Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. Laatste en telegraphische berichten. Te houden Aanbestedingen. Verkoopingen en Verpachtingen. Burgerlijke Stand Goes Liefdadigheid. Gerechtshof te s-Qravenhage. Voor dat hof stonden Donderdag 11. twee rersonen terecht, wier zaak en persoon hier in onze imgeving bekend zijn, en wel lo. P. J. K., oud 41 jaar, van beroep daglooner, wonende te Ubach over Worms, die zooals men weet toen hij onlangs eenigen tijd bij den loge menthouder I. te Goes logeerde, volgens de acte van beschuldiging ontvreemddedoor inklimming, op een avond uit I.'s slaapkamer twee gesloten zwart gelakte trommels, waarin de eigenaar gouden en zilveren voor werpen bewaarde. Na ze opengebroken en geledigd te hebben, smeet hij ze weg en verkocht een gedeelte van den inhoud. Besch. bekende den diefstal, maar beweerde de kleinste van de beide trommels niet door inklimming te hebben ontvreemd, maar door een deur, welke de gelagkamer van de slaapkamer scheidde, de laatste te zijn binnengegaan en haar zoo te hebben wegge nomen; de grootste had hij door inklimming weten machtig te worden. Adv.-gen. achtte de ten laste gelegde feiten voldoende bewezen en requireerde, op grond van vroegere ver oordeeling tot tuchthuisstraf, voor dezen besch. een tuchthuisstraf van 8 jaar. De verdediger wees op eenige verzachtende omstan digheden en beval zijn cliënt in de clementie van den Hove aan, daar hij de straf wel wat hoog vond. 2o. L. V., oud 41 jaar, van beroep landbouwer, voorheen bakker, wonende te Wolfaartsdijk, beschul digd van bedriegelijke bankbreuk, door het als ge failleerd koopman verduisteren van roerende goederen. Die verduistering betrof een waterton en een ijzeren pomp, welke besch. beweerde, bij de verkooping van de roerende goederen te hebben ingekocht. De ge hoorde getuigen hadden geen van allen beide voor werpen zien verkoopen, maar de meesten konden toch niet onder eede verklaren dat ze bij die gelegenheid niet waren verkocht. De kooper van het huis zou ze dan ook niet heb ben gemist, indien zijn knecht, die vroeger als zoo danig bij besch. in dienst was, hem er niet opmerk zaam op had gemaakt, dat deze tot het huis en andere tot de bakkerij behoorende voorwerpen niet meer aan wezig waren. De Adv. generaal vond in het feit, dat de beide eerstgenoemde voorwerpen in het bezit van besch. waren gevonden, een bezit dat deze volgens het oordeel van spr. niet rechtvaardigen kon, aanleiding om L. V. aan de hem ten laste gelegde feiten schuldig te verklaren en, toegevende dat de waarde van de ver duisterde voorwerpen gering mocht heeten, een straf van 6 maanden cellulair te requireeren. De verdediger meende dat de verklaringen van de getuigen, waarin z. i. groote tegenstrijdigheden ge vonden werden, volstrekt geen wederlegging van het beweren des besch., »datdezede voorwerpen in quaestie had gekocht," opleverden. Op de verkooping toch was tamelijk veel drank gebruiktde aandacht was dus mogelijk niet zóo onverdeeld geweest, dat het ver koopen van de ton en de pomp niet aan getuigen kon zijn ontgaan. Besch. had op die verkooping voor circa f I000 ingekocht en had, aangezien zijn vrouw eigen middelen bezat, volstrekt geen gebrek. Besch. had bo vendien bij zijn failliet-verklaring, geheel uit eigen beweging, t 750 in contanten in den boedel gebracht. Het was dus niet aan te nemen, dat hij zich voor «en waarde van circa f3,50 aan bedriegelijke bank breuk zou hebben willen schuldig maken. Het O. M. behoorde bovendien, volgens pl.'s