10 Verslag over 1881—1882 tenzij men d« uitvoering uitstelle, opdat de bron van verdeeldheid niet al te spoedig uitgeput zij. Wij hopen echter, dat er een einde kome aan dien weg met hindernissen, opdat èn toenemende welvaart èn moreele vooruitgang met dat berucht communicatie middel Hoofdplaat ten goede mogen komen. Biervliet. De heer J. F. Calon, gekozen raadslid, zal zich bij de demonstreerende partij voegen en dus zijne geloofsbrieven niet inzenden. Omdat zijn naamgenoot, in het buitenland geboren, niet genaturaliseerd is, heeft men het bezwaarschrift tegen de gehouden verkiezing ingetrokken. Door de erven van wijlen dr. J. W. Callenfels, die gedurende twintig jaren voorzitter is geweest van het college van kerkvoogden der N. H. gemeente te Vlissingen, is, ter uitvoering van een uitgedrukt ver langen van den overledene, eene som van ft000 tot zijne gedachtenis aan de kerkvoogdij vermaakt. (M. Ct.) In het college voor de zeevisscherijen is o. a. her benoemd tot lid de heer B. J. Verschoor Van Nisse. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. Post, alhier, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Yerseke bedankt. Aangenomen het beroep naar Nieuw-Vennip door dhr. C. Hattink, cand. Bedankt voor het beroep naar Capinge en naar Vroomshoop door dhr. C. H. Callenbach, cand. te Nijkerk. De Algem. Synod. Commissie der Ned. Herv. kerk heeft besloten aan de kerkeraden der gemeenten te Steenbergen en te Bergen-op-Zoom op hun verzoek, om alle kerkeraden uit te noodigen tot het inzamelen van liefdegaven voor de vervolgde Joden in Rusland, te antwoorden, dat zij geen termen heeft gevonden om te dier zake eene aanschrijving te richten aan de ge meenten der Ned. Herv. kérk, en dat te minder, nu op vele plaatsen het initiatief, door particulieren genomen, zich krachtig doet gelden, een initiatief, waarin de Synodale Commissie zich verheugt en dat, wordt haar wensch vervuld, door de leden der Herv. kerk in Ne derland krachtig zal worden gesteund. Als een bijzonderheid op kerkelijk gebied in onzen tijd kan gemeld worden dat te Aagtekerke de oude gereformeerde tuchtmiddelen worden toegepast op personen, die binnen de laatste drie maanden geene godsdienstoefeningen hebben bijgewoond. Wegens nala tigheid in dit opzicht staat de onderwijzer der open bare school, de heer Van de Kamer, op het punt om getroffen te worden door den grooten ban an als een verrot lid afgesneden te worden. Da burgemeester Peper weet dat gevaar te ontkomen, door zich vier maal 's jaars bij de godsdienstoefeningen te vertoone». (M. Ct.) Rilland-Bath. Het vergelijkend examen voor hoofd onderwijzer aan eene der openbare scholen is bepaald op Zaterdag 3 Juni a. s. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te Oosterland dhr. J. H. A. Ezerman van Zierikzee. Rechtzaken. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn heden (Vrijdag) gewezen de volgende vonnissen in zaken, behandeld 20 Mei te voren, tegen 4o. L. De B.17 j. te Wolfaartsdijkvroeger dienstbode te 's-Heer Arendskerke, wegens diefstal gepleegd door een loonbediende ten nadeele van van haren meester entwee wanbedrijven van diefstal, gepleegd door een loonbediende jegens iemand die hij niet diende, maar die zich in het huis van zijn heer bevond, veroordeeld tot 6 weken cell, gev.straf c. e. 2o. J. O. B., 23 j., werkman te Wissekerke, wegens mishandeling veroordeeld tot 8 dagen cell, gev.straf en f 15 b ete c. e. 3o. a. J. F. M.. 22 j., voerman, b. L. P., 18 j. arbeider, c. P. L., dienstknecht, allen te Hulst, we gens mishandeling veroordeeld de