nan de hand om de schoven zóódanig te leggen, dat de aven den grond niets of weinig raken, dan loopt in de eerste plaats het water er langs en ze zijn gauwer droog. De heer G. J. Van den Bosch meent in verband met het vraagstuk te moeten wijzen op eene tentoon stelling van werktuigen, die eerlang in Engeland zal gehouden worden. Daarop zal een soort van wanmolens zijn, waarmede men de vochtige deelen grootendeels kan verdrijven. Hij kan ieder, die daartoe in de gelegenheid is, aanraden daar een kijkje te nemen. De heer Snijders stelt zich beschikbaar om met belangstellenden uit Zeeland mee te gaan als gids en tolk. Aan de orde is verder punt 2 van de agenda Vindt de landbouw in art. 26 der wet van 13 Juni 1857, St.bl. 87, voldoende bescherming tegen te sterke vermenigvuldiging van scha delijk gedierte De heer L. Dingemanse, van Gapinge, vraagt hier over het woord en zegtdat hij van kraaien en gan zen oneindig veel schade heeft, v.n.l. aan het kool zaad. Hij heeft vergunning gevraagd aan den Com missaris des Konings, maar kon die niet krijgen. Nadat nog eenige heeren hierover het woord ge voerd hadden, kwam men tot de conclusie, dat eene particuliere vergunning wel verleend wordtindien zulks niet in strijd is met het gevoelen van den jacht- eigenaar. Punt 3 luidt Belooft de verwerking van de afgeroomde melk tot magere kaas in Zeeland voordeeliger te zullen zijn dan het gebruik daarvan tot op- kweeken of mesten van jong vee Zoo ja wat kan de maatschappij doenten einde dien tak van bedrijf te bevorderen of aan te moe digen Wat het laatste gedeelte van die vraag betrof kon de voorzitter mededeelendat het hoofdbestuur be sloten had een zeer geschikt persoon voor een 7 dagen naar Zuid-Holland te zenden en dan later daarvan een verslag te laten drukken en dat aan de leden toe te zenden. Wat het eerste gedeelte van de vraag betrof was de heer G. J. Van de Linde, van Colijnsplaat, zoo vrij die in negatieven zin te beantwoorden, hetgeen tegen spraak vond bij den voorzitter en den heer Den Boer uit Middelburg. Laatstgenoemde haalde een voorbeeld aan, van iemand die 20 koeien had en niets anders deed dan kaas maken en wien het heel goed ging. De tijd gebood te eindigen, daar nu en dan reeds rijtuigen aankwamen voor den rijtoer. De secretaris deed nog voorlezing van een brief van den heer Giljam, van Ouwerkerk, die op voorstel van het hoofdbestuur gedrukt zal worden om in de ver schillende afdeelingen te behandelen. Op de vraag van den voorzitter, of iemand nog iets in 't midden had te brengen, stelde de heer G. J. Van den Bosch voor om bij de hooge regeering aan te dringen om de milicien-verlofgangers op een an deren tijd op te roepen dan dien, waarop de boer geen volk missen kan. De heer J. H. Bijbau meent te weten, dat de nieuwe militiewet, die in aantocht is, daarin eene verande ring zal brengen. Nu niets meer aan de orde zijnde, sluit de voor zitter onder dankbetuiging aan de leden voor hun goede opkomst en aan het gemeentebestuur van Cort- gene voor zijne hartelijke ontvangst de vergadering. Tegen 1 uur nam met ruim 40 rijtuigen de rij toer een aanvang door de schoone streken van Wis- sekerke, Colijnsplaat en Cats, om vandaar weder huiswaarts te keeren. Het muziekgezelschap «Een dracht maakt Macht" alhier vergaste de heeren bij het binnenkomen van ieder dorp op een marsch. Heden, Woensdag, had de tentoonstelling van paar den, rundvee, schapen, varkens