1882. N°. 70. Donderdag 15 Juni. 69sle jaargang. GOESCIII! De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als huiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH Sc VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren, De prijs der gewone ad verten tien is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Hun, die zich met 1 Juli op ons blad ahonneeren, worden de nog deze maand verschijnende nommers KOSTELOOS toegezonden. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 14 JUNI 1882. In antwoord op het bekende verzoek, aan Ged. Staten van Zeeland gedaan door een kiezer te Krab- bendijke ter vernietiging van de onlangs gehouden herstemming voor een raadslid waarbij de bekende informaliteiten met de stembus plaats hadden, hebben Ged. Staten, overwegende, dat aan hen bij geen wets artikel de bevoegdheid is verleend om eene verkiezing nietig te verklarengeantwoord onbevoegd te zijn om de gehouden herstemming te vernietigenterwijl zij daarenboven na onderzoek geen termen gevonden hebben om ambtshalve over het raadsbesluit tot toe lating van het gekozen raadslid uitspraak te doen. Te Middelburg is voor het examen van apothe kersbediende o. a. nog geslaagd de heer A. Wagema- ker, geboren te Tholen thans te Nijmegen. Bij kon. besluit zijn in onze provincie benoemd tot lid van het bestuur van het waterschap voor de uitwatering door de sluis in de Piet B. Vermande tot gezworen van het waterschap Oud-Vosmeer J. Van As, tot gezw. van het waterschap Ooster- en Sir-Jans- land G. Struyk Dz., tot gezw. van het waterschap Sint-Maartensdijk A. Kloeten tot gezw. van het water schap Breede Watering bew. Yerseke P. Hirdes. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Ameide J. H. II. Eelsingh, thans ont vanger der invoerrechten en accijnzen te Vlissingen. Z. M. heeft de navolgende pensioenen verleend aan jhr. mr. W. Six, Minister van binnenl. zaken. f3942, P. W. Vervoorn, adj.-comm. Ie klasse ter prov. griffie van Zeeland, 11-162, W. G. Van Swerts, hoofdonderwijzer te Middelburg f 734, J. Valentijn, hoofdonderwijzer te Venlo f449 en mej. A. JU. B. Achilles, onderwijzeres te Middèlburg f678. Zaterdag jl. had eene tweede samenspreking plaats tusschen de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer en den vice-president van den Raad van State. In de tweede helft van Augustus zal te 's-Gra- venhage een examen worden gehouden voor de be trekking van landmeter van het kadaster. Men zie verder de St.-Ct. van Dinsdag. Op de Maandag te Breda gehouden a'gemeene vergadering van »het Nationale Leder-Industrie-Bond" werd besloten, een adres aan de Regeering te zenden, vooral met het oog op een nieuw te sluiten tractaat met Frankrijk; het Bond behield zich voor, daarin naar omstandigheden te handelen. Van een leven dige bespreking over het beschermend en het vrij handelstelsel, vooral in verband met Duitschland, was de uitslag dat het Bond moet blijven voortgaan op den ingeslagen weg van het ware vrijhandelstelsel, nl. reciprociteit. Het geïsoleerd standpunt, door Neder land ingenomen, moet verlaten worden, en het Bond hoopt spoedig te mogen aankloppen bij een Regeering, welke niet quand-même den freetrade toepast. De oprichting van een centraal magazijn van leder is aangehouden tot een volgende vergadering. Aanstaanden Zondag zal te 's-Hage de vergadering plaatshebben der afgevaardigden van de verschillende vrijmetselaarsloges van het Nederlandsch Groot-Oosten, ter verkiezing van een Grootmeester-nationaal in de plaats van wijlen Z. K. H. Prins Frederik. Dr. L. Mulder deelt in de Landb. Ct. die jl. Maandag 20 jaar onder zijn redactie stond mede, dat zijn landbouwbibliotheek na zijn dood ter beschik king komt van de Rijks-landbouwschool te Wageningen In een vergadering van een vrij groot aantal letterkundigen en vereerders is dezer dagen te 's-Hage besloten de begaafde schrijfster mevr. A. L. G-. Bos boomToussaint, bij gelegenheid van haar 70n ver jaardag, den I6n September a. s., een buste in marmer en een album aan te bieden. Een commissie werd met de uitvoering van dit plan belast. De vereeniging tegen de kwakzalverij telt thans 448 leden. Op verzoek is eervol ontslag verleend aan J. P. H. B. H. Janssenals burg. van Belfeld. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Dinsdagavond is in het logement »de Zoutkeet" alhier, ten overstaan van den notaris A. L. A. Rou- scher, door mr. P. J. A. Van Dam verkocht de tot den boedel van wijlen den heer H. K. D. Van den Bussche behoorende perceelen a. Ken Woonhuis op de Qroote Markt te Goes. Dit is gekocht door den heer J. De Vos voor f 5000. b. Een Woonhuis op de Vlasmarkt alhier. Gekocht door den heer H. J. Roskes, voor f3650. Alles behalve 121^% onkosten. Heinkenszand. Het opbreken en opnieuw leggen van ongeveer -1800 M*. keibestraling in het dorp is aangenomen door J. B. Polvliet voor fO,I3 per M2. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ovezand. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente Ovezand c. a. door den heerM. M. De Ligt, candidaat. Beroepen naar fleerde ds. S. L. Van Stein Cal- lenfels, te St. Laurens en Brigdamme. De jaarvergadering der Ned. Ger. Zendingsver- eeniging zal gehouden worden te Amsterdam den 15 Juni. paling dat de kosten, zoo in eersten aar.lcg als in hooger beroep tot dusver gevallen, zullen worden gedra gen door den Staat. Tot onderwijzer met hoofdakte aan de openb. school te Groede is benoemd de heer J. V. d. Ende, te Nieuw- en Sint-Joosland. Benoemd tot onderwijzeres te Nieuwendijk (gem. Almkerk) mej. H. C. Hackenberg te Middelburg. Dinsdagnamiddag had te Middelburg, vanwege de Vereeniging tot wering van schoolverzuim aldaar, de uitreiking plaats der belooningen voor getrouw schoolbezoek gedurende 1881, aan de leerlingen der school C. Van 444 leerlingen, die op 1 Januari 1881 als leer ling dier school waren ingeschreven, namen op 31 December 1881 nog 353 aan het onderwijs deel. Van dezen, die alleen voor eene bekroning in aan merking komen, konden 281, t. w. '140 jongens en 141 meisjes, omdat zij hoogstens vijf malen zonder wettige redenen de school hebben verzuimd, bekroond worden. 203 leerlingen ontvingen behalve een getuigschrift een boekgeschenk. De 78 leerlingen van het 5e en 6e leerjaar mogen deelnemen aan den jaarlijkschen rijtoer. Uit het openbaar gemaakte kort verslag der schoolonderwijzers-weduwen-beurs in onze provincie blijkt dat het aantal trekkende weduwen, dat in 1881 veertig bedroeg, met 1 is verminderd. Aan 37 daarvan wordt volle pensioen van f100, aan 2 slechts f77 uitgekeerd. Wanneer de zuivere inkomsten minder be dragen dan de uitkeeringen ad f100, krijgen de we duwen der leden, die na 1865 lid der beurs geworden zijn, zóóveel minder als dan de kas toelaat. Voor de leden van vóór '65 wordt het supplement tot f 100 tot nutoe door de provinciale fondsen betaald. Toch betalen vele dezer laatsten minder contributie. Er zijn zelfs nog 2 leden, die slechts f 3 contributie betalen, 20 die f4, 16 die f5 betalen enz., in 't geheel 141 contribuanten. De na '65 lid gewordenen betalen allen f 10 om, als de kas het toelaat, f 100 te verzekeren daarbij is een 2de klasse van f5 contributie toege voegd, wier weduwen f50 pensioen ontvangen. In 1881 is door de provincie gesuppleerd f1023, voor '82 is aangevraagd het tekort van f851. Behalve uit de contributiën, die over 1882 op f 1031 geschat worden, bestaan de ontvangsten uit de renten van f88,000 2% pet. W. S. Rechtzaken. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn Dinsdag de volgende von nissen gewezen tegen: lo. J. L., 18 j., dienstbode te Middelburg, wegens diefstal in dienstbaarheid, veroordeeld tot drie maanden cell, gev.straf c. e. 2o. P. B., 53 j., te Ritthem, wegens laster, ver oordeeld tot f16 boete c. e. 3o. J. De M., 29 j., werkman te Zuiddorpe, wegens beleediging met woorden, veroordeeld tot twee boeten een van f3 en een van f8 c. e. 4o. C. IL, 13 j., te Axel, wegens mishandeling, veroordeeld tot 4 dagen cell, gev.straf c. e.' 5o. J. F. De N., 35 j arbeider te Hontenisse, wegens oplichting, veroordeeld tot drie maanden cell, gev.straf c. e. 6o. F. V., 28 j., en J. Van den B., 35 j., arbeiders te Koewacht, in eersten aanleg beklaagd dat zij te zamen en in vereeniging in Dec. 1881 esschen boomen hebben afgekapt en zich toegeëigend uit een te Koe wacht gelegen bosch. De heer kantonrechter te Hulst heeft bij vonnis van 6 April 1882 zich in deze zaak incompetent verklaard en het O. M. niet ontvankelijk, met veroordeeling van den Staat in de kosten. De rechtbank heeft bij haar vonnis het appél te niet gedaan, mitsgaders het vonnis van den kantonrechter voornoemd. Wijders den kantonrechter bevoegd ver klaard om van de zaak kennis te nemen en deze naar den kantonrechter terugverwezen, om op de bestaande I dagvaarding te worden berecht en afgedaan, met be Den 7 Juli zal voor het Provinciaal Gerechtshof te 's-Gravenhage terechtstaan de persoon van R., verdacht van den moord te hebben gepleegd op den heer S. te Veere. 