noodzakelijkheid van grondwetsherziening werdt uitge drukt, de herziening der Grondwet zal besproken wor den. De heer mr. S. Van Houten, lid der Tweede Kamer, zal de zaak inleiden. Het Ned. Genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen telt thans 2545 leden. Het bedrag der uitgaven voor gevangenen en ont slagenen beliep f 16,076.34%. Het getal der gevangenen beliep op 31 Dec. 1881 3443, tegenover 3550 op 31 Dec. 1880. O.-Indie. Overgeplaatst naar Poerwakarta de opz. 3e kl. K. C. Fehr. Onderzoek van de Verlofgangers der Nationale Militie. Volgens besluit van den Commissaris des Konings in onze provincie zal dat onderzoek plaatshebben in de gemeenten en op de dagen en uren als volgt: te IJzendijke, Zaterdag 10 Juni, des voormiddags te 10 uren, voor Breskens, Biervliet, Groede, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Schoondijke, Waterlandkerkje, IJzendijke; te Goes, Donderdag 22 Juni, des voormiddags te 9% uur, voor Baarland, Borssele, Driewegen, Elle- woutsdijk, Goes, 's-Gravenpolder, 's-Heer Abtskerke, 's-Heer Arendskerke, 's-Heerenhoek, Heinkenszand, Hoe- dekcnskerke, Kattendijke, Kloetinge, Nisse, Oudelande, Ovezand, Wolfaartsdijk; te Kapelle, Zaterdag 24 Juni, des voormiddags te 10 uren, voor Kapelle, Wemeldinge, Yerseke, Krui- ningen; des voormiddags te 10% uur voor Ki'abben- dijke, RillandBath, Schore, Waarde; te Tholen, Dinsdag 27 Juni, des voormiddags te 9 uren, voor Oud-Vosmeer, Poortvliet, Scherpenisse, St.- Annaland, St.-Maartensdijk, St.-Philipsland, Stavenisse, Tholen te Cortgene, Donderdag 29 Juni, des voormiddags te 11 uren, voor Colijnsplaat, Cats, Cortgene, Wissekerke. De verlofgangers moeten zich vóór het gemeentehuis verzamelen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar "Yerseke, 's llee- renhoek, c. a., Aagtekerke, Waverveen, Ilierden, Lut- ten a/d. Dedemsvaart, Schalkwijken 'tGoy door den heer C. Hatting, cand. te Harderwijk. In plaats van dr. Z. Th. .Diehl is, door Burg. en Weth. alhier, tot waarnemend directeur der H. B. school benoemd de heer G. J. Van der Poll. De heer C. P. Visser van Kapelle is als onder wijzer benoemd te Abbenes. •Ter Ntïuzen. De heer G. L. P. Van Ham, hoofd onderwijzer* te Sluiskil, te voren onderwijzer te Co lijnsplaat, is benqpmd tot hoofdonderwijzer te Oost burg. Hij wft^no. 2 der voordracht. Oostburg. Zaterdag werd er vergadering gehouden der onderwijzersvereeniging in dit kanton, waartoe alle onderwijzers, leden en niet-leden, dringend waren uitgenood igd. Nog nooit waren er zoovele onderwijzers en onder wijzeressen bijeengekomen in dit arrondissement. Staande de vergadering traden tal van nieuwe leden toe. vooral omdat er flnanciëele bezwaren uit den weg geruimd konden worden, door mildere toelage van het rijk aan onze vereeniging. Als bestuurslid werd in plaats van den overleden heer Zonnevyll» benoemd dhr. Back, hoofdonderwijzer te Zuidzande. De feest- vergadering zal dit jaar plaatshebben te Groede. Als prijsvraag is opgegeven «de Iersclie quaestie", waartoe f7,50 en f5 is u.tgeloofd. Voor het examen in nuttige handwerken, door de vereeniging «Tesselschade" te Amsterdam uitge schreven op 8 en 12 Mei, waren 35 candidaten op geroepen, waarvan 4 niet opkwamen, 17 niet slaagden en 14 het diploma verkregen, o. a. mej. C. E. Van den Bosch van Goes. Hiermede zijn de examens voor dit jaar afgeloopen. De vereeniging stelt zich voor om in Maart 1883 weder een examen ia nuttige hand werken af te nemen. Rechtzaken. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Zaterdag 13 Mei zijn door de rechtbauk gewezen de volgende vonnissen tegen: lo. J. de D., 23 j. en P. W., 16 j., beiden te Goes, wegens bedelarij in verbinding, veroordeeld ieder tot 7 dagen cell. gev. straf c. e. 2o. J. L., 27 j., te Goes, wegens bedelarij, veroor deeld tot 7 dagen cell. gev. straf c. e. 3o. M. S., 12 j., te Heinkenszand, wegens bede larij en diefstal, veroordeeld tot 8 dagen cell, gev straf c. e. 4o. L. K.landbouwer te Kwadendammewe gens beleediging van een beambte in de waarneming zijner bediening, veroordeeld tot f 12 boete c. e. 5o. P. De K., 18 j., leurder te's-Gravenpolder, we gens mishandeling, veroordeeld tot f8 boete c. e. 6o. H. L., 18 j., te Middelburg, wegens het ten gestelden tijde zich niet ter inschrijving voor de na tionale militie te hebben aangegeven bij Burgemeester en Wethouders te Middelburg, veroordeeld tot eene geldboete van f3 c. e. 7o. A. H. G. Van de P., 33 j., scheepsmaker te Middelburg, wegens mishandeling, veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf en f8 boete c. e. 8o. C. L., 24 j., arbeider te St. Jan Steen, wegens hoon, veroordeeld tot f8 boete c. e. Landbouw en Veeteelt. Op het adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Harlingen aan den Minister van Binnenl. Zaken omtrent den vrijen invoer van vee in Engeland heeft de Minister geantwoord, dat nog zeer onlangs pogingen zijn aangewend teneinde opheffing te ver krijgen 'van de in Engeland geldende bepalingen op den veeuitvoer uit Nederland; dat echter de Britsche regeering aan dien wensch geen gevolg meent te kun nen geven, zoolang niet hier te Iar.de, ook in het spoelingdistrict, zoowel de longziekte, als het mond en klauwzeer geheel geweken zijn; dat de Minister onder die omstandigheden, in het belang der zaak zich voorloopig van nadere stappen meent te moeten ont houden. Uit onze Koloniën. Volgens mededeelingen in verschillende Indische bladen is de toestand in Atjeli nog verre van guustig. Aanvallen en moorden zijn nog aan de orde van den dag. Buitenlandse!) Overzicht. Met 221 tegen 162 stemmen besloot de Duitsche rijksdag het zooveel besproken tabaks-monopoTie-ont- werp te zenden aan eene commissie van 28 leden. Het lot van het ontwerp blijft er steeds dreigend uit zien, want een verwerping wordt ten stelligste verwacht. Zeer kras is het ontwerp van dwangwet, door de Britsche regeering voor Ierland ingediend bij het Lagerhuis. De navolgende bepalingen worden daarbij voorga- dragen De onderkoning van Ierland kan, wanneer hij dat goedvindt, naar elk district drie rechters zenden, die, zonder jury zitting houdend, een speciaal gerechtshof vormen. Hun uitspraak moet eenparig zijn de ver oordeelde kan in appèl komen bij een hooger hof, dat uit vijf rechters bestaat, en de uitspraak van dat hof kan bij meerderheid van stemmen gedaan worden. Het hof van appèl kan het vonnis bevestigen of ver zachten, niet gestrenger maken. De onderkoning heeft het recht hen, die daartoe noodig zijn, te dwingen tot het afleggen van getuigenistot bescherming dier getuigen wordt niets bepaald. De inspecteurs en onder inspecteurs van politie hebben het recht in districten, aangewezen door den onderkoning, dag en nacht huis zoekingen te doen, wanneer zij een mandaat hebben van den onderkoning. De politie mag personen ar- resteeren, die 's avonds ronddwalen en die niet be hoorlijk rekenschap kunnen geven van hun bewegingen, en vreemdelingen, wier tegenwoordigheid gevaarlijk wordt geacht. Eindelijk bevat de wet maatregelen tegen bedreiging en ophitsing; strafbaar zal het zijn deel uit te maken van geheime genootschappen. De on derkoning heeft de macht openbare meetings te ver bieden en couranten te schorsen; de regeering kan van de blader, cautie vorderen. "Verder zullen de districten, waar daden van geweld plaatshebben, de kosten 