enz. plaats, op eene smaakvol versierde weide, daartoe welwillend door den heer J. W. Vader afgestaan. Er waren vele inzendingen. De tentoonstelling was wel bezocht. Het weer was goed, doch dreigde ieder oogenblik te veranderen. Bekroningen. De prijzen zijn toegekend als volgt LANDBOUWP AARDEN. Onverschillig van welk ras. Hengsten, minstens 3 jaar oud, eerste prijs f 40. tweede prijs, uitgeloofd door den algemeenen voor zitter der Maatschappijden heer mr. C. J. Pické, f25. derde prijs f 15. Deze drie prijzen zijn niet toegekend. Hengsten, geboren in 4880, eerste prijs f15. tweede prijs, uitgeloofd door den algemeenen secre taris der Maatschappij, den heer J. H. Snijders, f 10. Deze prijzen zijn niet toegekend. Hengsten, geboren in 4881, eerste prijs f6. tweede prijs f 4. Eveneens niet toegekend. Merriën, minstens 4 jaar oud, eerste prijs f25 aan M. Noordhoek. tweede prijs f45 aan Ph. De Back. Driejarige merriën, eersto prijs f20 aan W. De Looff. tweede prijs, uitgeloofd door den algemeenen pen ningmeester der Maatschappij, den heer M. Volkrijk Liebert, f10 aan Jac. Verhulst. Tweejarige merriën, eerste prijs f45 aan L. Maas. tweede prijs f7,50 aan P. Verburg Jr. Ruinen, minstens 4 jaar oud, eerste prijs f45 Met toegekend, tweede prijs f40 aan M. Nieuwenhuijzen. Paarden, geboren in d884, onverschillig vaü welk geslacht, mits geen hengsten, eerste prijs f10. tweede prijs f5. Beide prijzen niet toegekend. Spannen werkpaarden, minstens 4 jaar oud, onver schillig van welk geslacht, eerste prijs f30 aan P. H. Saaijmans Vader, tweede prijs een paar hoofdstellen met toornen en kruislijn, uitgeloofd door den heer J. W. Vader, aan M. De Regt Mzn. RUNDVEE. Springstieren, minstens 2 jaar oud, van inlandsch ras, eerste prijs f25 aan H. J. E. Gerlach. tweede prijs f45 aan L. Maas. Melkkoeien, onverschillig van welk ras, eerste prijs 1' 25 aan C. O. Nieuwenhuijzen. tweede prijs 12 geletterde korenzakken, uitgeloofd door den heer J. W. Vader, aan J. W. Nieuwenhuijzen. derde prijs f 40 aan J. Van der Jagt Wzn Tweetands-vaarzen, eerste prijs f45 aan J. Swemer. tweede prijs f 40 aan C. O. Nieuwenhuijzen. derde prijs f5 aan J. W. Nieuwenhuijzen. Melktandsvaarzen, eerste prijs f40 aan J. W. Nieuwenhuijzen. tweede prijs f5 aan G. J. Vau der Linde, derde prijs f2,50 aan W. Noordhoek. Voor 4 stuks melkkoeien, onverschillig van welk ras, van éen eigenaar, eerste prijs f25 aan J. Van der Weel. tweede prijs f 15 aan Ph. De Back. SCHAPEN. Van inlandsch ras. Springrammen, eerste prijs f10 1 tweede prijs f5 j beide aan A' Markusse. Ooien, minstens 3 stuks, eerste prijs f 40 aan M. Maas. tweede prijs f 5 aan P. Van Weel. VARKENS. Onverschillig van welk ras. Beeren, eerste prijs f5 aan A. Van Damme. tweede prijs f2,50. Niet toegekend. Zeugen, eerste prijs f5 aan C. Van Damme. tweede prijs f2,50. Niet toegekend. PLUIMGEDIERTE. Voor de schoonste verzameling pluimgedierte f 10 aan W. H. De Bruijn van Melis- en Mariekerke. WERKTUIGEN ENZ. Voor de volledigste verzameling van nieuwste ver beterde landbouw-werktuigen van éen eigenaar, uitge loofd door den heer J. W. Vader, f25 aan wed. J. C. Massee Zoon. Voof de volledigste verzameling van werktuigen voor zuivelbereiding (koudwatermethode), uitgeloofd door den heer J. H. Bijbauf 20. Niet toegekend. Voor de best werkende graansorteerder (trieur), uit geloofd door de bestuursleden der Afdeeling Noord- Beveland, 125 aan