1882. N°. 75. Dinsdag 27 Juni. 69sle jaargang. S C II U T T K 11 IJ. V~A C C I N A T I E. Patentrecht. (iOISCIIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINEK, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH Sc VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentien is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Hun, die zich met 1 Juli op ons blad abonneeren, worden de nog deze maand verschijnende nommers KOSTELOOS toegezonden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS ran GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de Com missie, bedoeld in art. 15 der Schutterijwet, hare tweede zitting zal houden op Donderdag 13 Juli aanstaande, (les namiddags te 12 uren, in een der zalen van het Raadhuis, tot onderzoek van hen, die in dit jaar aan de loting hebben deelgenomen en meenen redenen van vrijstelling of uitsluiting te hebben, alsmede van hen, die bij nommerverwisseling voor anderen verlangen optetreden. Zij roepen mitsdien hen op, die redenen van vrijstelling willen indienen, zulks in die zitting te doen, daar zij, die hierin nalatig blijven, geacht worden geene reien van vrijstelling te hebben en zullen worden ingelijfd. boes, den 24* Juni 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS \an GOES brengen ter kennis der ingezetenen, dat de heeren N. J. F. VERSCHOOR, geneesheer, en J. KOOMAN Az., heelmeester dezer gemeente, in de SOEPKOKERIJ, des namiddags te half twee uur, zullen zitting houden op Woensdag 28 Juni 1882 en vervolgens iederen Woensdag van de maand Juli op hetzelfde uur, tot het gratis Vacclneereu of Hervaccfiieereu. Burgemeester en Wethouders noodigen de ingezetenen dringend uit om van de aangeboden gelegenheid ge bruik te maken. Goes, den 24 Juni 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, wien het aangaat, dat het primitief kohier no. 1 van het PATENTRECHT voor deze gemeente, voor het dienstjaar 1882—1883, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binneu dezs gemeente, en ieder verplicht is zijnen aanslag ten gestelden tijde te voldoen. Goes, den 26 Juni 1882. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 26 JUNI 1882. Wij hebben kennis genomen van den open brief, door den heer P. A. Janssen, oud-kapitein, geschorst directeur van het huis van arrest te Middelburg, ge richt tot den Minister van justitie. Het valt natuurlijk moeielijk te oordeelen over de gegrondheid der grieven van den schrijver, waar wij slechts hem alleen hoorenwij zullen den loop dei- zaak afwachten en hopen dat, waar hem onrecht mocht geschied zijn, hem weer recht zal weervaren. Maar deze zaak geeft opnieuw het sprekende bewijs hoe langzaam de rechtspleging in ons land wordt uit geoefend. De heer Janssen is sedert 20 November A 881 ge schorst. «Die schorsing" schrijft hij »zal zoo aanstonds 7 maanden duren, en in al dien tijd geen inkomen, en toch zonder eenig fortuin met vrouw en 6 kinderen leven." Zie, dat is eene grove onbillijkheid, eene ongehoorde handelwijze. Er zijn op dat gebied nog wel meer staaltjes aan te wijzen, maar dit toch vinden wij met het oog op vrouw en kinderen, die in ieder geval onschuldig zijn, wel een der treurigste. Als onze Minister van justitie daarop zijne aandacht vooral eens vestigde, en op middelen zon om daarin verbetering te brengen, hij zou een nuttig werk ver richten. Telkens op de onbillijkheden te wijzen, die daaruit voortkomen, is dunkt ons plicht van allen, en vooral van de pers. Bij het in de vorige week te 's-Gravenhage ge houden examen voor postambtenaren ter verkrijging van het radicaal voor de Rijkstelegrafie, is o. a. ge slaagd de heer L. J. W. Overtvelcl, alhier. Ellewoutsdijk. Naar aanleiding der advertentie »Tramplan", voorkomende in uw blad van den 13 dezer, is Zaterdagavond hier eene vergadering gehou den van belangstellenden in deze zaak, welke, hoe meer men ze beschouwt en erover nadenkt, eene le- vensquaestie is niet alleen voor de ir. bedoelde annonce genoemde gemeentenmaar ook voor geheel Zuid- Beveland. Immers, onze streek zou dan, wanneer ook eene geregelde stoomvaart tusschen Ellewoutsdijk en Ter Neuzen in verband met den tram tot stand werd gebracht, in rechtstreeksehe verbinding met Gent en geheel België komen. Hoe belangrijk en voordeelig die