1882. F. 47. Donderdag 20 April. 69ste jaargang. Mr. C. De Witt Hamer DE DRANKWET, Verkiezing voor Provinciale Stalen goesciü] De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f t,75. Afzonderlijke noramers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJG11 "VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. humt. De prijs der gewone advertentiên is van f5 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. blijven wij met ernst aan alle kie zers in ons «listriet aanbevelen voor li«l der Provinciale Staten als een man, «lie in zijne verseliilleinle be trekkingen steeds getoond heeft iemand te zijn van bekwaamheid en kalm overleg, HIJ kent het distriet van nabij daar hij er steeds zijn werkkring vond. en verilient «loor rijpere er varing verre «ie voorkeur koven zijn tegeiienmlidaat. We verkiezing heeft Woensdag 26 April plaats. We stembus is tot vier uren ge opend. door H. G. HARTMAN Jis. II. Dat de drankwet op uiteenloopende wijze, en soms tegen de bedoeling van den wetgever aandruischende, zou worden uitgevoerd en toegepast liet zich reeds dadelijk vooruitzien. Ook al stond de kunst van wet- geven bij ons op een hooger standpuntdan moest toch een wetsontwerpdoor tallooze amendementen en wijzigingen aangevuld en veranderdals wet in onduidelijkheid uitmunten. En zijdie in de eerste plaats geroepen zijn om uitvoering aan de wet te geven, zijn althans voor een groot gedeelte, niet in de gelegenheid om den geest der voorschriften te kennen en te bextudeeren, terwijl bij hen, die de voor schriften uitvaardigen, geen vastheid van beginsel schijnt te bestaan. Al dadelijk wijzen wij op de verzoekschriften om vergunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterkedrank. Er scheen twijfel te bestaanof deze op zegel moesten geschreven worden; althans de Min. van Fin. achtte het noodig daaromtrent eene circulaire uitte vaardigen. Die twijfel is in geenen deele gerecht vaardigdart. 8 der wet van 3 Oct. 1843 (St.bl. no. 47) verbiedt in de duidelijkste bewoordingen aan de verschillende regeerings-collegiën en ambtenarenom beschikkingen te nemen op ongezegelde tot hen ge richte verzoeken. Doch met betrekking tot het verzoekschrift, valt nog iets anders op te merken, dat weder een bewijs is voor de onstandvastigheid der beginselen voor de uit voering der wet. In de verordening tot regeling van het vergunningsrecht in de gemeente De Bilt was be paald, dat in het verzoekschrift ook, des noodig, moest voorkomen de verklaring, of de verzoeker al dan niet tusschen Zaterdagavond zes uren en Maandagmorgen zes uren zou tappen. Tegen deze bepaling hadden Ged. Staten van Utrecht bezwaar, omdat het verzoekschrift niets mocht bevatten dan wat de wet in art. 1 voor schrijft, en door eene verordening geen uitbreiding aan eene wet mocht gegeven worden. Het gevoelen van Ged. Staten is in zoover in overeenstemming met dat van den Min. van Binn. Zakenals deze laatste in zijne bekende circulaire van 9 Sept. 1881 wildat in het besluit tot heffing van het vergunningsrecht de bepaling moet voorkomendat dit recht met 25 pCt. daalt voor dengene, die aan den gemeente-ont vanger eene schriftelijke verklaring van de omschreven beperkte uitoefening van zijn bedrijf overlegt. Doch het is niet in overeenstemming met hetgeen de Regeering bij de behandeling der wet in de Tweede Kamer zeide, n.l. dat de verzoeker zijn voornemen, om van Zaterdag avond tot Maandagochtend niet te tappen bij zijne aanvrage zal moeten mededcelen. Wat wonderdat bij zulk eene onderscheidene op vatting van de bepalingen der wet de toepassing in de eene gemeente geheel verschillend is van die in eene andere. Ook de bepaling van de hoegrootheid van het li- censerecht, te midden der behandeling van het wets ontwerp daarin opgenomen, is zoo uiteenloopend, dat men er verwonderd over moet staan. Dit recht is geworden althans bij de behandeling in de Tweede Kamer is het gezegd eene plaatselijke belasting of hef fing. Maar terwijl voor iedere belasting de noodza kelijkheid moet worden aangetoond door overlegging van een