1882. N°. 51. Zaterdag 29 April. 69ste jaargang. Twee bewegingen van zeer verschillenden aard. Bij deze courant Behoort een Bijvoegsel, Provinciale Staten. Hoofdelijke Omslag. G0IÏSC *<£<*»- De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nummers 5 ct., met bijblad 11) ct. Agent voor het buitenland- A. STEINER, te Hamburg. Inons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van -15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodbeiichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van I8 regels a f I,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. dat Donderdag reeds werd verzonden. Wij hebben ons volstrekt niet verbaasd over den uitslag der verkiezing voor een lid der Provinciale Sta ten in ons district. Werd onzerzijds al het mogelijke gedaan, om het ongerijmde drijven van de anti-revolu tionaire heeren tegen te gaandeden wij alles om de kiezers te overtuigen dat een man van rijperen leeftijd, van groote ervaring, in ons midden wonende en wer kende, de voorkeur verdiende boven een jong man, wiens eenige verdienste bestaat in zijn ultra-anti revolutionaire ideeën, wij hebben ons geen oogen- blik gevleid dat onze woorden eenigen ingang vinden zouden bij de groote massa kiezers, die sleehts afgaan op den klank en slechts buigen voor klanken en woor den, die zin noch beteekenis hebben. Houd de kerk tot vriend en gij vermoogt veel" is een oud gezegde, dat steeds waarheid bevatten zal, al behandelt men in die kerk elkaar ook op de onliefderijkste wijze. Het gros beschouwt het kerkgaan als het voornaamste; en wanneer wij bovendien alles hadden, wat tot aanbeveling gezegd is voor ons nieuw lid der Provinciale Staten, wij houden ons vast over tuigd dan eene bloemlezing te hebben verkregen, die aan zalving zeker niet te wenschen zou hebben overge laten, maar wel aan degelijke argument m op practisch terrein. Het district Goes komt meer en meer in anti-revo lutionaire handen. Wij zullen daarover evenmin klagen als daarom den moed verliezen, dat het eenmaal keeren zal. Daarvoor zullen echter nog jaren moeten heengaan zoolang velen, opgezweept als zij worden, slechts mee gaan en volgen, hoofdzakelijk omdat zij kerk en gods dienst niet kunnen onderscheiden, en op hun onzelf standig oordeel alle redeneering afstuit die eenigszins afwijkt van bij hen geijkte vormen en beschouwingen. Wij behoeven daarom toch nog niet voorgoed den moed te laten zakken. Integendeel, de strijd begint eerst, waar voorspoed eindigt en tegenspoed toeneemt. Voor de toekomst heeft de afgeloopen verkiezing weer eene vingerwijzing gedaan in eene richting, die steeds meer en meer uit het oog wordt verloren en die ons opwekt tot meerdere aaneensluiting en samenwerking Terwijl de tegenpartij goed aaneengesloten optreedt, lieten de liberale aanhangers in ons district eerst den besten tijd van werken voorbijgaan sommigen door theoretische beschouwingen, waarvan het praktische leven hoegenaamd momenteel nog geen nut kan hebben, anderen, door zich te verdiepen in persoons-quaestiën, die lien van het hoofddoel afleidden. De eersten ge lijken op hen, die, een drenkeling ziende, zich, in plaats van te helpen, verdiepen in redeneeringen over het practische van nieuwe theorieën, die in zwang zijn, om in het water gevallen personen op het droge te helpen of in het leven te behouden. De drenkeling gaat middelerwijl ten onder en heeft in het geheel geen behoefte meer aan hulp. De anderen behooren tot het slag half-liberalen, bij wie het beginsel plaats maakt voor sympathieën en anti-pathieën. Zoo helpen die allen mee om hun eigen graf te delven. Zij zuilen niet spoedig genoeg geleerd hebben, dat is zeker, en als zij eenmaal aan het leeren gaan, zal het eerst zijn na r.og eenige harde lessen, zooals de verkiezing, die nu afgeloopen is, er een was. Zoo kan deze beweging dan toch ook haar nut hebben gehad. Het is te hopen. Men weet in het district Goes nu door eene ervaring te meer hoe samenwerking een eerste plicht is. De gemeente Goes beleeft een eigenaardige crisis. Er is een wedijver onder het bakksrspersoneel ont staan om den ingezetenen goedkoop van brood te