'tot vervolging der misdadigers en de schade vergoeding aan de families der slachtoffers moeten betalen. Ook zullen de gemeenten de meerdere kosten tot onderhoud van de politie moeten dragen. Zooals men weet werd dit ontwerp, zooals te ver wachten was, fel bestreden door de Iersche leiders, doch in eerste lezing aangenomen. Bij tweede lezing zullen die Iersche leden wel al hunne krachten inspannen om tegen te werken en vooral om eene beslissing tegen te houden. Zoo lang de wet tegen hun rekken van de behandeling nog niet is aangenomen, kunnen zij naar hartelust deze zaak verdagen. Van de ontdekking der moordenaars nog weinig zekerheid. Aan geruchten ontbreekt het natuurlijk niet. In Denemarken is voor het oogenblik de overeen stemming tusschen de regeering en de wetgevende macht hersteld. Aangezien er tevens tusschen de beide kamers verschil van gevoelen bestond over de begroo ting, zoo is aan eene commissie opgedragen middelen te beramen ten einde een vergelijk mogelijk te maken. Deze commi&sie heeft nu een compromis voorgesteld, dat tevens eene wijziging der begrooting bevatde beide kamers hebben het aangenomen en de regeering heeft zich verbonden het gewijzigde budget aan den koning ter bekrachtiging voor te dragen. De Russische keizerlijke familie is van Gatschina naar Peterhof vertrokken. Voor het overige is de Egyptische quaestie nu aan de orde. Nadat de ministers en vele leden der kamer van notabelen bij den voorzitter hadden vergaderd, is de president der kamer met een commissie uit haar midden naar het paleis gegaan om ten gunste van het ministerie tusschen beide te komen. De Khedive weigerde echter en zeide, dat hij niets te zeggen had aan oproerlingen. Dit de overige berichten blijkt, dat de mogendheden het langzamerhand eens zullen worden. Frankrijk en Engeland waren het eens over de te nemen maat regelen welke is echter nog onbekend. Rusland schaart zich ook aan hunne zijde, zoodat weldra een gemeenschappelijk optreden kan worden verwacht. Het Fransche eskader in den Piraeus (Griekenland) kreeg bevel om zich gereed te houden, ten einde op het eerste signaal naar Egypte te stevenen. Gemengde Berichten. - Zooals menigeen zeker wel weet, wordt in het weeshuis te Goes een cursus in huisvlijt-onderwijs ge houden. De heer J. C. Hartman, die aan het hoofd der inrichting staat, heeft zich bereidwillig met de leiding van dien cursus belast, na zich vooraf van de huisvlijt- bezigheden op de hoogte gesteld te hebben. De wees jongens zijn thans drie maanden daarmee bezig en gebruiken daartoe twee avonden per week. Zaterdagavond waren wij in de gelegenheid een kijkje te nemen, toen de cursus werd gehouden, en namen een hoogst gunstigen indruk van dat bezoek mee. De reeds vervaardigde voorwerpen waren netjes af gewerkt en de ambitie, waarmee de jongens arbeidden, was een bewijs te meer voor het nut van dien cursus. Waar de smaak erdoor wordt verfijnd, de lust tot nuttig-bezig-zijn opgewekt, daar kan zulk een cursus een hoogst nuttige ontspanning genoemd worden, en levert ook op dat punt het Goesche weeshuis een gun stige uitzondering met zoo menige andere inrichting van dien aard, waar de vrije tijd der kinderen wordt doorgebracht ir. een onzalig niets-doen en luieren rond een kachel. Daarom waardeeren wij ten zeerste de bemoeiingen van hen, die dezen cursus hebben op touw gezet en het voortzetten mogelijk makenmaar wij hopen vooral dat bij het vervaardigen van voorworpen aller eerst gelet zal worden op practische voorworpen, die in het dagelijksche leven in zoo menie: gezin van nut kunnen zijn. Dit vooral kan voor het volgend leven nog meer nut stichtende werkman, die uit zoo me- nigen