JLAleeling Helnkeiiszand der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw. VERGADERING, Dinsdagmiddag in het koffiehuis de Prins van Oranje" te Goes gehouden. Nadat de voorzitter, de heer J. Vermet, de verga dering had geopend en de notulen der vorige waren goedgekeurd, deelde de secretaris, de heer E. Van den Bosch, mee, dat door ongesteldheid van den heer Mar let er eene verandering was gebracht in dein het afgeloopen seizoen gehouden, landbouwlezingen. De heer F. Corten, van Maastricht, had in deze afdeeling en in andere voordrachten gehouden ten getale van 22. Daarna ging men over tot het benoemen van een voorzitter in de plaats van jhr. mr. C. Van Citters, over leden. Op een vraag van den heer Van der Pauwert of men maar direct tot stemmen zou overgaan, of eerst eens over eventueele candidaten van gedachten zou wisselen, daar waar het een geheel nieuwe keuze be trof, antwoordde de voorzitter dat het bestuur daar over nog had gediscussieerd, maar dat er bezwaren waren geopperd tegen zulk eene discussie. Hij voor zich had er echter geen bezwaar tegen en noemde daarom den heer J. M. Kakebeeke. De heer Van der Pauwert noemde daarop den heer G. J. Van den Bosch, directeur van den Wilhelmina- polder, een man, die toch zeker wel als hoofd van de grootste landbouwonderneming in onze omgeving, ja in Zeeland, een plaats in het bestuur van een land- bouwmaatschappij mocht innemen. Op zijn vraag of de heer Kakebeeke, zoo hij benoemd werd, ophield vice-voorzitter van het hoofdbestuur te wezen, werd ontkennend geantwoord. Hij vond daarom te meer reden om aan te dringen op de keuze van den heer Van den Bosch. Hij bracht hulde aan den heer Kakebeeke, maar deze kon reeds als lid van het hoofdbestuur werkzaam wezen in het belang van den landbouw, terwijl men door de keuze van den heer Van den Bosch dan fteee flinke mannen had, die elk in zijne betrekking de landbouwbelangen zou-voorstaan. Op een vraag van den heer C. Risseeuw of de heer Kakebeeke eene eventueele benoeming zou aannemen, ward door den heer Van Weel bevestigend geantwoord, hoewel de heer K. eerst er zich tegen verklaarde. De heer Van der Pauwert verklaarde omtrent dit punt van den heer Van den Bosch niets te kunnen zeggen, daar hij dien heer niet gesproken had. Hij droeg genoemden heer slechts voor aan de leden in het belang der zaak en uitte zijn verwondering, dat niet reeds lang de heer Van den Bosch een zetel innam in zulk een bestuur. Het met den heer Kakebeeke gehouden overleg achtte hij geen bezwaar, daar deze zeker volgaarne den heer Van den Bosch een hem toegedachten zetel zou willen afstaan. De voorzitter verklaarde nog, dat het bestuur vol strekt geen bezwaar tegen de keuze van den heer Van den Bosch had. Bij stemming werden uitgebracht 37 stemmen. De volstrekte meerderheid was dus 19. De heer J. M. Kakebeeke werd gekozen met 19 stemmen. Op den heer G. J. Van den Bosch waren 17 stem men uitgebracht, terwijl de heer Z. D. Van der Bilt La Motthe éen stem verkreeg. Zooals gebruikelijk, werden de voorzitter en de se cretaris der afdeeling benoemd tot afgevaardigden naar de zomervergadering van het hoofdbestuur. Daarna zag eene commissie, bestaande uit de heeren C. Caboort, van Kloetinge, J. Oele Az., van Kapelle en 3. H. Overmanvan 's-Heerenhoek, de rekening van den penningmeester over het afgeloopen jaar na. Op voorstel van die commissie keurde de vergade ring die rekening goed in ontvang op f 3537,64% en uitgaaf op f 3692,04, sluitende alzoo met een na- deelig saldo van f 154,39%. Onder de ontvangsten kwam aan entrées op de gehouden tentoonstelling een som voor van f 825,90, die zeker wel belangrijk genoeg is om afzonderlijk vermeld te worden. Daarna wer d na eenige