Eene mislukte opvoering van „Wilhelm Teil". Buitenlandsch Overzicht. Be laatste berichten uit Egypte doen ons met grond vermoeden, dat Araby-Bey indertijd de gansche ge schiedenis van een complot tegen zijn leven heeft verzonnen, om gelegenheid te hebben zich van eenige lastige vijanden te ontdoen en des te beter zich zeiven het gezag toe te eigenen. Men weet, dat de door den krijgsraad gevelde vonnissen door den Khedive niet geteekend werden, en dat hij onderscheidene heeft verzacht. Dit geschiedde, zegt men, hoofdzakelijk op aandrang van de Engelsche en Fransche consuls, en zonder het oordeel van den Sultan aftewachten. Dit alles beviel den ministers, met Arabi-Bey aan het hoofd, niet. Zonder medeweten van den Khedive riepen zij de kamer van notabelen bijeen, en pleegden daarmee een daad van openlijk verzet. Zij kondigden tevens aan, dat de persoon van den Khedive geen gevaar ligp. Toch wil men, gelooven wij, dezen zoo goed als weg hebben. De bevolking te Cairo schijnt voor den Khe dive gestemd te wezen, en van de houding der mo gendheden hangt nu veel af. OostenrijkDuitschland en Italië willen zich on zijdig houden er resten alzoo Frankrijk en Engeland. In de Fransche kamer van afgevaardigden nu heeft de minister-president, in antwoord op eene vraag betreffende de Egyptische zaken, verklaard, dat Frank rijk de onafhankelijkheid van Egypte zal handhaven overeenkomstig de termen van den firman, die dooi de mogendheden is erkend. De regeling der Egyp tische quaestie berust bij de mogendheden. Deze ver klaring werd met bijval begroet. Er is dus op dit punt verschil van meening onder de mogendheden, en de laatste berichten uit Cairo melden dan ook dat de Egyptische ministers erop rekenen, dat overeenstemming tusschen de mogend heden en de Porte een onmogelijkheid is. Zij ver klaren te vertrouwen dat de Kamer van notabelen hun daad zal goedkeuren, maar dat wordt betwijfeld, tenzij het leger de Kamer bang maakt. De Ministers zouden van tactiek veranderd zijn, en thans aan de Kamer willen vragen een petitie aan den Sultan te zenden tegen den Khedive, op grond van zijn onbe kwaamheid als bestuurder. Wat het einde van dezen warwinkel wezen zal is nog niet te zeggen. Zooals verwacht werd is de bewuste valsche profeet niet gedood. Het was zijn plaatsvervanger. De man zal er zeker niets op tegen hebben gehad. De daders van de twee moorden in Dublin zijn nog niet ontdekt. Er worden wel veel personen gearres- teerd, doch telkens worden zij weer vrijgelaten. Het zal ook zeer moeielijk wezen om ze te vinden. Ver klikkers weten weldat met de uitgeloofde premiën ook de dood hun te wachten staat. Het Engelsche Lagerhuis, dat den eersten dag na die treurige gebeurtenis zijne zitting schorste uit eerbied voor de overledenen, hield Woensdag ook vacantie, om de begrafenis van den vermoorden mi nister Cavendish te kunnen bijwonen. Het lijk van liurke werd een dag te voren in Dublin begraven, onder algemeene blijken van sympathie. Forster gaf' ook een schoon bewijs van vaderlands liefde. Dadelijk na het voorgevallene bood hij zijne diensten Gladstone weer aan. Hij wilde tijdelijk het ministerschap van Ierland wel weer aannemen. Tot opvolger van Cavendish is thans definitief Tre- velyan en in plaats van Burke als secretaris Ha milton benoemd. De Fransche Senaat nam het handelstraetaat met België aan. De Czaar van Rusland zou definitief zijn plan van kroning hebben opgegeven. Dit meldt de Daily Te legraph, maar of het waar is, weten wij niet zeker. Men herinnert zich nog wel het faillissement van de Luxemburgsche nationale bank, dat veel sensatie wekte en waarover de regeering nog al lastig