1882. N°. 58. Dinsdag 16 Mei. 69ste jaargang. Secretarie op Hemelvaartsdag. Haven van Goes. Brood- en Meelonderzoek. Onderzoek van schiilterplichtigen. 2> MENGELWERK. Eene mislukte opvoering van „Wilhelm Teil". COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ct». Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nammers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland' A. STEINER, te Hamburg, n ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS ven GOES brengen ter openbare kennis, dat de Secretarie der gemeente op s. Donderdag den 18 Mei, uithoofde van den Hemelvaartsdag, zal gesloten zijn. Tot het doen van aangiitc voor den Burgerlijken Stand zal alleen van 11 tot 12 uur gelegenheid gegeven worden. Goes, den 13 Mei 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat voorde gewone herstellingen der havenboorden het water be neden het peil zal zijn afgelaUn ais volgt: van Zondag 18 Juni tot Zondag 25 Juni 0,75 Heter van Maandag 26 tot Donderdag 29 Juni ZOO LAAG HOGELIJK Vrijdag 80 Jurii 1 Meter; en Zaterdag 1 Juli 0,60 Meter, terwijl tegen Maandag 3 Juli e. k. bet water weer o bet haven peil wordt gebracht. Goes, 13 Mei 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van de ingezetenen, dat zij van de openbare gezondheidscommissie hebben ontvangen een bij haar ingediend rapport van de Chemische subcom missie, omtrent een door deze gedaan onderzoek van het door bakkers, alsmede door broodverkoopers in d.3 gemeente geleverd wordende tarwebroodbenevens van tarwebloem, door diezelfde bakkers, alsmede door verschillende winkeliers verkocht wordende, en dat daaruit blijkt: dat noch in liet brood, noch in de diverse bloem soorten eenig voor de gezondheid nadeelig bestanddeel gebonden is d it dit echter niet genoeg is, maar dat alle voedende bestanddeelen daarin eveniedig voorhanden moeten zijn en biood en bloem dus die voedingswaarde bezitten, wélke een hoofdvoorwaarde is bij zulk een belangrijk voedingsmiddel dat in den laatsten tijd bij het publiek eene voor liefde schijnt te bestaan voor zoogenaamd blank tarwe brood, dat uit bloem bereid is, waarin de oorzaak ligt van d,e mindere voedingswaarde, die deze broodsoort in den regel bezit; dat, wanneer het tarwebrood, zooals vroeger gebrui kelijk was, bereid werd van tarwemeel, zuiver, onver mengd, maar ook 'niet te veel gebuild, zoodat bet al de voedingsstoffen bevat en behoudt, die nu voor een tamelijk groot gedeelte óf aan hare bestemming ont trokken worden, óf eraan ontbreken, daardoor eene wel niet zoo wittemaar zeker meer voedende en sma kelijker broodsoort zou worden daargesteld, terwijl nu wel bet oog wordt gestreeld, doch de voedings waarde van hat brood in hare rechten wordt verkort. Goes, den 15 Mei 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, H ARTM A N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de Com missie, bedoeld in art. 15 der Schutterij wet, hare eerste Naar Kabel Bottchek's: Aus meiner Wandermappe. Kinderen," zeide Klager tot de overige drinkebroers, «eigenlijk ging ik hedenavond liever niet naar de komedie." •Wat weerga, Wilhelm, blijf dan hier" klonk het eenstemmig. Dat gaat niet, kinderen, dat gaat niet. Hebt gij ooit eene voorstelling van den »Tell" gezien zonder Gesier 7" Och, wat 1" gromde er een, p zij moeten maar zien, hoe zij dat klaar spelen I Wilhelm gij blijft hier wij laten u niet gaan." •Bravo bravobrulden zij daar onder elkander, •Wilhelm blijft hier, bravo!" •Klager overwoog de zaak hij zich zeiven." Kinderenzeide hij na een oogênblik zwijgens weggaan moet ik, maar ik beloof u, dat de voor stelling over een uurtje gedaan zal zijn. Dan kroegen wij verder." zitting zal houden niet op Vonderdag den 18, maar op WOENSDAG DF.N 17 Mfcl aanstaande, des middags te 12 uren, in een der zalen van liet Raadhuis. Deze eerste zitting is gewijd aan het onderzoek van lien, die in het vorige jaar voorwaardelijk zijn vrijgesteld en van de redenen hunner vrijstelling. Burgemeester en Wethouders roepen met den meenten aandrang de belanghebbenden op, voor di# commissie ter genoemde zitting te verschijnen, daar zij, die hierin nalatig blijven, geacht worden geene redenen van viij- stelling te hebben en onmiddellijk worden ingelijfd. Goes, den 13 Mei 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Mededeelingen op verschillend gebied. 