Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. De heer De Savornin Lohman heeft geantwoord op het voorloopig verslag nopens zijn voorstel tot wij ziging van enkele artikelen der onderwijswet (school- bouw). Hij handhaaft dat voorstel en ineent dat ook bij mildere uitvoering der wet de onb llijkheid blijtt bestaan, dat eenmaal van overheidswege goedgekeurde gebouwen ten allen tijde wederom afgekeurd kunnen worden, enkel krachtens koninklijk besluit. Uitstel van de toepassing van het koninklijk besluit neemt zijns inziens geen enkele der bestaande grieven weg, evenmin wijziging van art. 87 der schoolwet. Het denkbeeld om aan den inspecteur van het geneeskun dig staatstoezicht de bestekken der gebouwen vooraf toe te zenden is naar 't oordeel van den voorsteller reeds op goede gronden wederlegd. 'Zoodanig stelsel zou den druk en het gevaar voor onbillijkheid mer kelijk vergrooten. Eenige wijzigingen van redactie zijn in 't voorstel aangebracht. Bij een aan de Kamer aangeboden ontwerp tot wijziging der wet betreffende de Koninklijke Militaire Academie wordt voorgesteld de definitieve herziening der thans vigeerende wet betreffende die academie uit te stellen tot omstreeks het jaar "1887, terwijl daarbij verder een ondergeschikte wijziging van art. 9 wordt voorgesteld. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. De levering van Inlandsch varkensvleesch ten behoeve van het gasthuis is, bij loting met den heer Ph. J. J. Van Hove, aan genomen door den heer F. W. Schneider, voor f 0,90 per kilo. Ellewoutsdijk. Woensdag had alhier, ten overstaan van den notaris D. J. Scholten, ten verzoeke van Nic. Looij en de erfgenamen van de weduwe D. Looij, de verkooping plaats van: eene hofstede, bestaande in woonhuis, schuur, erf, tuinboomgaard, bouw- en weiland, be nevens 3 woonhuisjes met erf en grond. De uitslag was dat verkocht werden als volgt: De hofstede enz. met 70.95 Centiaren gronds voor f3580 den hoop aan J. C. Van Hattum te Sliedrecht 2.61.60 Centiaren bouwland voor f1955 per Hectare aan N. Looij; 91.98 Centiaren bouwland voor f600 per Hectare aan Jan Otte; 7300 Centiaren weiland voor f530 per Hectare aan N. Looij; 1.32.20 Centiaren weiland voor f850 per Hectare aan J. A. Bevier de Fouw; 75.55 Centiaren bouwland voor f 1250 per Hec tare aan A. Riemens c. s.46.82 Centiaren voorf 1005 per Hectare aan N. Looij2.05.28 Centiaren bouwland voor f 710 per Hectare aan J. C. Van Hattum; 2.75.90 Centiaren bouw- en weiland voor f900 per Hectare aan denzelfden; 1.96.90 Centiaren bouwland voor f510 per Hectare aan Joh. Van Liere; 1.16.36 Centiaren bouwland voor f710 per Hectare aan Janus Smallegange; 92.50 Centiaren bouwland voor f 1145 per Ilectareaan M. Looij Az. c. s.57.60 Centiaren bouwland voor f845 per Hectare aan J. C. Van Hattum; 1.01.90 Centiaren bouwland voor f 1000 aan denzelfden; 1.62.10 Centiaren bouwland voor f1030 per Hectare aan Jacobus Krijger. Een woonhuis en erve voor f225 aan Ant. Riemens; en een woonhuis en erve voor f555 aan Janus Smallegange. De totale opbrengst bedroeg f22,954.72, alles bo ven en behalve het bedongene voor losse goederen, vruchten te velde enz. en onkosten ad 12% pet. Middelburg. Heden (Vrijdag) had alhier aan het provinciaal gebouw de aanbesteding plaats van a. het eenjarig onderhoud der werken aan de oude Hoeve aan de noordzijde van Schouwen. (Raming f 3920). Dit is aangenomen door den heer C. Bolier, te Brai- nisse, voor f 3094. b. het bestralen der losplaatsen met opritten bij de brug in den rijksweg cn van den oprit naar de noordelijke losplaats bij de Schoor- sche brug. (Raming f 4770). Dit is aangenomen door den heer L. Luijk, te Krui- ningen, voor f 4500. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Tot predikant bij de N. H. gemeente te Middel burg is beroepen ds. P. S. Bartstra, predikant te Wassenaar. Bedankt voor Bruinissp door ds. J. K. C. Non hebei, te Ylaardingen. Landbouw en Veeteelt. Kanton Oostburg. De landlieden loven het we der. Door den regen der laatste dagen heeft de grond vocht genoeg gekregen om er weken op te teoren tegelijkertijd laat de grond nu alle bewerkingen toe, als zaaien, eggen, rollen enz. Door het gure weder wordt de wasdom der vruchten eenigszins getemperd, wat misschien wel wenschelijk is. Alle vruchten te velde staan keurig. Een enkel stuk paardenboonen staat te dun, omdat de kraaien, die dit jaar zoo lang in onze streek vertoefden, met de zaaiboonen hun' maaltijd deden. Het zaad, dat overal mislukt heet te zijn, begint zelfs een gunstiger aanzien te vertoonen ja belooft een matig beschot te zullen opbrengen. In het oostelijk deel van dit kanton hebben vele landbouwers dit voorjaar gebruik gemaakt van eene nieuwe machineeen schoffel, die, loopende op drie wielen, voorzien is van zeven scharren en uitmuntend voldoet om onkruid te wieden. Vereeniging van Burgemeesters en Secre tarissen in Zuid- en Noord-Beveland. De voorjaarsvergadering zal Zaterdag 29 April a. s., des voormiddags te 11 uren, plaatshebben in het lokaal der sociëteit Eensgezindheid" te Goes. Op de agenda komen o. a. de volgende punten van behandeling voor Vervulling van twee vacatures in het bestuur, ten gevolge der periodieke aftreding van twee leden, waartoe 6. worden aanbevolen voor ten de lieeren J. Vereelte, mr. L. A. Bybau en P. Van Wingen, en voor een ander de heerenZ. D. Van der Bilt La Motthe, F. W. Prumers en J. G. P. Timans. Vervulling eener vacature in het bestuur, tengevolge van het overlijden van jhr. mr. C. Van Citters, waartoe worden aanbevolen de heerenjhr. M. J. De Marees van Swinderen, B. Vermande en P. Dekker Jz. Behandeling der volgende vraagpunten a. Hoe kan de fout hersteld worden, dat eene straf verordening niet met het bij de wet bepaalde formulier is afgekondigd In te leiden door dhr. D. P. Prumers, surnumerair ter secretarie van 's-Gravenpolder. Welke formaliteiten moet, kan en mag de Ambt. van den Burg. Stand vervullen bij de voltrekking van een huwelijk In te leiden door dhr. V. V. R. C. R. baron Van Heemstra, adjunct-commies ter secretarie van Goes. Welke bedoeling moet gehecht worden aan art. 1505 en de derde al. van art. 1506 Burg. Wetb. ten opzichte van de gemeentebesturen? In te leiden door dhr. G. Prumers, Secretaris van Elle woutsdijk. Kan het landbouwverslag, zooals het model nu is aangegeven, naar waarheid door de gemeente besturen worden opgemaakt Zijn de verslagen der gemeentebesturen betrouwbare bronnen voor het landbouwverslag in Nederland Behooren de gemeentebesturen met de samenstelling belast te blijven? In te leiden door dhr. G. J. Van den Bosch, Burgemeester van Kattendijke. Als plaats voor het houden der zomervergadering wordt door het bestuur Kloetinge voorgesteld. d. Buitenlandsch Overzicht. In het Brit se)ie parlement zijn de Iersche afgevaar digden, speciaal de aanhangers van Parnell, weer aan den gang geweest. Een hunner, Redmond, liet zich in zijne redevoering de woorden ontvallen «als Forster, de minister voor Ierland, een eerlijk staatsman, een eerlijk mensch was." De voorzitter verlangde dat hij die woorden terugnam, en Redmond deed dit, maar zeide tevens te betreuren dat het verboden was de waarheid te zeggen. Hierop werd Redmond met 207 tegen 12 stemmen voorden verderen duur der zitting geschorst. Onder de Gemengde berichten vindt men een en ander omtrent voorvallen in Ierland, die