oordeel, het bewijs van de dolus specialis te hooren; van dolus generalis was z. i. hier geen sprake. PI. deed een krachtig beroep op het onpartijdig en zelfstandig oor deel van het Hof en concludeerde ten slotte tot vrijspraak. Zaterdag a. s. zal het Hof in beide zaken uitspraak doen. Dagbl De predikant Reijers, van Nieuw-Hellevoet, vroeger te Ellewoutsdijk, onlangs geroepen om zijn getuigenis in eene strafzaak voor dat gerechtshof met een eed te bevestigen, antwoordde»ik kan niet. Mijne godsdienstige overtuigingwelke -de ethisch-moder- ne isverbiedt mij te gelooven aan een wreken- den Goderkent God als de macht ten goede, welke in den mensch werkzaam isveroorlooft niet die macht, tot bestraffing der onwaarheid, over mij aan te roepen. Dat is mijne overtuiging en ik heb die, van den kansel en elders, anderen verkondigd en ter betrachting voorgehouden. Ik mag haar niet ontrouw worden, allerminst met de bedoeling, zooals hier van mij verlangd wordt, om de i waarheid" van hetgeen ik getuigd heb, te bevestigen." De advocaat-generaal had, overeenkomstig de wet, tegen den «onwilligen getuige" eene maand gevan genisstraf geëischt. In deze zaak nam het Hof Donderdag de navolgende belangrijke beslissing. Overwegende, dat de voornoemde R. als grond zijner weigering hoofdzakelijk heeft aangevoerd, dat hij, hoe zeer tot het Hervormd kerkgenootschap en niet tot de Doopsgezinde gemeente behoorende, de ethisch-moderne richting is toegedaan; dat die richting niet kan aan nemen het bestaan van een supra-naturalistischen en wrekenden God; dat hij alleen erkent het bestaan van God, als een macht ten goede, die in den mensch leeft en werkt, zuodat hij zich bezwaard acht den van hem gevorderden eed af te leggen, maar bereid is de belofte te doen van de geheele waarheid en niets dan de waarheid te zullen zejrgen; Overwegende, dat de door den genoemden R. aan gevoerde bezwaren niet bij de wet als grondige redenen voor eedsweigering zijn erkend, zoodat hij krachtens art. 180 wetb. van strafvord. zich heeft schuldig ge maakt aan het, als getuige in een crimineele zaak opgeroepen, weigeren om den bij de wet voorgeschreven eed af te leggen Overwegende, wat de door het Openbaar Ministerie gerequireerde straf betreft, dat volgens gemeld art. 480 de rechter wel bevoegd, maar niet verplicht is, den getuige, die weigerachtig is den eed te doen, straf op te leggen; Overwegende, dat het Hof, met het oog op den aard van de door den genoemden R. aangevoerde bezwaren, welke het Hof aanneemt als geheel uit diens gemoede lijke overtuiging voortgesproten en geenszins als voor wendsel, om zich aan de verantwoordelijkheid, die het afleggen van den eed medebrengt, te onttrekken, geen termen aanwezig vindt, om van de gemelde bij de wet aan den rechter toegekende bevoegdheid ge bruik te maken; Gezien art. 180 van het wetboek van strafvordering; Rechtdoende op voormeld requisitoir, Verklaart C. R. schuldig aan het als getuige, in een crimineele zaak opgeroepen, weigeren om den bij de wet voorgeschreven eed af te leggen; Verklaart tevens, dat geen termen bestaan, om hem ter zake van die onwilligheid eenige straf op te leggen. (Art. 180 wetboek van strafvordering luidt als volgt Indien de zaak niet is uitgesteld, of, ingeval van uitstel, de getuige bij zijn weigering volhardt, kan het Hof, op requisitoir van den Proc.