a. tot 8 dagen cell., de b. tot 15 dagen cell, en f 8 en de c. tot 8 dagen cell, gev.straf c. e. 4o. J. B. Van den B.20 j. arbeider te Hulst, wegens mishandeling veroordeeld tot 8 dagen cell, gev.straf c. e. 5o. P. L., 33 j., zonder beroep, te Oostburg, we gens opzettelijke verbreking van afsluiting veroordeeld tot f 15 boete c. e. 6n. A. T„ 19 j., S. T., 18 j., F. T., 57 j., landlieden te Koewacht, wegens mishandeling veroor- van den toestand en de verrichtingen van het Departement Goes der Maatschappij tot nut van 't Algemeen en van de inrichtingen, die eraan zijn verbonden. Mijne Heer en Het gebruik schijnt te willen, dat het verslag, be doeld in artikel 10 van ons huishoudelijk reglement, uitgebracht wordt door den voorzitter van het bestuur van ons Departement. Ik heb die taak dan ook nu weder aanvaard en ik reken daarbij eenigszins op uwe welwillendheid, omdat zoo'n verslag uit den aard der zaak iets droogs heeft en vooral wanneer herhaalde malen dezelfde persoon als verslaggever optreedt, niet vrij te houden is van eentonigheid. Dit weinigje bij wijze van inleiding. En nu maar terstond ter zake. Eerst het een en ander over den toestand en de verrichtingen van ons Departement in het jaar 1881/82 en daarna over die van de inrichtingen, die eraan zijn verbonden Ons Departement telde in het afgeloopen dienstjaar 42 leden, tegen 39 in het vorige. Wij hebben ons dus in eenigen, al is het niet bijzonder grooten, vooruitgang te verheugen, maar toch is dit aantal niet too groot, als het, in vergelijking met andere deeld de le en 2e ieder tot 8 dagen cell, gev.straf, de 3e in eene boete van f 12 c. e. 7o. P. A. Van V., 19 j., A. Van V., 18 j., land lieden te Koewacht, wegens mishandeling veroordeeld ieder tot 8 dagen cell, gev.straf c. e. Het gerechtshof te 's-Gravenhage deed gisteren (Donderdag) uitspraak in d« zaken, die jl. Vrijdag werden behandeld, en veroordeeldelo. J. K., ar beider te Groede tot vier maanden eenzame opslui ting wegens onzedelijkheid tegen een 13jarig meisje 2o. T. v. d. S.boerenarbeider te Duivendijketot 9 maanden celstraf ter zake van valsche getuigenis ten voordeele van e«n beklaagde. Buitenlandsch Overzicht. Het Britsche Lagerhuis, dat heden voor acht dagen op reces uiteengaat, is nog bezig aan de Iersche dwangwet. Donderdag deelde de regeering mee, dat zij en de Fransche regeering blijven gelooven, dat de politiek, waaromtrent zij voor de toekomstige mogelijke ge beurtenissen in Egypte zijn overeengekomen, de goed keuring van de groote mogendheden en de Porte zal verwerven. Nu, de Minister-premier in Egypte belieft dan toch van die politiek niet gediend. Hij blijft met alle kracht zijne zelfstandigheid handhaven, en men zegt dat de Porte hem steunt. De Porte nu verzocht om de eskaders terug te roepen, waarop Frankrijk en Engeland antwoordden dit te zullen doen als de toestand weer normaal is. Volgens de Standaard zullen de ministers aftreden, mits onder behoud van hunne rangen en soldijen in het leger en mits de Khedive een constitutie geeft. Koningin Victoria is Woensdag 63 jaar geworden. De Transvaalsche volksraad keurde het ontworpen plan voor een spoor naar de Delagoa-baai goed. Uit Weenen komt het bericht dat de Bosnische tijdingen spreken van een plotseling uitbreken var. een geheimzinnige en kwaadaardige ziekte te Serajevo, door sommigen als pokken, door anderen als pest genoemd. Door het snelle verloop der ziekte en de verraderlijke noodlottigheid der verschijnselen sterven er enkel in het stadshospitaal dagelijks een twintig tal. Geheele straten zijn