besprekingen bij acclamatie goedgekeurd een voorstel van het bestuur, om aan het hoofdbestuur in overweging te geven eene vaste be paling te maken nopens de tegemoetkoming, aan de keurmeesters van het vee uit te keeren, en tevens te bepalen dat die som voor tegemoetkoming minstens f 10 zal bedragen en door het hoofdbestuur worden gedragen. Volgens het nieuwe reglement toch hebben de in zenders het recht keurmeesters te benoemen. Doen zij dit op den dag der tentoonstelling uit de aanwezige personen, dan is dit niet kostbaarmaar bij de te Goes gehouden tentoonstelling geschiedde dit, met het oog op de vele inzendingenacht dagen vroeger en werden er personen gekozen uit verschillende deelen der provincie, o. a. uit Tholen. De reiskosten voor de keurmeesters te vergoeden, zooals Middelburg doet, is voor zulk een aantal, als bij de tentoonstelling te Goes noodig wasvoor de afdeeling niet te doen. Daarom wil men met dit voorstel zich tot het hoofd bestuur wenden. De heer E. Van den Bosch bracht vervolgens rap port uit over de vergadering, den 13 April door het hoofdbestuur gehouden. Op die vergadering waren alle afdeclingen, behalve Oostburg, tegenwoordig. De algemeene voorzitter bracht bij het begin van die vergadering in herinnering het overlijden van jhr. mr. C. Van Citters, den gewezen voorzitter der af deeling, die ook tal van jaren voorzitter der maat schappij was. Hij sprak een warm woord van hulde aan de nagedachtenis van den man, die met warme toewijding overal waar dit pas gaf de belangen dei- maatschappij en die van den landbouw in het alge meen behartigde, en die ook als mensch en in zijne betrekking tot de gemeente, waar hij woonde, zooveel ten nutte van het algemeen deed. Op die vergadering besloot het hoofdbestuur een van den directeur der landbouwschool te Wageningen ontvangen monster van den Zborowschen aardappel, welk monster te klein was om onder alle 8 afdeelingen te verdeelen, uit te reiken aan de landbouwvereenigingen 1 te Wolfaartsdijk en te Nieuw- en St-Joosland, ieder voor de helft, om daarmee proeven te nemen. Wij maakten daarvan, wat Wulfaartsdijk betreft, reeds vroeger melding.) Daaraan is echter de voorwaarde verbonden geweest, dat der opbrengst kosteloos aan het hoofdbestuur zal worden afgestaan, om die dan later te verdeelen onder alle afdeelingen. Verder werd naar aanleiding van 2 missives van lih. Ged. Staten betreffende de resultaten der land bouwvoordrachten, o. a. de vraag behelzende hoeveel door de verschillende afdeelingen daarvoor in den af geloopen winter was uitgegeven, daar in het vooraf gaande seizoen verschillende afdeelingen niet ten volle over de hun toegestane bijdragen beschikt hadden, door de afgevaardigden der verschillende afdeelingen over die lezingen rapport uitgebracht en de vraag be sproken of met de lezingen op denzelfden voet zal worden voortgegaan en of men de bijdragen der provincie ad f 800 en der maatschappij ad f 200 gelijkelijk zal blij ven verdeelen onder de afdeelingen. Uit de gedane mededeelingen bleek dat in de af deelingen Schouwen, Noord-Beveland, Kruiningen en Heinkenszand de lezingen weinig belangstelling vonden. Waaraan dit was toe te schrijven, aan verflauwde be langstelling, aan gebrek aan afwisseling van sprekers of onderwerpen van de zijde der sprekers, aan den gedrukten toestand van den landbouw, wist men niet te constateeren. Genoeg, het feit bestond en met het oog op die weinige belangstelling vond men de uitgaven te hoog. De moeielijkheid bestond echter om iets anders in de plaats te geven. De afdeelingen Walcheren, Tholen en Oostburg ga ven gunstiger rapporten. Daar toch stelde men voort durend hoogen prijs op die voordrachten. Oostburg meende, dat het aan de sprekers