-Gen., den getuige, ter zake van zijn onwilligheid, veroordeelen tot de straf van gevangenis, den tijd van éenjaar niet te boven gaande.) Tusschen de Engelsche regeering en de hoofden der Iersche beweging, Parnell c. s., schijnt een soort accoord gesloten te wezen, waarvan de bewuste maatregelen, o. a. van vrijlating der verdachten, maar ook het ontslag van Forster het gevolg zijn geweest. Over die zaak is in de zitting van het Lagerhuis van Donderdag een tipje van den sluier opgelicht. Op de vraag van een der leden, of de regeering ze kerheid ontvangen had van de hoofden der Landleague dat het bekende manifest, waarbij het betalen van de pacht wordt verboden, formeel zal worden terugge nomen, zeide Gladstone, dat hij een zekere vrijwil lige mededeeling kreeg van eenige leden van 't Huis, welke voor een goed deel ertoe bijdroeg de regeering te doen besluiten om de bewuste maatregelen te ne men. De Iersche leden Dillon, O'Kelly en Sexton ontkenden echter, dat zij zoodanige mededeeling had den gedaan. Gladstone weigerde nauwkeuriger ophel dering te geven, omdat Parnell niet tegenwoordig was. De minister Forster verdedigde daarop zijn houding. Hij weigerde toe te stemmen in de loslating der verdachten, omdat hij gelooft dat die ertoe zal bij dragen de misdaden aan te wakkeren, en hij zou hen zeker niet hebben losgelaten zonder een formeele ver bintenis in 't openbaar van Parnell en de anderen, dat zij niet zouden voortgaan de wetten te minachten. Zoodanige verbintenis bestaat er niet. Bij hem be staat vrees, dat de staatkunde van concessies zeer ernstige gevolgen zal hebben. Wat nu eigenlijk van die overeenkomst is zal later blijken. In plaats van Forster is tot Minister van Ierland benoemd lord Frederich Cavendish, broeder van lord Harrington. De Iersche leden waren hiermede niets ingenomen. Parnell heeft zich, na zijne invrijheidstelling, aan alle mogelijke ovaties onttrokken. In de Fransche Kamer is ingekomen een wetsont werp tot het strafbaarstellen van onzedelijke publi caties en afbeeldingen. Het ontwerp is spoedeischend verklaard. Verder hebben er de noodige interpellaties plaats, voor onze lezers van weinig belang. Ook de Italiaansche Senaat nam het wetsontwerp op den scrutin de liste aan. Nieuwdorp. Onze gemeente deelde deze week ook in het ongeluk van hollende paarden. Hoewel de geleiders zich beiden op hun plaats bevonden, geraakten twee paarden met een wagen aan het rennen en sleepten in hun vaart een anderen wagen mede, waar door groote schade werd bekomen en de arbeider J. B die een deel zijner huishouding vervoerde, een zijner duimen zal moeten missen. Borssele. Verleden Donderdag werd hier het eerste huwelijk voltrokken in het nieuwe tijdelijke gemeen tehuis. Tot 30 April was dit gevestigd in een par ticulier gebouw, dat tevens diende tot herberg en tapperij. Door deze verplaatsing is aan de nuttige maatre gelen weder een nieuwe toegevoegd en met onverdeeld genoegen zal voorzeker vernomen worden dat een niet minder gewichtige weldra aan de orde zal worden gesteld. Woensdag heeft zoo meldt de N. R. Ct. een landbouwer te Kapelle bij het omploegen van zijn land twee oude steenen kannetjes gevonden, die te zamen 85 gouden en 62 stuks zilveren muntspeciën uit den Spaanschen tijd bevatten. Te Middelburg is het vergunningsrecht voldaan door 136 tappers, terwijl het maximum, bij de wet bepaald, bedraagt 50. Door de op Dinsdagavond van Vlissingen naar Queenboro vertrokken mailboot «Prinses Elizabeth," kommandant H. L. Stasse, is op de hoogte van Nieu- wersluis een drenkeling aan boord genomen, die derde stuurman was van het Engelsche driemastschip «Three Brothers" en overboord was gevallen, zonder dat men