uitgestorven. De regeering, een paniek duchtend, zoekt geheimhouding en ver biedt de verzending van desbetreffende dépêches. De begraving der lijken geschiedt heimelijk bij nacht. De Russische kroning is nu officieel uitgesteld tot Mei 1883. De chef bij den geneeskundigen dienst aldaar is wegens verregaande knoeierijen veroordeeld tot een jaar verbanning naar Tomsk, benevens tot verlies zijner privilegiën van dienst en rang van zijn adel en van zijne ridderordes. De man had jaren achtereen zeer voordeeligen handel in benoemingen gedreven, terwijl hij en zijne creaturen aan de mannen van wer kelijke verdienste, aan wie het soms gelukte zonder knoeierij toch vooruit te komen, het leven zoo zwaar maakte, dat ze ontslag moesten nemen. Gemengde Berichten. Goes is thans weer een nieuwe club rijker, en wel een cricket-club onder den naamLuctor et Emergo. Deze is Donderdag opgericht. Het be stuur bestaat uit een eere-voorzitter, den heer J. H. V. d. Voort; een voorzitter, den heer J. W. Fransen van de Putteeen secretaris, den heer J. C. A. Ver mande, en eer. penningmees ter, den heer L. A. P. Hal- lungius. Driewegen. Donderdag namiddag is de bliksem in een der roeden van den molen geslagen. Brand ont stond er gelukkig niet. De roe is nagenoeg geheel verbrijzeld. Tholen. Donderdagnamiddag te 2 uren hoorde men alhier op eenigen afstand donder. Niet lang nader hand vielen er hagelsteenen, grooter dan knikkers, en vervolgens woedde er eene windhoos, komende uit het Z. W. en loopende naar het Oosten. Hoewel ze mis schien niet langer dan i minuut aanhield gaf ze toch weer een aangrijpend bewijs van de ontzettende krachtwaarover de natuur bij sommige barer ver schijnselen te beschikken heeft. De hoos trof eenige gebouwen even buiten de kom der gemeentewaar onder de binnenmeestoof en de gasfabriek. Gelukkig dat zij zijdelings aftrok, anders zou de schade aan zienlijk geweest zijn. Nu moest het voornamelijk ge noemde stoof, die niet meer als zoodanig maar door den heer Wagtho bij de oestercultuur in gebruik is, ontgelden. Het gebouw is letterlijk vernield. Van de muren, minstens 25 centimeter dik, zijn slechts en- gemeenten, wel zijn kon. Wij zullen ons voorshands echter maar troosten met de zekerheid, dat wij al thans niet achteruitgaan en ons vleien met de hoop, dat de vooruitgang duurzaam moge zijn. In het bestuur van ons Departement is geen ver andering gekomen, en zulks om de eenvoudige, maar juist niet voor onze scherpzinnigheid of wilt ge het oplettendheid noemen pleitende reden, dat wij in ons nieuw huishoudelijk reglement verzuimd hadden eene bepaling opteneraen, waarbij de aftreding en be noeming der bestuursleden werd geregeld. Zulk eene bepaling is door u voor eenigen tijd in het leven ge roepen en zoo aanstonds zal u dan ook de gelegen heid worden gegeven, om een nieuw bestuurslid te kiezen in de plaats van den heer Diehl, die deze gemeente heeft verlaten, en twee andere bestuursleden te kiezen voor onzen bibliothecaris en onzen secre taris, tenzij gij van oordesl mocht zijn dat beide hee- ren zich loffelijk genoeg van hunne taak hebben ge kweten, om hen de eer eener herkiezing waardig te maken, wat gij zeker omtrent eerstgenoemde zoudt gedaan hebben, als een bewijs van erkentelijkheid voor hetgeen hij als lid van ons bestuur in het belang van ons Departement heeft gedaan. Onze financiën verkeeren in eenen gunstigen toe- stand. Gij zult straks hooren, dat onze rekening met een voordeelig saldo sluit. Dit is trouwens niet te ver wonderen, want wij geven en daarvoor zorgt onze penningmeester, wien