«Het kiesrecht en de uitoefening daarvan worden door de wet geregeld." Tevens werd besloten, te gelegener tijd door het houden van openbare vergaderingen in dezen geest werkzaam te zijn. De 33ste Algemeene Vergadering van de Ne- derlandsche Maatschappij tot bevordering der Genees kunst hield Dinsdag te Maastricht hare tweede en laatste zitting. In deze werden door de verschillende rapporteurs de verslagen der commissiën uitgebracht en achtereenvolgens besproken de leemten, bestaande in de regeling der dienstverrichtingen door de ge neeskundigen aan de rechterlijke macht en de nadeelige invloed, welke het hoog opvoeren der eischen van het onderwijs op de lichamelijke ontwikkeling bij jonge lieden uitoefent. Er werd besloten zich voor beide aangelegenheden tot de Hooge Gegeering te wenden. Daarna werd aan de orde gesteld de quaestie van het instellen eener enquête omtrent de wijze, waarop voor zien zoude kunnen worden in het gebrek aan artsen bij de vloot en in O.-Indië, waartoe besloten werd. De daarop volgende quaestie betrof de bestrijding van de kwakzalverij en werd besloten vanwege de maat schappij aan de schrijvers van het Maandblad tot bestrijding der kwakzalverij f 200 uit te keeren, als bewijs van waardeering van dezen arbeid. De ramp met de „Adder." Aan verschillende bladen is hieromtrent nog het volgende ontleend: De »Adder" was een ijzeren rammonitor 2® klasse en moest dienen tot verdediging van onze kusten, zee gaten enz. Zij was te Amsterdam op stapel gezet n 1870 en te water geladen in 1871. Haar diep gang bedroeg 27 dM., zij voerde 2 getrokken kanon nen van 23 cMhad een stoomvermogeR van 140 paardenkracht, en haar bemanning was oorspronkelijk vastgesteld op 113 koppen. Verschillende lijken zijn aangebracht en herkend, o. a. dat van den luit. Smit. De stoomboot «Hercules" is Woensdag van haren onderzoekingstocht uit de Noordzee te Nieuwediep teruggekeerd met éen lijk en wrakhout, ter hoogte van Terschelling opgevischt. Urker visschers hebhen bij Vlieland en Terschelling lijken zien drijven, «gemoedsbezwaren" schijnen het opvisschen belet te hebben. De luit. t. z. Ie kl. H. Nijgh is belast met het opsporen van de plaats, waar de «Adder" is gezonken, de stoomschepen «Frans Naerebout en Schelde" zijn daartoe onder zijne bevelen gesteld. Opnieuw wordt van vertrouwbare zijde aan de N. R. Ct. verzekerd, dat niet alleen het departement van Marine, maar ook de directie der marine te Helle- voetsluis van het vertrek van de «Adder" uitlJmui- den langs telegralischen weg heeft kennis gekregen. Ook door de genoemde directie hadden dus reeds vroe ger maatregelen kunnen genomen zijn om zich omtrent de reden van het lang uitblijven van genoemden bo dem te vergewissen. Naai' het Vaderland verneemt, zal de Minister van marine een commissie benoemen om een onderzoek in te stellen naar de ramp van de «Adder". Die commissie zal voor de meerderheid uit burgers be staan, terwijl de officieren, die daarvan deel zullen uitmaken, gekozen zullen worden uit de zeeofficieren op non-activiteit, die geheel staan buiten alles, wat met de indienststelling en den tocht van de «Adder" in verband staat. Uit Nieuwediep werden aan het Handelsblad o. a. de volgende bijzonderheden geschreven: Donderdag (vorige week) moet door den schout-bij nacht te Hellevoetsluis aan het Departement van marine zijn geseind: «Adder" nog niet aangekomen. Door den kommandant van de «Adder" moet Woens dag vóór zijn vertrek uit IJmuiden aan zijn echtge noot te 's Gravenhage zijn getelegrafeerd «ik vertrek heden, het is goéd weer". De Donderdagsche scheepskost, die in de