1882. N°. 62. Donderdag 25 Mei. 69ste jaargang. Haven van Goes. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f -1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH fc VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van -15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—8 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van beinnghebbenden, dat voorde gewone herstellingen der havenboorden het water be neden het peii zal zijn afgelaten als volgt: van Zondag 18 Juni tot Zondag 25 Juni 0,75 Meter van Maandag 26 tot Donderdag 29 Juni ZOO LAAG MOGELIJK Vrijdag 80 Jnni 1 Meteren Zaterdag 1 Juli 0,60 Meter, terwijl tegen Maandng 3 Juli e. k. het water weer op het harenpeil wordt gebracht. Goes, 13 Mei 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 2* MEI 1882. Morgen (Donderdag) avond te half acht uren zul in een der lokalen van de sociëteit Van Onge- nuchten Vrij te Goes de jaarlijksche vergadering plaats hebben van wege het departement Goes der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen In die vergadering zal het verslag over het afge- loopen jaar uitgebrachtde rekening over hetzelfde jaar nagezien en de begrooting voor het volgende vastgesteld moeten worden. Verder zal er eene verkiezing moeten plaatshebben voor drie bestuursleden. Een vacature is ontstaan door het vertrek van dr. Diehlterwijl de twee andere verkiezingen gelden de periodieke aftreding der heeren L. M. Va» Campen en J. L. Van der Pauwert. Verder zal een nieuw reglement op de schoolspaar- bank moeten behandeld worden. Hëinkenszand. Heden (Woensdag) is alhier door ingelanden van het Waterschap 's-Heer Arendskerke, in plaats van wijlen jhr. mr. C. Van Cifiers, tot dijk graaf gekozen de heer J. Vermel Sr., gezworen van gemeld waterschap, wonende te 's-Heer Arendskerke. Vlissingen. Heerschte er vroeger van 's morgens tot 's avonds een gvoote drukte aan de vluchthaven alhier bij de ligplaats der mailbooten van de stoom vaartmaatschappij «Zeeland" door het verwerken van waggonladingen transito-goeden, in de laatste dagen heeft deze bedrijvigheid plaats gemaakt voor een doodsche stilte, slechts gedurende een paar uren ver broken door het lossen van enkele waggons, terwijl het goederenvervoer tusschen hier en de tegenwoor dige aanlegplaats der mailbooten (Dover) zoo goed als gestaakt is. Te Dover toch bestaat geen gelegenheid om de goederen aan wal te krijgen, terwijl de aanleg plaats zeer veel te wenschen overlaat. De booten komen dan ook iederen morgen terug met halfgeloste lading. De brand te Queenboro treft de maatschappij Zee land" dus zeer gevoelig, en kan oorzaak zijn dat de route van het goederenvervoer via Rotterdam-Har wich of over Antwerpen zal verlegd worden. Op het oogenblik worden alleen bestel- en expres- goederen aangenomen ter verder vervoer, terwijl de collis het gewicht van 100 kilo niet mogen overschrijden. Dubbel ongelukkig is dit voor een Maatschappij, die na jaren van tegenspoed eindelijk een betere toe komst tegemoetging. Dinsdag werden te Middelburg op het Rijks telegraafkantoor en té Veere de toestellen voor de- telefoonverbinding geplaatst. Deze toestellen zijn prachtig en werden door de Bell Telefoonmaatschappij te Amsterdam aan het Rijk gele verd. (Aan particulieren worden ze niet verstrekt). Zij bestaan uit eene combinatie van een microfoon (om door te spreken) en een telefoon (om door te hoor en). Door middel eener electrische schel worden de aldus ver bonden