1882. N°. 54. Zaterdag 6 Mei. 69ste jaargang. Bij deze courant behoort een bij voegsel -<S<!b<S:<S?G2*~ GOESGHG De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nummers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN D1TMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1-8 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 5 MEI 1882. Onder de rechtzaken vinden onze lezers eene belangrijke beslissing, door het Haagsche gerechtshof in zake de eedsquaestie genomen. Na het voorgevallene in de Tweede Kamer en de verklaring van onzen Minister van Justitis, die zooveel opzien baarde en zulk een krachtig protest uitlokte, is dit de eerste uitspraak in zulk eene quaestie. En deze is vooral daarom zoo belangrijk omdat zij getuigt van eene milde opvatting, geheel in den geest der meeningen van verschillende zijden geuit, doch in strijd met het gevoelen van den Minister. De Minister eischte bepaald dat men moest belmo ren tot een kerkgenootschap, hetw.dk het afleggen van een eed niet toeliet, wilde men daarvan in recht zaken c. s. worden vrijgesteld. Dat was de grondslag van al onze wetten en zoo doorgedrongen in onze wetgeving, dat daarvan niet mocht afgeweken worden. Die Minister werd in de Asser-eedsquaestie ges teund door zijn collega van Binnenlandsche Zaken. De regee ring was dns op dit punt homogeen, en protesten noch betoogen konden wijziging brengen in deze meening, zoo strijdig met eene waarlijk vrijzinnige opvatting. En nu eindelijk iemand als getuige in een recht zaak weigert den eed afteleggen, omdat hij geen wre- kenden God erkent, en het O. M. daarvoor eene ge vangenisstraf van liefst een maand eischte over eenkomstig de wet, zegt het Haagsche hof wel dat beklaagde schuldig is aan eedsweigering, wijl de gron den, door hem opgegeven, niet bij de wet zijn erkend, maar het plaatst zich tevens op een veel ruimer stand punt dan de Minister ooit deed, en overweegt dat, waar art. 180 van het wetboek van strafvordering slechts ervan spreekt dat een rechtbank kan maar niet dat zij straf moet opleggen aan zoo iemand, hier niet gestraft mag worden, wijl de beklaagde be zwaren haddie uit zijne gemoedelijke overtuiging voortspruiten en geen voorwendsel waren om zich aan eedsaflegging te onttrekken. Wij zijn benieuwd, wat het Openbaar Ministerie in dezen zal doen. Zal het in hooger beroep komen om te hooren wat de Hooge Raad in dezen beslist? Het ware te wenschen. Dan zou er kunnen blijken in hoever voor het vervolg in rechtzaken ten minste de opvatting van het Haagsche gerechtshof al of niet van kracht is. En als dan ook daar de meening van het Hof werd gedeeldzouden wij ons van harte verheugen. Er was danzij het dan wel niet een vaste, ten minste een stap op den goeden weg gedaan, die meer eene oplossing van deze quaestie in gezonden zin zou kunnen verhaasten. Woensdag a. s. zal de Zangvereeniging der Maat schappij tot bevordering van toonkunst te Goes haar laatste, z. g. Mei-concert, in dit seizoen geven. Men zie achterstaande annonce). Uitgevoerd zullen worden s Orpheus und Eurydice", van Glück, Finale uit Loreley", van Mendelssohn en Minnespiel", van Iiofmann. Dit laatste wordt op verzoek gezongen. Verder is de medewerking van twee dames solisten voor dien avond verzekerd. De heer L. A. P. Hoffmante Goesheeft met gunstig gevolg examen afgelegd als surnumerair bij de posterijen. Er waren voor 15 plaatsen 54 sollicitanten. De heer Hoffman is no. 2 der geslaagden. Thans, nu