1882. N°. 56. Donderdag 11 Mei. 69stc jaargang. Slooten, Heulen en Duikers. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nummers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenjand- A. STEINER, te Hamburg, in ons land vervoege men zich; voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Weer staan wij voor een groot vraagstuk. Het ministerie, in Augustus 1879 opgetreden en tot nutoe, ondanks verschillende wijzigingen, met vrucht werkzaam, heeft thans collectief zijn ontslag genomen. De premier, die met tact en zeldzamen ijver steeds, waar een bres werd geschoten in zijn kabinetdie trachtte dicht te maken en daarin vaak naar wensch slaagde, zag nu zeker geen kans meer om het geheel te behouden en verbond zich met allen om gezamenlijk de taak neer te leggen die hun te moeielijk werd gemaakt. En met zich nemen de vertrekkenden zoo menig an, waarvoor wij sympathie koesteren. Daar liggen weer de nu zoo dringend noodige ont werpen op militie en schutterij Verbolgen blijven de plannen tot belasting-hervor ming van den zoo ijverigen Minister van Financiën. Verdwenen is weer voor geruimen tijd onze schoone verwachting op een goede wet op den kinderarbeid, eene verwachting, die de Minister van Justitie doer de indiening van zijn ontwerp zoo zeer wettigde. Daarover kunnen wij thans helaas 1 weer zwijgen, en de kinderarbeid blijft weer ongeregeld als tot nutoe. En de kiesrecht-hervorming, die de nieuwe Minister van Binnenlandsche Zaken beloofde De heer Pijnacker Hordijk kan heengaan zooals hij is gekomen, onbekend als minister en onbekend met het parlement. Voor altijd daarmee onbekend De Tweede Kamer heeft door haar votum van Maandagavond den wagen van Staat een duw gegeven, waardoor hij uit het spoor is geraakt en op zij gevallen. Hoe lang het duren zal vóór alles weer recht staat de wagen en zijn inhoud van belangrijke stukken, en wie dat doen zal? Zelfs zij, die meewerkten om dit noodlottig besluit van het kabinet noodzakelijk t e maken, zullen, dunkt oas, met een antwoord op die vraag verlegen wezen. Er gaat een ministerie heen, dat, dank zij zijn premier, wist te handelen en te werken zonder zich aan een der politieke klippen te stooten, die zoo vaak het leven van een Minister onveilig maken. Het putte kracht uit de zwakheid van de verschil lende partijen, en na het heengaan past wel de vraag of moedsteunende op kracht, of wel overmoed een deel der sterkste partij in de Kamer, dat is de libe rale, bewoog het ministerie een démenti te geven? Kan een actief liberaal ministerie optreden Is het tegenwoordige heengegaan, omdat de krachtige stroom van liberalisme het plaatste voor een krachtig aaneengesloten geheel Op die vraag alleen is een bepaald antwoorden wel in ontkennenden zin, mogelijk. De conversie-quaestie trof slechts den minister Van Goltsteinen de andere ministers dachten niet over heengaan na het démenti, hem gegeven. De overgang van gemeentelijk grondbezit in persoonlijken eigendom, waarvoor de liberale partij een lans brak en welke quaestie naar haar gevoelen door den Minister van Koloniën niet voldoende in haar geest werd behandeld door diens circulaire aan de Europeesche ambtenaren in Indië, waarin hun eené gedragslijn, zoowel bij zich voortdoende geneigdheid tot conversieals tot bevordering eener geleidelijke en natuurlijke ontwik keling van den gemeenschappelijken tot den persoon lijken eigendomsvorm op Javawerd voorgeschreven was wel een deel van het liberaal program. Toen dan ook vroeger van die circulaire was ver klaard dat zij «belemmerend werken zal op de vrije uitoefening van het recht der bevolking om voor haar grondbezit den vorm te kiezen, waaraan zij de voor keur geeft", lag daaraan reeds een sterke afkeuring ten grondslag, die bij de behandeling dezer quaestie zich nog krachtiger zou uiten. Maar er waren nog andere zaken, die dezen Minister van Koloniën boven het hoofd hingen als het zwaard van Damoclesde quaestie-Suriname, waarin