1882. N°. 78. Dinsdag 4 Juli. 69ste jaargang. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 3 JULI 1882. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Biezelinge. Alhier is met algemeene stemmen tot predikant beroepen de heer H. H. Burger, predikant te Kerkwerve. Voor het beroep naar Vlissingen beeft ds. Van Stein Callenfels, te St. Laurens, bedankt, en dat naar Heerde aangenomen. Hoofdplaat. Onze predikant, ds. A. J. Van Braam beek, heelt zes maanden verlof bekomen tot herstel van gezondheid. Hij zal zich daartoe waarschijnlijk naar Duitschland begeven. Ook de malcontenten zijn nu herderloosdaar de vorige maand de heer J C. Bekking naar de Vrije Gereformeerde gemeente te Amers foort is vertrokken. Omtrent de werking van de Rijks-postspaarbank op school B, hoofdonderwijzer de heer A. Van Schelven, is genoemde heer zoo vriendelijk ons het volgende te vermelden. Van de invoering op 1 Januari 1882 tot 1 Juli 1882, dus in 6 maanden tijds, is ingebracht f 223 uitgehaald - 36,25 meer ingebracht dan uitgehaald f 186,75 een aardig kapitaaltje voor schoolkinderen Bovendien was op de formulieren aan 5-en 1-cents postzegels opgeplakt op 1 Juni (dus nog niet in de spaarbank geplaatst) f52,07; maakt te zamen aan spaargelden 238,82 gulden. Gespaard wordt door 130 van de 250 leerlingen. Onder de leerlingen die niet sparen zijn eenigen, die dit van hunne ouders niet mogen doen. Hoe dwaas, niet waar? De beide grootste sommen, door twee leerlingen ingebracht, zijn 30 en 13 gulden. Men begrijpt, dat die sommen niet door de kinderen, maar door de ouders zijn bijeengebracht. Zooveel te beter I Yerseke. Door den gemeenteraad is, wegens zijne benoeming tot 1 en onderwijzer te Woudrichem, op zijn verzoek tegen 1 Augustus a. s. aan den heer C. Van Weele, onderwijzer aan de school te Yersekendam, eervol ontslag verleend. Het eerstvolgend examen in kunstnaaldwerk van wege de vereeniging «Tesselschade" zal niet, zooals het plan was, in April, doch in October 1883 worden afgenomenin Maart 1883 is het examen in nuttige handwerken, en mogen zjj, die nu niet slaagden, terug komen, zonder opnieuw voor de examen-kosten te betalen. Landbouw en Veeteelt. Kanton Oostburg. De oogst is begonnen. Hier en daar ligt al een partijtje koolzaad gesneden en is er reeds gedorscht en verkocht. De prijs, f12 per hectoliter, bevredigde den land bouwer meer dao de opbrengst, daar die dit jaar bijna zonder uitzondering wel beneden de 10 H. L. per ge- met zal blijven. Mogen de landbouwers op een massa stroo niet re kenen toch laat zich een vrij goede opbrengst der graangewassen verwachten. Het zachte weder met overdekte lucht werkt tot eene flinke vorming van de graankorrel goed mede. Puik vlas zoo min als vlas van geldelooze waarde wordt veel aangetroffen. De bedongen prijzen variëeren meest van f 150 tot f 200. De aardappelen beloven veel. Op het 35ste Landhuishoudkundig congres, dat al weer tot de geschiedenis behoort, zijn nog belang rijke besprekingen gehouden over tabakscultuur en werd de al of niet wenschelijkheid van de oprichting van een ministerie voor landbouw besproken. Na uit voerige discussie besloot men zich tot de Regeering te wenden en de aanstelling van een afzonderlijk en deskundig referendaris te verzoeken aan het mini sterie van waterstaat, handel en nijverheid. Rechtzaken. De Hooge Raad heeft Vrijdag het beroep in cassatie van de wed. Dielemangcb. De Feyterte Zaamslagtegen het arrest van het gerechtshof te 's-Gravenhage, verworpen, waarbij hare vordering tegen de provincie Zeeland en de gemeente Zaamslagwe gens het wegnemen van een voetpad van den legger en het feitelijk vernietigen van dat voetpad, haar was ontzegd. Zeeuwsche Tentoonstelling voor nijverheid, kunst toegepast op nijverheid, benevens wedstrijd voor den handwerksman. Een allervriendelijkst zonnetje bescheen den dag der opening, en tal van burgers hadden aan den wenk om te vlaggen gehoor gegeven, zoodat onze gemeente een recht feestelijk aanzien had. Te 10 uren werd de Commissaris des Konings, jhr. mr. A. P. C. Van Kar- nebeek, van het station afgehaald door den voorzitter en de beide secretarissen der tentoonstellingscommissie en stapte hij af bij den inede-eerevoorzittermr. J. G. De Witt Hamer, burgemeester. Te 