werd gevallen. De Kamer van afgevaardigden nu verklaarde met 26 tegen 10 stemmen, .dat dit faillissement niet aan het kabinet geweten kan worden. De president der ereenigde Staten van Noord- Amerika heeft de wet tegen de immigratie der Clii- neezen die zi ;li in haar tegenwoordigen vorm over een tijdsverloop van tien jaren uitstrekt, geteekend. Rechtzaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden (Vrijdag 12 Mei) zijn de volgende personen, allen wegens overtreding der drank wet veroordeeld, als lo. C. B. Van S., metselaarsknecht, 20 j.2o. J. P.H timmermansknecht, 25 j. 3o. N. V., kroeghouder, 32 j. 4o. N. J., koopman en logementhouder, 41 j. 5o. J. D., bediende stationsgebouw, 36 j. 6o. J. M. L., .1) f Naar Karel Bottcher's Aus meiner Wandermappe. In verschillende perioden van zijn leven heb ik hem ontmoet. Ik zag hem ten tijde, dat hem prach tige lauwerkransen werden toegeworpen, dat vorsten hem toejuichten en hij als eene ster der eerste grootte aan den tooneelhemel schitterde; ik zag hem later, toen zijne vorstelijke gestalte in een kalen rok en een broek van twijfelachtige kleur was gestoken, en hij, door honger gedreven, bij de leenbank hulp ging zoeken nog weder, toen hij eene tooneelspeelster van oogverblindende schoonheid in het laatste bedrijf van »Othello" in stede van haar te dooden een harts tochtelijken kus op de schitterende oogen drukte en later, toen zij zijne vrouw was geworden en hij geregeld in het holle van den nacht naar huis zwaaide met den hoed in den nek, zijn gezicht verwrongen, de starre oogen fonkelend als die van een démon, terwijl hij zijn vrouw naderde met een cynischen lach om haar te kussen en te bezoedelen met den adem, die be- kleermaker, 55 j.7o. I. B. F., zonder beroep, 45 j., i en 8o. W. Van H., arbeider, 22 j., allen te Goes. 9o. A. H., arbeider, 24 j., te Wilhelminadorp. 10. J. S;, vrachtrijder, 44 j. en llo. M. L., pol derwerker, 28 j., beiden te Ellewoutsdijk. 12o. M. Van G., arbeider, 12 j., te's-Heerenhoek. 13o. Chr. J. Nz., metselaar, 46 j. en 14o. N. K. Johz., opperman, 27 j., beiden te Bergen-op-Zoon). 15o. L. Van D. Pz., 18 j. 16o. N. L., 17 j. en 17o. L. Z. Az., 16 j., alle drie arbeiders te Itrab- bendijke. 18o. A. T., 22 j. en 19o. J. T., 18 j., beiden ar beiders te Nieuwdorp. 20o. C. J., 19 j., arbeider te Colijnsplaat. 21o. M. G., 48 j., koopman; 22o. J. V., 23 j., boerenknecht, en 23o. J. O. B.23 j., werkman, alle drie te Wissekerke. 24o. J. Z., 25 j., arbeider te Ileinkenszand. 25o. M. K., 23 j., arbeider te Borssele. 26o. J. Van der \V., 16 j., boerenknecht te Co lijnsplaat. 27o. W. F., 23 j., molenaarsknecht te Hoedekens- kerke. 28o. J. G., 22 j., schippersknecht te Camperland allen in éene geldboete van f 1, subs. 1 dag gev.straf' c. e. 29o. R. S., 36 j., bakker te Goes. 30o. P. P. S., 30 j., polderwerker te Ellewoutsdijk; no. 29 in drie, no. 30 in twee geldboeten, elltIvan fl, subs. 1 dag gev.straf voor elke boete e. e. 31o. A. P., 51 j., schaarslijper te Goes. 32o. J. K,, 42 j., landbouwer te 's-Heer Arendskerke. 33o. S. De W., 58 j., schrijnwerker te Kloetinge. 34o. D. Van G., 21 j., boerenknecht te Colijnsplaat; allen in eene geldboete van f3, subs. 2 dagen gev. straf c. e. 35o. A. L., 21 j., landmansknecht te Wilhelmina- dorp. 36o. A. L., 57 j., arbeider te Goes; no. 35 in twee en no. 36 in drie geldboeten van elk f3, subs. 2 dagen gev.straf c. e. 37o. C. V., 37 j., dijkwerker te Ellewoutsdijk. 38o. P. V., molenaarsknecht, te 's-Gravenpolder; no. 37 in een en no. 38 in twee geldboeten elk van f 10, subs 3 dagen gev.straf voor iedere boete c. e. 39o. J. De L., schoenmaker, 29 j.; 40o. N. L., 30 j., landbouwer, beiden te Ellewoutsdijk. 