kantoren gewaarschuwd. De toestellen vol deden uitmuntend men kon alles duidelijk hooren en zelfs de steramen herkennen. Het spreken geschiedde zonder verheffing van stem en kon op een afstand van 6 a 7 c.M. van den microfoon plaatsvinden. Zoodra in de onmiddellijke nabijheid van den toestel gesproken werd, kon men het ook op het correspondeerend kan toor hooren. Deze gelegenheid zal, zoo wij vernemen, eerstdaags voor het publiek geopend worden, om Veere voor de 3de maal met het telegraafnet te vereenigen. Volgens het Dagblad heeft Z. K. H. Alexander, Prins van Oranje, tijdens het verblijf van HH. MM. in Engeland, aan Hare Majesteit de Koningin, bij het overlijden van HDr. Zuster, een zeer hartelijk en treffend telegram doen toekomen, houdende betuiging van 's Prinsen deelneming in een verlies, waarvan de Prins al het smartelijke zelf reeds zoo menigwerf ondervond, Iu November zal een vergelijkend onderzoek plaatshebben van adspiranten voor de betrekking van su rnuinerair bij het vak der posterijen waartoe 15 plaatsen ter vervulling zijn opengesteld. De adspiranten behooren zich vóór October aan staande, bij een op zegel geschreven request, tot den Minister te wenden. Verdere bijzonderheden vermeldt de St.-Ct. van Maandag. Door Z. M. iste rekenen van 1 Aprilaan A. P. Verhoeff, gew. klerk 1 e kl. bij de Rij kstelegraaf, een pensioen toegekend van f 308 'sjaars. Het departement 's-Gravenhage der Nederland- sche Maatschappij t®t bevordering van Nijverheid stelde voor lid van het hoofdbestuur der maatschappij o. a. candidaat den heer J. M. Kakebeeké te Goes. De voorzitter der Eerste Kamer, van wiens komst in Den Haag een telegram in ons vorig nommer mel ding maakte, heeft een conferentie gehad met den president der Tweede Kamer en is daarna weer naar Leeuwarden teruggekeerd. Volgens het Vaderland was het geruchtdat de Ministers zouden besloten hebben om aan den nader door Z. M. uitgedrukten wensch gevolg te geven en voorloopig aan te blijven tot na 's Konings terug komst uit het buitenland, niet juist. Wel is waar heeft Z. M. de Koning bij zijn vertrek naar het bui tenland als gewoonlijk een instructie voor de Ministers als zoodanig achtergelaten, maar daaruit volgt niet, dat de Koning, die het verzoek om ontslag van het Ministerie niet heeft ingewilligdthans den wensch zou te kennen hebben gegevendat het Ministerie voorloopig tot na zijn terugkomst zou aanblijven. In het Nieuws van den Dag van heden dringt ook de heer Jules Van Hasselt; te Kampen, aan op de tot standkomirig van een afzonderlijk ministerie van landbouw, veeteelt en zuivelbereiding. De bekende meeting, door de Unie te Amst»r- dam uitgeschreven ter bespreking der motie-Frowein betreffende de noodzakelijkheid van grondwetsherziening, zal aldaar plaatshebben op Donderdag 8 Juni. In de Dinsdag te Amsterdam gehouden verga dering der Ned. Zuid-Afrikaansche vereeniging, die niet druk bezocht was, deelde de voorzitter mede, dat vele aanbiedingen om naar Transvaal te verhuizen waren ingekomen. De rekening sluit, na aftrek der uitgaven en van een voorschot aan de commissie voor de emigratie, met een saldo van f 16500. Omtrent het onbeantwoord blijven van de brieven en het telegram aan Paul Kruger werden bewijzen bijgebracht, die pleiten voor het vermoeden, dat de Engelsche post daarmede niet eerlijk is te werk gegaan. Langdurig werd gesproken over de uitzending van een vertrouwd persoon, tot het inwinnen van inlich tingen omtrent de behoeften