Schikten het druk hadden met orders geven eh inet de glazen en koppen, die verzet werdenknechts die bediendenflesschen die ontkurkt werdeneen deur die telkens open en dichtging, dit alles vormde zulk een onharmonisch geheel, dat wij soms de buiten- zittenden weêr benijdden, en het meest ook genoten toen wij, bij hen ons aansluitende, de solo op de Saxophone en de Trauersmarsch uit Wagner's Giitter- dammerung hoorden. Maar buiten te bl'jven staan zitten was weêr onmogelijk, wijl de stoelen óf bezet óf te nat waren was ondoenlijk. Het concert is mislukt. Wij hebben de Guides gehoord, maar niet genoten. Het keurig gekozen programma was zoo uitlokkend. En welk een onderscheid vormde dit met zoo vele ande ren, waar menig directeur niet vergeet een paar zijner eigene compositiën of arrangementen erop te vermelden. Een degelijk man als de heer Staps achtte zich boven zulk een soort reclame verheven. Het programma bevatte veel zwaarder stukken dan het vorige jaar dat van het muziekkorps der gre nadiers en jagers. Van vergelijkingen tusschen beide concerten kan dus geen sprake wezen en men zou toch een zeer degelijk goed gevormd musicus moeten wezen, om bij uitvoering van een en hetzelfde nommer door beide gezelschappen een oordeel daarover te kunnen uitspreken. Onder ongunstiger omstandigheden dan Donderdag kon het Brusselsche korps niet zijn opgetreden. De uitvoering van het laatste nommer moest tengevolge van den regen nog worden afgebroken. Daaraan groo- tendeels de schulddat dit concert menigeen onbe vredigd liet. Het Mien Neerlandsch bloed en de Brabangonne vormden het slot van het concertieder spoedde zich huiswaarts en een goed gevulde extra-trein bracht de bewoners van Goes en omstreken weer naar hunne bestemming. Men was het meest bevredigd, meener. wij, dat men weer thuis was. En dat in de lieve zomermaand Buitenlandsch Overzicht. Terwijl Gladstone in het Britsclie Lagerhuis be weert, dat er geen krediet zal aangevraagd worden voor krijgsoperatiën in Egypte, wijl die door den toestand daar nog niet noodig zijn, wordt bevestigd dat admiraal Seymour zijn gezag doet gelden en dreigt met een openlijke daad van vijandschap, zoo men in Alexandrie voortgaat met versperringen der haven enz. Men weet trouwens genoeg hoe vaak de Britsche regeering de vertegenwoordiging voor een fait-accompli stelt. In Alexandrie is een jacht met twee Turksche of ficieren van hoogen rang aangekomen. Ook de Fransche regeering verklaarde op een vraag betreffende het uitrusten der vloot, dat dit een maat regel van voorzorg is. De regeering zal tot een ge wapende tusschenkomst niet overgaan zonder toestem ming der kamer. Zij wil den weg der voorzichtigheid bewandelen zich gereed houden voor alle mogelijke gebeurtenissen, teneinde niet door den loop dier ge beurtenissen soms gedwongen te worden. Men is dus overal geree I en een gevaarlijke toe stand is geboren, waaruit door de kleinste kleinig heid een groote uitbarsting kan ontstaan. Door een paar Fransche radicale leden der Kamer is ingediend een ontwerp tot invoering van een ledig- looperspatent, te betalen door allen, die niet zijn werklieden, geëmploiëerden bij handel, nijverheid en administratie, letterkundigen, ambtenaars, landbou wers, patentplichtigen, gebrekkigen of ouderen dan zestig jaren. Men denkt, dat de kamer daartoe zal overgaan. De Noorweegsche kamer van vertegenwoordiging toont zich bitter weinig om de strafpredikatie, onlangs door den Koning tot haar gericht, te bekreunen. In een geheime zitting, welke de leden onlangs hebben gehouden, is het besluit genomen