daarvoor, evenals voor het be- kele kleine stukken overgebleven. Naar sommige ver schijnselen te oordeelen moet het gebouw eerst opgetild en toen ingestort zijn. Ledige oestervaatjes zijn op genomen en een eind verder in de Eendracht neer geworpen. Er was gelukkig maar éen man in het gebouw. Deze wild# vluchten toen het dak begon te vallen maar de weg werd hem versperd, 't Is daarom zaer te verwonderen, dat hij niet is omgekomen, maar met eene lichte hoofdwonde vrij kwam. Een woonhuis, aan de stoof belendende, is mede voor een groot deel verwoest, gelukkig ook zonder personen te treffen. De gasfabriek en eenige huizen verloren een grooter of kleiner getal van hunne dak pannen. La R.boekhouder van de firma Van Gend Loos te Leiden die eenige weken geleden zich met f 4000 uit de voeten maakte en zich thans te Londen bevindtkan door het Engelsche Gouvernement niet uitgeleverd worden omdat het uitleveringstractaat tusschen ons en Groot-Brittannie den 24 Juli 4874 gesloten niet voorziet in misbruik van vertrouwen zooals in casu het geval is. Het bericht uit "Weesp over eene onwillekeurige vergiftiging door snoepgoed blijkt gelukkig overdreven t« zijn geweest. De kinderen zijn ziek geworden door het gebruiker, van verschillende zaken, o. a. snoep goed. Een apotheker heeft het snoepgoed onderzocht, doch geene vergiftige zelfstandigheid gevonden. (N. v. d. D.) Zondagavond had te Breda een hevige vechtpartij plaats tusschen een man en zijne wederhelft. In zijn drift nam de man een stoel en sloeg dien op het hoofd zijner vrouw stuk, tengevolge waarvan hevige bloedstorting ontstond, en men voor haar leven vreest. De politie bracht den woesteling naar het huis van arrest. Te Lobith passeerde Dinsdag de eerste boot, een schip van de Nederl. stoombootreederij die kersen uit Duitschland, voor Engeland bestemd, aan boord had. Wel bedroeg de bezending slechts 48 mandjes; doch nimmer, zoover men weet althans in geen 4 2 jaren kwamen zij zoo vroeg. Meestentijds passeerde de eerste bezending in Juni; in 4879 eerst den 43 Juni. Onder Boxtel is in de heide met mastbosschen beplant, toebehoorende aan den Staat der Nederlanden, een uitgestrektheid van ruim een hectare verbrand. De oorzaak wordt aan kwaadwilligheid of het onvoor zichtig wegwerpen van lucifers of brandende sigaren toegeschreven. -Maandag werden te Zutfen een aantal arme en berooide lieden met den spoortrein aangebracht. Het waren, naar de Z. Ct. mededeelt, voormalige landver huizers, die nu uit Amerika terugkeerden, waar zij vrnchteloos een of twee jaar lang een bestaan hadden gezocht. Het blad wijst erop hoe tegenover enkelen, die hun fortuin in de Nieuwe Wereld maken, er velen zijn die niet slagen en aan armoede ter prooi zijn, maar de middelen missen om naar hun vaderland terug te keeren. Een boerenmeid, van Matinge naar Balinge, gem. Westerbork, willende gaan, koos daarvoor den kortsten weg over het veld, doch stuitte op nog in brand zijnd boekweitenveen. Zij schijnt het gewaagd te hebben dwars hierdoor te loopen, met het ongeluk kig gevolg, dat haar kleederen zijn in brand geraakt en zijzelve is verbrand. Haar lijk is in het brandende veen gevonden. Volgens een andere lezing zou zij, op koeien passende, zich in de nabijheid van brandend veen te slapen hebben gelegd en zou het vuur, door den wind aangewakkerd, over haar heengevlogen zijn en zij zoo verbrand. Volgens een telegram in de N. Rott. Ct. van heden woedde Donderdag in de Londensche City een geweldige brand, waardoor een aantal pakhuizen groot gevaar liep voor vernieling. Te Doornik heeft de