1882. N°. 76. Donderdag 29 Juni. 69sle jaargang. Politie-personeel. Personeele Belasting. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEÏNEE, te Hamburg, lnons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. ClllllAM. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct?. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. De BURGEMEESTER van GOES brengt ter openbare kennis, dat door heat, als hoofd, op voordracht van en in overleg met den commissaris van politie, is be noemd tot agent der 2de klasse JMCaROUSJ SLIjM met ingang van den len Juli 1882. Goes, den 28 Juni 1882. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, wien het aangaat, dat het primi tief kohier no 1 van het personeel voor deze gemeente over het dienstjaar 1882—1883 op heden ter invorde ring is gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den 28 Juni 1882. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 28 JUNI 1882. Omtrent de in Juli en Augustus te houden /ueuwsctie tentoonstelling voor nijverheidkunst, toe gepast op nijverheidhenevens wedstrijd voor den handwerksman kunnen wij thans het volgende melden De opening is bepaald op a, s. Maandag 3 Juli, des morgens te 11 uren. Die opening zal alleen bijgewoond kunnen worden door genoodigden, terwijl de Commissaris des Konings in onze provincie kennis gaf daarbij tegenwoordig te zullen wezen. Onder de genoodigden behooren de leden der Eerste en Tweede Kamer in onze provinciede leden van Ged. Staten en de leden van den gemeenteraad te Goes. Te éen uur zal de tentoonstelling voor liet publiek worden opengesteld, terwijl te 2 uren het muziekkorps der dd. schutterij te Middelburg een matinée zal geven. Dien dag is de toegangsprijs, omdat er eene matinée plaatsheeft, f 0,75 per persoongewone dagen f 0,50 per persoon. Op later aan te geven dagen zal die prijs verminderd worden. Kinderen betalen steeds half geld. Doorloopende kaarten voor den gansclien duur dei- tentoonstelling, met inbegrip van alle gedurende dien tijd te geven concerten en matinees, zijn nu reeds bij de secretarissen jlir. Af. J. De Marees van Swinderen en I. D. Fransen Van de Putte, en bij de firma F. Kleeuwens Zoon verkrijgbaar tegen f3 voor een heer en f2 voor een dame. Eenige gezelschappen, waaronder Apollo van Ter Neuzen, Eendracht maakt Macht van Kruiningen en het bekende muziekgezelschap van Roozendaal, ver klaarden zich bereid tot het geven van een matinée. De catalogus der tentoonstelling, die 516 nommers telt, zal in het laatst dezer week verschijnen. De tentoonstelling zal verder dagelijks van 's mor gens II tot 's namiddags 5 uren geopend zijn. De bezoekers hebben vrijen toegang tot den keuri- gén tuin der «Sociëteit Van Ongenuchten Vrij". Alle inzenders ontvangen een toegangskaartdie natuurlijk slechts persoonlijk is, evenals alle doorloo pende kaarten. De jury, die zich belasten zal met de toekenning der uitgeloofde medailles en prijzen, bestaat uit de heeren: J. H. Hannink, J. M. Kakebeeke, C. L. M. Lambrechtsen, J. harsen en D. M. Molijn, allen te GoesG. O. Altorjfer, J. A. Frederiks, P. D. Ko ning, P. Polei, mr. G. N. De Stoppelaar, L. Stro band en J. J. Worrel, allen te Middelburg, benevens den heer los. Van Raaltete Vlissingen. Inzenders in onze gemeente, die hunne inzending nog niet bezorgden, wordt aangeraden dit spoedig te doen. De lijst, die in Goes circuleert voor toegangs kaarten bij het te Middelburg door de Guides te geven concert, vindt niet die ondersteuning, welke men ervan verwachter, kon met het oog op de beroemd heid van het bewuste muziekkorps. Ons is verzocht op dat concert nog eens de aan dacht te vestigen, onder verwijzing naar achterstaande advertentie. De deelneming moet nog veel grooter worden, vooral omdat anders het plan van eer. extra-trein 's avonds vervalt. De ingezetenen van 's-Heer Arendskerke, Hein- kenszand en Kloetinge kunnen ook van dien trein gebruik maken, wat voor hen nog eene aansporing te meer wezen kan om op de bewuste inteekenlijst nog hunne namen te zetten. Om zekerheid te geven dat er van den extra-trein gebruik gemaakt wordt, vervoege men zich uiterlijk vóór Maandag tot den heer C. Risseeuw alhier. C. De Blaeij en 22 andere inwoners van Zuid- Ileveland hebben zich tot Prov. Staten gewend met het verzoekom in de behoefte