Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Rechtzaken. Buüenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. Landbouw en Veeteelt. ledental is toegenomen en er 4 afdeelingen bijgekomen «ijn. Het verbond telt thans 41 afdeelingen met 3600 a 3700 leden. Ook het Alg. Ned. Begrafenisfonds neemt aanhoudend in bloei toe. In 1880/81 waren er 4334 leden met eon inkomst van f6515,57 en een uitgaaf van f5339,IS, waardoor het bestaande saldo in cassa klom tot f5576,46; in 1881/82 was het ledental geklommen tot 4513, de ontvangsten waren f7264 49%, de uitgaven f5951,23% (waar onder f 3752 aan uitkeeringen) en alzoo de cassa f6889,72. In de 8 jaar van het bestaan van het fonds werd uitgekeerd wegens overlijden een som van f 15,340,76. Onder de vele onderwerpen, die besproken werden, verdient het wetsontwerp op den kinderarbeid ver melding, omdat de vorgadering besloot dienaangaande een adres aan de Tweede Kamer te richten, waarin wordt gezegd, dat het verbond wel niet voldaan, maar toch dankbaar is, en tevens eenige wijziging wordt aanbevolen. Ook werd den Minister van Justitie per telegraaf dank betuigd voor de indiening van dat voorstel. Besloten werd voorts aan het Congres voor alge meen stemrecht deel te nemen en te blijven aandringen op geheel kosteloos «nderwijs, ook voor het middelbaar. Tal van andere onderwerpen gaven verder tot meer «f minder wijdloopige en grootendeels onvruchtbare beschouwingen aanleiding, waarbij geen nieuwe ge zichtspunten werden geopend. Uit de mededeelingen van het bestuur bleek, dat door de jury op de prijsvraag voor een zg. catechisa tie-boekje voor werklieden de le prijs was toegekend aan den heer D. Stigter, te Goes, wiens werkje nu als leiddraad zal dienen tot de samenstelling van een ontwerp-catechisatieboek. De premie werd niet toe gekend. De jury bestond uit de heerenprof. mr. B. H. Pekelharinghoogleeraar Staath. P. S. te Delft; mr. M. Jacq. De Witt Hameradvocaat en procureur, oud- leeraar in de Staatsw. te MiddelburgJ. C. Van Mar ken Jr., directeur der gist- en spiritusfabriek te Delft B. II. Heldt, voorzitter van het A. N. VV. V. en Th. De Rot, voorz. van id., afd. Rotterdam. Voor de volgende vergadering is Zwolle aangewezen. In April is in de rijkspostspaarbank ingebracht f 142,102.78 en terugbetaald f 83,067.23% alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 59,035.54%. De som der inlagen bedreeg op 30 April fl,231.795.50%. Het getal der in omloop zijnde boekjes bedroeg aan het einde der maand f32,254. Bij het 8e regiment infanterie is de kapitein K. K. Den Exler van den Brink, van het 5e bataljon te Utrecht, overgeplaatst bij het 2e bataljon te Deventer. Het Hoofdbestuur van 't Nut wil aan de Alge- meene Vergadering het voorstel doen om f'1000 ter beschikking te stellen van de hoofdcommissie van het Ondersteuningsfonds voor Onderwijzers. De Raad der gemeente Zevenbergen besloot tot het aangaan van een leening van f 40,000 voor de overneming der gasfabriek en het bouwen van een vereenigd post- en telegraafkantoor. Bij die gelegen heid werd den burgemeester, jhr. C. Van Citters, onder luide teekenen van instemming der vergadering, hulde gebracht voor de uitstekende wijze, waarop door hem de belangen der gemeente behartigd werden bij de lastige quaestie van de overneming der gasfabriek. O.