bewijzen hoe treurig de toestand daar steeds is. Daily News spreekt tegen het gerucht, als zou de regeering van plan wezen een nieuwen dwangmaatregel te nemen. In dezelfde zitting van het huis, waarin het bo venstaande voorviel, deelde de regeering mee, dat zij aan Turkije en Egypte aanbeval een overeenkomst met Italië te sluiten om de rechten van dat land ten opzichte van het grondgebied van Assabbai, te bepalen. Zij meent dat de overeenkomst in het belang van Egypte zou zijn, omdat daardoor de, zonder overeenkomst mogelijke, verwik kelingen voorkomen en van Italië de erkenning der souvereiniteit van den Sultan en der autoriteit van den Khedive over de Westkust van de Roode zee ver kregen worden. Bij die overeenkomst wordt bepaald, dat de nederzetting te Assab zuiver een handelska rakter heeft en wordt verboden handel te drijven in wapenen en slaven. De overeenkomst werd echter door Egypte van de hand gewezen, maar de onder handelingen duren voort. Het Lagerhuis nam deze week nog in tweede lezing een voorstel van een der leden, ondersteund door de regeering, aan, waarbij wordt bepaald dat voortaan de kiesdistricten, en niet zooals nu de candidaten, de kosten der verkiezii gen zullen dragen en dat, waar verscheidene candidaten zijn, de meerderheid der ge zamenlijke stemmen noodig is om verkozen te worden. Is deze niet bereikt, dan moet eene nieuwe verkiezing plaatshebben waarbij dan eene betrekkelijke meer derheid voldoende is. De bekende Mac-Lean, die onlangs op koningin Victoria schoot, is door de jury op grond van ver standsverbijstering en bijgevolg van on-toerekenbaar- lieid niet schuldig bevonden. In plaats van Gambetta zal de Fransche president Grévy Marseille en andere steden in het zuiden eens gaan bezoeken. Het offlciëele Russische blad bevat een keizerlijk bevelschrift, waarbij aan militairen verboden wordt in het openbaar politieke redevoeringen te houden oi openlijk critiek te oefenen, daar dit in strijd is met den geest eener goede discipline. Tevens wordt aan een vroeger bevel herinnerd, en bepaald, dat het aan ambtenaren bij het leger verboden blijft zonder ver gunning hunner chefs opstellen in druk te versprei den, waarin binnen- of buitenlandsche toestanden be handeld worden. Of het helpen zal De toebereidselen voor de kroning van den Czaar worden te Moskou druk voortgezet. De Egyptische krijgsraad heeft toch 13 van de ge vangen genomen Circassische officieren tot verbanning veroordeeld. Araby-bey is nog niet afgetreden als minister, maar verliest natuurlijk dagelijks aan sym pathie. Het Amerikaansche Huis van Vertegenwoordigers heeft met 201 tegen 37 stemmen de nieuwe immi gratie-wet aangenomen, waarbij bepaald wordt, dat gedurende tien jaren geen Chineesche landverhuizers moge worden ingevoerd. De stroom van landverhuizers neemt tegenwoordig steeds toemen berekent, dat er dit jaar wel een millioen zullen komen, zoodat men de Chineezen wel zal kunnen missen. Behalve de boodschap, in ons vorig no. in een tele gram gemeld, betreffende het houden van een vrede- congres door de Amerikaansche Staten, drong de pre sident in een andere boodschap aan bij het congres op eene uitgave van 2,000,000 d. tot herstel van de onlangs veroorzaakte schade aan de Mississippi-dijken, en tevens op uitgebreide werken tot het voorkomen van overstroomingen in het vervolg. De kosten dier werken worden geraamd op twintig of dertig millioen d.doch de President meent, dat die som spoedig gedekt zou zijn door de vermeerderde opbrengst van den katoen-oogst op de aldus beschermde velden. Gemengde Berichten. Het op den loop gaan van aangespannen paar- den schijnt in de mode te komen. Dit blijkt wel