te voorzien aan een geschikten veerdam bij de aanlegplaats te Borssele. Zij wijzen erop, dat bij eenigszins harden westen- of zuidwesten-wind van de veerschippers bijna boven- menschelijke kracht en behendigheid worden vereischt om de passagiers van de provinciale stoomboot on gedeerd aan wal te brengenwijl de golven breken op den zeedijk. Dit ongerief en gevaar zon voorko men worden, indien een veerdam, ter hoogte van den berm, beschutting tegen den golfslag bood. Zulk een dam zou, volgens opgave van den hoofd ingenieur van de» rijkswaterstaat, ruim f 12,000 moe ten kosten. Gedep. Staten zijn van oordeel, dat het verkeer over dit veer van gemiddeld vijf personen daags zulk eene uitgave niet wettigt. Door den hoofdingenieur van den provincialen wa terstaat is echter een ander en licht uitvoerbaar denk beeld aan de hand gedaan. Het bezwaar bestaat hoofd zakelijk bij harden westen- of zuidwesten-windbij hoogwater. In dit geval kan eene veilige aanlegplaats worden gevonden bovenwaarts van den dijkshoek, er gens tusschen de dijkpalen 27 en 26, waar in verband met de dijksrichting bij die winden rustig water moet zijn. Indien tusschen de beide genoemde palen eene geschikte gelegenheid tot aanleggen bij hoogere wa terstanden wordt gemaakt en een tweede roeiboot voor die nieuwe aanlegplaats wordt beschikbaar gehouden, zou aan liet bezwaar der adressanten voldoende zijn tegemoet gekomen. Gedep. Staten stellen voor dit advies te volgen en vragen daarvoor uit de fondsen van den provincialen stoombootdienst een krediet aan van f 500. Door Ged. Staten van Zeeland zijn tot waar neming der betrekking van den afwezigen griffier dier Staten voorgedragen de heeren mr. W. Polman Kru- semancommies, chef van de 3e afd.W. H. Dor- maar Hz. commieschef van de 2e afd. jhr. mr P. D. Van hitterscommieschef van Ie afd. dei- griffie. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dins dag 4 Juli, 's avonds te 8 uren. De heer mr. M. II. Godefroi, oud-Minister van Justitie en oud-lid der Tweede Kamer, die den laatsten tijd wegens ziekte in het buitenland vertoefdeis Zondag te Würzburg overleden. Het vroeger aangekondigd voorstel van den heer mr. D. Van Eek en enkele andere Kamerleden tot wijziging van het Reglement van Orde van de Tweede Kamer is thans bij den voorzitter dier Kamer inge komen. Het bericht in ons vorig no. omtrent eene ver gadering, door het Comité voor Algemeen Stemrecht tegen 9 Juli a. s. uitgeschreven, was niet geheel juist, zoo blijkt nader. Het is waardat door het Comité eene poging wordt beproefd om tusschen verschillende vereenigingen tot samenwerking te geraken, ten einde wijziging van art. 76 der Grondwet te verkrijgen, maar de uitnoodiging is geenszins gericht alléén tot kies- vereenigingen waarvan er slechts zeer enkele uitge- noodigd zijn. Ook kan er vooralsnog geen sprake zijn van een adres of petitionnement. Of, en zoo ja hoe er gemeenschappelijk gehandeld zal wordenis juist de vraagwaarop de bedoelde bijeenkomst het ant woord zal geven. De natuurkundige afdeeling der Kon. Academie van Wetenschappen vergaderde Zaterdag o. a. ter bespreking van het door de heeren T. Place, A. W. M. Van Hasselt, J. Zeeman, J. W. Gunning en J, Af. Van Bemmelen uitgebrachte rapport omtrent de lijkverbranding (onlangs door ons meegedeeld.) De vraag van den Minister van Binnenlandsche Za ken of lijkschouwing vóór verbranding voldoende waarborgen oplevert voor de ontdekking van vergiften, was, gelijk men zich herinnert, door de meerderheid in ontkennenden zin, door de minderheid (prof. Van Bemmelenonder voorbehoud van veel verbeterde ver plichte lijkschouwing, in bevestigenden zin beantwoord. Na eene uitvoerige bespreking, waaraan verschillende leden deelnamenconcludeerde de voorzitterprof. Dondersdat beide rapporten lijkschouwing niet vol maakt afdoende achten en dat in de discussie aan getoond is hoe crematie voordeelig kan zijn voor de ontdekking van misdaad. Hij stelt dus voor in dien zin te adviseeren. Alsnu in stemming gebrachtwerd met 25 tegen 9 stemmen besloten den Minister te adviseeren in den geest der minderheidalzoo ten voordeele der lijk verbranding. Het Handelsblad ontvangt het volgende schrij ven onderteekend door een zevental Russische Israë lieten Aan de edele zonen en dochteren van het vrije