1882. N°. 57. Zaterdag 13 Mei. 69stc jaargang. -c De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland' A. STEINEK, te Hamburg, in ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—8 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 12 MEI 1882. De voordracht van den heer IV. Meng is thans definitief bepaald op Donderdag 18 Mei, des avonds te 8 uren, in de concertzaal. Toegangskaai ten zijn tegen f 0,49 verkrijgbaar bij de firma F. Kleeuwens Zoonte Goes. Het netto bedrag, door liet Goesehe comité ten behoeve der vervolgde Joden in Rusland aan prof. Darting overgemaakt, beloopt f 109,31. Daaronder is een, na de onlangs door het comité gedane opgaaf, ingekomen gift van f7,50, zijnde de opbrengst eener collecte, door ds. P. Iluette Goes, bij gelegenheid van een bidstond gehouden. Nu wij van een zich noemend vbestendig lezer der C. Ct." den naam weten, vermelden wij dat bij de bekende herstemming voor een raadslid te Krab- bendijke volgens dat schrijven de bus nog te Goes was, tengevolge der onlangs gehouden herstemming voor een lid der Prov. Staten, en dat daarom om de Krui- ningsche bus werd gezonden. Als dit tot verschooning zou moeten dienen voor de gepleegde onregelmatigheid, dan zien wij daarvan de kracht volstrekt niet in. Men wist toch tijdig genoeg, dat eene herstemming voor een raadslid moest plaatshebben en had óf de bus uit Goes óf uit Kruiningen tijdiger dan juist op het laatste oogenblik kunnen doen balen. Wie bierbij schuld heeft maken zij uit, die ervoor aansprakelijk zijn. Dan meldt de zich noemende bestendige lezer «dat de bus na sluiting niet bij den secretaris maar wel op de secretarie is bezorgd, eene plaats, waar hij, bij den voorzitter bezorgd wordendein werkelijkheid behoort." Wij hebben geen reden om op grond van dat be weren onze eerste mededeeling in te trekken. Onze berichtgever werd ook van andere zijde daaromtrent in het gelijk gesteld. In een tweede schrijven doet de bewuste viezer" de vraag, of het bericht over het protest, tegen die verkiezing bij Ged. Staten ingebracht, ook voorbarig is? liet bericht is niet voorbarig, want ons is uit zeer goede bron verzekerd, dat het protest al verzonden was. Dat men dit protest zelf voorbarig zou kunnen noemen is mogelijk met het oog op het feit, dat de raad in dezen nog geen beslissing nam. Maar art. 33 der gemeentewet, dat de zich noemende lezer aanhaalt, zegt alleen dat, na een door den raad genomen beslissing, het vrij staat aan een eventueel niet-toegelatene, aan elk lid van den raad, en zoo de burgemeester geen lid is, ook aan dezen, om tegen die beslissing bezwaren bij Ged. Staten schriftelijk intedienen. Verder kunnen Ged. Staten ook ambtshalve uit spraak doen omtrent die beslissing. (Art. 35). Misschien dat degene, die het protest inzond, alleen tot doel had Ged. Staten op de gepleegde onregel matigheden te wijzen. Overigens hadden wij het beter gevonden, dat er dadelijk na het bekend maken van den uitslag der herstemming bij het stembureau door een der aan wezigen geprotesteerd ware tegen de geldigheid van den uitslag op grond van het voorgevallene. Aan P. Verburg Sr. is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als dijkgraaf van den Adriaanpolder en als lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Annapolder. Benoemd tot gezworen van den Wilbelminapolder P. K. Van Dalen. Volgens het verslag van den hoofdingenieur voor het stoomwezen over 1881 waren in dat jaar in Zee land 197 stoomketels in gebruik, als96 in fabrie ken en stoomgemalen34 in zeestoomschepen en rivierbooten en 71 in locomobielen, locomotieven enz. Het aantal stoomwerktuigen bedroeg 183, waarvan 145 zonder en 24 met condensatie, benevens 14 van compound-systeem. Het aantal stoomketels, in't geheele land in gebruik, was 6424, waarvan 3213 in fabrieken enz., 988 in vaartuigen, 957 in locomobielen en locomotieven. Het totaal was in 1880 6093 en dus met 331 toegenomen. Aan mr. C. Lucasse, te Middelburg, is eervol ontslag verleend als 2en luit. bij de dd. schutterij al daar, terwijl nu II. Snijders, vroeger 2e luit. bij het lste bat. rustende schutterij in Zuid-Holland,] tot die betrekking is benoemd. De heer P. L. De Bruyne, vice-consul van Groot- Brittannië te Vlissingen, is benoemd tot ridder der