de familie daaraan publiciteit geeft, vermelden wij het overlijden van den heer C. Hofman, in leven leeraar aan de H. B. school te Zierikzee, vroeger bij het m. u. 1. onderwijs te Goes werkzaam. Eene kortstondige ziekte maakte een einde aan zijn leven, en bij de begrafenis bleek ook hoe groot de achting was, die men den overledene toedroeg. Ook in Goes is de herinnering aan den beminnelijken man steeds levendig gebleven, en velen zullen zeker zijn overlijden met leedwezen vernomen hebben. Yersekb. Onze nieuwe burgemeester, de heer B. D. Filet, die vroeger een officiersrang in Indië be kleedde en laatst te Soeterwoude woondewerd Za terdag 11. beêedigd en Woensdag geïnstalleerd. Op zijn uitdrukkelijk verlangen geschiedde het laatste zonder eenig huldeblijk van de zijde der gemeente dus zoo eenvoudig en rustig mogelijk. Eenige vlaggen was alles wat men bijzonders zag. Het gebruikelijke «inhalen" bleef dus ook achterwege. Misschien wer den sommigen daardoor wel teleurgesteld, doch als men bedenkt, dat de heer Filet ons geheel vreemd wasdat wij letterlijk niets dan zijn naam kenden dan doet ons dit afweren van huldebetoon aangenaam aan. Op welken redelijken grond zal men jubelen en hosanna! roepen voor iemand, dien men niet kent? En als dit toch gebeurt, dan kan het haast onmo gelijk uit eene reine bron voortvloeien, en moet het een rechtschapen man tegen de borst stuiten. Hoewel dus alles stil bleef in de straten ging de dag toch niet ongemerkt voorbij. De burgemeester had zelf een feest ontworpeneen alleraangenaamst feest, wel niet voor geheel Yerseke, maar waarin toch allen belangstelden. Het was een kinderfeest door hein zelf bedacht en bekostigd. Alle schoolkinderen, ten getale van bijna 300 kwamen feestelijk uitge dost in de school bij den dam (de andere is nog zonder hoofd) te zamen. Te 10 uren verscheen de burgemeester met alle leden van den raad en de se cretaris. Nadat het hoofd der school hem had ver welkomd, gelukgewenscht en het onderwijs aan zijne bijzondere zorg had aanbevolen en nadat de burge meester in hartelijke woorden daarvoor zijnen dank had uitgesprokenwerden de kinderen verrast door de mededeelingdat de burgemeester jaarlijks op iedere school 12 prijzen zou uitreiken aan de vlij tigste, kundigste en braafste leerlingen. De kinderen zongen hem vervolgens een heilwensch toe en werden daarna mildelijk onthaald. De burgemeester vertoefde zoo lang mogelijk, om zich in de van genoegen stra lende aangezichten, het zingen en juichen der kinderen te verlustigen en vertroknadat hij nog met veel genoegen een lied tot dank voor het genotene ont haal en voor zijne beloofde behartiging van het wel zijn der jeugd had aangehoord. Onder begunstiging van heerlijk weder deed de schare, begeleid door de onderwijzers, nu eene wan deling over den dam en door het dorp, om daarna nogmaals in de school terug te komen en onthaald te worden. Ruim éen uur gingen zij huiswaarts. Het feest heeft een goeden indruk op de bevolking gemaakt, en vele ouders voor den nieuwen Burge meester ingenomen. Alle officieren van de Valkdie H. H. M. M. heen en weer naar Engeland brachtenbenevens de heeren Stasse en Kromwijkgezagvoerders van de Prinses Elisabeth en de Prins Hendrikhebben van Z. M. de eikenkroon ontvangen. De mindere bemanning van de Valk kreeg eene goede belooning. De boot zelve is thans buiten dienst gesteld. Door den kerkeraad van Steenbergen is het ini tiatief genomen tot een verzoek aan de Synode om alle gemeenten der Nederl. Herv. Kerk tot het inza melen van liefdegaven voor de vervolgde joden in Rusland op te wekken. De Willem Barents zal den 8 Mei zijn vijfden tocht naar de Noordpool aanvangen. Het katholiek kiezerscomité te Hilversum heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer, tegenover den anti-revolutionairen candidaat, gesteld den heer J. F. H. Bekhuis. «De Tijd" beveelt deze candidatuur aan. O.