der Transvale rs. De uitslag was dat eene motie van den heer Bellaart Sprayt werd aangenomen, luidende dat de vergadering het noodig acht de vereeniging door een of meer per sonen in Transvaal te doen vertegenwoordigen en het bestuur machtigt om de noodige maatregelen te nemen. Tot leden van 't bestuur werden gekozen de heeren Hamelberg te Arnhem, prof. De Louter te Utrecht, Lion Cachet te Valburg, prof. Fitbius en mr. (trucker te Amsterdam. M. Ct. O-Indie. Benoemd tot voorzitter van den landraad te Patjitan (Madioen) de subst.-griff. bij den raad van just, te Padang (Sumatra's westkust) mr. II. D. L. Bouricius, Ontslagen, eervol, uit 's lands dienst de zoutver- kooppakhuismeester te Toelóeng agoeng, afd. Ngrowo, res. Kediri, G. L. Moojen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ovezand. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. gemeenten Ovezand c a. de heer De Licht, cand. te Utrecht. Kloetinge. Maandag a. s. (tweeden Pinksterdag) zal hier eene verkiezing plaatshebben van twee no tabelen bij de Hervormde gemeente, ter vervulling van twee vacatures, ontstaan door de benoeming van den heer L. De Groene tot kerkvoogd en het over lijden van den heer B. De Korne. Het was misschien wenschelijk dat de verkiezing van leden van kerkelijke besturen steeds op dergelijke kerkdagen of op Zondagen kon plaatshebben, daar buiten de kom der gemeente wonenden- dan zeker meer van hun kiezersrecht zouden gebruikmaken, dan" nu het geval is. Ds. M. Keulemans, pred. bij de chr. ger. gem. te Middelburg, herdacht jl. Zondag zijne 25jarige ambtsbediening. Bij die gelegenheid trad Ds. J. Clercq voor de gemeente op en sprak naar aanleiding van Ezechiël 3431 een toepasselijk woord. Bedankt voor het beroep naar St.-Anna-Ter- muiden door ds. Jl Domisse, pred. te Rottevalle, wien toezegging van beroep naar Krommeniedijk is verleend. Te Amsterdam zijn beroependd. H. W. Van Loon, pred. te Meppeldr. J. A. Gerth Van Wijk, te 's-Hage en G. Ringnalda, te Oldebroek. Rechtzaken. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn Dinsdag 11. gewezen de volgende vonnissen I in zaken, behandeld 9 Mei jl., tegen lo. J. S., 18 j.', te Kloetinge, wegens diefstal, ver oordeeld tot 3 maanden cell. gev.-straf c. e. 2o. A. I., 32 j., werkman te Middelburg, wegens mishandeling, veroordeeld tot f16 boete c. e. 3o. M. P. P. II., 37 j., broodbakker te Middelburg, wegens mishandeling, veroordeeld tot f3 boete c. e. 4o. C. W. W., 15 j., smidsknecht te Middelburg, wegens gewelddadige aanranding der eerbaarheid, ver oordeeld tot '15 dagen cell. gev.-straf c. e. 5o. P. Van de V., boerenknecht te Axel, wegens mishandeling, veroordeeld tot f16 boete c. e. 6o. P. M. Van T., 42 j., arbeider te Hontenisse, wegens mishandeling, veroordeeld tot f 16 boete c. e. 7o. N. J. E., 19 j., metselaar te Hulst, wegens be- leediging met woorden van beambten in de waarne ming hunner bediening, veroordeeld tot 3 dagen cell, gev.-straf c. e. 8o. A. Van N., 25 j., te Zuiddorpe, beschuldigd Van mishandeling. Vrijgesproken. 9o. E. Van N., 53 j., landbouwer te Zuiddorpe, wegens mishandeling, veroordeeld tot f8 boete c. e. II in zaken, behandeld 16 Mei, tegen lo. K. Van E., 18 j., zonder beroep en H. J., met selaar, beiden te Middelburg, wegens wederkeerige mishandeling, veroordeeld ieder tot 8_dagen cell, gev.- straf c. e. 2o. J, De D., 19 j., C. P., 17 j, M. W., 22 j., J. Van L., 20 j., de 1, 2 en 3 werklieden te Zaam- slag, de 4 soldaat te Vlissingen, wegens mishandeling, veroordeeld ieder tot 3 dagen cell, gev.