justitie eene merkwaardige vondst gedaan. In een klooster dier stad werd de markiezin de Chateaubriant schuil gehouden, op wier vroomheid niemand iets weet aan te merken, maar die des ondanks een paar jaar geleden in Frankrijk wegens oplichterijen tot een jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Zij heeft het gastvrije verblijf in het klooster tegen een cel in de gevangenis moeten ver wisselen, in afwachting dat de formaliteiten voor hare uitlevering vervuld zullen zijn, NR. Ct.) In de Geografische Vereeniging te Parijs is een voo rstel gedaan om de Seine tot voor Parijs voor zee schepen bevaarbaar te maken, om met Hamburg en heer zelf, reeds nu als bij voorbaat, onze dank wordt gebracht wij geven, zeg ik, eenvoudig niet meer uit, dan wij hebben. Maar toch zou het wel te wenschen zijn, dat onze financiëele krachten wat werden ver hoogd, want dan zouden wij ons al licht in de ge legenheid zien gesteld, om wat meer nut te stichten. Onze gewone vergaderingen werden, al was het dan niet altijd op den bepaalden tijd, gehouden en vrij goed bezocht. Dat bezoek, ja, het kon trouwer zijn, er konden meerdere leden komen'; maar wat zullen wij zeggen er zijn wel vereenigingen, bij wie de opkomst nog meer te wenschen overlaat, en bovendien: men heeft in Goes zooveel vereenigingen, dat het voor hen, die van een stuk twee drie van die ver eenigingen lid zijn, hoogst moeielijk is, om al de ver gaderingen, die zij houden, bijtewonen en eindelijk vele leden meenen, dat zij al hunne plichten als leden onzer Maatschappij hebben volbracht, indien zij elk jaar geregeld hunne contributie betalen. Dit is, het spreekt van zelf. een dwaalbegrip, maar wat zullen wij daartegen doen Ik doe er het zwijgen maar toe, omdat zij, die aan dat dwaalbegrip lijden, hoogst waarschijnlijk ook nu wel niet tegenwoordig zullen zijn. In strijd met art. 9 van ons huishoudelijk reglement hielden wij slechts twee openbare vergaderingen in plaats van drie. Indien het echter ook van ons re glement geldt, dat niemand tot hetgeen hem onmo gelijk is, kan gedwongen worden, dan moge het tot onze verontschuldiging voldoende zijn, dat ik zeg, dat Antwerpen te kunnen concurreeren. De kosten woiden op 260 millioen frs. geschat. Eene dame, die onlangs door de straten van Parijs wandelde, voelde op eens een vreemde hand in den zak van haar mantel. «Houd den dief' riep zij verschrikt, keek om en zag den dief bedaard haar zakdoek te voorschijn halen, en met een koelen, ver- achtelijken blik op de omstanders, trompettend zijn neus er in snuiten. Daarop gaf hij haar den zakdoek terug, terwijl hij met een vriendelijken glimlach zei: «Neem mij niet kwalijk, mevrouw. Ik was zonder zakdoek uitgegaan en dat is zeer onaangenaam. Ik dank u vriendelijk". Toen glipte de onbeschaamde guit tusschen de verbaasde toeschouwers door en was verdwenen. De politie te Lyon heeft de hand gelegd op eene bende valsche munters. Ze zijn op heeterdaad betrapt. Zij vervaardigden valsche vijffrankstukken. Bij hunne gevangenneming boden zij een hardnekkigen tegenstand. Verscheidene vrouwen behoorden tot de bende. Bij de opening van den St. Gothardtunnel deed een onbekende directie der Gothardbahn een schenking toekomen van 40,060 frs. in 5pct. obligatiën dier maatschappij, met de verplichting zijnerzijds om van 4883 tot 4890 nog jaarlijks 5000 frs. daaraan toe te voegen, totdat het kapitaal tot 50,000 frs. aange groeid is. Vier percent der jaarlijksche opbrengst zullen jaarlijks besteed worden tot het uitkeeren van belooningen aan de beambten der Gothardbahn of aan de