-Indie. De 2de luit. der genie L. G. Krol Van der Hoek is te Malang geplaatst. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. De Kamer hield Donderdagavond eene zitting waarin mededeeling werd gedaan van het overlijden van den heer Cremersaan wiens nagedachtenis de voorzitter warme hulde bracht. De geloofsbrieven van den heer Van Rooijen, nieuw benoemd lid voor Gro ningen werden in handen gesteld eener commissie. De wetsontwerpen, laatst door de Tweede Kamer aan genomen, werden verzonden naar de afdeelingen, die opnieuw werden samengesteld. TWEEDE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting is ingekomen een ontwerp tot afschaffing van den ijk der weeg werktuigen. Maandag, indien alsdan het handelstrac- taat met Frankrijk niet aan de orde kan zijn gesteld, zal de behandeling plaatshebben van verschillende ontwerpenwaaronder de onteigeningswet voor den spoorweg RotterdamMaassluis, dat betreffende aan varingen op zee en het voorstel van den heer Lohman. De Minister van Binnenl. Zaken deelde mede, dat des avonds de Staats-Courant zou bevatten de wijziging, van het besluit tot uitvoering van art. 4 der schoolwet. Dit is dan ook zoo geschied. Lijst der hoogstaangeslagenen in 's rijks directe belastingen in Zeeland. Deze lijst bevat 62 personen. De hoogstaangeslagene is de heer mr. C. Van der Lek de Clercq, te Zierikzee, met een aanslag van f 4122,73 de laagste de heer D. Rooze, te St.-Laurens, met een aanslag van f612,26. Verder komen op die lijst voor de navolgende heeren met den achter hun naam vermelden aanslag 3hr. P. D. Van Citters, te Oostkapelle, f2371,01 mr. W. C. M. De Jonge van Ellemeet, te Oostkapelle, f2284,42%; J. W. Vader, teGortgene, f 2171,42%; mr. A. M. Becius, te Middelburg, f1405,70 J. C. Ka- kebeeke, te Goes, f1310,12% A. Kakebeeke, te Goes, f1270,41 mr. P. H. Saaijmans Vader, te Ka- pelle, f1255,94; A. G. V. Hombachte Hulst, f 1240,72% mr. C. P. Lenshoek, te Wolfaartsdijk, f 1118,71 mr. C. J. Pické. te Middelburg, f 1112,28%; W. J. Sprenger, te Middelburg, f 1084,68J. P. I. Buteux, te Middelburg, f 1075,54; J. H. C. Heijse, te Zierikzee, f1044,36 J. Trimpe, te Kloetinge, f1024,18; mr. W. C. Borsius, te Middelburg, f 1023,05; A. J. Risseeuw, te Zuidzande, 11017,34; mr. W. L. Van Voorst Vader, te Ileinkenszand, f983,22; J. J. Iman Sprenger, te Middelburg, f919,46% mr. J. C. R. Van der Bilt, te Heinkenszand, f 891,53 mr. T. A. Wagtho, te Tholen, f 854F. Ermerins, te Middel burg, f 757,42% J. Blok Adraanszoon, te Rilland- Bath, f749,51 mr. B. V. Van der Bilt, te Kapelle, f710,30; J. A. A. Fransen Van de Putte, te Goes, f 696,76% G. J. Van den Bosch, te Kattendijke, f 676,11% mr. N. C. Lambrechtsen van Ritthem, te Middelburg, f675,82; J. H. Bybau, te Colijnsplaat, f671,61; J Vereeke, te Kruiningen, f 665,37 J. Dek ker Lz., te Goes, f 658,68 en B. J. Thomaes, te Hoofd plaat, f 637,06. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland is tot de Evangeliebediening toegelaten de heer P. Flieringa, te Utrecht. Bij kon. besluit is bepaald, dat een der Rijks hoogere burgere burgerscholen met driejarigen cursns te Bergen-op-Zoom zal gevestigd zijn, en is A. W. H. Van de Wijnpersse aldaar, met ingang van 1 Juli 1882, benoemd tot directeur en leeraar aan die school. Als een bewijs hoe schaarsch het hulppersoneel voor de lagere scholen op het oogenblik is, kan die nen dat er verleden week in de Wekker ongeveer 111 vacatures als hulponderwijzer en 25 als hulponder wijzeres voorkwamen, terwijl er in genoemd blad van Zaterdag jl. p.m. 140 open plaatsen voor hulponder wijzer en 51 voor hulponderwijzeressen (alle aan open bare scholen) voorkomen. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Wissekerke. Woensdag werd alhier door het ge meentebestuur aanbesteed a. het maken van eenige veranderingen aan het schoollokaal voor o. I. o., staande te Geersdijk. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren A. Boone, voor f 689,en H. Tazelaar, voor f 648,85. Het werk werd aan den laagsten inschrijver gegund. b. Het maken van eenige veranderingen aan het schoollokaal voor o. I. o., staande te Gamperland. Hiervoor werd ingeschreven door den heer Abr. Bakkervoor f 1395,aan wien het werk werd gegund. Kapelle. Woensdag is door het burgerlijk armbe stuur alhier aanbesteed: het afbreken van het oude gedeelte schuur, op de hofstede in Eversdijk, bewoond door 1V'. Geelhoed, en het bouwen van een nieuwe schuur. Daarvoor was ingeschreven door de heeren Joh. Lindenberg te Wemeldinge, voor f3496, G. C. Zaaijer te 's-Gravenpolder, voor f 3515, J. Bruggeman voor f 3535 en J. M. Lammeree voor f3550, beiden te Hansweert. Bij nadere overeenkomst is het werk aangenomen door den heer G. C. Zaaijer voor f3,240. Landbouw en Veeteelt. In de Luxemburgsche «Annalen" wordt er in een klein opstel aan herinnerd, dat zich in Engeland kort geleden eene vereeniging heeft gevormd, ten doel hebbende het geitenras in dezen zin te verbeteren, dat de melkproductie toeneemt. Maar ook het haar van geiten heeft waarde voor de nijverheid. In de «Annalen" wordt nu zoo schrijft de Landb.-Ct. terecht gevraagd, of de landbouwvereenigingen ook elders dan in Engeland zich aan de geiten niet wat meer gelegen kunnen laten liggen Aan de geit, «de koe der armen", zou men op tentoonstellingen, vooral op de kleineremeerveel meer aandacht moeten wijden en vooral de goede melkgeefsters bekronen, en de hand mee helpen houden aan bewaring van goede en verbetering van slechte rassen. Het Rott. Nbl. maakte vóór enkele weken gewag van het voorkomen eener ziekte onder de rogge en wel in Twente, een streek die om zijn uitgestrekte roggevelden algemeen bekend is. Bedoelde ziekte wordt, naar een microscopisch onderzoek aan het licht ge bracht heeft, veroorzaakt door kleine, doorschijnende wormpjes, «aaltjes" genoemd. De heer dr. J. R. Bos schrijft daarover het volgende Om van de plaag en hare uitbreiding een betef denkbeeld te krijgen, begaf ik mij op den 14 April naar het stadje Delden, waai' mij een paar landbou wers en landbouwkundigen naar die akkers (nabij Delden en in de buurtschap Bentelo) geleidden, waar de plaag 't hevigst was. Op sommige plaatsen was de rogge geheel en al weggestorvenop andere plek ken was 't gewas nog kwijnende, terwijl het zich hier en daar weer wat scheen te herstellen. De teweeg gebrachte schade was zeer aanmerkelijk. Gesprekken met daar wonende landbouwers leerden mij, dat onder de buurtschap Bentelo de' kwaal, hoewel niet in erge