op gemelden bodem er in had kunnen slagen hem te redden. Genoemd schip was op reis van Antwerpen naar Amerika. Een bijzonderheid. Te Bergen-op-Zoom is een visscher binnengekomen met een vangst van 24000 stuks panharing. Te Schalsum, gem. Franekeradeel, is een 10 jarige knaap, spelende bij een poldermolen, zoodanig door een der wieken getroffen, dat hij aan de gevol gen is bezweken. In den vroegen morgen van den 17 Mei zal er een zonsverduistering plaatshebben, die in Europa slechts als een gedeeltelijke zichtbaar zal zijn voor Nederland zal het begin plaatshebben te 6 u. 29 m., het einde te 7 u. 49 m. des morgens. De grootte der eclips zal slechts iets meer dan 2 duim bedragen, aan den zuidkant der zon. (U. D.) Er bestaat gelegenheid om een jachtuitstapje naar Spitsbergen te ondernemen. De IJszeevaarder kapt. Elling Charten wil met een welingericht stoom schip den 14 Juli, van Bergen in Noorwegen uit, een tocht naar Spitsbergen doen. Men zal ongeveer 5 weken uitblijven. De prijs van een biljet, zonder con- sumtie enz., is f 300. Aan boord is natuurlijk voor alle gemakken en levensmiddelen gezorgd. Voor hen, die er aan willen deelnemen vermeldt het N. v. d. D., dat het adres, waaraan men zich wenden moet, isLeczau en Schartau, te Hamburg. Een Amerikaansch schip bevond zich, verleden maand, op reis naar Noorwegen, op de hoogte der eilanden Loffoden, toen plotseling de zee, die kalm was, opbruischte en voor de boeg een menigte groote zeevisschen zichtbaar werden, waarvan er een langs boord kwam. Nauwelijks was de visch onder schot of hij werd gedood. Het dier bleek bij onderzoek een Microps te zijn, een der wreedste en gevaarlijkste zeebewoners. De lengte bedroeg meer dan 20 el. Amerikaansche bladen maken melding van klach ten, te New-York ingediend, tegen den gtzagvoerder van de Surrey der Koninklijke Nederlandsche Stoom bootmaatschappij, die 18 April aldaar aankwam met 1252 passagiers aan boord. Volgens deN.-Y. Handelsztg. heeft de boarding officer Grülle de getuigenis afgelegd, dat het vaartuig met passagiers overladen was en dat de tusschendekspassagiers niet naar het geslacht ge scheiden waren. Ook hebben, volgens de Evening Te legram, twee passagiers zich beklaagd bij de commis sarissen voor de emigratie over de behandeling aan boord, waarop commissarissen een onderzoek geopend hebben. De klachten luidden over slechte ventilatie, onvoldoende en slechte voeding, gebrek aan water. De uitkomsten van het onderzoek zijn nog onbekend. Het Hbl. schrijft dat de Nederlandsche com missie voor landverhuizers zich vóór het vertrek der Surrey had overtuigd, dat alle vereischt,n omtrent aantal passagiers, scheiding van seksen enz. waren nageleefd. Wat de klacht der overlading betreft, oppert het blad het vermoeden, dat zij haar oorsprong vindt in hetzelfde verschil van berekening, dat ver leden jaar aanleiding gaf tot aanhouding van de ge zagvoerders van 40 a 12 schepen. De Amerikaan sche wet rekent namelijk kinderen tot 8 jaar toe voor halve passagiers, de Europeesche wet kinderen tot 42 jaar. Helsche machines komen ook in de Vereenigde Staten in zwang. Zaterdag jl. werden er twee gevon den in brievenmalen te New-York, bestemd voor de heeren Vanderbilt en Field. De tijdige ontdekking voor kwam ontploffingen. Men vermoedde dat dit het werk was van socialisten, in welk vermoeden men zich be vestigd zag, toen terzelfder tijd een derde machine ontdekt werd in een huis, nabij dat van den opper- commissaris van politie te New-York gelegen. Deze machine