41 o. A. Z 27 j., arbeider te Nieuwdorp; alle drie in eene geldboete van f 15, subs. 7 dagen gev.straf c. e. 42o. J. F. C., 64 j., landbouwer te Oudelande. 43o. S. S., koopman te Goes, 49 j. 44o. A. Van D., 39 j., landbouwer te 's Graven polder; alle drie tot eene gev.straf van drie dage^c. e. 45o. L. P., 26 j., sjouwerman te Goes, in vier geldb. elk van f15, subs. 7 dagen gev.straf voor elke boete en voorts tot eene gev.straf van drie dagen c. 46o. J. T., slager te Goes, in eene geldboete van f15, subs. 7 dagen gev.straf en tot eene gev. ,,straf van 3 dagen c. e. Voorts zijn nog veroordeeld 47o. J. T., te Hoedekenskerke, wegens openbare dronkenschap en 't bedreigen van iemands veiligheid, in twee boeten van elk f3, subs. 2 dagen gev.straf voor iedere boete c. e. -- 48o. P. M., te Oudelande, wegens 't herstellen van wildstrikken, veroordeeld in eene boete van f"20, tubs. 5 dagen gev.straf c. e. Eindelijk nog is M. De P., arbeider te Goes, be klaagd van overtreding der drankwet, daarvan vrij gesproken, de kosten te dragen door den staats - -# - Aan L. J. J. R., 23 jaar, laatst wonende te Veere, is heden (Vrijdag) beteckend bet bevelschrift van het gerechtshof te 's-Hage van 8 Mei jl, waarbij hij is verwezen naar de openbare terechtzittiug' van gemeld gerechtshof ter zake van de vroeger meegedeelde feiten, llij wordt morgen naar Den Haag overgebracht. Naar de N. R. Ct. verneemt heeft het Openb. Min. berust in het arrest, door het gerechtshof te 's-Gravenhage gewezen in zake den predikant R. be treffende de eedsweigering. Dit spijt ons. "Wij hadden de quaestie liever- nog wat hooger op beslist gezien. Nu staan wij nog op te lossen bodem. Gemengde Berichten. Als een bewijs met hoeveel juistheid te Elle woutsdijk de drankwet wordt nageleefd, kan gelden, dat tot nogtoe de door de herbergiers verschuldigde vergunningsrechten, welke vóór 1 Mei jl. hadden moe ten betaald geworden zijn, nog niet zijn voldaan, piet- tegenstaande allen reeds het woord vergunning" voeren. (M. Gt.) Te Camperland kwam Woensdag de knecht iran zwangerd was met alcohol, en haar te bespotten tevens Ik heb hem gekend, toen hij tintelde van levenslust en geest, omdat de wereld zoo zonnig en in hare volle lentepracht voor zijne voeten lag uitge spreid maar ach, God I ook veel later, toen hij in lompen gehuld, met modder bespat, koud, gevoelloos, geheel te gronde gericht, op een nevelachtigen herfst dag toen een storm de neergevallen bladeren en het stof omhoog deed dwarrelen, op straat gevonden werd, terwijl roemvolle necrologiën berichtten, dat Wilhelm Klager, de verheven kunstenaar, de geniale karaktervertolker gestorven was. Slaap zacht, mijn beste Wilhelm! Gij hebt de kroon gedragen van het genie, dat duizenden hapten sneller kloppen en dubbel zoovele oogen vurig schit teren deed maar ook van het geniedat in zijn steeds toenemenden overmoed zulke dolle streken uit haalde en dat de ledige, dorre woestenijwaarin het dagelijksch leven zijn cirkelloop volbrengt, door zijn frisschen adem met een nieuw leven bezielde. Zulk een overmoedige grap wil ik thans verhalen Ilei daarGrietben je met je gedachten weder in de kazerne Wat weergaik heb geen druppel wijn meer Met een klankvolle tooneelstem stiet Wilhelm Kla ger deze woorden uit in een kroeg, waar de atmos- den landbouwer J. d. V. aangereden met een wagen, bespannen met twee jonge paarden deze schrikten en gingen op hol. De knecht sprong van den wagen en brak zijn been. (Het Zuiden.) L. Van Vooren, gepens. veldwachter te Zuiddorpe, die Waterloo en den tocht naar Rusland medemaakte, is op 90jarigen leeftijd