1882. N°. 64 Donderdag 1 Juni. 69slc jaargang. 20 Verslag over 1881-1882 wmem VAN DE \ERLOFGA\GEBS DER NATIONALE MILITIE. GOESCIIK De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINEFÏ, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COUIUNT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, gezien het besluit van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, van den 11 Mei 1882 A no. 2025/1, 3e aideeling (Prov. blad no. 46.), brengen ter kennis van degenen wien het aangaat: dat de inspectie van de verlofgangers der Nationale Militie op DONDERDAG den 22 JUNI aanstaande, des voormiddags te 91/? uur, zil plaatshebben in de Koop mansbeurs binnen deze gemeente, waartoe de verlof gangers zich zulien verzamelen voor dat gebouw. En worden mitsdien alle verlofgangers, welke zich in deze gemeente bevinden, die voor den 1 April 11. in het genot van onbepaald ver lot zijn gesteld, onver schillig tot welke lichting zij behooren, ten ernstigste aan gemaand tot een stipte opvolging der onderstaande bepalingen 1. De verlofganger meldt zich binnen 30 dagen na den dag, waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den burgemeester zijner woonplaats aan, ten einde deze zijn verlolp&s voor gezien teekene. (Art. 133). 2. De verlofganger, die zich in eene andere gemeente gait vestigen, geeft daarvan kennis aan den bur gemeester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij komt in de gemeente, waarin hij zich vestigt, meldt hij zich bij den burgemeester dier gemeente aan, teneinde deze zijn verlofpas voor gezien teekene (Art. 134). 3. De verlofganger van de militie te land mag zich, zonder toestemming van den Minister van Oorlog niet langer dan gedurende vier weken buitenslands begeven. (Art, 136). 4. De verlofganger, die artt. 3 33,134 en 136 niet r aleeft, wordt m werkeiijken dienst geroepen en gedu rende drie marnden gehouden (Art. 187). 5. De verlofganger van de militie te land, die bij openbare kennisgeving is opgeroepen om door den militie-commissaris te worden onderzocht, ver schijnt bij dat onderzoek in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas (Art. 138, 139, 140). 6. De verlofganger van de militie te land is aan de militaire rechtspleging en tucht onder worpen, on der anderen gedurende den tijd, dien het onderzoek ▼oor den militie commissaris duurt, en in het algemeen, wanneer hij in uniform gekleed is. (Art. 133). 7. Behoudens het bepadde bij art. 130, kan een arrest van twee tot zes djgen, te ondergaan in de naastbij- gelegen provoost of het naast bij zijnde huis van bewaring of arrest, door den militie-commissaris worden opgelegd aan den verlofganger 1. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt; 2. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden ni^t voorzien is van de bij art. 140 vermelde voorwerpen 3. wiens Itleeding- en uitrustingstukken bij het on derzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont (Art. 141). 8. Onverminderd de straf, in het voorgaande artikel vermeld, is de verlofganger verplicht, op den daar toe door den militie-commissaris te bepalen tijd en plaats en op de in art. 140 voorschreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. (Art. 143). van den toestand en de verrichtingen van het Departement Goes der Maatschappij tot nut van 't Algemeen en van de inrichtingen, die eraan zijn verbonden. Als afgevaardigden van ons departement werd de algemeene vergadering der maatschappij bijgewoond door den heer Van Swinderen en den verslaggever. Zooveel mogelijk werkten zij mede tot het nemen van al die besluiten, welke den bloei der maatschappij konden verhoogen en haar doen beantwoorden aan haar doelde bevordering van het Nut van 't Al gemeen. Nog steeds zijn wij, zooals u uit de rekening van onzen penningmeester blijken zalvoor een deel be heerders van de financiën van het comité van school verzuim. "Wat dit comité werkthoe het geheel in den geest van onze maatschappij ernaar streeft, om het lager onderwijs door zoo velen als mogelijk is te doen genieten weten wij uit onze Goesche Courant, die ons daaromtrent van tijd tot tijd eenige zeer aan gename mededeelingen doet. Met de meeste beschei denheid en geheel voor mijne bijzondere rekening ver oorloof ik mij de vraag: of genoemd comité zijnen werkkring niet wat zou kunnen uitbreidenal was het alleen maar ik wil toch iets noemen door pogingen aantewendenom de burgeravondschool te doen bezoeken door zoovelen als daarvoor binnen te termen vallen De ambachtsschooldie bij hare oprichting in ons departement zulk eenen krachtigen steun vondver keert in alleszins bloeienden toestond. Het aantal 9. De ve lotganger, die zich hij herhaling schuldig maakt am het feit, sub 4 art 141 bedoeld, of niet overeenkomstig art 143 voor den militie- commissaris verschijnt, o^a^daar verschenen zijnde, in het geval verkeert, sub 2 en 3 van art. 141 vermeld, wordt onder de wapenen geroepen en van 3 -6 maanden gehouden (Art. 144). 