-Indie. Overgeplaatst de offic. van adm. 3de kl. D. G. Krol Van der Hoek van de Sindoro op de Zeeland. Bevorderd bij dsn mil. geneesk. dienst tot dirig. off. van gez. le kl. de dirig. off. van gez. 2e kl. H. D. Roskes. Kloetinge. Bij de alhier gehouden verkiezing van twee notabelen bij de Herv. Gemeente zijn uit gebracht 64 stemmen. Volstrekte meerderheid 33. Gekozen zijn de heeren J. P. Saman met 37 en A. Padmos met 35 stemmen. De overige waren op ver schillende personen uitgebracht. Bedankt voor het beroep naar Waarde door C. Hattink JPz., cand. te Harderwijk. Bij de 99 Hervormde gemeenten in Zeeland zijn thans 34 predikantsplaatsen vacant, van welke er 2 eerlang staan vervuld te worden, n. 1. te Poort vliet en te Groede. Intusschen zijn er weer 8 vaca turen aanstaande, t. w. te Souburg, Zierikzee, Se- rooskerke in Sch., Oud-Vosmeer, Biezelinge, 'sHeer Abtskerke c. a., Zaamslag en Sas van Gent c. a. Drietal te Groningen: de predikanten D. Rijnders te Middelburg, dr. C. C. Schot te Tholen, II. V. Ho- gerzeil, te Amsterdam. A. B merkt in de Midd. Ct. op, dat haar be richtgever niet goed op de hoogte geweest is, wat den kerkelijken toestand te Aagtekerke betreft. Hij meent goed te weten, dat de hoofdonderwijzer Van Kamer niet zoo op een gevaarlijk punt is zie ook de Goesche Courant van jl. Zaterdag als die bewuste berichtgever meent, en dat de burgemeester Peper de godsdienstoefeningen slechts viermaal 'sjaars bijwoont is een onwaarheid. A. B. veronderstelt, dat die berichtgever niets ten doel kan hebben gehad dan het vuur, dat slechts smeulde, helder aan het branden te krijgen. Aan den heer K. H. Terwinkel, pred. te Sas van Gent en Philippine, is op zijn verzoek, na ruim 40 jarigen Evangeliedienst, door het Prov. Kerkbestuur van Zeeland eervol emeritaat verleend, in te gaan met I Juli e. k. Dr. F. Van Gheel Gildemeester te Dalfsen en ds. C. B. Oorthuijs te Woudrichem komen voor op het zestal van predikanten te Leerdam. De Gereformeerde predikanten-conferentie, welke gisteren te Amsterdam zou worden gehouden, is uit gesteld tut 14 Juni e. k. Wissekerke. Vrijdagnamiddag was het voor de laatste maal dat de heer M. Hooze, hoofd der school alhier, in functie was. Na afloop der lessen bedank ten twee der oudste leerlingen uit naam van al hunne schoolmakkers hunnen Vaardigen onderwijzer voor het onderricht dat zij van hem genoten hadden, en wensch- ten hem van harte toe, dat hij nog verscheidene ja ren zijne welverdiende rust met de zijnen in gezond heid mocht genieten. Een aardig en zeer gepast sou venir werd hem tevens door de leerlingen aangeboden. Daarna vereenigden zich verscheidene onderwijzers, waarbij zich ook de heer VV. J. van Gorkom, school opziener in het district Goes, gevoegd had, om den aftredenden onderwijzer van hunne belangstelling en hoogachting te doen blijken. De heeren mr. L. A. Bybau, van Colijnsplaat en W. Vader, burgemeester van deza gemeente, hadden zich wegens afwezigheid verontschuldigd. De heer Van Gorkom sprak den heer Hooze in treffende bewoordingen van diens verdiensten als onderwijzer. Had de heer Hooze niet reeds vroeger te kennen gegeven minder waarde te hechten aan de medaille der regeering, onderwijzers na veertig of vijftigjarigen dienst gewoonlijk aangeboden, de schoolopziener zou hem die gaarne namens de regeering hebben ter hand gesteld nu echter had hij dit liever achterwege gelaten. Daarna bood de heer J. Sturm, van Cats, uit naam der Noord-Bevelandsche onderwijzers den heer Hooze een keurig geschenk aan. Zeer getroffen door al die belangstelling en vriend schap, dankte de heer Hooze èn het schooltoezicht zoowel van rijks- als gemeentewege, èn de onderwij zers voor de welwillende woorden en het stoffelijk bewijs hunner achting. Nog verscheidene uren werden door de opgekomenen alleraangenaamst in den gezel- ligen familiekring van den heer Hooze gepasseerd, en menige toast werd op den afgetredene en diens familie uitgebracht. Met primo Juni zal het nieuwbenoemde hoofd der school, de heer T. Swenne van Rilland-Bath, zijne betrekking te Wissekerke aanvaarden. Benoemd tot hulponderwijzeres te Duivendijke mej. S. v. d. Sande van Krabbendijke. Mej. C. J. De Graaf van Zierikzee is door de plaatselijke commissie te Rotterdam geëxamineerd