dit jaar het ge bruikelijke bezoek, dat elk der leden den Koning na de sluiting der zifting brengt, achterwege te laten. De afstand tusschen ltegeering en vertegenwoordiging wordt daardoor natuurlijk niet minder. De oorzaak dezer sinds geruimen tijd bestaande spanning ligt in den wensch der radicalen, om eene volkomen afschei ding tusschen de beide Noorsche rijken tot stand te brengen en zoo mogelijk den republikeinschen regee- ringsvorm in te voeren. Gemengde Berichten. Maandag werd weer een boer te Amsterdam in een kroeg gelokt, quasi om met iemand, die op straat een kwartje vond, dit te verteren. Men wist hem aan 't spelen te krijgen en de man verloor een paar hon derd gulden Tijdens de voltrekking in de kerk van het hu welijk te 's-Hage eener dochter van den Spaanschen gezant bij ons Hoi hebben Dinsdag een of meer zak kenrollers hun slag waargenomen en eenige personen, in het kerkgebouw aanwezig, aldaar bestolen. De politie heeft de gauwdieven nog niet gevonden. Een groenteboer aldaar maakt een practisch gebruik van zijn postduiven. Hij neemt ze 's morgens met den wagen mee en als een klant iets bestelt, wat hij niet bij zich heeft, zendt hij een duif met een briefje naar den winkel, van waar het dan terstond bezorgd wordt. Den Haag werd Dinsdag bezocht door een reis gezelschap van 76 Amerikanen, die onder leiding van een geneesheer een tocht dooi' Europa maken. De schoone sekse vormt veireweg de meerderheid onder deze toeristen. Het gezelschap bezocht gezamenlijk de merkwaardigheden der residentie en omstreken als mede Scheveningen. Woensdag vertrokken de reizigers met hun tal rijke bagage naar België, waarna zij ook Duitschland en Oostenrijk zullen doortrekken. Te Leiden is Woensdag een 40jarige, te Alfen woonachtige, doofstomme kleermaker met een doof stomme naaister van ongeveer denzelfden leeftijd ge trouwd. Waarom ook niet? Ëen tiediende l>ij de Gorincbemsche bank, die verdacht werd te haren nadeele f8000 verduisterd te hebben, heeft zijn misdaad bekend. Terwijl Woensdagavond te Hellevoetsluis eenige jongens in een houten bak aan het varen waren, kantelde de bak, waardoor zij te water geraakten, en twee hunner verdronken. Een ontvlucht kolonist uit Veenhuizen stal dezer dagen uit een weide bij Kampen een paard. Dooi den Wilsumer veldwachter aangehouden, werd hij ge boeid naar de plaats zijner bestemming gebracht en was dus spoedig ruiter uit. Door een trein van Cleef naar Arnhem is bij Griethuysen een elfjarig kind overreden en geheel verpletterd. In den nacht van Maandag op Dinsdag brandde te Lith de woning van een klompenmaker af. De vrouw werd Wakker toen alles reeds in volle vlam stondijlings wekte zij haar ouden vader, die zich door een raam redde, doch bekwam toen zelve zoo danige brandwonden dat de dood weldra volgde. Aan den IJsel bij Wilsum werd Dingsdag, bij het vervoeren van bakken met zand uit een schip, een arbeider door het breken van de mast zoo tegen het hoofd getroffen, dat hij terstond dood was. De heer Henri Bogaerts, uitvinder van de pein- tui e-Bogaerts, te 's-llertogenbosch, heeft met de door hem op de tentoonstelling te Dragvignan ingezonden reproductiën de zilveren medaille le kl. behaald. Deze onderscheiding heeft voor den bekroonde te meer waarde, doordien zijn werk onder de origineele stuk ken (I8e kl.) was gerangschikt en alzoo met deze naar den prijs heeft moeten dingen. In het Iersch district Loughrea zijn 22 kerels gevangen genomen, die verdacht worden deelgenomen te hebben aan, of af te weten van de onlangs aldaar gepleegde moorden op den heer Bourk# met