1882. N°. 67. Donderdag 8 Juni. 69ste jaargang. Haven van Goes. BEKENDMAKING. -<*=<AbCSaC*?C5*- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van N11GH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen- worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat voorde gewone herstellingen der havenboorden het water be neden het peil zal zijn afgelaten als volgt: van Zondag 18 Juni tot Zondag 25 Juni 0,75 Meter van Maandag 26 tot Donderdag 29 Juni ZOO DAAG MOGELIJK Vrijdag 30 Jnni 1 Meter; en Zaterdag 1 Juli 0,60 Meter, terwijl tegen Maandag 3 Juli e. k. het water weer op het havenpeil wordt gebracht. Goes, 7 Juni 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd. J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Re ARRON DISS ËM ENTS-RECHT BAN K te 1I1D- DELBURG maakt bij deze bekend, dat de kamer, welke overeenkomstig artikel 17 en 18 der wet op de Rech terlijke organisatie en artikel 11 tot en met 15 van het reglement no. 1, vastgesteld bij Kon inklijk Beslait van den 11 September 1838 StaatsbL no 36) gewijzigd bij Koninklijk Beslait vat! den 29 April 1877 (Staatsbl. no 90), gedurende de vacdntie, aanvangende den eersten Juli en eindigende den laatslen Augustus, belast zal zijn met de afdoening van Burgerlijke en Handelszaken en van Strafzaken, Hare gewone terechtzittingen zal houden driemalen weeks, des Dinsdags en Vrijdags des vooi- middags te tien uren voor Strafzaken en des Woensdags df>8 voormiddags te half elf uren voor Burgerlijke en Handelszaken. Zullende de eerste qewone rechtsdag na de vacantie voor Burgerlijke en handelszaken gehouden worden op Woensdag den 6 September eerstkomende en voor Straf zaken op Vrijdag den eersten dier maand. Middelburg, den 7 Juni 1882. Mij bekend, De Griffier der Arrondissements-Rechtbank voornoemd, J. DE F REM ERY. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 7 JUNI 1882. Toen wij in ons vorig nommer de aandacht vestigden op het orgelconcert, dat heden te Middelburg gegeven werd door de ongelukkige blinde broeders Van Thienen van Delft, en o. a. schreven orgel concerten behoor en helaas! op zoo menige plaats tot de contrabande"wisten wij niet dat een verzoek dier heeren om in de Groote kerk te Goes ook een con cert te mogen geven, is afgewezen door de drie hh. kerkvoogden. Zij toch wilden het kerkgebouw daarvoor niet af staan, niettegenstaande velen in de gemeente, waar onder leden der Hervormde kerk, zulk een concert gaarne hadden gehoord. Bij de mededeeling van deze bekrompen daad, ge grond op redenen, die, naar men ons mededeelt, lang niet steekhoudend waren, is het ons aan den anderen kant aangenaam te kunnen melden, hoe die maatre gel ook in den boezem van vele personen en zelfs autoriteiten in de Hervormde kerk te Goes krachtigen tegenstand heeft ondervonden. Het is daarom dubbel te betreuren, dat aan drie mannen de macht is geschonken om tegen den wensch van andere machthebbenden niet alleen gansch Goes te beiooven van een genot, dat zeer zeldzaam is en tegelijkertijd, volgens het vroeger gemelde, zeer groot geweest zou zijn, maar tevens om te beletten dat er eene daad van christelijke liefde, zoo geheel en al in die kerk te huis behoorende, werd volbracht tegen over ongelukkigen als de gebr. Van Thienen, voor wie materiëele steun zeer zeker een gewenschté lichtstraal is op het voor hen zoo donkere levenspad. Wolfaartsdijk. In deze gemeente, waar in 1880 voor het eerst gemeente-opcenten op de personeele belasting zijn geheven, heeft de gemeenteraad, daartoe bij koninklijk besluit