11 uren waren in het tentoonstellingsgebouw vele genoodigden vereenigd, onder wie wij opmerkten de meeste leden van Ged. Statai, liet lid der Tweede Kamer jhr. mr. J. J. Pompe Van Meerdervoort, leden van den Goeschen gemeenteraad, benevens den secretaris en eenige dames. Even na elf uren kwamen de beide eere-voorzitters, met mevrouw De Witt Hamer, aan het tentoonstel lingsgebouw, waar zij door de leden der commissie werden begroet en binnengeleid, terwijl de voorzitter, de heer Z D. Van der Bilt La Motthe hen aan het hoofd der zaal ontving. De muziek der dd. schutterij uit Middelburg bad de aangekomenen met fanfares begroet en het volks lied gespeeld. Toen de muziek zweeg nam de heer La Motthe het woord. Hij heette alle hooge autoriteiten, de beide eere-voorzitters, alle genoodigden hartelijk welkom met dankbaar genoegen, omdat hij dit mocht doen bij zulk een begin, na dit aanvankelijk succes op eene moeie- lijke taak. Goes had steeds alles gedaan om volksontwikke ling te bevorderen, overtuigd dat dit moest leiden tot volkswelvaart. Voor den handwerksman ook had het ter bevor dering van eene practische opleiding het zijne ver richt, en dit voorbeeld was in de overige deelen der provincie gevolgd. Om nu te zien op welk standpunt die handwerks man stond, om nu en later destebeter te kunnen be- oordeelen, of er door al die pogingen tot practische en theoretische opleiding vooruitgang was te bespeuren, om te kunnen te weten komen op welk standpunt de nijverheid in het algemeen in onze provincie stond, voor dat alles was besloten deze tentoonstelling te houden. Jaren geleden werd daartoe door een der commis sieleden het plan gevormd, maar zooals het gaat bij eene eerste poging hier werd zij niet gesteund omdat men twijfelde aan het nut, ginds niet wijl men wanhoopte aan het succes, totdat eindelijk besloten werd om de poging te wagen. En thans kon men met vreugde neerzien op het verkregen resultaat. Spreker bracht hulde aan den ont werper; hij dankte allen, die, op welke wijze ook, hetzij door het schenken van eeremetalen, hetzij door bijdragen of door hulp te verleenen, tot stand hadden gebracht wat thans gereed was. Daarom riep hij met dubbel genoegen het welkom op deze eerste Zeeuwsche tentoonstelling voor nijver heid allen toemen zou straks nader gelegenheid hebben om de voorwerpen van nabij te beschouwen, maar het groot aantal inzendingen gaf hem aanlei ding om ook de inzenders te danken voor hunne me dewerking. Hij eindigde zijn keurige, welsprekende en kernachtige toespraak met den wensch, dat deze tentoonstelling moge medewerken ter bevordering van de Zeeuwsche nijverheid en ontwikkeling van den handwerksstand. Toejuichingen der aanwezigen bewezen hunne in stemming met en waardeering van die rede. Daarop nam de burgemeester van Goes, mr. J. G. De "Witt Hamer, eere-voorzitter, het woord. Hij wees erop hoe elk tijdperk zich kenmerkt door deze of gene bijzonderheid. Zoo zal later over dit tijdperk onzer eeuw kunnen geschreven worden als dat van standbeelden en tentoonstellingen. Goes nu heeft, wat de eerste betreft, zich bescheidenlijk bepaald tot een paar monumenten op de laatste rustplaats van over ledene verdienstelijke stadgenootenmaar op het ge bied van tentoonstellingen doet het zich meer kennen. Reeds vroeger werd in de lokalen der H. B. School een tentoonstelling gehouden van handwerksnij verheid; de landbouwmaatschappij in Zeeland hield in onze gemeente reeds menige tentoonstelling, die uitstekend slaagde, terwijl het vorig jaar op een ander gebied, op dat der schilderkunst, eene tentoonstelling werd gehouden, die met een zeer goed succes werd bekroond. En thans staan wij voor eene nieuwe poging op dat gebied. Onze gemeente alleen kon niet voldoende geven om zoo'n tentoonstelling te verkrijgen daarom deed zij een beroep op allen in de provincie. En het voorloopig resultaat gaf hem aanleiding om namens de gemeente allen te danken, die tot het succes hadden W meegewerkt. Het zou voorbarig zijn om nu reeds eèn oordeel uit te spreken in hoever de tentoonstelling aan het beoogde doel beantwoordt, maar éen feit staat vast er is samenwerking geweest tot een goed doel uit verschillende deelen der provincie. En dat noemde hij een gelukkig, een goed verschijnsel