1882. N°. 61. Dinsdag 23 Mei. 69ste jaargang. Ambtenaren ter Secretarie. 2e Pinksterdag. Behartiging van verschillen de belangen. AANBESTEDING. SCHUTTER IJ. GOESOIIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boakverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs dor gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van diiemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Eene treurige vergadering. Een voorbeeld uit Amerika. Het had eene belangrijke vergadering kunnen wezen. Benige aan elkaar geschoven tafeltjes vormden een lange rij. Stoelen, wel voor een twintigtal personen, waren er rond gezet, en voor de ontvangst van zulk een aantal wat, zoo zij opgekomen waren, met be trekking tot het ledental nog niet eens zoo groot ge weest zou zijn was behoorlijk gezorgd. De vergadering was tegen half elf uur belegdeen uur dat nog al geschikt werd geacht, omdat men dan van buiten de gemeente, waar zij werd gehouden, nog gelegenheid had om dien dag huiswaarts te keeren. De dag zelf werd ook uitstekend gekozen, vermoedde menen toch stel dat dit voor sommigen niet zoo ware geweest, de bepaling van dergelijke punten blijft steeds moeielijk, omdat daarbij zoovele verschil lende belangen in het spel zijn. Genoegde keuze van dag en uur was niet licht vaardig geschied en gegrond op vroegere ervaring. Het aanvangsuur brak aan. Natuurlijk was er niemand. Daarvoor moet het eerst een kwartier later wezen. Vóór dat dit kwartier verstreken wasverscheen de secretaris benevens éen lid. Het werd kwart vóór elf uurde deur der verga derzaal ging open de kastelein verscheen, om voor de behoorlijke ontvangst der te wachten gasten te zorgen, en verdween weer kort daarop. Er ging weer een kwartier voorbij. Geduldig wachtten beide aanwezigen op de komst van meerdere leden, doch het eene kwartier voor, het andere na verstreek; en al boorde men telkens weer voetstappen, die aanleiding gaven tot het vermoeden dat er gelukkig iemand in aantocht was, steeds was het de kastelein of een zijner ondergeschikten. Zoo bleven de twee aanwezigen wachten tot twaalf uren en zij deden het te vergeefs. Er kwam niemand meer. Dit gebeurde Zaterdag 20 Mei 1882. En zoo men meenen mocht, dat die vergadering gold eene hoogst onbeduidende zaak, of eene vereeni- ging, die zoozeer bloeit of zoo krachtig werkt dat er van de zijde der leden niets meer te doen valt, dan zou men zich deerlijk vergiseen. Iu ieder geval is dan toch nog onverschilligheid af te keuren, omdat het beste bestuur fouten kan be gaan, maar hierbij was zij dubbel treurig. Het betrof de Vereeniging tot weezenverpleging voor Zuid- en Noord-Beveland. En zou die vereeniging nu reeds zooveel gedaan hebben, dat er niets meer te doen valt Och, laat ons daarover liever zwijgen. "Wij weten het allen beter, en er zou eene al te scherpe toon moeten aan geslagen worden. Arme weezen Moeten zij boeten voor de fouten, in die vereeni ging gemaakt Is het zoover gekomen, dat door die fouten de be langstelling in hun lot reeds geheel is verflauwd en men die weezen nu maar aan zichzelven en aan verkeer de handen wil overlaten Of is hun toestand zoo goed thans Laat ons dan herinneren aan hetgeen door den heer A. Van Meurs, van Breda, aan het slot van zijn bekend verslag, in Maart 1880 gepubliceerd, werd geschreven Toch blijft bij die verblijdende verschijnselen nog op menige plaats te wenschen over, hier en daar zelfs veelzoowel ten opzichte van schoolverzuim en veldarbeid, als van eene goede opvoeding, huisvesting en verpleeggeld. Het arbeidsveld is nog groot." En het bewuste verslag, dat, zoo beweerden som migen, nog al optimistisch gekleurd was, bevatte toch nog de krachtige opwekking om te arbeiden. En hoe weinig is er geluisterd naar dat verzoek, gedaan door «en die den toestand heeft onderzocht, want de eerste vergadering, na dat verslag belegd, kon niet gehouden worden