kende om ingenomenheid te betuigen inet het aan hangig wetsontwerp tot verdere beperking van den kinderarbeid, doch tevens verzoekende om den werk tijd, omschreven in art. 7, voor kinderen van twaalf tot zestien jaar vast te stellen op ten hoogste acht uren daags, doch in elk geval onder dien verstande, dat die werktijd niet mag aanvangen vóór zes uren d«s morgens en moet eindigen uiterlijk te zes uren des avonds. Men heeft in Zuid-Atrika gezien, dat men beter doen kau dan twisten over de meerdere of mindere verdiensten van den overleden President Burgers, en het plan opgevat zijn weduwe en zijn zeven minder jarige kinderen, die in bekrompen omstandigheden zijn achtergebleven, geldelijk te ondersteunen. Tot dat doel heeft zich te Kaapstad een comité ge vormd, bestaande uit vóór- en tegenstanders van Bur gers. Door tien der leden daarvan onderling werd reeds terstond een som van f 49.800 bijeengebracht, en naar allen schijn zal het goede plan, dat het eerst door de Graaf Reinet Advertiser geopperd werd, al- gemeene ondersteuning vinden. Rechtzaken. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn Zaterdag 11. de volgende vonnissen gewezen tegen: lo. P. W., 56 j., te Goes, wegens bedelarij, ver oordeeld tot 7 dagen gev. straf en daarna te worden overgebracht naar een bedelaarsgesticht of werkhuis. 2o. P. J. M., 15 j., te Wolfaartsdijk, wegens hoon, veroordeeld tot 12,50 boete c. e. 3o. C. M., 24 j., arbeider te Oudelande, wegens diefstal, veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf c. e. 4o. P. T., 30 j., landinansknecht te Ovezand, we gens mishandeling, veroordeeld tot 8 dagen gev. strafc. e. 5o. H. II., 19 j., landmansknecht te Ovezand, we gens mishandeling, veroordeeld tot f 8 boete c. e. 6o. a D. Van IJ., 19 j., b E. Van II., 19 j., schippers knechten te IJerseke, beschuldigd van diefstal, a veroor deeld tot 15 dagen cell. gev. strafc. e.,ft Vrijgesproken. 7o. J. C. DeR., 15 j., W. K„ 12 j„ J. Van de P„ 13 j., allen te Vlissingen, wegens diefstal veroordeeld de le tot eene maand, de 2e en 3e ieder tot 15 da gen cell. gev. straf c. e. 8o. A. De B., 12 j., F. Van H., 12 j., P. C., 11 j., allen te Retranchement, wegens diefstal, ver oordeeld ieder tot 2 dagen gev. straf c. e. Vrijdag heeft het gerechtshof te 's-llage in eene zitting met gesloten deuren kennis genomen van de zaak van den lSjarigen arbeider J. K. uit de Groede, beschuldigd van onzedelijkheid tegen een 13jarig meisje uit Kloetinge. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. 's-Heerenhoek. De hofstede en landerijen ter groot te van 58,74,60 hectaren, toebehoorende aan M. J. Almekinders erven, en gelegen in den Ilorsselepolder, zijn Vrijdag alhier in publieke veiling, ten overstaan van notaris Mulock Houwer te Goes, verkocht en in massa toegewezen aan dhr. J. Van d« Velde te Pa- pendrecht voor f661 per hectare, zonderdel2^ pet. onkosten. Den daarop volgenden dag is een en ander, met uitzondering van 6,74 hectare, verpacht aan den te- woordigen bewoner. Waarde. Vrijdag is door burgemeester en wet houders alhier aanbesteed: het maken van eene nieuwe houten haven beschoeiing en verdere verbetering aan de haven. Dit werk is, onder nadere goedkeuring, aangenomen door den heer D. Bolier Cz. te Rilland voor f2492. Verder was ingeschreven door de lieeren B. Den Exter van den Brink te Krabbendijke voor f2499, P. J. Van Remortel Nz. te Kloosterzande voor f2500, J. Bruggeman te Hansweert voor f 2510. Jobs. Kole ook te Hansweert voor f2525, L. Van Verre te Krui- ningen voor 2569, J. Lindenberg Cz. te Wemeldinge voor f2585 en C. De Wilde te Kattendijke voor f2590. Aangenomen het beroep naar Schiedam door ds. J. C. Montijn, te Zierikzee. Beroepen te Melissant