uit onderstaande berichten. Heinkenszand. Donderdagnamiddag stond een wa gen, bespannen met twee paarden (waaronder een 3javig), van den landbouwer G. M. vóór de woning van G. N., midden in de dorpstraat. Hoewel de knecht drie strengen had losgemaakt en de leidsels aan de ronden had vastgemaakt en bij den wagen stond, schrok een der paarden, waarop beiden met den wagen (die alleen door de leidsels werd voortgetrokken) op den loop gingen en in volle vaart door het dorp over weg en dijken liepen naar do hofstede, een kwartier gaans van de plaats waar ze op hol gingen op de hofstede bleven zij achter een boom vastzitten. Gelukkig was het onder schooltijd. Deze week had nog een dergelijk geval plaats met een kar, bespannen met een paard, van J. B. Deze stond bij de smederij van I. C., toen het paard schrok en zijn geleider ontsnapte. In volle vaart rende het met de kar naar huis, juist op den middag, toen de arbeiders huiswaarts keerden. Dezen deden nog po gingen om het paard in den loop te stuiten, doch te vergeefs tot juist bij de hofstede van B. Yerseke. Dinsdag gingen op het dorp alhier de paar den van een huurkoetsier op hol, denkelijk doordat zij schrikten. De heer B., van Scherpenisse, die in het rij tuig zat, wist zich onmiddellijk door een koenen sprong te reddende koetsier verliet het rijtuig wat verder, gelukkig ook zonder letsel. De paarden ijlden tot op een half uur afstands buiten het dorp voort, nu en dan een stuk van het rijtuig verbrijzelende, totdat er ten slotte niets van heel bleef. Borssele. Woensdag is aan den zeedijk alhier eene llesch aangespoeld, inhoudende een strookje papier, waarop geschreven wasschip »Arma", vertrokken van Port-Said I April 1882, alles wel aan boord, verlies gehad van 1 matroos John. Beerstaim. L P. De Flas, Capitain. Aan de M. Ct. wordt van bevoegde zijde mede gedeeld, dat te Middelburg in den laatsten tijd wel een paar sterfgevallen zijn voorgekomen, waarbij zich verschijnselen van loodvergiftiging vertoonden, doch dat die niet als oorzaak van den dood der lijders beschouwd konden worden. Vlissingen. Hedenmorgen arriveerde omstreeks half tien Zr. Ms. raderstoomschip «Valk" onder bevel van den kapitein luitenant ter zee Binkes, met eene bemanning van 140 uitgelezen koppen. A. s. Woensdag vertrekt het van hier om den Koning en Koningin naar Queensboro overtebrengenis nu voorloopig door de sluis geschud en ligt in de eerste binnenhaven. Als een staaltje van vlugheid, waarmede de rader booten van de maatschappij «Zeeland" loopen, kan die nen, dat de «Prins Hendrik", Donderdag van Middelburg komende, de reis van Veere naar Vlissingen via West- kapelle, met wind en tij tegen, gedaan heeft in éen uur en vijftig minuten. Een gewone boot zou daar over 4 a 5 uren stoomen. In den laatsten tijd worden door de garnalenvis- scherij alhier groote klompen hars aangebracht, welke gekord worden, (dikwijls tot groot nadeel van de netten), op hun vischterrein in liet Oostgat bij West- kapelle en vermoedelijk afkomstig zijn van een daar vroeger gestrand schip. Als een voorbeeld van minzaamheid onzer Ko ningin wordt medegedeeld, dat 11. M. op haar wa tertochtje naar Zeeburg aan elk der 3 Javanen van de Prinses Marie, die aan boord van de Ceres bedien den, een bouquetje als aandenken gaf. Te Utrecht is Dinsdag door een naar 's-Her- togenbosch vertrekkenden trein een spoorwegwerker overreden en verpletterd, die, op korten afstand van de locomotief, de rails nog had willen oversteken. In de Eierlandsche gronden is Dinsdag bij he- vigen noordwesten wind een groot schip vergaan. De geheele bemanning is waarschijnlijk verdronken, 't Schip ligt verbrijzeld langs 't strand. Naam, enz. nog