wed. J. C. Massee Zoon. BOTER EN KAAS. Voor minstens 4 kilogram boter, uitgeloofd door den heer J. W. Vader, eerste prijs f6 aan J. Voogd, tweede prijs f 4 aan W. H. De Bruijn van Melis- en Mariekerke. Voor de best gekeurde vette kaas, uitgeloofd door den heer mr. L. A. Bijbau, f 10 aan A. Nijssen. Voor de best gekeurde gekruide magere kaas, uit geloofd door den heer P. H. Van Lis, f 5 aan J. Voogd. Verder zijn nog toegekend de navolgende aanbe- velingsprijzen a. Voor rammen en ooien f15 aan G. J. Van den Bosch. b. Voor twee kalfdragende vaarzen f 10 aan Ph. De Back. c. Voor stieren f 10 aan P. Van Weel. d. Voor een hond van een tredmolen f 5 aan J. Zoeter. e. Voor een karnmolen f5 aan A. De Troye. f. Voor een wanmolen f5 aan denzelfde. g. Voor een aardappelzeef f 5 aan J. Voogd. h. Voor kippen i'2,50 aan mej. A. Van der MoerVan Leeuwen. Buitenlandsch Overzicht. In België zijn de verkiezingen gehouden voor ka mer en senaat. Te Gent, waarop aller oogen waren gevestigd, zegevierden de liberalen, echter slechts met eene gemiddelde meerderheid van 68 stemmen. De uitslag van het geheel is thans dat de liberale meerderheid in de kamer van 44 tot 18 en in den senaat van 4 tot 7 is aangegroeid. En dit is, met het oog op de heftige agitatie tegen de openbare school, een zeker zeer verblijdend teeken. Geen wonder is het, dat na de berichten uit Alexan- driê op de Londensche beurs de Egyptische fondsen achteruit gingen. Ceunificeerden zegt een telegram in de N. R. Ct. vielen tot 64 maar sloten 65 bij enormen omzet. Omtrent het oproer in Alexandrië, waarvan in ons voorgaand nommer een telegram melding maakte, ver nemen wij nader dat een twist tusschen een Europeaan en een Arabier aanleiding gaf tot het gerucht, dat deze laatste door den Europeaan was vermoord. Dit nieuws, door de Arabische wijken verspreid, veroor zaakte dat de bevolkiug op de been kwam en weldra met messen en knotsen gewapend op de Europeanen aanviel en hunne winkels openbrak en plunderde. De politie was wel niet sterk genoeg om de rust te hand haven, doch deed daar ook geen enkele poging toe, en de tegenstand der Europeanen was, wegens hun geringer aantal en het onverwachte van het oproer, zeer gering. Toch moeten er onder hunne geweer schoten èttelijkc muiters zijn gevallen. De Éngelsche en de Grieksche consul werden evenals de Italiaansche vice-consul gevaarlijk gewond. Een Engelsch ingenieur van het eskader werd doodgeschoten. Eerst laat in den avond werd het oproer door Egyptische soldaten gedempt, terwijl de Éngelsche admiraal toebereidselen maakte om de troepen te doen landen. Inmiddels zijn Derwisch en de Khedive te Alexandrië aangeko men om een onderzoek intestellen. De mogendheden zullen in dezen toch hun gezag moeten doen gelden. De laatste berichten melden dat de gouverneur 300 Arabische deelnemers aan het oproer van Zondag liet gevangen nemen. Vele Europeanen worden vermist. Een duizendtal verliet Egypte met verschillende mail- stoomers. Arabi-pacha dreigde openlijk met de verkla ring van den heiligen oorlog tegen do Europeanen, indien de Khedive de voorgenomen afzetting van voor name nationale ambtenaren ten uitvoer brengt. Ilij herhaalde zijn bedreiging schriftelijk. Verder predik ten hadjis voor de geloovige scharen den ganschen nacht bij de graven der heiligen, hen opruiende tegen de Europeanen. De opgewondenheid onder de inboor lingen is hoog gestegen, en een