BIJVOEGSEL GOESCEE COURANT. ZATERDAG AANBESTEDING. Burgemeesters en Secretarissen 6 MEI 1882. No, 54. De BURGEMEESTER van GOES maakt hiermede bekend, dat door hem ontvangen is een bestek, waar naar op 16 Mei a. 8. vanwege het Departement van Marine bij inschrijving zal worden aanbesteed het houwen van een steenen magazijn voor den dienst der betonning te Brouwershaven, en dat genoemd bestek eiken werkdag van 's mor gens 9 tot des namiddags 2 uren ter secretarie der gemeente ter visie zal liggen. Goes, 3 Mei 1882. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Door het kiescollege der Ned. Hervormde Ge meente alhier is, in plaats van den overleden heer C. Korstanje, tot ouderling verkozen dë heer P. C. "Van Melle, die deze benoeming heeft aangenomen. Ds. S. Los, predikant bij de Chr. geref. gemeente te Colijnsplaat, is beroepen te Sleeuwijk. Beroepen naar Schiedam ds. J. C. Montijn, te Zierikzee. Wemeldinge. Tot onderwijzeres in de handwerken alhier is thans officieel aangesteld mej. C. E. Reuhl, onderwijzeres der bewaarschool alhier. Minder prettig is het te moeten meldendat éen der onlangs benoemde onderwijzers, nl. de heer Schüller, die spoedig werd verwachtwegens redenen van ge zondheid zijn ontslag heeft moeten vragen en dat dus de hoop, spoedig met het personeel in orde te wezen, voor een tijd lang weer een vrome wensch zal blijven. Oüdelande. Donderdag jl. is alhier het nieuwe schoolgebouw der gemeente feestelijk in gebruik ge nomen in tegenwoordigheid van de leden van den gemeenteraad, den predikant dezer gemeente, den heer Hannink, architect, en velen uit de gemeente. Tot ons leedwezen waren de heeren schoolopzieners door ambtsbezigheden verhinderd dit feest bij te wonen. Bij deze gelegenheid spraken achtereenvolgens de burge meester het hoofd der schoolde predikant en de architect woorden, die getuigden van ingenomenheid en waardeering. Wij hopen van harte dat het schoolgebouw, dat een sieraad der gemeente is, haar ten zegen moge strekken, moge meewerken ter verspreiding van meerdere alge- meene volksontwikkeling en het een bron van waar achtig en duurzaam heil voor de inwoners moge worden. Scheepvaartberichten. Hans weert. Donderdagnamiddag is de Noorweeg- sche bark ^Equator", na den ballast overboord gewor pen te hebben, door de Belgische sleepbooten Her cules", Energie" en »Infatigable" afgesleept en met adsistentie der twee laatstgenoemde booten naar Vlis- singen opgesleept, om in het droge dok aldaar geplaatst en nagezien te worden. YEREENIGING van in ZUID- en NOORD-BEVELAND. Vergadering op Zaterdag den 29 April 1882, op de bovenzaal van het »Café Hartman," te Goes. (Slot.) De heer Dominionsde vergadering wegens ambts bezigheden moetende verlatenwordt in het voorzit terschap vervangen door den heer Vereeke, die voort aan de betrekking van vice-president zal bekleeden, terwijl de heer jhr. De Marees van Swinderen als bij zittend lid in het bestuur is opgetreden. IX. In de bus worden 3 vragen gevonden en wel a. Is art. 15 litt. c der onderwijswet zoodanig te begrijpendat de toegang tot en het verder ver blijf in eene bewaarschool aan kinderenboven de 6 jaren oud, geweigerd moet worden De heer Hartman deelt mede, dat eene soortgelijke vraag, kort geleden, in de Gemeentestem behandeld is. In no. 1590 werd gevraagd, of kinderen boven de 6 jaren op eene bewaarschool mogen blijven, en zoo neen, of de burg. dan proces-verbaal kan opmaken en de school kan sluiten? De redactie beantwoordde het eerste gedeelte ontkennend, het tweede toestemmend. Er was, haars inziens, overtreding van de wet, dewijl aan het hoofd der school niet een onderwijzer of on derwijzeres staat, voldoende aan de eischen van art. 54, waarop de aanhef van art. 9 toepasselijk is. Tegen dit gevoelen werd in no. 1592 protest aangeteekend, omdat de toepassing daarvan in strijd zou zijn met de bedoeling van den wetgever, die getrouw school bezoek bevorderen wil. Terwijl nu de kinderen, zoo dra zij den leeftijd van 6 jaren hebben bereiktde bewaarschool zouden moeten verlaten, konden zij wel licht eerst na weken of maanden tot de lagere school worden toegelaten, dewijl in de meeste gemeenten voor dit laatste slechts tweemalen 's jaars (en terecht, met het oog op een ordelijk leerplan) gelegenheid is. Spr. verklaarde het eens te zijn met dit laatste ge voelen en betoogde verder, dat de onderwijswet de regeling van de bewaarscholen heeft willen buitenslui ten en dus geene bepalingen dienaangaande bevat. De aangehaalde al. zegt dit ten duidelijkste en uit hare geschiedenis toont spr. aandat zij geene verdere strekking heeft, terwijl ook uit een taalkundig oog punt niet uit het oog moet verloren worden, dat er staattoegelaten en er onmiddellijk op volgtnen geen ander dan voorbereidend onderwijs gegeven wordt". De heer Ramondt vraagt, of dienaangaande door de gemeenteraden geene bepalingen kunnen gemaakt worden De heer Hartman antwoordt, dat, zijns bedunkens, zoolang de bewaarscholen niet bij de wet geregeld zijn, deze bevoegdheid niet aan de gemeenteraden kan ont zegd wordendoch dat de vraag iets anders schijnt te bedoelen en daarom door spr. in den aangegeven zin is beantwoord. b. Zou het ten platten lande bij verkiezingen niet voldoende zijnwanneer de stembus van 91 uur geopend wareom veel onnoodig tijdverlies bij het meestal gering getal kiezers te voorkomen 1 Zou het geen zaak zijnzich juist nu deswege tot de regee ring te wenden, wanneer men het daaromtrent met den vrager eens is Over deze vraag had eene langdurige en belangrijke discussie plaats, waaraan verscheidene leden deelnamen. De heeren Van den Bosch en Hartman waren van gevoelen, dat de tijd voor gemeenten met een gering getal kiezers kon ingekrompen wordenen wel bijv. tot van 113 uren, teneinde den zoogenaamden schaft tijd daarin te begrijpen. De heeren Ochtman en Ra- mondt bestreden dit denkbeeld, op grond der gelijk heid van rechten voor alle kiezers in Nederland, en dat het tijdverlies alleen den leden der stembureau's geldt. De heer Van Ixvaarden wijst eropdat de kiezers in het district Goes en in andere districten, waar de marktdag op Dinsdag gehouden wordt, zeer zouden benadeeld of althans bemoeielijkt worden in het uitbrengen hunner stem wanneer de tijd werd ingekrompen. Thans kunnen zij, óf voor zij zich stad waarts begeven, óf wanneer zij van daar zijn terug gekeerd, hun kiezersplicht volbrengen. De heer Ocht man blijft beweren, dat eene splitsing der gemeenten eigenlijk in strijd zou zijn met de wet, die gelijkheid van rechten voor allen wil. De heer Hartman voert daartegen aan, dat die gelijkheid thans ook niet be staat, hij het verschil in den census voor de verschil lende kiesdistricten. De vraag, of men het gevoelen deelt, dat inkrim ping van den verkiezingstijd voor kleinere gemeenten wenschelijk is, werd in ontkennenden zin met 13 stemmen beantwoord, terwijl 4 stemmen in toestem menden zin werden uitgebracht. De behandeling van het tweede gedeelte der vraag verviel daardoor. e. Indien een gemeenteraad besloten heeft eene op roeping te doen en het tractement heeft bepaald voor een onderwijzerwaarop zich een of meer sollicitanten aanmelden, doch van welke de schoolopziener geen gunstig advies geeftmogen dan Burg. en Weth. tot eene tweede oproeping overgaan, zonder den gemeen teraad daarmede in kennis te stellen of zijn gevoelen te vragen De heer jhr. de Marees van Swinderen gaf als zijn gevoelen te kennen, dat de tractementsbepaling bui ten aanmerking kon blijven, en dat Burg. en Weth. wel eene tweede oproeping mogen doen, wanneer de eerste geen gunstige resultaten heeft opgeleverd, doch later verplicht zijn daarvan aan den raad mededee- ling te doen. De heer Kraayeveld was van oordeel, dat in de vraag van de tractements-bepaling sprake was, dewijl toch eene tweede oproeping zonder tractementsver- hooging weinig hetere resultaten zal opleveren. De heer jhr. de Marees van Swinderen hernam, dat natuurlijk geen tractementsverhooging zonder raadsbesluit kan plaatshebben. De heeren Hartman en Ramondt voerden aan, dat huns bedunkens al de sollicitatiën en berichten later aan den raad moeten worden overlegd, doch dat Burg. en Weth. waar door hen eene voordracht, opgemaakt in overleg met den schoolopziener, moet worden in gediend, eene tweede oproeping kunnen doen, wanneer de schoolopziener geen gunstig advies omtrent de eerste

Goessche Courant | 1882 | | pagina bijlage 1