10. De verlofganger, die niet voldoet aan eene op roeping voor den werkeiijken dienst, wordt als deserteur behandeld ("Art. 145). 11 Elk, die voor de militie is ing< schreven en ieder, die daarbij is ingelijfd, kan overeenkomstig de daaromtrent bestaande voorschriften tot eene vrijwillige verbintenis voor den tijd van zes jaren of langer worden toegelaten bij de zeemacht, het korps mariniers hieronder begrepen, bij het leger hier te lande of bij het krijgsvolk in 's rijks overzeesche bezittingen, plaatsvervangers echter niet bij de zeemacht of het korps mariniers ge durende heteevstejaar van hunnen diensttijd (Art. 9 en 74'. 12. Aan de bij de militie te land ingelijfden, die ver langen na volbrachten oefeningstijd minstens zes maanden onder de wapenen te blijven of te komen zonder zich als vrijwilliger te verbinden, wordt zulks vergund (Art. 126,). Goes,: den 27 Mei 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 31 MEI 1882. Met dit nomraer wordt de maandelijksche lijst der stoombootdiensten, spoorwegen enz. verzonden. De zomerdienst der spoorwegen komt daarop voor, terwijl tevens de regeling der postdiensten in Zuid- en Noord Beveland, die eenige wijziging onderging, daarop vermeld staat. Tot gemak van onze geabonneerden zijn tevens bij die opgaaf, door teekens en andere cijfers, aangegeven de hulpkantoren, die belast zijn met de postspaarbank en met den postpakkettendienst. Niet alleen het uur van vertrek der posten, die de pakketten meenemen, maar tevens het uur van aan komst in de verschillende gemeenten is daarbij aan gegeven. Daar de zomerdienst op de lijn RoozendaalVlis- singen ongewijzigd bleef, hebben wij gemeend ditmaal het gewone kleine lijstje wel achterwege te kunnen laten. In de N. Bott. Ct. komt een bericht voor, dat ook overgenomen is door de Midd. Ct., waarin o. a wordt gemeld dat de Vereeniging voor volksvermaken te Goes gedurende den duur der Zeeuwsche tentoon stelling voor nijverheid enz. enz. eenige feesten zal organiseeren. Dit bericht is onjuist, en berust zeker op eene ver keerde opvatting van hetgeen behandeld is in de al gemeene vergadering dier vereeniging. Alle feestelijkheden worden georganiseerd door de tentoonstellingscommissie zelve, terwijl slechts het be stuur van Volksvermaken zich tot taak stelde om, in het belang der leden van de vereeniging, te trachten bij een dier leesten samenwerking te verkrijgen, opdat leerlingen gij weet het is dermate toegenomen, dat eene tweede onderwijzer noodzakelijk is geworden. Dat het bestuur dier inrichting zich ook niet tot ons heeft gewend om hulp in het erlangen der gelden die het noodig heeft, om dien tweeden onderwijzer te bezoldigen, zal zeker niet te wijten zijn aan misken ning van onzen goeden wilmaar toeteschrijven aan bekendheid met uwe financiëele krachten, die met den besten wil niet bij machte zijn eenige eenigszins be langrijke uitgave voor dat doel te dragen. De heer De Koningbenoemd tot leeraar in het teekenen aan de ambachtsschoolkon geen zitting blijven hebben in het bestuur dier school. Hij had daar zitting in als lid van ons departement en is als zoodanig vervangen door den zeker niet zoo der zake kundigenmaar daarom niet minder ijverigen heer Hildernisse. Ik hen met mijn verslag gekomen tot de beide in stellingen, die geheel en rechtsstreeks tot ons depar tement behooren. Hoe zij van hare taak zich hebben gekweten, zal u blijken uit de haar betreffende rap porten. Vóór ik den heeren opstellers verzoek hun verslag uittebrengen, vervul ik eenen aangenamen plicht, wan neer ik hun en allendie met hen werkzaam waren aan den bloei dier instellingenzeker ook uit uwen naam, hartelijk dank zeg voor de moeiten, die zij zich door hunne zorgen voor genoemde instellingen hebben getroost tot bevordering van het Nut van 't Algemeen. Verslag over het jaar 18811882 uitgebracht betreffende de Nuts-bibliotheek. De