uitbarsting is ieder oogenblik mogelijk. Terwijl velen Arabi-pacha's invloed hoog stellen verklaren anderen, dat vele troepen, o. a. artillerie en cavalerie, volstrekt niet op zijn hand zijn. Toch zal aan alle zijden wel overdrijving wezen. Vreemde bladen, vooral Éngelschezullen den toe stand zeer ernstig kleuren om den mogendheden aan leiding te geven tusschenbeide te komen. Anderen zullen den sultan willen helpen en de zaken minder ernstig voordoen. De Fransche minister van justitie Humbert heeft, om de, in ons vorig nommer vermelde, geleden neer laag, zijn ontslag gevraagd Dit is door den president geweigerdmaar wel is hem een maand verlof toe gestaan. Von Bismarck heeft in den Duitschen Rijksdag sterk het tabaks-monopolie-ontwerp verdedigd. Of het haten zal Gemengde Berichten. In de week van Dinsdag 6 tot Dinsdag 43 Juni bedroeg de hoeveelheid gevallen regen 73.3 mM., dat is nog 3 mM. meer dan de geheele maand Maart opleverde. Die maand (Maart) draagt dan nog al den naam van regenmaand. Heden ochtend (Woensdag) bedroeg de hoeveelheid 8.9 mM.; in 't geheel leverde deze maand reeds 84.4 mM. Hansweert. Zondagnamiddag is in een winkel al hier, terwijl de bewoners afwezig waren, door de 42 jarige H. S. en de43jarige P. S. uit eene ongeslotene winkellade eenig zilvergeld ontvreemd. Zij hadden zich door het opschuiven van een achterraam toegang weten te verschaffen tot de geldlade in den winkel. Het geld hadden zij hier en daar verstopt, doch dit werd op hare aanwijzing teruggevonden. Snoeplust schijnt de drijfveer tot dezen diefstal te zijn geweest. Tegen de jeugdige dieveggen is procesverbaal opgemaakt. In den nacht van den 40 op den 4 4 Juni jl. bezweek het laatste gedeelte van den vroegere» zee dijk aan den Nol van Ouwelek, voor den Sophia-pol- der in de gemeente Wissekerke (Noord-Beveland.) De golven stroomden in en over den binnenberm van den polder, en de toestand zou nog erger geworden zijn, indien niet door tusschenkomst van den heer M. Dees aldaar, met toestemming van de directie, eene ringkade was gelegd van p. m. 32 meter lengte, tot behoud zijner vruchten in de bedijkte kuip van den p older. Tholen. In de vestibule van het stadhuis alhier hangt eene oude schilderij, voorstellende »Het laatste oordeel". Onlangs is door den Min. van Binn. Zaken een verzoek tot het bestuur dezer gemeente gericht om deze schilderij aan het Rijk te verkoopen, aan welk verzoek volgens raadsbesluit van Maandag 11. zal voldaan worden tegen een koopsom van 250 gulden. Jhr, V. De Stuers schijnt den Minister op deze schilderij opmerkzaam te hebben gemaakt niet om hare kunstwaarde, maar om hare historische waarde. Bovendien is zij zoo verachterd, dat eene restauratie noodzakelijk zal zijn. Oud-Vosmeer. Vrijdag, vorige week, ontmoette alhier de opzichter der jachtvelden van de heeren De Caters, terwijl hij zijn dienst verrichtte, een strooper, wien hij sommeerde zijn geweer af te geven. Toen hieraan geen gevolg werd gegeven ontstond tusschen beide mannen eene worsteling, met het ongelukkig gevolgdat Lindhout zoo heet de opzichter een kogel uit zijn eigen revolver in de dij kreeg, die er nog niet uit verwijderd is kunnen worden. Door dien het kermis was, was niemand buiten en geschiedde alles zonder getuigen. Een zekere B. is gearresteerd als de vermoede lijk schuldige. Na een verhoor van de Rechtbank te Oud-Vosmeer ingesteld, is hij voorloopig in het huis