Orde van verdienste van Waldeck en Pyrmont. In gewoonlijk goed onderrichte kringen gaat, volgens Het Vaderland, het gerucht, dat Z. M. de Koning het verzoek om ontslag van het Ministerie niet heeft ingewilligd. De Ilaagsche gemeenteraad heeft de voorwaarden van den aankoop van het paleis van wijlen den Prins van* Oranje met daarbij behoorende gebouwen en ter reinen goedgekeurd. In den loop van dit en bet volgende jaar kun nen 100 commiezen der 4e klasse der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen worden aangesteld op eene bezoldiging wegens traktement en toelage van f 480 'sjaars. Omtrent de voorwaarden zie men de Slaats-Cour. van 11 dezer. Het natuurkundig examen voor aanstaande vee artsen zal aanvangen op Woensdag 24 Mei e. k. in de lokalen van 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht. Daags na het uiteengaan tot nadere oproeping heeft de Tweede Kamer nog in de afdeelingen de ijkwet en het tractaat met Rumenië onderzocht. Tot rapporteurs voor eerstgenoemd ontwerp werden be noemd de heeren Wichers, Van Kerkwijk, Rombach en Zylker, en voor het tractaat de heeren Corver Hooft, Van Kerkwijk, Roëll, De Bruijn Kops en Zylker. -De vereenigingen Algemeen kies- en stemrecht, te Rotterdam, Amsterdam en Dordrecht hebben eene oproeping gericht tot alle corporatien, kies- en werk- liedenvereenigingen, die voor Grondwetsherziening ge zind zijn, om zich te doen vertegenwoordigen op eene in Juli te Utrecht te houden bijeenkomst. Ook afzon derlijke personen, die pogingen willen in 't werk stellen tot het oprichten van afdeelingen op plaatsen, waar nog geen vereenigingen voor kiesrechthervonning bestaan of die hunne medewerking voor deze zaak willen verleenen, kunnen deelnemen aan de beraadsla gingen op die vergadering, maar hebben geen stem. De genoemde vereenigingen bedoelen vooral niet de opheffing der thans bestaande vereenigingen, maar hopen dat deze, volkomen hunne zeer gewenschte zelfstandigheid handhavende, zich bij hen zullen aan sluiten. Op de bewuste bijeenkomst zullen de volgende pun ten moeten worden behandeld oprichting van eenen algemeenen Nederlandschen bond voor algemeen kies recht en de middelen, die tot uitbreiding der bewe ging kunnen leiden. Vóór 15 Juni verzoeken zij opgave van de vereenigingen, die daaraan willen deelnemen, of op andere wijze de zaak steunen, aan den heer J. A Fortuyn, secretaris, Jacob Van Campenstraat, 20 te Amsterdam. Omtrent het vertrek van de Willem Barents meldt het Handelsblad: Bij het vertrek van de Rijks werf speelde de muziek van het zevende regiment op aanbod van den kolonel. Vijf sloepen met jongens van Zr. M. Wassenaer begroetten de Barents bij het passeeren der sluis; het wachtschip salueerde, en de mannen in het want en op de ra's juichton. Buiten de sluis lag het barkschip L. B. Koolemans Beynen dat juist uit Indië was teruggekeerd. Het salueerde met de drie vlaggen. De Barents werd vergezeld door het kanaal door een stoomboot met Utrechtsche stu denten, die hun vrienden Haak en Sclieltema uitge leide deden. Vele der officierendie de vorige tochten hadden medegemaakt, deden den vrienden uitgeleide naar zee. De heer Grant, de Engelsche landeigenaar, die als amateur-photograaf drie tochten medemaakte, was van Londen overgekomen om de geliefde Barents te zien uitzeilen en met het comité en den kommandant de noodige maatregelen te bespreken betreffende het zoe ken naar ée bemanning van de Eira. De heer Grant liet te zamen met sir Henry Goone Booth dezen win ter een zeiljacht makenwaarmede hij zijn vriend, den heer Leigh Smith, in het ijs zoeken gaat. Het gouvernementschip een walvischvaarder met stoom- vermogen wordt gecommandeerd door den veteraan der ijlzeetochten, sir Allan Young. De bemanning van de Barents zal steenhoopen (cairns) in Nova-Zembla en elders oprichten en daarin berichten laten betreffende weer en wind, ijstoestanden enz. Wellicht ontmoeten de schepen elkander bij Nova-Zembla. De sleepboot bracht de Barents onmiddellijk in zee. Er woei een fiksche bries. Zonder een rif in te steken vloog het kleine scheepje zee in. Met 1 Sept. wordt, ter vervanging van den paardenarts le kl. J. Laméris, aan de Kon. Milit. Academie overgeplaatst de paardenarts 2e kl. A. A. De Man, van bet 3e