1882. N°. 48. Zaterdag 22 April. 69s,e jaargang. Mr. G. De Witt Hamer, DE DRANKWET, GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Trijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nonimers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINEU, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan bet Algemeen Advertentiebureau van NIJG11 VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. ClllltAM. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing dei-zelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Uien zegtdut de lieer I.urasse knap ig. Hebben de kiezers wel de vrijheid genomen oiu naar bewijzen te vra gen aan hen, die hun dit komen verteilen Wie kan iets weten omtrent de knapheid van een jong man, die nog hleoJits kort in zijne betrekking werkzaam is Kn dit is zekerdat hij aan de kiezers in ons distriet zoo goeil als vreemd is. Haar bovendien: wat hebben de kiezers in Xnid- en Koord-ISevelaud aan een lid der Staten, die in Mid delburg woont Kijii wij dan zoo arm aan knap pe mannen in ons eigen midden, dat w'ij naar Middelburg moeten om enze vertegenwoordigers in de Sta ten en in de Kamer te zoeken ver tegenwoordigers die meer en meer zullen vervreemden van liet district, dat zij vertegenwoordigen? Kceds nu hebben wij een lid der Staten, jlir. l'oiupe, die in Middel- burg woont. 11e anti-revolutionairen vragen daar niet naar. Maar laten de kiezers zeiven zoo verstandig wezen om, waar zij in knn eigen midden nog een bekwaam man bezitten in dien te stemmen en hem naar de Provinciale Staten af te vaardigen. Op Woensdag 26 Aprilvan des morgens 9 tot des namiddags V1EII uren, kan men stemmen. door H. G. HARTMAN J z n. III. De herschatting der huurwaarde van de loealiteiten, waarin de kleinhandel in sterkedrank wordt uitge oefend, is almede een punt, dat de aandacht verdient. In de wet is er in het geheel geen sprake van. Wel kwam het bij de behandeling van het ontwerp in de Tweede Kamer te berde, doch de Regeering was van oordeeldat de regeling van dit onderwerp aan de gemeentelijke verordeningen kon worden overgelaten. In het voorbijgaan zij hier opgemerkt, dat de Re geering voor alle zaken, deze wet betreffende, waar mede zij geen raad scheen te weten, de gemeentebe sturen, als de uitvoerders der wet, bevoegd en verplicht achtte om de regeling daarvan ter hand te nemen. Wanneer deze dit echter wilden doen dan regende het voorschriften en bepalingen, die hun de handen bonden. Zoo was het ook met de herschatting. De gemeentebesturen moesten de zaak regelen en toen zij dit deden, of liever, nog vóór zij aan het werk togen, kwam de Min. van Binn. Zaken onverwacht opdagen met zijne bekende circulaire, waarin hij, ook ten aan zien der herschatting, eenige bepalingen voorschreef. En welke De herschatting moesl volgens die cir culaire, plaatshebben door drie personen, te benoe men éen door het gemeentebestuuréen door den ontvanger der directe belastingen, en éen door den reclameerenden schatplichtige. Hoe de ontvanger der directe belastingen in deze zaak betrokken wordt is voor het minst onbegrijpelijk. De heffing van het recht is eene zuiver gemeentelijke zaak het werd door de Regeering en de volksvertegen woordiging met duidelijke woorden verklaard en hare opbrengst komt ten bate der gemeentekas. Waar om moet nu een rijks-ambtenaar, die zelfs bij reclames over rijks-belastingen geen advies mag uitbrengen, een persoon aanwijzen die in zake eener gemeentelijke heffing als arbiter tusschen gemeente- en belasting plichtige optreedt Wanneer nog de kantonrechter was aangewezen, om den derden herschatter te be noemen of wanneer de benoeming van dien derde door de twee anderen geschiedde, zou dit verklaarbaar zijn, maar nu 1 En waarom drie herschatters, terwijl de oorspron kelijke schatting aan éen persoon wordt overgelaten? Deze vraag moet te eerder gedaan wordendewijl de Min.bij verschil van gevoelen tusschen de her- schatters, geene onderwerping van de minderheid aan de meerderheid wilof geene beslissing door Burg. en