van bewaring te Tholen opgesloten, om verder naar Zierikzee te worden overgebracht. Tot heden heeft hij alles ontkend. De Hollandsche menschen moeten van een zeer taai ras zijn. Acht dagen geleden teekende de ther mometer te 14 uren 75 gr. Fahr., Maandag op hetzelfde uur 49 gr., welk verschil van temperatuur de meesten doorstaan zonder verandering in hun kleeding te bren gen De eenige bijvoeging bestaat in een parapluie, die evenwei niet veel warmte geeft. (Arnh. Ct.) In de vorige week zijn te Woerden 7, te Rot terdam 6 en te Gouda 2 gevallen van pokken voor gekomen. De «zekere plaats" in de woning van een inge zetene van Utrecht verkeerde' in een staat van vol heid die haar voor het gebruik geheel ongeschikt maakte. Goede raad was hier goedkoop; slechts een boodschap naar het stadhuisen des nachts stonden de stadsmannen met de groote ton op wielen en met een kacheltje, waarop een desinfectie-middel verdampt wordt, voor de deur. In weinig oogenblikken was de operatie verricht. De mannen vonden zelf dat het zeer vlot ging, cn de buren prezen den huisheer en zijn familie om den Weinigen last, dien hunne reuk organen van het werk ondervonden. Des morgens bij het ontwaken vond de geachte ingezetene de bedoelde plaats nog in volkomen denzelfden staat als den vo- rigen dag en bij onderzoek bleekdat men zijn re genput had leeggepompt en den inhoud daarvan had weggehaald. Gelukkig, dat liet dezer dagen nog al eens regent; anders ware de vergissing minder aangenaam voor den betrokken persoon In Overijsel en Gelderland is de boterproductie zoo grootdat op sommige markten de beste gras- boter tot voor 75 a 80 ct. per Ned. pd. verkocht wordt. De margarinefabrieken staan dientengevolge stil. Te Eist bij Rhenen bracht een schoenmaker die zich voortdurend bedrinkt, zijn zoon twee wonden in de zijde toe, die den dood tengevolge zullen hebben. De gevaarlijke man is gearresteerd. Zondagavond is de wisselwachter nabij het sta tion Rosmalen door een trein overreden. Beide beenen werden van het lichaam gescheiden en de dood volgde onmiddellijk. Te Tilburg had Maandag een treffend ongeluk plaats. Zekere Van B. was in een oliemolen werk zaam. Door gebrek aan wind stond de molen eenige oogenblikken stilen Van B. wilde daarvan gebruik maken om de as te smeren. Hij verzuimde echter de praam in te schieten en dus den molen te belet ten, zich in beweging te zetten. Om te smeren moest hij onder de zware molenas kruipen en nauwelijks was hij hiermede bezig, of eene windvlaag bracht de wieken in gang en deed de as wentelende ijzeren pennen grepen Van B. bij de kleederen, en de onge lukkige ging mede rond. De kleederen werden hem letterlijk in flarden van het lijf gescheurd, eu hij zelf verpletterd en stuk gemalen. In zekere gemeente van ons vaderland werd on langs een gaslantaarn geplaatst, die weigerde licht te geven. Het verstand van den lantaarnopsteker stond er voor stil. Er werd nu een beambte geraadpleegd, die hooger stond en «technische" bekwaamheid bezat. Hij inspecteerde de lantaarn met de meeste nauw keurigheid, gaf raad, maar ook al geen goeden raad, want de lantaarn bleef halsstarrig weigeren licht te geven. Het publiek fluisterde reeds allerlei geheim zinnigheden, toen de oorzaak gelukkig gevonden werd: men had verzuimd de lantaarn in verbinding te bren gen met de gasleiding (N. R. Ct.) Er zijn belooningen van 2000, 4000 en 500 pd. sterling uitgeloofd aan