onbekend. Te de Cocksdorp en in de haven van het Oude Schild zijn ruim 120 vaten roode wijn aangebracht, gemerkt A. Lalande Co., Bordeaux, en L. Gaing- nerot, Harbourg. Deze vaten zijn vermoedelijk afkom stig van de lading van dat verongelukte schip. De vaten werden in den Pan, op den Oostwal en in het Eierlandsche gat opgevischt. Op klaarlichten dag had Dinsdagmorgen door middel van over- en inkiimming te Arnhem een dief stal plaats van 12 zilveren lepels en dito vorken, be nevens nog eenig zilverwerk, en wel uit eene kast, in de binnenkamer eener woning staande, zijnde daar toe een raam opgeschoven. Een agent van politie had toen toevallig een persoon, die als een echte boef be kend was, en eerst in het laatst der vorige maand uit de gevangenis te Hoorn was ontslagen, hard zien wegloopenzonder dat die man echter een pakje droeg. Dit gaf aanleiding den tuchthuisklant aan het commissariaat van politie te doen ontbieden, die zoo danig in de klem geraakte, dat hij zijn diefstal be kende, tevens mededeeling doende dat het gestolene door hem in den grond was begraven. De reden van zijn hard loopen was, dat hij met den trein terstond naar Amsterdam wilde vertrekken, terwijl hij later het verborgene had willen opgraven, hetgeen nu ter stond, doch ditmaal in tegenwoordigheid van de po litie, geschiedde. Bij een blikslager te 's Bosch geeft de gewone waterpomp bij wijlen, vooral nadat veel water achtereen eruit is gepompt, een betrekkelijk groote hoeveelheid bronolie op, die uitmuntend brandt. - Zondagnacht zijn de ingezetenen van Thorn (Limburg) verschrikt door een ontploffing van dyna- niet, die door baldadige handen op de straat was neergelegd en aangestoken. De schok was geweldig. Van de nabijgelegen huizen sprongen de glasruiten, van éen zelfs 29 stuks. Er is proces-verbaal opgemaakt, en men is de daders op het spoor. Om te onderzoeken of de zwarte kleur der boo- nen ook invloed heeft op haar kiemvermogen had een landbouwer in het Oldambt 100 zwarte en even zoo vele blanke boonen in een bak met aarde gepoot. Van de blanke waren er 40 boven den grond, toen er nog slechts twaalf van de zwarte voor den dag waren gekomende laatste waren geel van kleur, terwijl de eerste een groene kleur hadden. In het ge heel kiemden van de blanke 82 en van de zwarte 68. Een en ander over Iersche toestanden. In het district Listowel vond de politie een hoeveelheid wa pens en krijgsvoorraad. Te Ballinvirick (Limerick) reden twee jongedames naar de kerk. Drie man schoten van achter een hek toe en pakten het paard bij de teugels. De koetsier werd van den bok gesleurd en met een revolver be dreigd. De twee dames hielden zich kloek en hoewel een der drie aanvallers een revolver op haar richtte, gingen zij pal voor hem staan en noemden hem een laf aard Dit scheen indruk te maken en het waardige drietal trok af. De jonge dames reden daarop naar de kerk, alsof er niets gebeurd was. Te Kilteely is de GOjarige konstabel, Richard Ro- ache, dood gevondeneen kogel was hem door het lijf gejaagd. In Maart werden in Ierland 531 agrarische mis drijven gepleegd. In de laatste 14 dagen zijn 250 personen, die krachtens de dwangwet waren gearresteerd, op vrije voeten gesteld. Sedert de invoering der formulieren bij de En- gelsche postspaarbanken, waarop postzegels worden geplakt, werden 24 millioen postzegels tot dat doel einde gebruikt. Tot dusver is de inhoud van 50 der 189 aan het postkantoor te Parijs gestolen aangeteekende brie ven bekend geworden. Gezamenlijk was er eene waarde in van niet meer dan 5000 fr. De nasporingen hebben nog niet tot eenige ontdekking geleid. Maandag zijn te Berlijn met veel moeite drie personen