gemachtigddeze nu, voor den dienst 188283, van 20 tot 25 opcenten verhoogd. Aan de leden der vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid-, en Noord-Beveland is thans de oproepingsbrief voor de op 22 Juni a. s. te Kloetinge te houden zomervergadering verzonden. Daaruit blijkt, dat in die vergadering door elk der volgende heeren het bij hunnen naam vermelde vraag punt ter bespreking zal worden ingeleid lo. De heer mr. J. G. De Witt Hamer, burg. van Goes: Hebben de bepalingen van de artt. 126 en 127 der Gém. wet ook eenig practisch nut, indien zij wor den uitgevoerd bij niet opvolging van de voorschriften der artt. 177 en 178 dier wet 7 Met andere woorden Zou de rechter eene plaatselijke strafverordening, door burg. en weth.of door den burg.ofin opdracht van den comm. des kon. door een ander college of persoonvastgesteldbij overtreding van een harer voorschriften moeten toepassen 7 2o. De heer .17. Weststratesecretaris van Wol faartsdijk: Kan de uitlegging, door den min. van just., bij missive van 8 Mei 1882, no. 156 (Gem. st. no. 1599), aan art. 13 der drankwet gegeven, de,n toets der juistheid doorstaan 7 Zoo jamoet dan geene teruggave plaatshebben van het zegelrecht, voor meer dan een afschrift van de vergunning, door de koffie huishouders enz. betaald 7 3o. De heer H. J. De Raad, secretaris van Waarde: Heeft het voorschrift in de 2e al. van het gewijzigde art. 264 der gemeentewet eenig practisch nut 7 4o. De heer jhr. Af. J. De Marees van Swinderen, wethouder te GoesWelke veranderingen in de te genwoordige bepalingen der gemeentewet omtrent den secretaris zoudenbij eene eventueele herziening dier wetnoodzakelijk zijn 7 Voorts zal door het bestuur een voorstel worden gedaan om het t« machtigen tot aanwending van po gingen om de vereeniging uittebreiden tot een pro vinciale vereeniging voor Zeeland met behoud van zelfstandige afdeelingen. Bij konink. besluit van 26 Mei 1882, no. 24, is aan de commissie voor de dezen zomer alhier te houden tentoonstelling van Nijverheid vergunning ver leend tot het houden van een verloting van op de tentoonstelling aan te koopen voorwerpen. Ook de gemeente St.-Maartensdijk heeft, volgens de Zier. N.bode, vroolijk feest gevierd bij de instal latie op 26 Mei van haar nieuwen burgemeester, den heer N. Polderman, secretaris dier gemeente. Na den 25 Mei de vereischte eeden in Zeeland's hoofdplaats te hebben afgelegd, werd hij den volgen den dag bij zijn terugkomst in de gemeente daar al lerhartelijkst door de ingezetenen ontvangen. Op de grenzen van Stavenisse en St.-Maartensdijk werd hij door een groote eerewacht te paard verwelkomd, en, bij de laatste gemeente gekomen, door de feestcom missie en een muziekgezelschap begroet, waarna het in optocht naar de markt van het net versierde dorp ging. Eene deputatie uit den gemeenteraad geleidde van daar den burgemeester naar het gemeentehuis, aan welks ingang de heer L. Van Langeraad, hoofdonderwijzer der gemeente, hem toesprak. In de vergaderzaal werd de heer Polderman, bij monde van den oudsten wet houder, den heer L. Groenewege, gecomplimenteerd en hem door den jongsten wethouder, den heer J. Gaakeer, uit naam der raadsleden een gouden penhouder aan geboden als blijk van achting en waardeering voor hetgeen de nieuwe titularis had verricht in het belang der gemeente tijdens de ziekte en na het overlijden van den heer Luijk, den vorigen burgemeester. Natuurlijk was de heer Polderman door al die be wijzen van toegenegenheid en welwillendheid zeer ge troffen hij huiverde bij de