voorzien, wat voor de arme consumenten waarlijk niet ongewenscht was. Het eenige bezwaar geldt de bakkers zeiven. Als het zoo voortgaat zou het wel kunnen gebeuren, dat de concurrentie ons het brood voor niets verschafte. Indertijd waren twee stoombootmaatschappijen tus- schen Amsterdam en Zaandam zoodanig aan het con- curreeren, dat, toen zelfs muziekgezelschappen om het den reizigers aangenaam te maken niet meer mochten baten, men begon met bijna in het geheel geene vrachtprijzen to vragen. Zoo iets zou langzamerhand met de bakkers in onze gemeente kunnen plaatshebben. Of het niet een gewenschte straf zou zijn voor het langdurig ex- ploiteeren der klanten, dien zij misschien te hoogen prijs afnamen, laten wij gaarne aan ieder ter eigen beoor deeling, maar het zou toch een onhoudbare toestand wezen. Een concurrentie op zulk eene wijze kan niet voort duren, dat is een bepaalde zaak, en kan evenmin in het algemeen behing van het publiek als in dat van een gepast eigenbelang der bakkers zijn. Hij die, na den ondergang van eenige concurrenten, eenmaal als overwinnaar op bet terrein overbleef, zou van zijn macht weêr misbruik maken om zijn geleden schade intehalen, en het publiek bleef ten slotte weer aan zijn willekeur overgelaten. De concurrentie is thans uit' Middelburg gekomen, en wij zijn daarvoor in het algemeen belang dankbaar. De bakkers hielden er een monopolie opna om zooveel mogelijk de prijzen omhoog te houden, terwijl, wat nu toch duidelijk is gebleken, het niet was eene eer lijke prijsvordering die zij deden. Als men op een som van 19 cents plotseling 2 a 3 ja zelfs 4 cents laat vallen, dan is het een ongehoorde winst geweest, die men vóór dien tijd behaalde. Toch gelooven wij, dat een meerdere daling slechts ten nadeele der bakkers kan plaatshebbenwant de winsten zijn nu zoo laag dat, verlagen zij de prijzen nog meer, zij of niets verdienen öf zoo erg knoeien, dat het publiek daarvan toch de dupe wordt. Naar onze berekening komt hun elk brood op f 0,13 a f 0,14 te staan. De tegenwoordige toestand, al geeft die een harde les aan de bakkers, is het meest gewenscht \oor de mindere standenvoor wie brood een hoofdvoedings middel is. Ongehoord is het voorzeker geweest, dat vooral deze zoo geruimen tijd geëxploiteerd werden door de bakkers. Wij willen hopen, dat daarom de gepaste concurrentie in het belang van het algemeen blijve voortduren en dat de gezondheidscommissie te dezer stedevooral bij deze beweging, eens denke om hetgeen wij vroeger reeds schreven over een onderzoek naar de voedings waarde van bet brood. Als de verlaging tengevolge heeft, dat het gehalte van het brood nog meer gaat dalen dan nu reeds het geval is geweest, en misschien nog is, dan is waak zaamheid harerzijds meer dan gewenscht. Het geldt hierbij het groote belang der volksvoeding. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de processenverbaal van de inlevering en opening der stembriefjes voor de verkiezing van een lid. der Provinciale Statenzooala die van het stembureau ontvangen zijn, ter secretarie voor een ieder ter lezing geleed en in afschritt ter gewone plaatse aangeplakt zijn, en dat daaruit blijkt, dat bij de herstemming op zich vereenigd hebben de heer rar. C. LUCASSE 576 en de heer mr. C. DE WITT HAMER 858 stemmen, zoodat eerstgenoemde is gekozen. Goes, den 27 April 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat het kohier van den hoo'delijken om-lag, voor 1882, zooala het door den gemeenteraad in zijne vergadering van 14 April jl. we>-d vastgesteld, door Gedeputeerde Staten van Zee land bij hun besluit van 24 dezer no 48 goedgekeurd, en op heden aan den ontvanger ter invordering uil- ereikt iavoorts dat gemeld koh er, in afschritt, ge ntende vijf maanden ter secretarie voor een ieder ter lezing zal liggen, en dat binnen drie maanden na de dagteekening der aanslagbiljetten, bezwaren tegen den aanslag, op ongezegeld papier, bij den gemeenteraad kannen worden ingebracht. Goes, den 27 April 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, i. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 28 APRIL 1882. In antwoord op het slotgedeelte van het entre filet in ons no. van jl. Dinsdag betrekkelijk de door »een kiezer" uit Goes in liet Zuiden zonder eenig bewijs gedane insinuatie, als zouden de liberalen onder de aanbeveling van mr. Hamer namen gezet hebben van personen, die daartoe niet eens hunne toestem ming hadden gegeven, zegt diezelfde kiezer" in het jongste no. van Het Zuiden o. a. het volgende: Zonder eenig bewijs mijne Heeren »Vraag Dr. Z. Th. Diehlgewezen leeraar aan »de hooge burgerschool alhier, of hij zijn toestem ming heeft gegeven, dan zult ge mij geen bewijs «meer vragen. »Een liberaal heeft onder getuige verklaard, dat »dr. Diehl mr. Ilamer niet wilde, en het plaatsen »van zijn naam onder de aanbeveling een werkje »is geweest van Ramondt Naar aanleiding van deze schandelijke bewering heeft de heer J. J. Ramondt het volgend schrijven aan Het Zuiden gericht, hetwelk hij ook ons verzocht optenemen: Aan de Redactie van Het Zuiden In uw no. van heden laat gij toe, dat iemand, die zijn naam niet noemt, mij openlijk beschuldigt van onder de aanbeveling van mr. Hamer den.naam van dr. Diehl geplaatst te hebben, en die iemand doet die beschuldiging op gezag van een liberaalen een getuige". Aangezien 't mij zelfs niet in de gedachte is geko men eenigen anderen naam dan den mijnen onder de aanbeveling te plaatsen en ik dr. Diehl voor een veel te zelfstandig en te eerlijk man aanzie om: lo. van zijn naam misbruik te laten maken; 2o. nog minder hem in staat acht op zoo ongelukkige wijze zich tegen over derden over zijne eigene handeling tc verant woorden,zoo^ultgij mij wel toestaan,- mijnheer de Redacteur, dat ik door middel van uw blad den zich «een kiezer' noemenden inzender sommeer de namen te noemen van zijn «liberaal" en den «getuige", en die verklaring met zijn eigen naam te bevestigen opdat ik weten kunne wie de verzinner van dezen schaamteloozen leugen is. Geeft de inzender geen gevolg aan mijne sommatie, veroorloof mij dan, mijnheer de Redacteur, te onder stellen dat de leugenaar in dezen de zich niet noe mende inzender zelf is. Goes, 26 April 1882. J. J. RAMONDT. Woensdag 3 Mei, des voormiddags te half tien, zal op de Koopmansbeurs te Goes de aflevering van de bij de nationale militie voor de lichting van dit jaar in te lijven manschappen der gemeenten op Zuid- Beveland en van BoschkapelleGraauwHengstdijk, Hontenisse, Ossenisse en Stoppeldijk plaatshebben. Die aflevering zal voor Noord-Beveland Dinsdag 2 Mei, te half twaalf, te Middelburg op het raadhuis geschieden. Tot leden der commissie voor de herzieningen van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendom men in het schattings-district Goes, onderdeel Goes, zijn benoemd de heeren J. Ver met Sr.< te's-Ileer-Arends- kerke, C. Caboortte Kloetinge, en G. J. Van der Lindete Colijnsplaat. Voor het onderdeel Kruiningen zijn benoemd de heeren Foort De Backte Biezelinge, J. Oele Hzte Kapelle, en J. Van Schouwente Wissekerke. -De onlangs bij het 6e regiment infanterie be noemde majoor H. Verschoor is door den Minister van Oorlog overgeplaatst bij het 3e regimentten einde belast te worden met het commando over bet 4e bataljon te Vlissingen. Zooals men uit een telegram in ons vorig nom- mer heeft kunnen lezen zijn onze Koning en onze Koningin behouden te Queensborough aangekomen. Zij hadden echter eene moeielijke en gevaarvolle reis. Ontvangen door den heer hertog van Edingburgh en andere autoriteiten, werd hun een welkomstadres voorgelezen door den burgemeester van Queensborough. Daarna reden zij per extra trein naar Windsor, waar de prins en de prinses van Wales hen van het station afhaalden. Aan het paleis kwam hun Koningin Victoria tege moet. Alles getuigde van sympathie en de Engelsche be volking bleef ook niet achter om ons vorstelijk echtpaar een hartelijke ontvangst te bereiden. Woensdag heeft de Koningin van Engeland onzen Koning de orde van den Konseband geschonken. ïfij die plechtigheid was de geheele koninklijke familie tegenwoordig, benevens verschillende grootwaardig - heidsbekleeders. Donderdag te een uur is het huwelijk van Prins Leopold voltrokken. De aartsbisschop van Canterbury