magen der slachtoffers gevonden is, moet geen stellig bewijs voor het vergaan op dien dag opleveren. Het blijkt dat er Woensdag bij vertrek geen verscb vleesch aan boord was, en dat hierom de voeding voor beide dagen werd verwisseld. De aanteekeningen van wijlen den luit. t. z. Jonck- heer moeten betrekking hebben op Woensdag. Ge noemde officier had de wacht bij het uitgaan te IJmui den en moet de wacht dien dag opnieuw gehad heb ben van 4 tot 8 's avonds. Bij die laatste wacht maakte hij aanteekeningen, bestemd om het geheugen te gemoet te komen voor het rapport, tot 6 uur, het uur waarop hij is gaan middagmalen, en de officier van piket zijn dienst tijdelijk overnam. Het uur, door de de horloges der slachtoffers aan geduid, 9 u. 15 in., komt ongeveer overeen met den tijd, door de visschers bij benadering opgegeven. Het kon zijn dat het schip nog dien nacht heeft rondge zwalkt en Donderdagmorgen na 9 uur is gebleven; maar het is hoogst onwaarschijnlijk dat het Donderdag den geheelen dag onopgemerkt heeft rondgedreven en eerst in den avond van dien dag is gezonken. Door den Minister van marine is tien gulden uit geloofd voor het vinden van ieder lijk, van de «Adder" afkomstig. Zoodra dit Dinsdagnamiddag te 4 uur bekend werd, gingen een aantal visschers en vletter- lieden van hier ter opsporing uit. Het lijk van den luit. t. z. Jonckheer is per trein naar Breda overgebracht, en daar ter aarde besteld. Bijna het gansche garnizoen officieren aldaar ver gezelde het lijk van hun braven kameraad G. Jonck heer van het station naar zijn laatste rustplaats te Ginneken. Bloemkransen bedekten zijn lijkkist. Be traande oogen staarden den treurigen stoet na. Geen gewoon drenkeling werd ter aarde besteld, maar wel een krijgsman, gevallen bij het vervullen van zijn plicht. Uok te Velzen en te Nieuwediep werden de aan gebrachte lijken op plechtige wijze ter aarde besteld. Het bericht uit IJmuiden aan het tllblad.", dat de door den sleepstoomer Simson aangebrachte lijken de teekenen van doodstrijd op het gelaat hadden, en dat uit de houding hunner handen bleek, dat zij in dien strijd zich van den omknellenden kurkgordel hadden wj(leq ontdoen, om een einde te maken aan hun mar telend lijden, wordt door den heer A. G. Ellis, zee officier, tegengesproken. Deze officier heeft die lijken ia zee opgevischt en daarvan in zijn rapport getuigd «dat hunne rustige gelaatstrekken deden gelooven dat ze door den dood waren verrast". Trouwens, de zwemgordek had hij reeds in zee doen verwijderen Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Yerseke. Alhier is Woensdag door de gemeente aanbesteed: het houwen van een doktersivoning met koets huis. Dit is aangenomen door den heer Corn. Ridderhof, alhier, voor f4200. Nog was is ingeschreven door den heer L. Laban, alhier, voor f 4246. Buitenlandse!) Overzicht. De tijdingen uit Alexandria luiden voortdurend onrustbarender. Natuurlijk heerscht er tegenstrijdig heid in de berichten, wat zelfs met de meest alle- daagsche tijdingen het geval is. Zoo meldt men van éen kant, dat de Khedive zoo goed als gevangen gehouden wordt op zijn paleis, en zou hij, zoo hij nog in leven is, afgezet wezen. Daar entegen bericht men van andere zijde, dat hij en Der- wisch-pacha gezond en wel aan boord van een der schepen zijn. In Alexandriè is het overigens zeer treurig gesteld. Het bombardement wordt weer met kracht voortgezet. Het hijschen van de witte vlag was slechts een list om tijd te winnen. De Egyptische troepen zijn ge demoraliseerd, en vluchten naar het binnenland. De stad staat op vele punten in brand. 