de Mi nister door dik en dun meeging met den Gouverneur, trots diens afgekeurde handelingen in sake De Jong; en het voorgevallene met Generaal Van der Heyden. Wij weten het niet, maar wellicht deed juist laatstgenoemde den Minister vooral een reden tot heengaan als een hoogst welkome uitkomst begroeten. Met het heengaan van den beer Van Goltstein hopen wij, dat nu ook die quaestie de Kamer voorgoed moge verlaten. Maar ook bij de beslissing over die conversie-quaestie bleek van eendracht onder de liberalen weinig, een bewijs dat ook daarbij óf een quaestie van beginsel niet zwaar werd getild, misschien omdat de Minister op dat punt nog zoo onvrijzinnig niet was, óf dat er bijredenen waren, die noopten tegen den Minister te ageeren en die heterogene bestanddeelen samenbonden- Hetzelfde deed zich ook voor bij de beslissing over het Fransche handelstractaat. Was het reeds eenmaal verworpen, na de gebrachte wijzigingendie een gevolg waren van de uiterste concessiën, welke Frankrijk kon toestaan, was er, dunkt onsniet anders te doen geweest dan het tractaat aan te nemen. Nu de onderhandelingen door onze Regeering met de Fransche opnieuw waren gevoerd en er eene uiterste en laatste poging tot toenadering was gedaan, die eenige verbetering en tegemoetkoming schonk aan vroeger geopperde bezwaren, was het ook de Regeering die door de verwerping een slag in het aangezicht kreeg. Zij moest dus heengaan. Het is hier niet de plaats de discussiën over dat tractaat in den breede te ontvouwen. Alleen meenen wijdat de liberale tegenstemmers beter hadden gedaan door zich tevreden te stellen met hetgeen bereikbaar was. Dat men zich bezwaard ge voelde door den band, dien het tractaat ons zou oplegge n waar wij n. 1. in 10 jaren ons tarief van in- en uit voer niet mochten herzien, is zeker zonderling, wan neer men toch bedenktdat Frankrijk zijn belangen niet op zij kan stellen alleen om onzentwil. Er moet een band wezen. En zoo geen tractaat beter is dan dit, aan de toe komst dan om de heeren, die dit meenen, al of niet te rechtvaardigen. Maar de Regeering had gelijk, dat zij, na die verwerping en afkeuring over haar onder handelingen, bedankte voor de eer van langer samen te werken met de Kamer. Een der bladen meldde bij vergissing dat de mi nister Van Rees, in plaats van den heer Van Goltstein, zijn ontslag had gevraagd. Van andere zijde wordt op het optreden van den heer Van Rees als minister gezinspeeld. Zou deze de taak, die hij als lid van het ministe- rie-Kappeyne onafgedaan liet, weer moeten opnemen Voor de ministers Modderman, Pijnacker Hordijk, van wien zoo groote roep uitging, en Reuther zouden wij wel eens de vraag willen stellen of hun overgang in zulk ministerie onmogelijk zou wezen en of een hunner niet als kabinets-formeerder zou kunnen op treden? Zij toch hebben nog te gewichtige zaken te behan delen die op afdoening wachten, dan dat hun heen gaan niet te betreuren zou wezen zij toch waren wel zoo weinig bij de bewuste afkeurende votums be trokken, dat zij, zonder hun tegenwoordige collega's voor het hoofd te stooten, gerust in een nieuw kabinet zouden kunnen overgaan. Toch blijft alles zich tot vragen bepalen. Maar het grootste vraagteeken mag wel geplaatst worden achter de vraag, of de liberale leden der Kamer, die tegen het tractaat stemden, wel in 's lands belang handelden De motie van den heer Van Houten om den kabi nets-formeerder te wijzen op kiesrecht-herziening geeft ons momenteel, wat de quaestie van uitvoering daar van betreftnog weinig licht. Als het zijn doel is geweest eene vingerwijzing in die richting te doen, dan is zijn spreken erover, naar ons gevoelen, reeds voldoende geweest. Maar hoe krijgt men daarover een votum der Kamer Of moét er gewacht worden met het formeeren van een nieuw kabinet, totdat die motie door haar is be handeld En moet het tegenwoordig kabinet die beslissing helpen uitlokken? Ook die quaestie is ons niet duidelijk, en