1882. N°. 55. Dinsdag 9 Mei. 69sle jaargang. Jacht en Visscherij. Kiezerslijsten. SCHUTTERIJ. Onderzoek van schuUerpliclitigen. -<w^C£<iF<ïsCS*- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nemmers 5 ct., met bijblad 10 et. Agent voor bet buitenland- A. STE1NER, te Hamburg, nons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentien is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1-8 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, gezien de wet *an den ll April 1827 (Staatsblad no. 17) betrekkelijk de OPRICHTING van SCHUTTERIJEN en speciaal de artikelen l, 2, 7, 8 en 9: roepen bij deze op a 11 e na an ne 1 ijke inge zetenen der gemeente, welke op den 1 Januari dezes jaar* hun 25ste jaar zijn inget eden, hoedanigen zijn, die geboren werden in den jare 1857, om zich v«n den 15 tot en met den 31 der mamd Mei voor den schutterlijken dienst dezer gemeente, ter secretarie, alwaar daartoe dagelijks zal worden ge vaceerd (uitgenomen des Zondag*) des morgens van 9 tot des namiddags 2 uren, te doen inschrijven, en zich vooraf te voorzien van een geboorte-extract, ten einde zich van hunnen juisten ouderdom ter behoor lijke inschrijving te verzekeren en zich door eene ver zuimde of on behoorlijke inschrijving niet blootte stellen aan de straf, bij artikel 9 der wet van den 11 April 1827 vastgesteld. Tevens worden opgeroepen, om zich ten bovenge- noemdtn tijde en plaats te doen inschrijven, alle manspersonen, geboren in den jare 1848 tot en met 1856, wélke in vorige jaren elders ingeschreven zijn, doch sedert dien tijd bin nen deze gemeente zijn komen wonen, met overleg ging van het bewijs der vroeger gedane inschrijving in eene andere gemeente, alsmede zoodanige ontslagen militd-en en vreemdelingen, als sedert de laatste in schrijving in de termen der schutterij gevallen en binnen deze gemeente woonachtig zijn. De personeu. we ke reeds ingeschreven zijn en deel aan de loting genomen hebben, behoorende tot de tweede klasse, zijnde gehuwd en weduwnaars met een of meer kinderen, welke door sterfgeval of anderszins aDnu in de termen der eerate klasse vallen, worden aangemaand, om d arvan alsmede ten boven bepaalden tijde en plaatje kennis te geven. De onderscheidene daarvan te houden registers zul len op deu 1 Juni eerstkomende worden gesloten en degenen, welke bevonden zullen worden ten deze na latig te zijn geweest en zich na dien tijd komen aan geven of ontdekt woeden, aan het einae der registers ambtshalve worden ingeschreven, onverminderd de daar op gestelde boeten en straffen. Goes, dea 6 Mei 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de Com missie, bedoeld in art. 15 der Schutterij wet, hare eerste zitting zal houden op Donderdag den 18 Mei aanstaande, des middags te 12 uren, in een der zalen van het Raadhuis. Deze eerste zitting is gewijd aan het onderzoek van hen, die in het vorige jaar voorwaardelijk zijn vrijgesteld en van de redenen hunner vrijstelling. Burgemeester en Wethouders roepen met den meesten aandrang de belanghebbenden op, voor die commissie ter genoemde zitting te verschijnen, daar zij, die hierin nalatig blijven, geacht worden geene redenen van vrij- Btclling te hebben en onmiddellijk worden ingelijtd. Goes, den 6 Mei 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden in deze gemeente, dat de blanco verzoek-biljetten om akten en vergunningen voor de JACHT EN VISSCHERIJ, vermeld in art. 5 der wet van 13 Juni 1857 (Staats blad no. 87), van