staat der inkomsten en uitgaven over de laatste vijf jaren en voor iedere heffing van andere rechten moet worden bewezen, dat de opbrengst slechts strekt tot dekking der kosten van het onderwerp, behoeft dit bij de bepaling van liet vergunningsrecht voor de uitoefening van den kleinhandel in sterkedrank niet te gebeuren. Het is eene onverwachte bate voor de gemeentekas. Bovendien was het een fout van den wetgever, om voor de hoegrootheid van het recht eene ruimte van f 10 tot f 25 te laten. Van daar het verschil in hoegrootheid tusschen de eene gemeente en de andere. De raden der gemeenten, die geene of weinig behoeften hadden aan nieuwe inkomsten, be paalden het recht op f 10; de raden der gemeenten, die hunne kassen wilden stijven, brachten het op f25 ten honderd huurwaarde der localiteiten. En de schatting dier huurwaarde berust eveneens op geen redelijken en verdedigbaren grondslag nog erger: er is geen grondslag voor aangegeven of liever er bestaat geen grondslag voor. De schatter doet een slag als de blinde naar het eien zet een cijfer op zijn staat naar eigen goedvinden, maar geheel wille keurig. Hij levert dien staat bij Burg. en Wetli. in en dezen leggen er zich bij neer. Wel zijn door som migen eenige aanwijzingen gedaan, waarnaar de schat ting kon geschieden, maar de eene was al dwazer dan de andere. De een wilde de oppervlakte der lokalen (meetkundig juist berekend) tot grondslag nemen en slechts het verbruik van sterkedrank als bijzaak be schouwd hebben. De ander nam het drankverbruik tot hoofdzaak, en de inrichting der localiteit als iets wat minder in aanmerking komt, Van daar dat er voorbeelden zijn dat de huur waarde der localiteiten bestemd tot uitoefening van den kleinhandel in sterkedrank, hooger werd geschat dan de huurwaarde van het geheele gebouw, waarin die localiteiten zich bevindenvoor de personeele belasting bedraagt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis, dat de verkiezing van een Ü4 voor de Provinciale Staten, bij herstemming tasscli.n de lieeren Mr. C. LUCASSE Mr. C. DE WITT HAMEB, zal plaatshebben op Woensdag den 26 April aanstaande, van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uren; dat de opioepingsbrieven den 17 April aan de kie zers zijn uitgereikt, en dat de kiezer, die geen stem briefje ontvangen of dit verloren heeft, een ander kan bekomen ter secretarie der gemeente, mits zich daartoe in persoon aanmeldende tusschen des voormiddags 9 en des namiddags 2 uren van eiken werkdag. Goes, den 19 April 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTM AN. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 19 APRIL 1882. Reeds werd in eenige nommers van ons blad eene oproeping gedaan ten behoeve der vervolgde jo den in Rusland. Wie eenigszins op de hoogte is van de toestanden daar, zal zeker diep meel-jden gevoelen met het lot dier vervolgden en, hoe weinig ook, wel iets willen bijdragen tot leniging van hun nood. Wij voegen daarom gaarne onze roepstem bij die der commissie. Eene kleine herinnering. In liet jaar 1877 ver kreeg bij de eerste stemming voor de verkiezing van 4 leden der Provinciale Staten periodieke aftre ding de heer D. J. Heldermancandidaat der anti revolutionairen 414en de heer J. H. Bybau 364 stemmen. Bij de herstemming waren op den heer J. H. Rybau 528 en op den lieer D. J. Helderman 3z9 stemmen uitgebracht. Dit kan een reden te meer wezen om den moed voor liet welslagen van mr. Hamer niet te doen zakken. Maar tocli, de strijd zal zwaar wezen. Toen gold het een aftredend lid, nu een nieuwen candidaat. Laat ieder, die kan, meewerken. Er wordt van andere zijde een ongehoorde invloed uitgeoefend om den tegen- cardidaat te doen zegevieren. Laten ook wij alle eerlijke middelen in het werk stellen en vooral den strijd niet hopeloos achten. Gaan wij dan nog ten onder, dan weten wij toch zeker dat het niet aan eigen schuld ligt. Den kiezers te Krabbendijke herinneren wij de verkiezing, op morgen (Donderdag), voor twee leden van den gemeenteraad, en dien te Kattendijke de lier- stemming voor een lid