den hem vergezellenden politieagent, en op den heer Blake met zijn koetsier. Te Dublin werd deze week weder een man op de straat doodgeschoten. Hij bleek lid te zijn van een Iersch genootschap, en men schrijft den moord dus aan de Fenians toe De daders ontsnapten. Er loopt een gerucht, dat er een complot ontdekt is tot het vermoorden van kardinaal Mc Cabe. De kardinaal, die het waagde in een herderlijk schrijven de jongste sluipmoorden te brandmerken, was reeds vroeger gewaarschuwd dat men het op zijn leven ge munt had. Te Antwerpen heeft dezer dagen de feestelijke opening plaatsgehad van een dagelij ksche stoomvaart lijn op Harwich, die door den Great-Easternspoorweg is ingericht, met het oog op het snel toenemen van het personen- en goederenverkeer in de Belgische koopstad, na de opening van den St.-Gothard-spoorweg. Een voor de numismatiek belangrijke vondst is dezer dagen te Mont Falhize nabij Hoei gedaan. Ruim 5000 penningen en munten (obolussen) heeft men daar uit den grond gedolven. De gevonden penningen stam men allen uit de I2e eeuw en vallen tusschen de re geering van Frederik Barbarossa (11521191) en Phi lip van Heinsberg, aartsbisschop van Luik (1161-1191). Onder de penningen zijn eenige zeer zeldzaam. Op deze wordt Barbarossa voorgesteld in zittende houding met het zwaard in de hand, terwijl op de keerzijde zich een gebouw bevindt, dat op 3 arcaden is op getrokken. Op vele heeft de keizer een met leliën bezaaiden schepter in de hand en wordt op de keer zijde een Romeinsch gebouw met 4 torens aangetrof fen. De aartsbisschop Philip van Heinsberg komt in twee afbeeldingen voor, nu eens is zijn buste met ontbloot, gekapt haar, dan weer gedekt met een mij ter. De geheele verzameling blijft voor de wetenschap behouden. Een troep kunstenmakers gaf te Gilly (Belgie) vertooningen. Daar herkende een jonge neger van het gezelschap onder de toeschouwers zijn vader, dien hij toeriep. Het kostte den vader eerst eenige moeite zijn 10 jaren gestolen kind te herkennen in een vreemde plunje, maar weldra was alle twijfel ook bij hem ver bannen. De jonge neger was thans 15 jaren oud. De tent der kunstenmakers werd door het woedende volk geheel vernield, en dezen gingen op den loop. Een koopman te Parijs had zichterwijl zijn vrouw naar de baden wasdoor twee schitterende oogjes laten verleiden om met zijn conquéte een wan deling in den maneschijn te maken. Be avondlucht bekwam hem echter slechtwant huiswaarts gekeerd, bemerkte hij tot zijn schrik, dat een portefeuille met 17.000 frs. uit zijn zijzak verdwenen was. De man zweegdoch Zondag op de kermis van Neuilly wan delende ontdekte hij een hoed Louis XIII en daar onder schalks verborgen een kopje, dat hem niet on bekend was. Ja wel, zij was 't, de juffrouw van de portefeuille met 17,000 frs. doch voor den com missaris van politie verschenenverklaarde zij het geld op een veilige plaats verborgen te hebben en er eenige maanden gevangenisstraf aan te wagen, om dan, eens in vrijheid gesteld, van den schat te kunnen genieten. Te Parijs is aangekomen de schatrijke Amerikaan Vanderbiltzijn vermogen wordt op 2'/j milliard frs. geschat. Te Tunis is de dood van Garibaldi plechtig herdacht. De Fransche, Italiaansche en Tunesische autorteiten waren daarbij tegenwoordig. Er werden verscheiden redevoeringen uitgesprokende militaire muziek speelde het Italiaansch volkslied, waarop het Italiaansch fanfare-korps met de «Marseillaise" ant woordde. Dit maakte een diepen indruk op de aan wezigen en men is te Tunis zeer in zijn schik over dit bewijs, dat de verhouding