reg. véld-artillerie. Landbouw en Veeteelt. Zooals men weet, zal de algemeene vergadering van de Zeeuwsche maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland dit jaar te Cortgene plaatshebben evenals de tentoonstelling van paarden, rundveeschapenvarkens enz. door de afdeeling Noord-Beveland dier maatschappij. Het programma van een en ander is verschenen en aan de leden gezonden. •Na de gebruikelijke vergadering van liet hoofd bestuur op Maandag 12 Juni, heeft Dinsdag 13 Juni 's morgens te 10 uren, in het logement van den heer L. D. Van de Linde, de algemeene vergadering plaats. Behalve de jaarlijks weerkeerende huishoudelijke zaken, zullen op die vergadering zooals in ons r.o. van 2 Mei reeds is gemeld de volgende onderwer pen besproken worden lo. Welke middelen staan den landbouwer ten dienste ter voorkoming der kwade gevolgen van nat weder gedurende den oogst? 2o. Vindt de landbouw in art. 26 der wet van 13 Juni 1857, Stbl. 87, voldoende bescherming tegen te sterke vermenigvuldiging van schadelijk gedierte? 3o. Belooft de verwerking van de afgeroomde melk tot magere kaas in Zeeland voordeeliger te zullen zijn dan het gebruik daarvan tot opkweeken of mesten van jong vee Zoo ja, wat kan de maatschappij doen, teneinde dien tak van bedrijf te bevorderen of aan te moedigen Na die vergadering heeft weer een rijtoer plaats en des avonds muziekuitvoering op bet tentoonstellings terrein door bet muziekgezelschap s Eendracht maakt macht" te Cortgene. Woensdag beeft de tentoonstelling plaats op een weide van den heer J. W. Vader, gelegen aan den westelijken achterweg van de gemeente Cortgene. De gemeenschappelijke maaltijd wordt in het loge ment van den heer Van de Linde gehouden, terwijl het schutterij-muziekkorps uit Middelburg een matinee en een soiree zal geven. Voor de tentoonstelling zijn uitgeloofd Voor paai den 18 prijzen van f 40 tot f 5voor rundvee 12 van f 25 tot f 2,50; voor schapen 4 van f 10 tót f 5voor varkens eveneens 4 van f 5 tot f2,50; voor pluimgedierte éen van f 10 voor werk tuigen 3, twee van f25 en een van f 20voor boter en kaas 4 van f 10 tot f 4. Behalve de bekroningen kunnen nog, op aanbeve ling der commissie van beoordeeling, prijzen worden toegekend le. Aan hen diedoor uitmuntendheid hunner inzending, zich een buitengewonen prijs hebben waardig gemaakt 2e. Aan hen, die hunne belangstelling in deze ten toonstelling aan den dag leggen door het inzenden van voorwerpen buiten het programma, doch tot den landbouw behoorende, welke bruikbaar en nuttig kun nen worden geacht. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot den heer G. A. Blindenbach, secretaris der afdeeling te Cortgene. Volgens het verslag van de kamer van koop handel te Zierikzee had de handel in meekrap in het voorjaar van 1881 niet veel te beteekenen. De nieuwe teelt bracht mooie qualiteit aan de markt, daardoor kwam er ook meer vraag en liepen de prijzen van f 27 tot f 29. Het bleek echter, dat de teelt van 1880 niet zoo onbeduidend was als men eerst meende, waardoor de prijzen ongeveer f3 terug gingen. Het overmalen van oude meekrap had, door den kleinen voorraad, op veel geringer schaal plaats dan in voorgaande jaren. De aanwezige overgemalen hoeveelheid kan betrekkelijk gering genoemd worden. De prijzen liepen minder uiteen dan die van nieuwe onberoofde en varieerden tusschen f 18 en f23. De teelt van '82 kan even groot zijn als die van '81. Van de 27 meestoven op Schouwen en Duiveland hebben verleden jaar 17 niet gewerkt. Bereid werd in de overige 10 stoven 256.156 hard goed, 2029 racine, 76.770 muilen en overstampte, 14.340 muilen, be nevens 76.279 racine. In 188081 bedroegen de hoe veelheden 68.343 bard goed, 6352 racine, 21.187 muilen en overstampte, 1723 muilen bij 3772 racine. Langs de haven van Zierikzee werd 708.900 kilo uitgevoerd. Bij de Donderdag te Middelburg gedane opening van inschrijvingsbiljetten voor den stier «Willem" van de afd. Walcheren der Zeeuwsche landbouwmaatschappij, bleek de hoogste som, daarvoor geboden, f 301.01 te zijn. Voor dat bedrag werd de stier gegund aan den heer S. Van Straten aldaar. Als een staaltje van de ongekend liooge prijzen, welke tegenwoordig voor bet rundvee worden betaald, meldt men dat een landbouwer te Goënga een vijf jarigen os voor f 1100 heeft verkocht. Het bestuur der vereeniging «het Ned. Rund veestamboek" heeft besloten zich in het vervolg stipt te houden aan het vroeger genomen besluit, om alleen dat vee op kosten der vereeniging door de heeren inspecteurs te doen opnemen, waarvoor de aanvragen van inschrijving (model B) vóór 1 Juni en 1 Novem ber van elk jaar bij den secretaris zijn ontvangen, terwijl bij verlangde tusschentijdsche opname die kosten door den eigenaar van het vee moeten gedragen wor den. Bedoelde aanvragen voor inschrijving zijn op franco aanzoek verkrijgbaar bij den secretaris-penning meester P. F. L. Waldeck, te Loosduinen. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Oudelande. Donderdag werd door het bestuur van de watering Baarland alhier aanbesteed: de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1883 van de aarde-, rijs-, kram- en stcenglooi- ingswerken aan den polder. Dit is aangenomen door den heer Jan Leijs te Nieuwdorp voor f18225. De bedijking van de schorren onder Mairein het Oostelijk deel van Zuid-Beveland, is ondershands gegund aan den heer T. Swets, te Ameide, voor 111,000 gulden. Het werk moet in October opgeleverd worden. 's-IIeer Arendskerke. Het Woensdag alhier ver kochte huis en erf, aankomende den erven Cornelia Sinke, is in publieke veiling verkocht aan F. Ekkel- boom voor f693 behalve de 15 pet. onkosten. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Doopsgezinde gemeente te Goes. Zondag 14 Mei, des voormiddags te 10 uren, godsdienstoefening in het gewone lokaal. Prediker ds. Joh. Dyserinck van "Vlissingen. Ook te Rilland-Bath is de candidaat Callenbach beroepen. Op het zestal naar Leeuwarden komt ook voor dr. F. van Gheel Gildemeester te Dalfsen. In plaats van den overleden heer Hoffman is de heer G. J. Van der Pollleeraar aan de II. B. school te Goes, benoemd tot lid der commissie, belast met het afnemen van het eindexamen der II. B. scholen in Zeeland. Bij sommige gemeentebesturen op het eiland Tho- len bestaat het voornemen zich te wenden tot den Mi nister van Binn. zaken, met liet verzoek de normaal school van Tholen te verplaatsen naar Scherpenisse, als in het midden van het eiland gelegen en daardoor beter toegankelijk dan nu het geval is. (M. Ct.) Met 1 Sept. a. s. zal de hoogere burgerschool te Bergen op Zoom geopend worden in een gebouw, dat tijdelijk tot genoemd doel wordt ingericht. Kunstnieuws. Een uitstekend concert, een waardig besluit van het seizoen Ziedaar de totale indruk van het concert, Woens dagavond gegeven door de zangvereeniging van de afdeeling Toonkunst te Goes. Wij zouden met die enkele regelen kunnen volstaan maar wij willen geen gevaar loopen beschuldigd te wor den van onwellevendheid jegens twee gasten, aan wie wel grootendeels de eer van den avond toekomt. Maakten wij in Orpheus und Eurydice, van Gluck, kennis met mej. A. De L. de K. initialen die voor ons, Goesenaars, gemakkelijk aantevullen zijn die kennismaking gaf ons aanleiding om Heerenveen te beklagen, wijl het zulk een alt moet missen en Maastricht geluk te wenschen met het bezit van zulk eene dilettante. Ook de sopraan, mej. J. Seijn, van Rotterdam, wier partij in het eerste gedeelte minder op den voorgrond trad, deed ons toen reeds veel verwachten van de finale uit Loreley van Mendelssohn, waarin zij de hoofdpartij vervulde. Want welk een krachtig, heerlijk geluid, hoe zui ver tot in de hoogste tonenwaarin anderen zoo licht schril en ruw worden Geen wonder, dat de koren door die beide solisten als het ware werden geïnspireerd, en zongen zooals wij ze dezen winter nog zelden hoorden. De heer Samans behaalde met zijns beide piano stukken van LisztMelodie Russe (Le rossignol) en Polonaise in E majeur een welverdiend succes. Het Minnespiel van Hofmann viel bij het voor gaande wel wat af. Kon het ook anders Toch werd bet verdienstelijk gezongen. Trouwens, het werd ook op verzoek uitgevoerd. De kortheid van dit kunstnieuws achten wij dit maal een verdienste te meer, ook met bet oog op het concert zelf. Het geheel maakte een te gunstigen indruk om aan kleine vlekjes de aandacht te schenken. Dit hopen wij, dat de kennismaking met de beide solisten nog eens hernieuwd moge worden. A.+P.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1