en te Nieuwland de heer M. C. J. Wanrooij, cand. te Den Bommel. Yerseke. Volgens besluit van den gemeenteraad van Vrijdag 11. zal in de vacature op de school op het dorp voorzien worden door een onderwijzer, die tevens bevoegd is tot het onderwijzen der Engelsche taal. Door den uitgebreiden oesterhandel vooral op Engeland ontstaat er meer en meer behoefte aan ken nis van die taal. De te benoemen onderwijzer zal, be halve een traktement van 700 gulden, alle voordeelen van het onderwijs in genoemde taal genieten, want het zal niet op de school maar vócr ieder, wie er be hoefte aan heeft, bij privaatlessen gegeven worden. De vorige week zou te Eede de benoeming plaats hebben van een hulponderwijzer. Er was slechts éen sollicitant, die vroeger bij vacature de school had waar genomen. De raad was voltallig. Een der leden vroeg het woord en verklaarde tegen de benoeming van den sollicitant te zijn, omdat hij in Eede geen verteringen maakte en zijne jaarwedde zou komen ten bat» van Sint Kruis, waar hij zijne woonplaats zoude nemen. Een tweede lid had een ernstiger bezwaar. Tijdens de waarneming der school had de sollicitant slechte versjes van buiten laten leeren, zooals Roosje van Bellamy. Een derde eindelijk kwam met het groot# bezwaar voor den dag: de sollicitant was protestant Hierop volgde de stemmingslechts 1 stem verklaarde zich vóór, 6 stemmen tegen. De sollicitant is dus niet benoemd. De gemeenteraad van Ter Neuzen heeft besloten tot het aankoopen van 1400 vierkante meters grond, voor het stichten van ven tweede openbare school in de kom der gemeente. Men verneemt dat de akte-examens in vreemde talen dit jaar, evenals het voorgaande, in October zullen worden afgenomen. Er zijn 9 nieuwe Christelijke scholen in aanbouw, die nog in den loop van dit jaar zullen worden geopend. Buitenlandse!) Overzicht. Terwijl Turkije met de demonstratie der Franscli- Engelsche vloot voor Alexandrie niet is ingenomen en er tegen geprotesteerd heeft, schijnt vorst Von Bis marck, wiens toestand beterende is, die demonstratie gunstig opgenomen en gezegd te hebben nadere me- dedeelingen van Frankrijk en Engeland af te wachten. Ook door de overige mogendheden zijn die verklarin gen goed ontvangen. De Sultan heeft doen weten, dat hij zich van bui tengewone wapeningen en van het zenden van sche pen naar Egypte zal onthouden. Het Engelsche en het Fransche eskader zijn mid delerwijl aangekomen, zij wisselden salvo's met de for ten. De voornaamste punten van het kanaal worden door Fransche kanonneerbooten bewaakt. De Circassische veroordeelde officieren zijn op bui- tenlandsche vaartuigen uit het land verwijderd. De lersche moordenaars zijn nog niet ontdekt. De nieuwe" dwangwet is door het Lagerhuis in tweede lezing aangenomen met 383 tegen 45 stemmen. De houding der lersche leden moet bij die gele genheid zeer waardig geweest zijn. Italië heeft in zake Tunis een verzoenenden stap tegenover Frankrijk gedaan. De Italiaansche consul te Tunis is in uniform op een feest van den Fran- schen resident geweest. Zooals men weet, heeft de Spaansche Senaat het conersie-oritwerp aangenomen. In de Kamer verklaarde de minister van justitie dat hij in de volgende zitting een ontwerp-strafwet- boek zal indienen in zeer vrijzinnigen geest. Deze mededeeling had eene zeer gunstige uitwerking op de groep der dissidenten in de ministeriëele meerderheid, die het Kabinet in meer liberalen zin wenschte gewij zigd te zien. De vrees voor eene ministerieële crisis, die bestond, verdwijnt daardoor. De kroning van Rusland's Czaar is nu bepaald op 6 September te Moskou. De feesten zullen twee we ken duren. Landbouw en Veeteelt. Kloetinge. De landbouwers en tuiniers verlangen hier naar