lag en beval daarom den heer Vorsterman Van Oyen aan. De heer E. Van den Bosch merkte op, dat ook die heer in deze afdeeling is geweest. Er werd door het hoofdbestuur, op voorstel van den voorzitter, besloten aan Ged. Staten f300 te vragen, terwijl de maatschappij zal voortgaan met f 200 te geven. Die f 500 nu zullen onder de afdeelingen niet zooals totnutoe gelijkelijk, maar naar de behoefte worden verdeeld, zoodat belangstellende afdeelingen in staat gesteld zullen worden 5 lezingen te houden en anderen 2 of 3, of geen enkele al naar gelang der wenschelijkheid. Voor de internationale tentoonstelling, die in 1883 te Utrecht zal plaatshebben, werd besloten als 3en afgevaardigde, waarop de Zeeuwsche maatschappij recht had, den heer E. Van den Bosch te benoemen, de andere afgevaardigden zijn de heeren B. G. Van der Have en J. M. Kakebeeke terwijl in de regelings commissie de heer Gerlach Zeeland zal vertegenwoor digen; met het oog op kosten en bezwaren, daaraan verbonden, werd het op hoogen prijs gesteld dat die heer zich daartoe bereid verklaarde. Nog was een missive ingekomen van Ged. Staten, waarin om bericht en raad verzocht werd op eene missive van den heer A. Nijssen te Kapelle, verzoe kende om financiëelen steun van de provincie voor op ruime schaal te nemen vergelijkende proeven met de bereiding van boter en magere kaas volgens het Schwaï ts-systeem en de bereiding van vette kaas.! Hoewel dit initiatief de volle sympathie der maat schappij verdiende, was het hoofdbestuur toch nog huiverig om daarover eene beslissing te nemen, alleen na het hooren lezen van een rapport, dat hoofdzakelijk uit cijfers bestond. Aan een zoo gewichtig besluit, door de Maatschappij te nemen, en aan een zoo belang rijk advies, als lih. Ged. Staten van het hoofdbestuur wenschten, moest eene bepaalde ampele bestudeering van het geheele plan voorafgaan. De zaak werd dus aangehouden, te meer daar toch dezen zomer de heer Nijssen geene proef zou kunnen nemen, omdat de tijd reeds te veel verstreken zou zijn vóór eene beslissing genomen kon worden. Daarbij kwam, dat van de vereeniging «Hollandsch Noorder kwartier", waarbij de meest gerenommeerde zuivel- producenten van Noord-Holland dagelijks hunne mede werking verleenden, ook juist een rapport was in het licht gekomen over die quaestie, waaruit bleek, dat ook deze niet onverdeeld kon beslissen over de on voorwaardelijke preferentie van het Schwarts-systeem. Het hoofdbestuur besloot in dezelfde vergadering met algemeene stemmen om f100 toe te staan ter vergoeding van onkosten, door Schouwsche landbou wers te maken voor hun proces tegen hun tiend heffer. Het geldt hierbij de voor den Zeeuwschen landbouw belangrijke vraag, in hoever van suikerpenen rechtens de volle tienden geheven kunnen worden. Na het uitbrengen van dit belangrijk rapport waren de werkzaamheden afgeloopen. De heer Van der Pauwert deed nog de vraag of het ook in het belang van de goede zaak kon wezen, als de afdeeling aan het hoofdbestuur vroeg om mede werking in zake de pogingen, die thans door mr. Amers- foordt en anderen worden in het werk gesteld om de drukkende bepalingen, welke den invoer van melkvee uit ons land in Engeland in den weg staan, op te heffen. Het bekende bezoek van Engelsche landbouwers aan ons land gaf daartoe aanleiding. De heer Van den Bosch vond het niet kwaad zich in dien geest tot het hoofdbestuur te wenden, al wees hij erop dat de algemeene voorzitter en algemeene secretaris ijverig genoeg waren om ook in deze quaestie niet stil te zitten. Toch zal de zaak bij het afdeelingsbestuur over wogen worden. De vergadering werd daarna gesloten. Breede Watering bewesten Yerseke. VERGADERING, heden (Woensdag) in het koffiehuis