heden af ter gemeente-secretarie kos teloos verkrijgbaar zullen zijnen dat die verzoekschrif ten, behoorlijk ingevuld en geteekend, in den loop dezer maand moeten worden ingedieni bij den burgemeester, ter opzending aan den heer Commissaris des Konings in deze provincie. Goes, den 6 Mei 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER, VOORZITTER van het hoold- kiesdisfcrict GOES, brengt bij deze ter kennis van be langhebbenden, dat de KIEZERSLIJSTEN van el de ONDERKIESDISTRICTEN bij hem zijn ingekomen en dat deze ter secretarie zijn gedeponeerd, alwaar zij dagelijks, met uitzondering der Zon- en Feestdagen, van 'i morgens 9 tot 's namiddags 2 uren, door iedereen kunnen worden geraadpleegd. Goes, den 6 Mei 1882. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 8 MEI 1382. In eene Zaterdag door de commissie der dezen j zomer te houden Zeeuwsche tentoonstelling voor nij- verheidkunst toegepast op nijverheidbenevens wed strijd voor den handwerksman alhier gehouden al- gemeene vergadering waren vertegenwoordigers uit Breskens, Colijnsplaat, Goes, Hoedeltenskerke, Hon- tenisse, Middelburg, Ter Neuzen, Vlissingen, Wemel- dinge, Wolfaartsdijk, Yerseke, Yzendijke en Zierikzee aanwezig. Na een welkomstgroet van den voorzatter, den heer Z. I). Van der Bilt La Motthedio tevens namens de vroegere voorloopige commissie zijn dank betuigde voor de medewerking, ondervonden van de zijde der heeren buiten Goes zette de vice-voorzitter nader het ont staan en het doel van het bewuste plan uiteen. Er werd verder mededeeling gedaan van de aan vaarding van het eere voorzitterschap door den Com missaris des Konings in onze provincie en den bur gemeester van Goesvan den bereidwilligen afstand door de. leden der sociëteit: »Van OngenuchtenVrij" van hnnne lokalen van het aanvankelijk succes, dat de vorming van een garantie-fonds ondervond, en van het toenemend aantal inzendingen waarin de com missie zich mag verheugen. Op daartoe gedaan verzoek hadden zich bereid ver klaard tot kosteloos vervoer van de voorwerpen, voor die tentoonstelling bestemd, de directiën van a. de Middeiburgsche stoomvaartmaatschappij, en wel van alle Zeeuwsche stations naar het Catsche veer. b. de stoomboot Walsoorden-Vlake c. den Provincialen stoombootdienst op de Wester- Schelde. De directie der stoomboot Admiraal De Ruijter" geeft voor die voorwerpen 50 pet. redactie op de vrachtprijzen, terwijl de Staatsspoor kosteloos vervoer toestaat van de niet verkochte voorwerpen, die weer naar hunne bestemming worden teruggezonden. Het comité van uitvoering deelde mee, dat het plan bestaat om zoo mogelijk de tentoonstelling 1 Juli te openen. De voorwerpen zullen dus ongeveer half Juni moe ten worden ingezonden. Gelegenheid tot aangifte be staat nog tot 15 Mei, terwijl die na dien tijd slechts openstaat op voorwaarde dat er voor de bewuste voor werpen nog plaatsruimte beschikbaar zij. Een nieuwe oproeping zal nog gericht worden tot alle industriëelen enz., die nog geen toezegging deden dat zij zouden inzenden. Verder is nog een belangrijk besluit genomen ten opzichte der tentoonstelling. Zooals men weet zijn voor den wedstrijd verschil lende prijzen uitgeloofd. Thans zijn er ook voor de tentoonstelling minstens vier medailles beschikbaar gesteld, toe te kennen aan die inzendingen, welke in het geheel niet aan den wedstrijd deelnemen en uitsluitend de tentoonstelling betreffen, en die een te benoemen jury daarvoor het meest waardig keuren