1882. N°. 52. Dinsdag 2 Mei. 69slc jaargang. Burgemeester en Secretarissen lÖ GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nemmers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland' A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COM AM. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodbeiichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 1 MEI 1882. Dr. Z. Th. Diehl, thans te Zierikzee, heeft, naar aanleiding der bekende cpiaestie over het door een kiezer in het Zuiden geschrevene, een artikel aan dat blad gezonden, waarin hij o. a. naar aanleiding der bewering seen liberaal heeft onder getuige verklaard dat dr. Diehl tnr. Hamer niet wilde en het plaatsen van zijn naam onder de aanbeveling een werkje is van RamondtverklaartWie hier nu onwaarheid spreekt is mij niet bekend, maar de vkiezer" of de liberaal, die dit onder getuige verklaard heeft, heeft gelogenik vraag geen vergeving voor dit, wel niet parlementair maar toch goed verstaanbaar, woord." Na eene uiteenzetting dat hij mr. Hamer wel wilde, maar, waar er twee liberale candidaten waren, om redenen die hij niet behoeft te ontvouwen in dit ge val liever den heer Vereeke gekozen had gezien, ver klaart hij verder, dat de lijst, waarop zij hunne namen konden plaatsendie de candidatuur van mr. Hamer wenschten aantebevelen, aan zijne woning werd aangeboden op een oogenblik, dat hij niet tehuis was. Mijne vrouw nu 'schrijft hij verder wetende dat ik gewoon ben mijn naam te plaatsen onder de aanbeveling van den candidaat der liberale kiesver- eeniging, deed zulks ook nu tn vergat het mij te zeggen." Ten slotte releveert dr. Diehl nog, dat dus de kiezer vniet minder dwaalt waar hij beweert, dat het plaat sen van zijn naam onder de circulaire een werkje is geweest van den heer Ramondt." Verplaatst, met ingang van 1 Mei, naar Haar lemmermeer de heer W. J. Pijtak, thans commies 3e klasse bij de ambulante recherche (2e afdeeling). Bij missive van 21 April jl. hebben Gedeputeerde Staten aan den heer J. Cornelis, gemeente-ontvanger te Biervliet, kennis gegeven, dat zij geene termen gevonden hebben hunne tusschenkomst te verleenen in zake het raadsbesluit van 11 Maart, waarbij genoemden ontvanger bevolen werd twee malen 's weeks zitting te houden op het raadhuis tot inning van belasting enz. De adressant zal zich met de uitvoering van het besluit met burgemeester en wethouders hebben te verstaan. Eene gewichtige victorie voor Biervliets strijdlustige raadsheeren! De heer J. Cornelis, die in de zeventig jaren telt, heeft ruim 20 jaren als gemeente-ontvanger ten zijnen huize kantoor gehouden, zonder dat er ooit eenige klacht over zijn beheer is ingediend. liet huwelijk van Prins Leopold is te Windsor met groote pracht voltrokken. Millioenen aan sieraden, edelgesteenten enz. zijn bij de bruiloftsfeesten ten toon gespreid. Wij, burgermenschen, zullen ons daarvan geen denk beeld kunnen vormen en ons alleen moeten tevreden stellen met de lectuur van al de bijzonderheden in de groote bladen. Het jonge paar is naar Claremont vertrokken. Als gebruikelijk werden het rijtuig satijnen schoentjes na geworpen en werd het paar met rijst bestrooid. Langs den weg waren honderden geschaard en er waren vele eerepoorten met toepasselijke inscripties opgericht. Bij de «Old Windsor Tapestry Works" gekomen, van welke maatschappij prins Leopold voor zitter is, bood een klein meisje, de dochter van