gedachte aan het gewicht van zijne zware taak, maar rekende erop dat de wel willende medewerking der raadsleden hem die zou vergemakkelijken, terwijl hij al zijne krachten zou in spannen om de belangen der gemeente te behartigen. Na ook de gemeentenaren buiten hei raadhuis op ge paste wijze te hebben toegesproken, was de officiëele inwijding afgeloopen; doch een groot aantal genoodig- den zetten op vrootijke wijze tot laat in den avond het feest voort, terwijl de burgemeester ook de leden, die aan den optocht hadden deelgenomen, en de armen der gemeente niet vergat, zoodat de feestvreugde met recht algemeen mocht worden genoemd. Staatsblad no. 70 bevat een kon. besluit van 23 Mei 1882, tot schorsing van het besluit van burge meester en wethouders der gemeente Hoofdplaat, dd. 28 April 1882, waarbij aan het hoofd der openbare school no. 1 vergunning is verleend buiten de school uren van het schoollokaal gebruik te maken. Volgens de JU. Rott. Crt. is de heer mr. W. C. Borsius in zoovér hersteld, dat hij eerstdaags weer in Middelburg wordt terugverwacht. Aan den heer A. W. Houpt te Middelburg, is, op zijn verzoek, tengevolge zijner benoeming van di recteur der begrafenismaatschap Uit Voorzorg, eervol ontslag verleend als beëedlgd klerk ter griffie der rechtbank aldaar. Dinsdag brachten te Bergen-op-Zoom de toen verpachte oesterperceelen f 63,500 op. Het totaal der opbrengst, tot op dien dag, bedroeg f298,678. In de Rijkspostspaarbank is van 21 tot 31 Mei jl. meer ingelegd dan terugbetaald ruim f25,613, over de geheele maand ruim f81,409 en sedert de invoe ring (1 April 1881) ruim f 1,304,606. De Prins van Oranje heeft f 300 doen toekomen aan het Haagsch comité van de Nederlandsche afdec- ling van het Alg. Nederl. Verbond, ten behoeve der slachtoffers van de Russische joden-vervolging. Dinsdag liad te 's-Gravenhage de plechtige ter aardebestelling plaats van het stoffelij k overschot van den heer mr. C. H. Gockingalaatst president van den Hoogen raad der Nederlanden. Vele hooge ma gistraatspersonen waren aanwezig. De minister van justitie en de procureur-generaal mr. Römer herdach ten aan de groeve den overledene als staatsburger, jurist en «161)8011. Dinsdag werd aan dr. J. E. De Vrij te 's-Gra venhage, die als geleerde zeer hoog staat aangeschre ven, hij gelegenheid van den dag, waarop hij vóór 50 jaar het radicaal van apotheker ontving, namens 322 Nederlandsche apothekers een prachtig geschenk in zilver aangeboden. Het geschenk bestaat in het beeld van Hypocrates op voetstuk prijkende met den kinaboom. De telegraaf is thans reeds zulk een onmisbaar hulpmiddel in onze samenlevingdat men zich ver wondert als men hoortdat eerst 30 jaar geleden, bij besluit van 8 Juni 1852, en met ingang van dien dag, de eerste ambtenaren bij de rijkstelegraaf (10 leerlingen-telegrafist) door den minister Thorbecke werden aangesteld. Van die 10 zijn er thans nog 4 in leven en dezen zijn nog aan den telegraafdienst verbondenbet zijn de hh. J. De Jager, lijn-inspec- teur Leeuwarden W. E. Ringeridem Groningen O. Brieveidem Roosendaal en W. Brinckonder directeur te Hoorn. Deze vier ambtenaren zullen dus over eenige dagen den dag herdenken, waarop zij vóór 30 jaar in's lands dienst traden bij een nieuwe rijksinstellingdie in die jaren een buitengewone vlucht genomen heeft. (Vad.) Naar de Midd. Ct. uit goede bron verneemt zal de voorloopige herstelling der aanlegplaats van de mailbooten der stoomvaartmaatschappij Zeeland te Queenboro over eenige dagen zoo ver gevorderd zijn, dat de passagiers, de post en de ijlgoederen weder over die plaats vervoerd zullen kunnen worden. Zooals reeds gemeld werd, heeft het stads- en ha venbestuur van Dover eene onderhandeling met de LondonChathamDoverspoorwegmaatschappij ge opend, om den dienst op Vlissingen over die haven te behouden. Het is echter niet zeer waarschijnlijk, dat aan deze voorstellen gevolg zal worden gegeven. Het schriftelijk examen voor de adspiranteri, die als kadet aan de K. M. A. te Breda wenschen ge plaatst te wordenzal den 15n Juni een aanvang nemen. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. - Ten overstaan van den notaris Muiock Houwer werden Dinsdagavond, in het koffiehuis van den heer Van den Dungen, te Goes, en ten verzoeke van de erven H. J. Van Hove, eenige huizen en erven verkocht. De uitslag was, dat gekocht werd: Een woonhuis en erf in de Nieuwstraat te Goes, door Johs. Brouwer te Goes, voor f690; een woon huis en erf in de Nieuwstraat te Goes, door J. Hooze te Heinkenszand, voor f 430een pakhuis en erf in de Nieuwstraat te Goes, door Jac. Korstanje te Goes, voor f 680vier woonhuizen en erven in de Stoofstraat te Goes, door L. Rijk te Goes, voor f4345; een woon huis en erf in de Voorstad te Goes, door Ph. J. J Van Hove te Goes, voor f4080, alles behalve 42% pet. onkosten. Landbouw en Veeteelt. In Friesland begint de varkensziekte weer hare verwoestingen aan te richten. Zeer kort zijn de die ren ongesteld, zij weigeren het eten en drinken, en sterven gewoonlijk spoedig. Hun spek is zeer nadeelig voor de consumptie. Wanneer men de aardbeziënplanten in Juli af snijdt beginnen ze opnieuw bladeren voort te brengen. De wortels n.oeten dus zelve een groote werkzaamheid openbaren en de bladeren, die voortgebracht worden, dienen tot niets. Bovendien wordt de grond door het voortbrengen der nieuwe bladeren zeer uitgeput. Het eenige wat men moet wegnemen zijn de ranken, waar van men nieuwe planten wil hebben. (R. TV.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Biezelinge. Onze predikant, de lieer P. K. Dom misse hield, tengevolge van zijn vertrek naar Lage- Zwaluwe, Zondag 11. zijn afscheidsrede met Mattheus 28 vers 20. Herplaatsing wegens een fout in ons vorig nommer, ontstaan door zeer onduidelijke opgaaf.) Bedankt voor liet beroep naar 's-Ileer Hend riks kinderen door den heer A. F. Adrina, cand. te Amsterdam. Het kiescollege te Zierikzee, grootendeels uit modernen bestaande, heeft in beginsel besloten in de vacature, die eerlang zal ontstaan door het vertrek van den heer Montijn naar Schiedam, te voorzien door het beroepen van een orthodoxen predikant. Een voor stel, om door tusschenkomst van een commissie uit de rechtzinnige leden der gemeente een voordracht te vragen, werd afgewezen. Men wilde liever wederom zelf een geschikten leidsman zoeken voor de anders denkende broeders. Aangenomen het beroep naar Nieuwland (cl. Gouda) door den heer M. C. J. Wanrooij, cand. te Den Bommel. De heer A. Godschalk, R. K. bisschop te 's-Her- togenboscli, heeft in de cathedraal van St. Jan aldaar o. a. het diaconaat toegediend aan den heer J. C. A. Mathijsen. Door den gemeenteraad van 's-Hage is gisteren liet besluit genomen den leeftijd voor toelating tot de Hoogere Burgerscholen te bepalen op 11 jaren voor de laagste klassen en éen jaar meer dan de voorgaande voor elke hoogere klasse. De invoering van dezen maatregel werd voorgesteld op grond, dat de onder vinding geleerd heeft, dat nagenoeg alle jongelieden, die op te jeugdigen leeftijd tot de h. b. s. woiden toegelaten, ter zake van