ons dunkt dat iemand, die geroepen wordt, om als premier van een kabinet optetreden, wel voldoende op de hoogte zal wezen om te weten welke vraagstukken aan de orde zijn. Misschien wenscht de heer Van Houten den premier eene verplichting op te leggen vóór deze aan het roer komt. Dan blijft ook nog bij ons achter de quaestie, hoe dat geschieden moetmet het oog op hetgeen Z. M. thans te doen heeft, een zeer groot vraagteeken staan. BURGEMEESTER, en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door hen, ingevolge art. 41 van het Provinciaal reglement op de wegen en voetpaden, op Donderdag dkn 25 Mei 1882 en volgende dagen eene algemecne opneming zal plaatshebben van de GREPPELS, SLOOTEN en andere werken, dienende tot afvoer van water bin nen deze gemeente. Goes, den 10 Mei 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 10 MEI 1882. Wegens onvoldoende deelneming zal de voor dracht van den heer W. Meng, van Rotterdam, morgen niet plaatshebben. Bij beschikking van den minister van justitie dato 2 Mei jl. zijn met den 15 dezer verplaatst: de rijksveldwachters der 3de klasse D. Buurman, van Hoedekenskerke naar VersekeII. Jonkersvan Oosterland naar Versekeen A. J. K. Seijffervan Wolfaarisdijk naar Hoedekenskerkevoor de te Yer- seke geplaatste rijksveldwachters is een vaartuig ter beschikking gesteld, om op de Ooster-Schelde en el ders te surveilleeren. Krabbendijke. Naar aanleiding van het voorgeval lene bij de laatst gehouden herstemming voor een raadslid zijn bij Ged. Staten tegen de geldigheid der verkiezing bezwaren ingebracht, met verzoek tevens die herstemming te vernietigen. Biervliet. Zondagnamiddag vergaderde de partij van «verzet" tot het benoemen van een candidaat voor het lidmaatschap van den raad, waarvoor Don derdag 11 Mei eene verkiezing moet plaatshebben. Met 26 van de 31 stemmen werd gekozen dhr. J. F. Calon, een zeer geacht ingezetene. De glans dier partij is echter zoo aan het tanen, dat men een tegencandidaat openlijk durft aanbevelen, t. w. dhr. A. Maat, wiens kansen bij getrouwe op komst zelfs gunstig mogen geheeten worden. Op het adres van de gemeentebesturen uit Zeeuwsch-Vlaanderen, om zoodra mogelijk den post- pakketdienst in die streek in te voeren, is door den Minister van Waterstaat, H. en N. geantwoorddat in het volgend jaar aan het verlangen voldaan zal worden. Het examen, bedoeld bij art. 11 der wet op liet notarisambt, zal voor dit jaar aanvangen op 3 Juli en gehouden worden te 's-Gravenhage. De Willem Barents is Dinsdagocbten 1 te tien uren van Amsterdam naar de Noordpoolzee vertrokken. Naar het Vad. verneemtis in het verdrag tusschen Nederland Engeland Frankrijk België Duitschland en Denemarken, tot regeling van de vis- scherij-politie op de Noordzee, aan visschersvaartuigen verboden tusschen zonsondergang en zonsopgang te ankeren op plaatsen, waar met het drijfnet wordt ge- vischt, gevallen van overmacht uitgezonderd. Sclirob- netvisschers moeten zorgen geen schade aan visscliers, die met het drijfnet of met het grondnet bezig zijn, toe te brengen. Wordt niettemin schade toegebracht, dan zijn de sehrobnetvisschers daarvoor in het alge meen aansprakelijk. Voorts is het verboden gereedschappen of werk tuigen te gebruiken of zelfs aan boord te hebben, die nende uitsluitend tot vernieling van netten. De politie op zee wordt opgedragen aan kruisvaar- tuigen van de militaire marine der contracteerende Staten. Er is daarbij onderscheid gemaakt tusschen nationale en internationale politie; de eerste draagt namelijk zorg voor de naleving van de voorschrif ten omtrent het merken van de visschersvaartuigen (deze moeten nl. allen officiëele letters, nommers en namen voeren), alsmede omtrent het aan boord heb ben van verboden vischtuig; de internationale politie treedt op voor alle andere visscherij-delicten, maakt daarvan proces-verbaal op en kan in sommige geval len op zee scheidsrechterlijk uitspraak tusschen vis scliers doen