450 Engelsche mariniers en 150 matrozen gingen aan wal. Men vermoedt, dat de stad en de forten ondermijnd zijn. Er zijn vele gewonden. Een Turksch jacht is bin nengekomen. De Britsche admiraal ontving van zijne regeering order, om zooveel mogelijk kalm te werk te gaan en vriendschapsbetrekkingen weêr aan te knoopen. De Sultan hield een groote vergadering met alle oud-ministers, om over het zenden van troepen naar Egypte te beraadslagen. Donderdag is te Parijs het nieuwe stadhuis inge wijd. Ook de burgemeester van Amsterdam was daarbij tegenwoordig. Bij het feestmaal dronk de voorzitter van den gemeenteraad op president Grévy, hij be groette de doorluchtige gasten en zeide dat het feest door de denkbeelden van vrede en arbeid wordt bezield. President Grévy dronk op de stad Parijssprak zijn voldoening uit, dat hij terzelfder tijd aan dezelfde tafel gezeten is met de uitnemendste vertegenwoor digers van Frankrijk en de gezanten, allen vereenigd in een gemeenschappelijk gevoel van sympathie voor de stad Parijs; hij noemde Parijs de bakermat van wetenschappen, letteren en schoone kunsten. Gemengde Berichten. HansWEERT. Donderdagnamiddag kwam de kanaal sleepboot «Martina Johanna", willende bijdraaien om het, ten anker liggend, met metselsteen geladen tjalk schip «Vrouw Laurina", schipper C. Geense, te huis behoorende te Waarde, met bestemming naar Schie dam, in het kanaal te sleepen, daarmede in aanvaring, waardoor de boegspriet brak en de mast met tuig overboord sloeg. De sleepboot bekwam geene schade. Het schip is door deze hier binnen gebracht. Door spoedig in de boot te springen gelukte het den schip per met zijn gezin zich te redden. Wemeldinge. In weerwil van den harden wind en gedurigen regen ging het aangekondigde concours Donderdag toch door. De opkomst der zustergilden was gering, wat trouwens geen wonder was. «De Pauw" van Biezelinge was door 6, «de Edele Handboog" van Oudelande ook door 6, «Willem Teil" van Ovezand door 3, «De Drie Korenbloemkens" van Kruiningen door 2, «Jacoba van Beieren" van Goes door 2, «St. Sebastiaan en «Victoria" van Kwadendamme en «Oefening en Uitspanning" van Ilansweert elk door ■1 schutter vertegenwoordigd, makende met de deelne mers van «St. Andries" samen 27 schutters. De eerste prijs werd behaald door F. Thomaes van «Willem Teil" en de tweede door Gebr. Boel van «Jacoba van Beieren". Yerseke. Den II Mei heeft alhier een löjarige knaap van de afwezigheid zijner pleegouders gebruik gemaakt om een kabinet open te breken, daaruit geld en kostbaarheden tot een aanzienlijk bedrag weg te nemen, en zich met het gestolene uit de voeten te maken in de richting van het station Vlake. De politie heeft per telegraaf in verschillende plaatsen opsporing verzocht en zelf een nauwkeurig onderzoek ingesteld, doch tot heden zonder gevolg, behalve dat een vertrek naar het buitenland zoo goed als onmoge lijk is. De knaap is niet groot voor zijn jaren en fatsoenlijk in het grijs gekleed. Tot het gestolene behooren een gouden horloge en Noord-Bevelandsche vrouwelijke hoofdsieraden. Daarop heeft zeker betrekking het verzoek van den officier van justitie te Middelburg, om aanhouding van zekeren Nicolaas Hoogerheijde, niet lang en tenger, haar blond, kleur blozend, heeft sproeten en loopt een weinig in de schouders. De gestolen voorwerpen zijn de volgende Een gouden slot met zwarten steen en dito koralen, een effen gouden slot, een paar Thoolsche bellen met blinkenden steen, eenige beste gitten koralen, aan zil verdraad geregen, met gouden stop, een gouden flacon met gouden stop, een paar gouden mans-oorringen met balletjes