60ES, 15 MEI 1882. De lezirg der bekendmaking van ons dagelijksch bestuur betreffende het brood- en meelonderzoek he velen wij ten zeerste een ieder aan. Daaruit blijkt, wat wij verwachtten, dat er geen schadelijke bestanddeelen in het brood en in de diverse meelsoorten zich bevinden, maar, wat wij ook vermoed den, dat alle voedende bestanddeelen in het brood niet altijd aanwezig zijn. Grootendeels ligt de schuld daarvan, zegt de chemische subcommissie der gezondheidscommissie, aan het pu bliek zelf, dat een voorliefde schijnt te hebben voor blank tarwebrood, dat niet zoo voedzaam is. Dat de bakkers aan dat verlangen moeten tegemoet komen spreekt van zelf, en dit pleit als verzachtende omstandigheid voor hun handelwijze. Maar dat het publiek niet verstandiger is, vooral ook dat deel ervan, dat waarlijk in brood zijn hoofdvoedsel moet zoeken, is ons een raadsel. Op stevig, voedzaam brood zal men veel heter kunn.n werken dan op dat blanke brood. In groote gezinnen zal men eerder de kinderen met dat bruine brood kunnen bevredigen dan met datzelfde blanke, onvoedzame baksel. Eigenaardig is het, dat juist in de mindere standen, onder het echte volk die voorliefde voor dat onvoed zame brood bestaat, een voorliefde die niet alleen ongezond maar tevens onvoordeelig is. De kinderen worden bf niet bevredigd of eten zoo veel, dat het te kostbaar wordt voor de ouders. En als het publiek dat zelf niet inziet, hebben de bakkers van hun kant gelijk dat zij aan dien eisch van het groote publiek voldoen en zich om de voedingswaarde van het brood minder bekommeren. Aan het volk zelfde schuld, dat het hoofdbestan- deel der volksvoeding niet tot zijn recht komt, maar tevens vervalt daardoor zijnerzijds het recht om te klagen over dure tijden, moeite om er te komen enz. enz. Als het zocht wat waarlijk goed voedsel was, dan zou het veel minder noodig hebben en ergo veel goedkooper kunnen huishouden. De gezondheidscommissie verdient dank voor hare bemoeiingen in dezen. Zij heeft nu geconstateerd het geen wij gaarne wilden weten, en bewezen dat zij ook deze quaestie niet uit het oog verliest. Voor de lezing van den heer WMengop Donderdag a. s. des avonds te 8 uren, zijn ook kosteloos toegangskaarten verkrijgbaar voor die be langstellenden, voor wie de entreeprijs te hoog is. Wie daarvan gebruik wil maken wende zich persoonlijk tot den heer Johs. L. Van der Pauwert. Hoe zult gij dat aanleggen Dat zult gij zien, als gij medegaat." Allen stemden toe. Zij traden uit de met wijngeur bezwangerde atmosfeer in de koele avondlucht. Deze bracht er voorzeker ook het hare toe bij om te maken, dat hun alles zoo vreemd voorkwam. De lantaarns schenen hun dansende elfen toezij fluisterden zoo vroolijk en zweelden zoo lustig in geheimzinnige banen om hen heen. De brug scheen hun zoo stout over het water gespannen en de maan trok zulk een ver schrikkelijk dom gezichtde wegstervende lijnen der huizen liepen zoo grappig door elkander en vormden allerlei gekke neuzen, kokette kneveltjes, schitterende oogen en schuddende hoofden. •Nu, dat alles doet niets ter zakemijne heeren maar steeds rechtuit en goed vierkant geloopen en vooral niet tegen de politie gepraat." Daar waren ze allen in de propvolle komedie. Het was een prachtig schouwspel, die duizenden menschen tot den zolder opeengepaktallen vol aandacht waar tusschen de lieve meisjes mooi van de punten harer fijne laarsjes tot de bloemen irt hét golvend haar als liefelijke versieringen te voor-schijn kwamen. De opvoering liep goed van stapel. Het'meer had reeds gespookt, terwijl het zijn offer erschtevrouw Truida had reeds onder den lindeboom aah het mensch- dom getwijfeld Teil niet gedacht aan den angst zijner In plaats van den heer J. J. Ochtman, die voor zijne benoeming had bedankt, is de heer D. Ililder- nlsse gekozen tot lid der directie van de sociëteit Van ongenuchten Vrij". Deze heeft zich die keuze laten welgevallen. 