1882. N°. 53. Donderdag 4 Mei. 69ste jaargang. Aangifte van Verhuizingen. Kohier van de» Hoofdelijke» Omslag. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandaq, VVoensdao en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f -1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. mmm. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES herinneren de ingezetenen, nu de gewone verhuistijd dnar is, aan hunne verplichting om van elke vestiging ol' verhuizing; in de gemeente, alsmede van iedere ver andering in het huisgezin, aangifte te doen ter secretarie. Goes, den 3 Mei 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, j. g. de witt hamer. De Secretaris, hartman. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ten openbare kennis dat het kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het jaar 1882 gedrukt en ter secretarie van de gemeente tegen betaling van vijftien cents verkrijgbaar gesteld is. Goes, den 3 Mei 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 3 MEI 1882. Morgen (Donderdag) 4 Mei moet te Krabben- dijke eene herstemming plaatshebben voor een lid van den raad. Wij vestigen daarop de aandacht der kiezers. De stembus is tot 5 uren geopend. Er is in Goes thans een lijst in omloop die zeker wel eenige belangstelling verdient. Er loopen er anders genoeg en vaak zal de verzuchting zich doen hooren Och, alweer een inteekenlijst Voor die, waarop wij thans doelen vragen wij in 't bijzonder de aandacht. Ieder herinnert zich nog wel het voorgevallene met den heer W. Meng te Rotterdam en velen, welke tr.eening zij ook mogen toegedaan zijn op godsdienstig gebied, keurden ten sterkste at de schandelijke wijze, waarop die man werd bejegend. Welnuer zal gelegenheid bestaan om met dien man kennis te maken. Bij genoegzame deelneming zal hij, op daartoe tot hem gericht verzoek, Donderdag 11 Mei, des avonds te 8 uren, in de concertzaal al hier, een voordracht houden overde bron der zeden. De toegangsprijs is gesteld op f 0,49 de persoon. Zal die genoegzame deelneming om het plan te doen doorgaan in onze gemeente bestaan 7 Wij willen het hopendoch spijten zou het ons wanneer het louter nieuwsgierigheid was, die velen dreef om op de bewuste lijst te teekenen. Er is iets beters, dat daartoe aansporen kan, n.l. de overtuiging dat vrijheid van spreken en denken in Zeeland een goede ontvangst vindt. In het Noorden des lands bewees men Mengdat men daar die kostbare kleinooden óp de rechte waarde weet te schatten; laat het Zuiden daarin niet achter blijven Den in Rotterdam vervolgde mag wel vergoed wor den hetgeen men daar tegen hem misdreef, en al ware hij iemand, die lijnrecht tegenover ons stond, wij zouden met even veel vuur tot eene talrijke opkomst aandringen als thans, nu wij hem volstrekt niet kennen. Het geldt hier een beginsel, dat in waarde gehouden dient te worden. Door burgemeester en wethouders alhier zijn 52 vergunningen tot uitoefening van den kleinhandel in sterkedrank uitgereikt. Aan recht is daarvoor ontvangen de som van f 1725.Het getal der in richtingen volgens de wetis 25. Hansweert. Gedurende de maand April werden aan het rijkstelegraafkantoor alhier behandeld 459 telegrammen en welontvangen 154, verzonden 305. Sint-Maartensdijk. Tengevolge der vernietiging door Ged. Staten van de voordracht voor dijkgraaf is door ingelanden van het waterschap St.-Maartensdijk eene nieuwe voordracht opgemaakt, waarop geplaatst zijn de heeren N. PoldermanM. O. Hage en A. Oudesluijs. H. K. II. prinses Wilhelm van Wurtemburg wier treurig overlijden in ons vorig no. werd gemeld en het vorstelijk huis van Waldeck en H. M. onze Koningin in rouw dompelde, was weinige dagen ge leden van een dood kind bevallen en overleed aan de gevolgen dezer bevalling. Het hof heeft wegens dat overlijden voor den tijd van 12 weken den rouw aangenomen, verdeeld in 6 weken middelbaren en 6 weken lichten rouw. Zaterdag bij gelegenheid van het feestmaal in de «Royal Academy'te Londen antwoordde koning Wil lem op een dronk van den voorzitter het volgende »lk verzoek toegeeflijkheid, omdat dit mijn maiden speech is en een maiden moet voorzichtig zijn. Maar ik wensch mijn welgemeenden dank te betuigen voor den dronk, zoo