Üe Prins van Oranje" te Goes gehouden. Voorzitter de heer mr. B. V. Van der Bilt, dijkgraaf. Secretaris de heer G. H. Van der Meer Mohr, ont vanger-griffier. Tegenwoordig waren 79 ingelandenuitbrengende 146 stemmen. Na liet resumeeren der notulen en het doen van mededeeling van ingekomen stukken werd verslag uit gebracht omtrent den toestand van den polder. Daarbij werd mededeeling gedaan van de .uitgevoerde werken en de buitengewone suatiemiddelen, en gemeld dat de peilingen weinig verandering in den oever aanwijzen, terwijl opgesomd werden de gebreken van den water afvoer in verschillende gedeelten van den Polder naar de hoofd watorgangen. De polder bleef, naar uit het verslag bleek, bewaard voor oeverrampen. De diverse stormschade beliep ruim f 1600, wat bevredigend genoemd mag worden. De begrooting voor 1882/83 werd, na door eene commissie te zijn onderzocht, op haar advies, na arti- kelsgewijze voorlezing, door ingelanden vastgesteld. Het dijkgeschot werd bepaald op f16 per heet. Ter suatie-verbetering van het westelijk deel des polders was een rapport ingekomen van den heer Verweij, ingenieur, die het nader toelichtte. Acht verschillende middelen tot verbetering werden daarin aangegeven. Er werd besloten het rapport te doen drukken en toe te zenden aan stembevoegde leden, terwijl het bestuur werd opgedragen in eene volgende vergadering een voorstel daaromtrent te doen en middelerwijl zich in betrekking te stellen met den Goeschen polder, waarmee wellicht in beider belang samenwerking mo gelijk is. Verder werd besloten tot doorgraving van den dijk tusschen der. Kouwen- en Kaarspolder, voor een beteren waterafvoer aldaar om de gronden, waarvan de pacht dit jaar eindigt, op de gewone voorwaarden weer voor den tijd van 7 jaren publiek te verpachtenom de gebouwen van de hofstede des polders, in pacht bij B. Jonker, welke pacht 1 Maart 1883 eindigt, te ver- koopen met het erf of voor afbraakom de boomen, groeiende op de reserve-gronden langs de leiding van 1843/5 te rooien en aan de pachters der perceelen ondershands te verkoopen, en tevens om het vervoer van den Vilvoordschen steen, in de eerstvolgende 5 jaren voor dezen polder benoodigd, ondershands te laten aannemen a f 10,25 per scheepslast, door schipper Van Eek. Aan de wed. van L. Nieuwenhuijze, in leven oud werkbaas des polders, werd, op voorstel van den heer Joos Sinke, eene jaarlijksche toelage van f150 toe gestaan. De voordracht voor de vacature van gezworen in het 3e kwartier, ontstaan door het overlijden van jhr. mr. C. Van Citters, aftredende 1 Aug. 1882, werd opgemaakt als volgtle candidaat, bij 2e vrije stem ming, M. Van Iwaarden, te Baarsdorp, 2e candidaat P. Hirdes, te Nisse en 3e candidaat P. Van Sluis, te Baarsdorp. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Tot lid van het comité tot wering van school verzuim te Goes is Dinsdagavond de heer G. J. Van der Poll benoemd. De gemeenteraad van Veere heeft zijn goed keuring gehecht aan het door burgemeester en wet houders overgelegde plan van eene nieuwe openbare school mst gedeeltelijk overdekte speelplaats. Het gebouw zal uit drie lokalen bestaanieder voor 50 leerlingen. De raming van kosten is f 14,095. Buitenlandsch Overzicht. Vorst Von Bismarck heeft eene overwinning behaald. Zooals men uit ons vorig nommer heeft kunnen zien steunt de Bondsraad hem in zijn tabaksmonopolie- plan. Het was te verwachten, evenzeer als dat de Rijksdag wel een andere beslissing nemen zal. Toch wil de premier nog alles doen om ook daar zijne zaak te redden. Een deel van het centrum en als hij de helft heeft is hij gered wil hij aldus aan zich binden: al keurt het Pruisisch huis van afge vaardigden de kerkelijke wet, onlangs door het