degenen, die de moordenaars van den heer Bourke en korporaal Wallace Don derdag nabij Gort gedood aanwijzen of inlichtingen geven omtrent hun verblijf. Het is gebleken, dat de misdadigers na het volvoeren van den dubbelen meord met de soldaten zijn meegeloopen om de daders te achterhalen. Men zocht hen echter nog te vergeefs. De hertog van Leinster heeft zijn pachters 24 pet. vermindering van pacht toegestaan. In de laatste maanden zijn 3784 kwijtscheldingen van pacht, tot een bedrag van ruim 92,331 pdst. verleend. De ballontochten over het Éngelsche kanaal willen maar niet ophouden. De noodlottige afloop van vele dier tochten werkt niet afschrikkend genoeg, daar men immers in elk geval een soort van beroemdheid met zulk een dwaze onderneming koopen kan. Sir Claude de Crespigny, die Zaterdagavond met den aëronaut Simmons mee zou gaan, is er ook weder niet best afgekomen, maar zijn lot is bijna belachelijk eerder dan tragisch. «Hij verdronk, voordat hij water gezien had", m. a. w. hij viel uit de schuit en brak zijn been, voordat de ballon geheel was losgemaakt. De aëronaut zei, dat hel hem speet, en vloog de lucht in, Sir Claude in 'tgras latende liggen, die den bal lon in melancholieke stemming na mocht staren. Dan was zijn zuster althans verstandiger geweest, die eerst ook mee had willen gaan, maar door het weer was afgeschrikt. Intusschen is de heer Simmons zonder eenig ongeval na een reis van vijf kwartier behouden bij Arras neergekomen. -Bruce, het Éngelsche paard dat bij de wedrennen te Longchamps den prijs won, is reeds weer naar Engeland overgebracht. In den stal te Longchamps, waar men het voor den wedren onder dak had gebracht, liet de eigenaar het dag en nacht bewaken uit vrees dat de Franschen net een of ander kwaad zouden doen. Toen Bruce kort vóór de rennen zich eenigszins vermoeid betoonde, goot men een flesch champagne in zijn krib, het paard slurpte dat edele vocht gretig op en werd terstond zeer levendig. Bruce heeft zijn eigenaar, met de particuliere wed denschappen mee, niet minder dan 300,000 francs opgebracht. Bij het sloopen van een oud huis te Parijs, dat weleer aan den hertog van Guise heeft toebehoord, heeft men een schat ontdekt, die daar eeuwen lang verborgen was gebleven. Een werkman, bezig in den kelder van het huis, om een muur weg te breken, stootte op eene ijzeren in den muur gemetselde kist. Zij was gevuld met goudstukken, de beeltenis van Karei "VI dragende. De schat woog 40 kilo. Te Berlijn stond dezer dagen een postbode te recht, die nog slechts drie weken in dienst was, maar gedurende dien tijd ruim 300 brieven verduisterd had. Hij liep eenigszins moeielijk, daar hem iets aan zijn voet scheelde en hield telkens, om zich een loop te besparen, tal van brieven achter. Men vond stapels brieven terug in het geheim gemak van het kantoor dat er door verstopt geraakt was, hetgeen tot de ont dekking leide, alsook bij nader onderzoek in zijn woning. De rechtbank heeft hem tot twee jaren gevange nisstraf veroordeeld en hem voor nog twee jaren de bevoegdheid tot het bekleeden van een openbaar ambt ontzegd. Naar de berekeningen van dr. Stephan, direc teur-generaal van den Duitschen post- en telegraafdienst, \yerden reeds in 4873 over de aarde 3300 millioen brieven verzonden. In 4881 was het cijfer reeds 5000 millioen. Dat komt overeen met 14 millioen stuks

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2