tusschen de Fransche en Italianen weer goed is geworden. Bij het reinigen van een kuip, dienende tot het maken van een zwavel-ammonium, in een fabriek bij Choisy le Roi, werd een der werklieden door de ont- spappende gassen bedwelmd. Twee zijner broeders en een ander werkman daalden in de kuip af en stortten evenzeer bewusteloos neer. F.en vijfde Werk man liet zich toen naar heneden zakken, en deze was het nu, die, toen genoeg hulp kwam opdagen, omkwam, terwijl de vier anderen gei od werden. Eenige dagen geleden reed Z. H. de Paus als gewoonlijk in de tuinen van het Vaticaan. De koet sier hoorde een schot vallen, werd doodelijk bang en «Help, moord!" roepend, maakte hij rechtsomkeert naar het paleis De wacht ging de tuinen doorzoe ken en keerde terug meteen doode kat. In een naburigen wijngaard had een man een kat doodge schoten, die jonge konijnen roofde. Zooals wij in ons vorig no. meldden is te St. Petersburg een schouwburg tot den grond toe afge brand. De ramp ontstond tijdens de repetitie, maar gelukkig zijn er geen menschen bij omgekomen. Den 2n Juli, den dag, waarop een jaar geleden Garfield werd vermoord, is te Washington de e»rste steen gelegd van de kerk, die ter herinnering aan hem zal worden opgericht. Geen congres van dronkaards, maar van «tun- kers" is in Indiana gehouden. De «tunkers" zijn een sekte, die haar naam ontleent aan het doopen door indompeling de telegrafist had bij vergiesing «drun kards" geseind. In den laatsten tijd heeft men zich in de Ver- eenigde Staten zoozeer toegelegd op de teelt van zwarte varkens, als Berkshire, Poland, China enz., dat zij tegenwoordig ongeveer 90 pet. van alle var kens daar te lande uitmaken. Men geeft aan die don kere zwijnen de voorkeur, omdat zij, zooals bekend is, krachtiger zijn en meer kunnen verdragen dan hunne lichte natuurgenooten. Provinciale Staten van Zeeland. Zitting van heden, 7 Juli. Tegenwoordig de Commissaris des Konings, voorzitter, 39 leden en de waarnemend griffier. Na de resumtie der notulen wordt voor kennisgeving aangenomen de mededeeling van den voorzitter, dat tot voorzitters en ondervoorzitters der afdeelingen zijn benoemdin de le afdeeling de heeren Kakebeeke en Smit, in de 2e afdeeling de heeren Hoogenboom en Van Berlekom, en in de 3e afdeeling de heeren Mazure en Van der Have. Mede wordt voor kennisgeving aangenomen de mede deeling der voorzitters, dat de samenstelling der afdee lingen van Gedeputeerde Staten onveranderd blijft. Tot lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der provin ciale wet, wordt met algemeene stemmen benoemd de heer mr. J. Moolenburgh. Vervolgens worden door de rapporteurs der afdeelin gen de algemeene verslagen uitgebracht omtrent de door Gedeputeerde Staten gedane voorstellen, die achter eenvolgens behandeld worden, te weten lo. Om aan de vereeniging «de Ambachtsschool" te Middelburg een jaarlijksch subsidie van f500 to verleenen gedurende 5 jaren, te beginnen met 1882. Dit voorstel is zonder beraadslaging aangenomen met 35 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren De Smidt, Vader, Snijders en Risseeuw. 