83 getuigen zijn in deze zaak opgeroepen. Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. Algemeene vergaderingDinsdag 13 Juni te Cortgene gehouden in het lokaal van den heer L. D. Van de Linde, genaamd De Stads Wijnkelder" De voorzitter, de heer mr. C. J. Pické opent de vergadering met een kort en goedgemeend woord. Spreker wijst erop dat zulke vergaderingen als deze ertoe moeten leiden om den band tusschen land bouwers en belangstellenden in landbouwzaken te versterken. Hij roept het welkom toe aan de gemeente Cort gene die toont zulk eene landbouwtentoonstelling gaarne in haar midden te zien. Reeds is het de 3de keer in den tijd van het 39- jarig bestaan der maatschappij, dat hier eene afdee- lings-tentoonstelling wordt gehouden. Om over te gaan tot het mondeling door hem uit te brengen verslag omtrent den toestand van de maat schappij in 1881 moet hij in de eerste plaats opmer ken, dat het hem niet is mogen gelukken volledig in dat opzicht te zijnomdat vele verslagen nog niet waren ingekomen. De landhouwmaatschappijgaat spreker ongeveer voort is het in de laatste jaren niet slecht gegaan. Het ledental, dat in 1880 2394 leden telde, bedroeg in '81 2536 en in 1882 pl. m. 2475. De financiën bevinden zich in uitstekenden toestand. De maatschappij heeft ook haren werkkring buiten Zeeland zien uittebreiden. Spreker bad hiermede op het oog de internationale tentoonstelling. In de vergader ing van het hoofdbestuur is de hoop uitgesproken, dat de bijdragen daarvoor mild zullen vloeien, om zoodoende de Zeeuwsche maatschappij al daar flink te vertegenwoordigen. Te Goes werd in het vorige jaar eene aanschouwe lijke boterbereiding daargesteld volgens methode van Schwarts. Het hoofdbestuur had gehoopt een gedrukt verslag daarvan aan de leden der maatschappij toe te kunnen zenden, maar de heer Wouter Sluis, die beloofd had voor dat verslag te zorgen, is tot heden in gebreke gebleven daaraan te voldoen. Wat de maatschappij gedaan heeft om de kennis onder de landbouwers zooveel mogelijk te bevorderen gaf spreker opo. a. de iandbonw-voordrachten, die door onderscheidene landbouw-leeraars in de afdeelin- gen zijn gehouden. Jammer, ja bedroevend was het, dat die vergaderin gen gunstige uitzonderingen waren er zoo slecht bezocht werden. In het hoofdbestuur waren stemmen opgegaan om daarom die voordrachten te stakenhetgeen tenge volge zal hebben dat deze in het vervolg in getal zullen verminderen. In een gedeelte van Zeeland, zeide spreker, denkt men er anders over. In een groot gedeelte van Zeeuwscli-Vlaanderen is men op een goeden weg, dacht spreker, hetgeen voornamelijk komt door de ijverige bemoeiingen van den heer Vorster- man Van Oijen. Die kweekt daar landbouwers. In het najaar hoopt hij weder te Oostburg een nieuwen cursus te openen met 48 leerlingen. Eene smartelijke snaar moest de voorzitter aanroeren als hij wilde spreken over den oogst van '81. De hoop van een goeden oogst bij gelegenheid der tentoonstelling te Goes werd door het verschrikkelijk natte weder geheel vernietigd. Toch mocht dit niet leiden tot slapheid, tot lusteloosheid onder de landbou wers, maar eerder een spoorslag zijn om het landbou- wersbedrijf op eene andere wijze productief te maken. Spreker meent het recht te hebben op andere provin ciën te mogen wijzen, bijv. Zuid-Holland en Friesland. Daar is in 't algemeen de zuivelproductie het hoofd doel der landbouwers. In den tijd van 30 jaren zegt. spreker is in Zuid- Holland bet weiland met 13000 Heet. vermeerderd, wat eene vermeerdering van 47000 stuks hoornvee tengevolge had. In Friesland was dat bedrag 15000 Heet. en 24000 stuks hoornvee, niettegenstaande de aldaar heerschende longziekte. Warmoezerij beval spreker ook ten zeerste aan voor de landbouwers. De aardappelcultuur werd ook met voordeel gedreven in Zuid-IIoltand over eene op pervlakte van 700014000 