welsprekend door den president uitge bracht, alsook voor de hulde, in mijn persoon bewezen aan Nederland en Nederland's nationale glorie. Steeds heb ik gepoogd en steeds zal ik blijven pogende schoone kunsten te bevorderen, daardoor aantoonende dat het Nederlandsche volk geenszins ontaard is van zijn roemrijk voorvaderlijk geslacht. Ik ben mij be wust, dat ik de beleefdheid en gastvrijheid, mij hier bewezen niet verschuldigd ben aan mijn eigen ver diensten maar aan de verdiensten en het karakter van wijlen mijnen vaderden held van Quatrebras den wapenbroeder van Wellington. Ik drink op het welzijn van de Engelsche Koninklijke Academie." De trein, waarmede 1111. MM. de Koning en de Ko ningin naar Queenboro vertrokken, verliet Maandag het 'Victoria-station te 6 uren 30 min. De Koning en de Koningin en hun gevolg waren allen in die pen rouw gekleed. De prins en prinses van Wales na men een hartelijk afscheid van HH. MM. en evenzoo de hertogen van Edinburgh en van Cambridge en prinses Louise van Groot-Brittannie Vele andere no- tabiliteiten stonden op het perron. De trein arriveerde te Queensboro te ruim 7 uren 30 min. HH. MM. gingen onmiddellijk aan boord van het koninklijk jacht de »Valk," dat te ongeveer 8 uren de Engelsche haven verliet om naar Vlissingen te stoomen. De Nederlandsche gezant en de consul-generaal waren bij de inscheping van HH. MM. tegenwoordig. Voor zijn vertrek uit Londen is Z. M. door het bestuur dier stad nog aangeboden het diploma van het ecreburgerschap der City met het toepasselijk adres, dat Z. M. anders Dinsdag in de Guildhall zou zijn aangeboden. Z. M. moet een aanzienlijk bedrag aan de armen van Londen hebben geschonken. Te 8.25 kwam Dinsdag, onder begunstiging van heerlijk wêer, de Valk met H.H. M.M. te Vlissingen aan. De Koning was in burgerkleeding met lagen ronden hoed, terwijl de Koningin in zwaren rouw, met donkere voile, was gekleed. Onder 's Konings oog verrichtten de schepelingen van de Valk eenige exercitiën met een kanon. Alle terreinen bij het station waren afgesloten en op 's Konings verzoek moest elke officiëele ontvangst achterwege blijven. Te 10.15 begaf men zich in den trein. Op de Valk werd een parademarsch geslagen, terwijl de Koning de officieren bij het vertrek vriendschappelijk de hand drukte. De bemanning en het publiek juichte H.H. M.M. luide toe, waarvoor deze vriendelijk dankten. Te 10.20 vertrok de trein direct naar het Loo, waar zij te 3.10 aankwamen. Bij deze terugkomst werd de Valk op de Theems geloodsd door den heer J. C. Kromwijkkommandant van de mailboot Prins Hendrikterwij) de loods A. Adriaansen verder loodsdienst verrichtte. Aan laatst- gemelden is door den Koning, als blijk van Z. M. tevredenheid, een stel gouden manchetknoopen met robijnen vereerd. Een groot deel van Z. M. gevolg ging niet mee naar het Loo. Eenige heeren en eene dame brachten een bezoek aan Middelburg. Door den Minister van waterstaat is aan den heer Affarons Spinello te Parijs vergunning verleend voor het aanleggen van werken voor oester- en visch- cnltuur in de schorren vóór den Noordpolder, gelegen langs de zuid-oostzijde der vestingwerken te Ter- Neuzen. Naar men hoort zou met de uitvoering der werken binnenkort worden aangevangen. Dit jaar kunnen worden aangesteld 15 surnu merairs der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen; nadere bijzonderheden bevat de St.-Ct. van Dinsdag. "Voor de 40 plaatsen voor adelborst 3de kl. aan het Kon. Instit. voor de marine te Willemsoord heb ben zich 152 adspiranten aangemeld. Het eerstdaags in te dienen leening-ontwerp van den minister Van Lijnden strektvolgens de Amst. Ct. tot het aangaan van een leening van ruim 80 millioen gulden, rentende 3 pCt., met een jaarlijksche aflossing van pCt. Blijkens een Heuler-telegram uit Londen is Maandag van regeeringswege in het Britsche Lager huis medegedeeld dat, met uitzondering van Zweden en Noorwegen, alle mogendheden, die in de conferentie te 's-Hage, ter zake der zeevisscherij vertegenwoor digd zijn geweest, de conventie hebben goedgekeurd, en dat de Britsche gevolmachtigden morgen naar Nederland vertrekken om dat stuk te onderteekenen. Het XXVe congres der «Ned. Maatschappij t/b. van Nijverheid" zal