2o. Om aan het bestuur der vereeniging tot op richting eener ambachtsschool te Zierikzee een jaar lijksch subsidie van f300 te verleenen gedurende 5 jaren, in te gaan met 1883. Zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 3o. Om aan de vereeniging «De Ambachtsschool" te Goes over de jaren 18821885 een provinciaal subsidie van f 600 te verleenenop voorwaarde dat haar een gemeentelijk subsidie van f 400 en een bij drage van het burgerlijk armbestuur van f200 jaar lijks gedurende dien tijd verzekerd blijven. Mede zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 4o. Tot toekenning eener subsidie van f 500 voor de Zeeuwsche tentoonstelling voor nijverheid met daar aan verbonden wedstrijd van handwerkslieden te Goes. De voorzitter deelt mededat Ged. Staten, naar aanleiding van het door den heer Van Lijnden uit gebracht algemeen verslag der afdeelingen, hun voor stel hebben gewijzigd in dien geestdat in plaats van subsidie gelezen worde«deelneming in het waarborgfonds". Zonder beraadslaging wordt dit gewijzigde voorstel aangenomen. 5e. Een nader voorstel van Ged. Staten af te wachten omtrent de subsidie-aanvraag van den heer A. Nijssen, te Kapelle, voor eene proefneming op het gebied der zuivelbereiding. Ook dit voorstel lokt geen beraadslaging en geen hoofdelijke stemming uit. 6e. Het voorstel tot vereeniging van den Oranje polder, benoorden Yzendijke, en den Dierentijdpolder tot éen waterschap wordt eveneens zonder bedenking met algemeene stemmen aangenomen. 7o. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten aan de gemeente Philippine eene subsidie van f3600 te verleenen, onder bepaalde voorwaarden, ter aflos sing der geldleening voor de verbetering van de post hoornstraat. 8o. Hetzelfde is het geval met het voorstel om te voldoen aan het verlangen van C. De Blaeij Cz. en anderen, om aanleg van een veerdam bij de aanleg plaats van de provinciale stoomboot te Borssele. 9o. Het voorstel tot opheffing van het waterschap voor de Nol van Ouwelek wordt insgelijks zonder bedenking goedgekeurd. IOo Dit is eveneens het geval met het voorstel tot vaststelling van een reglement op het beheer der uitwatering door de sluis aan den Oosterland- polder. Ilo. Het voorstel omtrent de ingekomen adressen, houdende bezwaren tegen het reglement op de wegen en voetpaden, en omtrent de door de heeren Risseeuw en Hammacher ingediende voorstellen tot wijziging van bedoeld reglement. Na het door den heer Snijders uitgebracht uitvoe rig algemeen verslag der afdeelingen deelt de voor zitter mede, dat Gedeputeerde Staten hun voorstel hebben gewijzigd en thans voorstellen om in art. 89b in plaats van «minstens O.t 5 meter" te lezen «min stens 0.12 meter;" art. 99 §2 zoodanig te wijzigen, dat aan de bestaande bezwaren omtrent het toezicht wordt tegemoet gekomen, en art. 101 het voor schrift betreffende de kruislijn in te trekken. Dit gewijzigde voorstel wordt met 32 tegen 7 stem men aangenomen. Tegen stemden de heeren Snouck Hurgronje, Van Berlekom, Van Teijlingen, Van der Vliet, Fransen V. d. Putte, De Glopper en Bolier. De rekening en verantwoording van Gedeputeerde Staten en de begrootingen voor 1882 worden allen goedgekeurd, waarna deze zomervergadering is gesloten. Rechtzaken. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn op heden (Vrijdag) de vol gende vonnissen gewezen tegen: lo. C. S., 12 j., te Nieuwdorp, wegens mishande ling, veroordeeld tot f8 boete c. e. 2o. J. B., 29 j., werkman te Wissekerke, wegens diefstal, veroordeeld tot drie dagen cell. gev.straf c. e. 3o. A. J. J. B., 34 j., zonder beroep, te Vlissingen, wegens mishandeling, veroordeeld tot 2 maanden cell, gev.straf en 2 boeten van f8 ieder c. e. 4o. J. V., werkman te Ter Neuzen, wegens rebellie, veroordeeld tot een maand cell, gev.straf c. e. 5o. J. B. Van den B., 60 j., landbouwer te West- dorpe, appellant van een vonnis van 't kantongerecht te Ter Neuzen, do. 6 April 1882, waarbij hij wegens openbare dronkenschap, na binnen de laatst verloopen zes maanden wegens hetzelfde feit de boete