1882. N". 69. Dinsdag 13 Juni. 69ste jaargang. De jongste verpachting der Ocsterper- ceelen te Yerseke. SCHETÏEUW. i Oag 8 Augustus a. s. te Amsterdam. - <^^ac goesche De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland' A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich', voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. courant. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Eenige opmerkingen naar aanleiding van die ver pachting waren bij ons in de pen, en al werden zij van andere zijde reeds gemaakt, wij meenen ze toch niet te mogen achterwege houden. Het is een bepaald feit, dat er bij die gelegenheid ongehoorde prijzen zijn besteed. Wij zeiden het reeds vroegerwaar voorheen honderden werden betaald, besteedde men thans duizenden. Het zijn zeker de geruchten van fabelachtige win sten, welke door de tegenwoordige pachters behaald zouden wezen, die anderen aanspoorden om oek eens een kans te wagen op een terrein, dat voor velen toch ook wel figuurlijk gesproken een glibbe rig pad is geweest. Het gaat hierbij als met zoovele zaken. Van de groote winsten en buitengewone baten weet ieder mee te praten, terwijl de overdrijving vaak daarbij een groote rol speelt. Maar voor de keer zijde der medaille de geleden verliezen, houdt men liefst de oogen gesloten of daarvan wil men niets weten, en wie erover durft spreken als hij eigen ervaring wordt verdacht van met opzet onwaarheid te zeggen, om zei ven het terrein te behouden. Enkele cijfers zijn daarom zeker niet ongewenscht om eens te zien, of die hooge pachtsommen, thans geboden, reden van bestaan hebben, willen zij behoor lijk rente leveren. In het jaar 1870 bracht de verpachting der zelfde perceelen f 26,000 op. Thans beliep die opbrengst f 363,373. Een bedrag van f 330,000 meer pacht moet worden opgebracht door de pachters, die in 1885 op het ge bruik der perceelen komen. Volgens de statistieken leveren de Bergen-op-Zoom- sche en Yerseke-oesterbanken gezamenlyA jaarlijks ge middeld 15,000,000 oesters op. Deze, berekend tegen een gemiddelden prijs van f 50 per 1000, geeft een som van f 750,000 opbrengst. Daarvan zullen wij nu f 100,000 aftrekken als opbrengst voor de Bergen-op-Zoomsche perceelen alleen, wat zeker niet te veel kan genoemd wordendan rest er voor de Yersekebanken als opbrengst f 650,000. Trekt men daarvan nu af de nu verkregen pacht som, die betaald moet worden, dan zou men f 286,000 ruim overhouden, waaruit de arbeidsloonen, kosten, enz. moeten betaald worden, zonder nog te spreken van de winsten der ondernemers. Zou men nu met het oog op die cijfers, vooral als men weet hoe elke pan, voor het in zee brengen en eruit halen, het kalken, verwerken en afsteken, op 3 cent kan gerekend worden, meenen dat die winsten zoo hoog kunnen zijn Wij betwijfelen het Het gevolg zal wezen, dat de oesters ontzaglijk in prijs znllen toenemen en de omzet daardoor zal ver minderen, of dat de opgevoerde pachtprijzen den dood steek zullen geven aan de industrie, omdat er geene voldoende winsten meer te behalen zijn, om daaraan zijn geld te wagen. Evenals met de te hoog» pachten op landbouwge bied zullen ook hierbij de naweeën zich doen gevoelen. In 1885 komen de nieuwe pachters op het gebruik. De tegenwoordige zullen natuurlijk van de perceelen alles afhalen, wat slechts te halen is, zoodat de nieuwe pachters er de eerste jaren, die wij gerust op drie kunnen stellen, niets zullen trekken van de perceelen, welke zij zoo donr pachtten, maar wel veel geld boven hun pacht moeten storten om de perceelen weer pro ductief te maken. In 1890 zullen zij verder weder moeten decideeren of zij al of niet hun pacht willen handhaven, en het zou ons niet verwonderen of velen zullen dan, bemerkende hoe zij te hoog hebben ge pacht, hun perceelen weer aan het rijk teruggeven. In dien tijd zullen de perceelen niet vooruit gegaan zijn, en daaronder zal de industrie lijden. Het rijk heeft voor het oogenblik voordeel van deze verpachting, Hoogere sommen zijn besteed en bij de toewijzing zal het rijk wel zoo voorzichtig wezen om insolieden pachters de perceelen