en toegelaten als bewaarschoolhouderes. Als plaatsen voor het houden van de alg. ver gadering van het Nederl. onderwijzersgenootschap wor den voor het volgende jaar voorgesteld 's-Gravenhage en Goes. Op de vergadering in de maand Juli a. s. te houden, zal daaruit eene keus gedaan worden. Het hoofdbestuur stelt voor, door de algemeene ver gadering gemachtigd te mogen worden aan den Mi nister te verzoeken, de vacantiën der normaalscholen met minstens vier dagen te vermeerderen, opdat de vergaderingen door de leden getrouwer bezocht kunnen worden. De hoofdonderwijzeres A. R. W. R baronesse Yan Hoëvell is ter beschikking gesteld van den Gouv. Gen. van Ned. Indie, om te worden benoemd tot hulponderwijzeres voor den dienst daar te lande. Het schriftelijk werk van de eindexamens der hoogere burgerscholen zal dit jaar worden gemaakt van 26 Juni tot 4 Juli. Kruiningen. Zaterdag is door het dijksbestuur van den polder Kruiningen aanbesteed het vernieuwen en onderhouden der Aarde-, Kram-, Rijs- en Steenglooiingwerken en leve ringen over het jaar 1882. Het werk is aangenomen door den heer P. J. Vis ser Pzn., te Hansweert, voor f8590. Verder is nog ingeschreven door de heerenC. De Wilde, voor f 8640, P. J. Van Remortel, voor f9000, J. Van Popering, voor f8729, J. Lindenbergh, voor f9800, J. Leijs, voor f8600, E. De Maat, voor f8599, T. A. Van de Velde, voor f9100, A. Tholens, voor f'8900, Jacs. Janssen, voor f9000, L. Lagh, voor f9000 en G. Daane Bolier, voor f8730. Wilhelminadorp. Heden (Woensdag) werd alhier aanbesteed de gewone onderhoudswerken aan den Oost- Bevelandpolder. Ingekomen waren 11 inschrijvingsbiljetten en wel van de heeren: C. De Wilde te Kattendijke, a f3085; A. Van Poperingen te Bruinisse, a f3215; P. J. Van Remortel te llontenisse, a f3225; M. Breas te Colijns plaat, a f3300; J. Lindenbergh te Wemeldinge, a f3300 Jacob De Rijke te Stavenisse, a 3365 J. Kole te Hansweert, a f3550 D. Bolier te Rilland, a f3600 M. De Vriend te Borssele, a f3600J. Leijs te's-lleer Arendskerke, a f3601. en P. J. Visser te Hansweert, a f3800. Onder goedkeuring van HH. Ged. Staten zal het werk aan eerstgenoemden aannemer worden gegund. Naar men ons mededeelt, is de instructie door den rechter-commissaris te Middelburg voor den geschor sten Veerschen brievengaarder C. v. A. zeer bezwarend. De door hem gepleegde oneerlijke handelingen, naar men beweert reeds gedurende een viertal jaren, maak ten het voor hem rioodig onjuiste datums op de post wissels te zetten, teneinde geen argwaan te wekken. De knoeierij moet op de volgende wijze zijn uitge komen. Iemand te Veere doet sinds geruimen tijd zaken met een huis te Rotterdam, zond steeds het verschuldigde bedrag per postwissel derwaarts en ge noot dan de gebruikelijke korting. Dit deed hij ook de laatste maal, maar de door hem afgezonden post wissel werd niet te Rotterdam ontvangen. Er werd naar Veere geschreven, dat men het bevreemdend vond dat van de gewone overeenkomst was afgeweken, daar er geen postwissel ontvangen was. De afzender vond dit schrijven niet minder bevreemdend en zond het in zijn bezit zijnde repu van den door hem betaalden postwissel naar Rotterdam, meenende dat aan het postkantoor aldaar eene vergissing of een verzuim had plaats gehad. Aan verzuim van den br ievengaar der te Veere dacht hij zoo weinig, dat hij dezen niet eens van het geval in kennis stelde. Intusschen zat het Rotterdamsche handelshuis niet stil, maar deed onderzoek en mededeeling van het niet ontvangen van den postwissel aan de hooge postautoriteit, waar van het gevolg was een aan den postdirecteur te Middelburg verstrekte last tot onderzoek der zaak te Veere. Het resultaat daarvan is bekend. De Pinksterdagen liebben in Egypte de verwarring doen toenemen. De Khedive, eerst moedig Araby-Bey