1882. FT Zaterdag 1 Juli. 69sle jaargang. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. i. -a GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland* A. STEÏNER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN D1TMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van i5 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct?. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 30 JUNI 1882. Er wordt van deze en gene zijde een wenk ge geven aan de Goesche burgerij om Maandag, bij ge legenheid der opening van de Zeeuw sche Tentoon stelling voor Nijverheidde vlag uittesteken. Behalve als blijk van instemming met het feit dat Goes die tentoonstelling in zijn midden heeftzou het uitsteken der vlag ook zeker wel kunnen beschouwd worden als eene attentie tegenover de liooge autori teiten o. a. den Commissaris des Koningsdie onze gemeente officieel bezoekt, en tegenover de overige ge- noodigden uit andere gemeenten. In ieder geval geeft het de gemeente dien dag een feestelijk aanziengeheel passend bij de gebeurtenis, die dan plaats heeft. 's-Heer Arendskerke c. a. Donderdag had alhier de installatie van den nieuwen burgemeester plaats. Per trein van half twee uit Middelburgwaar de heer J. Vermet de gevorderde eeden had afgelegd teruggekeerd, ging hij, om overwegende redenen, van Goes uit naar de gemeente. Aan de grens daarvan werd hij opgewacht door een eerewacht van 86 ruiters. De stoet trok door 's-Heer Hendrikskindeven, waar de burgemeester met den Raad eenige oogenblikken in de school vertoefde. Een paar meisjes spraken den nieuwen titularis toe, terwijl een van haar hem een bouquet aanbood. Zeer voldaan vertrok men van daar te 4 uren on geveer naar het net versierde dorp, waar men onder het luiden der klokken met gejuich werd begroet; bij het raadhuis stilgehouden werd de heer Vermel door een commissie uit de ingezeten en een paar ouden van dagen gecomplimenteerd, terwijl de zangvereeni- ging Crescendo hem een welkomstlied toezong. Beide attenties werden door den burgemeester in dank aan genomen. De raadzaal, die eveneens uiterst net was getooid, binnengetreden, werd hij in een openbare raadszitting plechtig geïnstalleerd. De heer B. Vermande, secre taris, sprak hem hartelijk toe, waarop de heer Vermet zijn dank uitte. Te ruim half vijf begaf de heer Vermet met den Raad en eenige gasten zich naar de school, waarin zij allen geruimen tijd vertoefden. Een hartelijke toe spraak van den hootdonderwijzer werd gevolgd door het zingen van eenige liederen door de kinderen, die daaropevenals die te 's-Heer Hendrikskinderenop zeer ruime schaal werden onthaald. In de raadkamer wedergekeerdvereenigde men zich aan een keurig toebereiden disch. De eere-wacht werd door den nieuwen titularis ruimschoots onthaaldterwijl in den loop van den dag ook on- en minvermogenden door hem niet wer den vergeten. Op den fraaien zomerdag volgde een prachtige stille avond, zoodat van illuminatie en vuurwerk volop kon genoten worden; algemeen was dan ook de feestvreugde, die nog tot laat in den avond voortduurde en die zoo ver hekend, door niets werd verstoord. Heden (Vrijdag) bezoekt de heer Vermet Nieuwdorp. Heinkenszand. De installatie van den nieuwen bur gemeester den heer A. De Vulder van Noorden had Donderdag plaats. Zoodra zijne benoeming bekend was, werd door een groot aantal ingezetenen eene vergadering gehouden waarop eene feest-commissie werd gekozen, bestaande uit 16 personen. Dezen hebben zich uitmuntend van hun taak gekweten. Reeds vroeg in den morgen zag onze gemeente er recht feestelijk uit. Zes groote en prachtige eere-poorten waren opge richt, en overal