voor de toe komst; want al ware dit alleen de vrucht van de tentoonstelling, dat voor het vervolg die algemeene samenwerking meer en meer werd verkregen, hij zou dat reeds een zeer gunstig resultaat ervan heeten. Ook jhr. mr. A. P. C. Van Karnebeek, de Commis saris des Konings, betuigde zijne ingenomenheid met deze poging en uitte zijne beste wenschen voor het welslagen ervan. De muziek, die na elke toespraak fanfares liet hooren, voerde vervolgens eenige stukken uitterwijl de ge noodigden de tentoongestelde voorwerpen bezichtigden. Wij durven gerust beweren, dat geen hunner daar mee gereed is gekomen, en ook niet gereed is willen komen. Bij de onmogelijkheid om het groot aar.tal inzen dingen achter elkaar te bezichtigen komt nogge- looven wijliet aangename om op de tentoonstelling te vertoeven. De zaal maakt dan ook een alleraangenaamsten indruk en bet geheel is een bezoek overwaard. Reeds bij het binnenkomen wordt men getroffen door de allerkeurigste versiering, waarvoor den heeren E. Van den Bosch en J. H. Hannink zeker wel een woord van hulde mag worden gebracht. Geheel achter in de zaal zijn op eene verhevenheid twee beelden geplaatst, waarboven de woorden te lezen staan: Hulde aan de inzenders"terwijl op ver schillende punten de wapens der steden Middelburg, Vlissingen, Zierikzee en Goes zijn aangebracht, alles door sierlijk groen omgeven. Op die verhevenheid zijn verschillende inzendingen op het gebied van meubelen geplaatst. Aan het andere einde der zaal is in de hoogte een keurig schild aangebracht met de zinspreuk: "Arbeid adelt", terwijl aan de wanden op verschillende schil den de namen prijken van de gemeenten, van waar inzendingen zijn geschied. In het midden der zaal, waar een nieuw model gaskroon, die zeer net is bewerkt, is opgehangen, bevindt zich een bed met keprige bloemen, welke door de commissie van de bekende firma Blaas, uit Middelburg, werd ontvangeri. Ook de bloemisten Romeijn en De Jonge, in onze geiheente, hielpen de commissie door een bloemenschat het aangename der zaal ver- hoogen. Voor eene uitvoerige beschrijving van de tentoon stelling is thans nog geene gelegenheid geweest. Onze plaatsruimte is ditmaal beperkt. Stippen wij nu slechts aan, dat de algemeene indruk gunstig is, en dat er veel te zien valt. Als een wegwijzer op de tentoonstelling geven wij in een volgend nommer een overzicht van het geheel, in de hoop dat dit moge meewerken ter bevordering van een druk bezoek. Thans werd de tentoonstelling, na te 1 uur voor het publiek te zijn opengesteld, bezocht door be trekkelijk vele personen. De matinée, door de Middelburgsche schutterij-mu ziek, onder directie van den heer A. De Jong, gegeven, voldeed zeer goed. Alle lof komt dan ook toe aan het muziekkorps, dat op waarlijk goede wijze de verschillende nommers uitvoerde. De heer mr. NV. C. Borsius, lid der Eerste Kamer, die ook bij de opening tegenwoordig was, verschil lende uitgenoodigden, o. a. jhr. mr. A. F. De Savor- nin Lobman, mr. D. Van Eek en J. J. Van Kerk wijk, allen Kamerleden, waren verhinderd tegenwoor dig te zijn heeft ook eene medaille ter beschik king der commissie gesteld. De jury hield lieden hare eerste bijeenkomst en benoemde tot haren voorzitter mr. G. N. De Stoppe laar, te Middelburg, en den lieer C. L. M. Lambreclit- sen, te Goes, tot secretaris. Zondag a. s. is de tentoonstelling gesloten, daar de jury dan hare werkzaamheden zal verrichten om de uitgeloofde prijzen en medailles toetekennen. De Commissaris des Konings, die met belangstelling verschillende inzendingen bezichtigde en o a. zich door den ijverigen en bekwamen Middelburgschen fabrikant L. Vogel omtrent diens inzendingen liet voorlichten vertrok te ruim éen uur, na de verzekering te hebben gegeven zijn bezoek nog wel te zullen herhalen. Buitenlandsch Overzicht. De Engelsche premier heeft Zaterdag de heeren van het Lagerhuis druk aan het werk gehouden. 32 uren aan éen stuk heeft hij ze laten arbeiden aan de ler- sche dwangwet. 