en de zijnen weerstrevend, heelt eindelijk, gedwongen doordien men hem in zijn paleis gevangen hield en eigenlijk dwong, zijn weerspannigen minister weer moeten aannemen. Deze nu maakt van zijn macht misbruik en verkondigt overal dat hij een dépêche van den Sultan heeft ontvangen, waarin deze hem mededeelt, dat hij Halim, een Egyptischen prins, tot Khedive heeft benoemd. Verder dwongen politie-dienaren de bevolking zonder onderscheid van klasse een verzoekschrift aan den Sultan te teekenen, om intrekking te vragen van Engelands en Frankrijks ultimatum, het vertrek van hunne eskaders en de terugroeping hunner consuls-gene raal. Het verzoekschrift geeft tevens het verlangen te kennen, dat de Khedive onttroond worde ten gunste van dien prins. Een 4000 handteekeningen staan onder het verzoekschrift, maar de meeste onderteeke naars weten niet wat het eigenlijk inhoudt. Geen wonder dat met al dat geharrewar in Egypte een groote paniek heerscht, vooral onder de christenen. De christelijke bevolking in Cairo en het binnenland vlucht naar Alexandrië, en de spoorwegen enz. enz. kunnen de vluchtelingen niet vervoeren. De houding der Porte schijnt in dezen zeer dubbel zinnig. De bekende Graaf van Beust, Oostenrijks gezant te Parijs, is als zoodanig op verzoek eervol ontslagen. De Keizer schreef hem een liartelijken brief van dankbetuiging. Hij was en is nog steeds een hevig tegenstander van Von Bismarck. Er is overigens geen belangrijks te vermelden. Gedurende de Pinksterdagen was het reizigers- vervoer op de Zeeuwsche lijn zeer druk. Alleen te Goes werden op 2en Pinksterdag uitgegeven naar Vlake en Kruiningen 550 kaarten. Om het groot aantal reizigers in den trein van 2.21 u. te kunnen bergen, moesten er te Goes rijtui gen bijgezet worden. Bij deze manoeuvre ontspoorde een rijtuig 3e klasse, waardoor de trein een half uur vertraging ondervond. Niemand bekwam eenig letsel ook de weg en het materieel waren niet beschadigd. Het ontspoorde rijtuig bleef achter en was te vijf uren weder op het spoor geplaatst. De vermoedelijke oorzaak van het ongeval was onvoldoende aansluiting van den wissel. Uit een ons gezonden bericht blijkt, dat de vorige week een voetreiziger in het Goesche land zeer de aandacht heeft getrokken en aanleiding gaf tot aller lei praatjes en beschouwingen. Die reiziger met lange grijze haren, gekleed in 't zwart, met hoed met breeden rand, maakte een zonderlingen indruk. En toch wie, zooals wij, het voorrecht hadden den man nader te leeren kennen, moesten den grootsten eerbied voor hem koesteren. Het was de bekende aardrijkskundige P. H. Wit kamp van Amsterdam, die op 66jarigen leeftijd nog liever te voet dan per as reist. Kras als hij is, beschouwt hij een voettochtje van Arnemuiden, over het Sloe, den Schengepolder, Wolfaartsdijk en Wil helminadorp naar Goes als niets. Na zulk een tochtje kwam hij verleden Woensdag hieraan en, na een avond en nacht rusten, trok hij Donderdag verder naar Hansweert en bezocht hij Yerseke, Krabbendijke met tusschenliggende buitenpolders en Rilland-Bath, waar hij Vrijdag aankwam. Vervolgens ging hij over den zeedijk, langs den spoordam naar Woensdrecht en zoo naar Bergen-op-Zoom. Behalve de krasheid van zijn gestel moet men ook zijn geheugen ten zeerste bewonderen. Niettegenstaande hij in 38 jaren niet dezen kant was uitgeweest wist hij nog precies menige bijzonder heid, vaak nog beter dan menig bewoner. Het doel van zijn reis was het met eigen oogen nagaan der plaats gehad hebbende veranderingen tot bijwerking van de door hem vervaardigde kaarten. Kruiningen. Maandag had alhier het festival, ge geven door ons fanfaren-gezelschap «Eendracht maakt macht", plaats. Daaraan namen met ons gezelschap deel«Eendracht maakt macht" van Cortgene (fan faren), «Crescendo" van