1882. N°. 71. Zaterdag IT Juni. jaargang. Haven van Goes. stc (iOESClIË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Erijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NUGH Sc VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advcrtentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Hun, die zich met 1 Juli op ons blad abonneeren, worden de nog deze maand verschijnende nommers KOSTELOOS toegezonden. BURGEMEESTER en. WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat voorde gewone herstellingen der haven boord en het water be neden het peil zal zijn afgelat-n als volgt: van Zondag 18 Juni tot Zondag 25 Juni 0,75 Meter van Maandag 26 tot Donderdag 29 Juni ZOO LAAG MOGELIJK Vrijdag 30 Jnni 1 Meter; en Zaterdag 1 Juli 0,60 Meter, terwijl tegen Maandng 3 Juli e. k. het water weer op het havenpeil wovdt gebracht. Goes, 16 Juni 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Mededeeiingen op verschillend gebied. GOES, 16 JUNI 1882. Bij kon. besluit van 13 Juni zijn benoemd tot burgemeester der gemeente Heinkenszand A. De Vulder van Noorden tot burgemeester der gemeente 's-lleer Arendskerke Verniet en tot burgemeester van Cadzand jhr. mr. A. .1. Van Doorn. Verder is Cr. A. Blindenbach, te Zierikzee, be noemd tot plaatsvervanger van den districts-veearts, wien Dordrecht als standplaats is aangewezen, is hem de titel toegekend van Gouvernements-keurmeester van vee, en is hij als zoodanig belast met de visitatie van vee te Zijpe, gemeente Bruinisse. voor de inla ding in een schip naar het buitenland bestemd. 's Heer Arendskerke. Met algemeene vreugde is alhier de tijding ontvangen der benoeming van den heer J. Vermet tot burgemeester dezer gemeente. Hij toch was van alle personen, die genoemd werden, de door de meeste ingezetenen gewenschte. Moge het hem gegeven zijn nog vele jaren aan den bloei en de welvaart zijner geboorteplaats te arbeiden en moge die arbeid zijn belooning. vinden in de toe nemende achting en liefde zijner medeburgers. De commissie voor het afnemen vau de examens voor apothekersbediende te Middelburg heeft toegela ten de heeren P. J. J. Palingte Den HelderP. H. Eykman, te Zaandam en J. W. Smeets, te Gulpen. In de rijkspostspaarbank is van 1 tot 10 Juni jl. ruim f 49,397 meer ingelegd dan terugbetaald. De opbrengst der rijksmiddelen in Mei 11. be droeg f 8,545,417.98, tegen f 8,781,145,37% in Mei 1881. Over de vijf eerste maanden van dit jaar beliep de opbrengst f 41,122,854,27 tegen f40,369,644,97 over de vijf eerste maanden van 1881. De Regeerir.g zond aan de Tweede Kamer een wetsontwerp in tot bekrachtiging van den onderhand- schen verkoop van grond van het kroondomein aan de Kon. Locaal Spoorweg-Maatschappij Willem 111 te Apeldoorn, en gewijzigde ontwerpen van wet tot vaststelling van het slot der Indische rekeningen van 1867, 1868 en 1869 met de daarbij behoorende me- moriën van beantwoording. Van de Tweede Kamer is h. i voorloopig verslag over de herziening der vesting wet en het verslag over de wijziging der wet be treffende de Kon. Mil. Academie verschenen. Volgens den Haagschen correspondent der Zutf. Ct. spelen Z. M. de Koning en de Ministers nog altoos krijgertje. «Onvermoeid" toch blijft volgens hem «het Ministerie zijn verzoek om ontslag herhalen en de koning blijft even onvermoeid weigeren aan dat ver zoek te voldoen. Ze lijkt wat vreemd die onvermoeidheid als de Ministers werkelijk hun leven q. q. moede zijn, zullen te dit