Nederland Wij zwaar verdruktenverdrevenen van een on- herbergzamen geboortegrondonder diepen kommer gebukt, met onze ouden van dagen en hulpelooze zui gelingen en kinderen zonder hulpmiddelen trekkende uit het binnenland van Rusland naar eeir ons onbe kend nieuw vaderland: Amerika, zonder dat wij eenige schuld aan het ons aangedane leed ons hebben te wij ten alleen omdat wij trouw aan den God onzer va deren bleven gelooven, hebben wij de vreeselijkste ver volging te verduren gehadwij wenschen in deze re gelen, nu ons vertrek Woensdagochtend e. k. ophan den is, u, het volk van het gelukkige vrije Nederland, uit grond onzes harteninnig te danken voor uwe menschlievende hulp zoo ruimschoots ons nu betoond. Het comité van hulp alhier ontvange tevens de betui ging van onze oprechte erkentelijkheid. Onze gevoelens u te vertolken, weten wij niet beter te doen dan te bidden God zegene altijd Nederland en alle zijne bewonersHet blijve steeds gelukkig en onafhankelijk onder de Regeering van het koninklijk huis van Oranje Vaartwelmoge nimmer geloofsverdeeldheid onder ling uwe harmonie verstoren Gedaan te Amsterdam, den 26 Juni 1882, logement de Kroon. Te Wageningen wordt thans het 35e Land- huishoudkundig congres gehoudenDinsdag was het de eerste dag der algeraeene- en afdeelingsvergade- ringen. De bibliotheek der Rijkslandbouwschool te Wage ningen, welke reeds meer dan 1600 boekwerken telde, is met meer dan 1000 werken vermeerderd, afkomstig uit de boekerij van wijlen den heer C. E. lie Clercq te Haarlem en in bruikleen afgestaan tot de vestiging van een Nederl. Hoogeschool voor Landbouw. De tweede afdeeling op het congres heelt met groote meerderheid geconcludeerddat de vrijhandel in de tegenwoordige omstandigheden in het belang van den landbouw verkieselijk is boven liet beschermend stel sel. Aan de algemeene vergadering zal voorgesteld worden een adres aan de Regeering te zendenom bij de oproeping van miliciens tot de jaarlij ksche oefeningen meer de belangen van den landbouw in het oog te houden. Het volgende congres zal te Veendam gehouden worden. Landbouw en Veeteelt. Kruiningen. Naar men wil zijn ondtr deze gemeente op een aardappelveld sporen der zoo zeer gevreesde ziekte ontdekt. Het loof der plant ziet geheel zwart, terwijl de vrucht aanmerkelijk aangetast is. Scheepvaartberichten. Hansweert. Dinsdag kwam alhier aan het Ned. aaksehip «Johanna", schipper J. Van der Horst, thuis behoorende te Druten, geladen met gaskolen, komende van Hechfelden bestemd naar Brussel, welk schip op de reis naar hier door storm uit het N. W. werd over vallen en door het stampen en werken in de holle zee zoodanig lek werd, dat men verplicht was de pompen aanhoudend gaande te houden. Het schip maakt stil liggende 6 c.M. water per uur en zal de reis sleepende voortzetten met 2 pompers aan boord. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Wissekerke. Dinsdag is door het bestuur der Waterkeering van den calamiteusen polder Anna Friso aanbesteed het herstelde vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1883 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan de water keering van bovengenoemden polder. Ra ming f 8514,26. Ingeschreven werd door de heeren Adr. Van Pope- ring te Bruinisse voor f II944, C. De Wilde Az. te Kat- tendijke voor f10980, P. Verburg te Colijnsplaat voor f10500, Johs. Lindenbergh Cz. te Womeldinge voor f 10000, G. Daane Bolier te Sliedrecht voor f9900, en C. Bolier Cz. te Bruinisse voor f93,47. Borssei.e. Het woonhuis en erfpachtsrecht op acht aren 85 centiaren grond alhier, aankomende de wed. en erven van J. De Back, Maandag 11. geveild ten overstaan van den notaris I. Kaïseboom te Ileinkens- zand, zijn in koop toegewezen aan den heer P. De Ku n- der qq., in deze gemeente, voor f800 behalve de onkosten. De jaarlijksche erfpachtsom bedraagt f 14 en loopt tot 1899. 's-IIeerenhoek. Nevens de vruchten te velde werd alhier Maandag jl. ook verkocht 1/28 aandeel in de meestoof te Borssele voor de som van f 250. De heer C. Pover aldaar werd daarvan kooper. Volgens informatie bedroegen destijds de kosten van op- en inrichting tusschen de 17 en _18000 gulden, uitmakende per aandeel ruim i'600. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Op de heden alhier door de classis Goes ge houden vergadering zijn herkozen als scriba van het ctassikaal bestuur met algemeene stemmen ds. H. Van Selms, te Nisse, als lid-predikant ds. W. F. A. Winckel, te 's-Gravenpolder, en als diens secundus ds. E. M. Van IJsendijkete Kattendijketerwijl gekozen zijn als secundus-scriba dr. J. H. Gunning Jllzn., te Wil- lielminadorp, als lid-ouderling de heer L. Boshof!' van Wilhelminadorp, als secundus de heer J. Van Damme van Wolfaartsdijk, als secundus-pneses dr. G. Brutel De la Rivièrete Krabbendijke als secundus-scriba tot I Jan. dr. J. H. Gunning Jllzn., als secundus van ds. Post dr. J. Koster te Wissekerkeals secundus van den ouderling C. De Smit tot I Jan, de heer L. Boshof!' van Wilhelminadorp en als secundus van ds. Ulfers ds. B. Wielenga te Kruiningen. Bij de Chr. Ger. gem. te Yerseke is ds. S. De Jager, pred. hij die gemeente te Serooskerke in Wal cheren, beroepen. Beroepen te Oudvossemeer ds. W. Van Roggen, te Hardinxveld. In de Ned. Herv. Kerk zijn pl. m. 250 plaatsen va cant. Te Heilouw in den Tielerwaard, onlangs vacant geworden, is men zoo ten volle overtuigd dat ieder beroep te vergeefsch zou zijn, dat men van de Regeering geen machtiging aanvraagt, om aan den beroepen leeraar het aan de standplaats verbonden landstracte- ment aan te bieden. De heer Th. P. L. Ilessels, pastoor-deken te IJzendijke, mocht het voorrecht genieten, onder menig blijk van waardeering, zijn 25 jarig priester-jubilé te vieren. De Tijd meldt, dat de gezondheidstoestand van den heer A. I. Schaepman, aartsbisschop van Utrecht, waar hij Zondag uit een badplaats terugkeerde, zoo danig verergerd is, dat tot de toediening der laatste Sacramenten besloten werdwelke de hjder verleden Zaterdag heeft ontvangen. Bij kon. besluit is aan mr. J. W. Lasonder met ingang van 1 Sept. a. s., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Middelburg. Op de aanbeveling voor leeraar in de Engelsche taal aan het pro gymnasium te Gouda zijn geplaatst de heeren J. H. Van der Voort te Goes en C. J. Voort man te Doesborg. Na het eindexamen, dezer dagen aan de poly technische school te Delft gehouden, kon het diploma o. a. worden uitgereiktvoor civiel-ingenieur aan de heeren W. Elenbaas en B. J. Paardekooper, en voor werktuigkundig ingenieur aan den heer C. E. Koch. Overzicht van den stand der koersen. De vorige week zeiden we, onze beschouwing over de voorgestelde conversie resumeerende, de zaak komt hierop neer: de conversie der oude Spanjaarden le vert den houder een jaarlijkschen meerderen interest van circa f5,50, waartegen hij de kans op de volle dige 3pct. rente in de toekomst verliest. Wellicht hebben enkelen gemeend, dat we een zeer belangrijke omstandigheid de vermindering van het nominale ka pitaal der schuld van pdst. 410 millioen tot op pdst. 230 milüoen over 't hoofd hebben gezien. Hiertegen zou den we moeten opmerken, dat liet bedrag van het nominaal kapitaal niet veel beduidend is in al die gevallen, waarin dat toch nimmer betaald zal worden. En wie zou durven droomen dat er eens een tijd zou komen, waarin de staten de kolossale sommen ge volgen der moderne flnanciekunst/ zouden af betalen! Kapitaalaflossing moge plaatshebben bij die leeningen, welke op voorwaarde van terugbetaling, meestal bij jaarlijksche loting, gesloten zijn, de in middels plaats gehad hebbende schuldvermeerdering is zie slechts de feiten schier overal veel grooter. En zelfs, al mocht eenmaal de tijd aanbreken, waarin feitelijke schuldvermindering plaatsheeft, meen dan niet dat de Spaansche regeering het nominale kapitaal zou voldoen (teruggeven hadden we haast abusief geschreven, daar Spanje toch nooit het nominaal kapitaal heeft ontvangen), waartoe het niet verplicht is volgens de leening-conditien. Evenals Nederland zou het zijn schuldbrieven hij inkoop op de beurs, dus tegen betaling der reëele waarde, de aflossing doen plaatsvinden. Het is genoeg bekend, dat Italië in zijn schuldbrieven geen nominaal kapitaal maar slechts de jaarlijke verschuldigde rente noemt. De berekening der werkelijke waarde van de stukken wordt daarom niet moeielijker; de waarheid van de wet, dat de waarde der effecten bepaald wordt door de kapitaalwaarde der rente, wordt onder dien voria duidelijker aangetoond.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1