niet te gunnen. De dupe van de gansche beweging, die zoo geheel en al doet denken aan den tulpenhandel, worden dan de goede, soliede pachters. Opgedreven door de in- soliede, die vaak onderling voor elkander als borgen optraden, zal het Rijk hen wel aan hunne toezegging houden, en hun de gepachte perceelen toekennen. De prijzen der oesters gaan dan ontzaglijk naar boven, en de Zeeuwsche oestsr zal om die al te hooge vraagprijzen haar renommee niet meer tegen anderen kunnen volhoudenof de ondernemers zullen te wei nig moeten vragen en de zaken zullen eronder lijden. Dit alles is dan een gevolg van eene ongeoorloofde opjagerij. Want men moge deze beschouwing te pessimistisch vinden, men kan in geen geval het feit wegredeneeren, dat er op de pachtsommen invloed is uitgeoefend door personen, die niets te verliezen hebben en die eigenl ijk aan de zaken geen deel mochten nemen. Later zal blijken hoe velen der pachters zullen erkend worden door het rijk. En nu rijst de vraag of het een zedelijke handel wijze is van het rijk, om die personen wel te gebrui ken om de pachten naar de hoogte te voerenten koste der goedgezinde en soliede pachters, maar latei- hun te weigeren de perceelen te aanvaarden, en hen te erkennen als insoliede personen 7 Wij meenen van niet. Waar het rijk zich het natuurlijk recht toekent om zulke personen door eene weigering als insoliede te brandmerken, daar geeft het zich zeiven op hetzelfde oogenblik een démenti door zijdelings te erkennen, dat zij insoliede personen in 's Rijks eigen belang heeft gebruikt om door hen voordeel te behalen. En daarin kon worden voorzien door een wijziging te brengen in het artikel der pachtvoorwaarden, dat de borgen betreft. Niet na, neen vóór de verpachting moest uitspraak gedaan worden over de soliditeit van hen, die willen meedingen naar die pachten. Laat, evenals bij gewone verkoopingen menig no taris doet, het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen voor hen, die meedingen, eene verklaring van gegoedheid eischen van den burgemees ter hunner woonplaats, of storting vorderen van een deel der pachtsom, waarvoor men pachter is gewor den, als waarborg voor soliditeit. Willen de soliede personen onderling dan de prijzen opjagen, welnudat is hun zaak; dit blijft eene geoorloofde concurrentie, maar het groote gevaar is dan geweken dat menschen, die niets te verliezen hebbenanderen ten hoogste benadeelen. Hen sluit men dan vanzelf uit. Het rijk zal nu bepaald wel een gewenscht voordeel behalen van de pachtsommendit is zeker. Wij willen hopen, dat het een deel dier winsten zal besteden in het belang der pachters door voor meerdere veiligheid te waken. Zijn reeds stappen in dien geest gedaan, er valt nog meer tedoen. Wij hebben zoo iets vernomen van een plan om electrisch licht aan te wenden op de vaartuigen, die gebezigd worden bij de surveillance. Het is te hopen dat dit worde verwezentlijkt, want niets zou op dit oogenblik meer in het belang wezen van hen, die zulke hooge pachten moeten opbrengen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES verwittigen den belanghebbenden.- lo. dat de alphabetische naamlijst van alle personen, die aan de loting van dit jaar voor de Schutterij dezer gemeente moeten deelnemen, ter inzage zal liggen ten raadhuize van Dinsdag den 13 Juni tot en met Dinsdag den 20 Juni, van des voormiddags negen tot des namiddags twee uren, teneinde een ieder in staat zoude zijn, om, ingeval hem op de lijst eenige personen of omstandigheden mochten voorkomen, die daarop behooren te worden aan- geteekend ot daarvan moeten worden weggelaten, zulks bij de met het toezicht over de loting be laste commissie ter kennis te brengen 2o. dat de tijd tot de loting is bepaald op Woensdag den 21 Juni, des middags te 12 uren, en zal plaats hebben ten raadhuize alhier. Goes, den 10 Juni 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 12 JUNI 1882. De heer J. Risseeuw, burgemeester van 's-Gra- venpolderschrijft ons het volgende »Gij hoort in den laatsten tijd veel fluisteren over een tram-plange hebt de klok hooren luiden, maar