overleden. Maandagavond woedde boven Bergen-op-Zoom een hevig onweder. De bliksem sloeg in den schoor steen der fabriek van den heer Wittouck, en richtte veel schade aan. Te Halsteren sloeg de bliksem in eene woning, waardoor brand ontstond. Sedert Donderdagochtend zijn in de Rietlanden te Amsterdam weder alle loodsen en verder houtwerk van boven tot beneden als 't ware bedekt met muskieten, terwijl er zwermen vliegen, die op sommige oogen- blikken den omtrek in een nevel hullen. In een bierhuis te Amsterdam maakte zekere A. kennis met twee personen en werden een paar glazen bier gedronken. De nieuwe kennissen hadden voor slechts f 2 een koperen horloge te koop. A. kocht het, en om dat te betalen haalde hij van onder zijn kleederen een zakje, waarin ruim f 150, te voor schijn. Na den koop dronk men gezellig nog een glas bier, en daarna vertrok het drietal. Op den N.Z. Voorburgwal gekomen, werd A. plot seling door de beide nieuwe bekenden aangevallen, 't Was niet twijfelachtig, waarom in een oogwenk had een hunner het geldzakje in zijn macht, en beiden zetten het op een loopje. A. wist niet wie zij waren of hoe zij heetten, maar de politie was gelukkig ge noeg om de gebroeders te arr'esteeren en naar de cel te brengen, waar zij geen vreemdelingen zijn. Te Haarlem is dezer dagen een leeuwerik ge storven, die niet minder dan 25 jaar oud is geworden. Gedurende 24 jaren was de vogel een uitmuntend zanger; het laatste jaar zong hij niet. Maandagnacht is ingebroken bij een gegoed al leenwonend grijsaard te 's-Gravendeel, vermoedelijk door 2 dieven. Ze hebben den man een prop in den mond gestoken en vervolgens geboeid aan de polsen, waarvan 's morgens de sporen nog zichtbaar waren. Volgens 's mans verklaring was de een zwaar gebouwd, terwijl de ander een doek voor 't aangezicht had. Een van hen is door het keldervenster naar binnen geslo pen. De dieven zijn met f 40 op den loop gegaan. De sleutel der geldkist is door de dieven uit den broekzak van den ouden man gehaald en meegenomen. Nadere bijzonderheden zijn totnogtoe onbekend. De politie doet ijverig nasporingen. Woensdag is in de bierbrouwerij »De Leeuw" te Dordrecht een 23jarig volontair, toen hij de stop op de buis boven het watervat wilde steken, in dit 2% meter diepe vat gevallen en verdronken. Over de zaak-Peltzer bericht de Precürseur, dat in het huis van Armand de riolen doorzocht zijn en dat aldaar zijn gevonden 44 patronen en een klein hangslot met sleutel en een koperen plaatje. De Ga- zette beweert, dat te Bremen twee dépêches ontdekt zijn, in December afgezonden aan Vaughan en onder teekend Marie, die betrekking schijnen te hebben op Bernays. Men moet te Antwerpen de minuten dezer dépêches hebben gevonden en deskundigen hebben ge meend daarin het schrift van Armand te erkennen. Einnelijk verzekert de Etoile, dat de zaak in Juli zal voorkomen voor het hof van assises. Uit de onderzoekingen, door den procureur in Frank rijk ingesteld, blijkt verder, dat Léon Peltzer te Buenos- Ayres 80000 frs. stal van den koopman Duquesnoyhij ontsnapte in het kostuum der inboorlingen. Armand Peltzer was vertegenwoordiger van het huis Bemberg te Buenos-Ayreshij kreeg slechts weinig commissies en had eens aan Bemberg een speculatie in wol voor gesteld, die, zoo Bemberg daarop ware ingegaan, dezen 150.000 frs. zou hebben gekost. De compagnie d' assurances générales sur la vie, sedert 1819 te Parijs gevestigd, heeft bekend ge maakt dat aan degenen, die bij haar zijn verzekerd met aandeel in de winst, dit jaar over het totaal der gestorte premiën wordt uitgekeerd: 4pct. voor de verzekeringen, betaalbaar na overlijden4pct. voor de gemengde