gearresteerd als deelnemers aan den diefstal, die den 16 November in een postkantoor te Londen is gepleegd. Gelijk men weet, is er toen een postzak weggekaapt, die voor eene aanzienlijke waarde in diamanten bevatte, en was het vervolgens, in weer wil eener uitgeloofde premie van 30,000 francs, nog niet gelukt de daders in handen te krijgen. In het gasthuis der barmhartige zusters te Praag overleed dezer dagen een bedelaar in den zeldzamen ouderdom van 114 jaren. Tot ettelijke maanden vóór zijn dood had de stokoude het kunnen volhouden om wekelijks van zijn eenige mijlen verwijderd dorp naar Praag te komen wandelen tot het inzamelen van zijn gewone aalmoezen aldaar. Sara Bernhardt is met den heer Damala, met wien ze wel degelijk gehuwd blijkt te wezen, te Athene aangekomen. De speciale correspondent van the New-York Herald, aan de overlevenden van de «Jeannette" tege moet gezonden, heeft uit Irkutsk bericht, dat hij den 6n April aldaar een Rus en een koerier heeft ontmoet, die een depêche aanbracht van het ter opsporing van de «Jeannette" uitgezonden vaartuig «Rodgers". Laatst genoemd schip was door een brand vernield en daarop gezonken. Het scheepsvolk, de officieren en kapitein Berry, bij elkander 36 man, bevinden zich te Tepkin, waar zij hulp verwachten. Laatste en telegraphische berichten. In de hedenavond alhier door de leden der so ciëteit Van ongenuchten vrij" gehouden vergadering werd de heer J. J. Ochtman tot lid der directie be noemd, in plaats van het overleden lid den heer H. K. D. Van den Bussche. Verder nam de vergadering een voor de a. s. zomer alhier te houden Tentoonstelling voor nij verheid zeer belangrijk besluit. Op een daartoe door het comité van uitvoering gedaan verzoek besloten de leden bij groote meerderheid van stemmen de groote zalen, de vestibule en den gang af te staan tot het houden dier tentoonstelling, benevens het vrije gebruik van den tuin voor de bezoekers dier expositie en van de muziektent tot het geven van concerten en matinées. Al geeft de tentoonstellings-commissie ook harer zijds daarvoor vergoeding, de leden van genoemde sociëteit hebben door de inwilliging van het verzoek een zeer groot bewijs van welwillendheid gegeven, dat zeker wel op hoogen prijs wordt gesteld. Het woord van dank, namens de tentoonstellings-commissie door den heer La Motthe aan de leden der sociëteit gebracht, was dan ook ten zeerste verdiend. Die leden toch brachten het verwezentlijken van het tentoonstellingsplan een grooten stap verder. Akte-examens voor ondenvijzer en onderwijzeres in Zeeland. Bij de Donderdag en heden gehouden examens waren II mannelijke candidaten en 1 vrou welijke opgekomen. Van eerstgenoemden zijn 3 af gewezen. Toegelaten zijn als onderwijzeres mej. Martijn, van Middelburg, en als onderwijzer de heeren Haringx van Middelburg, Visser van Kapelle, Vinck van Ove- zand, Weijens van Vlissingen, Wesemael van Hengst dijk, Van de Velde van Zierikzee, Van Vessem van Axel en Petri van Zierikzee. Hiermede zijn de examens afgeloopen. In het geheel hadden zich aangegeven 43 manne lijke en 16 vrouwelijke candidaten. Van beiden trok er zich éen terug. Afgewezen werden 17 mannelijke en 3 vrouwelijke. Geslaagd zijn 25 mannelijke en 12 vrouwelijke. PARIJS, 21 April. De arrestaties te Kaïro nemen steeds toe. De Bey durft zonder escorte zich niet meer te vertoonen. Engelschen en I ranschen worden mishandeld. Een uitbarsting wordt weldra gevreesd. NEW-VORK, 21 April. 800 Nederlanders, bestemd naar de Missouri, kwamen hier aan. De uitvoerhan del naar Europa is totaal gestremd. Stoorabooten naar Europa vertrekken in ballast.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2