wapperde de vlag. Alle woningen waren met groer. en bloemen ver sierd, ook het gemeentehuis. Te ruim 2 uren kwam de nieuwe burgemeester aan het station 's-Heer Arendskerke aanwaar hij werd opgewacht door den wethouder Q-. Nijssedie hem hartelijk welkom heette. Men begaf zich daarop per rijtuig naar de gemeente. Op den postweg bij 's-Heer Arendskerke stond een eerewacht geschaard, bestaande uit 91 ruiters, onder hevel van M. De Vos, Q-. Nagelkerke en G. Modde. Eerstgenoemde sprak den burgemeester toe, wat door dezen werd beantwoord. Daarna zette de stoet zich verder in beweging. Als vaandrigs reden naast de kommandanten J. Boon man Pzn. en J. Bakker. Bij de eerste eerepoort in de gemeente gekomen, wachtten de feestcommissie, met J. Stoel als voor zitter, en de handboogschutterij vSoranus" den stoet op. De voorzitter der feestcommissie en de keizer van »Soranus," P. Van den Dries, heetten den heer De Vulder van Noorden welkom, bevalen hem de belan gen der gemeente en de burgerij, henevens de hand boogschutterij, in zijne welwillendheid aan. Voor al die bewijzen van ingenomenheid dankte de nieuw aangekomene op hartelijke wijze. De stoet, vermeerderd met een drietal rijtuigen, waarin familie van den burgemeester, trok door de gemeente, overal luide toegejuicht door eene onafzien bare menigte, waaronder velen uit de naburige ge meenten. In het gemeentehuis aangekomen had de plechtige installatie plaats, waarbij de heer I). J. Vermande, wethouder, den heer Van Noorden toe sprak. Deze antwoordde op flinke wijze. Hij herin nerde aan zijn voorganger, wijlen jhr. mr. Van Outers wiens werken en leven hij in korte trekken schetste, wees erop hoe moeielijk het hem zou vallen diens plaats in te nemen, maar betuigde alles te zullen aanwenden in het belang der gemeente. Na de installatie bracht de nieuwe burgemeester met den heer Vermande, den Raad enz. een bezoek aan de school, waar de hoofdonderwijzer hem toesprak en de kinderen een toepasselijk lied zongen, terwijl ze later werden onthaald. Ook de kerken werden door den nieuwen burgemeester bezocht, terwijl hij vervolgens de versieringen in oogenschouw nam. Een gul onthaal viel, namens den burgemeester, ten deel aan de leden der feestcommissie, van »Soranus" en der eerewacht. Te 6 uren had een diner plaats, den nieuwen bur gemeester door de raadsleden en den secretaris aange boden, waarhij menig hartelijk woord werd gesproken. Toen de avond was gevallen, werden de eerepoorten verlicht, zag men hier en daar ook andere verlich ting, werd er vuurwerk afgestoken en er lieerschte in het algemeen tot laat in den nacht een gepaste vreugde, die door geen enkel ongeval werd verstoord. Door de Koninklijke Maatschappij De Schelde, te Vlissingen, wordt volgens achterstaande annonce ter openbare inschrijving aangeboden de derde serie (200 aandeelen, elk van f1000) van haar maatschap pelijk kapitaal. Tot de uitgifte hiervan werd besloten, teneinde de in aanbouw zijnde machine-fabriek en ketelmakerij volgens de eisclren des tijds en met de nieuwste gereedschappen in te richten, en tevens om de inrichtingen voor den scheepsbouw uit te breiden. De aanneming der vervaardiging van twee groote stoombootenieder groot 3000 tonvoor de vaart tusschen Nederland en Indie geeft mede aanleiding dat hiertoe wordt overgegaan. Op het dezer dagen gehouden 35e landhuislt. congres te Wageningen zijn de firma Wed. J. C. Massee Zoon te Goes 2 eerste prijzen, t. w. één voor een 8-rijige gtaanzaainrachine en éen voor eene zelf-binder- machine, waardig gekeurd. Ofschoon geen medailles beschikbaar waren voor de tentoongestelde werktuigen, zijn toch prijzen toegekend in den vorm van getuigschriften. Tengevolge van het overlijden van mr. M. V. Nijs moet eene verkiezing van een lid van de Tweede Kamer plaatshebben in het hoofdkiesdistrict Maas tricht, welke is bepaald op Dinsdag "18 Juli e. k. en eventueele herstemming op Dinsdag 1 Aug. d. a. v. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting is het wets- voorstel-Lohman tot wijziging van artt. 4 en 5 der schoolwet aangenomen met 46 tegen 24 stemmen, na aanneming met 45 tegen 25 stemmen van het amendement van den heer De Beaufort, dat voor ge subsidieerde bijzondere scholen de mogelijkheid van preventief toezicht openstelt. Eveneens zijn aangeno men de wijzigingswet betreffende het onderwijs aan de kon. militaire academie en tal van andere ont werpen. Eindelijk werd verworpen de conclusie der meerderheid, aandringende op herziening van den maatstaf van het weduwen-pensioen voor zee-officieren. Na vaststelling der huishoudelijke raming in comité, is de Kamer op reces gescheiden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Op de classikale vergadering te Zierikzee zijn alle moderne candidaten herkozen of gekozen. Tot onderwijzeres te Rozenburg is benoemd mejuffrouw M. F. Borel te Goes. Aan het gymnasium te Dordrecht is benoemd tot leeraar in de natuurlijke historie, natuur- en schei kunde enz. dr. L. Posthumus, die tevens is benoemd tot leeraar in de natuurlijke historie aan de H. B. school aldaar, terwijl hem eervol ontslag werd ver leend als leeraar in de scheikunde aan die inrichting en in de natuur- en scheikunde aan de middelb. school voor meisjes en de burgeravondschool. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. - Ten behoeve van het Weeshuis te Goes is aan- g&aomen de levering, gedurende het a. s. kwartaal, van a. Fijnbrood en kropbrood door den heer E. Van Loo, te Goes, het eerste tegen f 0,15, het tweede tegen f'0,12 het kilo. b. Rund- en kalfsvleesch door den heer J. Bannet, te Goes, beiden tegen fO,77 het kilo. c. 200 ton lange turf door de wed. Hylkema voor f0,34 per ton, en 10,000 korte turven voor f0,54 per 100 stuks. Bij de Donderdag te Ter Neuzen gehouden pu blieke veiling van de scheepstimmerwerf met hellingen, loodsen en verdere gebouwen aldaar werden daarvan koopers de heeren Den Bouwmeester, Borsius en Van der Leije, te Middelburg, voor f4250, benevens f350 voor de op die werf aanwezige gereedschappen en andere goederen. (M. Ct.) Rechtzaken. In de Woensdag gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, bracht de Staatsraad mr. Heemskerk rapport uit in zake het beroep van C. E. De Leeuw, huisvrouw van J. Visser, te Goes, van een uitspraak van Ged. Staten van Zeeland, waarbij de aanwijzing tot den dienst bij de militie van haar zoon uit vroeger huwelijk, If. Stijger, is gehandhaafd. 's Konings beslissing volgt later. Akte van beschuldiging in zake contra L. J. J. R., geboren te Veere, den 5en Augustus 1858, hanketbakkersbediendethans gede tineerd in het huis van verzekering te 's-Gravenhage. Den 9en Augustus aanstaande zal het Gerechtshof te 's-Gravenhage zich hebben bezig te houden met de zaak, die bekend is onder den naam van »de moord van Veere", en die vóór «enigen tijd zoo groote be langstelling in ons land heeft opgewekt. In afwachting van de openbare terechtstelling van den beschuldigde, meenen wij, daartoe welwillend in staat gesteld, onzen lezers geen ondienst te bewijzen, door reeds heden de hoofdpunten der akte van be schuldiging mee te deelen. In het op zich zelf reeds zoo eenzaam plaatsje Veere leefde, nog eenzamer dan wellicht, eenig ander ingezetene, de verriagene Cornelis Hendrik Snijders, een weduwnaar van 66 