Z. M. wel hebben te kennen gegeven op een wijze, welke onzen Koning het verzoeken moede maakte. Dit is zeker, als de Ministers blijven, kunnen ze zeggen «op vereerend verzoek." Naar de Zuid-Afrikaansche bladen melden lieeft de Volksraad van Transvaal een pensioenaanvraag voor mevr. de wed. Burgers afgewezen. «Natuurlijk is deze aanvraag niet van mevr. Bur gers zelve, maar van hare vrienden uitgegaan. Wij vonden het terstond jammer, dat dezen bij den Volks raad hebben aangeklopt, daar zij waarschijnlijk wel voorzien konden, wat het antwoord zou zijn. »Op vreemden intusschen maakt de weigering door den Volksraad een pijnlijken indruk. Wat de tegen woordige Transvaal tegen den president van vroeger hebbe, dat zij zelfs het goede in Burgers niet toont te appreciëerenbewijst weinig dankbaarheid. En dankbaarheid is toch óok een «Christenplicht." (il. N.) De heer jhr. mr. F. G. A. Gevers Deynoot oud-burgemeester van 's-Gravenhageis Donderdag overleden. Het bericht omtrent de aanbieding van een verjaarscadeau aan mevr. Bosboom Toussaint is on juist althans voorbarig. De commissie is nog niet samengesteld en dus zal ook de aard van liet geschenk nog wel niet bepaald zijn. (11. Ct.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar Schore en Vlake door den proponent P. Flieringa te Utrecht. Zondag 11 Juni predikte ds. O. Los, predikant bij de Cnr. geref. gemeente te Coliinsplaat, vóór zijn vertrek naar Sleeuwijk, afscheid met Coll. IV 18c. Drietal te Monnikendam dd. S. L. v. Stein Cal- lenfels, te St. LaurensH. Van Selms, tö NisseG. II. Van Kasteel, te Kollum. Rilland-Batii. De raad dezer gemeente heeft be sloten* den heer M. V. VV. Van Bijlevelt, onderwijzer te Rilland, eene gratificatie toe te kennen van f 12,50 per maand, zoolang de vacature voor hoofd der school duurt. Op de alg. verg. der Zuid-Bevelandsche onder wijzers, Vrijdag 21 Juli te 's- Gravenpolder te houden, zal besproken worden het jongste ontwerp der regee ring op het beteugelen van den arbeid door kinderen. Benoemd tot onderwijzer aan de bijzondere chris telijke school te Oud-Beierland de heer P. C. De Jonge van Goes. (Z. N.) Tot len onderwijzer aan de le openbare school te Woudrichem is benoemd de heer C. Van Weele, onderwijzer aan de school bij den Dam te Yerseke. Aan den heer P. Conradi is, wegens voortdu rende ongesteldheid, eervol ontslag verleend als leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde en Aardrijks kunde aan de H. B. S. te Zierikzee, met ingang van 1 September e. k. Te Dordrecht is deze week de eerste steen ge legd voor een nieuwe Christelijke school voor min- en on vermogenden. De Minister van binnenlandsche zaken heeft als gecommitteerden aangewezen, te wier overstaan de eind examens bij de gymnasia te 's-Hertogenbosch, Maas tricht en Middelburg zullen worden afgenomen: dr. J. G. Van Eyken, inspecteur der gymnasia te 's-Gra venhage, dr. J. Woltjer, hoogleeraar der Vrije Univer siteit te Amsterdam, en dr. D. G. Cramer, directeur der hoogere burgerschool te Zutfer». Te Middelburg zullen die examens plaatshebben op 7, 8 en 10 Juli. Een op onderwijsgebied zeer bekend man de heer A. Van Otterloo, is in 64-jarigen ouderdom te Olst overledenwerwaarts hij zich tot herstel zijner gezondheid had begeven. Eerst hoofdonderwijzer, later directeur der bijzondere handelsschool, onder voor zitting van dr. Sarphati, was hij sinds 1869 leeraar in het handelsrekenen en de aardrijkskunde aan de open bare handelsschool te Amsterdam. Herhaaldelijk be stuurder van het Nederlandsch Onderwijzersgenoot schap, vervulde hij daarin het voorzitterschap en was hij ook secretaris der plaatselijke schoolcommissie. Ook door zijn geschriften verwierf hij zich een goeden naam. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Bij de aanbesteding, op 12 Juni gehouden door het Ministerie van Koloniën, in het gebouw der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, te Amsterdam, bleek voor perceel 5, leder, de minste inschrijver te zijn de heer J. P. Larsen, te Goes, voor f 5613,55. Dinsdag is in het Hotel «Zoutkeet" alhier door den heer Jac. Van Acker, namens zijne principalen, aanbesteed het bouwen van een nieuw stecnen varkens hok en bakkeeten eenige reparation aan het woonhuis en de schuurop de hofstede in Noordhoekonder Kloetingebewoond door den pachter SI. Nieuwenhuijse. Daarvoor is ingeschreven door de heeren J. J. Po- leij te Hansweert voor f1285, B. Den Boer te Goes voor f1279, A. v. d. Repe te Kattendijke voor f1175, P. Dronkers te Kapelle voor f1150, M. De Vos te Kloetinge voor f1145, P. De Vos te Kloetinge voor f1110 en B. M. Van't Veer te Biezelinge voor f 1085. Het werk zal uitgevoerd worden onder toezicht van den heer A. Le Clercq, bouwkundige te Kruiningen. Hansweert. Woensdag II. is door den heer A. Le Clercq, namens zijn principaalaanbesteed het bouwen van drie woonhuizen alhier. Daarvoor is ingeschreven door de heeren L. Van Verre te Kruiningen voor f2180, J. J. Poleij voor f2165, C. Koch voor f2154, J. M. Lammerse voor i ij'150 en A. Goedemond voor f2150. Het werk is, hij loting, aan den laatste gegund die evenals te drie te voren genoemden te Hansweert woont. Overzicht van den stand der koersen. Eene koersvergelijlung leidt ook ditmaal tot de wetenschap, dat het er met de hoofdsoort hij uitne mendheid de Bussen nog maar niet te best uit ziet. Reeds meermalen wezen we op de gegronde re den daarvan en thans zijn de buitenlandsche bladen schier meer dan ooit gevuld met beschouwingen over het Russische krediet waariu, evenals wij meermalen deden, gewaarschuwd wordt voor den verzwakten debiteur. Intusschen zegt de Reviie écon. et fin. gelooven wij voor de bespaarde kapitalen de Russi sche fondsen niet meer te mogen rangschikken onder die, welke alle vereisehte zekerheid aanbieden. Wan neer het thans nog een teedere zaak is tot de houders van Russische fondsen te zeggen het verlies te lijden, hetwelk zij bij de tegenwoordige koersen zicli zouden moeten getroosten, en waarinhet zij ten minste te hopen een wijze en krachtige politiek verande ring zou kunnen brengen, zoo is toch de tijd voorbij, dat men met een gerust geweten de bespaarde ka pitalen eene belegging in deze fondsen zou mogen aanraden, 't Kwam ons goed voor, den lezers ook het oordeel van een invloedrijk buitenlandsch orgaan te laten hooren. Wij herinneren terloops evenwel nog dat alle Russen niet over éen kam te scheren zijn. Wie verschillende soorten heeft en tot vermin dering van zijn Russenbezit mocht besluiten, die ver- koope de duurste staatspapieren en behoude de meest soliede Bussische sporen. Deaandeelen Warschau-Weenen beleven tegenwoor dig treurige dagenzij verminderden van 60 tot 56 pet. Waai om? 