1882. N®. 65. Zaterdag 3 Juni. 69ste jaargang. 3) Verslag over 1881-1882 Bij deze coui'anl behoorl een bijvoegsel. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—8 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 cis. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. B—I—iVP—ggg Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 2 JUNI 1882. Voor den Raad van State, afdeeling geschillen van bestuur, zal Woensdag 7 Juni behandeld worden de bekende zaak van den heer C. Risseeuw, gekozen maar niet toegelaten raadslid te Goes. Zooals alle jaren heeft het bestuur der Vereeni ging tot het regelen en bevorderen van volksverma ken te Goes de verschillende functiën verdeeld. Dien tengevolge is thans voorzitter de beer J. L. Van der Paitwert, vice-voorzitter de heer L. M. Van Campen le secretaris de heer J. J. Ramondt, 2e secretaris de heer ff. J. V. d. Poll en penningmeester de heer P. C. N. Eichholtz. Hansweert. Gedurende de maand Mei werden aan het Rijkstelegraaf kantoor alhier behandeld 527 tele grammen en wel verzonden 327 en ontvangen 200. Borssele. Verleden Woensdag vergaderden Inge landen van den Calamiteusen Borsselepolder tot het behandelen der rekening over 1881/82 en van de be grooting voor 1882/83. Het dijkgeschot werd vastgesteld op f 31 per hectare belastbaren grond, en op f 10,33% der vroonen. Yerseke. Het rijks-telegraatkantoor alhier behan delde in de verloopen maand 131 berichten, waarvan 52 verzonden en 79 ontvangen werden. -De verpachting van Yerseksche oesterperceelen, die dezer dagen te Bergen-op-Zoom wordt gehouden, wekt, wat te verwachten, was, groote belangstelling. Er worden zeer hooge prijzen besteedwaar vroe ger honderden werden betaald, besteedt men thans duizenden. Een perceel van f36 is o. a. tot f1100 gestegen. Menig tegenwoordig pachter ziet dan ook zijne perceelen in andere handen overgaan. Naar de M. Ct. verneemt hebben zich voor het afleggen van het examen als apothekersbediende te Middelburg 36 candidaten, 18 mannelijke en 18 vrouwe lijke, aangemeld. Aanstaanden Woensdag zal het ex irnen aanvangen. De gemeenteraad van Steenbergen heeft zich bij adres tot den Minister van waterstaat gewend, met verzoek om spoedige afdamming van het Slaak ter bevordering van den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg van Brouwershaven langs Zierikzee, Zijpe en St. Philipsland, over den te maken dam. De raad der gemeente Oud- en Nieuw-Gastel heeft zich om dezelfde reden tot het gewestelijk bestuur van N.-Brabant gewend met verzoek, bij de regeering aan te dringen om spoedig gevolg te geven aan haar voornemen tot afdamming van het Slaak. De Koning vertrok Woensdag van Arolsen naar Wildungen. De Koningin gaat wegens een lichte on gesteldheid van het prinsesje eerst Zaterdag daarheen. Totaal f392,40% f 418,80% f 71,7-1% Bij dit laatste saldo is te voegenvan verschillende kleine saldo's van kinderen, die op 30 Juni 1881 de school verlieten, daarom van de lijsten werden afgevoerd, doch hun te goed tot heden niet opvroe gen, een bedrag vanf 3,01% zoodat het totaal saldo bedraagt, f 74,73. In een uitvoerig verslag heeft eene commissie van deskundigen uit de Koninklijke Academie van Wetenschappen verklaard, dat lijkschouwing, voordat tot lijkverbranding overgegaan wordt, geen voldoenden waarborg oplevert voor de ontdekking van vergiften. De commissie spreekt hare meening niet uit over de lijkverbranding op zichzelve, maar aarzelt niet te ver klaren, dat in het wegnemen van de heilzame vrees voor latere ontdekking van een misdrijf een groot gevaar schuilt voor de individueele veiligheid. Dit rapport vertegenwoordigt de meening van de hh. T. PlaceA. W. M. Van llasselt, J. Zeeman en W. Gunning. Het vijfde lid der commissie, de heer Van Bemmelenmeent dat er voor de groote meer derheid van gevallen wél voldoende waarborgen te stellen zijnvoordat men tot verbranding laat over gaan. Een onderzoek door speciale deskundigen zou dan evenwel telkens noodig zijn. Het Utr. Dbl. bevat een oproeping van den heer P. Parting aan de vrouwen van Nederland, om de ongelukkige vervolgde Joden in Rusland te hulp te komen. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Hoedekenskerke. De uitslag der Woensdag door de watering Hoedekenskerke gehouden aanbesteding van: a. het onderhoud der aarde-, kram- en steenglooiingwerken is, dat dit werk is gegund aan den heer L. De Back te Hoedekenskerke, als laagste inschrijver voor 11898. b. de levering van 2000 scheepston gewone Doorniksche steen en van i 000 scheeps ton afval van Doorniksche of Lessi- nesche steen. Dit is provisioneel toegewezen aan dhr. D. De Jonge Az. te Ter Neuzen, de gewone steen voor f2,95 en de af val van steen voor f2,45 per scheepston. Door de Maatschappij tot Expl. van Staatsspoor wegen is aanbesteed, voor rekening van den Staat het verrichten van grondwerken, het leggen van een zijspoor met wissels, het maken van een houten goederenloods met bureau en het uitvoeren van eer age andere werken ten behoeve van de halte Ylake. Raming f 12,700. Minste inschrijver was de heer M. Hagenaars, te Wouw, voor f12,500. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Yerseke. Bij de Ned. Herv. Gem. alhier is beroe pen de heer C. H. Callenbach, candidaat te Nijkerk. -Bedankt voor het beroep naar Schore en Ylake en naar Babyloniënbroek door den heer F. Kampstra, cand. te Utrecht. Bedankt voor het beroep naar Rilland-Bath, Westkapelle en Arnemuiden door dhr. C. H. Callen bach, cand. ca^ac—a—btn—h—hww»—amwww— Bij berekening van ieder kistje afzonderlijk zal blijkendat het saldo niet correspondeert met dat van het voorgaande jaar. Dit ontstaat doordien de kinderen, in den loop van het dienstjaar in andere klassen overgaandeook in een ander kistje gaan sparen en dientengevolge, met of zonder saldoop eene andere lijst worden over gebracht. Het totaal saldo der kistjes echter sluit, gelijk uit de volgende berekening blijkt Saldo p° f -101,13 ingebracht. 392,40% f 493,53% uitgehaald. .418,80% rest f 74,73. Dit bedrag sluit ook met het tegoed dezer school bij de Coöper. Voorschotvereeniging en Spaarbank te Goesad f 77,85, zijnde over 1881 eene rente ver diend van f 3,12. Het spaarkistje van school D sloot op uit. April met een saldo van f 5,80. Sinds werd op die school: ingebracht. uitgehaald. tegenw. saldo. f 50,20 f 34,77 f 21,23. Ook dit saldo is door inschrijving in bovengenoemde spaarbank verzekerd, zijnde er in 1881 eene rente van 31 ets. meê verdiend. De beweging in het sparen levert weinig stof tot bespreking op. In school C nam het sparen wat af; in school D nam het wat toe. De inleg was het minst in de maanden Juli-Septembervermoedelijk een gevolg van het dan vooral heerschend schoolver zuim, doch in de overige maanden van het jaar was er weinig fluctuatie. Het terugvragen liep zóo uiteen, In de Algem. Verg. van de gewestel. Vereen. Zeeland van het Nederl. onderwijzersgenootschap, op den 31 Mei te Tholen gehouden, is de afd. «Wal cheren" gekozen als zetel van het gewestelijk bestuur voor de volgende drie jaren. Tot afgevaardigde ter Algemeene verg. van 'tGen. te Zwolle is benoemd dhr. J. Kousemaker Pz., hoofd der school te Nisse, en tot zijn plaatsvervanger, in geval van ontstentenis, dhr. Bastmeijer, hoofd der school te Zierikzee. Benoemd tot onderwijzer aan de Rijksnormaal lessen te Zierikzee, met ingang van 1 Juni, in plaats van den heer J. Hoffman, die 28 April jl. is overleden, de heeren dr. Z. Th. Diehl voor nat. gesch. en M. De Bil voor aardrijkskunde. Te Oostbm-g werd deze week de school met den bijbel der vereeniging .Immanuel" met 28 leerlingen geopend. Benoemd tot 3e onderwijzeres te Amsterdam mej. G. S. Van den Bussche. Zooals wij vroeger reeds meldden zullen in Juli te Amsterdam de toelatings-examens plaatshebben voor de normaalschool voor teekenonderwijzers en van de rijksschool voor kunstnijverheid. Eerstgenoemde school heeft ten doel de opleiding van onderwijzers en leeraren in het handteekenen, het bouwkundig teekenen, het werktuigkundig teeke nen en het boetseeren. Op de tweede geeft men on derwijs in de toepassing van bouw-, beeldhouw- en