gemeenschap met onze naburen zoowel voor bur gers, landbouwers, vooral veehouders, als voor kooplui zou zijn, springt ieder, die slechts even nadenkt, in 't oog. Wij twijfelen er ook geen oogenblik aanof de maatschappijen der spoorwegen aan de overzijde der Schelde zullen het tramplan, in hun eigen belang, komen helpen steunen. Op gezegde vergadering is besloten de voorbereidende werkzaamheden voor een tramplanGoesEllewouts dijk te steunen. Te dien einde is uit haar midden eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren: G. Prumers, M. Bannet en E. Van der Bent. Deze heeren zullen zich in betrekking stellen met den burgemeester van 's-Gravenpolder; het gemeente bestuur alhier verzoeken om medewerking, en mid delen beramen om gelden in te zamelen tot bijdrage in de kosten der voorbereidende werkzaamheden. Z. M. heeft aan P. K. Van Baaien, op ver zoek, eervol ontslag verleend als gezworen van den Soelekerkepolde, en benoemd tot dijkgraaf van het waterschap St.-Maartensdijk N. Polderman tot dijk graaf van den Ouden polder van St.-Philipsland O. O. Van Nieuwenhuijzentot gezworen van het water schap de Vrije Polders onder Tholen W. Van Nieu wenhuijzen tot gezworen van den Oud-Noord-Beve- landpolder J. Swemer. (Vollediger opgaaf van het telegram in ons vorig no.) Bij kon. besluit is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend aan J. B. Stevens als len luit. bij het 5e bat. der rust. schutterij in Zeeland; en zijn bij die schutterij benoemd bij het 2e bat.: tot 2en luit. IJ. C.J. Bon, thans schutter; 4de bat.: tot len luit. J. C. Van Cast eel, thans 2e luit.; tot 2en luit. C. J. Schippers, thans schutter5e bat.tot kapt. J. A. Van Vessem, thans 2e luit.tot 2en luit. J. K. Vink, thans serg.-maj. Zaterdag v/erd te Vlissingen de jaarlijksche al- gemeene vergadering der stoomvaartmaatschappij «Zee land" gehouden. Uit het verslag over 1881 blijkt dat de Maatschappij in werkelijkheid vooruitgaat en in dat jaar de bruto-opbrengsten bedroegen f 1,074.810,23 tegen f 981,030,89 in 1880, f 877,043,71 in 1879 en f 689,922,89% in 1878. De exploitatie-kosten bedroegen in 1881 f728,624,23, zoodat op den dienst een voordeelig saldo van f346,186,00% kon gebracht worden. Daarbij werd op het stoomschip «Stad Breda", 't welk buiten dienst is gesteld, f 50,000 afgeschreven en f 36000 ten behoeve van het ketelfonds afgeboekt. Het aflossingsfonds ten behoeve van het stoom schip «Prins Hendrik" voor rékening der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen werd geregeld volgens de overeenkomst voortgezet en daarop bijge- boekt f 37,371,01, zoodat dit fonds op den 31 De cember 1881 f 428,299,24% of 2'i, der aankoop som bedroeg. Onder de meest gewichtige besluiten dezer verga dering behoort de goedkeuring eener overeenkomst met de maatschappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen, om op dezelfde wijze als het vorige stoom schip «Prins Hendrik" nog eene vierde stoomboot van laatstgenoemde type in de vaart te brengen, geheel op de voorwaarden als vroeger werden afgesloten. Nog werd bepaald dat de obligatiën, die nog in portefeuille zijn, in omloop zullen worden gebracht. Gedurende de maand Mei was het bedrag der inlagen in de rijks-postspaarbank f 168.535,40%, dat der terugbetalingen f 86.627,34. Alzoo werd meer ingelegd dan terugbetaald f 81.908,06%. Aan het einde der maand April was op naam der verschillende inleggers ingeschreven een bedrag van f 1.231.795,50%, zoodat de som der inlagen op 31 Mei bedroeg f 1.313.703,57. In den loop der maand werden 1879 nieuwe boekjes uitgegeven; 318 boekjes werden geheel afbetaald, zoo dat aan het einde der maand 33.815 boekjes in om loop waren. Van 10 tot 20 Juni jl. is ruim f30.364 meer in gelegd dan terugbetaald. Van de studenten der Polytechnische school zijn o. a. tot hunne practische vorming gedurende de zo mermaanden door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid als buitengewoon opzichter aangesteld H. Pan Gorselbij de werken tot verbetering van de Willemsvaart in OverijselD. P. Van Ameyden van Duymbij de werken tot verbetering van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen; A. C. J. Van Eelde, bij de werken op Zuid-Reveland, D. Drost, bij de werken op Walcheren, beide behoorende tot de zeewerken in Zeeland; P. C. Visser, bij de onderhouds werken der Mer wede en Killen B. J. Paardekooper, bij de spoorwegwerken tusschen Dordrecht en Kesteren. Aan de nauwkeurigheidswaterpassing der rijks commissie voor graadmeting en waterpassing zullen dezen zomer o. a. deelnemen de heerenÉr. J. De Groot en W. Elenbaas. Benoemd tot adj.