die dit of dat uit Middelburg liet bomen, 3e ont dekking zal doen dat hij dit in zijn eigen omgeving toch ook kan verkrijgen. Wij willen geen bepaalde voorwerpen aanwijzen de betrokken personen zouden ons kunnen verdenken van deze of gene te willen benadeelen. Een ieder zie uit eigen oogen en zal ons beweren bewaarheid vinden. Met dat voornemen noodigen wij u uit het gebouw binnen te tredenwaar gij vanzelf u geplaatst ziet tusschen drie kolossale inzendingen, die om haar om vang in de vestibule eer. zeker wel benijdenswaardige plaats verwierven. De heer J. F. Fak Brouwer Mz.steenfabrikant te Middelburg, is zeker wel dankbaar, dat men aan zijne groote en degelijke étalage die plaats schonk. Trou wens, de wakkere steenfabrikant verdient dit ten volle. De verticale locomobile van de Commercie-compag- nie uit dezelfde gemeente zal niemand onopgemerkt voorbijgaan, evenmin als de lintzaag-machine van den heer S. Van der Peijl, te Goes, die, als warm ijveraar van al wat den werkmansstand verheffen kandoor een drietal inzendingen ook het plan steunde. Het Utrechtsch wagentje, waarop bij het binnentreden dei- zaal dadelijk het oog valt, is ook van hem afkomstig en zoowel dit als de genoemde zaag-machine maken een zeer goeden indruk. Of zij goed afgewerkt en goed bruikbaar zijn beoordeelen meer deskundigen. Dit geldt van de meeste voorwerpen. Wij stippen ze slechts even aan zonder ons een oordeel aantema- tigen over de practische of innerlijke waarde ervan dit overlatende aan de jury. Somtijds veroorlooven wij ons slechts eene enkele opmerking. Links bij den ingang ziet men de electrische schel len en de inrichting der telephoon. Op sommige da gen zal gelegenheid bestaan om per telephoon te spreken. De andere spreekbuis ervan bevindt zich onder de warande, geheel aan het einde. Om echter volgens de vastgestelde orde te gaan, slaan wij rechts af. Wij zien dan tegelijkertijd de vogelkooien, de staan ders met fijn afgewerkte pottenbewerkt op de fa briek van den heer L. Vogel te Middelburg, van wien wij wel meer inzendingen zullen tegenkomen. Over die staanders heen zien wij no. 135, waarop de aandacht wel gevestigd mag worden, omdat ken ners meer dan eens den lof verkondigden van het schil derwerk van het onder dat nommer vermelde rijtuig wiel, ingezonden door den heer C. G« Geldhof, te Middelburg. Daar omheen wandelende komen wij vanzelf aan den verplaatsbaren ijzeren schoorsteen met Engelschen insluithaard van den heer A. Van Lier te Zierikzee die voor het oog alleruitlokkendst is. Aan beide zijden ervan treft men een paar schilderstukken aan van den heer J. F. Schfitz Senior uit Middelburg, terwijl er tegenover geplaatst is een schrijfbureauop de Goesche ambachtsschool vervaardigd. Jammer, dat de klep ervan te hard achterover valt bij het openen. Een op dezelfde inrichting gemaakt trapje, benevens een paar stikkers, een kamergemakje, een teekenbord met teekenhaak zijn daar te vinden in gezelschap van een paar Amerikaansche droogrekken, door den heer W. De Beste te Goes ingezonden. Een gezamenlijke inzending van beiden willen wij even hier noemen, al zijn wij daardoor niet ia de volgorde. Wij bedoelen het kozijn met ramenop genoemde school vervaardigd, benevens daaraan ge hechte buitenjalouzie met loopers en kap van den heer W. De Beste. Door de eigenaardige uitstalling ervan trekken die heide inzendingen zeker wel de aandacht. Doch wij moeten nu even terug om eens te zien wat de heer Bauer, photograaf uit Middelburg, inzendt. Zoo terloops vermelden wij hier dat genoemde heer ook een photographie nam van de zaal, die later ver krijgbaar zal worden gesteld. Wij zien dan nu het portret van den heer J. C. Altorfferwat vroeger in Middelburg reeds is geëta leerd geweestbenevens