zal. Dat alles geeft ons aanleiding om nog eens hen, die achterbleven, aantesporen, ook in hun eigen belang, nog deel te nemen aan deze provinciale tentoonstelling, Tot 15 Juni hebben zij nog tijd voor inzending, maar zij haasten zich dan om vóór 15 Mei toezegging daarvan te doen, willen zij zeker wezen van een be hoorlijke plaatsruimte. Volgens heden ontvangen bericht heeft Z. K. H. de Prins van Oranje voor bovengenoemde tentoonstel ling een som van 50 gulden beschikbaar gesteld voor een uittereiken medaille. Krabbendijke. Bij de Donderdag gehouden her stemming voor een lid van den gemeenteraad waren twee briefjes van onwaarde. Gekozen is de heer J. Verlaere met 24 stemmen. De heer B. Den Exter van den Brink bekwam er 18. Bij deze verkiezing hebben zich een paar feiten voorgedaan, die wel meer algemeen bekend mogen zijn. Toen eenige kiezers zich te 9 uren hij het stem bureau vervoegden, om hun biljet inteleveren, verna men zij van den voorzitter, dat de bus niet aanwezig was, en van Kruiningen werd gehaald. Die voorzitter verzocht tevens den teleurgestelden kiezers, om in de gelagkamer van hetzelfde lokaal voor zijne rekening iets te gebruiken. Eerst te ruim half tien arriveerde de stembus. Nadat die bus gesloten was, is zij niet bij den voorzitter, maar bij den secretaris der ge meente bezorgd en daar den geheelen nacht verbleven. Nu rijst de vraag, of de verkiezing naar de voor schriften der wet heeft plaats gehad? En waar deze vraag ontkennend moet worden beantwoord, komt eene tweede vraag: Behoort zij dan niet te worden vernietigd Yerseke. Het rijkstelegraafkantoor behandelde in de afgeloopen maand 123 berichten, waarvan 45 ont vangen en 78 verzonden. Ei.bewoutsdijk. De vorige week werd deze gemeente bezocht door den Inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in deze provincie. Er werd opgemerkt, dat de kerkeput li ij zon der zijne aandacht heeft getrokken. Deze put bevatte vroeger helder water, dat kon dienen om te wassehen en te schuren thans is het stinkwater. Wij willen hopen, dat in het algemeen belang, vooral in dat der ge zondheid in de gemeente, door den invloed van den inspecteur de oorzaken mogen worden weggenomen, waardoor het water voortdurend wordt bedorven. Benoemd: met ingang van 16 Mei a. s., tot burgem. van Kattendijke G. J. Van den Boschen tot lid van het bestuur van het waterschap der Sluis aan de Wielingen J. O. Risseeuw. Twee-en-dertig steenfabrikanten in Zuid-Holland hebben een adres gericht aan den Minister van Binn. Zaken, waarin verzocht wordt bij het stichten van Rijksgebouwen voortaan niet meer gebruik te maken van Belgischen steen, zooals onlangs bij de scholen te Krabbendijke en te Hansweert. Zij gronden zich o. a. op het feit, dat de Belgische Regeering zelve, wanneer zij een solieder steen verlangt, juist llolland- schen steen voorschrijft, zooals bij den bouw van de Kattendijksche dokken te Antwerpen. (Men zie rubriek ingezonden stukken.) De rente der staatsleening, waaromtrent Vrijdag bij de Kamer een wetsontwerp is ingekomen, be draagt 3 pet. De algemeene vergadering van de Nederiandsche vereeniging tegen de prostitutie zal op 15 Mei te Utrecht gehouden worden. O. a. zal de vraag behan deld worden: «Welke middelen zijn aan te bevelen om de uitstalling van zedelooze prenten en platen, speciaal in winkels, tegen te gaan?" De vereeniging van weesvaders houdt Woensdag 17 Mei, 's middags te 11 uren, in het Gebouw voor kunsten en wetenschappen