Weth. toelaat, maar wel, dat de verordening zou voorschrijven dat in zoodanig geval die schatting zou worden aangenomen, welke noch de hoogste, nóch de laagste is. Bij de bepaling, dat het aangenomen recht van iedere honderd gulden of gedeelte daarvan ver schuldigd iszal bovendien dit weinig helpendaar het verschil toch wel geen honderden guldens zal be- loopen. Gesteldeen der schatters bepaalt de huur waarde van zekere localiteit op f 120, de ander op f 105 en de derde op f 90. Nu moet de schatting van f 105 gelden, maar het baat den belastingplichtige weinig, of de herschatting van den eerste niet door gaat, daar hij toch het dubbel van het bepaalde recht moet betalen. Is de huurwaarde daarentegen bij her schatting aangegeven op f -120, f 95 en f 90, dan geldt f 95eu de belastingplichtige kan met de be taling van een enkel recht volstaan. Waarom niet liever bepaald, dat het middelcijfer tusschen de hoogste en laagste schatting zou gelden Aan de herschatting, waarvoor de belastingplich tige vooraf eene som moet storten, die hem alleen voor het geval dat hij in het gelijk wordt gesteld wordt teruggegeven, moeten zoowel het gemeente bestuur als de betrokken persoon zich onvoorwaar delijk onderwerpen. Er is geen hooger beroep toege laten. Dit is in strijd, niet slechts met de bepalingen voor iedere andere (rijks- of gemeente-) belasting maar ook met de gemeente-wet, die in art. 1791) de beslissing in, over de uitvoering van verordeningen, gerezen geschillen aan Burg. en Weth. opdraagt. Dat gedeelten van f 100 huurwaarde voor geheelen worden gerekend is onbillijk te noemen. Het daar even aangehaalde voorbeeld bewijst het reeds, en even zoo kan het met een ander voorbeeld uit de praktijk worden aangetoond. De loealiteiten van eer. kofïie- huishouder waren geschat op eene huurwaarde van f 150, doch vóór nog de vergunning was uitgereikt, verzocht hij die loealiteiten met éen te mogen ver meerderen. De schatter bepaalde nu de huurwaarde op 160, waardoor het verschuldigde recht geene ver hooging onderging. De eedsquaestie is ook bij de samenstelling der verordeningen in zake het licenserecht op het tapijt gebracht. De Min. van Binn. Zaken scheen in dezen homogeen te denken met zijn ambtgenoot van Justitie, jai hij ging zelfs zoover van in zijne circulaire woordelijk den eed voortesclirijven die in de veror dening moest worden opgenomen, als door den schat ter en de herschatters te zullen worden afgelegd. Gelukkig heeft hij dit voorschrift niet met alle ge strengheid gehandhaafd, want in verschillende veror deningen komt alleen voor, dat de schatter en de her- schatter den eed of de belofte zullen afleggen, dat zij de schatting naar hun beste weten en onpartijdig zul len verrichten. Eene andere opmerking betreft den strijd tusschen art. 6 en 7 der wet. Art. 6 spreekt van de jaarlijks te schatten huurwaarde, waarop de hoegrootheid van het vergunningsrecht gegrond is, en art. 7 zegt dan ook in de le al., dat de vergunning telkens voor één jaar verlengd wordt. Doch de 2e al. bepaalt, dat de vergunning geacht wordt telkens voor éen jaar te zijn verlengd indien vóór het eindigen van den termijn het verschuldigde recht is betaald en Burg. en Weth. haar niet hebben ingetrokken. Hoe nuDe schatter moet jaarlijks schattenBurg. en Weth. moeten die schatting afwachten, om de vergunning te verleenen; die vergunning moet worden uitgereiktmaar de belanghebbende kan reeds lang te voren (want er is geen termijn gesteld) het recht voor het volgende jaar betaald hebbenen heeft dus de bevoegdheid erlangd, om weder den kleinhandel uitteoefenen. Voor namelijk kan dit moeielijkheid opleveren, wanneer dooi den schatter van de localiteit eene hoogere huurwaarde wordt toegekend. Met nog éene opmerking (daar zijn er echter nog vele te maken) ten bewijze van de waarheid der woor_ den, in den aanhef van ons opstel aangehaald, willen wij voor ditmaal onze beschouwingen besluiten. Zij betreft de artt. 27 en 28 der wet. Art. 27 geeft aan hem, die op het tijdstip van het inwerkingtreden der wet (1 