BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT. ZATERDAG 27 MEI 1882. No. 63. PATENTEN. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de Patenten over het vierde kirartaal van het dienstjaar 1881/2 ingevuld gereed liggen en tot afgifte ter secre tarie zal gevaceerd worden van Zaterdag den 25 MEI TOT EN MET ZATERDAG DEN 3 JUNI AANSTAAN DE, uitgenomen des Zondags, dagelijks v&nde» voor- middags 9 tot des namiddags 2 uren. Wordende de belanghebbenden vermaand, om die afhaling in persoon te verrichten, en zich den bepaalden tijd ten nutte te maken, teueinde van alle kosten be vrijd te blijven, vermits volgens art. 2 van Z. M. besluit van den 17 October 1820 de onafgehaalde patenten of de afschriften daarvan door eenen deurwaarder der directe belastingen onverwijld aan de Patentplichtigen moeten worden uitgereikt tegen betaling van tien cents, waartoe dan ook den 5 Juni 1882 en volgende dagen zal worden overgegaan. Goes, den 26 Mei 1882. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. gHBHgBBBB Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 26 MEI 1882. In de Donderdagavond gehouden vergadering door het departement Goes der Maatschappij tot nut van 't algemeen werden naar aanleiding der door het hoofdbestuur gezonden voordrachten ter voorziening in 2 vacatures in dat bestuur, door het aftreden der heeren mr. Aug. Philips en mr. C. Pijnacker Hor dijk, tot candidaten gekozen de heeren A. Moens, met 9 en dr. II. C. Rogge met 10 stemmen; mr. J. P. Moltzer en mr. Th. Schiff, die no. 2 op de voordrachten stonden, verkregen de eerste 4, de laatste 3 stemmen. Vervolgens werden drie verslagen uitgebracht en wel over den toestand van het departement, van de bibliotheek en van de schoolspaarbanken. Deze verslagen zullen successievelijk in ons blad opgenomen worden; in dit nommer wordt daarmee reeds een begin gemaakt. De rekening over 1881/1882 werd goedgekeurd in ontvang met ƒ346,70% en in uitgaaf op f277,08%, sluitende met een voordeelig saldo van f 69,62. De begrooting voor 1882/1883 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f302,62. Door de leden werd, op voorstel van het bestuur, besloten op die begrooting een som van f20 uit te trekken voor deelname in het garantiefonds voor de dezen zomer hier te houden Zeeuwsche tentoonstel ling voor nijverheid. In plaats van het vertrokken bestuurslid dr. Z. Th. Diehl werd bij tweede stemming gekozen de heer G. J. Van der Poll. De heeren L. M. Van Campen en J. L. Van der Pauwert werden beiden als bestuurslid herkozen. Een door de commissie voor de schoolspaarbanken ingediend nieuw reglement werd door de vergadering vastgesteld. Naar men verneemt is het aantal leden van den Volksbond tegen drankmisbruik in den iaatsten tijd zeer toegenomen. Als nieuwe correspondenten zijn o. a. opgetreden de heeren J. H. Van der Voort te Goes, B. G. Lambers te Ovezand, M. De Korte te Yersekendam, J. Lijbaart te Krabbendijke, A. T. C. Swenne te Rilland, C. Snijder te Wilhelminadorp en M. Hooze te Wissekerke. De gemeenteraad van Middelburg heeft aange nomen een voorstel der commissie voor strafverorde ningen om de vrijstelling van bedienaars van den gods dienst en geestelijken van den dienst bij de brandweer in te trekken. De ambachtsschool in die gemeente mag zich, na een bestaan van zeven maanden, in een aanvankelijk succes verheugen. Over de afgeloopen 7 maanden bedroegen de uit gaven f 3465,81tegen een ontvang van f 4203.47 Het ledental bedraagt 94 en dat der begunstigers en belangstellenden 116, terwijl tal van corporatiën belangrijke giften ineens of jaarlijksche bijdragen le veren. Bij Kon. besluit is benoemd tot burgemeester van Oost-Kapelle de heer M. W. De Jonge van El- lemeet. Z. M. heeft benoemd tot ontvangers der belas tingen, rechten accijnzen: te Aalten jhr. J. Hora Siccama, thans te Wouw, te Wouw jhr. JH'. De Jonge, thans surnumerair te Middelburg, en te Sas van Gent F. Franken, thans te Bladel. Bij de M. t. E. v. S. zijn benoemd tot stations chefs te Hengelo W. F. A. Sehmoutzinger, stations chef te Middelburg, te Middelburg 1. H. Van Nouhuijs, stationschef te Rotterdam beurs. Naar men met zekerheid verneemt heeft de heer Gerritsen, voorzitter van het comité voor den stoom tramweg BreskensMaldegem met zijtak Draaibrug Sluis thans ook de concessie gevraagd voor een zij tak SchoondijkeIJzendijkeCaprijck. Terwijl de poldervergaderingen