was in een socialistisch blad gewikkeld. Zij ontplofte, doch veroorzaakte weinig schade. Het schijnt dat de daders het huis van den oppercommissaris be doeld hadden, maar zich hadden vergist. Op dezen ambtenaar zijn de socialisten bijzonder gebeten, daar hij hun verboden heeft met een commune-vlag door de straten te trekken en op Zondag den hoeksteen te leggen voor een Labour Lyceum, dat zij willen op richten ter herinnering aan Fröbel, wiens eeuwfeest wordt gevierd. Eenigen tijd geleden is in Amerika door John. S. Shan een patent genomen voor een eigenaardige inrichting van een brandladder. Het doel is, gemak kelijk uit een raam der bovenverdieping te kunnen ontkomen ingeval van brand. De dorpel van het kozijn is van gegoten ijzer, geheel hol en aan de buitenzijde voorzien van een klep, die naar beneden openslaat. In dien dorpel is een ladder geborgen, gemaakt van rond ijzer, geheel in den vorm van de platte kettingen. Het einde van die ladder is aan den dorpel verbonden én zij is zoo lang, dat zij den grond bereikt. Ingeval van brand behoeft men dns alleen de ladder uit te werpen en heeft onmiddellijk gelegenheid om naar beneden te komen. In 4650 kwam zekere Jacob Burhuis uit Ne derland in Kingston City in Michigan aan. Hier kocht hij ettelijke morgensland, en weldra kwam een zijner zonen, Janus, insgelijks uit Nederland tot hem. Zij werden de stamvaders \an eene familie, die thans 20,000 leden telt en een der talrijkste van de Unie geacht wordt. Het is vooral van deze familie, dat het Hollandsche blad «De Grondwet" in Michigan bestaat. De naam is langzamerhand ]van Burhuis in «Burhaus" veranderd. (N. v. d. D.) De immigratie in N.-Amerika in de afgeloopen maand April was zonder voorbeeld 70,000 landver huizers (tegen 64,000 in April 4881.) Sinds 4 Ja nuari jl. zijn er 142.000 menschen geïmmigreerd (tegen 109,000 van 1 Jan. ulto. April in 4881.) Van de geïmmigreerden in jl. April waren ongeveer 3,000 Nederlanders. Na de Duitschers zijn de Scan- dinaviërs en de Hollanders het meest in tel, omdat die wat medebrengen, om land te kunnen koopen. De Italianen (waarvan er in April een 8,000saankwamen) zijn veelal een zeer armzalig volkje en het minste van allen. Uit Birmah. het rijk van koning Theebau, wordt bericht, dat de eerste Minister Yaynoug Mintha, aan wien men het grootste gedeelte der daar te lande gepleegde gruwelen toeschrijft, door bemoeiingen der meestgeliefde vrouw des Konings gevallen is en door zelfmoord een eind aan zijn leven gemaakt heeft. Het is nl. uitgekomen, dat hij eerzuchtige plannen smeedde tot vermoording van den Koning en zijn geslacht, om dan zelf den troon machtig te worden. Men hoopt, dat er, nu dit bloeddorstig monster uit den weg geruimd is, een beter tijdperk voer Theebau's onderdanen zal aanbreken. Niet maar in Europa en Amerika heeft de oes tercultuur een hooge vlucht genomen, ook in Australië begint zij meer en meer tot ontwikkeling te komen. Langs de kust van Diemensland, Zuid-Australie, zijn uitmuntende oesterbanken, die door Engelschen geëx ploiteerd worden. Beveland. Datum. Uur. Plaats waar d# ver- Naam gadsring wordt van den gehouden. polder. 8 Mei 's-H. Arendskerke, Oude Kraaiert. 40 t Hoedekenskerke, Hoedekenskerke. 40 2 Wissekerke, Wissekerke. 47 's-Heerenhoek, Nieuwe-, West-, Noord-, Nieuwe West- en Zuid- Kraaiert. 20 Bath, Reigersbergsche. 22 Krabbendijke, Krabbendijke-, Maags-, Oost- en Maire. 24 Heinkenszand, 's-Heer Arends kerke. 25 i 44 Kruiningen. Kruiningen. 25 40 Goes, Goesche. 26 9 Goes, Perponcher. 