llee- renhuis aangenomen, goed, dan wil vorst Von Bis marck die niet bekrachtigen vóórdat het centrum hem heeft geholpen in zijn tabaksplan. Beide partijen slaan dus tegenover elkaar en ver trouwen elkaar voor niets. De Engelsche premier Gladstone heeft zijne begroo ting ingediend. Hij stelde daarbij voor eene verhoo ging der belastingen op particuliere wegen, toelating van den invoer van koffie met chichorei vermengd, en uitsluiting van allen invoer van koffie, welke op andere wijze vermengd was. Hij deelde tevens mede dat de uitgaven in de drie laatste jaren zijn toegenomen en de inkomsten daar tegenover op denzelfden voet blijven, terwijl de algemeene staat van den handel niet on gunstig is. Bij eerste lezing steunde Dinsdag het la gerhuis hem in die plannen. Parnell heeft zijn eerewoord gestand gedaan en is Maandagavond weer in de gevangenis te Kilmainham teruggekeerd. De beide Deensche kamers hebben elk vijftien leden gekozen om de hangende geschillen over de begrooting uit de voeten te maken. Na hare bevolking, zal de keizerin van Rusland naar Denemarken gaan. Haar gemaal zal haar daar komen halen. Zoo zegt men. De Jodenvervolgingen moeten in Rusland weer toe nemen. Koning Theba van Dirmah is tegenwoordig weer aan het moorden. Gemengde Berichten. Ellewoutsdijk. Dezer dagen werden in het vaar water langs deze gemeente bij vernieuwing peilingen uitgevoerd. Naar men verneemt moet deze werkzaam heid in verband staan met de oprichting van een kust licht ten behoeve der scheepvaart naar aanleiding der belangrijke verandering van den bodem der Schelde. Stoombooten, die vroeger vrij wel van den wal bleven, passeeren tegenwoordig op korten afstand. De leerlingen van het gymnasium te Middelburg hebben eene Cricquet-ciub opgericht. Van het gemeente bestuur hebben zij vergunning bekomen om gebruik te maken vaH het exercitieplein op het Molenwater. Te ZuidJorpe heeft men in de woning van een weduwe, tijdens deze afwezig was, eenige gouden sie raden en 15 franken ontvreemd. De daders zijn nog onbekend. Als merkwaardig voorbeeld van langdurige dienst vervulling wijst men erop, dat thans nog op Belgisch grondgebied, nabij de Nederlandsche grens, een bur gemeester leeft, die door Z. M. Willem I in 1829 benoemd werd. 't Is de heer Van Brussel, die reeds 53 jaar dat eervol ambt over de gemeente Water vliet (bij de grens van Westelijk-Zeeuwsch Vlaande ren) bekleedt, en nog altijd even onvermoeid zijn» betrekking van burgemeester, vereenigd met die van geneesheer, waarneemt. (N. v. d. D.) De ansjovis-vangst te Bergen-op-Zoom was in de laatste dagen buitengewoon groot. Zij bedroeg om en bij 60,000 stuks per dag. Te Amsterdam heeft de vrouw, die indertijd door haar man in den hals is gesneden, thans hersteld het gasthuis verlaten. Door het Amsterdamsch comité ter ondersteuning van de vervolgde Russische Joden is tot hiertoe onge veer f18000 ingezameld. Dit bedrag mag voor de hoofstad gering genoemd worden, wanneer men weet, dat door enkele bankiers (ook Israëlieten) giften in eens van f1000 geschonken werden. Uagbl Te Amsterdam is Maandagavond in de bierbrou werij en azijnmakerij »De gekroonde Valk" de mouterij geheel door brand vernield. De fabriek blijft echter in volle werking. Maandagavond is op den Gooischen stoomtram een heer, die zijn dochter te Hilversum had begraven, bij het overstappen van een waggon gevallen en onder den waggon geraakt, waardoor hij onmiddellijk dood was. Te Wageningen is Zaterdagmiddag een knaap bij het zwemmen in den Rijn verdronken. Aan een fabriek te Breda is een steiger waarop drie werklieden zich bevonden, plotseling in elkander gestort; alle drie vielen van een aanmerkelijke hoogte naar beneden. Een van hen werd voor