weesjongen groeit, zal, behoudende de lust voor het werk, dat hij nu doet, dan bij machte wezen zich zeiven menig praktisch voorwerp in zijn huishouden te vervaardigen. Wij raden elk, die daarin belang stelt, aan eens een kijkje te nemen bij den cursus in het weeshuis; wij gelooven dat belangstellenden daartoe gaarne gelegenheid gegeven zal worden. Op de a. s. tentoonstelling van nijverheid zullen ook de vruchten van dien arbeid tentoongesteld worden. Naar wij vernemen is door den commissaris van politie alhier procesverbaal opgemaakt wegens diefstal van lood van den afgebroken toren te Baars- dorp. De vermoedelijke daders zijn P. P. en A. R. alhier. Wolkaartsdijk. Alhier zijn aan 10 tappers en slij ters de aangevraagde vergunningen uitgereikt tot den verkoop van sterkedrank in het klein, terwijl het bij art. 2 der drankwet bepaalde maximum voor deze gemeente niet meer dan 8 bedraagt. Onder de ver gunningen zijn er 2 met de bepaling van niet-verko'op tusschen Zaterdagavond te 6 en Maandagochtend te 6 uren, nl. bij J. Goetheer Pz., en Ph. Arnoijs. De opbrengst was f237,50. Jl. Donderdag zouden alhier 3 huwelijken vol trokken worden. "Van éen paar kwam evenwel de bruid, geheel onverwachts, in verzet en weigerde met haren bruidegom den band te sluiten, hetgeen bij de zen, zoo min als bij de feestgenooten, eenen prettigen indruk maakte. Alhier is Zaterdagavond brand ontstaan in den mestput op ds hofstede, bewoond door A. Weijns in den Westkerkepolder, welke, hoezeer een dreigend aan zien hebbende, toch nog in tijds is kunnen gebluscht worden. Opmerkelijk is het, dat op den 10 April jl. in den polder een dergelijk ongeval plaats had op da hofstede van H. Van Strien Jz., waar toen door het verbranden van eene massa stroo nog al aanmerkelijk schade veroorzaakt is. Of hier aan een toevallig on geluk, dan wel aan opzet te denken valt, ligt nog in het duister. Vrijdagavond gaf de christelijke zangvereeniging te Domburg eene uitvoering ten voordeele der ver eeniging Barnabas, een fonds voor christelijke onder wijzersweduwen en weezen. Een talrijk publiek vulde dien avond het gebouw van samenkomst, en zeker zal niemand onvoldaan naar huis zijn gegaan. Het vergunningsrecht heeft te Middelburg op gebracht f 4450. De gearresteerde brievengaarder van Veere is Zaterdag weder op vrije voeten gesteld. Aan de »Kon. Mij. de Schelde", te Vlissingen, is de vervaardiging opgedragen van twee stoomschepen, bestemd voor de vaart tusschen Rotterdam en Java, voor rekening van de Rotterdamsche Lloyd", welke den naam zullen voeren van «Batavia" en «Soerabaija". Dat het ernst is met d» voorgenomen oester cultuur in de nabijheid der stad Ter Neuzen kan blijken uit de advertentie in de locale courant, waarin tegen heden werd aangekondigd de aanbesteding van eene inlaagkade met duiker en het graven van eene geul, alles ten behoeve der oesterteelt. Toen de algemeene vergadering van ingelanden der watering Cadzand het verzoek van het comité voor den stoomtram BreskensMaldegem, om subsidie, met een meerderheid van 4 stemmen afwees, kon bij het leedwezen, dat daarover gevoeld werd, de hoop geuit worden, dat, waar in een afgelegen hoek van het land bijna de helft der ingelanden van een polder zich voor subsidie verklaart, de direct belanghebbende polders, die langs de lijn zijn gelegen, zeker wel sub sidie zullen verleenen. En dit begint zich te verwe zenlijken zoowel de ingelanden van den Austerlitz- polderals de eigenaar-beheerder van het herdijkte schor van den Zwartepolder en de stemhebbende in gelanden van de vereenigde polder» Grootenboom en Goodsvliet hebben besloten, het gevraagd subsidie van 30 cent per hectare 'sjaart