26 40 Goes, Schenge. Te Little Oyster Cove is het centrum van de oes tercultuur gevestigd. Men rekent, dat daar thans on geveer 40 milliarden oesters zijn, die in drie of vier jaren opgevischt kunnen worden. In Indië zijn wonderbaarlijk groote oesters. Op de Keeling- of Cocos-eilanden moet men er onlangs een gevonden hebben, waarvan de schelp 30 duim lang en 48 breed was, en die bijna 50 kilo woog. Deze oester, waaraan twintig personen genoeg konden hebben, is aan een Engelschen kapitein geschonken. 's-GRAVENHAGE, 5 Mei. Naar wij vernemen heeft de Minister van Koloniën zijn ontslag den Koning aan geboden. TWEEDE KAMER. In de heden gehouden zitting is ingekomen een ontwerp tot het aangaan eener geldleening, groot 83 millioen. Het Fransche han- delstractaat is tegen Maandag 44 uur aan de orde gesteld. DUBLIN5 Mei. De vrijlating der voornaamste politieke gevang«nen gaf alom aanleiding tot vreug debedrijven. Vóór dat Davitt losgelaten is, zal het volk echter niet bevredigd zijn. ROME, 5 Mei. Z. H. 'de Paus richtte een encycliek tot de bisschoppen in landen, waar de Joden vervolgd worden. Hij beveelt H.eerw. aan zulke vervolging te beletten althans te waken, dat Katholieken zich niet daaraan schuldig maken. Algemeene vergaderingen van Ingelanden der 44 Mei te Oudeland#. Aanbesteding onderhouds werken. Aanwijzing 8 en 40 Mei. Inlichtingen G. Moerdijk, te Baarland. 47 te Wilhelminadorp. Aanbesteding onder houdswerken Wilhelminapolder. Aan wijzing 42 en 45 Mei. Inlichtingen J. Visser Adz. Sas. 22 t# Tholen. Aanbesteding bouwen school. Aanwijzing 45 Mei, 4 uur. Inlich tingen J. H. Hannink, t# Goes. 24 te Goes. Aanbesteding onderhoudswerken enz. Breede Watering. Inlichtingen Op zichter te Wemeldinge. Datum Plaats. Voorwerpen. 10 Mei, VHr. Arendskerke, meubelen, huis, 10 Wissekerke, veestapel, 10 IJerseke, meub. goederen, 11 Goes, logement-inventaris, 11 Kloetinge, boereninspan, 11 Yerseke, inboedel, 17 Goes, inboedel, 19 's-Heerenhoek, hofstede enz., 20 Biezelinge, huis enz., 30 Bergen-op-Zoom, verp. Oesterbank, Wissekerke, boereninspan, Juni, Wissekerke, hofsteden, 8 Goes, jachtrecht, Goes, koffiehuis enz., Informatie», i, Mul. Houwer. Van der Moer. Pel le en Rouscher. Mul. Houwer. Pelle en Rouscher. De Vos. De Vos. Mul. Houwer. Pilaar. Van Goch. Van der M«er. Roelof en Slegt Karseboom. Pelle en Rouscker. van 3 tot 5 Mei 4882. Ondertrouwd: den 4, Jacob Verhoeff, 38 j., jm., met Adriana Cornelia Maartense, 32 j., jd. Getrouwd: den 4, Cornells Benedictus Simons, 32 j., jm., met Wilhelmina Jacoba Hopmans 30 j., jd. Johannes Cornelis De Beste, 28 j., jm.met Jannetje Sinke, 26 j., jd.Frans Bakker, 29 j., jm., met Apolonia Korstanje, 23 j., jd.; Jan Melse, 26 j., jm., met Alida Boer, 25 j., jd.Jan Boom, 29 j., jm., met Maria Delneij, 25 j., jd.Zeger De Hond, 34 j., jm., met Margrieta Veele, 34 j., jd.; Nico- laas Vertregt, 26 j., jm., met Cornelia Does, 23 j., jd. Geboren den 4, Johannes Mattheus Willem, z. Petrus Adolf Pennings en Berendina Juliana Terheijden Anna Maria, d. v. Bruinis Delnaaij en Maria Kok den 5, Anna Maria, d. v. Matthijs Van Gorp en Anna Maria De Witte. Overdeden: den 3, Janus, 22 maanden, z. v. Cornelis Pieper en Cornelia Vertregt, Het doet mij genoegen, namens de Commissie voor de vervolgde Joden in Rusland, te kunnen mededeel en, dat bereids f112 is ontvangen, bevelende ik deze zaak aan bij ieder, die voorstander van verdraagzaamheid is. Goes, 4 Mei 1882. Vak SWINDEREN.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2