regen. Zondagnamiddag hadden zij hoop de dikke wolken, het zuidelijk windje, de zoele voch tige lucht recht aangenaam na de lange droge koude 1 alles voorspelde vervulling van hun wensch, maar er is niets van gekomen. Onbegrijpelijk is het, hoe spoedig de grond na den onlangs overvloedig ge vallen regen is uitgedroogd. Hij is hard en begint reeds hier en daar te barsten, »n een enkele windvlaag jaagt langs de wegen reusachtige stofwolken omhoog. De opkomende late aardappelen te velde hebben moeite om door den harden grond te boren. Evenzoo het jonge vlas en de moesgroenten in de hoven. Alles schijnt slechts te wachten, dat een flinke regenbui den grond week maakt, om dan met kracht het jonge hoofd omhoog te steken. Overigens staan de veldvruchten wèl; als we de zomergerst en tarwe uitzonderen, wie het aan de g. elachtige kleur aan te zien is dat zc naar regen verlangen, is er voor haar geen reden tot bezorgdheid. Het koolzaad bijv., dat door den najaarsregen zooveel had geleden, belooft nog een vrij goeden oogst. De wintergerst, wier jonge aren reeds vroolijk heen en weer golven, de erwten vooral, en ook de paardenboo- nen, ofschoon hier en daar iets minder, staan zeer goed. Ook in de boomgaarden ziet het er vrijwel uit d» kersen en peren hebben schoon gebloeid, de aan slag schijnt voldoende en de appelen beloven mede goed. Alles te zamon genomen, hebben we in onze om geving gegronde verwachting op een goed jaar. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. J. Post alhier is beroepen te Yerseke. Heinkenszand. Door den kerkeraad der Hervormde gemeente alhier is tot predikant beroepen de candi- daat M. Van Kleef, te Amsterdam. Gemengde Berichten. Ons klokkenspel is heden op de gewone tijden weder begonnen te spelen. Bij elk heel uur kunnen wij, Goesenaars, luisteren naar het Jagerslust van Astholz, bij elk half uur naar Neerland's vlag van F. Brandts liuijs. Kapelle. De broodfabriek te Middelburg heeft al hier een depót gevestigd. Het gevolg hiervan is, dat de bakkers den prijs van het brood tot 18 cent per KG. verlaagd hebben. Ellewoutsdijk, Ook hier heeft de gemeenteraad, die sedert jaar en deg zijne vergaderingen in de pa- rochieherberg hield, die verlaten. De raad vergadert nu tijdelijk in de consistoriekamer, een zeer geschikt lokaal, vóór eenige jaren door de zorg van het kerk bestuur gebouwd. De vaste gemeentekamer is af hankelijk gesteld van de nieuwe onderwijzerswoning en de vergrooting van het schoolgebouw. Uit Haamstede wordt in de N. R. Cf. gemeld dat, ter opstelling van een kustlicht le grootte te Westschouwen, het kustlicht van de 2e grootte aldaar is gebluscht. Het nieuwe licht zal krachtiger en meer variëerend dan het oude zijn. Vrijdagmorgen is te Bergen-op-Zoom brand uit gebroken op het terrein der oesterputten van de heeren De Meulemeester en Co. Ontstaan tengevolge van onvoorzichtigheid bij het koken van teer, verspreidde de brand zich zeer snel en bracht groote schade te weeg aan de putten. Te Amsterdam heeft Dondei dagavond een 26ja- rig engehuwd jongeling zijn vader uit een ouden wrok met messteken vermoord. De daad geschiedde in koelen bloedo, onder de oogen der moeder. De ver moorde stond gunstig aangeschrevenvader en zoon waren polderwerkers. Nadere bijzonderheden melden, dat de moordenaar na zijn afschuwelijke daad vluchte naar de woning van zijn zuster. Ilij vertelde daar verward een ei) ander over zijn vader, er bijvoegende: «hij heeft me al lang genoeg verveeld", maar sprak niet van hetgeen hij gedaan had, hoewel dit duidelijk merkbaar was door het bebloede mes, dat hij in de hand had en door de met bloed bevlekte hand, en onwillekeurig herinnerde zijn zuster zich dat hij's morgens de woor den had