den oudsten werkman, een bouquet aan de bruid. Het volk was zoo ontstuimig in zijn toejuichingen, dat het kind ervan schrikte. Onze Koning en onze Koningin waren in Londen ook het middelpunt van verschillende attenties. Men wedijverde in de eer om hen te huldigen. Een diner bij den Prins van Wales, gevolgd dooreen soiree, woon den zij bij. Het gala-déjeuner, Dinsdag door het stadsbestuur van Londen H. H. M. M. aan te bieden, zou prach tig geweest zijn, doch ongelukkig zijn alle feestelijk heden gestaakt moeten worden. Er is plotseling eene zuster van onze Koningin over leden, en wel H. K. H, Prinses Georgine Henriëtte Maria ucm Waldeck Pyrmont, gemalin van Prins Wilhelm van Wurtemberg, den vermoedelijken troonsopvolger. De te Ludwigsberg overleden Prinses was geboren op 23 Mei 1857zij was de tweede dochter van den Vorst «n de Vorstin van Waldeck, en op den 15 Febru ari 1877 met den Wurtembergschen Prins gehuwd. Ons hof wordt daardoor nu plotseling in rouw gedompeld. Men vermoedde, dat de Koning en de Koningin reeds heden zouden huiswaarts keeren. H. H. M. M. werden Zondag in de Hollandsche kerk te Londen verwacht, maar tengevolge van dit sterfgeval werd dat bezoek afgezegd. De miliciens der lichting 1879 zullen worden opgeroepen om deel te nemen aan de najaarsoefenin gen. Zij moeten van 3 Aug. tot 11 Sept. onder de wapens blijven. Het Amerikaansche Congres heeft het bekende wetsontwerp tot opheffing der dilferentiëele rechten, geheven op koffie en thee, welke niet direct uit de Nederlandsche koloniën worden aangevoerd, aangeno men. 1 Januari e. k. treedt de maatregel in werking. Het Vad. verneemtdat het nieuw handels- tractaat met Frankrijk ongunstig in de afdeelingen der Tweede Kamer is ontvangen. De kiesvereeniging »De Grondwet" te Amster dam heeft zich vereenigd met de conclusie van het rapport omtrent kieswethervorming, uitgebracht door de commissie van gedelegeerden uit de vrijzinnige kies- vereenigingen, doch de wenschelijkheid te kennen ge geven van de vorming van vaste districten met toe passing van het evenredige meerderheids-systeem. Voor eenigen tijd is te Amsterdam een tentoon stelling gehouden van voorwerpen, betrekking heb bende op de Noordpooltochten. Het batig saldo dier expositie werd door het hoofdcomité voor de-IJszee- vaart bestemd, om aan de officieren, die met de Willem Barents" twee tochten hadden gedaan, een souvenir aan te bieden. Daarvoor viel de keuze op een gedekte zilveren bokaal, in den vorm van een globe. Boven, op de Noordpoot, staat in gedreven matzilver het beeld van «Barents", in de rechterhand de Nederlandsche vlag houdende. Deze bekers, van toepasselijke opschriften voorzien, zullen uitgereikt worden aan de heeren A. De Bruijne, H. Van Éroek- huijzen, L. A. H. Lamie, jhr. H. M. Speelman, J. H. Calmeijer en aan den Engelschen dilettant-photograaf, den heer Grant. Scheepvaartberlchten. Bath. Het tjalkschip «Onderneming", schipper P. Sonneveld, met metselsteen van Belgie komende voor Amsterdam, was Vrijdagmiddag, ter hoogte van Vin- kenisse zijndedoor den feilen wird genoodzaakt terug te keerenteneinde alhier eene goede reede te vinden. Nadat het dan ook hier pas geankerd] lag. be merkte de schipper dat het onverwachts hegon te zinken en wel zoo spoedig, dat hij met zijn knecht, zonder iets te kunnen bergen, slechts den tijd had zich in hun boot te redden. Hansweert. Zaterdagnacht is de Noorw. bark «Equator", kapt. Abrahamsen, in ballast van Antwerpen naar Borga, door den storm op de reede geankerd liggende, van zijne ankers geslagen en in de Bieze- lingsche Ham gestrand. Het schip zit hoog op de slikken. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te St.-Anna ter Muiden ds. J. Domisse, te Rottevalle. Bedankt voor het beroep naar Baarland door ds. E. M. Van IJsendijk, te Kattendijkenaar Harder wijk door ds. C. B. Oorthuijs. Aangenomen het beroep naar Hillegersberg door ds. C. Diehl, te Oud-Vossemeer. Het Zuider-Zendingsfeest zal dit jaar op 19 Juli weder op «den Hondsberg" bij Oisterwijk plaatsheb ben. Prof. Hoedemaker zal de openingsrede houden. (Het Zuiden). Op school B, hoofdonderwijzer de heer A. van Schelven te Goes, werd van 1 Januari tot 30 April in de Rijks-postspaarbank ingebracht 127 gulden door 66 leerlingen, en er uitgehaald 16 gulden. De commissie, belast met het afnememen der eind-examens van de H. B. scholen in Zeeland, is samengesteld uit de heerenvoorzitter dr. A. W. Van Campen, directeur der H. B. school te Goes, en leden dr. G. Van Hennekeler, dir. der H. B. school te Middel burg, dr. H. Japikse, J. Broekema en P. H. van Moerkerken, leeraars aan dezelfde inrichting, D. Stigter, leeraar te Goes, G. Kok, directeur der II. B. school te Zierikzee en F. F. Leupen, dr. Z. Th. Diehl en C. Hofman, allen leeraars te Zierikzee. Wissekërke. Vrijdag 11. was voor velen van Wis- sekerke's ingezetenen en vooral voor het hoofd der o. 1. school een indrukwekkende dag. Het was de laatste dag, dat de heer M. Hooze als onderwijzer der gemeente is werkzaam geweest en te gelijk mocht hij het voorrecht smaken van 50 jaren zijne grondige kennis aan het onderwijs gewijd te hebben, waarvan hij 38 jaren zijne krachten met lust en ijver heeft besteed aan het jeugdig geslacht dezer gemeente. Groot was dan ook de belangstelling, die den achtenswaardigen man op dezen dag betoond werd. In den namiddag werd hem door het gemeentebestuur en de schoolcommissie, alsmede door eene commissie uit de burgerij, een zeer aangename hulde toegebracht. In hartelijke en treffende bewoordingen werd door den burgemeester de eerste toespraak tot hem gericht en hem warme dank gebracht voor zijn trouw en ijver, waarmee hij zooveel jaren in het belang der ge meente was werkzaam geweest. Tevens werd hem als stoffelijk blijk een keurig zilveren inktstel met daartoe vervaardigde inscriptie aangeboden. Ook de voorzitter der commissie uit de burgerij braeht hem namens deze eene hartelijke en welver diende hulde toe, en bood hem tevens een prachtige fauteuil aan, met den wensch, dat hem daarin nog tal van jaren een aangename en kalme rust mocht ge schonken worden. Daarna werd hem door een der oud-scholieren een hartelijk woord van dank in daar toe eigenvervaardigde dichtregelen gebracht. Einde lijk werd hem door den oudsten onderwijzer der school, die onder en met hem bijna 26 jaren aan deze plaats is werkzaam geweest, ook namens zijn collega een hartelijk en treffend woord toegevoegd. Aan het einde van iedere toespraak antwoordde de jubilaris hartelijk en bewogen voor de vele en verras sende blijken van hoogachting en waardeering. Aan den avond van dezen dag ontving de heer Hooze druk bezoek en menige dronk werd hem gewijd. Moge hijmet zijne steeds krachtvolle gezondheid, dezen dag nog lang kunnen gedenken en daarbij voor allen in deze gemeente nuttig blijven 1 Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijksuniversiteit te Leiden de heer T. J. J. Van Uije Pieterse (geboren te Ylissingen), na verdediging van ere acad. proefs., get.