Woensdag 12 Juli te Utrecht ge houden worden. De 29e algem. vergadering van het Ned. Jon gelingsverbond zal op 18 Mei (Hemelvaartsdag) te Leiden worden gehouden. Volgens le Stichtsche Ct. is generaal Van der lleyden sedert eenigen tijd lijdende. De oude wond aan het uitgeschoten oog veroorzaakt hem voortdu rend h'vige pijn en in het algemeen is het gestel van den generaal ondermijnd. Eerstdaags begeeft hij zich naar Duitscldand, om op raad van zijn geneesheer de baden te gebruiken. Het bestuur van de thans opgerichte oVereeni- ging tot bevordering van de Zondagsrust" is samen gesteld uit de heeren: prof. C. P. Hofstede De Groot te Groningen, jhr. mr. M. J. Schuurbeque Boeije, te Zierikzee, ds. S. H. Buytendijkte IJselsteinds. M. P. Keiler Van Hoorn, te Dordrecht, J. R. Stein- metzmajoor prov. staf te 's-Hagedr. J. H. L. Roozemeyer, te Arnhem, ds. H. P. Schim Van der Loeff, te Gouda. De drie nog ontbrekende leden van het hoofdbestuur zullen op de eerste jaarvergadering worden benoemd. De «Nederlandsche Maatschappij van Brandver zekering" te Tiel heeft het dividend bepaald op 10 pCt. In 1881 was aan brandschade uitbetaald f273,660. Daar dit cijfer zoo hoog was geloopen kon niet, gelijk verleden jaar, 20 pCt. div. betaald worden. Het ver zekerd kapitaal nam toe met 5 millioen gulden en bedraagt nu 245 millioen. Rechtzaken. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn door de rechtbank gewezen de vol gende vonnissen tegen lo. J. T., 36 j., schoenmaker te Hontenisse, we gens dietstal veroordeeld tot f8 boete c. e. 2o. U. S., 59 j., huisvr. van J. Van D., arbeidster te Sas van Gen:, wegens hoon veroordeeld tot eene geldboete van f2,50 c. e. 3o. A. S., 49 j., smidsknecht te St. Jansteen, we gens diefstal in dienstbaarheid veroordeeld tot 45 dagen cell. gev. straf c. e. 4o. B. I., te Meerdonk (Belgie), wegens binnenlandsch vervoer zonder vereischt binnenlandsch paspoort bui ten route of heerbaan van aan accijns onderworpen goederen veroordeeld tot een maand cell. gev. straf en f50 boete, met verbeurdverklaring der aangehaalde voorwerpen. M. H., 39 j., huisvrouw van V. B, te Kloetinge, (zie no. 4 der vonnissen in ons no. van Zaterdag) is wegens mishandeling slechts veroordeeld tot f8 boete c. e. en NIET tot 8 dagen cell. gev. straf c. e., zooals toen abusief is gemeld. Voor onzen berichtgever uit Middelburg, die bulten zijn schnld deze vergissing maakte, vragen wij aan de betrokken persoon verscliooning voor dit onaan genaam abnis. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de Dinsdag gehouden zitting hebben bij bet voortgezet debat over het conversie-rapport de heeren Van Rees en Rutgers de conclusie der meerderheid verde digd, die door de heeren Heydenrijck en Van Nispen werd bestreden, terwijl de heeren Van Gennep en Keuchenius nader hun concisiën verdedigden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroeg naar Vlissingen door ds. II. Koops, pred. te Varseveld. Ds. L. Tobi, pred. bij de Christ. Gevef. gem. te Tholen, heeft het beroep naar Naaldwijk aangenomen. Een vriendelijke hand schrijft ons het volgende In het N. v. d. D. van heden leest men: »Edam mag zich verblijden in 't bezit van eene voortreffelijke rijksnormaalschool der le klasse, die in den korten tijd van haar bestaan reeds belangrijke resultaten heeft opgeleverd. Van de zes kweekelingen dezer inrich ting, die aan de jongste akte-examens hebben deel genomen, is geen enkele afgewezen". Ik ben zoo vrij te beweren, dat de R. N. S. der le klasse te Goes dan even voortreffelijk is, want ook van deze inrichting zijn alle kweekelingen zes die in April aan het akte-examen in Middelburg heb ben deelgenomen, geslaagd; en daaronder waren er drie, die een zoo uitstekend examen gedaan hebben, dat ze met kweekelingen van de kweekschool konden concurreeren. Voor het eerst sedert haar oprichting hebben van de Goesche Normaalschool kweekelingen aan het exa men deelgenomen, en geen enkele daarvan is afge wezen. Dit resultaat is te meer te verwonderen, om dat de regeering zoo wat met deze inrichting heeft gesold. Bij hare oprichting werd het eene vierjarige cursus, maar verdeeld in twee klassen. Deze zeer gebrekkige toestand heeft ongeveer een jaar geduurd. Toen