gedurende 10 jaren te verleenen met 5 cent per hectare in eens voor de oprichtings-kosten. Dagbl Marina De Bruyne, bijgenaamd »de rijke breister", den 1 October 1880 door de rechtbank te Zierikzee bij verstek veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaren, wegens het bevorderen van onzedelijkheid bij meisjes beneden 21 jarenen reeds vóór de be handeling van haar zaak gevlucht, werd de vorige week naar het huis van arrest overgebracht. De uitgever van de «Bakkers-Courant" looft f20 en een zilversn medaille uit voor de beschrijving van de bestgekeurde manier ter vervaardiging van platte tafelbeschuit. De Amst. Ct. voegt hierbijdat ook het brood wel eens aan de beurt mag komenwant het is opmerkelijk, dat de slechtste bakker te Parijs smakelijker brood bakt dan de beste te Amsterdam. (Dagbl.) De heer H. J. Kremer med. doet. en arts te Groningen, heeft zich aangemeld voor de Nederlandsche Noordpool-expeditie (station Dicksonhaven). Te Hogebeintum, gem. Ferwerderadeel, geraakte, tijdens de afwezigheid der moeder, een driejarig knaapje in brand. Spoedig daarna is het kind onder de ver schrikkelijkste pijnen bezweken, vermoedelijk, omdat men het in het water had geworpen om de vlammen te dooven. Dezer dagen zijn te Oirschot vier hondendie alle kenteekenen van dolheid hadden, afgemaakt. Twee jongelieden zagen Vrijdagavond dat aan het keukenraam van 't Mansion-House te Londen een pakje was vastgemaakt, waaraan een touw hing, dat smeulde. Eén hield de wacht, de ander haalde een agent, en deze nam het pakje meê naar de wacht. Wat er in zat, is nog niet bekend, maar men houdt het vrij algemeen voor een zoogenaamde grap. De begrafenis van lord Cavendish was uiterst eenvoudiger werden geen redevoeringen op het gra f uitgesproken41 kransen werden op de lijkkist ge legd de weduwe zelf legde den krans van roode rozen neer, dien koningin Victoria nog op den morgen van de begrafenis had gezonden. Behalve de meer dan 300 leden van het parlement waren bijna alle Mi nisters aanwezig. Gladstone zag vresselijk bleek en velen maakten zich ongerust over zijn gezondheid. De Iersche partij was door Richard Fower vertegenwoor digd, de koninklijke familie door lord Clinton, kolo nel Kingscote en kolonel Colville. Men schat, dat meer dan 50,000 menschen op de been waren. Gladstone ontving 800 telegrammen van deel neming naar aanleiding van de gebeurtenis te Dublin. In April werden in Ierland 462 agrarische mis drijven gepleegd. Ten huize van Armand Peltzer zijn nog in het riool gevonden een blonde pruik en haarspeld, bene vens een stuk van een kamersleutel, waaraan een plaatje was gehecht, ten opschrift voerende Hotel de l'Europe, Hambourg. De justitie uit Brussel is Vrijdag ook ten huize van Armand Peltzer geweest, heeft aldaar weder alles verzegeld, en de sloten in de voor- en achter deur van het huis doen veranderen. Armand Peltzer, wiens preventieve arrestatie door het hof van appel wederom is bevestigd, scheen zeer terneergedrukt, toen hij voor dat hof verscheen. Hij is andermaal door den rechter Ketels lang in verhoor genomen. Het aangekondigde feest ter eere van den Fran- schen spoorwegmachinist Grisel, die in het legioen van eer was opgenomen, heeft jl. Woensdag te Parijs plaats gehad. Aanvankelijk was de stemming der feestgenooten zeer kalm doch toen «en der aanzittenden eene mani festatie ter eere van Gambetta wilde uitlokken was de vrede geheel verdwenen. Een kruisvuur van ver wijten, zelfs vuistslagen volgens de Figaro, werd geopend en eerst toen de rust in zoo verre was hersteld, dat men zich kon doen verstaan, nam Gambetta het woord om, zooals hij zeide, het feest dezelfde kalmte terug te geven