Marees van Swinderen, B. Vermande en P. Dekker Jz. Bij eerste stemming worden uitgebracht op jhr. De Marees van Swinderen 10, Vermande 5, Dekker en Dir. Bybau ieder 3 stemmen. Niemand de volstrekte meerderheid erlangd hebbende, heeft eene herstem ming tusschen de twee eerstgenoemden plaats, waar bij de heer jhr. Van Swinderen 13, Vermande 7 stemmen bekwam, terwijl 1 briefje in blanco was. De heer Van Swinderen dankte voor het geschonken vertrouwen en verklaarde zich bereid de betrekking aantenemen. V. Daarna werd mededeeling gedaan van de vol gende ingekomen stukken: a. Dankbetuigingen van Z. M. den Koning en H. K. H. de Prinses Zu Wied, voor de adressen van rouw beklag, bij het overlijden van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden. b. Beschikking van den Min. van Binn. Zaken, dd. 8 October 1881 no. 4409 Afd. B. B., waarbij, in antwoord op het adres om inlichting, of de secretaris eener gemeente tevens de betrekking van waarnemend griffier bij het kantongerecht mag bekleeden, wordt te kennen gegeven »dat het niet op den weg der Regeering ligt, om adviezen te geven betreffende de uit legging van wetten". Het bestuur verklaart met verbazing dit antwoord ontvangen te hebben omdat hier geen sprake was van het erlangen van een advies, maar om voor vier leden der vereeniging de zekerheid te bekomen of zij niet in strijd handelden met de gemeentewet, door de bedoelde betrekking te bekleeden. Het stelt voor thans de zaak aan het oordeel van Ged. Staten te onder werpen. De heer Bybau herinnert, dat hij indertijd gestemd heeft tegen het adres aan den Min.omdat hij een antwoord verwachtte als thans ontvangen is. Hij moet zich nog sterker verklaren tegen het nu gedane voor stel dewijl het eene zaak betreftdie voor het ge- heele rijk geldt en Ged. Staten van Zeeland, eene be slissing nemendedaarmede de andere collegiën van gewestelijk bestuur niet binden, zoodat voor verschil lende provinciën verschillende uitlegging van wet zou kunnen geboren worden. De heer Hartman wijst eropdat dit in andere gevallen ook wel geschiedtb. v. met den aanslag van boekdrukkers voor hunne stoompersen in het pa tent, die in de eene provincie als molenaars worden beschouwd, terwijl dit in de andere provincie niet het geval is. Bovendien geldt het hier de zaak van vier leden der vereenigingdie niet wetenof zij al dan niet in strijd met de wet handelen. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van het bestuur in omvraag gebrachtdoch verworpen met 41 stemmen. Vóór stemden 9 leden1 lid bleef buiten stemming. VI. Alsnu wordt door het bestuur overgelegd de rekening van den penningmeester over 1881 be dragende in ontvangstf 175,50 in uitgaaf- 196,05% Alzoo sluitende met een nadeelig saldo van f 20,55 Deze rekening wordt gesteld in handen van eene commissiebestaande uit de heeren D. Mulder, J. J. De Snoo en G. PrumerB, welke commissie na de pauze rapport uitbrengt bij monde van eerstgenoemde. Zij concludeert tot goedkeuringmaar kan zich de op merking niet onthoudendat de rekening van de firma Kleeuwens en Zoon haar hoog voorkomt, waarom zij het bestuur in overweging geeft te beproeven, of het drukwerk elders niet goedkooper kan verkregen worden. De heer Hartman beantwoordt deze bedenking, door mededeeling, dat in het afgeloopen jaar de statuten zijn herdrukt, dat de verslagen der vergaderingen nog al uitgebreid waren en de rekening der firma Kleeu wens en Zoon, opgemaakt naar haar gewoon tarief, oorspronkelijk f25 hooger was, maar door haar met dat bedrag is verminderd, omdat het de vereeniging betrof. Na beantwoording eener opmerking van den heer Van den Bosch wordt de rekening met algemeene stemmen goedgekeurd. VII. Aan de orde is de behandeling van de uitge schreven vraagpunten a. De heer D. P. Prumers, surnumerair te 's-Gra- venpolder, leidde de bespreking in van de vraag «Hoe kan de fout hersteld