'tLigt voor de hand dat het verlies veroorzaakt is door invloed, aangewend door hen die kort bij 't vuur zitten en die nu reeds weten, dat het uittekeeren dividend niet zal meevallen. Een abonné uit den Haag schrijft in «de Nieuwe Fin. Sc Kap.", dat hij uit zeer sol .ede bron heeft vernomen, dat in ingewijde kringen wordt gesproken van een nog uit te keeren dividend van 5 R. per aandeel. Dit zou met het voorloopig dividend van R. 1%, in Januari betaald, een totaal dividend van R, 6% uitmaken, gelijkstaande met f7,80 geiijk aan 7pct. rente over den tegenwoordigen koopprijs der aandeden. Immers, naar de tegenwoordige noteering kost een aandeel 1114 (gelijk 2 maal f57), waarvan men ge niet f7,80, wat gelijk staat met bijna f7 van f100 besteed geld. Al is het nu ook, dat de ontvangsten der laatste maanden niet voordeelig waren, dan blijkt het toch ieder dat de tegenwoordige koers, die een rentegenot afwerpt van schier 7 percent, te laag is, waaruit koersvei betering voor de naaste toekomst te hopen valt. Niet verkoopen zouden we op den tegen- woordigen prijsveeleer zouden wij hun, die geene of slechts enkele aandeelen bezitten, aankoop aanraden, ook met het oog op de omstandigheid, dat weldra de buitengewone uitgaven voor de verbetering van de spoorbaan zullen ophouden. Spanjaarden op dezelfde koersen. Het voorstel der conversie werd eergisteren in eene druk bezochte vergadering te Londen, waarin de president van den raad van buitenlandsche fondsenhouders voorzat, aan genomen. Voor elk stuk, groot Piaster 400 gelijk pd. st. 83 gelijk franc 2160 gelijk f1000, ontvangt de tot de conversie toetredende houder fr. 993,60, waarvan de interest in Holl. geld herleid ongeveer f 18 zal zijn. Iin van het oude stuk geniet men een interest van franc 27 gelijk f 12,80 ongeveer. In dit verschil is nu gedisconteerd de geraamde waarde der toegezegde renteverhooging op de oude stukken; mocht in de beursprijs die raming niet opgesloten liggen, en evenwel slechts gebaseerd zijn op de 1 pet. in terest, dan zou rijzing der nieuwe stukken zeker zijn 't Komt ons echter voor dat overspanning omtrent de lang besproken conversie den koers kunstmatig heeft opgeschroeft, waarom wellicht verkoop op den tegenwoordigen prijs aantebevelen ware. De lezer zal het echter begrepen hebben dat we hier een factor missen, die we voor zekerheid omtrent de koersen in naaste toekomst niet kunnen missen. Peruanen liepen van 14'/f6 tot 12 pet. terug. Te Londen heeft eene vergadering plaats gehad van hou ders van geregistreerde obligation, waarbij o. m. over eengekomen is lo. De Chileensche regeering biedt ten verkoop aan een milliocn ton guano of eene mindere hoeveel heid, te vinden in de guanolagen op Peruaansch ge bied, door Chili thans bezet gehouden. 2o. De netto-opbrengst zal gelijkelijk tusschen Chili en de obligatiehouders van Peru, welke een recht op guano kunnen doen gelden, verdeeld worden. Veel schijnt er, naar de uitgebreidere berichten, niet te verdeelen te zijn. De comité-kosten zijn niet gering. De man, die de aangehaalde overeenkomst van de Chileensche regeering thuis bracht, brengt voor de kosten van zijne reis ongeveer 84 duizend gulden in rekening. Niet te verwonderen dat de noteering verschrikt achteruit springt. Portugeezen onbeduidend veranderd; de koersen wijzen de Spcts. stukken voor aankoop preferent aan boven de 3pcts. Egyptenaren retireerden van 70 tot 66 en van 88 tot op 84 pet. Ook de Brazilanen moesten wat prijsgeven. Aand. stoomvaartmaatschappij Zeeland retireerden van 47 tot op 45pct. en de 4% pets. oblig. dito daalden van 104 tot 101 pet. De 5pet. dito wisten zich 'tis bevreemdend genoeg nog steeds op den