vrijwillig te hebben betaald, is veroordeeld tot eene geldboete van f 15. De rechtbank heeft het appel tenietgedaan, bene vens het vonnis waarvan appel, en, opnieuw recht doende, den appellant schuldig verklaard aan hetzelfde feit en hem verootdeeld tot gelijke boete van f 15, benevens in de kosten van beide instantiën. Laatste en telegraphische berichten. VLISSINGEN, 7 Juli. Het Engelsche stoomschip «Minho, van Antwerpen naar Southampton, en het Deensche stoomschip «Regina", van Antwerpen naar de Oostzee, zijn hedenmorgen op de rivier met elkaar in aanvaring geweest. Het eerste vervolgde zijn reis, maar het laatste was door bekomen averij genood zaakt alhier binnen te komen om te repareeren. GOUDA, 7 Juli. Tot leeraar in de Engelsche taal aan het progymnasium alhier is benoemd de heer J. H. Van der Voort, leeraar te Goes. 's-HAGE, 7 Juli. EERSTE KAMER. In de zitting van heden verklaarde de Minister van Financiën, dat de stand der crisis op dit oogenblik nog volkomen dezelfde is. Er is nog geen besluit genomen, maar dit zal eerstdaags moeten geschieden. Op de vraag van den heer V. d. Putte, of hij het mandaat tot kabinets-formatie had aanvaard, kon.de Minister niet antwoorden. Naar aanleiding van den aandrang door den heer V. d. Putte tot verhooging van den wijnaccijns met het oog op de nadeelen voor den handel van de wer king van een algemeen tarief met Frankrijk, ver klaarde de Minister Rochussen, dat de Regeering alles had gedaan om in de toekomst nieuwe onderhande lingen met Frankrijk mogelijk te maken. Daarna heeft de Kamer alle aanhangige ontwerpen aangenomen, waaronder het tractaat met Rumenie, dat bevattende bepalingen tegen aanvaringen op zee, ter voorziening in geneeskundige hulp bij de zeemacht, tot onteigening van den spoorweg RotterdamMaas sluis, tot afschaffing van den ijk op weegwerktuigen en met 24 tegen 13 stemmen het voorstel-Lohman tot wijziging der schoolwet, dat door den Minister van Binnenlandsche Zaken niet warm aanbevolen maar evenmin bestreden werd. De Kamer is daarna op reces gescheiden. PARIJS, 7 Juli. De commandant van het garni zoen te Alexandrië antwoordde op het ultimatum van admiraal Seymour, dat geen vijandige maatregelen worden genomen. Hij doet een beroep op de huma niteit van den admiraal. PETERSBURG, 7 Juli. In het ministerie van marine zijn een geheime drukkerij en duizenden revo lutionaire proclamatien, onderteekend door een aan de hof kringen verwant persoon, ontdekt. Generaal Skobelew te Moskau is p'otseling overleden. 3Q9e Staatsloterij. 5e kl. Prijzen van f 100 en daarboven. Trekking van Donderdag 6 Juli. 11e lijst. No. 5621 f1500. Nos. 2408, 3157, 3724, 6512, 16413, 16676, 17023 en 18035 elk f1000. Nos. 3064, 6064, 6663, 8293, 8941, 9575 en 18084 elk f400. Nos. 1196, 5880, 10860 en 13845 elk f200. Nos. 321, 591, 1116, 7594, 10920, 13925, 15928, 16035 en 19454 elk f100. Trekking van Vrijdag 7 Juli, 12e lijst. Nos. 4870 en 16297, elk f1000. Nos. 3576, 3718, 6615, 7216 en 18567, elk f400. Nos. 3803, 14473 en 18700, elk f 200. Nos. 7095, 8328, 8884. 11073, 13663, 14051, 14154, 17638, 18256, 18506, 19368, 19429 en 19680, elk f100. Burgerlijke Stand Goes van 5 tot 7 Juli 4882. Ondertrouwd: den 6, Willem Nicolaas Van Heijl, 20 j., jm., met Johanna Maria Lindenberg, 24 j., jd. Geboren den 5, Joanne Catherine, d. v. Reinier Verbeem en Pieternella Josepha De Laat; den 7, Marius Adriaan en Hendrik Coenraad, tweelingzoons van Dirk Hendrik Coenraad Ittmann en Maria Johanna Rouffaer. 4*r Zie verder het bijvoegsel.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2