gebezigd: »ik zal die oude. vandaag van kant maken". Slechts eenige oogenblikken vertoefde hij daar. Met koortsachtige haast vluchtte hij verder, en daar het geval natuurlijk als een loopend vuurtje zich verspreidde, werd hij spoedig door de politie gegrepen en in ver zekerde bewaring gebracht. Bij zijn verhoor voor den politiecommissaris veinsde hij zich van de misdaad niets te herinneren, doch kon hij op andere vragen volkomen helder antwoord geven. Toen hij gevat werd, had hij het mes nog in de hand. Als blijk van achting voor den verslagene hebben de buren aangeboden hem op hunne kosten een eer volle begrafenis te bezorgen. De gemeenteraad van Smilde heeft met het oog op de vele branden, die in den laatsten tijd rondom woeden, en meenende, dat de «onbekende oorzaak" niet steeds aan ieder onbekend zal zijn, en dat te hoog» assuranties soms in verband staan met het onverhoeds uitbreken der vlammen bij de ingezetenen biljetten rondgezonden, waarop ze moeten mededee- len hoe hoog ze hunne goederen tegen brandschade hebben verwaarborgd. Tegen weigering of vervalsching d»r opgave wordt straf bedreigd. Dat mocht elders ook wel eens geschieden. Door Engelsche visschers werden dezer dagen weder visschers uit Wierum, terwijl deze in zee bezig waren te visschen, overvallen. Aan hun tuig en want werd niet onaanzienlijke schade toegebracht. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Een horlogemaker te Utrecht is Donderdag plotseling krankzinnig geworden uit overdreven gods dienstijver. Donderdagnacht is in een herberg te 's-Hertogen- bosch een moord gepleegd. De kastelein heeft een der bezoekers van zijn herberg, met wien hij over het betalen eener kruik bier hevige woorden kreeg, met de bewuste kruik een slag op het hoofd gegeven, tengevolge waarvan die bezoeker dood nederzeeg vol gens een andere lezing echter werd hij den anderen mor gen dood in zijn bed gevonden. De moordenaar is naar het huis van verzekering overgebracht. Op het gehucht Huiten, onder Gilze, nabij den spoorweg, richtte de vorige week een boschbrand voor ongeveer f 400 schade aan. Vóór omstreeks 2 jaar is tusschen twee buren te Wildervank een procedure begonnen over de schei ding van hun erven, welke thans zoo ver is gevorderd, dat de kosten gezamenlijk bedragen f1446. Partijen zijn nu overeengekomen, ieder de helft daarvan te betalen, terwijl de een den hem bij vonnis in eerste instantie toegewezen grond behoudt, ter grootte van 20 duim De landingsplaats te Queensboro, waar de boo ten naar Vlissingen afvaren, is Vrijdag door brand totaal vernield. De brand begon te vier uur en de vlammen wonnen spoedig veld door den sterken oos tenwind, trots de krachtdadige pogingen om te blus- schen, zoodat spoedig het geheele houten stationsge bouw en enkele spoorwagens vernield werden. Het station kostte ruim vijftigduizend pond. De vlammen tastten ook de Vlissingsche mailboot «Prins Hendrik" bij den achtersteven aan. De «Prins Hendrik" lag gemeerd en had geen stoom op, daarom sleepte de gouvernementssleepboot «Sampson" haar verder de Medway op, waar men er in slaagde de vlammen meester te worden. Een vaartuig dat gemeerd lag verbrandde, evenzoo alle douane-papieren. De Vlis singsche maildienst wordt niet gestaakt, zij heeft thans over Dover plaats, maar wordt vermoedelijk naar Sheer- ness verlegd. Het stoomschip «Samphire" is Zaterdag van Dover te Vlissingen binnengekomen met de passagiers van de mailboot «Prins Hendrik", die des morgens, ten gevolge van den brand, zonder passagiers aankwam. Nader wordt gemeld, dat de brand duurde tot Za terdagmorgen. Er is een enorme schade aangericht. Letterlijk alles is een prooi der vlammen geworden. Behalve de gebouwen en het perron