9 Iersche leden, die de zaken wilden tegenhouden, werden op zijn verzoek geschorst. Art. 30 werd aangenomen, terwijl heden de behandeling wordt voortgezet en Gladstone zou voorsteilen te blij - ven werken totdat alles is afgedaan. De Egyptische quaestie blijft zooals zij is. Arabi-Bey let goed op, of de schepen der mogendheden rustig blijven bij de minste beweging protesteert hij. Wat de conferentie eigenlijk uitvoert ligt in het duister; in ieder geval is het een feit dat de toestand gespannen blijft. Van de zijde van Arabi-Bey wordt beweerd dat de vreemdelingen niets te vreezen hebben en de toe stand bevredigend iscorrespondenten van Engelsche bladen, ook niet altijd onpartijdig, beweren het tegendeel. Uit St. Petersburg wordt aan de Köln. Zeitung be richt, dat er onlangs te Olna, in het district Balta, weder gewelddadigheden jegens de joden zijn gepleegd, waaromtrent alle telegrammen voor het buitenland op de telegraafkantoren zijn ingehouden, maar waarvan nu iu de bladen der hoofdstad bericht wordt gegeven. Voor ditmaal moeten wij wegens plaatsgebrek het hierbij laten. Gemengde Berichten. Volgens te Goes gedane waarnemingen was de weersgesteldheid in de maand Juni als volgt: De zomermaand heeft zich lang niet van hare schoonste zijde laten zien: regen, koud en buiig. Van de 30 dagen, die de maand heeft, was het slechts 9 zomerweer, nl. den 4den, 22sten tot en 26sten, 28sten en 29sten; tegenover deze 9 mooie dagen staan er 12, dat 't bepaald koud was en 't bijna voortdurend regende. De overige 9 dagen gaven rustig weer, d. i. 't was niet warm, maar ook niet heel koud't waaide niet, 't regende niet en toch was 't niet prettig't was, wat sommige menschen noemen druilerig weer. En van de nachten waren er slechts een paar zomersch de overige waren óf koud en buiig, 6f rustig. Is in andere jaren de maand Juni rijk aan onweder, deze maand gaf slechts 2 keeren werkelijk onweder en eenige keeren weerlicht. De geheele hoe veelheid regen, in deze maand afgetapt, bedroeg 107.15 m.M. Hiertoe droegen de 6de, 9de en 10de het meest bij, namelijk respectievelijk 18.4, 18.6 en 14.4 m.M Zelfs de hoeveelheid regen duidt dus aan, dat deze zomermaand niet echt zomersch was. Immers, de drie vorige maanden leverden respectievelijk Maart 70.3, April 67 en Mei 23.55 mM., terwijl van deze hoe veelheden de 17de April de grootste hoeveelheid le verde, namelijk 14 m.M. Vlissingen. Het vervoer per tramway van Vlissin gen naar Middelburg v.v. bedroeg in de afgeloopene maand ongeveer 11000 personen. Behoorde vroeger het derailieeren tot de dagelij ksche bezigheden, te genwoordig komt dit, nu de weg goed in orde is en de conducteurs het remtoestel beter kunnen hanteeren, hoogst zeldzaam voor. Het vervoer neemt daarom aan merkelijk toe en op Zondagen is het een ware strijd om plaats in de wagens te krijgen. Zondagmiddag werd alhier op de dokkade een koop man in pekelharing door de politie aangehouden. Het signalement van dien persoon kwam nl. overeen met dat van een der drie daders van den moord, ge pleegd op een elfjarig meisje in den omtrek van Antwerpen. Na in het gevangenhok, waarin hij gister avond gebracht was, van nacht alles kort en klein geslagen te hebben, is de man, nauwelijks door 4 politieagenten in bedwang gehouden, per trein naar Breda vervoerd ter verdere confrontatie bij den offi cier van justitie. De vermoedelijke moordeuaar had een zeer ongunstig uiterlijk en moet naar sommige personen mededeelengeroepen hebben, »dat niet hij maar zijn broeder de dader was." De justitie uit Zierikzee heeft te Oud-Vossemeer een nader onderzoek ingesteld betreffende de verwon ding van den jachtopziener C. L., - K. B., die van deze misdaad verdacht wordt en naar het huis van arrest overgebracht is, werd met den verwonde geconfron teerd. De toestand van den jachtopziener moet zor gelijk zijn. Te Deventer zijn de lagere uiterwaarden onder- geloopen. Men is liier en daar bezig om het hooi uit het water te halen en naar veiliger plaatsen over te brengen. Boven lluissen woedde Donderdagmiddag een zwaar onweder, gepaard met hevige slagregens en hagel. Naar men verneemt is de bliksem op vijf ver schillende plaatsen ingeslagen. Onder Malburgen werd een paard doodgeslagen. Historisch. Het hoofd van een der gemeen tescholen te 's-Gravenhage zond aan de ouders van een leerling, die herhaaldelijk oin de onbeduidendste redenen de school verzuimde, de volgende kennisge ving: »L. K. wordt gedurende 8 dagen de schoot

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1