worden, dat eene straf verordening niet met het bij de wet bepaalde formu lier is afgekondigd 7" Onder mededeeling der wettelijke voorschriften omtrent de afkondiging van strafveror deningen, en van een paar gevallen, waarin het for mulier niet woordelijk gevolgd was, waarvan de ver ordening door den reehter buiten toepassing gelaten werd, gaf de spr. als zijne meening te kennen, dat er maar éen middel tot herstel van de fout bestaat, t. w. de verordening opnieuw vasttestellen, aan Ged. Staten mede te deelen en weder aftekondigen. De Voorzitter was van oordeel, dat eenvoudig eene nieuwe afkondiging voldoende is, want dat het niet in acht nemen van den termijn, bij art. 168 dei- gem. wet bepaald, geene nietigheid medebrengt. Hij deelde daarbij mede, dat eens eene strafverordening van de gemeente Schore onder de particuliere papieren van den burgemeester geraakt was, en eerst na een jaar gevonden werd. Op de vraag aan Ged. Staten hoe te handelen, antwoordden deze, dat de verordening nog kon afgekondigd worden. De heer Hartman wijst eropdat de rechterlijke collegien tot nutoe niet gelet hebben op den termijn der afkondiging, maar dit ook vroeger niet deden ten aanzien van het formulier, en dat zij dit even goed kunnen gaan doen, waarom hij zich vereenigt met het gevoelen van den advisenr, als het zekerste middel tot herstel van de fout. De heer jhr. De Marees Van Swinderen meent, dat er van herstel van de fout geen sprake kan zijn, want dat de verordening, die niet met het formulier is af gekondigd, niet meer bestaat, zoodat zij niet opnieuw kan worden vastgesteld. De heer Hartman voert daartegen aan, dat de ver ordening wel bestaat, als zijnde door de bevoegde autoriteit vastgesteld, maar eenvoudig buiten toepas sing wordt gelaten door de rechterlijke collegien. De heer V. V. R. C. R. baron Van Heemstra, die wegens uitstedigheid verhinderd was de vergade ring bij te wonenhad een antwoord ingezonden op de vraag Welke formaliteiten moetkan en mag de Ambtenaar van den Burgerlijken Stand vervullen bij de voltrekking van een huwelijk f" Dit stuk, dat door den secretaris werd voorgelezenbehelsde de voorschriften van het B. W. op het onderwerp, was voorts gericht tegen het houden van godsdienstige toespraken en bevatte eenige wenken omtrent hetgeen den ambtenaar geoorloofd is. De heer mr. Bybau vroeg, wat aanleiding gegeven had tot het stellen van dit vraagpunt. De heer Hartman antwoordde, dat het bestuur de vraag had gesteld, omdat er in den laatsten tijd eene polemiek in de administratieve bladen gevoerd was over het houden van toespraken bij de voltrekking van huwelijken. Het bestuur veroordeelde die toe spraken niet, mits daarin niets voorkwam, dat anders denkenden zou kunnen kwetsen. Daardoor toch ging de bedoeling verhooging van het gewichtige der handeling verloren en handelde men bovendien in strijd met de wetdie het huwelijk alleen in zijne burgerlijke betrekking beschouwt. (Wordt vervolgd.) Buitenlandsch Overzicht. Ierland heeft een nieuwen onderkoning. Lord Cou- per is op zijn verzoek ontslagen en vervangen door Lord Spencer, die tevens lid van het kabinet blijft. Zes personen, die als verdacht in hechtenis waren genomen, zijn uit de gevangenis te Naas, in Ierland, ontslagen. Men verwacht, dat meerdere dergelijke perso nen zullen worden ontslagen. Dit was het no., dat bij den nieuwen onderkoning het eerst op het pro gramma stond. In den Buitschen Rijksdag zijn de pre sident en de vice-president, de een conservatief en de ander clericaal, herkozen. In het ontwerp van het tabaksmonopolie, zooals het thans bij den Rijksdag is ingekomen, is ten opzichte der vergoedingen aan fabrikanten, handelaars, werk lieden enz. in zoover gewijzigd, dat het totaal dezer vergoedingen thans op bijna 257 millioen mark, der halve ruim 22% millioen hooger, en daarentegen de netto winst van het monopolie