het portret van onzen vroe- geren afgevaardigde ter Tweede Kamer mr. P. H. Saaijmans Vader. Een en ander is nog omgeven door andere kleinere proeven van photografeer-kunst, waarin de heer Bauer zich zulk een goeden naam verwierf. Jammer, dat hij de eenige inzender op dat gebied is. Nog een photograaf uit Middelburg had toezegging gedaan, doch werd door ziekte verhinderd iets in te leverenuit de overige gemeenten in onze provincie zond niemand op dat terrein in. De nette étalage van spuitwater enz. van onzen stadgenoot Jac. Baljé Jzn. kon zeker niet beter geplaatst worden dan in den hoek, waar zij nu staat. Aan onze rechterhand krijgen wij nu eenige meube len, een kabinet, een garde-robe en een secretaire, van den heer Thewes, te Goes, die alle drie een goed effect maken. Boven een daarvan hangen een salon- decoratie van behangselpapier benevens een gordijn in olieverf geschilderd, beiden van den heer A. Gudde te Zierikzee, van wien wij in den gang tegenover de vestibule bij onze binnenkomst reeds het geschilderde achterdoek voor tooneeldecoratie opmerkten. Bij de meubelstukken van den heer Thewes staat een, ook nog op de Goesche ambachtsschool ver vaardigdkozijn met paneeldeur, terwijl wij tevens daar aantreffen een kast, door den heer Adr. Blonkert te Goes gemaakt. Wie lust gevoelt om de drie verborgen laden in dat meubelstuk te zoekenga gerust zijn ganghij vindt ze toch niet. Wij werpen een blik door het openstaand raam waarvan wij reeds te voren melding maakten. Van de verschillende modellen van marmer- en hout schildering die wij zoo op onze wandeling tegenko men zullen wij geen afzonderlijke melding maken. Er zijn er velen; wij zagen er in de vestibule, en wij zullen later wel van de jury hooren welke vermel- dingswaard zijn. Alleen vestigen wij de aandacht op het beschilderd muurvak boven de inzending van de maatschappij De Scheldedat door den heer W. Heyboer, te Mid delburg, is vervaardigd. De scheepsmodellen van De Schelde zal wel nie mand voorbijgaanen de catalogus benevens de op schriften geven voldoende opheldering wat zij voor atellen. Daarvóór liggen allerlei soorten metaalwerk, nagels en bouten van P. Janssen, een sloep-Davit-pot van k. Boerman, een spomlenschaaf van W. P. Edelman, een ijzeren snij-ijzer met stalen kussen, vervaardigd wat een groote bijzonderheid moet wezen zonder gebruik van een vijl, door J. Van de Hofstede. Als nu door het gebruik van de vijl tijd gewonnen werd, zouden wij het niet-gebruiken ervan niet zoo kunnen toejuichen Een antieke hang- met slotplaat van A. M. Koppejan, een paar sigaren handpersen en een zinken inktkoker van J. H. Waalwijk, allen van Vlissingen, een ratelboor van J. Nijssen Pzn., te Wemeldiuge, hoefijzers van Corn. De Blaaij, te 's-Heer Abtskerke, J. Vlaanders, te Poortvliet en H. D. Klos, te Scher- penisse, een scharnier van een kluisdeur van A. P. D. Van de Putte, te Middelburg, en een stel rijtuigveeren van Jac. Van den Berge Jzn., te Goes. Ons omdraaiende, zien wij een matras rechtop tegen een meubelstuk geplaatst. Dit matras bedekt de achterzijde van een bonheur du jour, maar komt daardoor zelf des te beter uit. Het is vervaardigd door den heer J. A. Munters, te Zierikzee. Van zelf valt ons oog op nog twee matrassen, in gezonden door onze stadgenooten M. D. Ramondt en F. J. Boone. Eerstgenoemde zond nog eenige koffers in, terwijl laatstgenoemde het lieve wiegje leverde, dat aan het einde der zaal de aandacht zal trekken van een ieder, maar zeker wel het meest van jong gehuwden. Nieuwsgierig als men is, wil men wel eens weten hoe het meubel, dat de Zierikzeesche matras bedekt, eruit ziet. Wij loopen even om en verkrijgen, een allerliefste groep van meubelen te zien, ingezon den door den heer