Nov. 1881), zonder strijd met wet of verordeningsterkedrank verkochtde bevoegdheid om daarmede voort te gaan tot het einde van den termijn, waarvoor hij gepatenteerd (1 Mei 1882); doch vordert, dat hij, indien hij ook later sterkedrank in het klein wil verkoopen, vóór 1 Jan. 1882 de daartoe volgens de wet vereischte vergunning moet aangevraagd hebben. Art. 28 schrijft echter voor, dat voor de loealiteiten, waarin op 1 Mei 1881, zonder strijd met wet of verordening, steikedrank werd verkocht, zoolang zij niet van bestemming zijn veranderd, de vergunning, tenzij in eenige gevallen, niet mag worden geweigerd aan hem, die op voor meld tijdstip daarin het bedrijf uitoefende, zoolang hij leeft en aan anderen gedurende de eerste twintig jaren na voormeld tijdstip. Een tapperwiens loealiteiten in het geval van art. 28 verkeeren, behoefde zich dus niet aan den fatalen termijn van aanvrage te storen, als hij het maar deed vóór den 1 Mei 1882. Art. 28 is dus in strijd met art. 27. Het ware te wenschen geweest dat de wet, vóór zij was vastgesteld, nog eens aan eene nauwkeurige revisie ware onderworpenwant de vele wijzigingen, die het oorspronkelijk ontwerp heeft ondergaan, zijn oorzaak van hare onduidelijkheid en van de tegen spraak van onderscheidene barer bepalingen. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 21 APRIL 1S82. Kattendijke. Aan de Donderdag gehouden herstem ming voor een lid van den raad namen 24 van de 49 kiezers deel. Van de uitgebrachte stemmen vereenigde de heer Jan Eversdijk Czn. er 15 op zich; deze is dus ge kozen. Op den heer K. De Wilde Azn. waren 9 stem men uitgebracht. Van den Goeschen polder bedroegen over 1881/82 de inkomsten zonder heffing van dijkgeschot weder zooveel meer dan de uitgaven, dat aan de eigenaren der schotbare gronden eene uitkeering van f5 per hectare over dat dienstjaar wordt gedaan. De verwisseling van het 5e bat. 3e reg. infan terie uit Middelburg met het 2e bat. uit Bergen-op- Zoom zal den 28 dezer plaatsvinden. Bij den Raad van state, afdeeling voor degeschillen van bestuur, is ingekomen eene missive van den Minister van hinnenlandsche zaken, houdende kennisgeving, dat het beroep van den Raad der gemeente Wissskerke tegen een besluit van Gedep. Staten van Zeeland van 30 December jl., betreffende de regeling der jaarwedde van het hoofd der openbare school in die gemeente, is komen te vervallen en dat hij alzoo de daartoe betrekkelijke stukken terugvraagt. De bevolking des rijks bedroeg op 1 Januari 1882: 2,007,000 mannen en 2,053,532 vrouwen, totaal 4,060,592, en is alzoo toegenomen in den loop van 1881 met 27,730 mannen en 25,755 vrouwen, totaal 53,485. Bij kon. besluit is het maximum van het trak tement voor onderdirecteuren bij de Rijkstelegraaf uitgebreid tot f 2600 'sjaars. In Mei aanstaande zal bij de Algemeene Reken kamer een vergelijkend onderzoek plaatshebben naar de bekwaamheden van hen, die in aanmerking wen schen te komen voor eene benoeming tot tweeden klerk bij het college, aanvankelijk op eene bezoldiging van f 400 'sjaars. Tot het examen worden toegelaten'zij, die op 1 Januari 1882 hun 18de jaar zijn ingetreden en hun 30ste nog niet hebben vervuld. Naar men verneemt, is een nieuw wetsontwerp tot regeling van de grensscheiding tusschen Amster dam en Nieuwer-Amstel in bewerking. De verschillende geneeskundige raden in ons land hebben de regeering om wettelijke regeling ver zocht van de bewaarscholen, waarvoor reeds 12 jaren geleden door den minister Fock een wetsontwerp in gediend is. Ter bevordering van dit doel heeft de geneeskun dige raad van Noord-Holland voor eenigen tijd een onderzoek ingesteld naar den toestand der bewaar- en klcinkinderscholen in die provincie. Een dergelijk onderzoek wordt thans vanwege den geneeskundigen raad in Noord-Brabant en Limburg ingesteld. De raad van administratie der Nederlandsche Centraal-spoorwegmaatschappij heeft thans in een adres aan de Eerste Kamer de bedenkingen herhaald, welke hij indertijd aan de Tweede Kamer onderworpen had, tegen het wetsontwerp, waarbij