Is dan de ijver en de warme belangstelling voor die goede zaak geheel en al verflauwd? Wat zou men moeten uitloven voor prijzen, zoo men, evenals in landbouw-vergaderingen, eene verlo - ting hield onder de aanwezigen met het doel om het bijwonen der vergaderingen aan te moedigen? Wij weten het niet, en niemand zou zeker ooit tot zulk een middel willen overgaan, want als de weezen heil moeten verwachten van vrienden, die op zulk eene wijze zouden moeten worden aangespoord om hun belangen eens te bespreken, dan ware het hun beter die vrienden niet te hebben. Er was op die vergadering veel belangrijks te doen. Onbekendheid daarmee zal oorzaak zijn van die treurige vergadering. Wij willen dit nog als verzach tende omstandigheid aannemen en niet denken aan onwil. Er is juist behoefte aan nieuw leven, aan nieuwe personen, aan krachtiger handelen dan tot nu toe. Laat die verzekering voor vele weezen-vrienden voldoende zijn om aan eene volgende oproeping gehoor te geven, en laten zij voo r het vervolg eene ver eeniging met zulk een goed doel als de weezenverple ging in Zuid- en Noord-Beveland de schande besparen van buitenaf zulk een treurigen indruk te maken als Zaterdag is geschied. Wij onzerzijds hebben, meenen we, al gedaan wat wij konden doen door op het treurig feit te wijzen, en eene vriendschappelijke aansporing erbij te voegen Als men iets doet, moet men het goed doen. Dit begreep de heer G. J. Van den Bosch, te Wil- helminadorpen hij leverde een uitstekend rapport over de quaestie van het landbouwverslag. In het verslag der jongste vergadering, door de ver eeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid en Noord-Beveland gehouden, heelt men van dat rap port kennis kunnen nemen. De slotsom daarvan was dat de gemeentebesturen niet langer met de samenstelling der landbouw ver slagen belast moeten blijven, maar dat het wenschelijk is dit op te dragen aan bepaalde deskundigen, in samenwerking met commissiën, door de landbouw- maatschappijen te benoemen. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid wiens groote titel te groot was om destijds eene plaatsje aan den landbouw te verleenen heeft van dat rapport kennis kunnen nemen. Of dit geschied zal wezen In ons land praat men veel over den bloei der groote koopstedon en het is, of er voor het gansche land van niets anders heil te verwachten is dan juist van dien bloei. Voor waterwegen betaalt men schat ten, vooral waar het Rotterdam geldt, maar wat doet men voor landbouw? In België geven rijks- en gewestelijk bestuur ruime ondersteuning aan tentoonstellingen en wedstrijden op landbouwgebied. Wie een vorig jaar in Gent is geweest kan dit getuigen. In ons land behandelt men den landbouw stiefmoederlijk, als of hij maar eventjes recht van bestaan heeft. En sommigenwaaronder de heer G. J. Van den Bosch en wij, durven dien nog wel de hoofdbron van Neerland's bestaan noemen In N.-Amerika klonk onlangs de klacht, dat die Sta ten, welke hoofdzakelijk uit landbouwer» bestaan, voor het meerendeel door rechtsgeleerden worden bestuurd. Als men daar klaagt schijnt het te helpen want wij vernamen thans en uit een vorig nommer heeft men het kunnen zien dat er is ingesteld een mi nisterie voor landbouw. Voor zulk een rijkdom is ons land niet vatbaar terwijl daaraan hier toch veel meer behoefte bestaat dan in de Vereenigde Staten dat blijkt ook uit het rapport van den directeur van den Wilhelmina- polder. Maar bij ons gaat alles heel anders. Bij ons kan landbouw zeer goed ingedeeld blijven bij een ander departement, waar niet-deskundigen de belangen ervan behartigen en verslagen opmaken waaraan niemand iets heeft en die volstrekt geen nut stichten. Wij zouden verder willen gaan dan de conclusie, op de bewuste vergadering van burgemeester en se cretarissen genomen. Niet kloppen aan een ministerieel bureau, waar men meestal Oost-Indisch doof