weet niet waar de klepel hangtik zal u zeggen wat er van is. Er bestaat bij de burgemeesters van Goes, Kloetinge, 's-Gravenpolder, Nisse, Ovezand, Driewegen i en Ellewoutsdijk en bij den heer J. M. Kakebeeke lid van de Prov. Staten, een plan niet om maar da delijk een tram te «leggen" evenals een kip haar ei, maar om te zien of er ook mogelijkheid zou bestaan, dat gemelde gemeenten tramiaal verbonden worden. Gij zietwij zijn voorzichtig en kalm, maar il y a de quoi 1 Wij plaatsen thans eene advertentie, waarin zijdie mede willen werken om de voorbereidende werkzaamheden voor het plan te steunen, worden ver zocht hunne namen op te geven aan den ondergetee- kende. Wanneer nu uit Goes en al de genoemde dorpen vele personen zich aanmelden, die heil in het plan zien en het willen steunen, dan kan er doorge werkt worden. Dat doorwerken kost een klein beetje geld; het opmaken der vermoedelijke kosten en baten, het nazien van den weg, de noodige permissies vragen enz. enz., dat alles is: doorwerken. Reeds nu kan ik mededeelen dat de gewone weg van Goes naar Ellewoutsdijk geen bezwaar oplevert voor zoover de breedte aangaat." De heer Risseeuw houdt zich verder overtuigd zoo schrijft hij van onze belangstelling in die zaak. En hij heeft daarin volkomen gelijk. Wij moeten echter bekennen, dat wij over die zaak zelfs nog geen klokje hadden hooren luiden. Anders hadden wij reeds gezochtom te weten waar het plan zijn oorsprong had. Thans bevelen wij ons aan voor het vervolg voor nadere mededeelingenen wij willen hopen datzoo de tram voor onze omgeving nuttig en noodig wordt bevondenhet plan zelf ook warme ondersteuning moge vinden. Volgens de Zierikzeesche bladen heeft den 26 Mei jl. te Scherpenisse de installatie van den nieuwen burgemeester, V. V. R. C. R. baron Van Heemstra on Ier vele blijken van belangstelling, plaats gehad. Een eerewacht van 50 ruiters haalde hem in. Har telijke toespraken werden gewisseld. De nieuwe bur gemeester richtte ook het woord tot het volk en beval zich aau in aller vriendschap en toegenegenheid; zij nerzijds bood hij die wederkeerig zijn nieuwe gemeente aan. Een schoolfeest, den 7e Juni door hem den kinderen bereid, slaagde eveneens uitstekend. De overplaatsing van den heer Schmoutzinger stationschef te Middelburg, is in zooverre gewijzigd dat hem, in plaats van het station Hengelo, het sta tion Maastricht is aangewezen. (M. Ct.) Benoemd tot gezworen van den Dreischorpolder P. Goemans Jzn. Dit jaar kunnen vijftien surnumerairs der directe belasting, invoerrechten en accijnzen worden aangesteld. Voor de voorwaarden zie St.-Ct. no. 136. Naar het Vad. verneemt, zal morgen de com missie der Tweede Kamer voor het verslag over de militie- en schutterij-ontwerpen bijeenkomen tot het vaststellen van de punten van het voorloopig verslag. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Amsterdam, ter standplaats AmsterdamJ. A. Cal- lenfels, candidaat-notaris aldaar. Met 1 Juli a. s. wordt geplaatst aan boord van Zr. Ms. rammonitor «Adder" de luit. ter zee 2de kl. G. Borel. Mr. S. Van Houten geeft in het Dagblad eene nadere opheldering over den uitslag der stemming over zijne voorgestelde motie op de meeting, door de Vereeniging De Unie te Amsterdam gehouden. Volgens hem is de motie, vanwege het bestuur door hem aan de stemming door opsteken der handen on derworpen, met bijna eenparige stemmen aangeno men. Voor de motie stemden vele honderden, stellig de meerderheid der aanwezigentegen de motie slechts hier en daar een enkele, te zamen wellicht een tien- of vijftiental. Hij constateert daarom als uitslag, dat slechts zeer enkelen der aanwezigen zich voor het behoud van den census verklaarden, terwijl een deel der vergadering zich van stemming had onthouden. Of dit deel op 7«, of zelfs 7. der aanwezigen te schatten zij, laat hij in het midden. Een groot getal onthoudingen bewijst, dat de vergadering voor een groot deel bestond uit personen, die zonder parti-pris waren opgekomen, om de quaestie te hooren bespreken. En naarmate men dit deel hooger stelt, wordt de waarde van het feit hoogerdat na