waardoor het zich bij den aanvang had gekenmerkt. Hij bracht hulde aan den werkman, en stelde een toost in op het genie en op den arbeid, door Victor Hugo en Grisel vertegenwoordigd. Verder bracht hij hulde aan allen, die hun leven hadden gewijd aan de belangen van den werkman en dankte d« gedelegeer den der Belgische en Engelsche spoorwegbeambten voor hun tegenwoordigheid op dit feest. «Het feest zou bijna sl«cht zijn afgeloopen" sprak hij ten slotte; «daarom wilde ik ook hier zijn, wat ik steeds trachtte te zijn, een stichter van eendracht en vrede, steeds getrouw aan de leuze Alles voor Frankrijk door en voor de Republiek!" De regeering schonk Grisel een ridderkruis inbril- lanten. Een hevige brand heeft Vrijdagavond te Berlijn gewoed in de gebouwen der hygiène-tentoonstelling, welke aanstaanden Dinsdag geopend zou worden. Een sterke wind wakkerde de vlammen aan, die snel om zich heengrepen, en het grootste gedeelte der hout«n gebouwen vernielden. Verlies van menschenlevens is niet te betreuren. Er werd echter een kind door de brandweer overre den. De brand brak te 7 uren uit en eerst te tien uren kon de brandweer gedeeltelijk het terrein ver laten. Eenige wagens van den staatsspoorweg, die in de nabijheid stonden, zijn mede verbrand. De brand ontstond in e«n lokaal bij het restaura tiegebouw, door e«n nog onbekende oorzaak. Som migen spreken van een gasontploffing. Het bedrag der schade is ontzaggelijk groot, maar nog niet met juistheid op te geven. Vooral het ver lies van een aantal modellen en plannen is onherstel baar. Drie vijfden van de ingezonden voorwerpen moeten verbrand zijn. De waarde der verzekerde voorwerpen schat men op 2 a 3 millioen mark. Omtrent een ontploffing in de steenkolenmijn Pluto, nabij Wanne, in Westfalen, wordt gemeld, dat er 58 lijken uit de mijn waren opgehaald, en er nog twee personen vermist werden. Van de omgeko men werklieden waren er 27 gehuwd. De meesten zijn niet verbrand, maar verstikt. Er zijn veertig per sonen gewond, velen zoo zwaar dat er weinig voor uitzicht bestaat op het behoud van hun leven. De uitspraak in het Ringtheater-proces te Wee- nen is bepaald op Dinsdag a. s. Britsch Columbia schijnt door de landverhuizers uit het Hemelschè Rijk tot toevluchtsoord verkoren te worden, nu hun de toegang tot de Vereenigde Staten wordt ontzegd. Te Victoria, op Van Couver's eiland, kwamen dezer dagen reeds 2000 Chineezen aan. Uit New-York wordt bericht, dat Macallister, een stad op Indiaansch gebied, door een cycloon is vernield. 7 personen kwamer. om; 15 werden doo- delijk en 39 licht gewond. 58 huizen zijn geheel in puin. Een aantal Joden, die uit Rusland naar New- York waren gevlucht, gingen den secretaris van de Joodsche Emigratie-vereeniging te lijf, omdat hij niet voldeed aan hun buitensporige eischen; 8 hunner wer den gearresteerd. Nader wordt hieromtrent bericht, dat deze uit Odessa waren gekomen en dat zij vóór hun vertrek naar New-Jersey, waar zij zich zullen vestigen, geen avond eten of behoorlijk logies konden vinden. Adolf Bein- baum, de directeur der Joodsche vereeniging tot ver leening van hulp aan de emigranten, zeide, dat het d« schuld was van den restauranthouder, die zijn contract verbrak, maar de emigranten wilden van geen excuus hooren en mishandelden Beinbaum, die, wanneer de politie niet war« tussclienbeide gekomen, waarschijn lijk het leven erbij had ingeschoten. De adjunct directeur der Joodsche vereeniging zegt, dat de emi granten, toen zij aankwamen, voorgaven doodarm te zijn, maar dat het later bleek, dat zij voorloopig genoeg geld hadden om in hun behoeften te voorzien.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2