hunnen leeftijd de noodige physieke kracht missen, om het inspannend middel baar onderwijs te kunnen volgen. Professor Evers vooral betoogde, dat men de ontwikkeling van jeugdige hersenen door overlading met kennis niet moest be lemmeren, tenzij men een geslacht van stompzinnigen wenschte. Zijn wij wel onderricht, dan is eenigen tijd geleden door een lid der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs te Goes in bedenking gegeven een dergelijken maatregel uit te lokken, doch zonder dat hij voor zijn voorstel instemming kon vinden. De vereeniging voor geref. schoolonderwijs heeft in zake de opleiding van onderwijzers besloten, dat op verschillende plaatsen des lands normaallessen zul len worden gegeven door onderwijzers uit de omge ving. Ieder kweekeling zal daarvoor f15 schoolgeld per jaar moeten betalen, terwijl de vereeniging f150 schenkt aan de onderwijzers der normaalschool, wan neer een kweekeling met goed gevolg het onderwij zersexamen aflegt. Blijkens het 17de jaarverslag van het gymna sium te Zetten bedroeg aan die inrichting het getal leerlingen 44. Vier werden bevorderd tot de hooge- school te Utrecht en 3 tot de Vrije Universiteit. Aan giften werd ontvangen f3363,77%. De uitgaven heb ben bedragen f 22,352,00% en de ontvangsten f 19,615,77% Met het batig slot van 1880 is er nog een tekort van f750,18. In liet verslag wordt gezegd, dat het getal der leerlingen minder was wegens de invoering der nieuwe wet. Ter opleiding tot machinistleerling wordt o. a, te Hellevoetsluis geplaatst A. J. Crucq. Op bijzonder aandringen van den Minister van Binnenlandsche Zaken, die daartoe voor dr. D. G. Cramer verlof heeft aangevraagd bij het Dagelijksch Bestuur van Zutfenzal deze als Gecommitteerde optreden bij liet eind-examen aan de Gymnasia te AÏiddelburg, 's-Bosch en Maastricht. Rechtzaken. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Bij beschikking van de rechtbank te Middelburg, van den 5 Juni 1882, is verwezen naar den Procureur- Generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage P. A. J., directeur van het huis van arrest te Mid delburg, ter zake dat hij A. directeur zijnde van voormeld huis en als zoo danig belast aan de gevangenen, die dat huis ver lieten, ondersteuning te geven, zoo daartoe termen waren, in reispenningen of kleedingstukken, van welke ondersteuning hij dan tot staving van de daarvoor in te dienen declaratie een staat van ontslagen ge vangenen, welke in het geheel geene of ontoereikende uitgaanskassen hadden, om de plaats hunner bestem ming te bereiken, moest opmaken, op dien staat, be hoorende bij de declaratie over het tweede halfjaar van 1880, valschelijk beeft vermeld dat de ontsla gene gevangene Antonia Regenspurg geene uitgaans- kas had, terwijl bij daarentegen wist dat zij zulk een kas had groot f21,40 welke vermelding moest dienen om het mogelijk te maken haar namens het rijk f 8,45 reisgeld te geven, en dat hij vervolgens dien staatwaarvan hij wist dat die vermelding valscli was, heeft gevoegd, in den amvang van liet jaar 1881, bij de declaratie over het tweede halfjaar van 1880 en daarmede aan het college van regenten over vermeld huis ter verdere behandeling heeft aan geboden. B. Primo, dat hij, teneinde declaratiën wegens ten behoeve van voormeld huis van arrest in 1880 en 1881 gedane betalingen tegenover den Staat te staven, valschelijk heeft geschreven of doen schrijven en daarna doen onderteekenen door den winkelier Jan Pieter Ponse te Middelburg

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1