Advertentien. De Londensche bladen maakten zich het Pinkster- reces van het Parlement ten nutte om een terugblik te werpen op den wetgevenden arbeid der laatste maanden. Het oordeel daarover valt verre van gunstig uit. Van de twaalf of vijftien belangrijke onderwerpen, door de troonrede aangekondigd, kwamen slechts twee aan de orde en de behandeling daarvan is nog niet afgeloopen. Het rageeringsvoorstel tot wijziging van het reglement van orde (de cloture) is voor onbe- paalden tijd verschoven, terwijl van het ontwerp tot voorkoming van kwade praktijken bij de verkiezingen nog de laatste artikelen moeten behandeld worden. Men behoeft naar de oorzaak dezer geheele onikeering in de orde van den dag niet te vragenhet is het lersche vraagstuk, dat weder alle berekeningen deed falen. De nieuwe dwangwet en het voorstel tot regeling der achterstallige pacht ondervonden toch zooveel bestrijding en zullen hoogstwaarschijnlijk nog zooveel verzet ook in het Hoogerhuis uitlokken, dat er voor eerst wel niet aan het inhalen van den verloren natio- nalen tijd kan worden gedacht. Rusland's keizer heeft zich weer eens in het pu bliek te Petersburg vertoond. Zonder eenig ongeval is hij weer in zijne schuilplaats kunnen terugkeeren. Volgens bericht uit Berlijn zou hij tot een aantal hervormingen zijn besloten. Er zullen nl. drie commissies worden benoemd, waarvan de eerste middelen zal beramen tot uitbrei ding der plaatselijke instellingen, terwijl de beide laatste zich met het vraagstuk, betreffende de cen trale instellingen en met dat over het aandeel dat aan de bevolking in het staatsbestuur kan worden toegekendzullen bezighouden. Loris Melikoff is aan het hoofd dezer drie commissies gesteld. Ook wordt een keizerlijk manifest verwacht, waarin de vorst belooft zijn kroningsfeest door het toestaan van verschillende hervormingen te willen vieren. Alles ziet er nog te fraai uit om voor Rusland aan de uitvoering ervan in de naaste toekomst te kunnen denken. Gemengde Berichten. Yerseke. Maandag, den 2en Pinksterdag, had door de handboogschutterij »Sint-Bastiaan" alhier op haar gewoon schietterrein de koningschieting plaats. Aan deze schieting werd door -10 harer leden deelgenomen. De wedstrijd begon des middags te éen uur en ein digde te vier uren. De uitslag van den met lust en opgewektheid gevoerden strijd was, dat het lid P. Pols met 154 punten tot schutterskoning werd uitgeroepen. De lezing van het hoofdartikel in het nummer van Zaterdag II. uwer courant bracht schrijver dezes een voorval in herinnering, door hem zelf in deze gemeente bijgewoond, 't Is al eenige tijd geleden, maar komt misschien daarom nog niet te onpas. Twee personen zaten voor een open raam, toen een oud manneke op zijn gewonen akeligen bedelaarstoon om eene aalmoes vroeg. Vroeger had hij deze, even als een paar andere oude zielen, die ons dorp geregeld bezoeken, wel eens gekregen, maar daar bedoelde per sonen juist uit volkomen vertrouwbare bron gehoord hadden, dat Jan er jenever voor kocht tot dronken wordens toe, kreeg bij ten antwoord »Ga maar door, Jan, je verdrinkt je geld." »'t Is niet waar meneertjes, ik koop er kleeren voor." Dit weersprak zichzelf, want 't was volstrekt niet zichtbaar aan zijne kleedingdus »Neen, Jan, we weten wel beter. Je krijgt niks, hoor!" Toen hij zag dat de weigering gemeend was, zei hij met een soort spotlachje«Nou, je lust hem ook wel." «Toevallig niet, Jan, ik gebruik nooit sterkedrank," zei een der beide personen geheel naar waarheid. »Nou" was het