der landingsplaats zijn 12 goederenwagens vernield, geladen met kost bare, ter inscheping gereed staande koopwaren. Twee spoorwegbeambten zijn levend verbrand; anderen be kwamen ernstige brandwonden. Na den diefstal aan het centraalpostkantoor te Parijs werd door de politie een gestrenge surveillance over het dienstpersoneel gehouden, welke nu reeds den vijfden ontrouwen ambtenaar in handen der politie overgeleverd heeft. Deze vijfde, een jongmensch van twintig jaren, ont ving door valsche handteekeningen het bedrag van postwissels in de van de centrale post afhankelijke bij-bureaux. Intusschen heeft de politie haar toezicht verdubbeld. Te Parijs zijn 60 paardenslachterijen, die onge veer 11 a 12 duizend paarden per jaar slachten. In de reusachtige werkplaatsen van La Buire te Lyon zijn de zagerijen, de schrijnwerkerijen, de berg plaatsen van hout, de loodsen, waar een 5000 spoor wegwagens in de maak waren, enz. enz. een prooi der vlammen geworden. De schad# bedraagt eenige mi'lioenen. 3000 arbeiders vonden daar in de werk plaatsen hun onderhoud. Jauner, de directeur, en Nitscke, de machinist van het Weener Ringtheater, zijn in cassatie gekomen van het tegen hen uitgesproken vonnis. -De opening van de hygiëne-tentoonstelling te Berlijn is tot het voorjaar van 1883 uitgesteld. De gemeenteraad heeft daarvoor een bedrag van 300,000 mark toegestaan. In een Hongaarsch dorp is onlangs een kindj» van drie maanden, terwijl de ouders op het land aan het werk waren, door een kip doodgepikt. Woensdag heeft te Copenhagen een ontploffing plaatsgehad in een kruitmagazijn, waaruit de Deensche vloot van ammunitie wordt voorzien. Zes personen werden gedood en velen gewond. In den laatsten tijd waren branden er aan de orde van den dag. Bij een dier branden werden twee personen, veertig paarden en meer dan honderd stuks vee een prooi der vlammen. Volgens den «Times"-correspondent te Petersburg zouden van December af ongeveer 1 millioen Joden Rusland hebben verlaten. De correspondent schat de schade, die rechtstreeks door de wanordelijkheden en indirect door de emigratie is veroorzaakt, op 22 mil lioen pd.st. Een telegram uit Brody aan de Weener «Presse" luidt, dat de ellende d»r Joodsche vluchtelingen aldaar onbeschrijfelijk is. 17)000 personen zijn zonder dak of middelen van bestaan, en eiken dag neemt hun aantal toe. Een van de voornaamste naphtabronnen in Rus land, in de nabijheid van het meer Aral, waaruit de vloeistof als een fontein te voorschijn komt, is in brand geraakt. De brandende naplita, door niets gestuit, heeft zich verspreid over het omliggende land en een meer ge vormd van vier mijlen lang en anderhalve mijl breed. Deze vuurzee wordt omgeven door dikke wolken rook, die de geheele omgeving bedekken met roet. Da hitte en de rook zijn zoo geweldig, dat men op geen dui zend meters afstand de vlammen kan naderen. Aan blusschen valt natuurlijk niet te denken. Alle gebou wen en tien groote fabrieken, waarin de naphta werd verwerkt voor uitvoer, zijn volkomen vernield. De be woners trekken zich uit den omtrek terug, omdat zij vreezen dat door de groote hitte aan de oppervlakte ook diep gelegene naphta houdende lagen zullen ont vlammen, waardoor ontploffingen kunnen veroorzaakt worden, waarvan de gevolgen niet zijn te overzien. Het stoomschip Castor der directe lijn Amster- dam-New-York is Zaterdag behouden te New-York 'aangekomen. AII»s was wel aan boord. Volgens telegram uit New-York zou er vóór of op 22 dezer in Engeland en Frankrijk onbestendig weder te verwachten zijn. Zeven stoomschepen brachten jl. Maandag 6781 landverhuizers te New-York aan, grootendeels Duit- schers en Ieren. Er zijn dit jaar reeds 3000 Russi sche joden in de Vereenigde