-comm. hij het dep. van ju stitie mr. F. IP. O- G. Snijder van Wissenkerke, te 's-Gravenhage. Op 1 Jan. 11. waren er in 't geheel 709 officie ren der landmacht gepensionneerd. Het totaal bedrag voor pensioenen- en wachtgelden op de Staatsbe- grooting voor oorlog, voor 1882, bedroeg aan pen sioenen f 1,674,900 en aan wachtgelden f 46,873. De heer Victor Nijst, lid van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Maastricht, is Zaterdag plotseling overleden. Het Nedeilandsch Werkliedenverbond Patrimo nium kan, blijkens een verspreide circulaire, niet mee gaan met het adres van hot Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond aan de Tweede Kamer ten gunste van het Wetsontwerp tot het tegengaan van overma- tigen arbeid en van verwaarloozing van kinderen. De beginselen toch zoo zegt het bestuur waar van dat adres uitgaat, zijn niet de onze. Wij wen- sclien, dat de Staat zich binnen den hem aangewezen kring blijve bewegen en dat hij, door de overschrij ding van de grens zijner bemoeiingengeen inbreuk make op het rechtden plicht en de vrijheid der ouders om voor de gezondheid, de opvoeding, de ont wikkeling en het zedelijk zoowel als stoffelijk welzijn hunner kinderen te doen of te laten, wat hun geweten, overeenkomstig God's Woord, hun voorschrijft. Wat tot hiertoe van staatswege met betrekking tot de volksgezondheidhet onderwijs en den kinderarbeid verrichtvoorgeschreven of beraamd isbillijkt den twijfelof de Staat in dit opzicht zich wel genoeg bewust zij van zijne eigen roeping en van de taak en het recht der ouders en ongaarne zouden wij hem wenschen aan te sporen tot het voortgaan in eene richtingdie ons noodlottig toeschijnt voor de ware vrijheid en de maatschappij berooft van den steun welken eene in godsdienstzin en christenplicht gewor telde en hierdoor bestendig onderhouden nationale veer kracht, tot bevordering van aller welzijn en tot eer biediging van aller recht, oplevert. Eene wet op den kinderarbeid, die verder reikt dan de beteugeling van alle mishandeling van kinderen door ouders en in- dustriëelen, en die het staatsalvermogen inroept om alle kinderen van ons volk naar het beeld te kunnen vormen, dat een aan God en Christus vijandige geest voor hen als het meest begeerlijke en heilzame heeft uitgedacht, kan niet door ons worden begeerd. Vanwege het «Comité voor Algemeen Stemrecht" zijn de besturen van eenige kiesvereenigingen uitge- noodigd tot eene huishoudelijke bijeenkomst te Utrecht op 9 Juli a. s. Het Comité wenscht, na gemeenschap pelijk overleg, een adres op te stellen en ter algemeene onderteekening aan te bieden om Grondwetsherziening te verkrijgen. Voorloopig zal alleen wijziging van art. 76 worden gevraagd. Blijkens het jaarverslag der Maatschappij tot bevordering der Toonkunstdie de vorige week te Amsterdam haar algemeene vergadering hield, telt zij 17 afdeelingen te zamen met 3915 contribueerende leden, derhalve 153 meer dan het vorig jaar en het hoogste cijfer dat tot dusverre bereikt is. Het aantal kunstenaars en weduwen, die onderstand ontvingen, bedroeg 20. Het ledental der zangvereenigingen vermeerderde met 263welke vermeerdering voornamelijk aan het oprichten eener zangvereeniging te Zierikzee met 83 ledenen de vermeerdering in eenige aldeelingen is toe te schrijven. De Vereeniging voor Noord-Nederlands Muziek geschiedenis neemt in bloei toe. Eene eerepremie naar aanleiding van «voor het eerst uitgevoerde werken van Nederlandsche componisten" is toegedacht aan den heer Fr. Gernsheimte Rot terdam, voor zijn werk Agrippina. Een eeredukaat voor in den kring der maatschappij uitgevoerde werken van levende componisten is o a. toegedacht aan den heer Samans. Mevrouw Catharina Beersmans heeft hare ver bintenis aan de afd. Rotterdam der kon. vereeniging Het Nederl. Tooneel voor eenige jaren verlengd. Ook zijn voor diezelfde afdeeling engagementen gesloten met mejuffrouw Wilhelmina Beersmans, dochter dier kunstenares, en met den heer W. Temmen», voormalig directeur van den Vlaamschen schouwburg te Ant werpen. De Willem Barents is Vrijdagochtend vanVardö vertrokken. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. 's-Heer Abtskërke. Onze predikant, ds. Ulfers, zal Zondag 16 Juli zijn afscheidsrede houden. Beroepen naar Harlingen dr. J. Koster, te Wis- sekerke. Middelburg. In de namiddag-godsdienstoefening van Zondag maakte de heer D. Rijnders, predikant bij de Ned. herv. gemeente alhier, aan de gemeente hekend, dat hij voor het op hem uitgebracht beroep naai- Groningen heeft bedankt. Hij verzocht tevens dat hem misschien toegedachte stoffelijk blijken van sym pathie aan de armen ten goede zouden komen, en niet aan hem of aan zijn gezin. Biervliet. Ds. B. Wielinga, pred. te Kruiningen, bevestigde Zondagvoormiddag onzen nieuwen leeraar, zijnen vriend ds. K. Straatsma, naar aanleiding van 2 Cor. V: 14. 's Namiddags trad ds. Straatsma als predikant op. Hij bad tot tekst gekozen 1 Thimoth. 1 15. Beroepen te St.-Anna Ter Muiden ds. J. R. Van Eerde te Oudenhoorn. Rilland-Bath. Na herhaalde oproeping is de eenige sollicitant, de heer Th. S. Genet te Rotterdam, be noemd tot onderwijzer te Rilland. Uit den getalstaat der leden van het N. O. G. blijkt, dat op 1 Juni 1882 het getal afdeelingen 139 was, waarvan 12 in Zeeland. Het getal gewone leden was 2192, dat der algemeene leden 230, der leden van verdienste 3, der honoraire leden 174 en het getal voorstanders 142. De al'd. Goes telde 12 leden, 1 honorair lid en 4 voorstanders, de afd.'s-Gravenpolder 13 leden en 1 honorair lid, de afd. Heinkenszand 5 leden, de afd. Krabbendijke 10 leden, de afd. Walche ren 27 leden, 2 honoraire leden en 4 voorstanders, de afd. Tholen 21 leden, 1 honorair lid en 6 voorstanders. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben den gemeenteraad van Axel te kennen gegeven, dat zij, den schoolopziener gehoord, zich met de door burgemeester en wethouders namens den raad gegeven inlichtingen niet kunnen vereenigen, maar instemmen met het ge voelen van den schoolopziener, en daarom burgemees ter en wethouders verzoeken den raad voor te stellen, te hesluiten tot de oprichting eener tweede openb. school nabij het gehucht Margaret over te gaan. Mocht de raad weigerachtig blijven aan het te kennen gegeven verlangen te voldoen, dan zullen Ged. Staten toe passing van art. 18, le lid der wet van 17 Augustus 1878 Staatsblad no. 127) in overweging moeten nemen. Te Breda zijn Zaterdag voor de akte van hoofd onderwijzer van de 10 geëxamineerden 2 toegelaten nl. de hh. C. Frentz te Breda en C. J. Gilde te Middelburg. Rechtzaken. Door de afdeeling voor de geschillen van be stuur van den Raad van State zal in haar openbare vergadering op a. s. Woensdag verslag worden uit gebracht in zake het beroep van C. E De Leeuw, huisvrouw van J. Visser, te Goes, van een uitspraak van Gedep. Staten van Zeeland, waarbij de aanwij zing tot den dienst bij de militie van haar zoon uit vroeger huwelijk, H. Stijger, is gehandhaafd. Landbouw en Veeteelt. Westelijk deel van Zuid-Beveland. De stand der veldgewassen vertoont zich voor een groot deel ta melijk bevredigend. De wisselende weersgesteldheid tusschen regen en droogte komt op vele plaatsen de vruchten goed te stade. Waar daarentegen de vorst schier onontbeerlijk mag geacht worden, ontwaart men door gemis aan warm weêr niet die gunstige ver schijnselen. De tarwe althans komtaldaar niet mooi voor. Ook de aardappelen zijn van lichtere gronden beter eetbaar dan op zwaardere. Nu de oude baast verdwe nen zijn, komt er gebrek aan nieuwe. Het ware goed hen eerst te koken en daarna door bakken smakelijker te maken en tevens van de vele vochtdeelen te ontdoen. Men gewaagt reeds van de terecht gevreesde ziekte. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Te Walsoorden had Zaterdag hij enkele inschrijving de aanbesteding plaats van de gewone jaarlijksche onderhouds- en vernieuwingswerken aan de waterkee- ring van het calamiteus waterschap Walsoorden voor liet dienstjaar 1882/83. Er waren ingekomen 14 inschrijvingsbiljetten, waarvan het minst was dat van den heer C. Van der Hooft te Ter Neuzen, voor f 23,009, De raming was f24,793.13%.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1