jaren, die in den vollen zin des woords een zonderling mocht genoemd worden. Tijdens zijn huwelijk te Middelburg wonende, waar hij ook geboren was, verliet hij die plaats na het over lijden zijner vrouw, om zich te Veere te gaan vestigen. Daar bewoonde hij geheel alleen een vrij ontredderd huis aan de kade, bevattende een voorkamer met suite, een opkamer met daaronder gelegen keuken en daar achter gelijkvloers met die keuken een open erf of bleek, dat door middel van een poortje in den 2 Meter lioogcn muur toegang geeft tot de Kwartierstraat, ook genaamd het Achterstraatje. Bezoeken ontving hij bijna nooit en alle huiselijke bezigheden koken inbegrepen verrichtte hij zelf; alleen om de straat te reinigen riep hij soms de hulp in van zijne buurvrouw, vrouw Hcndrikse, die ook wel eens de Middelburgsche Courant aannam wanneer er vruchteloos gescheld werd, want de verslagene deed 's avonds evenmin open als 's Zondags gedurende den geheelen dag. De krant overhandigde zij dan den volgenden morgen aan haar buurman onder het bijna 2 Meter hooge muurtje, dat hun open erven van elk ander scheidt en waartegen aan haar zijde een lad dertje was geplaatst. Zóo geschiedde dit nog op Zondag 2 Oct. 1881 te half acht in den morgen; sedert dat oogenblik heeft vrouw Iiendrikse den verslagene niet meer gezien want toen zij Maandagmorgen 3 Oct. weer de krant wilde overreiken, bleef haar herhaald roepen onbeant woord. Deed dit reeds het vermoeden wekken eener ge pleegde misdaad, liet verdient ter bepaling van het tijdstip daarvan vermelding, dat vrouw Hendrikse dien Zondagnamiddag in haar woonkamer, door den gang muur van haar buurman begrensdomstreeks half vier uur een slag of stoot tegen dien muur heeft ge hoord, hetgeen haar een oogenblik aan een afgesproken noodsignaal deed denken, welke gedachte echter ver dween, toen zich het geluid niet herhaalde. De ge tuige had zich echter niet vergist, want op de kennis geving van de gemelde feiten door Pieter Hendrikse aan het hoofd van de politie te Veere, werd nog dien zelfden avond door den burgemeester, vergezeld van Hendrikseden gemeente-geneesheer en den politie agent Van Duinen een inval in de verdachts woning gedaan. Men overtuigde zich, ziende over het muurtje van Hendrikse, dat de achterdeur slechts was toegeduwd en dat het poortje binnenwaarts niet gegrendeld was, hoezeer dit schijnbaar van de buitenzijde niet kon geopend worden omdat de hefboom die de kling moest oplichten, ontbrak. Binnen gegaan zijnde, trof men het lijk van Snijders aan, liggende in een grooten plas bloed, dwars in den gang met het hoofd tegen den scheidingsmuur en de voeten in de suite geschoven tegen den rug, die gedeeltelijk verbrand was, lag een doosje lucifers, en naast het lijk een groot mes met afgebroken punt, het broodmes van den verslagene. De geneesheer narn meerdere verwondingen op het lijk waar: o. a. een in de rechterslaapstreek met doorsnijding der aterie temporalis en eene in de rechter, halsstreek bezijden de luchtpijp met gedeeltelijke ver nietiging der strotslagader, zoodat hij van gevoelen is, dat de dood is toe te schrijven aan bloedverlies ten gevolge van verwonding. Den volgenden dag kwamen de rechter-commissaris en officier van justitie van Middelburg naar Veere met de geneesheeren dr. Bolle en B. Van Berlekorn; terwijl de rechterlijke ambtenaren proces-verbaal jopmaakten van de inbeslagneming van een aantal met bloed bevlekte voorwerpen, waaronder de kleedingstukken van Snijders, het moordwerktuig, een ledig lepeldoosje, gedeeltelijk verbrand breiwerk, een blakertje met kaars, een papieren omslag waarin nog éen Russisch effect, en van