antwoord, en zijn lachje ging in een grijnslach over: »Had je maar een pintje hé!" En hiermêe sneed Jan er van door. Ieder weet dat Jan wel eens dronken loopt, maar toch komt hij geregeld terug. Als 't om niet was, zou hij dit natuurlijk niet doen. Een zuigeling. die sigaren rookt. Er is hier een kind, dat op zijn derden jaardag de moederborst nog gebruikte! Alsof men vreesde te laat te zullen begin nen, leerde men bet vóór dien tijd al rooken, met het gunstig gevolg, dat het kind kort na zijn derde jaar reeds eenige sigaren per dag kon oprooken. Des Zondags krijgt het er gewoonlijk drie ter versnapering Te 's-Heerenhoek is door een kip een ei gelegd, waarin zich in een volslagen grooten dojer nog een eitje bevond, wel niet met een schaal maar toch met een vlies overdekt, zoodat het geheel van het andere ei was afgescheiden. De stoomtram tusschen Middelburg en Vlissin- gen vervoerde in April jl. 11,500 en in Mei 13,500 passagiers. De onlangs te Terneuzen in 97jarigen ouderdom overleden landbouwer F. De Feijter Lz. laat niet min der dan 150 kinderen, kleinkinderen en achterklein kinderen na. De gemeente-gasfabriek te Bergen-op-Zoom levert de cokes voor slechts f0,25 per hectoliter. Een bediende van de kasvereeniging te Amster dam is achter slot gebracht wegens verduistering van p. m. f 900. Hij was ongeveer zes jaren tegen een loon van f 10,50 per week aldaar werkzaam. Achttien maanden geleden begon hij met oneerlijke operatiën. Tijdens hij aan een politiebureau in bewaring was, bleek ook nog, dat hij van een ander, voor wien hij ook gelden ontving, p. m. f200 verduisterd had. De man had zijne bedriegelijke handelingen zoo lang ge heim weten te houden, door het eene postje met het andere te dekken. In genoemde stad is Zondagnacht eene 18jarige dienstbode door haar vrijer in een aanval van jaloe zie te water gesmeten, waarna de onverlaat, niette genstaande het angstig gegil van zijn beminde, zich in allerijl uit de voeten maakte. Een schipper, door het angstgeschrei van de ongelukkige, welke zich aan den achtersteven van zijn vaartuig hield vastgeklemd, uit den slaap gewekt, heeft haar gered, en naar het Gasthuis overgebracht zijnde, bleek haar toestand üeei' bedenkelijk te zijii. De dader werd den volgenden ochtend vroeg door de politie van zijn bed gelicht en ter beschikking gesteld van de justitie. Dr. Van Hengel, te Hilversum, verklaart een uitmuntend middel ter verdrijving van rupsen uit zijn vruchtbooinen te hebben gevonden. 't Is weder de universeel genezende Eucalyptus. Eenige bladeren van die plant, aan de stammen der boomen gehecht, zouden in enkele dagen de rupsen verjagen. 120,000 personen bezochten gedurende de beide Pinksterdagen Scheveningen. Volgens den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Zuid-llolland is de pokken-epidemie te Gouda geëindigd. Te Arnhem is tegen een persoon, die een vink de oogen had uitgebrand, opdat het beestje fraaier zou zingen, proces-verbaal opgemaakt. Aldaar verdronk een persoon onder het baden. Te 's-Hertogen'oosch is Dinsdag een 3 a 4 jarig knaapje in de haven gevallen en verdronken. Blijven zitten Zondag jl. stapte te Breda een persoon in de naar Oosterhout vertrekkende stoom tram per abuis had hij evenwel in een waggon 1 ste klasse plaats genomen en, dit inziende, wilde hij on der het rijden in een waggon 2de klasse overgaan. Hij viel echter en kwam met een arm onder de tram, waardoor dit lichaamsdeel geheel verbrijzeld is. Maandag kwam te Oosterhout zekere A. V. d. P., in