«Conflicten tusschen artt. 451 en 1122 B. W. Het examen in kunst-naaldwerkdoor de ver- eeniging oTesselschade" uitgeschreven had den 24 25 en 26 dezer plaats te Amsterdam in het lokaal «De-Eensgezindheid." Van de 15 candidaten, die zich hadden aangemeld, zijn er tien opgekomen, waarvan aan drie het diploma is toegekend, o. a. aan mej. A. Knol, te Middelburg. Het volgend examen zal in April 1883 worden afgenomen. Voor het examen in nuttige handwerken, door die vereeniging uitgeschrevenhebben zich honderd can didaten aangemeld. Hiervan werden voor Vrijdag en Zaterdag 30 opgeroepen, waarvan 2 niet opkwamen, 17 werden afgewezen en 11 verkregen het diploma. Landbouw en Veeteelt. Driewegen. Door den veehandelaar A. Van Boven alhier zijn van den eerzamen G. Nijsse, landbouwer, gekocht twee vette koeien voor de enorme som van f 750, iets wat zeer zeldzaam is. Het plan van den kooper is ze naar de markt van Gent te vervoeren. Te Hoogwoud heerscht bij eenige landbouwers eene onbekende ziekte onder de varkens, die de beesten aanhoudend doet liggen, langzaam verzwakt, en waar aan zij na eenige weken lijdens sterven. Ook is die ziekte gebleken besmettelijk te zijn. In een hok, liet; welk men verzuimd had te ontsmetten werden ook de nieuwe varkens door dezelfde ziekte aangetast. Van 26 Maart tot 22 April jl. zijn in Zuid- Ilolland 4 runderen door longziekte aangetast. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Borssele. Vrijdag werd alhier aanbesteed: het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1883 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan de waterkeering van Ellewoutsdijk en Borssele, geraamd op f 36807,68. Er is ingeschreven door dhrn. J. Leijs te 's-IIeer Arendskerke f41600, J. Verkuijl Quakkelaar te Ylis singen f40777, J. van Male te Breskens f39998, P. A. v. d. Velde te Ter Neuzen f39996, M. de Vriend te Borssele f39400, A. van I'opering te Bruinisse f39200, P. J. v. Remortel te IIontenis3e f38000, D. de Jong te Ter Neuzen f38000, D. Bolier Cz. te Ril land f37169, D. Tholens te Hoek f36900, P. J. Vis ser te Hansweert f36500. Drie biljetten kwamen niet in aanmerking. Aan laatstgenoemd* is het werk onder nadere goed keuring gegund. Hansweert. Ten overstaan van den notaris A. W. Rembges zijn Vrijdag, bij den heer Luijk, eenige woon huizen, eigendom van den heer C. L. Bernaert te Vlake, verkocht. Een woonhuis, schuur en erf, kad. sect. F. no. 924, werd gekocht door den heer L. Luijk voor f1201. Vijf andere woonhuisjes werden uit de hand verkocht aan den heer J. Van Acker alhier, voor f 1201 samen. Kruiningen. Zaterdag is alhier door het dagelijksch bestuur aanbesteed: de levering, vrij op de losplaats bij de Schoor- sche brug, van 400 M'. onderhoudsgrint van i tot 4 centimeter middellijn. Dit is aangenomen door den heer A. Bos Czn., te Sliedrecht, v»or fl.92 per M1. Verder was nog ingeschreven door de heeren A. De Vries, te Hardinxveld, voor fl,96, C. Bakker, voor fl,97 en Ar. Muller, voor f 2,15, beiden te Sliedrecht, en D. Van de Linde, te Brouwershaven, voor f2,25 per M'. Vereeniging „Eigen Hulp" te Goes. In de Vrijdag gehöuden zitting dier vereeniging werd door den secretaris J. J. G. Van den Broeke het navolgend driemaandelij ksch verslag uitgebracht «Het aantal gewone