P. H. H. Wellens van Middelburg. Wij stellen ons nu voor dat er verlof is gegeven, wat volstrekt het geval niet ismen denke daarom om op een dier gemakkelijke stoelen plaats te nemen. Wij doen dit dan en hebben dus alle ge legenheid om op ons gemak de kachel te bezichtigen, die voor ons staat; en de bloemen van den heèr Blaas, die thans vermeerderd zijn door een schoone collectie coleusplanten in diverse soorten, ingeleverd door L. De Priester, tuinman van den heer J. Peman Ka- kebeeke. Wij willen na eenige rust in ons volgend nommer onze wandeling voortzetten. Buitenlandsch Overzicht. Er blijven ten opzichte van Engelands houding in zake de Egyptische quaestie zeer dreigende geruchten de ronde doen. De uitrustingen te Chatham, Plymouth en Wool wich worden met zoo veel haast voortgezet, dat zelfs 11. Zondag den geheelen dag i« voortgewerkt. De kanonneerbooten Don en Dee en het gepantserde fregat Orion zijn reeds in zee gestoken, met bestemming naar de Middellandsche zee. De eventueel uit Indie naar Egypte te zenden strijdmacht zal uit 10,000 man bestaan, terwijl reeds alle toebereidselen getroffen zijn voor de dadelijke inscheping van die troepen. Men beweert dat Engeland daardoor de conferen tie wil dwingen om in zijn geest te handelen en in deze quaestie tusschenbeide te komen. Men weet echter, dat Albion er niet tegen opziet om zelf hier en daar zich te doen gelden als er wat te verdienen valt, hoewel de laatste ervaringen in Abyssinië en Transvaal niet van de prettigste zijn. Van de conferentie nog geen definitief besluit vernomen. In Egypte zelf blijft men ten sterkste protesteeren tegen elke inmenging ook van Turksche zijde. Met 402 tegen 19 stemmen nam het Engelsche Lagerhuis de urgentie der dwangwet aan. De Parnellisten besloten daarop aan het verdere debat over de bill geen deel te nemen, en op vier na verlieten zij de zaal. Men zal nu kunnen doorwerken. De bekende Kafferkoning Cetcliwayo vertrekt 12 Juli van de Kaap, per boot «Arab", naar Engeland. 3 Aug. wordt hij te Plymouth verwacht. Men zegt dat dit de eerste stap tot zijn in vrijheidsstelling is. Men wil hem vooraf echter Engeland's macht en hulpbron nen eens laten zien. Daaromtrent had hij anders genoeg inlichtingen kunnen krijgen bij de Transvaal- sche boers. Te Namen hebben de Belgische liberalen weer een overwinning behaald. Het Duitsche rijk heeft een nieuwen minister van financiën verkregen in den heer Scholtz, die een vol ledig plan tot belasting-hervorming zal indienen. Gemengde Berichten. - Naar men ons meldt zijn gedurende het afge- loopen kwartaal door de politie alhier opgemaakt 74 processen-verbaal, waaronder 48 wegens overtreding der drankwet. Kruiningen. Bij gelegenheid der kermis heeft de handboogschutterij »de Drie Korenbloemkens" alhier hare jaarlijksche koningschieting gehouden. Koning werd met 178 punten het lid G. M. Den Herder, terwijl Joe II. Dominicus 173 punten behaalde. Verder is Maandag 11. door die schutterij besloten, om Donderdag 20 Juli een concours te houden op den lossen vogel. De le prijs "is bepaald op f20, en de 2e op f10, terwijl voor de 2 zijvogels elk f7,50 en voor de 6 kallen f2,50 elk zijn uitgeloofd. Alle sociëteiten worden tot deelneming uitgenoodigd. Vlissingen. De Duitsche schooner Joseph, in bal last op avontuur, en de Engelsche bark Revella, van Antwerpen naar New-York, zijn op de hoogte van Steenbank met elkander in aanvaring geweest. Beide schepen hadden geen loods aan boord. Eerstgenoemde is met averij alhier in de haven gekomen. Gedurende de maand Juni werden op het rijkstele- graafkantoor alhier behandeld 4246 telegrammen, waarvan 2212 werden aangeboden, 942 ontvangen en 1092 overgenomen. Ten behoeve van de ambtenaren, belast met het toezicht op de visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, wordt een ijzervaste, snelvarende botter vervaardigd, waarvan de levering opgedragen is aan den heer Klaas Kater Cz., te Monnikendam. (N. v. d. D.) De toestand van den jachtopziener C. L., te Oud- Vossemeer, moet niet ongunstiger zijn, en de beklaagde K. B. zijn misdaad gedeeltelijk hebben beleden. Twee Utrechtsche hreren zijn Zondag per velo cipede in 6 urer. van de bisschopsstad naar Schevenin- gen gereisd. Slim maar niet eerlijk. De vorige week werden verschillende herbergiers en logementhouders te Roer mond opgelicht door een vreemdeling in de kleeding van R. K. geestelijke. Na gedronken, gegeten en ge logeerd te hebben, maakte die persoon zich 's morgens, onder voorgeven van de mis te gaan lezen, zonder te betalen uit de voeten. Twee jongens te Oldebroek kregen, toen zij uit de kerk kwamen, zoo hevigen twist, dat de een den ander een wond in zijn dijbeen teebracht, zoodat het weinig gescheeld had of de ongelukkige was op de plaats dood gebleven. Er bestaat nu echter nog hoop op zijn herstel. De schuldige is terstond in arrest genomen. Te Groningen neemt, sedert de vestiging van de «Volksbierhallë" door de firma Rutten te Maastricht met Mei jl., reeds in die mate het gebruik van bier onder het volk toe, dat met 1 dezer op een tweede punt in de stad zulk een inrichting door die firma is geopend. Het volk begint te begrijpen, dat een halve liter goed en lekker bier voor 5 centgoedkoo- per en beter is dan een borrel voor hetzelfde geld. 't Ware te wenschen, dat zulk een inrichting op meer plaatsen levensvatbaarheid mocht hebben. Jl. Zondagmorgen kwam in de Herv. kerk te Doetinchem een boer uit het naburige Hummelo bij den aanvang der godsdienstoefening in beschonken toestand ter kerk, plaatste zich op een bank en was weldra in diepe rust. Nadat nu het gezang geëindigd was, werd hij wakker en begon op zijn beurt te zingen «dat's mooi geweest, dat's mooi geweest dat's blmooi geweest", etc. Weldra was de politie bij de hand en nam dezen cantor in arrest. Dagbl Tusschen Wylré en Valkenburg sprong Donder dag jl. een Duitsch landverhuizer uit een trein, terwijl deze in volle vaart was. Hij kwam er met een onbe duidende wond aan de knie af. Als reden voor deze roekelooze daad gaf hij op, door twee landverhuizers, die met een meisje in den zelfden waggon als hij hadden plaats genomen en het op zijn geld en horloge hadden gemunt, te zijn aangevallen: het meisje zou zelfs beproefd hebben hem door iets, dat ze op een zakdoek hadden gegoten, te bedwelmen, terwijl men hem na zijn gevaarlijken sprong nog een voorwerp uit den waggon had nageworpen, dat ontplofte. Te Boijl (Friesland) zoogt een kat, behalve haar eigen jong, ook een muisje, dat in het nest is. Zeker om het later op te peuzelen. Kersenstelen. Semperoirens raadt aan om de stelen van kersen niet onbedachtzaam weg te werpen, maar te bewaren en ze op zolder te leggen tusschen een paar vellen papier ter vrijwaring tegen stof; droog zijnde, bergt men ze op in een bus of trommel en zet die op een droge plaats. Deze gedroogde kersen stelen, als thee getrokken, zijn volgens gemeld blad een voortreffelijk middel tegen het hoesten bij kleine kinderen, evenzoo ter genezing van langdurige verkoud heid. Kortom, 't is een verzachtende borstthee, die daarenboven dikwijls met goed gevolg is aangewend tegen waterzucht. De gebroeders Peltzer zullen opnieuw voor het hof te Brussel moeten verschijnen, om daar het hand haven van hun preventieve gevangenschap te vernemen. De rechter van instructie heeft weer verschillende ge tuigen gehoord. Het parket te Antwerpen moet belangrijke aan wijzingen hebben gekregen van een meisje, dat in be trekking heeft gestaan tot den kantoorbediende