op ruim 163% mil lioen, dus bijna 2 millioen lager, is berekend. De memorie van toelichting hebben de leden thans ontvangen. De "commissie der Fransche kamer van Afgevaar digden, welke belast is met het onderzoek der voor gestelde legerwst, heeft dezer dagen onder het voor zitterschap van Gambetta haren arbeid aangevangen. Zij heeft daarbij de vraag behandeld of een drie- of vijfjarige diensttijd moet worden aangenomen. Zooals men weet diende Gambetta vóór eenigen tijd een ont werp in, waarbij het maximum van diensttijd op drie jaren was gesteld. Het is evenwel onzeker of zijne denkbeelden op dit punt door de meerderheid der commissie worden gedeeld. In elk geval vindt ook hij in deze zaak weder aanleiding om van zich te doen spreken, daar een afgevaardigde, die den militairen dienstplicht met eenige jaren wil verminderen, steeds op de volkomen goedkeuring zijner kiezers kan rekenen. Engeland, Rusland en Oostenrijk hebben in'begin- sel de Fransche voorstellen betreffende de scheepvaart op den Donau aangenomen. Ook de toetreding van Duitschland en Italië is zeker. Alleen Rumanië werpt eenige moeilijkheden op, de onderdeelen betreffende. Zoo zal die zaak ook tot oplossing kunnen komen. Zooals men uit ons vorig no. heeft gezien, heeft ein delijk Arthur, president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, den moed om de Russische regeering eens op de vingers te tikken over de ongehoorde wijze, waarop de Joden in haar rijk worden bejegend. Als nu andere mogendheden zich daarbij maar eens aansloten Onder de buitenlandsche (lemengde berichten vindt men weer eenige treurige bijzonderheden omtrent het gebeurde te Balta. Gemengde Berichten. Volgens te Goes gedane waarnemingen was de weersgesteldheid in April als volgt Mistig was het in den nacht van den 2den op den 3den en den 3den 's morgensrustig en warm was het van den 5den tot den 13den, bij afwisseling rustig en buig, koud en warm van den 13den tot den lsten Mei. Regen viel er overdag den 13den, 14den, 17den, 24sten, 25sten, 26sten, 27sten, 28sten en 29sten. Des nachts, van den 2den op den 3den, van den 13den op den 14den, van den 17den op den 18den, van den 18den op den 19den, van den 20sten op den 21 sten, van den 24sten op den 25sten, van den 25sten tot en met den 29sten. Dè geheele hoe veelheid regen, afgetapt in April, bedraagt 67 m.M. tegen 70.3 m.M. in Maart. De grootste hoeveelheid leverde de 17de namelijk 14 m.M. Den 14den 's avonds half elf en den 28sten 's middags kwart vóór zes donderde het zonder dat bliksem gezien werd, den 5den 's avonds half negen bliksem zonder donder. Van den 5den tot en met den 11 den vroor het 's nachts. Wissekerke. Donderdag 11. gaf de hier opgerichte Rederijkers-vereeniging «Oefening kweekt kennis" hare eerste opvoering ten huize van den heer D. de Regt in de herberg «de Kroon». Bij het binnentreden der zaal werd men al dade lijk aangenaam verrast door het gezicht op een zeer net geschilderd valscherm. Maar hooger steeg de ver rassing toen dit werd opgehaald en men het keurig ingericht tooneel kon bezien, dat geheel belangeloos door den heer De Regt was opgeslagen en waarvoor hem zeker alle lof en dank toekomt. De voorzitter, de heer Waltman, sprak tot opening een kort woord van dank tot, den beschermheer den burgemeester W. J. Vader en tot allen, die hadden mede gewerkt om deze vereeniging tot stand te brengen. De vereeniging telt thans 9 werkende leden. Het eerste gedeelte bestond uit voordrachten van eenige leden. Over 't algemeen werden die vrij goed voorgedragen en voorts trok het de aandacht, dat de uitspraak vrij zuiver Nederlandsch was. Het 2e gedeelte was het opvoeren van een blijspel in 3 bedrijven, «Wie zal de schoonzoon zijn". Ook die opvoering beviel zeer, goed wat bleek uit een al gemeen applaudissement bij het einde. Ten slotte gaf men nog een klein stukje «Niet of