Staten aangekomenbijna allen hebben zij dadelijk werk gevonden. Dit is trou wens met al de 17000 immigranten, die sedert de vorige week zijn aangebracht, het geval. Vooral de vraag naar landbouwers voor de westelijke staten is groot. Op een meer bij Chicago is een pleizierboot omgeslagen, waardoor twaalf mensehen verdronken. In Australië moeten een buitengewone hitte en droogte heerschen. Verscheidene maanden lang is geen druppel regen gevallen, terwijl de thermometer som tijds tot 124° F. in de schaduw steeg De verliezen van de veehouders zijn buitengewoon groot, ook de graanoogst is verre beneden het middelmatige. In de laatste dagen is in Queensland de droogte vervangen door onafgebroken stortregens, die nu op hun beurt weer veel schade aanrichten. Op een station alleen waren twee duizend schapen verdronken. In de «Epidemiological Society of Londen" heeft dr. Hub-Airy eenige gevallen medegedeeld, bij welke diphtheritis blijkbaar door den wind werd verbreid. De ziektegevallen betroffen afzonderlijk gelegen boe- renbehuizingen wier bewoners sinds vele weken te voren de plaats niet hadden verlaten. Het feit kan niet anders worden verklaard dan door aan te nemen, dat het in verband stond met het heerschen van een sterken en dagen geduurd hebbenden wind, 6 a 7 dagen vóór het uitbreken dier ziekte, en komende uit een streek, waar kort te voren een hevige epidemie van diphtheritis vele slachtoffers had gemaakt. Trou wens zijn reeds vroeger zoowel uit Engeland als o. a. uit Zuid-Rusland dergelijke gevallen meer vermeld. «Wat onderhoudt toch de warmteen het licht van de zon Dit is een vraagstuk dat reeds jaren vele natuurkundigen en astronomen heeft beziggehouden. Indien d« zonneschijn werd voortgebracht door een voudige verbranding van eigen materiaal, dan zou, volgens eene eenvoudige berekeningdat vuur hoog stens vijfduizend jaar kunnen branden. De bekende Dr. Siemens, te Londen, komt nu voor den dag met eene volkomen nieuwe theorie, die alle sombere voorspellingen van uitdooving onzer zon te niet doet. De grootsche schepping is niet geschoeid op denzelfden voet als eene gewone kachel of een klein-steedsche gasfabriek. De geleerde ingenieur en natuurkundige gelooft dat de zon een onbepaalden, zoo niet een oneindigen tijd kan voortgaan met verlichting en verwarming van onze wereld en die onzer zusterplaneten. Hij onder stelt, dat de wereldruimte tusschen de vaste sterren gevuld is met uiterst ijle waterstof, en de ruimte tusschen de planeten van ons zonnestelsel met iets dichter gas, ho«wel dit dan toch nog vele duizende malen ijler is dan de atmosfeer om onze aarde. De zon nu, rond draaiende om haar as, trekt als in een maalstroom de dun verdeelde waterstof van de buitenplanetarische ruimte en verder koolwaterstof en zuurstof uit de planetarische ruimte tot zich bij de polen; deze gassen worden daar aangestoken en aan den aequator weggeslingerd in de ruimte. Gewoonlijk neemt men aan, dat de warmte en het licht, ontwikkeld op de zon, verloren gaan in ruimte, uitgezonderd het kleine deel, dat aan ons ten goede komt; maar Dr. Siemens beweert, dat die twee fac toren weer voornamelijk werkzaam zijn in het ontleden van koolzuur en waterdamp, die ontstonden bij de verbranding aan de polen, zoodat de zon voortdurend zichzelve vernieuwt, of liever door eigen kracht de verbruikte stof voor oen deel weer werkzaam maakt. De vrijheid, die velen in Amerika zoeken, wordt toch nogal eens vergald, al was het alleen door de snoode aanvallen der Indianen. De roodhuiden of Indianen zijn meestal goed gewa pend en vrij wel van ammunitie voorzien. Geheele dorpen worden door hen in de asch galegd en de

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2