van Armand Peltzer. Een der redacteuren van la Chronique is te Parijs den kapper Danmoche gaan opzoeken, die Léon Pelt zer ingewijd heeft in de kunst om zich te grimeeren. Léon had den kapper twee verschillende pruiken laten maken; de eerste heeft hij met 100, de andere, omdat hij toen geen geld meer had, met 80 fr. betaald, onder belofte dat, wanneer hij de «weddingschap" won (om deze heette 't te doen te zijn) hij ruim de kosten en de moeite zou vergoeden. Léon moet gedurende den tijd, dat hij met den kapper in bespreking was, zeer vroolijk en opgeruimd zijn geweest. Bij het laatste bezoek noemde hij zijn voorgewenden naam, hij gaf toen op te heeten Lefebure. Een kassiersknecht sloeg Zaterdag den hoek van een straat te Parijs om, toen plotseling vier net ge- kleede heeren, die het voorkomen van Engelschen had den, tegen hem aanliepen. De vreemdelingen excu seerden zich en drie hunner waren spoedig verdwenen. Op hetzelfde oogenblik bracht de kassiersknecht de hand aan den binnenzak van zijn paletot en miste een lias van acht bankbiljetten van 1000 fr., die hij eenige oogenblikken te voren daarin gestoken had. Bijge staan door voorbijgangers, wist hij den vierden Engelsch- man vast te houden, die zich door zijn ontroering verried, toen hij aangesproken werd. De drie andere dieven zijn nog niet teruggevonden. Volgens de «Görlitzer Nachr. und Anzeiger" zou het landgoed Muskau, weleer toebehoorende aan prins Frederik, zijn aangekocht door prinses Dolgoroucky, de morganatische weduwe van wijlen keizer Alexander II van Rusland. Volgens Veritas zijn in Mei 11. verongelukt 98 zeilschepen, waaronder 2 van Nederland, en 10 stoom schepen. Voor Guido van Arezzo, den uitvinder van de muzieknotenteekens, zal eerlang te Arezzo een stand beeld onthuld worden. Dertig koorvereenigingen zul len dan een feesthymne zingen. Ook zal een interna tionale tentoonstelling van muziekinstrumenten gehou den worden, alsmede een wedstrijd voor kerkgezang, waaraan mededingers van alle natiën kunnen deelnemen. Twee cavalerie-officieren van de gardeleden van de II. Ligue voor de persoonlijke bescherming van den Czaar, zijn onder beschuldiging van mede plichtigheid met de nihilisten gearresteerd. Dit wekt groote sensatie. Te Petersburg is liet Livadia-theater tot. den grond toe afgebrand. De uitkomsten van liet onderzoek van Guiteau's lijk zijn niet officieel bekend gemaakt, rnaar het open baar gerucht weet reeds het een en ander daarvan te vertellen. Zijn hersenen moeten in normalen en gezonden toestand zijn geweest, en wogen 49% once, iets meer dan het gemiddelde gewicht. Het geheele voorkomen der hersenen zou tot een gezonde physieke en intellectueele ontwikkeling doen besluiten. Alle organen waren normaal, behalve de milt, die buiten gewoon groot was en 15 once woog. De dood volgde door verstikking. Een Franscliman, Clamond, heeft een gasbrander bedacht, waarbij het gas door een klein bakje rnet magnesium stroomttengevolge waarvan men liet effect van electrisch licht verkrijgt. Ook verkrijgt men dezelfde lichtsterkte met de helft minder gas dan bij andere branders, terwijl het Clamond-licht driemaal minder warmte geeft dan het gewone. Dr. Bloch te Berlijn heeft sinds eenigen tijd, naar 't schijnt met verrassende resultaten, proeven op dieren genomen, om longtering te stuiten door het uitsnijden van het aangetaste deel der long. Thans heeft een teringlijder uit Stuttgart zich aangeboden om de proef te wagen. Volgens Iron is door een jong Rumeescb inge nieur, Theodoresco, een onderzeescli schip uitgevonden waardoor alle uitvindingen, die tot dusver op dit ge bied gedaan zijn, in de schaduw zouden worden gesteld. Dit schip moet op een diepte van 00 voet volgens den uitvinder zelfs van 300 