graag", blijspel in een bedrijf. Ook dit slaagde uitnemend. In aanmerking geno men den korten tijd van het bestaan der vereeniging, komt haar alle lof toe voor den ijver, door de directie en de leden aan den dag gelegd. De vereeniging wordt dan ook een langdurig bestaan toegewenscht. In deze dagen van schoonmaak is het misschien niet ondienstig te mélden, dat behangsels van ka mers volkomen beveiligd worden tegen het doorkna gen van muizen door onder de roggemeels-pap lood wit te mengen. Men heeft dan bovendien het voor deel, dat men slechts een derde gedeelte pap noodig heeft. Met het stoomschip Amsterdam zijn weer ruim 1100 passagiers naar New-York vertrokken. De vorige week is te Haarlem een werkman gehuwd, die des avonds van den huwelijksdag reeds de hulp der politie kwam ingeroepen, om zijne echt- genoote op te sporen, die de echtelijke woning was ontvlucht. Het mensch wilde haar huwelijksreis zeker liever alleen maken. Woensdagmiddag is door den vliegenden storm een tjalkschip, geladen met aardappelen, nabij de haven van Workum op strand geslagen. De mast en het tuig braken, en de opvarenden man, vrouw, vijf kinderen en een knecht zouden zeker jammer lijk omgekomen zijn, indien niet vier stoere mannen met een bootje zich naar buiten gewaagd hadden, wien hetna een paar maal door da geweldige branding teruggeslagen te zijn, eindelijk met levensgevaar gelukte, al de schipbreukelingen te radden. Dienzelfden middag strandde in de Noordergron- den bij Nieuwediep een Duitsch schoonerschipvan Stockholm met hout naar Amsterdam bestemd. Zoodra de stranding te Nieuwediep bekend werd, bracht men de reddingboot der Noord- en Zuid-Hol- landsche reddingmaatschappij in gereedheid, en, bemand met elf kloeke en ervaren zeelieden, werd zij door de stoomsleepboot «Hercules" naar de strandingsplaats gesleept. Hoewel men daar met veel moeialijkheden had te kampen, en het schip door de hevige branding en hooggaande zeeën aanvankelijk niet te bereiken was, gelukte het ten laatste aan de bemanning der reddingboot toch de reeds geheel uitgeputte equipage over te krijgen en des avonds behouden aan wal te brengen. Woensdagnacht is in de Zuiderzee, bij Urk, door den hevigen storm een jotter omgeslagen, waarin zich drie visschers bevonden. Eén daarvau is gered en twee zijn in de golven omgekomen, een van 21 jaar en een van 27 jaar. De hevige storm, die Zaterdagavond en nacht woedde, heeft naar de N. R. Ct. verneemt op vele plaatsen des lands schade aangericht aan Huizen en dakenboomen en beplantingen. Ook het verkeer door middel van de verschillende middelen van ver voer ondervond belemmering. Uit onze omgeving vernamen wij geene ernstige ongevallen. Te Ellewoutsdijk sloeg een hevige ruk wind in het dak der onderwijzerswoning een gat van eenige vierkante meters. De timmerlui durfden, of schoon het maanlicht was, zich bij nacht niet op het oude dak wagen om de opening voorloopig dicht te maken, zoodat gedurende den Zondagnacht de zege ningen des hemels vrij in de woning konden neder dalen. - Zaterdag is te Rotterdam een aakschip door den storm losgerukt en tegen het remmingwerk der ge- meentebrag over de Koningshaven aangedreven en onmiddellijk gezonken, zoodat de noordelijkste opening geheel en de zuidelijkste gedeeltelijk versperd is. De vrouw van den schipper heeft zich met drie kinderen gered onder een der bogen van de kade, waaruit zij op hun hulpgeschrei gered zijn geworden. Ook een 16jarige knecht heeft zich gered. Uit Arnhem is met de noorderzon naar Amerika vertrokken een horlogemaker, die onder den naam van de bekende firma Berendts Co. handel dreef in goedkoope klokken. Een koopman, onder Bodegraven woonachtig, verkocht Zaterdag op de markt te Utrecht eene koe voor f 180. De kooper gaf zijn naam op, alsook dien van den stalhouder, bij wieu hij de koe tijdelijk zou brengen. Toen de koopman zich daar later