in het kanton Oostburg bezig zijn de subsidieaanvrage van bovengenoemd comité te be handelen, komt als een bom uit de lucht vallen eene dergelijke aanvrage van 30 cent per hectare, van de heeren Dibbits en Sillevoldt, voor een stoomtramweg van gelijke richting. MCt.) De gepensioneerde kapitein Kauffmann, gewezen gezaghebber over het dwangarbeiderskwartier te Atjeh, heeft eene memorie van verdediging aan de Tweede Kamer ingediend. In een bijgevoegd adres verzoekt hij de memorie in de Kamer voor te lezen. Hij vermeent »dat zijn verzoek billijk moet worden genoemd, daar in de oogen van duizenden zijn naam is gebrandmerkt geworden, waartegen hij als mensch opkomt, terwijl hij als staatsburger vermeent het recht te hebben ook te verzoeken, dat men zijn verdediging hoore, en eerst daarna over hem een oordeel veile". De Chatham-spoorwegmaatschappij neemt maat regelen om- ten spoedigste den maildienst van Queens- borough te hervatten. Landbouw en Veeteelt. Vergadering, Dinsdag 23 Mei te Amsterdam gehouden ten behoeve der internationale landbouw- tesiloonstelling. Als vervolg op het bericht daarom trent in ons vorig nommer diene het volgende: Op de vergadering waren alle maatschappijen van landbouw de Zeeuwsche maatschappij door de heeren B. G. Van der Have en E. Van den Bosch en ook de maatschappij van nijverheid vertegenwoordigd. De bijeenkomst werd door den voorzitter mr.jC. J. Sickesz op de hem eigen hartelijke wijze geopend met een woord van welkom. Hij deelde daarop mee, dat van de 1125 aangeschrevene gemeentebesturen in Nederland er nog slechts c. a. 25 een antwoord hadden gezonden, terwijl daarvan eene gezamenlijke bijdrage van f1100 was ontvangen, zoodat de geldelijke réussite der ten toonstelling nog lang niet gewaarborgd is. Vervolgens werd als plaats der tentoonstelling, ter vervanging van Utrecht, de hoofdstad Amsterdam aan gewezen welke om hare geregelde stoombootverbin dingen ver de voorkeur verdient boven eene stad in het centrum van het land. Op grond daarvan nu werd wat wij Woensdag reeds meldden door den voorzitter voorgesteld, om met het oog op die nog zeer onvoldoende geldelijke zekerheid der zaak en op de in 1883 te Amsterdam te houden koloniale tentoonstelling, waardoor de ge meente bezwaarlijk boven hare aan deze te geven subsidie ook nog voor den landbouw eene bijdrage zou kunnen voteeren, de tentoonstelling tot in 1884 uittestellen en aan de bepaling, dat zij te Amsterdam zal plaatshebben, toetevoegenvwanneer op 1 Januari 1883 genoegzame bijdragen toegezegd zijn." Hierdoor zal de onzekerheid van heden plaats ma ken voor een meer geleidelijk overzicht der geldmid delen die ter beschikking zullen zijn en hiermede staat ook eene eventueele uitbreiding van het pro gramma in het nauwste verband, terwijl men eindelijk in 1884 het prachtige, 23 hectaren omvattende, ter rein der koloniale tentoonstellingdat dan beschik baar is, zal kunnen benuttigen en waarschijnlijk af schuttingen, bergplaatsen enz. voor billijken prijs zal kunnen overnemen. In verband met die genomen besluiten zal nogmaals van het bestuur eene circulaire aan de gemeente besturen uitgaan en zullen ook de maatschappijen zich met deze in verbinding stellen. Ook over andere plannen ter verkrijging van de noodige fondsen werd van gedachten gewisseld, terwijl er vooral gewezen werd op de macht van het kleine. Men vrage zoo veel mogelijk aan ieder kleine bij dragen. Op voorstel van den heer J. Van der Breggen werd verder bepaald dat aan degenen die vóór 1 Januari 1883 eene bijdrage van f25 toezeggen, eene doorloopende toegangskaart zal worden verstrekten als donateur eveneens eene uitnoodiging om de ope ning bij te wonen. Kon daarna de behandeling van het gelieele pro gramma door het uitstellen der tentoonstelling gevoe gelijk achterwege blijven, over de algemeene strekking van het programma wenschte de voorzitter gaarne de meeningen der leden te hoorenteneinde die daar ze tot besluiten bezwaarlijk thans reeds zouden kunnen leiden, als zoovele wenken aan de commissie van uitvoering in overweging te geven. De heer J. Van der Breggen achtte eene uitbreiding van het programma voor het Buitenlandsche vee hoogst wenschelijk welke meening in den loop der beraad slagingen ook reeds door den voorzitter was uitge sproken. De heer E. Van den Bosch sloot zich daarbij aan,

Goessche Courant | 1882 | | pagina bijlage 1