matereeds sedert meer dan 20 jaren op bepaalde akkers woedt en dat zij daar ook op spurrie en boek weit overgaatiets dat men in andere streken van Twente nog nooit scheen te hebben waargenomen. De meeste jaren had zich de ziekte tot dezelfde plekken op de akkers beperkt, waar ook in vorige jaren de rogge of spurrie bedorven was. Uit deze en andere mij gedane mededeelingen zou men geneigd zijn af te leiden, dat de verbreiding der ziekte niet altijd zóo gemakkelijk en zóo snel plaatsgrijpt, als dit volgens de mededeelingen van Dnitsche deskundigen het geval zou zijn. Toch geschiedt deze verbreiding dikwijls sneller dan men denkt, daar eerst de ziekte zich in een zekere streek op enkele plaatsen en in geringe mate vertoont, om langzamerhand meer dreigende vormen te gaan aannemen. Zoo bleek het mij, dat reeds de aaltjesziekte in Overijsel eene groote verbrei ding heeft gekregen. Om het gevaar dat den landman dreigt vroeger vertoonde zich de «aaltjesziekte" in ons land alleen in Limburg achtten wij het niet ondienstig de aan dacht op deze zaak te vestigen. Rechtzaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden (Vrijdag) zijn de navol gende vonnissen gewezen en uitgesproken tegen: lo. J. v. d. W., 2o. L. V., beiden te Goes, wegens het uitschelden en werpen met vuiligheid, ieder ver oordeeld in eene geldboete van f2,50 en f3, subs. 1 dag gev. straf voor iedere boete c. e. 3o. D, de R., te Wissekerke, wegens het 2malen laten iosloopen van zijn hond, zonder muilband, ver oordeeld in 2 geldboeten elk van f5, subs. 2 dagen gev. straf voor iedere boete c. e. 4o. C. K., te 's-Gravenpolder, wegens Ie het ver boden zetten van een houtmijt binnen den bepaalden afstand van een openbaren weg; 2e het verboden leg gen van boomen in een waterleiding en 3e het ver boden leggen van boomen op den openbaren weg, veroordeeld voor het Ie feit in eene geldboete van f 1, subs. I dag gev. straf c. e.voor het 2e feit in eene geldboete van f10, subs. 2 dagen gev. straf c. e. voor het 3e feit in eene geldboete van f3, subs. I, dag gev. straf c. e. 5o. C. S., te 's Gravenpolder, beklaagd van' het verboden zetten van houtmijten op den openbaren weg, vrijgesproken. 6o. J. B., te Baarland, beklaagd van het verboden werpen van een boom in een waterleiding, vrijgesproken. 7o. M. E., te 's Gravenpolder, wegens het verbo den ophangen van linnen en linnengoederen aan den openbaren weg, veroordeeld in eene geldboete van f I, subs. I dag gev. straf c. e. 8o. J. L„ 9o. H. D., beiden te Goes, wegens 't voorhanden hebben van een veerweegwerktuig op een plaats, bestemd tot het in ontvangst nemen van waren, ieder veroordeeld in eene geldboete van f 10, subs. I dag gev. straf c. e. 10. A. B., te Baarland, wegens het hangen aan een rijtuig te Hoedekenskerke, veroordeeld in eene geldboete van fl, subs. I dag gev. straf c. e. Ilo. W. L., te Driewegen, wegens het visscheu zonder acte of vergunning, veroordeeld in 2 geldboeten elk van f0,50, subs. 1 dag gev. straf c. e. voor iedere boete. I2o. F. V., te Goes, wegens het als geleide,r van een hond, bij bet voorbijrijden van een voertuig, niet staan naast zijn hond, veroordeeld in een geld boete van f5, subs. I dag gev. straf c. e. I3o. G. G., en I4o. G, G., beiden te Nieuwdorp, wegens het geven van meer dan 3 Meter breedte aan een vracht op een voertuig, ieder veroordeeld in eene geldboete van f3, subs. 1 dag gev. straf c. e.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1