gezelschap van zijne beminde, P. V. d K. tegen. Deze laatste maakte V. d. P. zijn compliment over het zoeken eener levensgezellin en permitteerde zich meteen de vrijheid om het voorwerp zijner vergoding op ongeoorloofde wijze aan te tasten. Hierover gebelgd trok V. d. P. een mes en bracht daarmede V. d. K. eene gevaarlijke wonde toe in den hals. De politie nam den dader in arrest. -Een 70jarige weduwe te Donkerbroek, door de algemeene armvoogden van dat dorp uitbesteed bij een weduwe aldaar, heeft tijdens de afwezigheid van deze de woning in brand gestoken, zoodat alles een prooi der vlammen is geworden. De brandstichtster heeft alles bekend en als motief van haar misdaad opgegeven wraak tegen de medebewoners, die haar zeer onmensclvelijk moeten behandeld hebben. Niets was verzekerd. Het plan van sommige personen in Drente om in Transvaal in plaats van in Noord-Amerika hun fortuin te beproeven, is zoo goed als in duigen gevallenen wel tengevolge van minder gunstige be richten van personen ontvangendie naar Trans vaal waren vertrokken. (N. li. Cl. Het stads- en het havenbestuur te Dover hebben eene onderhandeling met de Chatham-Dover-Company geopend, teneinde te Dover eene permanente vestiging van den dienst op Vlissingen te verkrijgen. De ge noemde besturen zijn bereid, in de hiertoe noodige inrichtingen te voorzien. (IV. R. Ct.) Te Parijs maakte een werkman gebruik van het oogenblik dat zijn schoonmoeder een dutje deed, om haar kleeren en andere voorwerpen mee te nemen en te verkoopen. Toen de schoonmoeder wakker werd, had zij zelfs geen kousen om aan te trekken. De schoonzoon had zich gehaast het geld, dat hij voor zijn buit had gekregen, in de kroeg te verteren. Men vond hem daar dronken zitten, hij bekende zijn schuld maar voerde tot zijn verontschuldiging aan, »dat hij moest drinken om zijn schoonmoeder te vergeten, en dat het dus billijk was, dat zij het gelag betaalde". Te Marchiennes, bij Charleroi, kwam dezer dagen een vrouw om met den trein te vertrekken. Zij ont moette een harer oude kennissen, die haar verzocht bij haar koffie te komen drinken. Zij ging mee, doch nauwelijks was zij in het huis harer vriendin, of zij werd door een man en twee vrouwen overvallen, die haar uitmaakten voor een tooverheks, haar op het open vuur plaatsten en bijna roosterden. Slechts met groote moeite kon de arme vrouw uit hun handen ontsnappen en een aanklacht bij de politie gaan in dienen. De schuldigen bekenden zonder omwegen, maar als verschooning brachten zij in dat de vrouw een tooverheks was en hen betooverd had. Aan de »Figaro" wordt geschreven, dat een moeder, wier kind aan de kroep leed en door de doctoren was opgegeven, op het denkbeeld kwam haar mond op dien van het kind te drukken en met al haar macht de lucht op te zuigen. De vliezen, die de lucht in de longen van het kind tegenhielden, werden aldus losgemaakt en het kind bleef behouden. De koning van Spanje opende te Madrid .Jjet congres van Spaansche schoolonderwijzers. In zijn toespraak zeide hij, dat hij zijn uiterste best zou doen het onderwijs in Spanje te verheffenonkunde was erger dan slavernij en een natie, die vrijheid wilde, moest zich die waardig maken. -Tegen het hoesten, waarmee in het voorjaar kinderen en volwassenen geplaagd worden, beveelt een Duitsch blad als huismiddeltje aan, een sterk afkook sel van haverstroo te maken, en daarvan eenige ma len per dag te drinken. In een dag of drie zal dan bij kinderen de hoest verdwenen zijn. De wisselwachter, aan wiens nalatigheid