verzekeringen, dat zijn die betaalbaar na overlijden of anders bij het bereiken van een bepaalden leeftijd, en 5pct. voor verzekeringen, betaalbaar na een zeker aantal jaren. Weer is een bediende van het postkantoor te Parijs gearresteerd wegens diefstal, maar niet in ver band met den grooten diefstal. De 19jarige Tisserand was een maand geleden geschorst in zijn functies men verdacht hem van het zoekmaken van een aan- getéekenden brief met 1000 frs. De directeur liet hem ontbieden om hem te ondervragen. Tisserand "feer rijkelijk bezwangerd was met blauwe sigaren- damp, en een troep door den wijn verhitte gezichten juichte hem lachende toe. Het waren allen lieden, die den strijd om het be staan van eene loge uit konden aanschouwen, daar zij zich dagelijks eenige glazen van de fijnste merken konden verschaffen personen wien het «verduiveld onverschillig" was, of zich daar aan de Newa voor uitgang en vrijheid in een liopeloozen toestand be vonden of ginds achter de met sneeuw bedekte ge bergten een moordaanslag in decomedie opzien baarde of een troon aan het wankelen was geraakt; menschen die zich het best te huis gevoelden bij toenemend en wegstervend gejuich, en bij het klinken der glazen luis terden naar Kliiger's anecdoten. Onder hen was onze tooneelspeler de eerste. De vuurpijlen van zijn vernuft stegen op als de cham pagne, waarvan de kurken uit de verzilverde halzen met een knal ontsnapten, en schitterden als zijn sneeuw wit overhemd. En hij dronk en lachte, en lachte en dronk, dronk in lange teugen, dronk altijd nog meer en nog eens, en trok na iedere teug een gezicht, alsof de schoonste jonkvrouw hem met hare lippen had aangeraakt. Daar buiten aan den hoek van de straat verkon digde intusschen het groene affiche, door het gaslicht beschenen, dat 's avonds de «Wilhelm Teil" zou woi- kwam en na de eerste woorden haalde hij een kleinen revolver uit zijn zak en wilde zich daarmede dood schieten. Een inspecteur nam hem het wapen uit de handen. Tisserand bood tegenstand en beiden rolden op den grond. Ten slotte werd de schuldige naar de gevangenis gebracht. Het bleek later, dat de revolver onbruikbaar was. Te Habelschwerdt en omstreken, in Pruisisch- Silezië, heeft den 8 dezer een wolkbreuk met zwaren hagelslag plaats gehad. Er vielen hagelsteenen ter grootte van duiven- en van hoendereieren. Alle veld vruchten zijn dan ook vernield. Het water stroomde met zulk een geweld van de hoogten, dat verschei dene huizen en boomen werden weggeslagen, terwijl elf gebouwen zoodanig zijn geteisterd dat zij moeten worden afgebroken en 17 boerenwoningen thans drei gen in te storten. Er zijn elf menschen en eenig vee omgekomen. Een groote papierfabriek staat tot op de eerste bovenverdieping gevuld met slijk. Huisraad en andere voorwerpen zijn in groote menigte naar alle kanten weggespoeld. Te Warschau is Dinsdag bericht ontvangen, dat te Woszognod (in het gouvernement Plock) en te Hu man (in het gouvernement Kiew) ergerlijke geweld dadigheden jegens de joden zijn gepleegd, waarbij ver scheidene woningen van joden geplunderd zijn. De Golos meldt, dat bij de aanvallen op de joden te Balta 976 woningen, 253 winkels en 34 herbergen zijn vernield. De schade wordt begroot op i mil- lioen roebels. Er zijn gewond 211 personen. Acht zijn er aan hunne wonden overleden. Bij een aanval te Gombin, een stadje met 3000 inwoners in Russisch Polen, hebben de joden zich krachtig geweerd zij werden echter door de overmacht van aanvallers, die uit omliggende plaatsen waren aan gerukt, genoodzaakt de wijk te nemen. De straatge vechten aldaar hebben tien uren geduurd. Ook daar is een groote vernieling