Heet. Verder gaf spreker eene aanschouwelijke voorstelling der verhoudingen van bouw- en weiland in sommige provinciën: Zeeland had in 1880 58 pet. bouw- en 20 pet. weiland. Friesland 15 pet. bouw- en 59 pet. weiland. Zuid-Holland 23 52 Verder zegt hij niet de reden te weten, waarom de zuivelproductie hier niet met succes kan uitge oefend worden. Zijn het vleesch, de boter en de kaas niet tot een goeden prijs van de hand te doen Ook warmoezerij is zeer winstgevend. Hij wijst op 't Westland en andere streken van ons vaderland, waar die zaak met zeer veel voordeel wordt gedreven. En dan niet te vergeten de gelegenheid om het op de markt te Londen te brengen de Exportmaat schappij. Spreker meent te weten, dat alleen door onbekend heid de boeren die maatschappij geen vertrouwen schenken. De meestoven zullen misschien later ook weer pro ductief gemaakt kunnen worden. Indien de eerste bewerkingen met de suikerpenen daarin eens konden verricht worden, dan zouden misschien de landbou wers meer die cultuur voor zich zeiven uitoefenen en zou dat verpestende voorsehotstelsel kunnen verdwijnen. Hiermede achtte de voorzitter zich van zijn taak te hebben gekweten. Evenwel gaf hij ten slotte nog een enkel woordIeder doewat hij kanwat in zijn vermogen is om den toestand van den landbouwstand te helpen verbeteren. En hiermede opende hij de vergadering. De secretaris, de heer Snijders, doet voorlezing van de notulen der vorige algemeene vergadering te Goes, die onder dankbetuiging worden goedgekeurd. De voorzitter zegt dat een bericht is ingekomen van den Commissaris des Konings in deze provincie, dat hij, hoe gaarne ook, niet in de gelegenheid is heden tegenwoordig te zijn maar dat hij hoopt morgen (Woens dag) de tentoonstelling bij goed weder te bezoeken. De heer P. H. Van Lis, van Cortgene, brengt na mens de commissie van verificatie verslag uit van hun gehouden onderzoek, zegt alles in de beste orde en netheid bevonden te hebben en concludeert tot goed keuring dier rekening met eene ontvangst van f 6186,42 en uitgaaf- 5939,72 Goed slotf 246,70 blijvende alzoo met andere baten der vereeniging eene som van /'2231,70. Alsnn doet de secretaris voorlezing van de verkie zing der keuringscommissie, waaruit blijkt dat geko zen zijn Voor PAARDEN J. Riemens van Serooskerke (W.), M. De Jager van Kapelle bij Goes en Luceëer, veearts te Yzendijke. Voor RUNDVÉE, SCHAPEN en VARKENS: C. Zuijdweg van Wolfaartsdijk, P. De Regt St.z. van Colijnsplaat en Bouwens, veearts te Axel. Voor BOTER en KAAS A. L. Haringman van Colijnsplaat, J. Van Schou wen en A. Van Damme, beiden te Wissekerke. Voor PLUIMGEDIERTE H. J. E. Gerlach van Middelburg en 2 bestuurs leden van de afd. Noord-Beveland. Voor WERKTUIGEN G. J. Van de Linde te Colijnsplaat, P. De Keijzer en J. Van Damme, beiden te Cortgene. De voorzitter deelt intusschen mede dat de afdee- lingstentoonstelling in het jaar 1883 zal gehouden worden te Kruiriingen. Alsnu. is aan de orde de bespreking van vraagpunt I Welke middelen staan den landbouwer ten dien ste, ter voorkoming der kwade gevolgen van nat weder gedurende den oogst f De lieer G. J. Van den Bosch geeft als zijne mee ning daarover te kennen, dat het goed is maar kleine schoven te laten maken en ze 4 aan 4 te zetten met eene dekschoof erop de klampen met graan te ven- tileeren door er buizen in te doen en in het midden der klamp eene opening te laten. De heer Den Boer uit Middelburg geeft aan de hand zich in contact te stellen met den heer Buijs Ballot om iederen dag telegraphisch bericht te ontvangen omtrent den weersto'estand, hetgeen ondersteund wordt door den heer E. Van den Bosch, die daaromtrent een bericht uit de Landbouwcourant voorleest. De voorzitter moet intusschen de opmerking maken hoe en op welke manier de landbouwers die berichten kunnen te weten komen, daar sommige dorpen heel ver van een telegraafkantoor zijn verwijderd. Hij zou kunnen aanraden, meent hij, ieder voor zich dag in dag uit nauwkeurig aanteekening te houden van den toestand van het weer en dien te vergelijken met de berichten uit de dagbladen. Komt het onge veer goed uit, dan zou men mid leien kunnen beramen om tot een goed doel te komm. De, heer P. Melis Pz. van Serooskerke (W.) geeft.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1