pari-koers te handhaven. De gestempelde Centraal oblig. verminderden van 73% tot 70 pet., wat niet zoo te verwonderen is om vroeger uiteengezette reden. Aangenamer uitkomst geven ie koersen der Amerik. Spoorwegwaarden; over 't algemeen valt daarbij ver hooging te constateeren. Buiteniar.dsch Overzicht. Wat te verwachten was is geschied de Duitsche rijksdag nam met overweldigende meerderheid het be sluit om niet met Von Bismarck's tabaksplannen mee te gaan. Met 276 tegen 43 stemmen verwierp die rijksdag n.l. Woensdag bij tweede lezing het eerste artikel van het tabaksmonopolie-ontwerp. Von Bismarck was ernstig bestreden door Richter, leider van het centrum. Donderdag nam de Rijksdag, na eene beraadslaging van acht uren, met 155 tegen 150 stemmen de re solutie aan, dat na de verhooging van de belasting op tabak dd. 16 Juli 1879 verdere belasting en ver ontrusting der tabaks-indrustrie onraadzaam schijnt. De rijkskanselier heeft daarop voorgesteld de zit tingen te verdagen van 19 Juni tot 30 November. Daarover zou heden een besluit genomen worden. In Egypte blijft de toestand ernstig, niettegenstaande officieel de berichten gunstiger luiden. Hoewt 1 de Fransche en de Engelsche regeering aan de respectieve vertegenwoordigingen gunstige verkla ringen afleggen, wordt van andere zijde de toestand donker geschilderden het is uiterst moeielijk den waren toestand te leeren kennen. Frankrijk en Duitschland maken een vloot gereed, om die naar Alexandria te doen stevenen ter be scherming der Europeanen. De Khedive is zelf ook in genoemde stad aange komen, en Derwisch, zoowel als hij geeft de meest geruststellende verzekeringen. Toch weten onze lezers uit een telegram in ons vorig nommer hoe anderen Derwisch zending als mislukt beschouwen. De conferentieplannen stuiten nog altijd op den onwil der Porte af. De Belgische liberalen zijn opgetogen over den uitslag der verkiezingen. En geen wonderHunne overwinning ai was die niet schitterend was toch in ieder geval wel de moeite waard om tot vreugde te stemmen. De verandering van premier in Rusland wekt in zoo ver vreugde, dat nl. Ignatieff daardoor van het tooneel af is. Zijn opvolger, hoewel meer vrijzin nig dan hij, is toch nog niet de man om Rusland te geven wat het moet hebben rust en kalmte en verbetering van toestanden. De Czaar kreeg een vitrde dochter, die prinses Olga zal heeten. De keizerin moet zeer zwak wezen. Het zijn dan ook geene aangename tijden voor vorstelijke kraamvrouwen. Gemengde Berichten. Hansweert. Bij het inhalen van een schip in de sluis geraakte heden (Vrijdag) de knecht, die het van een sleepboot, welke aan den ducdalf gemeerd lag, wilde afduwen om het daarvan vrijtehouden, te water tusschen het schip en de sleepboot. Doordien men er in slagen mocht hem onmiddellijk te grijpen, ontsnapte hij aan liet gevaar van tusschen de beide sche pen verpletterd te worden, daar onmiddellijk nadat hij op liet droge gebracht was het schip met kracht tegen de sleepboot aansloeg. Hansweert. Nadat verleder. Woensdag de telegraaf toestellen en kantoormeubelen waren overgebracht, werd 's namiddags te 2 uren, gewone tijd van opening, het nieuwe kantoorgebouw, aan de andere zijde van het kanaal, voor het publiek opengesteld. Als gewoon lijk bleef ook bij deze verplaatsing de diensttijd on verkort, zoodat het publiek geenerlei vertraging on dervond bij de verzending of ontvangst van telegram-

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1