1882. N°. 50. Donderdag 27 April. 69sle jaargang. GOESCHSÏ De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nummers 5 ct., met bijblad lü ct. Agent voor liet buitenland- A. STEINER, te Hamburg. Inons land vervoege men zichvoor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH 8c VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. mmi. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 26 APRIL 1882. Aan de herstemming voor een lid der Provinciale Staten werd heden te Gors door 196 van de 262 kie zers deelgenomen. Den 12 April stemden er 177. Naar wij uit goede bron vernemen zullen te Yerseke twee rijksveldwachters worden aangesteld, voornamelijk in het belang van de oestercultuur. Voorzeker eene zeer gewenschte verbetering. Middelburg. In de Dinsdagnamiddag alhier ge houden algemeene vergadering van stemgerechtigde deelhebbers der commercie-compagnie (scheepstimmer werf en fabriek van stoom- en andere werktuigen) waren 32 stemgerechtigden vertegenwoordigd. De rekening en verantwoording over het jaar 1881 werd goedgekeurd en het dividend bepaald op 4 per mille van het nominaal kapitaal. De heer G. J. Van Deinse, le luitenant-adjudant hij het 3e reg. infanterie alhier, hield wekelijks met de officieren der schutterij theoretische oefeningen. Uit erkentelijkheid daarvoor boden die officieren hem heden, bij zijn a. s. vertrek naar Bergen-op Zoom, tot aandenken eene fraaie bronzen gaskroon ten geschen ke aan. Dit is weder een vernieuwd bewijs van den goeden geest, die tusschen garnizoen en schutterij bestaat. Tot het laatste oogenblik zal daarvan trouwens blijken, daar officieren, onderofficieren en muziekkorps dei- schutterij het vertrekkende 5e bataljon infanterie Vrij dagmiddag van de kazerne zal afhalen en naar den trein begeleiden, die het te 1.50 naar Bergen-op-Zoom zal overbrengen. Het afscheidsfeest, door de Middelburgsche schut terij en burgerij Maandagavond aangeboden aan de officieren en onderofficieren van het 5e bataljon van het 3e regiment infanterie vóór hun vertrek naar Bergen-op-Zoom, was zeer geanimeerd, is uitstekend geslaagd en droeg alle blijken hoe er tusschen de Middelburgers en hun vertrekkend garnizoen een goede verstandhouding heerschte. Menig hartelijk woord werd gespioken en van beide zijden werden de beste wen- schen voor eikaars welzijn geuit. Het dividend der Kon. Maatschappij de Schelde te Vlissingen is over 1881 vastgesteld op 5% pet. In de vergadering van Ingelanden van den polder »de vier Bannen in Duiveland" werd de begrooting der inkomsten en uitgaven van het dienstjaar 1882/83 opgemaakt tot een bedrag van f34370,61 in ontvang en uitgaaf, waarbij is inbegrepen eene geldleening door den polder aan te gaan ad f 4000. Het bedrag van het dijkgeschot zal voor dit jaar bedragen f 12 per hectare. De exploitatiekosten van het stoomgemaal zijn geraamd op f6400. De voordracht van 3 personen voor een gezworen bestaat uit de lieeren B. Giljam van Ouwerkerk, JGaanderse en H. Van de Zande van Nieuwerkerk. (Z. Ct.) Herbenoemd als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton MiddelburgL. J. Bouriaius en mr. W. A. Van HoekOostburgC. Le Nobel en W. C. De SmidtTer Neuzen: mr. J. P. Pronkers en S. A. De SmidtHulstC. C. P. PierssensZierikze# -. jhr. mr. J. W. D. Schuurbeque BoeijeTholenC.J. De l uider can Noorden. Dinsdagnamiddag, ongeveer half vijf, passeerden onze Koning en onze Koningin, per extra-trein, samen gesteld uit den salonwagen, 2 rijtuigen lekl. voor de dames en heeren van het gevolg en 2 bagagewagens, onze gemeente