heeft het huwe lijk ingezegend. Koningin Victoria kuste bruid en bruidegom na afloop van den dienst, waarna zij het register teekenden en- vervolgens naar Claremont ver trokken. Naar de meening der Regeering bekleeden amb tenaren ter gemeente-secretarie en voorzitters van waterschapsbesturen een openbaar ambt, in den zin van art. 3 no. 9 der drankwet, en kan aan hen alzoo geen vergunning tot verkoop van sterkedrank in het klein verleend wordentenzij met machtiging van Ged. Staten. De notarissen zijn voortaan vrijgesteld om hun handteekeningen te doen legaliseeren door den voor zitter van de arrondissements-rechtbank op akten van borgtocht, die zij aan het Departement van Oorlog moeten inzenden. Naar het iV. v. d. D. verneemt is te Amsterdam een derde Hypotheekbank opgericht, onder den naam van Amsterdamsche Hypotheekbank. De vennootschap zal werken met een kapitaal van éen millioen gulden, verdeeld in 1000 aandeelen, welke alle geplaatst zijn. Tot de directeuren behoortvolgens verschillende bladen, mr. A. A, Fransen Van de Putte. Wij ver moeden dat hiermede bedoeld wordt de heer A. S. Fransen Van de Puttete 's Gravenhage. De algemeene vergadering' van de vereeniging «Volksonderwijs" zal op 30 Mei gehouden worden te Amsterdam. Het hoofdbestuur van die vereeniging, lettende op een en ander, wat in den laatsten tijd betreffende de onderwijs-belangen der schipperskinderen in het midden is gebracht en ondernomen, heeft aan de algemeene vergadering voorgesteld de onderwijs-be langen dier kinderen te maken tot een onderwerp van bespreking ejn te besluiten aan het hoofdbestuur of aan een commissie op te dragen, te overwegen, welke de beste wijze van behartiging dier belangen schijnt te zijn en wat de vereeniging daarvoor zou kunnen doen. -Het leeningsontwerp van den Minister Van Lijnden is reeds sinds eenigen tijd van den Raad van State terug. Men mag dus de indiening binnen korten tijd verwachten. De algemeene vergadering van het Ned. genoot schap tot zedelijke verbetering der gevangenen zal plaatshebben op 11 Mei e. k.in het gebouw der maatschappij Tot Hut van Algemeen te Amsterdam. Het Nederlandsch werkliedenverbond Patrimo nium heeft in zijn jaarvergadering, die deze week ge houden werdden raad van bestuur benoemd voor een pensioen- en onder stands ver bond voor werklieden en hunne weduwen. Volgens de statuten moet de helft van dezen bestuursraad gekozen worden uit leden van den aanzienlijken stand en de andere helft uit werkliedenleden van Patrimotiium. Omtrent de détails der zaak werd in geen discussie getredende voorzitter oordeelde den tijd daartoe te kort en achte bovendien de vergadering niet goed op de hoogte, om over de tarieven van verschillende pensioenfondsen een afdoend oordeel te kunnen vellen. Besloten werdlo. dat het bestuur zich in con tact zal stellen met de redactie van de Werkmans- vriendom deze tot orgaan van het verbond te ma ken 2o. dat aan de afgevaardigden geen reis- en ver blijfkosten zullen worden vergoed 3o. dat van tijd tot tijd kleinere geschriften zullen worden uitgegeven om voor het verbond propaganda te makenen 4o. dat aan jhr. De Jonge, oud-lid der Tweede Kamer, het eere-lidmaatschap zal worden aangeboden. De jaarvergaderingdie het volgende jaar te Rot terdam zal worden gehouden, zal voortaan in de derde week in Augustus plaatshebben. Blijkens de mededeelingen van het bestuur is het aantal afdeelingen van 10 tot 18, en dat der leden van 1500 tot 2000 geklommen. Het lijk van den geleerde Darw'm werd Don derdag in de Westminster-Abdij te Londen, iii tegen woordigheid van tal van aanzienlijke personen, bij gezet. Staten-Generaa!. TWEEDE KAMER. Behalve het handelstractaat met Frankrijk heb-, ben de afdeelingen der Kamer Woensdag eenige wets ontwerpen van ondergeschikt belang onderzocht. De afdeelingen der Kamer hebben tot rappor teurs over het handelstractaat met Frankrijk gekozen de heeren Cremers, Ileydenrijck, Tak, Rutgers en De Ruijter Zijlker. Over het wetsvoorstel van den heer De Savor- nin Lohrnan tot wijziging van de Schoolwet is eind verslag uitgebracht.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1