omtrent het betalen van schadevergoeding, indienen partijen daarmede genoegen nemen. De kom mandanten der kruisvaartuigen kunnen zelfs in ern stige gevallen een visscher naar een haven van zijn land (steeds dat van den visscher) opbrengen e» aan de bevoegde autoriteit overleveren. -Het dividend der Nederlandsche bank, boekjaar 1881/2, is bepaald op f 197 per aandeel van/1000, en ontvangbaar bij het correspondentschap dier bank te Goes. Uit de dezer dagen door de directie dier bank op gemaakte nieuwe lijst van bij baar beleenbare effecten blijkt, dat thans o. a. ook obligation 6 pet. Chicago en Atlantic als onderpand voor effectenbeleeningen aangenomen worden. Mr. W, C. Borsius, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, die in de vorige week tot herstel van gezondheid naar Carlsbad was vertrokken, is al daar plotseling ernstig ongesteld geworden. Oost-Indik. Overgeplaatstvan Zr. Ms. st. Sindoro op Zr. Ms. wachtschip te Batavia de off. van adm. 3e kl. I). G. Krol Van der Hoek. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. In de Dinsdag gehouden zitting der Kamer heeft de Minister Van LijucUn de volgende verklaring afgelegd: Met de handelingen der Regéering in twee hoogst belangrijke aangelegenheden heeft de meerderheid der Tweede Kamer zich in de laatste dagen niet kunnen vereenigen. Nadat de Minister van Koloniën ter zake van het conversie-vraagstuk Z. M. zijn ontslag had aangeboden en dit in handen van den Ministerraad was gesteld en bij dezen nog in overweging was, heeft de verwerping ten tweede male van het handelstrac taat met Frankrijk ook de overige Ministers genoopt linn ontslag eerbiedig aan Z. M. te verzoeken. De Minister verzocht nu schorsing van de aan de orde gestelde wetsontwerpen, totdat door Z. M. eene beslissing zal zijn genomen. Daartoe is besloten en de Kamer is tot nadere bij eenroeping gescheiden. TWEEDE KAMER. In de Maandagavond gehouden zitting der "Ka mer is het handelstractaat met Frankrijk verworpen met 43 tegen 37 stemmen. In de zitting van Dinsdag is ingekomen een ont werp tot bevordering der verdeeling van markegronden. De Minister Van Lijnden herhaalde zijne mededee- ling, in de Eerste Kamer gedaan, waarop besloten is voorshands de behandeling der aan de orde gestelde ontwerpen tè schorsen. Een motie van den heer Van Houten, om de aandacht van den toekomstigen kabi netsformateur ook te vestigen op de wenschelijkheid eener herziening van het kiesrecht, als een element van onzeh staatkundigen toestand, zal op voorstel van den heer Van Baar nader worden behandeld. De Kamer is daarop tot nadere bijeenroeping ge scheiden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Te Arnemuiden is tot predikant beroepen de heer C. Callenbach, candidaat bij het provinciaal kerk bestuur in Zeeland, en te Gapinge de candidaat H. C. Callenbach. Bedankt voor het beroep naar Middelburg door de. P. Bartstra, te Wassenaar. Op éerr der drie drietallen van predikanten te Amsterdam sta at no. 1 ds. N. A. De Gaay Fortman, te Vlissingen, en op het derde drietal de heeren F. Lion Cachet, te Valkenburg en K. W. Vethake, te Leeuwarden. IJerseke. Tijdelijk benoemd tot onderwijzer aan de school op het dorp de heer A. M. Polderman te Goes. Hij zal fungeeren tot de komst van het onlangs be- noomde hoofd, den heer Bouwens, die den 10 Juli in dienst zal treden. Biervliet. Onze gemeenteraad benoemde in zijne jongste zitting met algemeene stemmen mej. Crince- Baart aan de school van dhr. Den Bouwmeester en mej. K. Van de Sande aan de school van dhr. Verhage als onderwijzeressen in de handwerken. In 1880, October, geschiedde de oproeping van sollicitanten; voor éen der scholen meldden zich solli citanten aan en in 1882, bloeinrand, had de benoeming plaats. Slechts een kleinigheid 1 De burgemeester van Wijlré beeftin overleg met den gemeenteraad, een kruisbeeld in de openbare school doen plaatsen.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1