St. Annaland, (mannenkoor), «Sint Ceciliae" van Hontenisse (Harmonie), «Zaamslag's mannenkoor" van Zaamslag, «Oefening" van Stand- daarbuiten, (harmonie), «Scherpenisse's mannenkoor" van Scherpenisse, «Ons genoegen" van Lepelstraat, (harmonie), en «Accelerando" van St. Annaland (fan faren). Ongeveer een uur des namiddags waren alle mede werkende gezelschappen in de gemeente aangekomen en begaven zij zich naar de bovenzaal van het ge meentehuis, waar hun met eene gepaste toespraak van den president van ons gezelschap de eerewijn werd aangeboden. Daarop gingen allen naar de hofstede van den heer Van Hootegem, waar de optocht werd opgesteld. Na een eerewacht te paard en een open rijtuig met zes jonge meisjes, waarin de uittereiken medailles waren geplaatst, wijders de verschillende gezelschappen ingesloten door eene gelijke eerewacht te paard, trok. de stoet door het met vlaggen en groen rijk versierde dorp naar de markt, waar in een op geslagen muziektempel de muziek- en zanguitvoeringen ten aanhooro van een onafzienbare schare, van heinde en verre toegestroomd, plaats hadden. Begunstigd door het heerlijkste weder slaagde het feest uitnemend en liep het in de beste orde af, waarna de medailles aan de medegewerkt hebbende gezelschappen met eene toespraak van den burgemeester werden uitge reikt. Na eenige rust werd de muziektempel verlicht en werden door ons gezelschap tot algemeen genoegen nog eenige muziekstukken uitgevoerd. Een luchtballon werd te 10 uren opgelaten, die door een zachten noordoosten wind in zuidwestelijke richting werd voortgedreven. Eenig vuurwerk werd afgestoken en tot laat in den nacht vierde men in gepaste vroolijk- heid feest, zonder dat eenigerlei stoornis der orde of onbetamelijkheid te betreuren was. De medewerking, die ons gezelschap van de ingezetenen bij de voorbe reiding van dit feest mocht ondervinden, was bijna algemeen en met voldoening mag het bestuur op dit festival wijzen. Thans is weder gebleken dat eendracht macht maakt en dat met vereende krachten veel goeds kan tot stand gebracht worden. Bij alle inge zetenen en vooral ook bij de meeste neringdoenden zal de dag van 29 Mei 1882 eene aangename herin nering nalaten. Wij brengen ten slotte onzen dank aan het muziek gezelschap en de ingezetenen dezer gemeente voor de voorbereiding en de medewerking aan het festival, alsmede aan alle tegenwoordig geweest zijnde gezel schappen voor den ons verschaften genotvollen Pink sterdag. Middelburg. De vorige week is hier een afgevaar digde geweest van eene Brusselsche vereeniging, die zich ten doel stelt uitbreiding en verfraaiing der bad plaats Domburg, en in verband daarmede den aanleg van een stoomtramweg tusseben Middelburg en Dom burg. Het denkbeeld is ongetwijfeld aanlokkelijk, maar in den laatsten tijd hoort men zoo ontzaglijk veel van onuitgevoerde plannen, dat het niet te verwonderen is als wij ook van dit plan alleen als zoodanig melding maken zonder er voor het oogenblik groot gewicht aan te hechten. Er is echter iets wat, als het waar is, veel kan afdoennamelijk dat de Brusselsche heeren geen Zeeuwsch geld noodig hebben. Aan het plan zit het noodige kapitaal vastgehechtAlleen hebben zij be hoefte aan den steun van gemeente- en andere be sturen, en dien heeft de afgevaardigde reeds voorloopig gevraagd. Vlissingen. De Noorweegsche bark «Equator", laastleden winter gestrand op den Biezelingschen Ham en hier in het droogdok geplaatst, is door experts afgekeurd. Het schip is verkocht aan den heer De Grooff, reeder alhier, die het, na het de noodige reparatie te hebben doen ondergaan, voor den houthandel in de vaart zal brengen op de Oostzee. Door de stoomvaartmaatschappij «Zeeland" wordt in het goederenvervoer naar Engeland voorzien door twee stoombooten, die van Vlissingen op