7,. M. heeft benoemd: tot notaris binnen het arrond. Middelburg, ter standplaats de gemeente Ka- pelle, A. G. Merens, cand. not. te Tholen; tot bur gemeester van Hoedekenskerke J. Wellemonsec. dier gemeentetot burgemeester van St.-Maartensdijk N. Poldermansecr. dier gemeente; tot burgemeester van Scherpenisse V. V. R. C. R. baron Van Heemstra. Yerseke. Van heden af zijn hier drie rijksveld wachters gevestigd, waarvan éen dit jaar zijne bezol diging van particulieren, doch daarna eveneens van het rijk zal ontvangen. Zij zijn wel hoofdzakelijk maar volstrekt niet uit sluitend voor liet toezicht bij de visscherijen bestemd. Sedert de komst van onzen nieuwen Burge meester zijn wij gelukkig verlost van orgeldraaiers, fluitisten, harmonica-isten en verdere musiceerende landloopers. Wij gelooven, dat het meerendeel onzer mede-ingezeten hem daarvoor dankbaar zal zijn. De volgende hulpkantoren der posterijen in Zee land worden met ingang van I Juni a. s. van den dienst der Rijkspostspaarbank opengesteld Hoedekens kerke, Hoek, Nieuwdorp, Nisse, Noordgouwe, Rilland, Waarde, Waterlandkerkje, Westkapelle, Zuiddorpe. Sint-Maartensdijk. Algemeene vreugde verwekte Zondag de tijding, dat onze geachte secretaris, de heer N. Poldermantot burgemeester dezer gemeente was benoemd. Vóór bijna 20 jaar als onderwijzer in de gemeente gekomen, werd hij 4 jaar geleden tot secretaris benoemd, en het aantal handteekeningen op het verzoekschrift, dat Z. M. aangeboden werd om hem tot burgemeester te benoemen, bewees wel, dat hij in dien tijd de achting en het vertrouwen zijner medeburgers had gewonnen. Moge het hem gegeven zijn langen tijd aan het hoofd dezer gemeente te staan! Zijn ijver en zijne liefde voor de gemeente zijn waarborgen, dat zijn be stuur der gemeente tot zegen zal zijn. Biervliet. Bij de Donderdag II. gehouden verkie zing voor een raadslid zijn 63 van de 91 kiezers op gekomen. Gekozen is de heer J. F. Calon met 39 stemmen. De heer Maat bekwam er '20. De partij van «verzet" heeft dus gezegevierd, dank zij de medewerking der Katholieken. Tot deurwaarder bij de arrondissements-recht- bank te Middelburg is benoemd de heer W. A. l)e Ridder, wonende te Hulst. Aan het verslag over 1881 aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg is het volgende ontleendStilstand, eer dan vooruitgang, is het door gaande beeld dat handel, nijverheid en scheepvaart den opmerker hier ter stede te aanschouwen geven. Graanmarkt, veemarkt en vischmarkt bleven wat zij vroeger waren. Terwijl het aantal hier thuis behoorende zeeschepen verminderde, evenals de aanvoeren van goederen uit zee, had daarentegen de industrie zich over 't algemeen niet te beklagen; enkele sedert kort hier opgerichte fabrieken zagen haren werkkring op bevredigende wijze uitbreiden. Het getal hier aange komen binnenvaartuigen bedraagt met de beurt- en marktschepen 980. Het aantal aan de loskade binnen gekomen en vertrokken zeeschepen bedroeg 30. Het vrouw, die te huis was Prudenzoveral door af gronden omgeven, het rechte oogênblik waargenomen, om Bertha zijne liefde te verklaren zonder in de wil dernissen der coulissen een enkelen getuige te duchten. Het schitteren der witte gletschers en ijsbergen in het maanlicht was ook voorbij. Het derde bedrijf was begonnen. Daar klonk het«Plaatsplaats voor den land voogd," en Klager trad op. Wat stond hij daar statigHoe ernstig was zijn blik terwijl toch zijn bloeddoor den wijn verhit sneller door de aderen vloeide. Hoe wegsleepend klonk zijne stem terwijl zijne vrienden opgewonden in het parterre op de grap wachtten I Maar laten wij de voorstelling volgen. Gesier. (Klager). Een tweede pijl Stak straks nog in uw kleed. Jaja Ik zag haar wel. Wat wildet gij daarmeê? Teil. Niets, lieer, een oud gebruik, den schutters eigen. Gesier. (Klager). Neen, Teil, dat antwoord stelt mij niet te vrcê: Een ander doel ligt wel ten grondslag aan die daad. Prins-Hendrik-dok was door een gi-ooter aantal schapen bezet dan in het vorig jaar, namelijk 26. Op de vier scheepstimmerwerven was het gansche jaar door geregeld werk. De Middelburgsche kunstboterfabriek breidt hare