het spoorwegongeluk te Heidelberg van Maandagnacht in ons vorig no. gemeld is te wijten, daar hij vergat den wissel tijdig te verzetten en daardoor de botsing tusschen de twee treinen veroorzaakte, is in hechtenis genomen. Hij had zich in een schuur verscholen met het plan om later onopgemerkt te vluchten, maar werd er spoedig gevonden. De baanwachter bemerkte den verkeerden wissel stand nog op het laatste oogenblik en gaf een sein, waarop de trein uit Mannheim stilstond. Deze trein werd betrekkelijk weinig beschadigd, maar van den sneltrein, die in volle vaart kwam aanstoomen, wer den 8 der met passagiers volgepropte waggons zwaar beschadigd. Zes personen waren terstond dood, twee stierven onderweg naar hut gasthuis en drie anderen overleden daar aan de bekomen wonden. Voorts zijn 47 menschen gewond en de meesten zeer ernstig. Van de trein- beambten werd een gedood, terwijl al de anderen gewond werden. Volgens andere berichten werden 4 wagens ver brijzeld, 8 menschen gedood en 48 meer of minder ernstig gewond. (N. v. d. D.) Een ingenieur te Weenen heeft een nieuwe ont plofbare zelfstandigheid uitgevonden, die hij dynamo geen noemt. Zij bevat noch zwavelzuur, noch nitro- glicerine, noch salpeter, en tast geweren en patronen niet aan; bij de ontploffing is de terugslag gering. Men zegt, dat het dynamogeen gemakkelijk en zonder gevaar kan worden gemaakt, dat het goed blijft bij alle temperaturen en dat het met 40pct. minder kosten kan worden verkregen dan kruit. -De Tschingelberg bij Elm is weer in beweging; de ingenieurs berichten, dat de scheuren in den berg wijder worden, en men vreest opnieuw voor een val van rotsblokken. In den loop van dezen zomer zal van Bergen (in Noorwegen) een pleiziertocht naar Spitsbergen worden ondernomen door een gezelschap van 40 per sonen. De reis zal vier of vijf weken duren. Kapi tein Carlsen, die de Noordpoolreis onder Tegethoff meemaakte, zal als kommandant fungeeren. Ieder reiziger betaalt voor den enkelen tocht 550 mark. Alle gereedschappen voor walvischvangst en voor de jacht op ijsberen en andere dieren zoomede sleden en honden voor landtochten worden meegenomen; naar gelang van den toestand van het ijs zal men verder noordwaarts trekken. Te Brody had een onstuimige vergadering plaats van de Joodsche emigranten uit Rusland, die brood en geld vroegen om hun reis voort te zetten. De autoriteiten waren genoodzaakt geweld te gebrui ken om de rust te herstellen. De districtsraad heeft besloten een deputatie naar Weenen te zenden om den Keizer te wijzen op de noodzakelijkheid een andere stad als rendez-vous der gevluchte joden te gebruiken. Baron Hirsch heeft 240.000 gulden geschonken om de emigranten te hulp te komen, en er is nu geld genoeg voorhanden, maar de leden van het comité zijn het niet eens en vandaar, dat het geld niet goed wordt besteed. Een belachelijke vergissing had te Green Bay, Wisconson, plaats. Een heer gaf zijn knecht een brief van verontschuldiging, welke aan een jonge dame moest bezorgd worden, die denzelfden avond in het huwelijk zou treden, bij welke plechtigheid hij was uitgenoodigd, doch niet tegenwoordig kon zijn. Tege lijkertijd stelde hij den knecht een pakje ter hand met een broek er in, bestemd voor een heer van een tooneelgezelschap, en eene noot met de woorden»met genoegen wordt U deze broek geleend voor de rol, die gij te vervullen hebt". De knecht geraakte in zijne zending verward en bezorgde den brief aan den tooneelspeler en het pakje met de broek aan de j onge dame, die huwen zoude. Rechtzaken. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn Dinsdag 11. de volgende vonnissen gewezen in zaken, allen wegens overtredingen op de algemeene wet op de Rijksbelastingentegen de natemelden personen lo. J. F. V., te Overslag, personeele belasting, ver oordeeld tot eene boete van f 23,85 c. e. 2o. J. F. V., te Overslag, patentwet, ontslagen van rechtsvervolging. 3o. O. L. Van P., te St.-Jansteen, veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf en f50 boete, subs. 3 dagen cell, gev.straf c. e. 4o. P. G., te Oostburg, veroordeeld tot 8 dagen cell, gev.straf en f 10 boete, subs. 1 dag cell, gev.straf c. e. 5o. Anth. De R., te Stekene (België), veroordeeld tot 3 maanden cell, gev.straf, twee boeten: een van f50 en een van f 11,70, subs. 6 en 3 dagen cell, gev.straf c. e. 6o. Alph. De R., in dezelfde woonplaats, veroor deeld tot f 15,60 boete, subs. 6 dagen gev.straf c. e. 7o. G. De R., te Kemseke (België), veroordeeld tot twee boeten van f 23,40 ieder, subs. 6 dagen cell, gev.straf voor iedere boete. 8o. F. Van H., te Stekene, veroordeeld tot 15 dagen cell, gev.straf en f50 boete, subs. 6 dagen cell, gev straf c. e. 9o. Ch. Van G., ook te Stekene, veroordeeld tot 3 maanden cell, gev.straf en f50 boete, subs. 6 dagen cell, gev.straf c. e.en tegen onbekende daders verbeurd verklaring van de aangehaalde goederen. In de zitting van heden (Vrijdag) sprak de recht bank de volgende vonnissen uit tegen lo. A. Z., 27 j., arbeider te 's-Heer Arenlskerke, wegens mishandeling en openbare dronkenschap, ver oordeeld tot eene maand cell, gev.straf en twee boeten eene van f8 en eene van f3 c. e,. 2o. C. O., 36 j., huisvr. van M. Van II., en C. C., 24 j., huisvr. van P. De W., beiden te Yerseke, wegens mishandeling, veroordeeld ieder in eene boete van f 16 c. e. 3o. J. Van der W. Cz., 18 j., arbeider te Cort- gene, wegens mishandeling, veroordeeld tot eene maand cell, gev.straf en f8 boete c. e. 4o. H. L. C. B., herbergier te Middelburg, wegens het toedienen van sterkedrank aan een persoon, in kennelijk beschonken toestand verkeerende, veroordeeld tot f 8 boete c. e. 5o. J. D., 43 j., arbeider te Sluis, beschuldigd van laster. Vrijgesproken. 6o. P. De G., 52 j., huisvr. van L. O., te Axel, wegens mishandeling, veroordeeld in eene boete van f3 c. e. Laatste en telegraphische berichten. WOLFAARTSDIJK, 2 Juni. Ten behoeve van den polder Oud-Wolfaartsdijk is heden aangenomen a. het vervoer van 400 kub. meter grint door Joh. Wondergem, te Kattendijke, voor f0,64 per Ms. b. het vervoer van 461 M'. zand door Corn. Ka- relse, te Goes, voor f0,52 per M'. MIDDELBURG, 2 Juni. Tengevolge der benoeming van den prov. veearts 2e kl. C. Mazure, te Zierikzee, tot prov. veearts le kl. in de plaats van wijlen den heer G. J. W. Berghuijs, is met ingang van heden voor den genoemden veearts Mazure aangewezen de gemeente Middelburg als standplants en als dienst- kring Walcheren met Nieuw- en St. Joosland voor den prov. veearts 3e kl. G. A. Blindenbach de ge meente Zierikzee als standplaats en als dienstkring Schouwen en Duiveland; en is de prov. veearts 2e klasse E. L. Van Mervennée voorloopig belast met den dienst in Noord-Beveland. BERGEN-OP-ZOOM, 2 Juni. Donderdag brachten, bij de gehouden verpachting der oesterperceelen, per- ceelen 78a tot en met 88 f13,151 op. Heden bedroeg de opgebrachte som voor perceelen 89 tot en met 130 f48,358. 