vervoegde, om zijn geld te ontvangen, vond hij noch den kooper, noch de koe, en bleek hij met een bedrieger te doen gehad te hebben. Naar aanleiding van het bericht, dezer dagen ook door ons gemeld, betreffende een olie- of petro- leumpomp te 's-Hertogenbosch, bericht men uit Gro ningen aan de JV. Rolt. Ct. dat ook aldaar zulk een merkwaardig geval zich heeft voorgedaan, maar dat bij opgraving van de wel en het verder onderzoek in den bodem weldra bleek, dat de bron van de petro leum te vinden was in het pakhuis van een buurman, waaruit de daar voortdurend voorhanden vaten petro leum sinds jaar en dag lekte en in den bodem trok. Een jongmenscli, Young genaamd, is Vrijdag te Doneaster in verzekerde bewaring genomen, als be schuldigd van een brief aan de Koningin geschreven ta hebben, waarin hij haar dreigde te zullen dooden. Hij is naar Londen gebracht, waar hij voor den rech ter verschenen is. De behandeling der zaak is uitge steld tot de volgende week. In den brief werd gezegd, dat de schrijver een katholiek priester in Ierland was. llij vroeg f 2000, om 50 werklieden in zijne gemeente in de gelegenheid te stellen naar Amerika te vertrek ken. Bij weigering van het geld zou hij de Koningin vermoorden. De beschuldigde is geen priester maar «en beambte op het kantoor van een spoorweg nabij Doneaster. Bredael, de vroegere bediende van Armand Pelt- zer, zal te Antwerpen terechtstaan, omdat hij in Maart brieven van den procureur des konings, Berré, aan Armand had geopend. Van Calster zal Bredaels ver dediger zijn. Het is gebleken, dat Cary, d« gearresteerde be ambte bij het postkantoor te Parijs, in den nacht van den diefstal niet thuis sliep. Voorts is op den dag van den diefstal te 7 uren 's morgens een brief bezorgd bij den prefect van politie, geschreven met een verdraaide hand, waarin een wijn handelaar van de rue Saint Honoré van den diefstal werd beschuldigd. De brief moest dus geschreven zijn weinige uren na den diefstal, toen nog niemand ervan wist. En in Cary's bureel vond men een schrijfportefeuille, waarin een blad papier ontbreekt, volkomen overeenkomende met dat, waarop de anony mus zijn aanklacht bij de politie had geschreven. De tweede gearresteerde schijnt niet, zooals men eerst dacht, medeplichtig te zijn aan den diefstal; hij woonde met Cary samen en had wel bemerkt, dat deze groote verteringen maakte, maar hij had daarover verder niet nagedacht. Het aantal gestolen bankbiljetten van 1000 frs. is 60; verder zijn vermist een groot aantal obligaties Fransche rente, spoorwegobligaties, aandeelen in maat schappijen en 29 aangeteekende pakkettea. Verleden week is te Weenen het proces over den brand \an het Ringtheater aangevangen. De ver schillende beklaagden hebben natuurlijk allen getracht zich van schuld vrij te pleiten. Vooral de directeur Jauner heeft met talent zijn zaak bepleit. Na uitweiding over den slechten toestand van het gebouw en de verbeteringen, die hij op eigen kosten had laten maken, kwam hij op den grooten brand in November. Op aangrijpende wijze schilderde hij zijne bevinding, toen hij zonder iets te vermoeden de deur naar het tooneel opende en niets zag dan éen groote vuurzee. Nu eens leunde hij, alsof hij van aandoening zou bezwijken, op de tafeldan weder richtte hij zich op om des te heftiger voort te gaan dan weer sloeg hij met de vuist op de borst en eindelijk, toen hij vertelde dat zijn eerste werk was naar zijne dochter, zijn eenig kind, te gaan zien, die van plan was de voorstelling bij te wonen, toen barstte hij in tranen uit en werd zijn stem zóo gedempt, dat men hem bijna niet kon verstaan. Het talrijk publiek, dat de zitting bijwoonde, was geheel oor en luisterde voort durend met de grootste aandacht naar Jauner's voor dracht. Zelfs de officier van justitie scheen eenigszins verbluft door de pathetische verdedigingsrede van den directeur en