van den raad, die op den zelf den dag moet plaatshebben. De stembus is tot 4 uren geopend. In de Dinsdagavond gehouden bestuursverga dering der werkHedeovereeniging «Eigen Hulp" te Goes werd benoemd tot 1 en secretaris de 2e secretaris J. J. G. Van den Broeke, in plaats van F. J. Frenks, die zijn ontslag bad genomen, en tot 2en secretaris F. Hillebrand. Er werd besloten om de algemeene vergadering op a. s. Vrijdag over acht dagen te doen plaatshebben. -Aan P. A. De Graag, gewezen brievengaarder te 's-Heerenlioek, is een pensioen verleend ten be drage van f 181 'sjaars. Bij kon. besluit zijn, met ingang van 20 April 1882, benoemd: tot directeur van liet postkantoor te Wijk bij Duurstede L. li. Stolh thans directeur van liet postkantoor te Breskenstot directeur van het postkantoor te Breskens A. P. Kole, thans adsis- tent ten postkantore te Zeist. Tot directeur van den stoomtram van Bergen- op-Zoom naar Tholen is benoemd de heer G. Van Dixltoorn, te Bergen-op-Zoom. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken zijn, op verzoek van de Fransche regeering, van de Commissarissen des Konings inlichtingen gevraagd om trent de in bun provinciën bestaande openbare en bijzondere instellingen tot bescherming van verwaar loosde kinderen, en wel omtrent de wijze waarop die instellingen haar doel trachten te bereiken, bet getal kinderen die zij ondersteunen en haar financiëelen toestand. Aan de besturen dier instellingen zal tevens worden gevraagd, of zij gezind zijn zich op een in Juli a. s. te Parijs te houden internationaal congres over de bescherming van verwaarloosde kinderen te doen vertegenwoordigen. -\. R. Ct. H.H. M.M. de Koning en de Koningin zijn Woens dag met gevolg uit Amsterdam in de residentie terug gekomen. De Koning heeft den burgemeester opgedragen, aan de bevolking van Amsterdam dank te betuigen voor de vele bewijzm van verknochtheid, door 11II. MM. ontvangen, en voorts f 2000 aan de algemeene armen geschonken Wij hebben onzen lezers allerlei mededeelingen om trent betgeen de vorstelijke personen tijdens hun ver blijf gedaan hebben bespaard. Een en ander keert jaarlijks in dezelfde volgorde terug en biedt weinig belangrijks aan. Den 26 Apiil nu gaan de Koning en de Koningin naar Engeland Des namiddags tv 3 uren vertrekken zij per extratrein van de Holl. Spoorwegmaatschappij rechtstreeks naar Ylissingen. Zr. Ms. raderstoomschip De Valkaldaar ter reede liggende, zal, gelijk men weet, HH. MM. naar Queens- borough vervoeren. Onmiddellijk na aankomst in Londen zal Z. M. in de Orde van den Kouseband worden verheven. HH. MM. zullen van Londen rechtstreeks naar het Loo terugkeeren. Volgens de Middelb. Ct. zal de vorstelijke familie van Waldeck-Pyrmont Zaterdagavond te Middelburg aankomen en tot Maandag aldaar vertoeven. De prinses-moeder, de bruid: prinses Helena en de jonge prinses Elisabethmet gevolg, znllen haar intrek pemen in het hotel «De Nieuwe Doelen", terwijl voor (len Vorst van Waldeck en den erfprins Frederik, benevens voor den erfprins van Benlheim-Steinfurt schoonzoon van den Vorst, vertrekken in het hotel «De Abdij" in gereedheid worden gebracht. Volgens den Haagsehen correspondent van de Zutph Ct. ziin de paleizen van Z. K. H. prins Fre derik in Den Haag toegewezen aan de prinses Von Wieden heeft de prinses haar voornemen te kennen gege- om bij voortduring eenige maanden van het jaar met haar gezin in Den Haag door te brengen. Daarom zal ook het paviljoen te Scheveningen niet te gelde worden gemaakt. De zaak der oprichting van een Algemeen Ne- derlandsch Pensioenfonds voor werklieden schijnt een Hinken stap voorwaarts te zullen doen. Bij de com missie, die zich haar ter harte had genomen, hebben zich, op uitnoodiging van 't hoofdbestuur der vereeni- ging tot bevordering van fabrieks- en handwerksnij- verheid in Nederland, tal van onze eerste industriëelen en verdere belangstellenden in 't lot van den werkman aangesloten, o. a. uit Goes de heer C. E. Mas- see en Maandag a. s. zal in de groote zaal van i 't «Odéon" te Amsterdam, 's middags te I uur, eene