgegaan, waarbij een dezer monitors niet met het grootste gevaar te kampen heeft gehad bij het maken van dezelfde reis, als waarbij nu de «Adder" verongelukt is. Desniettegenstaande werd elk jaar door den Minister de order tot dezen tocht herhaald. De rapporten van de commandanten der vaartuigen zouden omtrent de gevaren, waaraan voortdurend de bemanningen werden blootgesteld, bijzonderheden aan het licht kunnen brengen, welke de haren te berge zouden doen rijzen. Het is wel opmerkelijk, dat in de «Jaarboeken van de Kon. Nederl. zeemacht, uitge geven door de zorg van het Departement van marine", nooit een rapport omtrent een der monitors voorkomt. Wellicht spruit dit hieruit voort, dat de openbaar making minder aangenaam zou zijn voor de autori teiten aan het Departement van marine. Daarentegen vindt men er wel veel Tapporten in omtrent de op leidingsschepen en de reizen der oefeningsdivisiën, met de verslagen omtrent diners en partijen enz. Voor waar wel een contrast! In het N. v. d. D. komt onderstaand verslag voor, dat dit ongunstig oordeel over de rammonitors ook bevestigt. Het is van een zeemilicien, die in 1879 een zeer moeilijken tocht met de nu gezonken «Adder" deed en het verhaal, dat hij daarvan aan zijne ouders doet, geeft in zijn eenvoudigheid en ongekunsteldheid een juist denkbeeld van de moeilijkheden, aan de zeereizen van monitors verbonden. «Op den 9 September 1879, des morgens 4 uur, ver liet de «Adder" den Nieuwen waterweg. Het waaide uit het Z. W. en er stond een flinke zee. Toen we de haven bijna uit warengeraakten wij door de hooge zee, die op eene ondiepte dwars voor den haven mond staat, te dicht bij het Noorderhoofd. De com mandant riep van de brug: «klaar bij stuurboords anker!" hetgeen de schipper op den bak herbaalde. Niemand begaf zich naar de kluis (dat is de vang, waarmede men den ketting vrijen loop geeft, en liet anker dus valt) die voorop het schip is. Ik stond boven op de koekkoek, waar wij voor het water ge vlucht waren, en daar de schipper mij aankeek, sprong ik er af en ging bij de kluis, wachtende op het com mando: «laat vallen je anker!" «De zee liep telkens over mij heen, zoodat ik direct doorgewaterd was. Eensklaps zie ik een zee aankomen, die zoo hoog boven mij uitstak, dat ik er koud van. werdik hield mij des te steviger vast, maar het haatte niet, de zee gooide mij achterover, en ik dreef ermede weg. Eindelijk voelde ik iets dat ik greep, en wel een handvast van den luchtkokertoeu stond ik op en liet de golven mij toen maar beuken, daar ik mij goed vast kon houden. Eindelijk hield het water op en kon ik uit mijne moeielijke positie komen. Ik kreeg een pluimpje van den len officier en schipper, zeker omdat ik niet verz was Toen ik mij half verschoond en gedroogd bad bevonden wij ons voor Scheveningen, en voerden zooveel zeil wij koaden, daar wij vlak voor den wind liepen. «Half acht passeerden wij Noordwijk aan Zee, en denkende dat Eugène misschien op mijn telegram aan zee was, ben ik op do achterplecht gaan sta m. Ik had mijn blauwe broek aan en eene witte kiel, daar mijn ondergoed nog nat was. Te IJmuiden sleepte «Van Vliet", een bark, vlak langs ons. Toen stak de wind al heviger op en begon de zee al hooger en hooger te loopen We kregen altemet zware buien, waardoor we de kust kwijt raakten, waardoor we dikwijls door verkeerden koers dwars- zee kwamen. Bakboords-schroef werd telkens uit het water gelicht, waardoor die in plaats van 125, het hoogste stadium, 180 slagen deed, daar zij na tuurlijk geen tegenstand ontmoette. Hier was onze machine niet tegen bestand, daar de regulateur zou

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1