volgde eene regeling volgens tabel B, tot einde lijk, voornamelijk door het krachtig aandringen van den distr. schoolopziener W. J. van Gorkom, met in gang van 1 April 1882 de Goesche normaalschool volgens tabel A werd ingericht. Behalve de gewone vakken worden daar wiskunde, teekenen, gymnastiek en Fransch onderwezen. Het lijdt geen twijfel, of Goes en Zuid-Beveland zullen door de Goesche normaalschool in het bezit komen van voortreffelijk opgeleide onderwijzers. Colijnsplaat. In de Rijkspostspaarbank werd door de leerlingen der openb. school alhier ingebracht: in de maand Januari f 40,51s Februari -19,94 Maart -17,00 April -15,20 Totaal f92,65' Sedert 8 Juni 1881 is er in het geheel ingelegd f237,72'. Tot leeraar in de wis-, natuur en werktuigkunde aan de burgeravondschool te Zutfen is benoemd dr. J. S. Gleuns, leeraar aan het progymnasium te Oldenzaal. Aan het verslag over de Rijkslandbouw-school over 1881 is het volgende ontleend: De school telde 125 leerlingen, waaronder een 30-tal, die voornemens zijn met hun verkregen kennis in Indië hun voordeel te doen. De hout- en ooftboom-teelt, voor zoover zij den landbouwer in zijn bedrijf van nut kan wezen, is thans onder de vakken opgenomen door de gemeente Wage- nirgen werd weder een terrein in bruikleen afgestaan voor het demonstratief onderwijs in genoemde vakken. Het vee op de boerderij wekt bij de leerlingen groote belangstelling, even als de lessen in de zuivelbereiding. Opmerking verdient het toenemend bezoek van de school door leerlingen, wier bestemming onze koloniën is. De St. Ct. no. 103 bevat een Kon. Besluit van 25 Apriltot nadere regeling van de wijze waarop de vergelijkende examens, bedoeld in art. 28 der wet van 17 Augustus 1878, worden afgenomen. Artikel 10 van het Kon. Besluit van 29 Mei 1879 wordt voortaan gelezen als volgt »De districts-schoolopziener is bevoegdna raad pleging met de deskundigen die hem bijstaan, te be palen welke candidaten, na afloop van een gedeelte, en wel bij voorkeur van het schriftelijk gedeelte van het onderzoekniet verder aan het examen zullen deelnemen, met dien verstande, dat het aantal over- blijvenden nimmer mag dalen beneden zes." In artikel 16 vervallen de woorden: «De kosten, vermeld in het laatste lid van artikel 10, komen ten laste van het rijk." Scheepvaartberichten. Hanswekrt. Met het afbrengen der Noorw. bark Equator in de Biezelingsche ham gestrand, wil het maar niet vlotten. Drie sleepbooten hebben van Maandag af beproefd het schip af te sleepen, doch mochten daarin niet slagen. Men heeft den ballast gedeeltelijk ge lost om het schip te lichten en men zal daarvoor ook stengen en tuigage afnemen. Batii. Het op Vrijdag jl. alhier gezonkene tjalk schip «Onderneming" is geheel wrak. Van den inven taris is zoo veel mogelijk opgeborgen. Een gedeelte der lading is reeds buiten boord gespoeld. Wat verder met schip en lading zal gedaan worden, is nog niet bekend. Volgens Veritas zijn gedurende Maart 11. 136 zeilschepen vergaan, waaronder 4 Hollandsche, en zijn er 15 die men veronderstelt vergaan te zijn, daar men er geen tijding van heeft ontvangen. Nog vergingen 15 stoomschepen, waaronder geen Hollandsche, terwijl er 3 zijn waarvan men nog geen tijding heeft. Zaterdagnamiddag zeilde een met steen geladen tjalk, gevoerd door Willem Zeeders Sr., en aan boord hebbende zijn drie zonen, de haven van Harlingen uit, bestemd naar Terschelling. Door storm overvallen geraakten ze 's avonds te 7 uren op de Riepel vast. 't Schip hleel dicht, doch door den feilen stroom, 's nachts dwars zee rakende, sloegen de luiken weg en kreeg het schip zooveel water in dat de beman ning des nachts te drie uren haar toevlucht in den mast moest zoeken. Eerst 's morgens negen uren werd dit geval te Terschelling zichtbaar en zag men met gewapend oog van de haven personen in den mast hoewel het toen nog even goed stormweder was, waren er dadelijk eenige personen bereid, een tocht ter redding te wagen. Zij hadden het geluk de van het gezonken vaartuig in den mast vastgeklemden des morgens te elf uren van een anders wissen dood te redden en ze tegen den middag behouden aan hunne gezinnen weder te geven.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1