vergadering worden gehouden, alwaar betreffende deze zaak belangrijke mededeelingen gedaan zullen worden en Waar gelegenheid zal bestaan om over de grond slagen van een dergelijk Pensioenfonds nader van ge dachten te wisselen. Naar de Zwolsche Ct. verneemt, is in een dezer dagen te Amsterdam gehouden vergadering een ver- eeniging geconstitueerd, die zich ten doel stelt: to. de hervorming van ons kiesrecht te bevorderen door afschaffing van den census als maatstaf der kiesbe voegdheid, 2o. erkenning van kiesbevoegdheid van alle mannelijke meerderjarige Nederlanders, met uitzonde ring van die categorieën, welke uit hoofde van oeco- nomische of intellectueele incapaciteit daarvan belmo ren te worden uitgesloten. De vereeniging heeft als orgaan aan zich verbonden het weekblad De Vrije Pers dat te Leeuwarden gedrukt wordt. Da stoomboot Surreyvan de Ned. Stoomvaart maatschappij met haar groot aantal landverhuizers aan boord, is Maandag te New-York aangekomen. Volgens het Rolt. Nbl. zal de dochter van mej. Beersmans, die thans nog aan de Vlaamsche tooneel- school hare opleiding krijg:, mede aan het gezelschap der Rotterdamsche afdeeling van het Nederlandsch Tooneel verbonden worden. O.-Indië. Benoemd tot voorz. van de landraden te Toe-loeng-Agoeng en Trengalek de ambt. op non- -act. mr. W. A. P. F. Li Winckel, laatst buitengew. voorz. van den landraad te Toeban, Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. De Kamer is opgeroepen om op Dinsdag 25 dezer, 's namiddags te 2% uren, hare werkzaamheden hervatten. Bij haar zijn o. a. ingekomen twee wetsontwerpen een tot verhooging van hoofdstuk Justitie der staats- begrooting voor 1882, tot voldoening van de eerste kosten van den bouw van cellulaire gevangenissen te 's-Gravenhage, Breda, Zutfen en Alkmaar, en van eene gewone gevangenis te Amsterdamen een tot verhoo ging der begrooting van Nederlandsch Inlië voor 1882 tot bekostiging van een nieuwen atlas, door de heeren Steinfoort en Ten Siethoff vervaardigd. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. H. T. O. H. Ulfers, te 's-Hcer Abtskerke c. a., staat op het drietal te Steenwijkerwold. Ds. E. M. Van Ysendijke, te Kattendijke, is beroepen te Baarland. Aangenomen het beroep naar Lage Zwaluwe door ds. P. K. Dommisse, te Biezelinge. Biervliet. Nadat onze kerkeraad tal van ver- geefsche pogingen had aangewend tot het bekomen van een predikant bij de Ned. Herv. gemeente, ge lukt het eerste beroep van het onlangs ingestelde kies college. Zondagavond ontving men nl. het bericht, dat ds. K. Straatsma, te Haarlo in den achterhoek van Gelderland zijn beroep had aangenomen. Eenige ingezetenen zullen gezamenlijk den beroepen leeraar gedurende een paar jaren f 100 toelage ver strekken. Kerkvoogden en notabelen hadden geweigerd het verzoek van het kiescollege intewilligen, om de jaar wedde f1200 te verhoogen. Bedankt voor Oostkapelle door ds. S. L. Van Stein Callenfels, te St. Laurens. Nieuwdorp. Tot hoofd der bijzondere school der christelijke gereformeerde gemeente alhier is, met in gang van 1 Mei e. k., benoemd de heer M. De Graaf, onderwijzer te Groningen, die deze benoeming heeft aangenomen. Axel. De heer M. Verstraeten, die onlangs werd benoemd tot hoofd der burgerschool te Weert, is bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken tevens benoemd tot leeraar aan de Rijksnormaalschool aldaar. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Te Hoedekenskerke had Maandag de verpaclitin g van de invordering der haven-, los-, laad- en liggelden van 18 April lot 31 December 1882 plaats. Pachter daarvan werd J. Thomson aldaar, voor ƒ500. (M. Ct.) Landbouw en Veeteelt. De inkomsten en uitgaven van het «Neder landsch Rundveestamboek" bedroegen in 't afgeloopen jaar f 4327,91 en f 3204,65. Het batig saldo be droeg dus f 1123,26. Voor 1882 zijn de inkomsten en uitgaven begroot op f 3721. Te Steenwijk heeft een koe drie levende kal veren een van het mannelijk en twee van het vrou welijk geslacht, ter wereld gebracht.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1