maakte slechts enkele aanmerkingen. In den loop van het proces is gebleken, hoe slecht de brandweer van Oostenrijks hoofdstad is. En daarop waren de Weener ingezetenen nogal zoo trotscli. De nadere ophelderingen over de te Balta (Rusland) jegens de Joden gepleegde gruwelen, die nu zelfs door het Russische blad Golos worden gegeven, zijn verpletterend voor de autoriteiten. Men verwondert zich, dat het blad nog niet is geschorst, maar men zegt dat de Czaar zelf zeer vertoornd zijn over de houding der autoriteiten en dankbaar aan de Golos voor de inlich tingen die hij van zijne ministers niet had kunnen verkrijgen. De laatste mededeelingen van dit blad komen daarop neer, dat het schandaal eigenlijk oog luikend door de politie is toegelaten, ja is aangemoe digd. Dagen te voren waren de adelsmaarsclialk en de politie ingelicht over de plannen der anti-semieten. Zij namen echter geen andere voorzorgsmaatregelen dan dat zij hun eigen goederen verzekerden, en wei gerden zelfs het aanbod der joden om op eigen kosten een 30 a 40 politieambtenaren uit te rusten. Toen er reeds eenige dagen ongeregeldheden haddan plaats gevonden, meende eindelijk de politie tussclienbeide te moeten komen en riep zij de boeren uit vijf om liggende dorpen te hulp. Daarmee was de wolf in de schaapskooi gelokt. Toen de boeren den ochtend van 30 Maart aankwamen, begon het plunderen eerst recht. Sommige particulieren hebben toen al het mo gelijke gedaan om de Joden te beschermen, maar .de politie bleef werkeloos. Geen wonder, dat de boeren elkander aanmoedigden, met de opmerking, dat de politie er niets tegen had. Zelfs verhaalt een getuige, dat hij de boeren tot elkander heeft hooren zeggen: «Wie is nu aan de beurt 7 Dat zullen wij aan het hootd der politie moeten vragen." Ook de te Balta gelegerde militairen deden niets om de ongeregeldhe den te stuiten. De commandant, door particulieren gesommeerd om te helpen tegen de onruststokers, antwoordde dat het hem niet aanging, maar de poli tie. De soldaten bleven niet alleen werkeloos toezien, maar zelfs hielpen zij hier en daar de plunderaars. Den 31 sten kwamen weer een aantal boeren voorde poorten, maar nu werden zij niet toegelaten, daar de politie zeker meende, dat het al te erg werd, waarna zij teleurgesteld afdropen. "Volgens den «Golos" zijn er in geheel Rusland slechts 2400 volksscholen, terwijl er minstens nog 70000 zouden noodig zijn. Van de 12 millioen kin deren van 7 tot 13 jaar ontvangen er slechts éen millioen onderwijs. De volksscholen kosten 6 millioen roebels, waarvan de provinciën de helft bijdragen. Van de 600 millioen roebels inkomsten van den staat wordt slechts 1% millioen voor onderwijs uitgegeven. De groote brand, waarvan in ons vorig no. mel ding is gemaakt, heeft niet plaats gehad te Kamenez, maar te Mchilew-Podolski. Er zijn ruim honderd huizen van Joden verbrand. Luitenant Danenbauer, van de «Jeannette", is met zijn scheepsvolk den 25n April behouden te Oren- burg aangekomen en op 26 April met hen naar St. Petersburg vertrokken. Allen zijn wel. Volgens een depêche uit Philadelphia aan de Times heeft de Belgische consul te New-York de uitlevering gevraagd van den bij de ontvreemding van waarden uit het bisdom Doornik betrokken kanunnik Bernard. De Amerikaansche advocaat Goodhue is naar de gevangenis te Doornik overgebracht. In de Vereenigde Staten hebben weder hevige op kanen gewoed. Het plaatsje Monticello, in Louisiana werd op drie huizen na geheel verwoest, en tien men- sclien kwamen er om het leven, terwijl 20 zwaar ge wond werden en van de 150 inwoners bijna niemand er geheel zonder letsel afkwam. Te Atlanta werden twee mensclien gedood en te Chicago werden eenige spoorwagens van de rails ge waaid, hetgeen een spoorwegongeluk veroorzaakte, waarbij een persoon gedood entwee gewond werden.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2