op reis naar Engeland. Te 2 uren had men de residentie verlaten. Aan ons station bevonden zich eenige belangstel lenden, die niets hebben gezien dan een zakdoek, waarmee werd gewuifd. Op het perron werd niemand toegelaten en stonden alleen onze Commissaris van politie met een paar agenten. Onze Koning heeft een paar vlaggen, o. a. op het stadhuis en op het nieuwe gebouw onder Kloetinge van den heer A. Kakebeeke, oud-notaris, kunnen aan schouwen. Te vijf uren kwam de trein te Vlissingen. In de hal werden de vorstelijke personen ontvangen door den Commissaris des Konings en zijne echtgenoote, alsmede door den burgemeester van Vlissingen, den heer A. Smit. De Koning onderhield zich eenigen tijd met genoemde heerea, terwijl mevrouw Van Kar- nebeek een bloemruiker aan de Koningin aanbood. De Koning was in admiraals uniform, de Koningin in een grijzen regenmantel. Zij gingen onmiddellijk aan boord van de Valk, die te 7 uren vertrok. De Valk werd buitengaats gebracht door den Ne derlandsehen loods Adriaansenterwijl, zooals wij in ons vorig no. meldden, de heer Stasse, kommandant van de mailboot Prinses Elisabeth, haar op de Theems naar Queenboro zou loodsen. De reis zal zeker niet aangenaam geweest zijn. Wind- en regenvlagen begeleidden helaas! de vorstelijke personen. Volgens een telegram aan de Midd. Ct. was de Valk te Queensborough aangekomen. De reis werd door het zware stormweder vertraagd, terwijl de ont scheping heden te éen uur zou plaatshebben. HH. MM. woiden, naar het Dqgbl. verneemt, den 4n Mei uit Engeland op het Loo teruggewacht. Gedurende de maanden Juni en Juli zullen zij te Wildungen vertoeven en tegen de helft van September in de residentie terugkeeren. Ook de bruid van prins Leopold, prinses Helena, en hare ouders hadden een zeer onaangename reis. Toch was de tocht voorspoedig, want Dinsdagmorgen te 8 uren kwam da Victoria and Albert reeds aan de smaakvol gedecoreerde landingsplaats te Queensbo rough. Prins Christiaan van Sleeswijk-Ilolstcin ver tegenwoordigde bij de aankomst prins Leopold, generaal Duplat de Koningin. Zij en de burgemeester van Queensborough verwelkomden de vorstelijke bruid, terwijl haar namens het stedelijk bestuur een welkomst adres werd aangeboden. De dochter van den burge meester bood aan de prinses een prachtige bouquet aan. Honderd mariniers vormden een eerewacht, ter wijl de oorlogsschepen saluutschoten deden hooren. Een speciale trein bracht de bruid en haar familie naar Windsor, waar zij om half twee aankwam, na overal met veel sympathie te zijn ontvangen. Z. M. de Koning heeft een aanbod der gemeente 's-Gravenhage tot aankoop van het paleis aan den Kneuterdijk met aanhoorigheden aangenomen. Daar voor wordt f500,000 betaald. Dinsdag heeft de Tweede Kamer hare werkzaam heden hervat. Heden wordt het sectie-onderzoek over het Fransche handelstractaat aangevangen. Donderdag zal eene openbare discussie over het conversie-rapport plaatshebben. Aan de Tweede Kamer is opnieuw door jhr. mr. H. C. Van der Wijck, oud-lid van den Raad van Neder- landsch-lndië, een adres gericht, waarin hij nader zijn verzoek in het adres van 28 Februari jl. aandringt en de Kamer verzoektalsnog tot eene enquête ten aan zien van de in het oogvallende geldverspilling in ons krijgswezen te willen besluiten, en eene uit militairen en leeken samengestelde commissie te willen benoe men tot onderzoek van de aanhangige militaire wets ontwerpen. Naar men verneemt, is dezer dagen een ontwerp besluit aan den Koning ter goedkeuring voorgelegd, dat ten doel heeft de