bibliothecaris zette zich met opgewektheid nêer tot het schrijven van dit verslag. Het blijkt toch, dat zijn wensch tot uitbreiding van bij mindere kosten dien leden ook eenig feest worde bereid. - Kwadendamme. Heeft Hoedekenskerke gedaan al wat het kon, om zijne ingenomenheid te betuigen met de keuze van den nieuwen burgemeester, de onder gemeente Kwadendamme deed dit niet minder. Een ieder beijverde zich om het zeerst om van zijne be langstelling blijk te geven in het feest, dat vroolijk begon en volgens schrijver van het laatste artikel in de Goesche Courant ook in de beste orde afliep. Geen ongelukken, geen wanorde, niet de minste on geregeldheden. Slechts gepaste vrooüjkheid lieerschte alom. Was de dag van Donderdag derhalve, vooral voor de grooten, een dag van vreugde, niet minder was dit Vrijdagmiddag voor de kleinen alhier. De burgemeester gaf een schoolfeest. Door den prosident-groenmaker alhier J. Chamuleau, bijgestaan door M. Zuidhof, was ook de school versierd. Tegen twee uren kwam de heer Welleman, verge zeld van de beide wethouders, twee raadsleden en den burgemeester van 's-Gravenpolderhet schoolgebouw binnen, waar de Weleerw. heer Pastoor hen ontving. Twee bruidjes, strooistertjes, haalden den burge meester in, terwijl de schooljeugd in een gepast lied hem welkom heette. Het hoofd der school nam daarop het woord. Hij wenschte den nieuwen titularis nogmaals geluk met de onderscheiding, hem vanwege Z. M. den Koning ten deel gevallen en drukte de hoop uit, dat de goede God hem kracht en gezondheid mocht geven om met lust en ijver nog tal van jaren de niet alleen eervolle maar ook gewichtige betrekking te bekleeden tot bloei en welvaart van de gemeente, tot heil van de ge meentenaren en niet het minst tot heil van de jeugd. In zijn antwoord gaf de burgemeester op ondubbel zinnige wijze te kennen, dat vooral de jeugd hem lief was en hij zijne bijzondere zorgen zou wijden aan liet opkomend geslacht. De kinderen werden nu ruim onthaald. Een ieder was hoogst voldaan, en toen de burge meester zijn wensch te kennen gaf om ook nog het kerkgebouw te bezichtigen, vertrokken de kleinen, onder dankzegging voor het gul onthaal, vroolijk huis waarts. Camperland. Het bestuur van het Departement Noord-Beveland der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen begaf zich de vorige week ten huize van den heer A. Schippers alhier, ter uitreiking van de zil veren medaille der Maatschappij aan Maria Hendrikse, als een bewijs der waardeering van haren trouwen 53jarigen dienst bij dezelfde familie. Uit de Departe- mentskas werd er nog een geschenk bijgevoegd. Bij kon. besluit is aan mr. C. P. Lenshoek, op verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Wolfaartsdijkevenals aan C. B. Wijffels, als dijk graaf van den Remoovterepolder. Als nieuwe correspondenten van den Volksbond tegen drankmisbruik zijn o. a. nog opgetreden de heeren J. P. De Groot te Ellewoutsdijk en P. Steu- voer te Driewegen. den lezerskring der bibliotheek in een vorig verslag uitgesproken, boven verwachting is vervuld. Terwijl in het vorige leesjaar het aantal lezers 70 bedroeg die 1293 boeken lazensteeg dit getal in het afgeloopen jaar tot 127 lezers en 2931 boeken. Van den nieuwen catalogus werden er 121 verkocht. Er had dus een aanzienlijke vooruitgang plaats en zonder te kunnen nagaan waaraan dit is toe te schrijvenmag toch wel worden aangenomendat daartoe vooral meewerkte een stroobiljetdat ver- verspreid werd om op de bibliotheek de aandacht te vestigen. Het bleek den ondergeteekende nog bij eigen er varing dat het bestaan dier bibliotheek niet zoo al gemeen bekend was als hij wel meende. Ook in den lezerskring zeiven merkte hij eenige verbetering op meerdere personen dan vroeger uit de volksklasse, waarvoor de bibliotheek hoofdzakelijk be stemd is, maakten daarvan gebruik. Het spreekt vanzelf dat die vermeerdering van lezers hare bezwaren meebracht. En daarvan was wel een der voornaamste deze, dat het Zaterdag's uitreiken en in ontvangstnemen van boeken niet meer door twee personen kon geschieden, maar dat een derde persoon daarvoor dringend noo dig was. Gelukkig vond de bibliothecaris daartoe aangename medewerking bij de leden van het Nut. Hij dankt allen, die hem daarbij turzij stonden, en des Zaterdags de dit jaar vooral zoo moeielijk geworden taak vervulden. Maar bij dit woord van dank aan allen wil hij wijl hem dit behoefte iseen afzonderlijke dankzeg ging voegen aan het adres van den heer G. J. Van der Poll, die, vooral in de dagen van overgang, toen da Benoemd tot voorzitter der commissie voor de herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommenin liet schaltiugsdisli iet Goes de heer mr. J Moolenburgh, notaris te Zierikzeein het schat tingsdistrict Middelburg de lieer C. D. Tielenius Kruythoff.rentmeester van het Kroondomein te Mid delburg. Bij herziening en verbetering van de lijst der 62 hoogst aangeslagenen in onze provincie is door Ge- dep. Staten daarop gebracht mr. D. A. Berdenis Van Berlekom, te Middelburg, en werd de heer D. Booze, te St.