te Utrecht hare 7e bijeen komst van leden. In deze vergadering zal o. a. de lieer E. De Jong, van Utrechtde vraag inleiden Mag het ontslag van verpleegden in de weeshuizen afhankelijk worden gesteld van een zekeren bereikten leeftijd? De heer F. Zalme van Deventer: De op voeding der weezen in 't weeshuis en 't huisgezin. De heer G. Heusy van Kampen: Kookscholen in gestichten. Voorts zal het bestuur de leden in deze bijeenkomst uitnoodigen om op eene vergadering de volgende on derwerpen in te leiden: lo. De licht- en schaduw zijden van feestvieringen in de weeshuizen 2o. Voor welke kinderen is de verpleging in het gesticht, voor welke die in het huisgezin wenschelijk Den 6den Mei jl. heeft te 's-Gravenhage de onderteekening plaats gehad eener overeenkomst tus- schen Nederland, Belgie, Groot-Brittannie en Ierland, Denemarken, Duitschland en Frankrijk, tot regeling van een internationaal toezicht op de visscherij in de Noordzee. Te Konstantinopel is den vierden Mei aangeko men het Nederiandsche oorlogsschip üet Zilveren Kruis met het buitengewone gezantschap aan boord, dat be last is met de over brenging van de insigniën der orde van den Nederlandsehen Leeuw aan den Sultan. De twee andere schepen, die Het Zilveren Kruis verge zelden, zijn in de Dardanellen gebleven. De Willem Barents zal indien, na den zachten winter, de Kara-zee vrij van ijs is, van deze gunstige gelegenheid gebruik maken, om dein de laatste jaren ontoegankelijke oostkust van Nova-Zembla op te nemen en waarnemingen te doen in een zee, die meestal met ijs overdekt is. Men zal Barent's ijshaven pogen aan te doen en loodende van daar naar Dicksonhaven gaan, om vandaar noordwaarts sturend de ijsgrens aan te loopen en, die om de West volgende, uit te kijken naar de bemanning van het verleden jaar weggebleven Engelsche stoomschip Eira. (IJ.) Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Bij de Kamer is, gelijk wij in ons jongste no. meldden, ingekomen een wetsontwerp tot afschaffing van den ijk der weegwerktuigen. In de toelichting ervan zegt de Minister, dat, nu in het behoud der Nederiandsche nevens de systematische benamingen der maten en gewichten is berust, het hoofdmotief voor de herziening der wet van 7 April 1869 dien tengevolge is vervallen. Alleen ten opzichte van den ijk der weegwerktuigen is wijziging der bestaande wetgeving noodig, omdat gebleken is dat daaraan in 't algemeen weinig waarde wordt gehecht en door velen zelfs als niet wenschelijk wordt beschouwd, zoodat dan ook in 't jongste herzieningsontwerp de weeg werktuigen niet waren opgenomen. Het verslag over het Fransche liandelstractaat is thans verschenen met een relaas der Vrijdag gehouden conferentie tusschen de commissie van rapporteurs met den Minister Rochussen. Daaruit blijkt dat, nadat de onderhandelingen op anderen grondslag zijn mislukt, onze Regeering voorgesteld heeft wijziging van drie artikelen en vermindering van het recht voor aard appelmeel. Dit laatste kon Frankrijk echter niet toestaan. Wijn accijns en nadruk-tractaat zijn niet aangewend om concessiën van Frankrijk te verwerven. Verkorting van den duur van het tegenwoordig tractaat is niet te verkrijgen. Schriftelijk is aan de Fransche regee ring medegedeeld, dat de Regeering met wijziging van art. 21 niet bedoeld de invoering van differentiëele rech ten in Indië. De Minister Rochussen verzekerde dat opvolgende kabinetten daarmee niet gebonden waren, maar weigerde overlegging dier mededeeling aan de Kamer uit vrees dat uit het debat daarover Frankrijk later een verbintenis zou kunnen willen afleiden. Vooral dit punt is in de conferente uitvoerig behandeld. Rechtzaken. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Zaterdag 6 Mei zijn door de Rechtbank gewezen de volgende vonnissen tegen: lo. P. B., wethouder te Rilland-Bath, wegens het als ambtenaar van den Burgerlijken stand voltrekken van een huwelijk van een bij de militie ingelijfde, zonder zich te hebben vergewist van de schriftelijke toestemming van den Minister van oorlog, veroordeeld tot eene geldboete van f 0,50 c. e. 2o. J. F. D., wethouder te Eede, wegens het als ambtenaar van den Burgerlijken stand voltrekken van een huwelijk, als vorengemeld, veroordeeld tot f0,50 boete c. e. 3o. P. J. Van der M., burgemeester te Kapelle, wegens hot als ambtenaar van den Burgerlijken stand voltrekken van een huwelijk, zonder zich te hebben ver zekerd van de toestemming van den voogd en toe- zienden voogd van een der partijen, zijnde een min derjarig niet erkend natuurlijk kind, veroordeeld tot f0,50 boete c. e. 4o. P. A. J., lid van een gemeenteraad te Honte- nisse, wegens hetzelfde feit als sub. 3, veroordeeld tot fl,50 boete c. er 5o. B. L., 71 j., werkman te Middelburg, wegens diefstal in dienstbaarheid, veroordeeld tot 7 dagen gev. straf c. e. Go. P. J. D., 15 j., zonder beroep te Oostburg, we gens diefstal, veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf c. e. lo. M. C., 65 j., J. S., 65 j., arbeidsters te Bier vliet, wegens bedelarij in verbinding, veroordeeld ieder tot een dag cell. gev. straf c. e. 8o. R. V., 54 j., huisvrouw van H. De IC., arbeid ster te Biervliet, wegens bedelarij, veroordeeld tot 1 dag cell. gev. straf c. e. 9o. J. C. B., 37 j., werkman te Biervliet, beschul digd van diefstal. Vrijgesproken. Het gerechthof te 's-Gravenhage heeft Zaterdag L V., landbouwer te Wolfaartsdijk, vrijgesproken van bedriegelijke bankbreuk, en P. J. IC., wegens diefstal van kostbaarheden onder verzwarende omstandigheden, bij I. te Goes gepleegd, veroordeeld tot 7 jaren tucht huisstraf c. e. Voor beide zaken zie men ons vorig nommer.) Voor de rechtbank te Rotterdam stond Don derdag terecht zekere J. F. B., oud 21 jaar, geboren te Goes. Beklaagde was vroeger huisknecht geweest bij den heer Edward van Hoboken te Rotterdam en had zich verleden jaar herhaaldelijk schuldig gemaakt aan diefstal van tafelzilver, ter waarde van circa f800, en dit in de Bank van Leening successievelijk beleend. Ook waren hem door den heer v. H. in Oct. 11. twee bankbiljetten van f 100 ter hand gesteld, ter betaling van een wissel groot f 184,80, bij de heeren J. J. Havelaar Zoon, met welk bedrag beklaagde zich uit de voeten maakte en welke gelden hij te Brussel verteerde. Het O. M. eischte 18 maanden celstraf. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Geref. gemeente te Beetgum door ds. D. De Pree, te Goes. Nisse. Onze predikant, dhr. II. Van Selms, gaf Zondag aan de gemeente kennis, dat hij eene beroe ping had ontvangen naar Oostkapelle, welko door hein in zeer ernstige overweging wordt genomen. Aller wensch alhier zal wel zijn, dat Z.Ew. ook nu moge besluiten te bedanken. Door het prov. korkbestunr van Zeeland zijn nog als predikanten toegelaten de heeren Callenbach en Wanrooy. De voorjaarsvergadering van de Algemeene Sy nodale Commissie zal aanvangen den 16 Mei e. k.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1