Staatsloterij productiever voor de schatkist te maken. Daarin zou namelijk bepaald zijn dat, te beginnen met de volgende loterij, de in koopprijs der loten met éen gulden zal worden ver hoogd, zonder dat het den verkoopers vrij staat aan de spelers hoogeren prijs te berekenen, terwijl, zoo die maatregel goed werkt, de verhooging tot op vijf gul den zal worden gebracht, Door de regeering is eene nieuwe wet op den kinderarbeid ingediend. Daarin wordt in het alge meen kinderarbeid beneden de 12 jaar verboden. Alzoo vervalt de bestaande uitzondering voor veld arbeid. Deze kan echter voor kinderen boven de 9 jaar worden toegestaan, hoogstens voor 6 weken 's jaars, door Gedep. Staten, den gemeenteraad gehoord en op advies van het toezicht, waartoe inspecteurs en adjunct-inspecteurs zullen worden benoemd. Bij algemeenen bestuursmaatregel zullen vóór d Mei 1884 aangewezen worden de soorten van arbeid, voor kinderen tusschen 12 en 16 jaar verboden of voorwaardelijk vergund. Het maximum van den werk tijd voor deze kinderen is gesteld op 6 tot 9 uren daags, om gelegenheid te geven tot herhalings- en godsdienstonderwijs. Arbeidende kinderen moeten in het bezit zijn van een kaart, door burgemeesters af tegeven. Voor overtredingen zijn zoowel de ouders of voogden als de werkgevers aansprakelijk. Onnoodig zeker te zeggen, met hoeveel ingenomen heid we de indiening dezer wet begroeten. De Maandag te Amsterdam gehouden vergade ring tot bevordering der stichting van een pensioen fonds voor werklieden moet als totaal mislukt worden beschouwd. De discussie was een Babylonische spraak verwarring over allerlei onderdeelen, terwijl de grond slagen onaangeroerd bleven. Men bepaalde zich tot het uitspreken van den vromen wensch der oprichting, zonder practisch resultaat. Eene commissie van 21 leden is benoemd om de zaak nader voor te bereiden. M. Ct. Het gerucht, dat mej. Jos. De Groot geënga geerd zou wezen met een zoon van een bankier uit Amsterdam, is, volgens door ons uil zeer goede bron verkregen inlichting, onwaar. Met zulke berichten mocht hij, die z« het eerst publiceert, wel wat voor zichtiger wezen. Het Nederlandsch werklieden-verbond, dat 28 en 29 Mei e. k. te Rotterdam zijne jaarlijksche alge meene vergadering houdt, zal o. a. behandelen -a. Voorstel van óf gelieele öf gedeeltelijke koste- loosstelling voor min- of onvermogenden van het on derwijs op de Hoogere Burgerscholen. b. Het verhond dringe bij de regeering aan op verplicht lager onderwijs. c. Wat kan het werklieden-verbond voor het alge meen stemrecht doen d. Is het oprichten van een bazaar of verkoop lokaal in elke marktplaats, dat uitsluitend de artike len van Nederlandsch fabrikaat aan de markt brengt, wensehelijk 7 e. Wat te doen, om lo. toezicht te verkrijgen van den staat op fabrieken en werkplaatsen; 2o. het 10 uurstelsel in te voeren, en 3o. de zoo hoog noodige wet op den arbeid te erlangen. O.-Indie. Overgeplaatst bij het 10e bat. de kap. L. F. A. Winckel, van het subsistentenkader te Batavia. Rechtzaken. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Dinsdag II. zijn door de rechtbank gewezen de vol gende vonnissen tegen lo. J. C, 16 j., dienstmeid te Colijnsplaat, wegens diefstal in dienstbaarheid veroordeeld tot een maand cell, gev.straf c. e. 2o. L. Van M., 19 j., dienstmeid te Vlissingen, wegens diefstal in dienstbaarheid veroordeeld tot een jaar cell, gev.straf c. e. 3o. S. D., 37 j., J. H., 48 j., N. G., 55 j„ allen arbeidsters te Westkapelle, wegens bedelarij veroor deeld ieder tot een dag cell, gev.straf c. e. 4o. D. Van K., 26 j., te Ter Neuzen, wegens mis bruik van vertrouwen veroordeeld tot 1 maand cell, gev.straf en f 12,50 boete c. e. 5o. J. De F., boerenknecht te Zaamslag, beschul digd van het niet tijdig zich te hebben aangegeven ter inschrijfing voor de nationale militie. Ontslagen van rechtsvervolging. 