-Laurens, van de lijst afgevoerd. Door eenige heeren te Brussel is concessie ge vraagd, om in Middelburg en Vlissingen telephoonge- leidingen te maken en te exploiteeren. De Commissie van rapporteurs voor het ontwerp tot afschaffing van den ijk op weegwerktuigen heeft een amendement voorgesteld, om den ijk op de gas meters te vervangen door een facultatief onderzoek. Tegen 18 Juli e. k. zullen weder pupillen op de Pupillenschool te Nienwersluis worden geplaatst. Vóór 1 Juli zich te wenden tot den Minister van Oorlog met een opgaaf, als vermeld in de Slaats-Ct. no. 125, die ook nadere bijzonderheden bevat. Op de algem. vergadering van «Volksonderwijs", Dinsdag te Amsterdam gehouden, waren vertegenwoor digd 54 afdeelingen. De Vereeniging telt 117 afdee- lingen, 21 correspondentschappen en 8076 leden, dat 417 minder is dan 't vorig jaar. De aftredende bestuursleden de hh. Van Hoorn en Hugenholtz werden herkozen; gekozen werd de heer J. Visser te Sneek. De commissie voor het onderzoek der hulpmiddelen voor het aanschouwelijk onderwijs werd diligent ver klaard. Het rapport der commissie tot onderzoek van den toestand van het voorbereidend onderwijs werd koxtelijttoegelicht en en bloc aangenomen; de nadere toelichtingen zullen in het Volksblad worde.i opgeno men. De vergadering drukte in een der aangenomen conclusiën de noodzakelijkheid eener Rijkswet omtrent dat onderwerp uit. Met nagenoeg algemeene stemmen werd een voor stel van het bestuur aangenomen om met 1883 de uitgaaf van het Volksblad te staken, als niet vóór October 1882 door vrijwillige bijdragen van leden en afdeelingen een genoegzame financiëele waarborg is gegeven; mede werd aangenomen een voorstel van het bestuur om een onderzoek in te stellen omtrent de behartigingderonderwijsbelangen van schipperskinderen. Men besloot een onderzoek in te stellen naar het herhalingsonderwijs ten plattenlande en verwierp het voorstel van de afdeeling Dedemsvaart, om een nieuwe aanvraag te richten tot de Regeering ter verkrijging van een analytisch kamerverslag. Aangenomen werd een motie van hulde aan de Regeering wegens haar poging tot toepassing en verzekering van het beginsel der wet op den kinderarbeid en tot uitbreiding van die wet. Gedurende de Pinksterdagen hield het Ned. Werkliedenverbond zijne jaarlijksche algemeene ver gadering te Rotterdam. Uit het verslag bleek, dat het rooster voor het later ingevoerde drietal nog niet ge reed wasnooit aarzelde hulp te verleener.den on dergeteekende wees op de dringende behoefte aan ver meerdering en wel het meest des Zaterdags hulp verleende. Vóór de opening van het a. s. jaar zal nog nader worden overlegd, of de nu ingestelde wijze van ver deeling onder de leden kan blijven voortgaan of ge wijzigd dient te worden. In ieder geval twijfelt de ondergeteekende niet of hij zal weer op dezelfde medewerking kunnen rekenen, die hem in 18811882 is verleend. Minder prettig vond de ondergeteekende het, dat hij op een verzoek om boeken voor de bibliotheek nu onlangs bij gelegenheid der schoonmaakdagen gedaan, slechts éen werk ontving. Toch zou hij ondankbaar wezen als hij niet melddedat hem vroeger door eenige personenwie hij daarvoor zijn dank betuigt zeer geschikte boeken voor de bibliotheek werden ter hand gesteld. Ten slotte de mededeeling, dat er een plan aan hangig is om eene gewenschte verbetering te brengen in de kast der bibliotheek, en wel door opruiming van de bekende lastige onderste planken. Weten de heeren nog andere middelen om de be langen der bibliotheek te bevorderen, het gebruik er van nog te doen toenemendan houdt de onderge teekende zich voor mededeeling daarvan ten hoogste aanbevolen. De Bibliothecaris JOH. L. VAN DER PAUWERT, Goes, 18 Mei 1882.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1