zekere maatregelen worden verordend tegen de verspreiding van op spoor wegen door locomotieven veroorzaakte branden. Het ontwerp wordt door den adressant geacht te zijn on billijk voor de spoorweg-ondernemingen en in zoover ook de bedoeling voorbij te streven, als het de spoor wegmaatschappijen z i. aansprakelijk zou stellen voor alle branden van het spoorwegterrein op de aangren zende terreinen overgeslagen. De raad verzoekt daarom de Eerste Kamer haar goedkeuring aan dit ontwerp te onthouden. De kiesvereeniging «Burgerplicht" te Amsterdam heeft zich Woensdagavond met 41 tegen 3 stemmen vereenigd met het verslag, onlangs opgesteld door ge delegeerden van liberale kiesvereenigingen. De anti-revolutionaire kiesvereeniging in het district Hilversum heeft voor de aanstaande verkie zing van een lid der Tweede Kamer in dat district baron Mackayburgemeester van Winterswijk, can- didaat gesteld. Blijkens een bij het bestuur der vereeniging voor den effectenhandel te Amsterdam uit Konstan- tinopel ontvangen telegram besloot de Porte, in het belang der houders van Turksche fondsen, onmiddel lijk te betalen 25 pet. op de Tursche loten, die in Februari en April zijn uitgetrokken, en het saldo tegen het einde van het jaar te voldoen. De heer A. A. D. Van Dolder, thans assistent apotheker aan het ziekenhuis te Utrecht, zal als werk tuigkundige deelnemen aan de expeditie naar Dickson- haven. B noemd bij het 6e reg. infanterie tot majoor de kapt. J. IJ. Verschoorvan het korps. In haar jaarverslag deelt de stoomvaartmaat schappij «Nederland" omtrent de ramp van de Koning der Nederlanden o. a. mede, dat zij voor den be voegden rechter een enquête heeft doen instellen, waar bij alle omstandigheden, die op het spoor kunnen bren gen van de oorzaak dezer ramp, aan het licht zijn gekomen. Voor belangstellende aandeelhouders is, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar dezer en quête op aanvrage ten kantore der maatschappij be schikbaar. Wij zijn overtuigd zegt de directie dat volledige kennisneming dezer feiten het vertrouwen in de schepen en machines der vloot zal versterken en dat men geen andere conclusie zal kunnen trek ken, dan dat een ongeluk, ook voor de sterkste sche pen, noodlottig kan zijn. Dat szoolang de voorraad strektwettigt de vraag, waarom de maatschappij niet voor eiken aan deelhouder een exemplaar gereed hield of hem toezond Wij zijn echter geen aandeelhouders, dat is dus niet onze zaak. Een andere vraag is echter, waarom de maatschappij dat verslag niet door de pers open baar liet maken De belangstelling van het publiek in het gebeurde met de Koning der NederlAnden was zoo groot «n zoo algemeen, dat elke bijzonder heid, daarop betrekking hebbende, als publiek domein behoorde beschouwd te worden. Wellicht zou het publiek ook meer uit dat verslag hebben weten te trekken, dan de nogal leuke conclusie dat een ongeluk noodlottig kan zijn 1 (Rolt. Nbl.) De Harddraverij-vereeniging is als rechtspersoon erkend, met den zetel te Amsterdam. De wedrennen te Bussum zullen dit jaar plaats hebben op 3 en 5 Augustus. In Juni e. k. zulien vermoedelijk door de vereeniging wedrennen worden uitgeschreven te Nijmegen. Het gemeente-bestuur der Londensche City be sloot onzen Koning tijdens zijn aanstaand bezoek te Londen een welkomst-adres in een gouden kistje aau te bieden. Ter eere van het Nederlandsche vorsten paar zal er den 2 Mei in den Guildhall een feestelijk heid een banket plaatshebhen, waarvan de kosten op 2000 worden geraamd. Bij die gelegen heid zal het bedoelde adres plechtig worden overhandigd. Onze Koning en onze Koningin hebben zich bereid verklaard die feestelijkheid bij te wonen. Waarschijnlijker zegt het Dagbl. is het, dat men Z. M. heteereburgerschap van Londen zal aanbieden. De beroemde Engelsclie hoogleeraar Charles Darwin is Woensdag overleden. lieden wordt het eeuwfeest gevierd van Fried. F)-öbel, den bekenden opvoedkundige, die den 21 April 1782 te Oberweissbach werd geboren.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1