erin hangende, een paar zwarte rouwklok- jes, twee zilveren knipbeugeltjes, een rood kartonnen doosje met eenige beste koralen, een gouden (cylinder) horloge, een gouden ketting met fijne schakels, twee bankbiljetten ieder groot f25 aan specie f 17,50, een paar manslaarzen, een parapluie met zwarten doornen stok, een bruin lederen sigarenkoker, een nieuw zak- notitieboekje. De volgende photographieënAbdij te Middelburg, het stadhuis te Veere, het panorama te Amsterdam, het standbeeld van Willem II, Buitenhof te 's-Gravenhage. Ilondsholredijk, Artis te Amsterdam, het Haagsche boscb, Multatuli, Carl Vogt, L. Biichner, Byron, Heine, Darwin, Huxleij, E. Hiickel, oliographieen aan de vier kanten gaatjes geprikt, lengte, 50 u.M., breedte- 36 c.M. De voorgenomen internationale stoom- en zeilwed strijd op de Wester-Schelde te Ter Neuzen, bepaald op den I5n Augustus a. s., zal, door verhindering van de daarbij betrokken hoofdpersonen in Belgie, geen voortgang hebben. Aan het plan, om alsdan aldaar een muziek- en zangfeest met verdere festiviteiten te doen plaatshebben, zal echter gevolg worden gegeven. Dezer dagen zegt de N. B. Ct. werden bij eene publieke verkooping van buiten dienst gestelde voorwerpen aan het Rijks-kleedingmagazijn te Delft 3400 nieuwe ransels, die aan het Rijk circa acht gulden per stuk hebben gekost, verkocht voor vijf cent per stuk. Alzoo eene inkoopswaarde van f 27,200 nieuw goed, zonder ooit gebruikt te zijn geweest, voor f170. De weduwe Willemse, te Barneveld, heeft haren I04n verjaardag gevierd bij hare familie, in het een uur van daar gelegen dorp Lunteren, waarheen de krasse vrouw zich te voet had begeven, ofschoon men haar een rijtuig had aangeboden. Een knaapje te Baarn klom op een hooiwagen, die aan een anderen dergelijken wagen bevestigd was. Hij viel, een der wielen ging hem over den hals en het hoofd, en kort daarna was het kind een lijk. Op den protestantschen predikant van het Iersche dorp Birdhill, in Limerick, heeft men nu het «Boycot ten" toegepast, omdat bij een «geboycotten" pachter geholpen had bij het hooien. Al de leden der gemeente ontvingen een brief, waarin zij met den dood bedreigd werden, indien zij de godsdienstoefeningen bijwoonden. Deze brieven maakten grooten indruk op de geloovi- gen, die besloten het wisse voor het onwisse te nemen en rustig thuis te blijven, zoodat de dominee nu voor stoelen en banken kan preeken. Tegen O. Van Bredael, gewezen kantoorbediende van Armand Peltzer, is een bevel tot aanhouding uit gevaardigd. Hij wordt beschuldigd van huisdiefstal. Hij bekent daarenboven de meeste der van Peltzer in beslag genomen voorwerpen, o. a. een open haard, gestolen te hebben. Het meisje V. d. B. wordt vervolgd wegens het helen van gestolen goederen. Men heeft den trouw ring van Armand Peltzer in haar bezit gevonden; zij had hem in een vaatdoek, dien zij in de handen had bij de gerechtelijke huiszoeking. Het is thans zeker dat de reiszak, in het station te Straatsburg gevonden, niet is die van Peltzer, maar welken het parket nog altijd zoekt. Men denkt dat die reiszak zich in handen bevindt van een persoon, die vreest in de zaak betrokken te worden, ,indien hij dit feit dóet kennen. Bij een lijkdienstdie te Montevideo ter eere van Garibaldi gevierd werd, hoorde men brandalarm roepenwaardoor een paniek onder de aanwezigen ontstond. Allen vluchtten in allerijl naar een nauwe trap, waarop men elkander verdrong, zoodat 20 vrou wen en kinderen doodgetrapt werden en 10 personen ernstig werden gewond. Het vuur had niet veel te beduideneen olielamp was op de katafalk gevallen, zonder