-straf c. e. 3o. S. J., 12 j., J. H., 11 j., beiden te Vlissingen, wegens bedelarij in verbinding, veroordeeld de le tot acht dagen cell, gev.-straf, de 2e tot eene gev. straf in gemeenschappelijke opsluiting te ondergaan van een jaar. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. In het koffiehuis «de Prins van Oranje" alhier is heden door het bestuur van het waterschap Breede watering bewesten Yerseke aanbesteed a. het herstel en de vernieuwing van Aarde-, Kram-, Bijs- en Steenglooiingwerken. Dit werk is aangenomen door den heer E. De Maat, te Hansweert, voor f 9600. Verder was nog ingeschreven door de heerenG. Bolier Cz., te Bruinisse, voor f10300; G. Bolier, te Scherpenisse, voor f10095: P. J. Visser, te Hansweert, voor f10000; B. Den Exter V. d. Brink, te Krabbendijke, voor f9890; L. Luijk, te Hansweert, voor f9789J. Lindenbergh, te VVemeldinge, voor f9652; C. De Wilde, te Krab bendijke, voor f9650 en Jan Leijs, te 's-Heer Arends kerke, voor f 9610. b. het leveren en storten van Hoorniksche steen aan den oever aan den oordzijde van het water schap. Aangenomen door den heer L. F. Willems, te Sel- zaete, voor f14857. Nog schreven in de heeren: F. Mouthaan, te Zie- rikzee, voor f16900; J. Tollenaar, te Ter Neuzen, voor f15469; D. De Jong Az., te Ter Neuzen, voor f15418; P. A. V. d. Velde, te Ter Neuzen, voor f15400, en A. De Clercq, te Selzaete, voor f15300. c. het éénjarig onderhoud der sluizen, gebouwen, booten enz. Aannemer daarvan werd de heer A. Van de Repe, te Kattendijke, voor f1199. Nog schreven daarvoor in de heerenD. Van Maris, te Kapelle, voor f1320; J. Bi uggeman, te Hansweert, voor f 1300 en J. Lindenbergh, te Wemeldinge, voor f1286. Cortgene. Dinsdag werd alhier door het bestuur der waterkeering van den Calamiteusen Annapolder aanbesteed Het herstel, de vernieuwing en hel onderhoud tot 30 April 1883 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken van genoemden Annapolder. Begrooting ƒ4160,20.) Hiervoor werd ingeschreven door de heerenJ. Lindenbergh te Wemeldinge voor 14050J. De Rijke te Stavenisse voor f 3980St. Blok te Cortgene voor f3800; A. Van Popering te Bruinisse voor f3769; J. De Jonge te Ouddorp voor f3730; P. Verburg te Colijnsplaat voor f3724; L. Van Popering te Bruinisse voor 1 3685; C. De Wilde te Kattendijke voor f3685 A. M. Van Oosten te Colijnsplaat voor f 3640 en P. Van den Berge ook te Colijnsplaat voor f3480. Onder nadere goedkeuring van HII. Ged. Staten is het werk aan laatstgemelden als laagste inschrijver gegund. Middelburg. Vanwege de maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen is Dinsdag, aan het bu reau van den sectie-ingenieur alhier, aanbesteed Het uitvoeren van verfwerk met bijlevering der materialen aan gehouwen, kunstwerken enz., ten behoeve van den spoorweg van Vlissingen naar Roosendaalin drie perceelen. Aangenomen is I. het eerste perceel door den heer C. J. Tierolff, te Roosendaal, voor f 182,79; II. Het tweede perceel door den heer W. Ging- nagel. te Goes, voor f476,58 en III. het derde perceel door denzelfden heer Tie rolff, voor f 80,97. Maandag werd te Tholen door de gemeente aanbesteed het bouwen eener school met overdekte speel plaats voor lager onderwijs voor 400 leerlingen, uittevoeren onder toezicht van den heer J. H. Han- nink, architect te Goes. Dit werk is gegund aan den heer W. J. V. d. Weert, te Goes, voor f 45290. Verder was nog