leden der vereeniging bedroeg op 1 Januari 1882, 14, waarvan 1 zijn lidmaatschap opzegdewegens vertrek naar elders. In den loop van het le kwartaal dezes jaars traden 3 leden tot de vereeniging toe en was het aantal gewone leden op 30 Maart 1882 16. Dat der buitengewone leden was op 1 Januari 1882 38. Een lid zegde zijn lidmaatschap op, terwijl er tevens ook éen toetrad. Het aantal buitengewone leden bleef dus onveranderd. Er werd ontvangen: Aan contributie gewone leden f 18,60 buitengew. s - 93, entree-gelden- 1, boeten - 0,05 Te zamen f 112,65 Uitgegeven: verlichting vergaderingslokaal f 3, Alzoo op 30 Maart 1882 in kas - 109,65 Op 31 December 1881 was in kas - 175,00% en werd aan interest ontvangen - 4,71 Alzoo in kas een batig saldo van f 289,36% Aan geen der leden werd in de eerste drie maanden van dit jaar uitkeering gegeven." Tot leden der commissie van toezicht werden, thans voor een geheel jaar vroeger geschiedde die benoe ming slechts voor drie maanden gekozen F. Ver heulen, P. J. Cardon en Joh. De Beste. Met algemeene instemming werd besloten den heer D. Stigter dank te betuigen voor de dezen winter zoo belangeloos gehouden voordrachten. In de vraagbus werd ten slotte de vraag gevonden vis verbod van kinderarbeid wenschelijk Deze vraag, die door hare algemeenheid moeielijk te beantwoorden viel, gaf aanleiding tot een voorstel van jhr. M. J. De Marees van Swinderen, buitengewoon lid, om te verklaren dat wettelijke regeling van kin derarbeid wenschelijk is en te besluiten om, naar aan leiding van het onlangs bij de Tweede Kamer inge komen wetsontwerp op den kinderarbeid, een re quest aan de Kamer in te dienen, tot verdediging van staatstusschenkomst bij den kinderarbeid en dit adres ook ter ttekening aan de ingezetenen van Goes aan te bieden. VEREENIGING van in ZUID- en NOORD-BEVELAND. Vergadering op Zaterdag den 29 April 1882, op de bovenzaal van het «Café Hartman," te Goes. Voorzitter de heer D. P. Dominicus, burgemeester van Kruiningen. Tegenwoordig eerst 21, later 24 leden. I. De Voorzitter opende de vergadering te 1154 uur, waarna de volgende heeren, bij ballotage, met algemeene of bijna algemeene stemmen als leden wer den aangenomen, t. w.J. J. Ramondt, raadslid, V. V. R. C. R. baron Van Heemstra, adjunct-commies, M. J. I. Sprenger, surnumerair, allen te Goes, C. C. Welleman, J. Bruijnooge en J. Van Liere, allen wet houders, de eerste te Krabbendijke, de beide anderen te Ellewoutsdijk, en J. Oele Hz., secretaris van het algemeen armbestuur te Kapelle. II. Het verslag der vergadering van 29 September 1881, dat aan de leden in druk is toegezonden, werd goedgekeurd en gearresteerd. III. Aan de orde is de benoeming van twee leden in het bestuur, tengevolge van de periodieke aftreding der beeren J. Vereeke en Z. D. Van der Bilt La Motthe, waartoe worden aanbevolen, met den eersten de hee ren mr. L. A. Bybau en P. Van Wingen, en met den tweeden de heeren F. W. Prumers en J. G. P. Timans. De beide aftredenden worden herkozen, de heer Vereeke met 18 stemmen (3 op mr, Bybau), de heer La Motthe met 20 stemmen (1 stem op den heer Prumers). IV. Nu wordt voorzien in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer jhr. mr. Van Citters, waarbij de Voorzitter eenige hartelijke woorden aan diens nagedachtenis wijdt. Voor de vervulling dier vacature xijn aanbevolen de heeren jhr. M. J. D<J

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1