nagelaten betrekkingen der beambten, die zich in moeilijke omstandigheden tijdens den bouw van den tunnel verdienstelijk hebben gemaakt. Verleden week kwamen te New-York 25,435 landverhuizers aan, een getal zoo groot als nog nooit in dat tijdsverloop berekt werd. Alle Europeesche natiën waren onder hen vertegenwoordigd. Laatste en telegraphische berichten. PARIJS, 26 Mei. De Fransche en Engelsche agen ten in Egypte overhandigden den Ministerraad een ultimatum, eischende de verwijdering van Arabi-Bey en het ontslag van het Ministerie. De partij van Arabi-Bey, steeds wanende over veel geld te kunnen beschikken, weigert en verklaart alleen den Sultan gehoorzaam te zijn. Zij bereidt zich op een gewa- penden wederstand voor. De mogendheden zijn het eens geworden over de landing van Turksche troepen. LONDEN, 26 Mei. Het militair comité verklaart zich niet tegen de Noordzee-tunnel, mits de uitmon ding verder landwaarts worde gelegd. Burgerlijke Stand Goes van 24 tot 26 Mei 4882. Ondertrouwd: den 25, Johannes Cornells Van de Weert, 28 j., jm., met Catharina Hendrika Versluis, 25 j., jd.Cornelis Mieras, 25j.,jm., met Jacoba Van der Klooster, 22 j., jd. Getrouwd: den 25, Jacob Verhoeff, 39 j., jm., met Adriana Cornelia Maartense, 32j.,jd.Frans Mercellin Houvenaghel, 43 j., weduwnaar van Leonia Antonia Dierendonck, met Antonette Hermans, 27 j., weduwe van Hendrik Carolus Cornu. Geboren: den 25, Dignus Cornelis, z. v. Hendrik Weezepoel en Cornelia Geluk; den 26, een onechte dochter. 309e Staatsloterij. 3e kl. Prijzen van f 100 en daarboven. Trekking van Donderdag 25 Mei. 4e lijst. No. 10454 f2000. Nos. 3356, 3899 en 8811 elk f100. Posterijen. Vertrek der brievenmail naar Oost-Indië. Via AMSTERDAM, 29 Mei 5.35 's avonds. Via BRINDISI, 4 Juni 5.35 's avonds. Via NAPELS, (Fransche mail) 9 Juni 7.30 's av. Via MARSEILLE, (Maatsch. Ned.) 9 Juni 7.30 'sav. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Bericht. Plaatsgebrek noopt ons een reeds gezet ingezonden stuk naar aanleiding van ons oordeel over de voor dracht van den heer Meng tot een volgend nommer te laten liggen. ÉJGT" Zie verder het bijvoegsel. het ons ondoenlijk was een derde samenkomst in het leven te roepen, waarin wij onzen leden en hun gasten iets aangenaams en nuttigs konden aanbieden. In die beide vergaderingen gaven wij uitvoering aan den ons opgedragen last, om te beproeven, of wij de bezoekers van onz# openbare vergaderingen eens op wat anders konden vergasten dan op de meer en meer uit den smaak gerakende voorlezingen. In de eerste dier vergaderingen trad een gezelschap uit eene naburige gemeente op en onthaalde ons op een paar drama'sin de andere werden de voordrachten van de heeren Diehl en Van der Pauwert, afgewisseld door pianomuziek, ons met navolgingswaardige bereidwil ligheid door een tweetal jonge dames aangeboden. Zoo niet geheel, dan hebben wij toch daardoor voor een goed deel gebroken met het oude. Of die nieu wigheid in den smaak van allen gevallen is, weet ik niet. Ik zou het zelfs betwijfelen, want mogen ook de leden van ons Departement al in den regel mannen van den vooruitgang zijn, toch zullen er ook onder hen nog wel worden gevonden die aan het oude ge hecht zijn, al was het dan ook maar alleen omdat het oud is. Of het meerendeel der leden in dezen met het bestuur medegaat, zal eerlang wel blijken, wanneer u de vraag wordt gedaan, of wij op dien nieuwen weg zullen voortgaan, dan of wij maar hoe eer hoe beter tot het oude systeem der lezingen zullen terugkeeren. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2