gehoord debat slechts zeer enkelen uit een vergadering van vele honderden zich voor het behoud van den census en tegen Grond wetsherziening verklaarden, De 97ste algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal worden geopend op Dins- Tot leden van het hoofdbestuur der Maatschappij zijn gekozen de heeren A. Muens met 389, en dr. JJ. C. Rogge met 406 stemmen. Aan deze verkiezing namen 123 departementen deel. Door eenige burgemeestersin Friesland, alsmede door de voorzitters der kamers van koophandel en van afdeelingen der Maatsch. van Landbouw, is het initi atief genomen voor een adres aan Z. M. den Koning, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat de Regee ring weldra moge overgaan tot het aanleggen, althans subsidiëeren van staatswege, van een systematisch net van stoomtramwegen. O.-Indië. Benoemd tot officier van justitie bij den Raad van Justitie te Batavia mr. J. C. Mulock Houwer. Gesteld ter beschikking van den directeur van bin- nenlandsch bestuur, om werkzaam te worden gesteld bij het binnenlandsch bestuur, de burgerlijke ambte naar W. H. C. Lammerée. Overgeplaatst de le luit. der inf. A. K. Eiehholtz. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Biezelinge. Door het bestuur der waterkeering van den Calamiteusen Willem-Anuapolder is Vrijdag aan besteed het herstelde vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1883 van de Aarde-, Kram-, Rijs- en Steenglooiingwerken. Daarvoor is ingeschreven door de heeren P. J. Visser te Hansweert, voor f 13,000M. De Vriend te Borssele, voor f12,900; D. Tholens te Hoek, voor 12,800; J. Jansen te Hoek, voor f 12,700 B. Den Exter Van den Brink te Krabbendijke, voor f 12,695J. Leijs te 's-lleer Arendskerke, voor f 12,600; J. Lindenbergh te Wemeldinge, voor f12,537 A. Van Popering te Bruinisse, voor f12,530; D. Boller te Rilland, voor f 12,500J. Kole te Hansweert, voor f12,500 en C. De Wilde te Kattendijke, voor f 12,445. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Heinrenszand. De heer M. Van Kleef, candidaat, heeft voor het beroep naar de Herv. gemeente alhier bedankt. Van den op 4 dezer te Camperland overleden heer S. O. Los lezen we in het Zuiden o. a. Sedert 1841 predikant bij de Chr. geref. kerk in Nederland, bediende hij achtereenvolgens de gemeente te Workum, Rotterdam, Werkendam, Ter Neuzen en Baarland, tot hij in 1875, door zwakheid des lichaams gedrongen, zijne welverdiende rust nam. De Chr. geref. kerk verliest in hem een harer steun pilaren en voorbidders, de gemeente te Camperland een raadsman en zijne kinderen een liefhebbend en zorgdragend vader. De bijna voltallige lijst van sprekers op bet a. s. Zuider-Zendingsfeest is volgens genoemd blad de volgende Ds, F. J. Hoedemaker, hoogleeraar aan de vrije UniversiteitOpeningsrede. Ds. A. Keers, van Hazerswoude De honderdvoudige vrucht der Christelijke Zending. Ds. B. Van Schelven van Haarlem. Ds. C. Van Dis, vau Westmaas Het heilzame der tegenwerking in den arbeid van het Godsrijk. Ds. J. Montague, van VlissingenChr. Jongelings- vereeniging. De heer J. L. Zegers, zendeling der Ned. Zend. Vereeniging. Ds. A. Van Schelven, van BeverwijkEvangelisatie in Nederland. Dr. J. Koster, van Wissekerke. Ds. II. Pierson, directeur der Heldringsgestichten Inwendige zending. Ds. E. Weiss, van HaarlemZending onder de negers. Ds. A. v. d. Sluijs, van Leiden«Maar wat zijn deze onder zoovelen?" Dr. F. Van Gheel Gildemeester, van Dalfsen Eerste slotrede. Ds. S. Kalma, van ZevenbergenTweede slotrede. SCHOOLSPAARBANK, Mei 1882. ingebr. uitgeh. School C f 28,68 f20,86 D 7,69 1,64% Batii. (Rilland-Bath) Tot hoofd der openbare school alhier is benoemd dhr. De Zeeuw, onderwijzer te Rijsoort, gemeente Ridderkerk. Te Rilland en Batli, beide plaatsen, welke eerst in 't laatste gedeelte der vorige eeuw ontstaan zijn, hebben als schoolonderwijzers gefungeerd te Rilland 1. Hendrik Zuijdweg, benoemd 9 Oct. 1781. 2. Joost Wagenaar, benoemd 9 Juli 1794, overl. 26 Febr. 1819. 3. Jan Kakebeeke, in functie 22 Nov. 1819, eervol ontsl. 1 Oct. 1852.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1