is, uithoofde van de overkroptheid van werk. Maar behalve aan den Minister vanW., II. enN., zouden wij aan elk lid der Staten-Generaal bet rapport van den heer Van den Bosch willen zenden met de dringende vraag of het geen tijd wordt dat, nu toch blijkt, hoe dat onderdeelhet maken van een landbouw-verslag, slecht wordt behartigder een krasse maatregel genomen wordeen er öf een flinke com- missie aan het departement van dien langen naam verbonden öf, wat nog beter is, een afzonderlijk ministerie ingesteld worde, evenals in Amerika,f Zouden onze afgevaardigden ter Tweede Kamer zich die zaak niet eens krachtig willen aantrekken Zij zouden daarmee meer nut kunnen stichten dan met al dat eenzijdig staren op éen punt, dat van bijzondere scholen. Aan de landbouwers toch hebben zij hun zetel te danken. Laat hen hunne dankbaarheid eens too- nen door deze quaestie eens flink aan te pakken. Zij bevorderen dan zeker een bij uitstek nationaal belang. De thans aanhangige crisis zou tegelijkertijd, als er toch verandering moet komen, daarin eene ge- wenschte verbetering kunnen brengen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES zullen op Zaterdag den 3 Juni a. s., des namiddags te 1 uur, in hunne vergaderkamer trachten aan te besteden Het verven van het liaadhuis buiten der Gemeente. Het beitek ligt ter lezing ter secretarie op eiken werkdag van des voormiddags 9 tot dea namiddags 2 uren, terwijl aanwijzing zal gedaan worden op Dinsdag 30 Mei, den namiddags te 51/* uren en inlichtingen te bekomen zijn bij den bouwmeester. Goes, 20 Mei 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat <eri gevolge van zijne benoeming tot burgemeester van Scherpenisse aan cfcn heer V. V. R C R. baron Van HEF1MSTRA een eer vol ontslag is verleend als adjunct-commies ter secretarie alhier, en dat in zijne plaats is benoemd de heer L. A. TINDAIj HALI.UNGIUS, tot dusver surnumerair. Goes, den 20 Mei 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat op aanstaanden Maan dag den 29 Mei, uithoofde van den invallenden tweeden Pinksterdag, de Secretarie der gemeente gesloten, en alleen van il tot 12 uren des middags gelegenheid tot het doen van aangitten voor den Burgerlijken Stmd zal zijn. Goes, den 20 Mei 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WiTT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES herinneren door deze den mannelijken ingezetenen, die geboren zijn in het jaar 1857 en ook hun, die sedert den 1 Juni 1880 in deze gemeente zijn komen wonen, en geboren zijn in een der jaren 1849 tot 1856. dat zij zich TER INSCHRIJVING VOOR DE SCHUT TERIJ moeten aanmelden ter secretarie dezer gemeen1 e vóór of op den 31 Mei a. s., zullende zij anders ambts halve worden ingelijfd. Goes, den 20 Mei 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretarie, hartman. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 22 MEI 1382. Kloetinge. Namens het hoofd der gemeente zal in den loop dezer week aan de huizen der ingeze tenen worden gehouden eene collecte, ten behoeve van de vervolgde joden in Rusland. Wij vertrouwen, dat de bevolking door ruime bijdragen van hare belang stelling zal doen blijken. De surnumerair bij de admin. der posterijen L. A. P. Hoffmann zal zijn function uitoefenen ten postkantore te Goes; de comm. der 4e klasse J. II. De Laat de Kanier ten postkantore te Amsterdam. Bij kon. besluit is de benoeming van den bur gemeester van Nisse, D. Mulder, tot secretaris dier gemeente goedgekeurd en hem vergunning verleend om te Ovezand te wonen. De zomerdienst op de lijn RoozendaalVlissin- gendie met 1 Juni aanvangt, brengt geene veran dering in den loop der treinen. Door Ged. Staten van Zeeland is benoemd tot provinciaal veearts Ie klasse te Middelburg de heer Chr. Mazure, thans prov. veearts 2e klasse te Zierikzee. (M. Ct.) Het Zeeuwsch Jongelings-verbond hield jl. Don derdag (Hemelvaartsdag) zijn 13de samenkomst-in de Prins van Oranje, te Goes. Vertegenwoordigd waren de Cbristelijke-Jongelings- vereenigirigen Ken den tleere in al uwe wegen van Goesaan welke de zorgen van den dag waren opgedragenliet Mostaardzaad van Goes, die van Wemeldinge, Rom. 16a van Middelburg Gelijk het Mostaardzaad van Vlissingen, de Ring Zeeuwsch-Vlaanderen.'s Westelijk deel, omvattende de vereenigingen van Oostburg, Schoondijke en IJzendijke, de vereeniging van Wisse- kerke en die van Groede. Zes-en-dertig vereenigingsleden waren opgekomen, terwijl ook de predikanten Huet en Post en de heeren Poolmeijer en Dekker, allen uit Goes, de vereeniging bezochten. Blijkens het verslag in Het Zuiden hebben de ver eenigingen te Wolfaaitsdijk en Biezelinge opgehouden te bestaan. De vergadering werd geleid door den voorzitter des verbonds W. J. J. Koole. Het aftredend bestuurslid de heer W. A. De Rijcke werd gekozen. De reke ning van den penningmeester sloot met een voordeelig saldo van f 8,13^. Tot het verhond werden toegelaten de bovenge noemde vereenigingen van Groede en Wissekerke. Al de ter bespreking ingezonden onderwerpen kregen eene goede beurt, heet het in het verslag, (wat lang niet van alle vergaderingen kan gezegd worden). Van deze vraagpunten nemen we alleen over punt 2. Is het vergaderen op Zondagavond gewenscht »De beantwoording van deze vraag- zegt het verslag- kan in den regel voor vereenigingen ten plattelande toestemmend zijn. In de steden heeft men ten dezen opzichte zeer verschillende ervaringen. Velen meenden dat na herhaald kerkbezoek, en na het liouden vau zondagsschool eene bijbelbespreking want daarom was het voornamelijk te doen van de leden wat veel inspanning zou vorderen. Anderen meenden dat verscheidene leden huiten den Zondagavond weinig gelegenheid hebben tot het bezoeken der samenkom sten, en anderen wezen op de eischen van het fami lieleven. Vreesden sommigendat er leden zouden bedanken, als op den voor hen eenig mogelijken avond het lokaal gesloten bleef, anderen vreesden dat menig meisje haren beminde afkeerig zou maken van eene vereeniging, die ook op Zondagavond op hem beslag wil de leggen." Flink gezegd door die laatste anderen Buiten het verbond staan nog steeds de vereenigin gen te Kapelle, Kruiningen, Hansweert, Verseke, Big- gekerkeSerooskerke (W.) en Colijnsplaat. De beide laatstgenoemde weigeren tot dusver beslist aan de samenkomsten van den Bond deel te nemen, door de ijdele vrees voor zekeren band. De volgende samenkomst is bepaald op den Hemel vaartsdag van 1883 te Wemeldinge, waar de veree niging 22 leden en 64 begunstigers telt. Men schrijft uit 's-Gravenhage aan de Amst. Ct. »De oplossing der ministeriëele ciisis laat zich nog steeds wachten. Zijn mijne inlichtingen juist, en ik heb reden dit te gelooven, dan is de stand van zaken op het oogenblik dat ik u schrijf (Vrijdag 19 Mei) deze: dat Z. M. de Koning tot tweemaal toe gewei gerd heeft het ontslag van het Kabinet aan te nemen, en dat het Ministerie voor de derde maal op geza menlijk ontslag heeft aangedrongen. Het schijnt te vens zeker, dat het Kabinet zal blijven aanhouden op ontslag, zoolang niet zal gebleken zijn, dat het aan anderen, die daartoe door den Koning worden geroe pen, onmogelijk zal wezen een nieuw Kabinet samen te stellen." Door Z. M. is aan den Oost-Indischen hoofd ambtenaar II. J. Boollaatstelijk directier der burgert, openb. werken in Ned.-Indië, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juni e. k., eervol ontslag verleend uit 's lands dienstmet toe kenning van pensioen. Het centraalbestuur van het Alg. Ned. Werk lieden-verbond lieeft aan de afdeelingen een ontwerp- adres aan de Tweede Kamer ter overweging gezonden, bestemd om door de algemcene vergadering te Rotter dam op 28 en 29 dezer te worden vastgesteld en strek-

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1