den toestand der woning en van 't hier en daar met bloed bespatte meubilair, gingen de geneesheeren tot de in- en uit wendige schouwing van het lijk over en maakten een zeer uitvoerig visum repertum op, waaruit blijkt dat niet minder dan een 12tal deels gesneden, deels gestoken wonden op het lijk zijn waargenomen. Zes dezer wonden, waarvan sommigen 8 en 7 c.M. lang, zijn volgens de deskundigen zonder twijfel met het gevon den mes toegebracht en geven recht tot het vermoeden dat de verslagene vrij spoedig door anoemie der hersenen neergestort en doodgebloed is. De kleedingstukken van den verslagene droegen door sterken lucht de on miskenbare sporen van met petroleum te zijn overgoten op de rugvlakte en rechterdij waren ze doorgebrand en met droppels kaarsvet besmeerdop het lijk werden op de aangeduide plaats ook brandwonden gevonden. Wat er al aan geld of voorwerpen van waarde uit het huis van Snijders ontvreemd kan zijn is, wegens de eenzelvigheid waarin hij leefde, niet met zekerheid te bepalen. Wel verklaart getuige M. Fokker, dat de verslagene na op 22 Maart 1880 ten kantore der crediet- vereeniging te Middelburg gedeponeerd te hebben flIOO, daarna op 15 Sept. 1881 voor de vijfde maal over f 100 behalve de rente gedisponeerd had wet zijn door getuige Koppejan vroeger in 't huis gezien een dozijn zilveren lepels en vorken en een dozijn dito theelepels in het ledig gevonden en met bloedbevlekte lepeldoosje, maar bewijzen van die ontvreemdingen zijn er niet. Alleen wordt door onderscheidene getuigen bevestigd, dat in de laatste dagen nog aanwezig waren een groot gouden horloge, steeds op het ledig gevonden standaardje geplaatst, en een gouden bril met blauwe glazen, welke voorwerpen thans ontbreken. Het bezit dezer voorwerpen is voor den beschuldigde een allergrootst bezwaar. Deze jongeling, zoon van eene geachte weduwe, die een fatsoenlijk logement, het «Hotel Roland" ,te Veere houdt, liet, wat gedrag betreft, steeds veel te wenschen over; hij berokkende zijne moeder veel leed en meer dan eens had hij zich aan diefstal bezondigd. In verschillende plaatsen o. a. ook in den Haag was hij als banketbakkers- bediende werkzaam doch het was steeds van korten duur. Zoo trad hij 20 Juli te Middelburg in dienst, om 8 of 9 September weer te worden ontslagen. Hij toog toen weer naar Veere, waar hij zijne moeder, om landbouwfeesten te Bergen-op-Zootn te kunnen bij wonen, een Engelsche banknoot van 5 pond. sterling ontstal, die hij te Vlissingen te gelde maakte, om vervolgens eenige dagen te gaan feestvieren te Bergen- op-Zoom. Daar verhuurde hij zich als bediende bij den banketbakker J. M. Baartmans, waar hij 1 October in dienst zou komen, of den 2n of 3n, zoo hij dat wilde. Hij vertelde te Veere aan iedereen, vooral aan zijn moeder, dat hij die betrekking had gevonden en o. a. aan getuige Will, diens vrouw, dochter en zoon. met wie hij van vroeger bekend was en waar hij, bij zijn vertrek uit den dienst van Van der Made zelfs zijn koffer met kteeren had achtergelaten. Plotseling verscheen hij daarvoorzien van een handkoffertje, op den bewusten Zondag 2 Oct. 's avonds omstreeks half negen uur, niet vroeger, daar Will reeds lang uit de avondkerk was, die te 7% uur eindigt. Roland stak bij het binnenkomen zijne linkerhand toe, aangezien de rechter- verwond was, hebbende hij zelfs bloed aan de kraag en aan da mouwen van zijn jas en overhemd de beschuldigde gaf als oorzaak van die verwondingen op, dat hij in de duinen te Vlissingen, waar hij zeide to zijn geweest met zekeren Pat (die reeds in April te voren als matroos naac

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1