dood opgenomen, een tweede werd aan de beenen en een derde aan de borst zwaar gekwetst. In het rijksge6ticht Ommerschans kregen Maan dag twee verpleegden onder 't koffiedrinken twist, waarop no. 1 den ander met den koffieketel op het hoofd sloeg. De aangevallene haalde een mes te voor schijn en bracht zijn aanvaller een diepe wonde in de linkerzijde toe. Naar men verneemt is de man aan de gevolgen overleden. Dat men zich een grogje bereidt en daardoor inktfabrikant wordt, is waarschijnlijk een feit dat de lezer zich evenmin kan verklaren als de persoon die, onlangs spuitwater met cognac vermengende, tot zijn niet geringe verbazing een inktkleurig vocht verkreeg. De chemie loste het raadsel aldus opHet spuitwater bevatte belangrijke hoeveelheden ijzerzouten in oplos sing, de cognac was oud en bevatte door langdurige aanraking met eikenhout looizuur en looizuur en ijzerzouten vormen te zamen inkt. Maclean, die op Koningin Victoria schoot, zal naar het gesticht voor krankzinnige misdadigers te Broadmoor worden overgebracht. Hij is zeer kalm en schijnt aan het proces niet te denken. Van 1 Jan. tot 31 Maart werden 1317 gezinnen (7020 personen) in Ierland uit hun woningen verdreven. In een gesticht te Holbeach was een jongmensch, die aan een huidziekte leed, in een rookkamer, waar personen, die aan besmettelijke ziekten leden, worden gedesinfecteerd, gebracht. Men vergat hem eruit te halende ongelukkige begon te schreeuwen en inen verloste hem uit het vertrek, maar hij was deerlijk gebrand en stierf eenige uren later. De directeur zal wegens manslag terechtstaan. - Een Parijsch telegrafist is ontslagen, omdat hij regeerings-depêches aan Gambetta heeft medegedeeld. Volgens de Temps is de Parijsche politie op het spoor van de dieven der aangeteekende brieven, en niet onwaarschijnlijk dat de dieven weldra in han den der justitie zullen zijn. Er moet, gelijk bijna altijd in dergelijke gevallen, eene vrouw in't spel wezen. Zij had onverwachts kostbare geschenken ontvangen, en dit had de politie, die er mede bekend geraakt was, zekere aanduiding gegeven. De aangegevene waarde der aangeteekende brieven gaat, naar de Temps bericht, de som van 15,000 fr. niet te boven. De Staat zal dus hoogstens dit bedrag te vergoeden hebben. Maar aangezien hij geen ver goeding geeft, indien een aangeteekende brief meer waarde bevat dan aangegeven is, en het alleszins denk baar is dat er zulke brieven bij geweest zijn, zoo zal de door den Staat uittekeeren vergoeding zeker min der dan 15,000 fr. bedragen. De post, die voor dit jaar op de begrooting is uit getrokken ter vergoeding van zoek geraakte aange teekende brieven, bedraagt 37,000 fr. De commandeur Emmanuel Notarbartolo, oud burgemeester van Palermo, thans directeur-generaal van de Siciliaansche Bank, werd, terwijl hij naar zijn buitenplaats te Sciari ging, even buiten de stad door vier als carabiniers verkleede individuen aange vallen en weggevoerd. De roovers hebben een losprijs van 75000 lire geëischt. Een ander heer werd te Calatascibetta (Caltanissalta) door vijf roovers weggevoerd, die een losprijs van 15000 lire eischten. Zijn familie slaagde erin hem voor 3000 fr. vrij te krijgen. De politie, die onmid dellijk een onderzoek instelde, heeft de vijf boeven met het grootste gedeelte van hun buit, in handen gekregen. In het telegram van Lloyd (zie ons vorig no.) zooals de 5 Daily News" het meedeelt, staat, dat vier man van de zBanda" werden gered, maar dat de kapitein verdronk. De vBanda" was in in 1874 gebouwd. Uit Oran (Algiers) wordt aan de Flandre Liberale het navolgende gemeldDonderdag 11. ontdekten de kommiezen ter kust van Sint-Theresia twee beenen

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2