Londen varen. Met energie heeft de directie verder alles gedaan om den dienst geregeld te doen voortgaan trots de ramp die haar te Queensborough trof. Zij verdient daarvoor zeker wel een woord van lof. Een jonge dochter te Zierikzee zou de vorige week trouwen en was op 't punt zich naar buiten te begeven, daar de rijtuigen reeds voor de deur gereed stonden, toen ze zich nog even naar een bovenkamer begaf om iets te halen. Weder naar beneden willende gaan, bleef zij met den hak van haar laars haken en viel van de trap; zij kwam op 't- hoofd neder en werd vreeselijk gewond opgenomen, zoodat er weinig hoop bestond haar te redden. De bruidegom werd door schrik bijna krankzinnig. Zaterdag is te Delft wegens bedelarij aangehouden zekere zich noemende M. D., oud 39 jaren, polder werker, woneade te Goes. Hij is overgebracht naar 's-Hage, ter beschikking van de justitie. Zondagavond ontstond brand in het gebouw der Academie van beeldende kunsten en technische weten schappen aan de Coolvest te Rotterdam. Toen het ontdekt werd brandde het in drie naast elkander gelegen achterzalen, waarin tal van schilde rijen voor de tentoonstelling waren opgehangen. De schilderijen hebben echter slechts weinig geledenniet meer dan acht zijn er beschadigd. De 17jarige Albert Young, die aan den secretaris van Koningin Victoria een dreigbrief zond, is tot 10 jaren dwangarbeid veroordeeld. In verband met den diefstal op het postkan toor te Parijs heeft een zesde arrestatie plaats gehad. De gearresteerde is een vroegere postbeambte. Maandagnacht kwam te Heidelberg tengevolge van een verkeerden wisselstand een trein, die het station verliet, in botsing met een uit Mannheim komenden passagierstrein, waardoor verscheidene per- sonenwaggons verbrijzeld werden. Acht personen werden gedood, 20 zwaar gewond, terwijl een groot aantal lichte kwetsuren bekwamen. Bij Killarney, in de Vereenigde Staten, is een stoomboot verbrand. Van de personen, die zich aan boord bevonden, moeten in 20 de vlammen om het leven gekomen zijn. The Singer manufacturing Co., te New-York, heeft in het afgeloopen jaar niet minder dan 561,306 naaimachines afgeleverd, zijnde een derde van de geheele productie in dit artikel. Het door den heer Jongkindt Coninck, directeur der Rijks-Landbouwschool, opgemaakte Landbouwver- slag is verschenen. Het bevat o. a. een graphisch overzicht in kleurendruk van de bestemming der gron den in de verschillende provinciën en een aantal af beeldingen van schadelijke dieren. Naar aanleiding van den twijfel aan de betrouwbaarheid van het ver slag schrijft de heer Coninck: «Het Landbouwverslag moge, wat de statistiek be treft, niet geheel juist zijn op verbetering, tenge volge van de welwillende medewerking van Burge meesters, Wethouders, leden van den Raad en door dezen uitgenoodigde Commissiën, mag in dit verslag weder gewezen worden. Met goeden wil van die ge meenschappelijke factoren, gesteund door de Regeering, die getoond heeft belang te stellen in eene meer juiste en volstrekt niet onbereikbare statistiek voor het ver slag over den Landbouw, kan het zijn, wat wij aan het slot van ons voorwoord in 1877 schreven: een beeld van den landhuishoudkundigen toestand in de uitgebreidste beteekenis, gedurende het jaar, waarover het verslag loopt; een maatstaf van vergelijking met in vorige jaren verkregen uitkomsten; een rijke bron van vergelijking met en waardeering van hetgeen m de verschillende deelen van ons land op het gebied van dezen eersten tak van ons volksbestaan geschiedt en reeds totstand gekomen is; een vingerwijzing voor de toekomst, die den landbouwer, den veehouder en den ontginner meer dan ooit toeroept«Let op de teekenen des tijdsVerzet uwe bakensvóór het getij verloopt!"

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2