's-GBAVENHAGE, 2 Juni. De president van den Hoogen Raad der Nederlanden, mr. C. H. Gockinga, is heden op straat, tengevolge van eene beroerte, plotse ling overleden. Bij kon. besluit zijn benoemd totontvanger der belastingen en accijnzen te Zwartsluis D. Engelen, ontvanger derzelfde middelen te Nieuwerkerktot ont vanger der belastingen, invoerrechten en accijnzen te Zierikzee D. J. P. N. Gaymans, ontvanger der belastin gen en accijnzen te Naarden, en tot ontvanger der belastingen en accijnzen te Colijnsplaat C. C. A. M. Dominieus, adjunct-controleur te Schiedam. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum Plaats. 3 J uni, Kloetinge, 6 Goes, 7 Kruiningen, 8 Goes, 8 Kruiningen, Voorwerpen, houtwaren, woonhuizen enz., meub. goederen, jachtreckt, hoefje, 9 Wissekerke, land, huizen enz., 9 Kloetinge, kersen, 9 Kapelle, kersen en vrachten, 9 's-H. Arendskerke, vrachtrijders ins 10 's-Heer Arendskerke, klavers, 12 Wemeldinge, kersen, 12 Kapelle, kersen, boereninspan, woonhuizen, hitten, Kapelle, Kapelle, 13 Goes, 13 Goes, 14 Wolfaartsdijk, jneub. goederen enz 14/15 Juni, Borssele, boereninspan, 15 Goes, panden, 16 Krabbendijke, afbraak enz., 17 Wolfaartsdijk, bouwland, 1724 Juni, Tholen, hoefsmederij euz., 21 Wissekerke, hofsteden, 22 Goes, koffiehuis enz., 29 Wolfaartsdijk, hoeije, land, Informatiën. De Vos Mul. Houwer. Rembges. Karseboom. Rembges. Van der Moer en Roelof. Pelle. Pelle. De V os. Pilaar. P. Overman. Liebert en Pilaar. Pelle. V. Dam Rouschar. Van Dam. Pelle. Mulock Houwer. Bank van leening. Rembges. Rembges. Wagtho. Roelof en Slegt. Pelle en Rouecher Liebert. Uitlotingen. PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. Aandeelen a f 2£ van 1869. 14de uitloting op 1 Juni 1882 van 1000 aandeelen. üe volgende 20 seriën, elk van 50 nummers, werden uitgelootelk no. van Donderdag af met f 3 betaal baar aan de Associatie Cassa te Amsterdam Seriën 56, 887, 1423,1886,2822,3416,5001,5398,6620, 7502, 574, 1139, 1816, 2480, 3L18, 4227.5280,6425,7324, 7600. Bij de trekking van de Rotterdamsche schouwburg- leening is de hoogste prijs van f25,000 gevallen op serie 495, nummer 22. De tweede prijs van f 2500 viel op serie 678 no. 61. Bij de Donderdag te Weenen gehouden trekking van Oostenrijksche loten 1864 zijn ae volgende seriën uitgetrokken540, 860, 1022, 1155, 1409, 1560, 1730, 1808, 1965, 2334, 3232, 3374, 3700 en 3917. De hoogste prij9 is gevallen op serie 3232 no 36, de tweede prijs op serie 1965 no. 5, de derde prijs op serie 3700 no. 17, en de vierde prijs op serie 3700 no. 33. Seriën 1022 no. 16 en 3232 no. 92 zijn elk met Ü5000 uitgekomen. Burgerlijke Stand Goes van 31 Mei tot 2 Juni 1882. Getrouwd den 1Jacobus Van Blitterswijk27 j., jm., met Wilhelmina Adriana Gingnagel, 28 j., jd. Geboren: den 1, Rose Melanie Johanna, d. v. Jan Mulder en Louisa Cornelia Goosseneen onechte dochter. Overleden: den 31, Constant Hendrik, 12 w., z. v. Andries Dodmond en Maria Katharina Reijerse; Dorothea Fokke, 18 j., gehuwd met Huijbregt Jaco bus Schot. aaCjT Zó.' verder het bijvoegsel. Door 's Ileeren Goedheid beviel van een flinke DOCHTER: L. C. GOOSSEN, geliefde echtgenoote van J. MULDER Korte Kerkstraat. Goes, 1 Juni 1882. Kennisgeving aan vrienden en bekenden. Overleden, tot diepe droefheid van mij en haar kind uit vorig huwelijk, mijne echtgenoote Vrouwe ANNA AGATHA AL- BERTINA RINIA Van NAUTAin den ouderdom van 53 jaren, na e«n langdurig en smartelijk lijden. Leeuwarden, 31 Mei 1882. Mr. J. G, De WITT HAMER. W. H. Van der MUELEN. Eenige en algemeene kennisgeving.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2