relatiën bij voortduring uit, evenals de heide steenbakkerijen. De Middelburgsche maatschappij van stoomvaart vervoerde 32,153 personen tegen 38,260 in 1880. Het aantal vervoerde passagiers met de stoombarge op Vlissingen was grooter dan het vorige jaar. De gere gelde exploitatie van de stoomtram op Vlissingen begon eerst einde December, zoodat hiervan niets te zeggen valt. Gedeputeerde Staten van Zeeland spraken bij brief van 24 Maait liun bevreemding uit over de wijze, waarop de Raad van Zierikzee zich van de hem bij de Gemeentewet opgelegde taak der herziening van verschillende verordeningen gekweten heeft, en voegden daarbij het hoogst vleiend compliment, dat zij van de werkkrachten van dat college, waarin de intellec- tneele krachten niet ontbreken, een «beteren dunk" hadden. Nadat de commissie voor de strafverordeningen om trent bedoeld schrijven had gerapporteerd, is op voor stel van bnrg. en weth. besloten aan Ged. Staten te antwoorden, dat de Raad van oordeel is, dat Ged. Staten niet geroepen zijn den Raad mede te deelen, welken dunk hun college had of heeft van zijn werk kracht-, dat bovendien die dunk lichtvaardig of ontijdig is uitgesproken en dat, aangezien de meeste gebreken, die de verordeningen aankleven, sinds tal van jaren bestaan, zij dus ook vroeger aan Ged. Staten hadden kunnen blijken; en dat ten slotte de Raad blijft vol harden bij zijn aan Ged. Staten bekend voornemen ora de wijzigingen in de strafverordeningen te behan delen tegelijk en in verband met de veranderingen, welke door de invoering van liet nieuwe strafwetboek zullen gevorderd worden. Benoemd tot ontvanger der directe belast, en acc. te Coevorden C. J. Ruwalda. thans te Aarden- burg. Verder is verplaatst de controleur der belastin gen Ik'. II. Houwing, van Middelburg naar Amterdam. De N. Rott. Ct. bevestigt het bericht, dat Z. M. geweigerd heeft het ontslag van het Ministerie aan te nemen. In den Vrijdag gehouden Ministerraad moet evenwel besloten zijn, de aanvraag om ontslag te herhalen. Ook het Vad. houdt zijn bericht omtrent de weige ring van Z. M. vol, en verneemt tevens dat het reeds vroeger gedaan verzoek van den Min. van Koloniën om ontslag is ingewilligd. De Rijksmiddelen brachten in April jongstl. f9,277,491.12% op, tegen f 9,088,900.11 in April 1881 en een raming van 8,435,975.35. Over Januari-April bedroeg de opbrengst f32,577,436.29 tegen f31,588,499 60 in het vorig jaar en een raming vuor 4 maanden van f33,743,901.40. Voor twintig studenten in de medicijnen bestaat aan een der Nederlandsche Universiteiten de gelegen heid om, tusschen 1 Augustus 1882 en ultimo Juli 1883, in opleiding te worden genomen voor de be trekking van officier van gezondheid 2e kl. bij het leger in Ned.-Indië, onder genot van een subsidie van f8000. Nadere bijz. bevat de St.-Ct Op een huishoudelijke vergadering der »Unie" te Amsterdam deelde het bestuur mede, dat daar binnenkort een meeting zal gehouden worden, alwaar naar aanleiding van de motie-Frowein, waarin de Zeg mij de reden, Teil, oprecht en waar; Hoe zij ook luid', uw leven borg ik u. Waartoe die tweede pijl 7 Teil. Welnu danHeer. Zoo gij mij borg staat voor mijn leven, Wil ik de ware reden niet voor u verzwijgen Deez' tweede pijl had ik voor u bestemd Als ik mijn kind, mijn zoon, getroffen had, En u, u had ik zeker niet gemist. Nu trad Gesier (Klager) op Teil toe, klopte hem vertrouwelijk op den schouder en zeide: Zoo, waarde vriend, bevalt gij mij heel goed, En zonder op te snijden zeg ik u Ik liad, in uw geval, gewis juist zoo gedaan. Neem daarom nu deez' wijzen raad van mij Waarom zoudt g' eerst op 't woeste meer u wagen 7 Waarom in d' enge steeg op mijne nad'ring wachten, En op die wijs uw besten tijd verdoen 7 Reeds nu vergun ik u, uw huis weer op te zoeken. Zeg aan uw' vrouw Ik laat haar vriend'lijk groeten, 'k Onthef u van de taak mij heden dood te schieten. En na deze met klem uitgesproken woorden, half tot het publiek gekernd, schreed Klager met groote tooneelpassen weg, alsof het zoo behoorde, en ver dween hij achter de coulissen. (Slot volgt)

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1