6o. L. De N., 22 j., J. De N., 25 j., J. V., 24 j., arbeiders te Zuiddorpe en C. L. C., 25 j., boeren knecht te Koewacht, beschuldigd van mishandeling de le, 2e en 3e ieder veroordeeld tot f 15 boete c. e. De 4e vrijgesproken. 7o. J. P., 18 j., arbeider te Biervliet, R. B., 23 j., boerenknecht, W. De J., 18 j., arbeider, beiden te IJzendijke, wegens mishandeling veroordeeld ieder in eene geldboete van f 12,50 c. e. doorhem bij Oscar Biels, te Antwerpen, is verkocht, bij wien het door de politie is in beslag genomen. L. K., landbouwer te Colijnsplaat, is bij be velschrift der rechtbank van heden (Woensdag) bui ten verdere vervolging gesteld, ter zake van de brand stichting op 17 Januari jl. in de schuur zijner hof stede onder Colijnsplaat, waarvan hij verdacht werd. Hij is daarop terstond in vrijheid gesteld. Ofschoon bij het onderzoek in deze zaak is geble ken, dat de op de hofstede gevonden briefjes, inhou dende bedreigingen tegen K., door hem zeiven waren geschreven en er dus alle vermoedens waren, dat hij ook zelf den brand zou hebben gesticht, zoo zijn deze vermoedens niet verder tot klaarheid kunnen worden gebracht. Bij bevelschrift der rechtbank te Middelburg van 24 April jl. is Louis Jozeph Jacobus Roland, oud 23 jaar, banketbakkersknecht, geboren en laatst wo nende te Veere, verwezen naar den Procureur-Generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage, ter zake dat hij op 2 Oct. 1881 in de woning van Cornelis Hen drik Snijders, te Veere: lo. dezen moedwillig niet een mes verschillende wonden aan den hals en elders heeft toegebiacht die den dood hebben tengevolge ge had, en zulks met voorbedachten rade, om zoodoende het plegen van natemelden diefstal mogelijk te maken, immers en althans terwijl de doodslag gevolgd, ver gezeld of voorafgegaan is geweest door twee andere, hierna te melden misdrijven2o. te diens nadeele arglistig heeft weggenomen en zich toegeëigend onder anderen een gouden horloge en een gouden bril3o. getracht heeft die woning, welke ter weerszijde grenst aan en verder omgeven is door andere bewoonde hui zen, waardoor alzoo gevaar voor menschenlevens te voorzien was, in den brand te steken, door liet ge- kleede lijk en den houten vloer van een der kamers met petroleum te begieten en die vervolgens te doen ontvlammen, tengevolge waarvan de kleederen het lijk zelf en een zich op den vloer bevindend breiwerk ge deeltelijk zijn verbrand en brandvlekken op den vloer zijn veroorzaakt, zijnde het aan, van des daders wil onafhankelijke, omstandigheden toeteschrijven, dat de beoogde brandstichting hare uitwerking gemist heeft. In deze zaak zijn in instructie 92 personen gehoord. Roland blijft voortdurend zijne schuld ontkennen niettegenstaande hij in liet bezit is geweest van het ontvreemde horloge en den gouden bril, en liet horloge De Hooge Raad heeft verworpen de cassatie voorziening ingesteld door L. De F., landbouwer te Ter Neuzen, tegen een arrest van het gerechtshof te 's-Gravenhage, waarbij hij wegens het toebrengen van slagen, stooten en kwetsuren is veroordeeld tot 45 dagen celstraf en f 8 boete. Bij deze uitspraak was ook toegewezen eene vordering der beleedigde partij, hoewel de bekl. minderjarig was. In strijd-met de conclusie van het Openb. Min. heeft het hoogste rechts college thans beslistdat dergelijke vordering niet tegen den vader of den voogd van den bekl. behoeft te worden ingesteld maar dat de minderjarige ook in zoover verantwoordelijk kan zijn. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Ten behoeve van den Goeschen polder is het vervoeren van 1000 M' zand aangenomen door den heer W. Duvekot, te Goes, voor f325. Hoofdplaat. Maandag had de aanbesteding plaats van den steenweg, waartoe f 18000 geleend is geworden. De aanbesteding is voor onze gemeente niet gunstig afgeloopen; het schijnt wel of de weg met hindernissen nog niet geëindigd is. De voordeeligste der 4 aanbiedingen voor 't eerste perceellevering van 515.000 straatkeien en 5148 meter kantsteenen, deed dhr. Leopold Willeffis te Zelzaete (ten N. v. Gent), voor f 13854. De hoogste inschrijving bedroeg f 15330. Slechts éen inschrijver voor de uitvoering van het werk, 2e perceel, was opgekomen, nl. dhr. Haverius Machet en Co., te Hoofd plaat, voor f6500. Daar de inschrijvingen de leening verre overtreffen is de gunning door ons bestuur nog niet verleend. Rijks-Postspaarbank. Gedurende de maand Maart 1882 zijn ingebracht en terugbetaald de volgende bedragen Bedrag der inlagenf 156,423,92 terugbetalingen. - 71,422,45 Alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 85,001,47 Aan het einde der maand Febr. was, ten name der verschillende inleggers, ingeschreven een bedrag van. - 1,087,758,49 Zoodat de som der inlagen op 31 Maart bedroegf 1,172,759,96 In den loop der maand werden 1975 nieuwe boekjes uitgegeven241 boekjes werden geheel afbetaald zoodat het getal in omloop zijnde boekjes aan het einde der maand 30,796 bedroeg. Landbouw en Veeteelt. De ondervinding heeft geleerd, dat karbolzuur in den tuinbouw met groot voordeel kan worden aan gewend. "Veelmaals herhaalde proefnemingen hebben het bewijs geleverd, dat de aanwending van dit middel niet slechts kan strekken tot genezing van ziekten bij planten voorkomendemaar tevens tot radicale ver drijving van enkele vijanden der planten, vijanden die gewoonlijk groote schade aanrichten waar zij zich vertoonen. Hierbij behoort echter éene zaak in acht genomen te wordennamelijkdat de aanwending van het middel niet lang worde uitgesteld. Wiens tuinbedden door aardvlooien, dit kleine, maar vraatzuchtige gedierte, druk wordt bezocht, besproeie met een gieter de aangetaste bedden met honderd voudig verdund karbolzuur, d. i. éen deel karbolzuur op honderd deelen water. Is men er spoedig bij, dan zal een enkele, (linke bespoeiing voldoende zijn om de vijandentot den laatsten manin éen nacht af te maken. Waar mieren huizenheeft men slechts een bc- trekkelijkerwijze zeer geringe hoeveelheid in hare gan gen te gieten om te kunnen waarnemen welk een verbazenden invloed karbolzuur op deze dieren maakt. Het is een zaak van algemeene bekendheid, dat mie ren, hoe groot het gevaar ook zij, dat ze bedreigt, haar woningen niet verlaten zander tevens haar kroost, haar eieren, insgelijks in veiligheid te brengen; het is een zeer zeldzaam geval, dat zij zich aan dien plicht onttrekken. Karbolzuur blijkt in staat te zijn om de mieren aan dien regel ontrouw te maken. Met ach terlating van haar kroost ontvlieden ze haar woningen. Tegen bladluizenzoomede tegen honingdauw is verdund karbolzuur een uitmuntend middel't behoeft ternauwernood te worden gezegddat de kwaal de planten niet te zeer moet hebben geteisterd. (li.)

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1