schilderkunst op de onderscheidene takken van nij verheid. De volledige cursus duurt drie jaren. Om aan het toelatingsexamen te kunnen deelnemen moet men 16 jaar oud zijn. Het schoolgeld bedraagt f30. Onvermogenden, die van bijzonderen aanleg blijk geven, kunnen op voor stel van den directeur door den Minister van binn. zaken van betaling van schoolgeld worden vrijgesteld. Nadere inlichtingen kan men verkrijgen bij hh. districts- en arrondissementsschoolopzieners. De vereeniging van Christelijke onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland hield Woensdag te Leeuwarden hare 29e algemeene vergadering, die vrij talrijk bezocht was. Nadat de vergadering door den voorzitter met gebed en onder psalmgezang geopend was, werden de versla gen van penningmeester en secretaris uitgebracht en de ingediende voorstellen behandeld. Bij punt 3 werd door de vergadering de volgende verklaring aangeno men »De vereeniging van christelijke onderwijzers en onderwijzeressen verklaart, overeenkomstig artt. 2 en 3 van de statuten, den Bijbel te erkennen als door den H. Geest ingegeven, onfeilbaar en van God delijk gezag en dus ook historisch vertrouwbaar. Over voorstel 4, om alleen als lid op te nemen zulke onderwijzers, die werkzaam zijn aan algemeen erkende christelijke scholen, ontstond een levendige discussie. Wegens de belangrijkheid van dit voorstel werd besloten het tot een volgend jaar te laten rusten. dat daaraan geene bepaalde gevolgtrekkingen vast te knoopen zijn. Enkele betrekkelijk groote bedragen van f 2,a f 3,per maand, in zilvergeld door sommige kin deren ingelegdtrokken de aandacht der commissie, doch meermalen bleek, dat dit geld met erwten lezen of eenig ander oogstwerk was verdiend. In ieder geval kan geconstateerd wordendat in de beide scholen te zamen eene som van pl. m. f 450, nuttig gespaard werddie anders wellicht aan klei nigheden of snoeperij zou verloren zijn gegaan. Op school C bracht éen meisje het tot f 20, op school D éen jongen tot f 10,in het jaar. Een vrij aanzienlijk aantal kinderen spaart tot twee a drie gulden, om er dan eenig kleedingstuk voor te koopen, maar ook een groot aantal kinderen brengt het nim mer tot éen galden. En het is juist deze laatste categoriewelke de noodzakelijkheid van het voortbestaan onzer sehool- spaarbankalthans voor de kinderen van minvermo genden, bewijst en waardoor het meermalen, ook bij onze commissiebesproken plan om de schoolspaar- bank op te lossen in de postspaarbankbij ons nog geen bijval kan vinden. Wel is waar werd een goede maatregel ter vergemakkelijking van het sparen in de school door de postspaarbank genomen door éen cents postzegels daarvoor in te voeren, doch de omstandig heid dat bedragen beneden éen gulden niet terug vorderbaar zijn, zou voor verscheidene kinderen moeie- lijkheid opleveren. Tengevolge van de meerdere gegoedheid der ouders bestaat deze moeielijkheid echter niet voor de kinderen van school B, en het is daarom, dat in overleg met het hootd dier school het aanvankelijk plan om onze spaarbank ook tot die school uittestrekkenniet is volvoerdmaar deze school onmid,lelijk naar de post- Buitenlandsch Overzicht. De grootste verwarring blijft er in de Egyptische geschiedenis van den dag heerschen. In liet land zelf heeft de Khedive niets meer te zeggen de dagen zijner regeering zijn als 't ware geteld. Hij heeft Arabi Bey's gunst, die bij vroeger zoo ruimschoots mocht ondervinden, verbeurd. Arabi wil hem, zooals men weet, de plaats doen ruimen voor Halim, niet tegenstaande hij dezen zelf zeer veracht en eens den grootsten schurk der familie noemde. Waarschijnlijk is Arabi teleurgesteld in den tegenwoordigen Khedive, dien hij niet naar zijn hand kon zetten en verwacht hij nu weer dit beter met Halim te kunnen doen. De premier nu doet alles om de Bedouinen op zijn hand te krijgen en liet daartoe 12,000 dag-rantsoenen onder hen uitdeelen. 