ingeschreven door de heeren Th. Ant. V. d. Heli, te Goes, voor f45600, A. Van der Tooren, te Zwammerdam, voor f 45780, P. Romeijn, te Hillegersbevg, voor f46230, A. D. Lucas, te Ze venbergen, voor f 46399, G. Bastiaanse, te Bergen-op- Zoom, voor f 47090, C. Lammerse, te Tholen, voor f47140, A. Anth. Asselberg, te Bergen-op-Zoom, voor f 48393, Anth. Daverveld, te Wouw, voor f 48949,99, Jan Elenbaas, te Bruinisse, voor f51500, W. II. Zeg- boer te Fijnaart, voor f 53130 en N. Klaas, te Dor drecht, voor f53500. Landbouw en Veeteelt. Woi-faartsdijk. Tot de gewone driemaandelijksche vergadering der vereeniging «Landbouw en Veeteelt" alhier waren jl. Maandagavond 23 leden opgekomen. Na regeling van een en ander werden een tweetal onderwerpen uit de vraagbus behandeld, nl. het be antwoorden der vragen: lo. «Wat is beter, de paarden te voederen met maïs of met haver?" doorM. West- strate Mz., en 2o. Wat is beter, vlakke of diepe koeL vaten te gebruiken bij de zuivelbereiding?" door J. Van Damme Cz., welke beide voordrachten, met genoegen aangehoord, alleszins aanleiding gaven tot eene nuttige bespreking. Niet minder dan 8 nieuwe vragen kwa men nu weder uit de vraagbus ter tafel, welke, voor gelezen zijnde, allen ter beantwoording werden aan genomen, t. w.: lo. «Wat is beter, mangels te zaaien op bedden of op den platten grond?" door C. Zuijd- weg; 2o. «Welke zijn de doelmatigste stallen, met het oog op de gezondheid van het vee?" door M. Mieras Jz.3o. »Men zegt, dat hooi, eenmaal op. een hoop gezet en later weer verplaatst, aanmerkelijk in voe dingswaarde vermindert? Is dit waar, en wat is de oorzaak hiervan 7" door C. P: Lenshoek Jr.4o. Be staat er een middel tegen de varkensziekte?" door J. Van Damme Cz.5o. «Welke soort tarwe weegt specifiek het zwaarstdoor M. Weststrate Mz.6o. Welk hok is 't geschiktst om jonge varkens te mes ten?" door M. Mieras Jz.; 7o. Welk middel dient er aangewend te worden tegen de sterfte van kalveren, beneden de 9 dagen oud?" door J. Goetheer Pz., en 8o. «Wanneer hebben de aardappels voor het vee de meeste voeding, rauw of gekookt door J. Van der Baan. De aardappelrooier der vereeniging, door een der leden voor zijn privé aangekocht zijnde, werd de Algem. Vergadering en Tentoonstelling der Zeeuwsche Maatschappij, op 13 en 14 Juni e. k. te Cortgene te houden, besproken, en besloten de vereeniging aldaar te doen vertegenwoordigen door den Secretaris, als afgevaardigde, terwijl bij diens ontstentenis als plaats vervangers werden aangewezen respectievelijk de leden M. Mieras Jz., J. Van Damme Cz. Nadat nu ook mededeeling was gedaan ten opzichte van de proefneming met de Zborower-aardappelsoort, hield het lid C. P. Lenshoek Jr. eene belangrijke voordracht ter beantwoording van de vraag: «Wat is voor het uitoefenen van het landbouwbedrijf noodig?", terwijl tot sluiting van de gezellige bijeenkomst de Secretaris eene bijdrage leverde over «het verband tusschen voede sel en werk." In de Dinsdag in het café ICrasnapolsky te Am- sterdam gehouden vergadering voor da te houdett internationale landbouw- en vee-tentoonstelling is o. a. besloten deze niet in 1883 maar in 1884 te houden en wel niet, zooals eerst bepaald was, te Utrecht, maar te Amsterdam. Nadere bijzonderheden omtrent die vergadering mel den wij in ons volgend nonnner, daar plaatsgebrek ons noopte het, ons door eene vriendelijke hand ver schafte, verslag te laten rusten.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1