groote schade aan te richten. In een hospitaal te Wiirzburg moet men een uitstekend middel tegen diphtheritisde gevaarlijke keelziekte, gevonden hebben. Prof. Gerhardt heeft daar verscheidene lijders aan die ziekte genezen met chinoline, een bestanddeel van kootteer. De werkstaking te New-York kan als geëindigd worden beschouwd, daar de arbeid aan alle goederen stations, zij 't ook grootendeels door nieuwe arbei ders hervat is De strikers zoeken elders werk. Het goederenvervoer ondervindt geen vertraging meer. De werkstaking in de fabrieken te Pittsburg is steeds onveranderd. Een landbouwer nabij Corunna werd vóór eeni- gen tijd te middernacht uit zijn slaap gewekt door een luid kloppen op zijne deur. Twee mannen ver zochten hem dringend om buiten te komen en hen een varken te helpen vangen, dat zij in een naburige plaats gekocht hadden, maar dat hier uit den wagen was gesprongen. De man hielp en spoedig waren de vreemdelingen met het varken weg. Den volgenden morgen vond hij de deur van zijn varkenshok ge broken en kwam hij tot de ontdekking, behulpzaam geweest te zijn om zijn eigen varken op den wagen van dieven te laden. Rechtzaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 14 Juli 1882, zijn de navolgende vonnissen gewezen en uitgesproken tegen lo. H. D., 2o. R. F., beiden te Tholen, wegens het reizen met den trein, zonder voorzien te zijn van een plaatsbewijs, ieder veroordeeld in eene geldboete van f2,50, subs. I dag gev. straf c. e. 3o. A. C. M., te Camperland, wegens het in April zoeken van kievitseieren zonder vergunning en niet in gezelschap van den eigenaar, veroordeeld in eene geld boete van f 10, subs. 1 dag gev. straf c. e. 4o W. A., te Heinkenszand, wegens het zich be vinden in het veld met een wildstrik, veroordeeld in eene geldboete van f8, subs. 2 dagen gev. straf c. e. 5o. P. H. G. Van L., te Ovezand wegens het jagen in gesloten jachttijd, zonder machtiging of ver gunning, veroordeeld in 2 geldboeten elk van f20, subs. 7 dagen gev. straf voor iedere boete c. e. 6o. J. G., te Hoedekenskerke, wegens als voren, veroordeeld in 2 geldboeten, elk van f 10, subs. 3 dagen gev. straf voor iedere boete c. e. 7o. J. K., 8o. M. S., beiden te Wissekerke, wegens als no. 3, ieder veroordeeld in eene geldboete van f 1 subs. 1 dag gev. straf c. e. 9o. I'. L., te Wemeldinge, wegens het openhouden van zijn herberg na 11 uren 's avonds, veroordeeld in eene geldboete van f 5, subs. 1 dag gev. straf c. e. lOo. D. P., Ho. J. V., 12o. P. K. wed. J T., 13o. M. A. Be B., 14o. A. Nen 15o. W. J., allen te Wemeldinge, wegens het zich ophouden in eene herberg na 11 uren 's avonds, ieder veroordeeld in eene geldboete van f 1, subs. 1 dag gev. straf c. e. 16o. A. L., 17o. P. L. en 18o. J. L., allen te 's-Gravenpolder, wegens het gaan over eens anders, met rijpende vruchten bezetten grond, zonder vergun ning, ieder veroordeeld in eene geldboete van f 3, subs. 1 dag gev. straf c. e. 19o. C. De J., te Kruiningen, wegens overtreding van het reglement tegen het hardrijden, veroordeeld in eene geldboete van f 5, subs. 1 dag gev. straf c. e. 20o. J. N., te Biezelinge, 21o. S. J., te Schore, wegens het maken van nachtelijk burengerucht, ieder veroordeeld in eene geldboete van f 5,50, subs. 1 dag gev. straf c. e. 22o. P. C. P., 23o. A. D., 24o. C. v. H., 25o. C. v. H., 26o. A. D., 27o. P. C. P., 28o. J. M., en 29o. D, F. Ballen te Yerseke, wegens als voren, ieder veroordeeld in eene geldboete van f7,50, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 30o. M. R., te Goes, wegens het bij ontmoeting van een rijtuig niet staan naast zijn hondenkar en het laten staan van zijne kar zonder iemand het toe zicht optedragen, veroordeeld in twee geldboeten elk van fl, subs. 1 dag gev. straf c. e. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn heden (Vrijdag) gewezen de volgende vonnissen, tegen lo. M. D., 46 j., arbeider te Kattendijke, beschul digd van diefstal. Vrijgesproken. 2o. J. De L., 64 j., te Wolfaartsdijk, wegens be- leediging van een bedienend beambte in functie, ver oordeeld tot f8 boete c. e. 3o. C. T., landbouwer te Hoofdplaat, beschuldigd van beleediging van een bedienend beambte in functie. Vrijgesproken. 4o. A. M., 42 j., veehoeder te Cadzand, beschul digd van diefstal. Vrijgesproken. 5o. A. B., 60 j. en A. B., 25 jbeiden werk lieden te Biervliet, wegens misbruik van vertrouwen veroordeeld ieder tot acht dagen cell. gev. straf c. e. 6o. B. Van B., 29 j., dienstbode te Sluis, be klaagd van in den nacht van 10 op 11 April 1882 te Sluis bevallen zijnde van een kind van het vrou welijk geslacht, hetwelk levend was ter wereld ge komen niet de noodige zorg te hebben aangewend om het kind in 't leven te houdenmaar zonder de hulp harer mede-dienstbode, die met haar in dezelfde bedstede sliep, of van een der andere huisgenooten interoepen, in het donker vertrek, met het kind, ge wikkeld in een hemd in haar rechterarm, gedurende dien nacht tot des morgens te 9 urente bed zijn blijven liggen, van welk een en ander het gevolg is geweest, dat het kind door verstikking om het leven is gekomen zijnde dit feit gequalificeerdhet door gemis aan voorzorg en door achteloosheid onwillig veroorzaken van een doodslag, en haar mitsdien ver oordeeld tot een maand cell. gev. straf c. e. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. 's-Heer-Abtskerke. Zondag a. s., des namiddags te 5 uren, zal onze predikant, ds. Ulfers, zijne afscheids rede houden. Bij de Hervormde gemeente te Ovezand en Driewegen werd, nu juist 3 eeuwen geleden, den 15 Juli 1582 Lieven Coene tot eersten predikant aange steld, die in 1594 aldaar overleden is. De Synode der Ned. Herv. kerk komt den 19 Juli a. s. bijeen. Bij de heden gehouden overgangs-examens van de Hoogere Burgerschool voor jongens zijn bevorderd van de voorbereidings- tot de eerste klasse. Met den eersten graad. J. J. Warnsinck J. C. Kakebeeke. Met den tweeden graad. J. B. Aients. H. Schouwenburg. F. G. Baarends A. C. Stokmans. H. C. P. Steenhoven. A. Jonquière. Met den derden graad. J. P. Dentz. E. C. Koens. J. H. Pilaar. H. Janse- Van de eerste tot de tweede klasse. Met den eersten graad. J. Post. W. Wolff. W. F. Van Campen. H. Van Iwaarden. J. A. Ramondt. Met den tweeden graad. E. Van der Hoek. C. E. J. Laban, C. Oranje, j P. Den Boer. L. G. Van Asperen. 1. Kolff Van Oosterwijk. Met den derden graad. J. De Jonge. 1 J. L. Goemans. A E. Van Dishoeck. j Van de tweede tot de derde klasse. Met den eersten graad. H. Boshoff. J. Risseeuw. L. J. Geill. I 11. A. Ramondt. Met den tweeden graad. F. P. H. C. Boref. 1 J. W. Van Aken. P. Van Paassen. I Chr. Van Pienbroek. L. M. Van Kogelenberg. Met den derden graad. S. E. Stokmans. C. J. Idenburg. Voorwaardelijk. A. F. Meijers. G. Adriaansen. NF. J. Pompe Van Meer- voort Van de derde tot de vierde klasse. Met den eersten graad. A. M. M. De Witte A. W. A. Ross G. Kolff Van Oosterwijk. I Met den tweeden graad. G. Hoogesteger. A. Ossewaarde. De leerlingen voor enkele vakken. C. J. Snijder L. M. Van Campen. Van de vierde tot de vijlde klasse. Met den tweeden graad. A Danckaarts. C. J. Warnsinck. Met den derden graad. J. C. Vermande.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2