200 zijner invloedrijke vijanden liet hij naar Soudon brengen. In Alexandrië, zoo meldt Daily News uit Cairo worden de oude forten hersteld en bewapend. Hon derden mannen, vrouwen en kinderen werpen nieuwe aardwerken op aan het zeestrand tegenover de anker plaats der Europeesche schepen. De correspondent van de Times te Alexandrië bevestigt dit, er bijvoe gende, dat aldaar het garnizoen belangrijk versterkt is. In het binnenland heerscht een militair schrik bewindhetwelk voor de Europeanen onverdragelijk is. Soldaten dringen de winkels binnen en halen de koopwaren weg tegen een willekeurig door hen ge stelden prijs. Alle Banken weigeren binnenlandsche transacties. Ook de valsche profeet, van wien wij vroeger mel ding maakten, laat weer van zich hooren en zou eene overwinning behaald hebben. De Porte, zegt men, zal zoolang de Franscli-Engel- sche vloot in de Egyptische wateren vertoeft geen expeditie maar Egypte zenden. Toch bereidt zij zich op alles voor. Vier pantserschepen met 12000 koppen zijn gereed om te vertrekken. Men wil nu de mogendheden over Egypte een con ferentie doen houden, en wel te Konstantinopel door hare ambassadeurs. Het voorstel daartoe gaat van Frankrijk uit en Engeland vond het goed. üe Brit- sche regeering schijnt dan ook veel goeds van die bij eenkomst te verwachten, want volgens haar zou die conferentie de snelwerkende middelen verschaffen om de orde te herstellen. Daarop zal moeten bepaald worden of hare besluiten met kracht van wapenen zullen uitgevoerd worden. De regeering zeide in het Lagerhuis, dat er geen troepen in Egypte zullen ont scheept worden, tenzij dit noodig mocht wezen ter bescherming van het leven der vreemdelingen. In ieder geval zal de tegenwoordige Khedive te genover Arabi-Bey worden beschermd. Of de mogendheden aan die conferentie zullen deelnemen is nog niet bekend. In de Fransche Kamer van afgevaardigden werd der regeering, met 70 tegen 298 stemmen, over hare houding in zake die Egyptische quaestie een votum van vertrouwen geschonken. spaarbank is geleid. Het hoofd der school houdt op het sparen toezicht en aanvankelijk zijn er de resultaten zeer gunstig zoodat wij deze school gerustelijk verder buiten onze bemoeiing kunnen laten. In het personeel van commissarissen onzer school- spaarbank kwam groote verandering. De heeren Frowein dr. Gleuns en L. K. Breker namen hun ontslag. In dr. Gleuns, die naar Gouda vertrok, verloren commissarissen bovendien hun voor zitter en de spaarbank een ijverig liddat van den aauvang af zich zeer veel moeite in liet belang der inrichting had gegeven. In de plaats der aftredenden en tevens om het meerdere werk, dat door dc vermeerdering van het getal kistjes aan school C ontstaan was door uit breiding van het aantal commissarissen het hoofd te bieden, toonden de heeren H. J. Baning, G. J. Van der PollPh. M. De Ronde BresserJ. Kiel en G. 11. Van der Meer Mohr zich bereid om als commis sarissen op te treden. Dientengevolge bestaat thans het bestuur der schoolspaarbank uit de 5 genoemde nieuwe en de 5 aangebleven leden C. Risseeuw, jhr. De Marees van Swinderen, J. 11. Van der Voort, J. L. Van der Pauwert en J. J. Ramondt. Bij het vertrek van dr. Gleuns werd de heer C. Risseeuw tot voorzitter benoemdterwijl de tweede ondergeteekende zich voortdurend belastte met de taak van secretaris-penningmeester. Aldus vastgesteld in de vergadering van commis sarissen den II Mei 1882. Namens hen C. RISSEEUW, voorzitter. J. J. RAMONDT, secretaris. EINDE. van den toestand en de verrichtingen van het Departement Goes der Maatschappij tot nnt van 't Algemeen en van de inrichtingen, die eraan zijn verbonden. Verslag schoolspaarbank 18811882. M. H! Ons vorig verslag liep tot uit. April 1881, op welk tijdstip de verschillende spaarkistjes van School C sloten met een saldo van kistje A f 20,21 B 22,69% v C 44,47% D 13,74% f 101,13 totaal. Van 1 Mei 1881 af tot en met uit. April 1882 werdmet inbegrip van door de kinderen op hun inleg direct verdiende rente, in die school ingebracht. uitgehaald. tegenw. saldo. Kistje A f 55,71 f 66,49 f 45 B 89,63 93,51 1425 j> C .150,15 158,97% 35*56 D 96,91% 99,83 10,75%

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1