voet gedurende 12 ach tereenvolgende uren onder water kunnen worden voort bewogen. Aan de wateroppervlakte kan er rnede gemanoeuvreerd worden als met een gewoon stoom schip, alleen is zijn snelheid niet zoo groot, hoewel zij die van een zeilschip overtreft. Het zinken en weder opstijgen heeft plaats door middel van schroe ven in verticale richting, en wel óf in eens óf lang zamerhand. Lucht voor de bemanning is voor 12 tot 14 uren in voldoende hoeveelheid aanwezig. Zoo noodig kan het luchtreservoir zelfs onder water weer voor 12 uren gevuld worden door telescopisch inge richte buizen, die naar den waterspiegel worden op gedreven. Zoowel het zinken van het schip als de overige beweging geschiedt zonder geruisch. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente does, op WOENSDAG den 5 JULI 1882, des avonds te half 8 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, bur gemeester. Tegenwoordig 5 leden en de secretaris. Afwezig de heeren W. L. Kakebeeke, C. E. Massee, B. Van Asperen Vervennc, B. Quist, J. Steketee, mr. J. W. C. De Jonge van Ellemeet en J. J. Ochtman. Eene vacature. De Voorzitter zegt dat om de onvoltalligheid der vergadering geene besluiten kunnen genomen worden en bepaalt zich dus tot de volgende mededeelingen a. dat op jl. Maandag de tentoonstelling van Zeeuw sche nijverheid geopend is en burg. en weth. daarbij, op uitnoodiging van de commissie, zijn tegenwoordig geweest b. dat op aanbeveling van de directie der brand weer tot teller is benoemd Willem Thewes, tot dus verre pomper; c. dat voor de vergaderingen der commissie tot herziening der belastbare opbrengst van de onge bouwde eigendommen lokalen in het raadhuis zijn beschikbaar gesteld en dat het gebruik is vergund van de gymnastiekzaal en werktuigen der H. B. S. aan eenige onderwijzers, en van de zaal boven de koopmansbeurs op Zondagmiddag van 12 tot half 2 uren aan een mannenkoor uit de zangvereeniging «Excelsior." d. dat ontvangen zijn 1Missives van Ged. Staten, houdende bericht van ontvangst der verordening tot verdeeling der gemeente in wijken en van de goedkeuring der raadsbesluiten tot af- en overschrijving op de begrooting voor 1881 en 1882, tot uitgifte der Brakke vest in erfpacht aan het Burgerlijk armbestuur en tot verhooging van het subsidie aan de Ambachtschool. 2. Het verslag van den landbouw over 1880 en en dat van den toestand der gemeente 's-Gravenhagë over 1881. 3. Bericht van het overlijden van mevr. de wed. Timans, in leven regentes van het Weeshuis, dat be antwoord zal worden met een brief van rouwbeklag. 4. Bericht van den heer dr. L, W. Th. Wigman, dat hij de benoeming tot lid der openbare gezonds- heidscommissie en van de commissie voor de gemeente apotheek aanneemt. 5. Dankbetuiging van het bestuur der Ambachts school voor de verhoogiag van het subsidie. 6. Kennisgeving van het bestuur der vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid- en Noord- Beveland, dat beproefd zal worden eene prov. vereeni ging tot beoefening van administratief recht op te richten en verzoek tot deelneming, waarbij de Voor zitter een woord van opwekking voegt, om toe te treden. 7. Bericht van den heer W. L. Kakebeeke, dat hij ontslag neemt als lid van den raad. De bijeenkomst wordt daarna gesloten. Laatste en telegraphische berichten. LONDEN, 5 Juli. Admiraal Symours heeft den gou - verneur van Alexandrië gesommeerd de wapening de r forten ende afsluiting der haven te eindigen, daar hij b ij niet-voldoening aan die sommatie geweld zal gebruiken PETERSBURG, 5 Juli. Nader wordt bevestigd da t onder de militairen ook van de St. Peter en Paul s vesting vele nihilisten zich bevinden. Een geheime, krijgsraad vonnist hen»

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2