aangericht. Op het transportschip Dora, dat te Spezzia voor anker lag, is een stoombuis gesprongen, waardoor groote verwoesting werd aangericht. Een der stokers kwam om het leven, vijf andere personen werden zoo ernstig gewond, dat zij in levensgevaar verkeeren, ter wijl twee ingenieurs licht gewond werden Bij het verbranden van de Amerikaansebe stoom boot Rodgers, dat onlangs uit Irkutsk gemeld werd, en wat volgens dat bericht aan 30 mannen het leven kostte, is, naar thans gelukkig blijkt, niemand om gekomen. Een weglating in het telegram gaf aanlei ding tot de vergissing. Er heeft in de maand Maart een droevig scheeps- ongeluk in Indie plaats gehad. Het schip de Hollan der, den 5n Maart van Banjoewangie naar Sidney vertrokken, is waarschijnlijk door zelfontbranding van aan boord zijnde niet goed gedroogde kapok in brand geraakt en zoo snel verbrand, dat de opvarenden zon der mondvoorraad in de boot nog nauwelijks den vuur dood ontkwamen. De gezagvoerder lag ziek in zijn kooi, en heeft den derden dag in de boot in over spanning zich het leven benomen. Den 5n dag zijn de schipbreukelingen, waaronder drie Europeanen, op genomen door een schip en, na verzorgd en bekomen te zijn, na proviand en zeiltuig voor hunne boot ge kregen te hebben, hebben zij, liever dan mee naar de Kaap te gaan, weer zee gekozen en zijn na dertien dagen te Banjoewangi goed en wel aangekomen. Over het proces tegen den gezagvoerder der Surrey van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij te N ew-York ingesteld, verneemt men nader, dat de ge- zagvoeder in hechtenis is genomen en tegen een borgtocht van 5000 doll, op vrije voeten is gesteld. De havenpolitie beweert, dat hij 254 personen meer aan boord had, dan de Amerikaansche wet vergunt. Te Marokko moet de Engelsche gezant, terwijl hij door de straten wandelde, door een groote bende Mooren aangevallen en gesteenigd zijn. De Sultan heeft, naar men bericht, zeshonderd man wegens het ge beurde gevangen gezet. Laatste en telegraphische berichten. LONDEN, 12 Mei. De regeering diende een uiterst gestreng ontwerp van dwangwet voor Ierland in. Darnell en Dillon bestreden het fel. De eerste lezing is aangenomen met 327 tegen 22 stemmen. Parnell ontvangt zooveel dreigbrieven, dat hij eene bijzondere politie-bewaking verzocht. PARIJS, 12 Mei. Men verwacht dat de Egyptische kamer van notabelen besluiten zal tot onttrooning van den Khedive. Denkelijk gaat eene Engelsch-Fransche vloot naar Egypte. den opgevoerd. Boven aan de rolverdeeling stond Gesier,rijksvoogdin Schweizen Uridlir. IV. Klager; en reeds begaf zich het publiek te voet en per rijtuig naar de comedie, vervuld van het te smaken genot, van onbedwingbare nieuwsgierigheid en van elegante koketterie. Lieve hemel, het was ook meer dan tijd. Ginds op den ouden toren, die zoo spookachtig in het duister tegen den hemel afstak, sloeg de klok zeven uur. Twee tooneelknechten waren reeds kort na elkander verschenen om Klager uit het koffiehuis te halen. «Gaat maar, gaat maar, kinderen", sprak hij hen toe, «ik moet eerst in het derde bedrijf optreden en ik heb niet zooveel tijd noodig om mij te verkleeden als eene zangeres, die zich tot over de ooren moet blan- ketten." Hij wierp een droefgeestigen bleek op den bodem van zijn glas, waaraan nog enkele droppels champagne een goudgelen tint gaven en betoogde daarna met een dubbelslaande tong bet onderscheid tusschen eene vrouw, die bemint en eene vrouw, die bemind wordt. Eindelijk stond hij op. Drommels, wat zwaaide hijDan deed hij een pas rechts en dan een links, en zoo balanceerde hij heen en weder. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2